Keresés

Részletes keresés

krysztasz Creative Commons License 2012.10.08 0 0 9044

Megnéznétek ezt a feladatot? Milyen C1 C2 valós paraméterértékek mellett elégíti ki az f(x) = C1 sin x + C2  cos x függvény az f'' (x) + f(x) = 0 összefüggést?

deriváltam kétszer:

f'(x) = C1 cos x + C2 (-sinx)

f'' (x) = C1 (-sinx) + C2 (-cosx) = -C1 sinx - C2 cosx

 

behelyettesítem a kérdéses egyenletbe: -C1 sinx - C2 cosx + C1 sin x + C2  cos x = 0

Viszont nekem kiesik minden, vagy ez a megoldás? C1 és C2 nulla?

 

krysztasz Creative Commons License 2012.10.08 0 0 9043

Köszi a linket.

Előzmény: Gergo73 (9039)
krysztasz Creative Commons License 2012.10.08 0 0 9042

Igen, Gergo73 már említette az általad is megaodtt megoldást, de ezt az azonosságot nem ismertem korábban. A parciálist hamarabb tanultam, nekem ezzel lett volna logikus. De így már világos, tényleg meg lehet oldani parciálissal. :)

Előzmény: bm613 (9040)
Gergo73 Creative Commons License 2012.10.07 0 0 9041

Ezt már mondtam neki a 9003-as üzenetben. Ő szeretette volna parciális integrálással is kiszámolni, erre adtam egy öszvér választ.

Előzmény: bm613 (9040)
bm613 Creative Commons License 2012.10.07 0 0 9040

Szép, szép, de nem egyszerűbb a linearizáló képlet?

sin2x = [1 - cos(2x)] / 2

és ezt már könnyű integrálni. A legtöbb embernek szerintem ez kézenfekvőbb.

Előzmény: Gergo73 (9038)
Gergo73 Creative Commons License 2012.10.07 0 0 9039

hogyan lehet az alábbi függvényt szorzatokká alakítani?

 

Meg kell oldani azt a harmadfokú egyenletet, hogy x3-3x2-6x+1=0. Ez nem egyszerű feladat, lásd http://en.wikipedia.org/wiki/Cubic_function#General_formula_of_roots

 

A gyakorlatban lehet közelítő eljárásokat alkalmazni, ezzel a három gyök közelítőleg:

-1.48705, 0.15524, 4.33181

Előzmény: krysztasz (9037)
Gergo73 Creative Commons License 2012.10.07 0 0 9038

vagy tényleg nem lehet az ilyen típust parciálissal megoldani

 

A megoldásban megjelenik az x, ami nem trigonometrikus függvény, ezért várható, hogy a parciális integrálás önmagában nem fog működni.

 

Kicsit trükközni azért lehet. Parciális integrálással kapjuk, hogy

 

int sin2x = - sinx cosx + int cos2x

 

azaz

 

int sin2x - int cos2x = - sinx cos x + C

 

Persze azt is tudjuk, hogy

 

int sin2x + int cos2x = int 1 = x + C'

 

Az utolsó két egyenletet összeadva kapjuk, hogy

 

2 int sin2x = x - sinx cosx + C''

 

amit pedig 2-vel osztva kapjuk a végeredményt.

 

Előzmény: krysztasz (9037)
krysztasz Creative Commons License 2012.10.07 0 0 9037

Térjünk már vissza az integrál sin2x dx-re. Nekem parciálissal nem jön ki a megoldás. Közben odaértem a könyben a trigonometrikus integráláshoz, olvastam az idevonatkozó azonosságokat, amit eddig még nem tudtam. Így már érthető a megoldás az azonossággal, de nekem parciálissal továbbra sem.

Nézzétek már meg, hogy hol ronthattam el.

u=sinx                               dv=sinx

du=cosx                              v=-cosx dx

 

uv-integrál v dv-be helyettesítek: sinx(-cos) - integrál (-cos2x) dx = újra elnevezem az u-t és dv-t: u=cosx                  dv=cosx dx

 

                                                                                                                                                          du=-sinx dx             v = -sinx

= -sinx cosx - ( (-sinx cosx) - integrál sin2x dx)= - sinx cosx + sinx cosx + integrál sin2x dx

a jobb oldali integrált átviszem a másik oldalra, így az integrál kiesik, de kiesik a másik tag is. :( Vmit nem jól számolok, vagy tényleg nem lehet az ilyen típust parciálissal megoldani.

