Keresés

Részletes keresés

hive Creative Commons License 2007.06.20 0 0 4900

"S továbra is marad a kérdés, mivégre a szláv hangzású név, ha törzsökös ?"

 

Mit jelent pontosan az, hogy törzsökös?

Előzmény: milyennincs (4899)
milyennincs Creative Commons License 2007.06.20 0 0 4899

Kösz. Ismerem őket, ha nincs is meg mindegyik.

idézek a Magyar Országos Levéltár hivatalos oldaláról (Tájékoztató családtörténeti kutatásokhoz): "A címereslevél által történt nemesítés esetében azt egy éven belül ki kellett hirdetni annak a megyének a közgyűlésén, ahol a nemes lakott, így szerezvén érvényességet a nemesítésnek." Az én olvasatomban ez azt jelenti, hogy a 4896-ban szereplő, 1722-ben címereslevelet kapott Bencsik Mátyás akkor és nem korábban nemesedett meg. Ő tehát nem az 1678-ban megerősített családból származik. (vagy nem tudta igazolni a neoaquistica comissio elött, és elvesztette :))

 

A több család mellett szól az is, hogy az 1715-ös országos adóösszeírásban (www.arcanum.hu/mol) Gömör (2), Heves és Külső-Szolnok (1), Árva (2), Bars (1),Kis-Hont kerület (4), Nógrád (2), Nyitra (3), Pest-Pilis-Solt (2), Trencsén (1), Bihar (2), Fejér (1) vármegyékben és Nagyszombaton (1) iratott össze Bencsik nevű.

 

Nem hiszek a szétszóratásban, ill azt elfogadom, hogy a hódoltság elött létezett Benchith eredetű család szétszóródott, de hogy minden Bencsik 1 közös őstől származna, abban nem (még a Benchith=Bencsik azonosságban sem). S továbra is marad a kérdés, mivégre a szláv hangzású név, ha törzsökös ?

 

Szintén a MOL tájékoztatóból: "Csak kevesen fordítanak időt és fáradságot a két végpont közti leszármazás levezetésére és a többszáz éves hiátus módszeres kutatására." Neked akkor megvan a teljes családfád visszamenőleg ama "crisium határőr kerületben szolgáló Benchith család" őséig, és mindenki, akit említettél, rajta van? Ha van kedved belenézni, ajánlom figyelmedbe a szaktopikot: Családfakutatás

Előzmény: szamojed (4898)
szamojed Creative Commons License 2007.06.20 0 0 4898
Köszönöm az utánjárást! Olyan információkkal szolgáltattál amit, magam sem ismertem. Szeretnék figyelmedbe ajánlani még két művet, Nagy Iván Magyarország Családai ( A-B és a pótlék kötet, valamint Fényes Elek Magyarország, Geográfiai Szótára (Czabaj, vagy Cabaj ez egy Nyitra közeli település és Tápiógyörgye) ahol egyéb más információ is van az ilyen nevű családról. A számossághoz pedig csak egy adalék, ezekben a családokban nem volt ritka a 6-8 gyermek, és többszöri nősülés. A vagyon megmaradása érdekében kényszerű szükség volt egyfajta "örökösödési rend" fenntartása, noha jóllehet ennek, vesztesei is jócskán voltak(birtokon kívüliek). Ez magyarázza a "szétszóratást", és nehezen számontartható szoros-lazább rokoni kapcsolatokat. Becslésem, szerint közel 3000 ilyen nevű van a Kárpát medencében, én még nem találkoztam olyan "névrokonnal" akinél ne tudtunk volna valamilyen kapcsolatot, természetesen a néven kívűl találni. Persze, természetesen ettől még lehet! Figyelmedbe ajánlom a Pest_Solt_Pilis vármegyei Bencsik Ferencet, akinél talán csak Prónay családnak volt több birtoka számossága. Nála például, címerében a kétfarkú oroszlán található, hasonlóan megye címerének ábrázolásához. Kézenfekvő, noha (vélenyényem szerint azt bizonyítja, hogy nem túl régi (sic!), hiszen itt vannak birtokai. A családról Kempelen Béla Magyar Nemes Családok művében is szó esik, ha jól tudom ez CD formában is elérhető, illetve Hómannál (Hóman-Szekfű, Magyarország történelme). Radix indexen , pedig a magyarország iparosai alatt találsz egy elterjedési térképet (persze ez statisztikailag nem bizonyíték). Üdv: Szamojéd
Előzmény: milyennincs (4896)
esoma Creative Commons License 2007.06.20 0 0 4897
Köszönöm! :) (Kvász Ivornak is!)
Előzmény: milyennincs (4895)
milyennincs Creative Commons License 2007.06.20 0 0 4896

Kedves szamojed!

