Keresés

Részletes keresés

jalpar Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39903

Csak azt akartam mondani, ha ennek a fószernek egy sima horizontál marója lenne, le se szedné róla soha a vertikálfejet ezekhez,a munkákhoz.

Előzmény: rferi (39902)
rferi Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39902

Bakker, tudtam hogy bele fogsz kötni.

Előzmény: jalpar (39901)
jalpar Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39901

Na jó, de ez egy teljesen más cucc, mint egy horizontálmaró.

Ez egy vízszintes fúró- marómű, (amit valami rejtélyes okból magyarul horizontálesztergának is hívnak)

 

Teljesen más kategória. Ezen a (vízszintes) marófejbe előtolással fel-le mozgatható, de ezen túl van axiális, sőt egy radiális előtolás beépítve.

Ez utóbbi olyan mint egy kiesztergáló fej, csak nagyban. Nagy átmérőjű furatokat és kerek homlokfelületeket lehet kiképezni vele.

Előzmény: rferi (39897)
default6 Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39900

Nincs ezen már ilyen, kéne tenyleg az is

Előzmény: jalpar (39895)
default6 Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39899

Az is okos dolog, tenyleg. A szánon látszik hántolás de jól kopott belőle. Egyik korabbi szetszedesbol van valahol képem is csak annyira bajos ide kepet felrakni.

Előzmény: lacibá70 (39894)
default6 Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39898

A felujitas óta biztosan sokat használták, legalabbis az ágy hátulján mikrométerrel középen mérve már jelentos a kopas a vegekhez kepest. Mivel most nem szedném rommá a gepet arra gondoltam ez a további kopast csökkentené valamelyest. 1-2 ora alatt ratologatnék mondjuk egy 45-135 fokos kereszt mintát. A korábban emlitett suruseggel megmaradnának a felfekvesi pontok.

Előzmény: Csuhás (39889)
rferi Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39897

Itt van pl ez a pasi

https://www.youtube.com/watch?v=SDNPiON3wxs

 

Bírom a videóit, egy komoly gépen nyomja, de főleg horizontálban dolgozik.

Látható, hogy mi mindent lehet megoldani ezen a módon is.

Előzmény: ritterkreuz74 (39893)
rferi Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39896

Persze.

Hiszen ha a horizontálon úgy dolgozol, hogy egy nagy munkadarab oldalát akarod megdolgozni, akkor befordítod a felületet a gép felé, és ott marod mondjuk homlokmaróval, vagy mással.

A horizontál sokkal merevebb a vertikálnál, jobban tisztul a felület a forgácstól, stb...

 

Előzmény: ritterkreuz74 (39893)
jalpar Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39895

Azt úgy illene, hogy ha köszörülik is az ágyat, a szánt hozzáhántolják. És akkor az az olajtartó felület. Meg szokott is lenni olajlehúzó a szánon,hogy ne legyen olajas az ágy, csak a szán alatt. A tieden nincs?

Előzmény: default6 (39887)
lacibá70 Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39894

E1N gépről van szó? Szánkenő olajat használsz? Azt nem nagyon húzza le a szán, ott marad a felületen.

Én nem hántolnám az ágyat.
Nézted a szán csúszó részét? Az nincs hántolva? Vagy bakelit lemez beragasztva? Gyakran csinálják úgy a felújítást hogy megköszörülik az ágyat, nem hántolják. És a szánt hozzá hántolják az ágyhoz. Ha az ágy van hántolva akkor a pici bemélyedésekben könnyebben meg tud ülni a piszok, mivel felfelé állnak a kis teknők. A szánon ezek a mélyedések lefelé állnak, kevésbé szennyeződik.

Előzmény: default6 (39887)
ritterkreuz74 Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39893

Köszi, gondolom arra célzol hogy a rövidet is be lehet fogni a vízszintes tengelybe, csak kitámasztás nélkül?

Előzmény: rferi (39892)
rferi Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39892

Lehet.

És nem csak a hosszúak lehetnek a vertikálfej befogói, hiszen ha a horizontálon közel akarsz dolgozni a törzshöz, akkor nem kell kívül megtámasztani, és akkor a többi is jó a horizontálhoz.

Előzmény: ritterkreuz74 (39890)
rferi Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39891

Érti valaki ezt a táblát?