 

Még egy kérdésem lenne:

hogyan lehet az alábbi függvényt szorzatokká alakítani? Nem jut az eszembe a matekneve, amit középben tanultunk, talán vmilyen négyzettéalakítás.

x3-3x2-6x+1

Inf. pontot, szélsőértékest, stb-t kell számolni, ami megy is, de a gyököt nem tudom megállapítani.

 

Köszi előre is.

Előzmény: XtraP (8998)
Gergo73 Creative Commons License 2012.10.07 0 0 9036

Most néztem meg, és válaszoltam rá.

Előzmény: deadcyborg (9035)
deadcyborg Creative Commons License 2012.10.07 0 0 9035

írtam neked egy emailt a freemailos címedre, megkaptad?

 

Előzmény: Gergo73 (9034)
Gergo73 Creative Commons License 2012.10.07 0 0 9034

Elfelejtettem normálni, tehát osszuk el az exp(-x2)-et és a végeredményt gyök(pi)-vel.

Előzmény: Gergo73 (9033)
Gergo73 Creative Commons License 2012.10.07 0 0 9033

Ehhez elég az egyváltozós analízis. Legyen X eloszlásfüggvénye F(x), sűrűségfüggvénye exp(-x2). Tehát F'(x)=exp(-x2).

 

Ha t>0, akkor

 

P(X2<t) = P(-gyök(t)<X<gyök(t)) = F(gyök(t)) - F(-gyök(t)),

 

ennek deriváltja a keresett sűrűségfüggvény:

 

G(t) = d(F(gyök(t)) - F(-gyök(t)))/dt = (F'(gyök(t))+F'(-gyök(t)))/(2gyök(t))

 

= (exp(-t)+exp(-t))/(2gyök(t)) = exp(-t)/gyök(t), ha t>0;

 

és persze

 

G(t) = 0, ha t<=0.

 

Előzmény: Dancinger (9032)
Dancinger Creative Commons License 2012.10.07 0 0 9032

Üdv Mindenkinek! Valaki elmondaná, hogy a normális eloszlás négyzetének a sűrűségfüggvényét hogyan kell meghatározni (vagy hol tudok utána nézni)? Nagyon belegabalyodtam, pedig elvileg egyszerű többváltozós analízis.

holczerl Creative Commons License 2012.10.06 0 0 9031

Tehát ha a körök csak úgy egymásba hatolhatnak és ugyanazon adatú körök maradnak, és tetszőlegesek a "sebesség" vektorok akkor általában és legtöbbször a körök nem érintkeznek.
(Fénykúp és a hiperbolák esete a relativitás elméletben)
(A házi feladat megoldásában d min nem mindig egyenlő a r1+r2 vagy abs(r1-r2) közül valamelyikkel.
A sebességek se tetszőlegesek természetesen, hogy éppen a kezdőpontban találkozzanak az anyagi pontok.)
Igen sok feltételt kell teljesíteni, hogy létezzen érintkezés.


Persze ha eleve olyan adatokat veszünk fel, hogy:
(x1-x2)^2+(y1-y2)^2=(r1+-r2)^2
t=x1'/v1=y1'/v2 és x1'=x1+v1t, y1'=y1+V2t akkor naná , hogy a program detektálja mindigaz érintkezést -t paraméternél.
(Nem kell hozzá másodfokú egyenlet megoldóképlete, mint mondtam)

Egy görbe vagy (elemi görbe íve) unikurzális, akkor Descartes koordináta rendszerben, akkor valamely t paraméter szerint paraméterezve

pn(x,y)+p(n-1)(x,y)=0 alakú egyenletét ahol n és n-1
fokszámú homogén polinom:
y=tx , akkor x=-p(n-1)(1,t)/pn(1,t) és y=-tp(n-1)(1,t)/pn(1,t) alakú lesz
a paraméteres egyenletrendszere, vagyis a t paraméter racionális függvénye.
(t a körvonal pontjaiba az egyébként tetszőleges koordinátarendszer kezdőpontjából mutató
helyvektorok iránytangense most.)

Adott a pillanatnyi helyzete két haladó egyenes vonalú egyenletes mozgást végző körvonalnak.
Tegyük fel a lehetséges érintkezés előtti helyzet.( Vagy lesz, vagy nem lesz érintkezés).
Feladat: adjuk meg a mindkét körön azt a pontot, amikor t paraméternél abban a pontban érintkeznek majd.

