Keresés

Részletes keresés

Sütimüti Creative Commons License 2011.08.02 0 0 330

Nem hideg, szépen pudingosodik, és mikor kész is szép, ugye még teszem a sütőbe 1 órára, de azt elvileg önmagába is megcsinálná. Sok helyen 35 fokot emlegetnek felső határnak, hogy annál ne legyen melegebb.

Előzmény: tildi36 (329)
tildi36 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 329

A 25 C nem hideg? A neten az összes videó 38-40 fokos hőmérőket mutogat... de lehet, hogy kipróbálom kicsit hűvösebben.

Én is így szokta, az olajak gőz felett melegednek, én bele szoktam tenni a viaszt is úgy kevésbé macerás, jó melegen az is felolvad, aztán hagyom hűlni, közben megkeverem néha.

Közben jön a lúgozás, aztán hol ezt, hol azt mérem, és amikor nagyjából egyformák, kb 40 fok, jön a kutyulás.

 

Jó hogy írtad akkor az elvesztést, ennek hatására kezdtem el a kezdetektől gyűjteni a receoteket :)

 

A maiba nem lenne jó a szeder, de majd kitalálok valamit, hogy kipróbálhassam a héten...lesz még szeder egy pár hétig :) Meg persze le is tudom azt is (a levét)fagyasztani jégkocka tartóban. Sőt, ha radíros szappant szeretnék, csak bele kéne turmixolni, ott vannak a magok :D

Előzmény: Sütimüti (325)
tildi36 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 328

Na ez kicsit hangyatáblázat, de aki tudja mit kell keresni, talán annak olvasható :)

Előzmény: tildi36 (326)
tildi36 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 327

:)))

 

Van már lúgod Zsuzsu? Esteleg kész szappankád?? Lassan annyira várom, mint te :))

Előzmény: zsuzsu1218 (323)
tildi36 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 326

Itt a táblázat Vanier, jobb oldalon a mennyiségeknél szoktam pipálni. (ez a mára tervezett szappan papírkája, le is fűzöm őket, és ha beválik, megvan mint egy szakácskönyvben :))

Sütimüti Creative Commons License 2011.08.02 0 0 325

Én 25 fokon keverem őket, nem lehet, hogy a 40 fok miatt melegedett fel neked?

 

Én A4 papírt szoktam 4 felé vágni, egyik oldalára írom a receptet, másik oldalára, mikor készítettem, és mikor lesz jó. Már ismételnem kell a szappanjaimat, mert olyan sokan akarnak belőlük, nem bírom az iramot.

Írtam itt, hogy elhagytam az egyik szappanom receptjét, ennek kivédésére, már úgy vigyázok rájuk, mint a szemem fényére.. :)

Én sorba szoktam menni, mert amíg az olajak olvadnak, összekutyulom a tejet meg a lúgot, aztán beteszem a fagyóba. Így mire az olajakat is lehűtöm 25 fok körülire, a lúgos tej is annyi lesz.

 

Kíváncsi lennék én is a szederre. :)

Előzmény: tildi36 (322)
zsuzsu1218 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 324

..... illetve ból...

zsuzsu1218 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 323

Ez nagyon jól néz ki !!! :O

 

Én tuti kiönteném folyékony szilikonnal :)))) Olyan klassz.

Előzmény: tildi36 (319)
tildi36 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 322

Szia Vanier, ne ess kétségbe, eddig én is mindenhol azt olvastam, hogy az "elrontott"szappanok jó része megmenthető, sőt, néha nagyonis jók lesznek :))

 

Hogy ne felejtsek ki semmit, én mindig kinyomtatom a szappankalkulátoros táblázatomat, és ahogy mérem ki az összetevőket, rögtön pipálom is ki, mi ment  már bele. Ez főleg akkor hasznos, ha  netán valami eltereli közben a figyelmem, nem árt, ha tudom, hol tartottam.

 

A pudingos kérdéseket Jani már megválaszolta, és valóban a hőmérséklet is elég fontos, nagyjából egyforma kell legyen a lúgos oldat és az olajok hőmérséklete. Én pont 40 C-ra szoktam beállítani őket a keveréshez.

Sok sikert neked is a szappanozáshoz!

Előzmény: Törölt nick (316)
tildi36 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 321

Piros a kurkumás? Nem tettél bele túl sokat? Persze  a hűlés után biztosan változik még a színe.