 

Ebben a korábbi írásodban felkeltette a figyelmemet egy a mondatod:

"A viszonylag nagylétszámú család elterjedését a használt előnevek is mutatják, mimt huszti, füzesgyarmati, györgyei, békésszentandrási, jászberényi és így tovább"

 

Viszonylag ismerem a Jász-Kun kerületek történetét, jogállásának változását az idők folyamán. Ezért a kiragadtam jászberényi előnévvel kapcsolatban kételyeim merültek fel, azt gondolván, hogy a nemesi előnév mindig feltételezett egy birtokot az adott településen (s ilyenről Jászberény esetében nem beszélhetünk). Így utánaolvastam, s láttam nem így van.

Az MTA által kiadott 8 kötetes Magyar Néprajz vonatkozó fejezete egyértelműen eligazít: "A prédikátumot [nemesi előnév] mindig annak a falunak a nevéből képezték -i képzővel, ahol a nemzetség őse az eredeti birtokát kapta." Ez esetben az egy családhoz, annak egyes hadaihoz tartozó különböző előnevekre kerestem magyarázatot, s találtam egyet. Ez a forrás az utolsó elötti bekezdésben beszámol arról (némileg szarkasztikusan), hogy miként történhetett ez. ("ez az idő már jóval a nemesi előjogok eltörlése utánra esik")

Utánanéztem, s Jász-nagykun-Szolnok vármegyében 1935-ben Scheftsiknél nincs Bencsik család a nemesek közt (még az Adattárban sem a 'kiváló férfiak' között nem említtetik ilyen). A Jászkun kerületek nemesi aranykönyvében (1803) sincs. Orosz Ernőnél az 1754-es nemesi összeírásban említtetik Bencsik Péter, róla még annyit ír:

 

"Bencsik. Czímerlevelet III. Károlytól 1722. év november 27. nyert Bencsik Mátyás. Kihirdetve 1723. évben Borsodban. A czímerszerző Mezőkövesden lakott.
     Czímer a levéltárban levő armalis-másolat alapján: vizszintesen 3 részre osztott pajzs, felső és alsó kék mezejében vörös rózsa, középső vörös mezejében koronázott kettős farku s jobb lábával zöld koszorút tartó oroszlán; sisakdisz: két vörös-ezüst zászló közt a koszoru; takarók: arany-kék, ezüst-vörös. (1722. év 94. sz.)"

 

Kérdésem: Biztos, hogy egy (ugyanaz a) család vagytok?

 

***

Még egy rövid részlet a fenti Magyar Néprajz szócikkéből, ami némi magyarázatot ad, ill. tájékozódást segít a kettős nevek kialakulásának egyes tipusairól (melyik az eredeti név, s melyik a ragadvány) Nemesekről írja, de a mezővárosi, paraszti társadalomban hasonlóan történhetett (figyelsz iater?:)

 

"Főként a birtokos nemesi rétegeknél volt gyakori a nemesi előnév, régiesen a prédikátum használata a családnévhez kapcsolódva (pl. Dapsy Hubay László, lenkei Lenkey Lenke, szigeti Györffy István). A prédikátumot mindig annak a falunak a nevéből képezték -i képzővel, ahol a nemzetség őse az eredeti birtokát kapta. A kuriális borsodi, hevesi falvakban – s mindenütt, ahol a nemesi nemzetségek családjai megsokasodtak – az ágak (hadak) és családok ragadványneveket viseltek. A ragadványnevet általában a családnév és a keresztnév között helyezik el (pl. Holló Leleszi Lothar, Bolyki Úr Alfonz). Egyes falvakban a család- és keresztnév után, harmadik helyen tüntetik fel (Németh Béla hadnagy, Kóródi Ferenc csamu), de vannak olyan falvak is, ahol a nemesi előnév módjára használják, azaz a ragadványnév a családnév elé kerül (pl. Kadét Farkas János, Sajónémeti)."

Előzmény: szamojed (4879)
milyennincs Creative Commons License 2007.06.20 0 0 4895

"végső soron cseh-morva eredetű személynév" lásd 104 hsz és előzménye a 88 hsz :)

(balra kereső:)

Előzmény: esoma (4894)
esoma Creative Commons License 2007.06.19 0 0 4894
Mégiscsak érdemes volt visszanéznem... Én vetettem fel a Rozman nevet, és sikerült meglepni a jelentésével - eddig úgy hittem, a rózsához lehet vmi köze.

Lenne még egy kérdésem: a Cservenák név vajh' milyen eredetű? (A családban kétféle verzió létezik - egyik szerbnek, a másik szlováknak mondja.)
Előzmény: Kvász Ivor (4874)
szamojed Creative Commons License 2007.06.18 0 0 4893
Ki tud róla!? Egy érdekes és tudomásom szerint ritka névről érdeklődnék:

Pripellán vagy Pripelan! Úgy tudom Tolnában volt néhány ilyen nevű, többságük azonban magyarosított.
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.15 0 0 4892

LvT-t nem hiszem, hogy pótolni tudom! :-)

 

Tyekvicska = Tököcske :-)

 

Megpróbálom majd a többit is!