A jobbra emelkedő vonalak az átmérők vonalai, a jobbra lejtő vonalak a vágási sebesség vonalai, és ahol találkoznak, az onnan vízszintes vonalak a fordulatszámot kéne adják, ugye?

Előzmény: kila67 (39886)
ritterkreuz74 Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39890

Sziasztok, lehet mindegyik Strigon ME 1000 marógépé? Jobbról balra átmérő: 32mm-27 mm-22 mm-22 mm rövid-16 mm lépcsős a többi meg a vertikálfej befogói.. Sajna ahol hoztam minden össze volt "hányva", én meg nem vagyok nagy szakértő...

 

Csuhás Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39889

Mindenképpen jobb lesz. Egy díszítő jellegű hántolással a geometriát nem rontod el, de valóban ki tudod alakítani az olajtároló felületet. Viszont érdemes volna ellenőrizni, hogy csak szép felületűre, vagy pontosra is köszörülték az ágyat.

Előzmény: default6 (39887)
rferi Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39888

Nem

 

Előzmény: default6 (39887)
default6 Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39887

Az esztergámon ugy nez ki, hogy a legutolsó felujitas alkalmával csak felköszörülték az ágyat de nem hántolták. Emiatt az olajat szinte egyből lehúzza a szán. Hülyeség lenne, ha legalabb valami ritkás mintát tolnék rá, hogy legyenek árkok az olajnak? Mondjuk 5*5 csikot negyzethuvelykenkent.

kila67 Creative Commons License 2021.03.07 0 1 39886

Szia! Nekem ez van képen...

Előzmény: Kerimjade (39885)
Kerimjade Creative Commons License 2021.03.07 0 0 39885

Sziasztok Kollégák!

 

EAN 340-es esztergám van, de hiányzanak róla a géptáblák. Nagyjából innen-onnan megszereztem mindegyik fényképét, kivéve egyet, erről nincs jobb képem. Ha valaki tudna feltölteni egy jó minőségű fotót erről a géptábláról, azt megköszönném! Ha meg tudjátok mérni, akkor kérem szépen adjátok meg a befoglaló méretét is.

 

Előre is köszönöm!

 

ritterkreuz74 Creative Commons License 2021.03.06 0 0 39884

Sziasztok

 

Teszek egy gyámoltalan próbát.. tudtok esetleg márkatársat Myford S7 típushoz? Én eddig egyet találtam.

 

Rlevi. Creative Commons License 2021.03.06 0 0 39883

Sejtettem hogy ott a bibi nagyobb része másik lehetőség a turbómaró lenne, az egyenes csiszolót nem ismerem... vagy ugyanaz a kettő?
Egy levegős van, ahhoz csinálok valami befogót akkor, kézből nem hiszem hogy fasza lesz

Előzmény: Csuhás (39881)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.06 0 0 39882

Egy E1N-el birkózom évek óta, ha van néha egy kis időm rá.  Nem volt termelésben így jó állapotban volt, egy céghez került, fölköszörültették, majd keménykrómoztatták. Nem tudom ez mennyire jó, de ez van. AZtán úgy maradt szétszedve, ki akarták dobni, inkább elhoztam. Most jutottam el oda, hogy fölkerült egy új tos tokmány, ez, meg a szegnyereg-főorsó is század alatt van végre. Érdekessége, hogy ez egy korai gép, elfuserált alakú norton-szekrény öntvénnyel, képtelen vagyok letömíteni. A korai gépekben más a főorsó, mert más a körmöskapcsoló. Nem csereszabatos az újabbakkal, máshol van és rövidebb a horony!  

Csuhás Creative Commons License 2021.03.06 0 0 39881

Fúrógép az alacsony fordulatszám és a gyenge csapágyazás miatt teljesen alkalmatlan erre. Egyenes csiszoló az jobb, Furatköszörű orsó 16000 f/min-től kezdve már jó.

Előzmény: Rlevi. (39879)
default6 Creative Commons License 2021.03.06 0 0 39880

Abban az allasaban ahogy beletoltad fel kellett volna huzni a csapos követ.