 

Én a körömvirágos felébe terveztem kurkumát, hogy sárgítsam kicsit, és persze megint turmixolok majd bele friss körömvirágszirmot is, attól nagyon szép lett a múltkori is.

 

 

Előzmény: erikafot66 (315)
tildi36 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 320

Hülyén fogalmaztam Sütimüti, arra emlékszem, hogy mi a max. mézmennyiség, de köszi, hogy még egyszer leírtad.

Arra akartam kilyukadni, hogy ha ennyit beleteszek, vajon lesz-e méz illata, de szerintem nem. Igaz, az előzőbe csak keveset tettem (kb. 2 evőkanálla / kg), de most, hogy állt, már abszolút nem érezni rajta. A méhviaszom fehér és illatmentes, így arra sem számíthatok...talán tegyek bele pici zablisztet, hátha az jobban kihozná az illatát? ..vagy az csak illóolajokon segít?

 

Amúgy igazad van a túl színes és illatos szappanokkal kapcsolatban, valamelyik nap voltam az Arénában Pesten, van ott egy (házi!!) szappanbolt, hááááát....szépek-szépek, de nagyon nem az én ízlésemnek valók, egytől-kettőtől eltekintve.Színesek, nagyon illatosak. Ettől függetlenül lehet, hogy csupa természetes összetevőt tartalmaznak, de én nem voltam elájulva tőlük.

Volt ott mézes is, az viszont szép barna és méz illatú volt, viszont ragadt, mintha mézbe mártották volna :D

 

Annyi illóolajat sosem fogok egybe sem tenni, amennyit a kalkulátor ír, többe kerülne szinte az illó, mint az egész alapanyag....jó nekem enyhén, inkább natúr illattal is.

 

Mézpor? Ilyenről nem hallottam még, köszi, majd rákeresek.

 

Ma főzök be feketeszedret, azon gondolkoztam, hogy a leve vajon mit csinálna szappanban...az eperé állítólag megmarad, hátha ez sem válna libafos zöldre...bár natúr színnek az sem rossz :D

 

Ha összejön, ma csinálok egy körömvirágosat, abból már alig van, és úgyis most van körömvirágszezon.

Kávéson is nagyon gondolkozom, olvastam, hogy jól szagtalanít (pl "konyhaszagú" kezet), és amiket láttam, tetszenek is...csak valahogy nekem a kávé az csészében az igazi.. :))) Azért majd egy próbát biztosan teszek. 

Előzmény: Sütimüti (299)
tildi36 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 319

Sziasztok!

 

A tegnapi jó hosszú hozzászólásom elszállt, mondjuk én volt a balga, tudhattam volna, hogy azért nem tesz fel képet, mert az időkorlát már kidobott, akkor el is ment a kedvem megint belefogni, inkább felszedtem a hagymát meg a fokhagymát, fel is ástam a helyüket. De legalább ez is megvan.

 

Szóval, Erika köszömöm.. :)) Tényleg jó illat kezd lenni a szobában, főleg egy-egy szappan elkészülte után van gyógynövényszaküzlet illat...azt pedig nagyon szeretem :D

 

Nem budapesti vagyok, de a közelben lakom Gödöllő után egy kis faluban. A lányom hozta az első adag lúgot az Azúrból, tegnap este megkaptam a másodikat is... :)) Már kezdtem kétségbeesni, hogy itthon vagyok szabadságon, lúg nélkül... :'( :D:D

 

Amíg nem muszáj, én nem fogok netről rendelni, mert szeretem "látni" is, mit veszek, a beszerzési helyemen (Cinkotánál a Zöld Forrás nagyker) pedig kb. olyan áron kapom meg, vagy kicsit olcsóbban, mint ha weben rendelnék, és még postaköltség sincs. Igaz, el kell menni, de amúgy is szeretek ilyen helyen bogarászni. Persze lesz olyan hozzávaló is, már látom, amit nem kapok meg ott sem.. (agyagok pl.)

