Keresés

Részletes keresés

Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4890
Ad Buza, 4839-es posztomat (ez sem saját kútfő). Szláv nevekhez többet nem szólok hozzá, mert az nagyon messze esik a kaptafától, de Vrbovszkira ld. Verbó városát vhol Szakolca és Trencsén között.
Előzmény: milyennincs (4887)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4889
Mit kell ezzel ennyit vesződni? benn + csík, ez elég magyar?
Előzmény: szamojed (4886)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4888
Az Angi az Angelus egyházi személynévből lett. Az -ucz (-uţ) meg román becenévképző, ahogy látom, Marianuţ családnév gyakorlatilag csak a Bánátban fordul elő (érdekes, én is találkoztam már bánáti emberrel, akit így hívtak).
Előzmény: milyennincs (4887)
milyennincs Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4887

4863 Szikotnyi, a nekem a 'skotny dvor'-hoz kapcsolódónak tűnik  (4365)

4844 Vatamány, Bicsánszky

4833 Sisztek (és Britta, de az vszeg nem szláv)

4828 Hankó

4825 Portik (ez biztos szláv, és van még az Angi)

4811 Rezepka (akár Resepka alakban)

4806 Ruzsbánszki/Ruzsvánszki

4794 Jurkulják, Kormanyák, Buza

4758 Marjanucz

4720 Kesjár

4684 Kudomrák

4671 Dovák

4653 Ruzsik

4651 Reviczky

4634 Nazsimczura (ez akár bármilyen lehet:)

4632 Kliszki, Hasulyó, Kosik,

4631 Pálfusz (ez is:)

4627 Huluk, Vrbovszki, galisz, Fecz

4599 Wachlacs/ Waklacs/ Vachlacs

4598 Szemadám, Tyekvicska

4593 Darida

4585 Surgotta, Pacsmár, Szurek, Czeber (ez utóbbi, hm nem tudom)

 

Na ez az 'LvT utáni élet' szláv gyanús termése. 1 találat is találat :)

Előzmény: Törölt nick (4884)
szamojed Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4886
Igazad van a szép nagy! A képző, nem az én teoriám, ettől függetlenül igaz lehet elismerem. Kevés név maradt eredeti alakjában, különösen ismerve a családnevek kialakulását. Tekintve, hogy magyar ragozó nyelv, miért ne bántunk volna hasonló módon a nevekkel. A jelzős szerekezetekről még nem is beszéltünk...
Előzmény: milyennincs (4883)
szamojed Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4885
Petr(ik)!? és az -ics vics, -csics!? (pl. Perovics) Hát ezért szép a nyelv! A kicsinyitő képző, önmagában nemcsak azt jelenti, hogy valaminél kisebb, hanem, hogy valakinél fiatalabb, vagy éppen a fia. A magyar családneveknál is van erre jócskán példa, pl. Bogátfia-Bogátfi, Dezsőfia-Dessewffy stb. Vigyázni kell, nem biztos, hogy mindent meglehet így magyarázni. De minden esetre érdekes játék!
Előzmény: Törölt nick (4880)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4884

"Nem néznéd át őket?"

 

Szívesen! Ha összeszeded őket. :-)

Előzmény: milyennincs (4882)
milyennincs Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4883

Szia!

"....eredetét a .... Benchith családtól veszi." De szép nagy família (lenne!!) ;-)

Max Bencsis, vagy Bencsity. Ha törzsökös, akkor mire e képző?

Előzmény: szamojed (4879)
milyennincs Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4882

Rendben. Igazadvan, elnézést. Kösz. Galgadio 2905-ös megjegyzésére hagyatkoztam, meg arra, hogy oroszul iszkra a szikra. De látom (pl. a wiki jó erre) a nyugati szláv nyelvekben mind az.

Vannak itt 'megfejtetlen' szláv alapú nevek. Nem néznéd át őket?

Előzmény: Törölt nick (4881)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4881

"megjegyzem a szlovák Szikora név 'szikra' jelentéssel él."