Vagyis i=1,2
tgfi=xioi/vi
bi=vi^2ri(xi^2+Li^2)/xi^2Li^3
Li=(xi^2-ri^2)^1/2
sinfi=xi/ri
Ezek közül az első és a második kinematikai kényszer , a harmadik és a negyedik geometriai.
A futópontoknak oi pillanatnyi szögsebessége és bi pillanatnyi szöggyorsulása van bármely t ben.

Válasszuk úgy a derékszögű koordinátarendszert például, hogy
f=arc cos <v1,v2>/(v1^2*v2^2)^1/2
azaz, a koordinátarendszer kezdőpontja a középponton átmenő adott sebességvektorokkal párhuzamos
egyenesek metszéspontja.

A két görbe tehát az első egyenlet szerint van paraméterezve egy és ugyanazon koordinátarendszerben.
Még megtehető, hogy x tengely legyen az egyik kör középpontját a kezdőponttal öszzekötő egynes.
Ekkor t= tg fi szögekre igaz, hogy:f0+f1+f2=f ez pedig a számegyenesen
-f1, -f1+f1=(0), -f1+f1+f1,  -f1+f1+f1+f0, -f1+f1+f1+f0+f2,  -f1+f1+f1+f0+f2+f2  pontok.
Ezekben az intervallumokban ha van olyan t1 paraméter amivel kielégethető a 4 egyenlet mindegyike,  akkor a körök érintkeznek. Ekkor viszont azt a t1 paraméterhez tartozó görbepontokkal felveszek egy olyan descartes koordinátarendszert aminek x tengelye átmegy az adott kör középpontján és  t1 paraméterű pontján, y tengelye erre merőleges, akkor f0=0 elérhető a ezzel az átparaméterezéssel és
koordinátarendszer választással.
Az van, hogy csak úgy felvett adatokkal nincs ilyen t1.

Ennyit a mindig "működő" megoldásokról.

Gergo73 Creative Commons License 2012.10.05 0 0 9030

Ha X egy topologikus tér, továbbá f:[a,b]->X és g:[c,d]->X folytonos leképezések (röviden görbék), akkor ezeket akkor szokták ekvivalensnek nevezni, ha van olyan u:[a,b]->[c,d] homeomorfizmus, amivel f=g*u (kompozíció). Persze ez csak annyit jelent, hogy a két görbét ugyanúgy "járjuk be", csak "más sebességgel". Lehetne azt is tekinteni, hogy van olyan u:[a,b]->[c,d] homeomorfizmus és v:X->X homeomorfizmus, hogy v*f=g*u. Egy másik standard reláció a homotópia: az f:[0,1]->X és g:[0,1]->X folytonos leképezések akkor homotópok, ha van olyan folytonos h:[0,1]x[0,1]->X, amivel f(t)=h(0,t) és g(t)=h(1,t) minden t-re. Lásd http://en.wikipedia.org/wiki/Homotopy

Előzmény: NevemTeve (9029)
NevemTeve Creative Commons License 2012.10.05 0 0 9029

(Esetleg lehetne vizsgálni a görbék és gráfok ekvivalenciáját (vagy az ellenekezőjét) is.)

oszkar00 Creative Commons License 2012.10.05 0 0 9028

Itt az unikurzális gráf definíciója.

Előzmény: Gergo73 (9027)
Gergo73 Creative Commons License 2012.10.05 0 0 9027

unikurzalis gorbe: ha le tudod rajzolni, anelkul, hogy a ceruzat felemelned

 

Ezt általában folytonos görbének szokták nevezni.

Előzmény: attoparsec (9025)
holczerl Creative Commons License 2012.10.05 0 0 9026

Nem ez a módja annak a közlésének, hogy fogalmad sincs, hogy jön össze két egymástól

távoli terület. Nyálazásom helyett elelendő lenne annyira mekérni, ha van kedvem, írjam le.

 

Előzmény: attoparsec (9025)
attoparsec Creative Commons License 2012.10.05 0 0 9025

unikurzalis gorbe: ha le tudod rajzolni, anelkul, hogy a ceruzat felemelned.