 

Az első adag kecsketejet hypermarketben vettem, aranyárban, de körülnézek itt a környéken, biztosan találok valamelyik háznál kecskét... :D Hallótávolságban birkák, lovak vannak, ez biztos :)) A párom már viccelődött is, hogy vegyünk kecskét, multifunkcionálisat (a füvet is nyírná) :D Na ja, és egy bokrunk, fánk sem maradna. :P ..de egyébként nem is annyira elvetendő ötlet egy kecske... :)))

 

Szépek lettek a szappankáid, nekem ezek a rusztikus- félék  tetszenek leginkább..a super fat nagyon sokat számít, a diósom, amibe 4%-ot tettem (kukorica-csíra, avokádó, shea vaj keveréket) nagyon finom, krémes lett.

 

Képzeljétek, a nem régen hozatott  sóderkupacban találtam egy követ...olyan, és kb. akkora is, mint egy kissé használt szappan :))) 

 

 

Előzmény: erikafot66 (297)
Jani71 Creative Commons License 2011.08.01 0 0 318

meddig kell keverni mikor "eléggé" pudingos?

Nagy általánosságban: szó szerint addig, amíg pudingos nem lesz (úgy szokták megfogalmazni, hogy a szappan "ír"). Nézelődj egy kicsit a nagy-nagy videomegosztón, ott sok ezzel kapcsolatos film van!

Ennek az ideje sok mindentől függ.

Az összetétel és hőmérséklet miatt lehet a két véglet között minden.

Van olyan, hogy vízszerűen folyik, amikor beleöntöd a formába, mégis jó lesz, mert a szappanosodás úgy is lezajlik. De olyan is van, hogy pillanatok alatt betonná válik, a mixerről is alig lehet levakarni (beáll, mint a szög).

 

Nem mozdul benne a kanál?

Ha ez előfordul, akkor inkább már csak "értékmentésről" beszélhetünk, nem lesz belőle szappanöntés, de ettől függetlenül lehet még belőle tökéletesen jó szappan. Én is jártam már így, nagyon jó kis szappan lett, kifejezetten szeretem, pedig abszolút betonszappanként kezdte.

 

 

Előzmény: Törölt nick (316)
erikafot66 Creative Commons License 2011.08.01 0 0 317

Ne keseredj el, lesz ez még jobb is.

A leírtak alapján megnéztem Creativiky oldalán, szerintem túlmelegítetted az olajakat és szétvált a 2 bázis. Ha így van gőz fölött újra kell olvasztani a masszát, botmixerrel átdolgozni és kész is. Formába öntöd és vársz. Ne tegyél bele több superfat olajat. Arra vigyázz, hogy 45-50 fok fölé ne melegítsd az olajakat. Ha nincs hőmérőd ez nagyjából annyi, amennyit a kezünk még épp elvisel.

Sok sikert, tuti sikerülni fog.

Előzmény: Törölt nick (316)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.01 0 0 316

Sziasztok! Olvasgatok itt már egy ideje és tegnap neki láttam az első szappanomnak . Elolvastam illatos szappan blogját is és a "szappanoperát is" Valószínü el is rontottam, mert kimaradt belőle 50 kukorica csíra olaj.

A recept a következő volt ( az egyszerűsített szappankalkulátorral készítettem:

200g sertészsír (2 maréknyi körömvirágot futtattam meg benne 80 okon 2 percre)

150g napraforgó olaj

50g olíva o.

50g kókuszvaj

ITT MARADT KI AZ 50G KUKORICA CSÍRA OLAJ

lúg .67,7g

folyadék.190g desztvízből készített körömvirág tea

pudingosodás kezdetekor 12g mandula olaj 13g sheavaj és 5ml levendulaolaj.

A szine gyönyörű, a formában benne csücsü,, a tetején mintha 2-3 mm-es "vaj" réteg lenne. Első szappanom, nézegetem még, de azt hiszem kuka. brühhühü.

 

Kérdésem is lenne, meddig kell keverni mikor "eléggé" pudingos?Nem mozdul benne a kanál?

Miután beladtam a plusz 5%-ot mennyi ideg kell még keverni, hogy jó legyen?Az illóolajat is csak a legvégén érdemes bele tenni, vagy lehet előbb is?

 

 

erikafot66 Creative Commons License 2011.08.01 0 0 315

Tegnap megcsináltam a pikkelysömörös szappant, a tetejére tettem szinnek egy réteg kurkumásat. Képzeljétek, piros lett a kurkuma, nem sárga. Betettem a sütőbe a szappant 2 órára 60 fokra (ez így kb 75 fok) és még mindíg nem halványult a szine (még hülnek reggelig). Kiváncsi vagyok mikor lesz sárga? Ha egyáltalában sárga lesz és nem barna.