Előzmény: Rlevi. (39879)
Rlevi. Creative Commons License 2021.03.06 0 0 39879

És valyon az E3N lakatanyája is van benne?
Ha már a ház az, valószínű hogy igen, lassan csereérett lesz, szerencsére a vezérorsó elég jó állapotú.
A szegnyereggel biztosan futok még pár kört, csak eddig nem volt sosem annyi idő hogy tényleg jóra lehessen csinálni

Addig is köszönöm a tanácsokat.
Azon agyaltam még, lehet hogy érdemes volna beleépíteni valami anyagot, tudomisén egy hernyócsavart vagy valamit, ami a morse tollát megfogná, így nem kellene többet bohóckodni sem vele, bár így nagyobb az esélye a szerszámtörésnek
Egy 10 es hernyó már szerintem fogna rajta annyit, hogy a maximum 23 as fúró ne forogjon meg.
Vettem átalakítót 3 asra is meg pár fúrót, de nem érzem ildomosnak fémet fúrni vele így, vagy esetleg ha 2-3 mm enként volna egy fúró, akkor még győzné hajtani a motor, nem is tenné tönkre de egyenlőre majd csak a puhább anyagokhoz, főként műanyaghoz lesz használva
Lehet néhányan emlékeznek, Kart patronokat szerettem volna felbővíteni, mert darabszámilag megvan a készlet, csak méretből hiányzik pár
Tengap nekifutottam egy fúrógépbe fogott csaposkővel a késtartóba rögzítve felmókolni, sajnos az eredmény elég szerencsétlen lett. 10 es átmérőt szerettem volna csinálni, akármerre állítottam a késtartót, akkor sem sikerült vonalban megcsinálni, így egy kúpos valami lett. Személy szerint még egy betonfúrót megpróbálok beleengedni, aztán hagyom, 1200 ért már láttam darabokra árult csomagot+posta, annyit nem igazán ér elszórakozni vele, 5-600 forint csak a csaposkő, amikkel próbáltam 

Előzmény: lacibá70 (39878)
lacibá70 Creative Commons License 2021.03.05 0 0 39878

Az utolsó E2N esztergákat már E3N lakatszekrénnyel szerelték. Sokkal jobb az előtolás kapcsolója az E3N-nek. Szerencsés ha ilyened van. Mint ahogy az utolsó E1N gépeken már rövidkúpos volt a főorsó csatlakozás a menetes helyett.
Nem baj ha nem annyira találtad el a kúpszöget, azt a dörzsár helyre hozza. Csak egytengelyű legyen a hüvely külsejével az esztergált kúp. Ki kell órázni a tokmányba fogott hüvelyt. A morse 2-es kúpba elég kis kés fér bele, és hosszan nyúlik ki az átmérőjéhez képest. Kell köszörülni egy forrasztott vidia lapkás kést, a csúcssugár minimális legyen, akkor kevésbé rezeg. Elég egy gyémánt fenőkővel lefenni a csúcssugarat. Kicsit magasabb legyen a kés a középponttól. A kés szára lehet kicsit hátra felé kúpos, követve a morse kúpot. A helyes kúpszöget lehet egy próba esztergálással egy másik anyagon ellenőrizni, így nem a szegnyereg hüvely fogy el :-) Kis fogás, közepes fordulat, olaj vagy spray is segít.

Előzmény: Rlevi. (39877)
Rlevi. Creative Commons License 2021.03.05 0 0 39877

2 darabos a szett nagyoló simító is van, géppel nem álltam neki, nem sok lehetőségét láttam egytengelyűre állítani a tokmányba befogott dörzsárat a szegnyereghüvellyel
Bevallom az igazat, esztergáltam a kúpszöget, egy b16 átalakítót használtam mintának, viszont van egy röhm kúpcsökkentőm, ahhoz képest van egy kis diferencia, úgyhogy a kúpszöget nem sikerült eltalálnom teljesen valószínűleg.
Valamennyire átmásolhatta a kés az előző mókolásból adódó lépcsőt, valószínűleg az is szivat egy kicsit.
Forgattam benne egy darabig, most használhatónak mondanám, a legjobb nyilván egy új volna, de a szerszámokat már megfogja, igat egyet alukalapáccsal rá szoktam koppintani a csigafúróra hogy beleálljon rendesen a helyére
Hát igen nagypontosságú gépek feljavítása nem egyszerű, a késtartó alján végeztem hántolást, és hát elég is lett belőle mire végeztem pedig egy gépágy ahhoz képest nem kis feladat
a magam nevében nem is mondom azt, hogy az esztergámat én felújítottam, inkább csak amennyire a tehetségem adta megjavítottam, a felújítástól ezek a mókolások messze vannak mint Makó Jeruzsálemtől
Egy kis érdekesség, az én masinámon már E3N lakatszekrény van, nem tudom, hogy utólag került rá vagy ilyen volt csak a gyárban, mindenesetre kézreesik minden darabja