Előzmény: milyennincs (4887)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4891
A Kesjárral megpróbálkozott már LvT is, 3097. A Buza talán óvónévi eredetű ('búzaszemnyi'). Bocs a formázás miatt.
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4890
Ad Buza, 4839-es posztomat (ez sem saját kútfő). Szláv nevekhez többet nem szólok hozzá, mert az nagyon messze esik a kaptafától, de Vrbovszkira ld. Verbó városát vhol Szakolca és Trencsén között.
Előzmény: milyennincs (4887)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4889
Mit kell ezzel ennyit vesződni? benn + csík, ez elég magyar?
Előzmény: szamojed (4886)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4888
Az Angi az Angelus egyházi személynévből lett. Az -ucz (-uţ) meg román becenévképző, ahogy látom, Marianuţ családnév gyakorlatilag csak a Bánátban fordul elő (érdekes, én is találkoztam már bánáti emberrel, akit így hívtak).
Előzmény: milyennincs (4887)
milyennincs Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4887

4863 Szikotnyi, a nekem a 'skotny dvor'-hoz kapcsolódónak tűnik  (4365)

4844 Vatamány, Bicsánszky

4833 Sisztek (és Britta, de az vszeg nem szláv)

4828 Hankó

4825 Portik (ez biztos szláv, és van még az Angi)

4811 Rezepka (akár Resepka alakban)

4806 Ruzsbánszki/Ruzsvánszki

4794 Jurkulják, Kormanyák, Buza

4758 Marjanucz

4720 Kesjár

4684 Kudomrák

4671 Dovák

4653 Ruzsik

4651 Reviczky

4634 Nazsimczura (ez akár bármilyen lehet:)

4632 Kliszki, Hasulyó, Kosik,

4631 Pálfusz (ez is:)

4627 Huluk, Vrbovszki, galisz, Fecz

4599 Wachlacs/ Waklacs/ Vachlacs

4598 Szemadám, Tyekvicska

4593 Darida

4585 Surgotta, Pacsmár, Szurek, Czeber (ez utóbbi, hm nem tudom)

 

Na ez az 'LvT utáni élet' szláv gyanús termése. 1 találat is találat :)

Előzmény: Törölt nick (4884)
szamojed Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4886
Igazad van a szép nagy! A képző, nem az én teoriám, ettől függetlenül igaz lehet elismerem. Kevés név maradt eredeti alakjában, különösen ismerve a családnevek kialakulását. Tekintve, hogy magyar ragozó nyelv, miért ne bántunk volna hasonló módon a nevekkel. A jelzős szerekezetekről még nem is beszéltünk...
Előzmény: milyennincs (4883)
szamojed Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4885
Petr(ik)!? és az -ics vics, -csics!? (pl. Perovics) Hát ezért szép a nyelv! A kicsinyitő képző, önmagában nemcsak azt jelenti, hogy valaminél kisebb, hanem, hogy valakinél fiatalabb, vagy éppen a fia. A magyar családneveknál is van erre jócskán példa, pl. Bogátfia-Bogátfi, Dezsőfia-Dessewffy stb. Vigyázni kell, nem biztos, hogy mindent meglehet így magyarázni. De minden esetre érdekes játék!
Előzmény: Törölt nick (4880)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4884

"Nem néznéd át őket?"

 

Szívesen! Ha összeszeded őket. :-)

Előzmény: milyennincs (4882)
milyennincs Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4883

Szia!

"....eredetét a .... Benchith családtól veszi." De szép nagy família (lenne!!) ;-)

Max Bencsis, vagy Bencsity. Ha törzsökös, akkor mire e képző?

Előzmény: szamojed (4879)
milyennincs Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4882

Rendben. Igazadvan, elnézést. Kösz. Galgadio 2905-ös megjegyzésére hagyatkoztam, meg arra, hogy oroszul iszkra a szikra. De látom (pl. a wiki jó erre) a nyugati szláv nyelvekben mind az.

Vannak itt 'megfejtetlen' szláv alapú nevek. Nem néznéd át őket?

Előzmény: Törölt nick (4881)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4881

"megjegyzem a szlovák Szikora név 'szikra' jelentéssel él."

 

Szerintem inkább "Czinege" lesz az! :-)

Előzmény: milyennincs (4865)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4880

Az "-ik" szlovák kicsinyítőképző.