 

a feladatodhoz semmi koze, de ezen nem kell csodalkozni: holcerl egy muveszlelek, aki a problemadat a legritkabb esetben oldja meg, am cserben erdekes matematikai koltemenyekkel szorakoztat :)

Előzmény: Törölt nick (9021)
krysztasz Creative Commons License 2012.10.04 0 0 9024

XtraP, oszkar00, Gergo73

Köszönöm a válaszotokat, az uccsó feladatért bocsánat, bocsánat, rossz helyre tettem a zárójelet. :( 

x2 * (2x3+4)2 akart lenni, elírtam. 

A másik két feladatra is köszönöm a választ, én számoltam el a parciálist. 

 

Előzmény: XtraP (8998)
holczerl Creative Commons License 2012.10.03 0 0 9023

Nyugodtan keress itt. Kedves fickó vagyok egyébként.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (9021)
NevemTeve Creative Commons License 2012.10.03 0 0 9022

Nem csak a tiédet, másét sem. Ha ez nem segít (vagyis hogy (x+1/3) az egyik tényező), akkor tényleg tanárt kellene fogadni.

Előzmény: Törölt nick (9020)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.03 0 0 9021

Nehéz helyzetben vagyok, mert ha nem válaszolok, az illetlenség, ha válaszolok, akkor megint olajat öntök a tűzre, úgyhogy csak úgy immel-ámmal.

 

A kérdésem egyszerűbb volt, és nagyon hamar meg is válaszolták. A linkelt cikk egy blogbejegyzés, és nem dolgozat, és a megodlás amit ad, nem középszintű, hanem úgynevezett működő. Nemműködő megoldás lenne például az, amihez analitikusok eszközöket kéne alkalmazni, vagy amelyik egyáltalán nem, vagy rossz megoldást ad. Ugyanakkor a megoldás implementálható (max gyökör tartalmaz), működő (ad eredményt), jól működő (az elvárt eredményt adja).

 

Én elsősorban ilyen működő megoldást kerestem, mert nekem csak másmilyen "nemműködő" megoldásom volt. Meg is oldottuk, és köszönöm mindenkinek a segítséget.

 

Neked is köszönöm, hogy minden tőledtelhetővel segítettél, és nem vagyok cinikus, nem az anyázásodra gondolok, hanem hogy tényleg választ próbáltál adni.

 

Álljon itt mementoként ez a párbeszéd:

 

- dregre: ...Egy ponton a két kör ütközik. Mi egy, az ütközést követő állapotot ismerünk, amikor a két kör ív már nem csak érinti egymást, hanem egymásba is hatoltak valamilyen szinten, valahogy úgy mint az Audi márkajelzésben.

 

- holczerl: Egyébként említetted az Audi emblémát. Unikurzális?

 

A hecc kedvéért egyébként utánajárok mi az az unikorzális, hogy megtudjam, a leírt feladat szempontjából ez egy releváns kérdés-e. Ha nem jövök rá, hogy miért lehet ez érdekes, akkor kereslek.

Előzmény: holczerl (8999)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.03 0 0 9020

Hát ez nem az én házim ;)

De higyj amit akarsz.

Előzmény: NevemTeve (9019)
NevemTeve Creative Commons License 2012.10.03 0 0 9019

Természetesen nem. Házi feladatot ingyen elvből nem csinálok más helyett. De, hogy az előbbi hibámat korrigáljam, annyit elárulok, hogy (x+1/3) emelhető ki belőle.

Előzmény: Törölt nick (9018)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.03 0 0 9018

Köszönöm!

 

Mostmár mindet sikerült megcsinálnom a 88-as kivételével. Annak le tudnád írni a teljes megoldását lépsről lépésre?

Előzmény: NevemTeve (9017)
NevemTeve Creative Commons License 2012.10.03 0 0 9017

Nem csak azért írtam az értelmezési tartomány vizsgálatát, mert féltem, hogy nem kopik eléggé a billentyűzetem... keressél már pár olyan számot, ami nagyobb mint hét, de kisebb mint három!

Előzmény: Törölt nick (9015)
NevemTeve Creative Commons License 2012.10.03 0 0 9016

ad88: fordítva: x=-1/3 a gyök, elnézést

Előzmény: NevemTeve (9014)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.03 0 0 9015

113-nak nincs valós gyöke?  -48 kerül a gyök alá a másodfokú egyenlet megoldásánál.

Előzmény: NevemTeve (9014)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!