 

Szerintem inkább "Czinege" lesz az! :-)

Előzmény: milyennincs (4865)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4880

Az "-ik" szlovák kicsinyítőképző.

 

Pl. Petrik = Péterke

Előzmény: szamojed (4879)
szamojed Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4879
Rosszul tudod! A Bencsik név eredete nem szlovák. Abban azért igazad van hogy szláv, mégpedig horvát. Törzsökös magyar család eredetét a crisium határőr kerületben szolgáló Benchith családtól veszi. (ld. például. Nagy Iván Magyar Családok) Ez a terület idők eleje óta a szentkorona része. A család nemességében megerősíttetett 1678-ban, tehát a szlovák-tóth betelepítések elött is a amagyar csaádok között számoltak. A török hódoltság alatt, valóban Nyitra mellé, Cabajra húzódtak, majd onnan áramoltak vissza. Legismertebb tagja Mihály, jogtudós aki jászberényi születésű, de Nyitra vármegyei követe. (ld. Hóman -Szekfű). Igen kiterjedt család , nagyapám aki békésszentandrási a 20-as években rokoni-örökségi alapon perelte azt a Bencsik Ferencet akinek kiterjed, részben szerzett, részben örökölt hatalmas birtokrendszere volt a Pestmegyében. Viszonylagos tömegszerű elterjedésük, Pest-Tápiómente, Békésszentandrás - Szarvas, Heves megye települései és Somogy. Felekezetük föleg katolikus és nem evangélikus(ld.betelepített szlovákok). A viszonylag nagylétszámú család elterjedését a használt előnevek is mutatják, mimt huszti, füzesgyarmati, györgyei, békésszentandrási, jászberényi és így tovább. A Benedek - Bence névvel egyetértek. A név hasonulásai; Benczik, Bentsik, Bencsák, Bencsith? Bencsik.
Előzmény: idrisi (4765)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.11 0 0 4878
sajnos nincs:(
Előzmény: Lájszló (4877)
Lájszló Creative Commons License 2007.06.11 0 0 4877
És van ennek köze az elherdáláshoz?
Előzmény: Kvász Ivor (4876)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.10 0 0 4876
Herde az meg a nyáj, amit terelget
Előzmény: Törölt nick (4875)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.10 0 0 4874
Ja, a múltkor megtaláltam még két, itt előfordult név valószínű eredetét - remélem visszanéznek még azok, akik fölvetették őket. Szóval Rozman az vsz. a Roßmann 'lovas' v. 'lovász' változata, a Herter meg 'pásztor' jelentésű (Hirte).
panoz2 Creative Commons License 2007.06.08 0 0 4873
Sziasztok az egyik haverom játszadozott a gondolattal kivel van rokonságban, (a fél faluval), nekem is eszembe jutott ez ezért ha esetleg tudnátok mondani valamit az Ambrus vagy a Roma családnevekről, azt megköszönném.
Snuffles Creative Commons License 2007.06.06 0 0 4871

Nem teljesen, kicsit kuszább. (: Anyai nagymamám Krizsán Mária, de valójában Krizsánszky, csak az ő apjának a nevét elrontották az anyakönyvi kivonat írásakor. (Ők négyen voltak testvérek, ebből kettő Krizsán lett, kettő Krizsánszky.) Anyai dédanyám volt Németh Mária, de innentől már mindenkinek zavaros a családban, hogy ki kicsoda és egyáltalán mi a neve.

Délutánra ezeket pontosan le fogom tudni írni, mert biztosra veszem, hogy édesanyám többet tud ezekről és pontosabban.

Ettől függetlenül fennáll a lehetősége annak, hogy a Krizsánszky vonal a szlovák és én zavarodtam bele a dologba.

Köszönöm a segítséget! (:

Előzmény: milyennincs (4870)
milyennincs Creative Commons License 2007.06.06 0 0 4870

Szia!