Előzmény: lacibá70 (39875)
default6 Creative Commons License 2021.03.05 0 0 39876

Egyébkent ez is, mivel nem szakmám, az első gép a kezem között, lehet h a legnagyobb kókányoló en vagyok a gep életében. Mentsegemre szólva en türelemmel es kitartassal közelítek a dologhoz, kudarc x3,  utan esetleg siker. Szemben a "haggyanakmá harmincéve ígycsinálommondjukszarul" bunkoval.

Aztan itt vannak azok a dolgok amiket nem tudok könnyen megcsinalni mert masik eszterga kene, ilyesmi. 

Előzmény: lacibá70 (39875)
lacibá70 Creative Commons License 2021.03.05 0 0 39875

A szegnyereg hüvely kúpját dörzsárazás előtt meg kell esztergálni egy kis ráhagyással, és csak simítani kell a kúpot a morse dörzsárral. Így próbáltad? Gondolom csak egy simító dörzsárad van, nagyoló nincs. Ezek kézi dörzsárak, ne géppel tekerd, nyomni is alig kell.
Fontos! A dörzsár követi az esztergált kúp tengelyét, tehát ha üt az esztergált kúp, akkor a dörzsárazás után is ütni fog! Viszont a pontos kúpszöget, és a szép felületet biztosítja.

Sajnos előttünk sokan  javították már ezeket a gépeket, olyanok is akiknek semmi gyakorlatuk és elméletük nincs hozzá. Na ez meg is látszik... A szerszámgép felújítás nem a legegyszerűbb munkák közé tartozik, sok tanulást, gyakorlást, és szakmai alázatot követel. Ezek hiánya vezet az ilyen rossz tapasztalatú gépekhez. Volt szerencsém új állapotú E2N, E3N gépen dolgozni, amelyeket még nem bontottak meg javítás céljából. Újszerű E1N-t csak láttam. Ezekkel nincsenek ilyen macerák, szépen dolgoznak. Lehet bennük apróbb hibát-hiányosságot találni, (pl nem ékléces a kereszt és kéziszán) ezek általában a szoc. tervgazdálkodásnak köszönhetőek, és nem annak hogy a magyar szakemberek ne tudtak volna jobb gépeket csinálni ha van rá lehetőségük.

Előzmény: Rlevi. (39874)
Rlevi. Creative Commons License 2021.03.05 0 0 39874

Nekem E2N em van.
Naggyából 2 éve boldogítjuk egymást ezalatt elég sok mindent csináltam rajta.
Főorsócsapágyak lettek cserélve
Előtolómű szét lett szedve egy stift vagy seeger hiányzott, már nem emlékszem, lényeg hogy a behajtó lentely kóbászolt jobbra balra, ez inkább szerelési hiba volt.
Lakatszekrény szét lett szedve, szállítás után szabadonfutó lett a kézikerék nyírócsap kiesett
A szegnyereggel már több ízben bohóckodtam, egyszer felesztergáltam, mert az előző gazdája esztergálás  során egy lépcsőt hagyott benne.pár hete megjött a 2 es morse dörzsár, lekifogtam meggyártani vele, de vagy én vagyok hülye hozzá vagy nem tudom, az Biztos hogy mocskosmód haladatlan a kézi hajtóvassal. gépen nem akartam nekiállni, tartottam tőle hogy befeszül.

Komplett olajcsere
Szivattyúgenerál
Késtartó síkbamarás, mókolások eltüntetése
Egyedül a sebességváltóhoz nem nyúltam még nagyon, de lassú 5 ben olyan hangja van terhelés nélkül is mint egy veszéllyelző szirénának, csak ez állandóan zúg
De ezek naggyából a használatból adódó kopások, előzetes javítások hibájából, szállításból adódó hibák
Számomra a főorsófurat mérete bosszantó csak, illetve hogy előtolás be ki kapcsoláskor a lekapcsolási nyomaték állítókarja mindíg ugrik egyet
És a cserekerekek, a jóisten áldaná meg, hetente egy menetet ha vágnom kell, ahhoz is mindíg szerelgetek egy sort :D

Előzmény: lacibá70 (39873)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!