 

Pl. Petrik = Péterke

Előzmény: szamojed (4879)
szamojed Creative Commons License 2007.06.14 0 0 4879
Rosszul tudod! A Bencsik név eredete nem szlovák. Abban azért igazad van hogy szláv, mégpedig horvát. Törzsökös magyar család eredetét a crisium határőr kerületben szolgáló Benchith családtól veszi. (ld. például. Nagy Iván Magyar Családok) Ez a terület idők eleje óta a szentkorona része. A család nemességében megerősíttetett 1678-ban, tehát a szlovák-tóth betelepítések elött is a amagyar csaádok között számoltak. A török hódoltság alatt, valóban Nyitra mellé, Cabajra húzódtak, majd onnan áramoltak vissza. Legismertebb tagja Mihály, jogtudós aki jászberényi születésű, de Nyitra vármegyei követe. (ld. Hóman -Szekfű). Igen kiterjedt család , nagyapám aki békésszentandrási a 20-as években rokoni-örökségi alapon perelte azt a Bencsik Ferencet akinek kiterjed, részben szerzett, részben örökölt hatalmas birtokrendszere volt a Pestmegyében. Viszonylagos tömegszerű elterjedésük, Pest-Tápiómente, Békésszentandrás - Szarvas, Heves megye települései és Somogy. Felekezetük föleg katolikus és nem evangélikus(ld.betelepített szlovákok). A viszonylag nagylétszámú család elterjedését a használt előnevek is mutatják, mimt huszti, füzesgyarmati, györgyei, békésszentandrási, jászberényi és így tovább. A Benedek - Bence névvel egyetértek. A név hasonulásai; Benczik, Bentsik, Bencsák, Bencsith? Bencsik.
Előzmény: idrisi (4765)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.11 0 0 4878
sajnos nincs:(
Előzmény: Lájszló (4877)
Lájszló Creative Commons License 2007.06.11 0 0 4877
És van ennek köze az elherdáláshoz?
Előzmény: Kvász Ivor (4876)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.10 0 0 4876
Herde az meg a nyáj, amit terelget
Előzmény: Törölt nick (4875)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.06.10 0 0 4874
Ja, a múltkor megtaláltam még két, itt előfordult név valószínű eredetét - remélem visszanéznek még azok, akik fölvetették őket. Szóval Rozman az vsz. a Roßmann 'lovas' v. 'lovász' változata, a Herter meg 'pásztor' jelentésű (Hirte).
panoz2 Creative Commons License 2007.06.08 0 0 4873
Sziasztok az egyik haverom játszadozott a gondolattal kivel van rokonságban, (a fél faluval), nekem is eszembe jutott ez ezért ha esetleg tudnátok mondani valamit az Ambrus vagy a Roma családnevekről, azt megköszönném.
Snuffles Creative Commons License 2007.06.06 0 0 4871

Nem teljesen, kicsit kuszább. (: Anyai nagymamám Krizsán Mária, de valójában Krizsánszky, csak az ő apjának a nevét elrontották az anyakönyvi kivonat írásakor. (Ők négyen voltak testvérek, ebből kettő Krizsán lett, kettő Krizsánszky.) Anyai dédanyám volt Németh Mária, de innentől már mindenkinek zavaros a családban, hogy ki kicsoda és egyáltalán mi a neve.

Délutánra ezeket pontosan le fogom tudni írni, mert biztosra veszem, hogy édesanyám többet tud ezekről és pontosabban.

Ettől függetlenül fennáll a lehetősége annak, hogy a Krizsánszky vonal a szlovák és én zavarodtam bele a dologba.

Köszönöm a segítséget! (:

Előzmény: milyennincs (4870)
milyennincs Creative Commons License 2007.06.06 0 0 4870

Szia!

 

Annak "lehet jelentősége" ;), hogy a családok belső élete többnyire matriarchátus. Az egyes településen élő családok egymás közti kapcsolata nem, de a nagycsalád, és a konkrét család hétköznapi életének szervezése igen (ahogy pl. a receptek, a gyermeknevelési szokások, viseleti, vagy a lakókörnyezetet érintő hagyományok konkrét példája ezt jól mutatja).

I

lyen értelemben családon belüli szájhagyomány, az, hogy 'mi milyen család vagyunk'

is ezen a vonalon 'őrződik meg' jobban, s hagyományozódik inkább, (még 'az apád családja' történései is).

 

Jól gondolom, az anyai nagyapa Németh és az anyai nagymama Krizsánszky?

Ez esetben az is elképzelhető, hogy a Németh család nem volt szlovák, csak a Krizsánszky, ahogy a neve is mutatja.

Előzmény: Snuffles (4866)
maszatka0811 Creative Commons License 2007.06.05 0 0 4869

sziasztok!

 

Köszönöm a választ, megpróbálom magam beleásni a levéltárba! :o)

Remélem, hogy találok valami használhatót.

 

Még egyszer köszi!

Kriszta

 

Előzmény: milyennincs (4865)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!