 

Annak "lehet jelentősége" ;), hogy a családok belső élete többnyire matriarchátus. Az egyes településen élő családok egymás közti kapcsolata nem, de a nagycsalád, és a konkrét család hétköznapi életének szervezése igen (ahogy pl. a receptek, a gyermeknevelési szokások, viseleti, vagy a lakókörnyezetet érintő hagyományok konkrét példája ezt jól mutatja).

I

lyen értelemben családon belüli szájhagyomány, az, hogy 'mi milyen család vagyunk'

is ezen a vonalon 'őrződik meg' jobban, s hagyományozódik inkább, (még 'az apád családja' történései is).

 

Jól gondolom, az anyai nagyapa Németh és az anyai nagymama Krizsánszky?

Ez esetben az is elképzelhető, hogy a Németh család nem volt szlovák, csak a Krizsánszky, ahogy a neve is mutatja.

Előzmény: Snuffles (4866)
maszatka0811 Creative Commons License 2007.06.05 0 0 4869

sziasztok!

 

Köszönöm a választ, megpróbálom magam beleásni a levéltárba! :o)

Remélem, hogy találok valami használhatót.

 

Még egyszer köszi!

Kriszta

 

Előzmény: milyennincs (4865)
Snuffles Creative Commons License 2007.06.05 0 0 4868

Nahát, ezekre nem is gondoltam. Köszönöm! Sokat segített. (:

Előzmény: Kvász Ivor (4867)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.05 0 0 4867
A német szó szlovák megfelelője ugyan a nemec lenne, viszont Némethovára a gugli 41 ezer találatot hoz ki. Ezek közül a többség a keresztneve alapján szlovák, de még ha számolunk is a lehetőséggel, hogy utóbbiak közül néhány a magyar férje után kapta a nevet, akkor is valószínű, hogy a Németh nem számít ritka szlovák családnévnek.

Ha meg a dédszüleid valamelyik alföldi szlovák faluban éltek vagy máshol, amerre sok magyar is élt, akkor meg nagyon is lehet, hogy a családnevet egykor egy magyar Németh viselte, akinek utódai a szlovák környezetben szlovákok lettek.

És még egy: nemcsak a német ősökkel rendelkező egyénből válhatott Németh. A névadás motivációja számos egyéb lehetett, pl.: német környezetben élt, a katonáskodása alatt megtanult németül vagy valamelyik ruhadarabját németesnek érezték.
Előzmény: Snuffles (4866)
Snuffles Creative Commons License 2007.06.05 0 0 4866

Üdv!

 

Van annak jelentősége, hogy anyai ágon dédszüleim vezetékneve Németh volt (valamint Krizsánszky, de ezt nem tudom pontosan elhelyezni, dédapám lehetett), de az ő szüleik szlovákok voltak és alig tudtak magyarul? Vagy a név és a nemzetiség nem függ össze ezesetben?

Köszönöm a választ!

milyennincs Creative Commons License 2007.06.04 0 0 4865

Szia!

Az apai ág, a Szikotnyi vszeg tatai. Az általad is említett Radixindex iparosjegyzékében 1891-ben szerepel egy fő, igaz Szikotni írásmóddal, s egy fő Szikotnyi a RadixRef-ben. Ha ilyen kevesen vagytok, akkor ők vszeg rokonok. Ez az 1891-es évszám azért jó, mert akkor az 1895. előtti egyházi anyakönyvezés megfelelő anyakönyvében megtalálod őseid nevét, az akkor épp használt írásmódban. S ezeknek az időben való visszakeresésé során nyomon követheted, miként változott (változott-e) a mindenkori írásmód, s arra tudsz etimológiat találni.

 

Mivel LvT nincs jelen a fórumon, reméljük jön valaki más (talán Ivor) és megmondja, milyen képzők kapcsolódnak a nyílvánvalóan szláv névben a vszeg 'Siko' alaphoz. (megjegyzem a szlovák Szikora név 'szikra' jelentéssel él.) Ugyanakkor nem nyelvészként hajlanék inkább a Skotny névből eredeteztetni, egy ejtéskönnyítő -i beépülésével az idők folyamán (magyar környezetben) Ezért kell 'átfutni' az anyakönyveket. Ha csak a név eredete érdekel, akkor ne állj le a rokoni szálaknál, csak mindíg az apai ágra koncentrál, arra a pár generációra, ami a XVIII. századig visszavisz.

Ha megáll a Skotnyi eredeteztetés, akkor a skotny dvor=tyúkudvar (állatfarm értelemben is) jelentéstartalomból kiindulva olyan személy neve, aki vagy számos jószággal rendelkezhetett, vagy azokkal az állatokkal foglalkozott (ami másé volt) 

 

Anyakönyvek:

Ha katolikusok, akkor az A 1932- A1941 közöttiek.

Ha reformátusok, akkor A1563-A1565.

Ha izraeliták (zsidók), akkor A 3474

 

Komárom-Esztergom megyei Levéltárban kell lennie egy segédletnek (kézikönyv), amelyik megmondja, hogy pontosan melyik tekercsben kell keresni. Ez Esztergomban van, de talán a Komáromi Fióklevéltárban is van ilyen. Ha bemész, kérdezd meg, le lehet-e oda kérni mikrofilmeket Bp-ről, netán nem őriznek-e egy példányt az eredeti, kézzel írott anyakönyvből Komáromban? (valamelyik helyen igen, vagy Esztergomban, vagy Komáromban)

 

"A nagyapám pedig Marikovec", mármint az anyai.

Létezik Pát, korábban Páth, ma Patince Komáromhoz közel. Egy név eredetében (Pát anyakönyvei nincsenek meg a MOL-ban (www.mol.gov.hu)

A Marikovec névben én egy, a Marko személynévből származtatott nevet feltételezek. (- megint a képző....)

Előzmény: maszatka0811 (4864)
maszatka0811 Creative Commons License 2007.06.04 0 0 4864
Ami még elfelejtettem az előbb: A nagyapám pedig Marikovec  ... Jó kis nevek, mi? Azt hiszem, hogy ő a mai Szlovákia területéről származik, talán Pat-ról...(?)
maszatka0811 Creative Commons License 2007.06.04 0 0 4863

Sziasztok!

 

Először vagyok ezen az oldalon és nagyon megörültem, hogy rátaláltam. Az én nevem elég ritka, ( SZIKOTNYI )s az eredetétől sem tudok semmit! A Radixfórum-ba feltett hirdetésre sincsen reagálás sajnos. Tudna nekem valaki segíteni, hogy honnan származhat vagy mit jelenthet ez a név. Sajnos a komáromi Szikotnyi család velünk kihal, mert már csak mi viseljük ezt a nevet a húgommal... :o(

 

Segítségeteket előre is köszönöm!

Kriszta

Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.03 0 0 4862
Bara, Baracs, Barakonyi, Bari, Barkó, Baros(s), Bart, Bartal, Bart(h)a, Bartalus, Bartók, Bartos, Bartus, Berde, Bere, Berki, Bertók, Birtalan, Birta < latin Bartholomaeus (Bertalan) egyházi név
Előzmény: milyennincs (4861)
milyennincs Creative Commons License 2007.06.03 0 0 4861

Hello!

ide nem lesz jó? :o)

Szerintem abba a csokorba tartozik, amelyek a Bertalanból eredeztethetik magukat. (ez a jelentés) S mint ilyen, eredete nem egyedi, ugyanakkor jellemző lehet egy nyelvjárásra.

Előzmény: Benny04 (4860)
Benny04 Creative Commons License 2007.06.02 0 0 4860
Hello!Én Bartus Bence vagyok,és ez a Bartus vezetéknév jelentése,és eredete érdekelne!Ha valaki valamilyen információval tudna nekem segíteni,az küldjön egy emailt ( benceba@citromail.hu ) . Előre is köszönöm.
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.02 0 0 4859
Sächsisches

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!