 

 

zsuzsu1218 Creative Commons License 2011.08.01 0 0 314

Köszönöm, köszönöm :))) Mondtam én, hogy félreértettem valamit :))

Előzmény: Sütimüti (313)
Sütimüti Creative Commons License 2011.08.01 0 0 313

Jah bocsi, én úgy szoktam, kislábasba teszek vizet, erre jön a nagy üvegedény, amiben így vízgőz felett olvasztom az olajokat, ált. addig, amíg tiszta színük nem lesz (a pálma olaj zavaros, mint a disznózsír a többi olajhoz képest, amíg fel nem olvad rendesen).

Utána az üvegtál megy a mosogatóba, ahová engedek hideg vizet és teszek 1-2 jégakkut.

A lábasban ott a víz, oda szoktam kis porcelán edényt állítani, akkor már nem gőz fölött, és az ilyet, méhviasz, kakaóvaj, aminek több idő kell, szép lassan felolvadhat, amíg a többiek hűlnek. Akkor is, ha superfat lesz belőlük.

 

Így értettem a maradék vizet. :)

 

Tegnap főztem le teát meg kávét, azok lesznek majd a vizesebb alapú szappanok, hát nagyon kíváncsi leszek... de lehet a kávésat majd valahogy mixelni kéne kecsketejessel, hogy valami tápláló is legyen abba a szappankába.

Előzmény: zsuzsu1218 (312)
zsuzsu1218 Creative Commons License 2011.08.01 0 0 312

Sütimüti!

 

Elvesztettem a fonalat... bár meg agyok róla győződve, hogy csak figyelmetlen voltam megint. Mi az a "maradék" víz?

 

A recepthez való összes vizet nem a lúg oldására használjuk?... vagy mit értek félre?

Előzmény: Sütimüti (311)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.31 0 0 311

Vagy: olvaszd fel külön, és folyékony állapotában keved az olajokhoz.

Én is így szoktam, a többit elég kicsit összemelegíteni, ezt meg külön, amíg a többi hűl, a maradék vízben kistálkában felolvasztom, utána hozzá adom az olajokhoz.

Előzmény: erikafot66 (309)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.31 0 0 310

Mintha lenne olyan, hogy mézpor. Nem tudom mit tud, de lehet ad illatot.

 

Azért azon érdemes elgondolkodni, hogy a bolti kozmetikumoknak, szappanoknak is, miért van olyan erős illata... honnan lesz tutti frutti, kókusz, eper, málna akármi... vagy méz éppenséggel... ugyanígy a színek. Sosem lesz természetes színezőtől erős magenta vagy tűrkíz vagy hasonló egy szappan...

erikafot66 Creative Commons License 2011.07.31 0 0 309

Én kb 45 fokig melegítem az olajokat, akkor már a viasz kezd kötni, gondolom.

Előzmény: Jani71 (308)
Jani71 Creative Commons License 2011.07.31 0 0 308

Hogy érted azt, hogy sok a szappanhoz a viasz olvadási pontja? Nem szeretnéd ennyire felmelegíteni az olajbázist?

Ha mégis belefognál, és nem akarod nagyon megmelegíteni az olajakat, akkor azt javaslom, hogy lassan emeld a hőmérsékletet, mert a viasz a keménysége miatt mindig utolsóként és lassan olvad! Nem kell ahhoz nagy forróság, hogy elolvadjon, inkább csak egy kis türelem.

Szépen lassan!

Aztán ahogy hűl az anyag, ugyanígy a viasz is kezd legelsőként megkötni.

Én már csináltam egy csomó viaszos szappant, semmiféle technikai problémám nem volt még vele (talán csak annyit erről, hogy a viaszos massza gyorsabban pudingosodik, kell hozzá egy kis gyakorlat, hogy milyen hőmérsékleten kell tartani, amikor a lúgot hozzáöntöd és mennyit lehet keverni a mixerrel, mielőtt még elkezdene "beállni" - kicsit sietni is kell vele általában az öntéskor, mert a keverőedényben levő kissebb mennyiség viszonylag hamar "köt").

Jó ha tudod, hogy a viasz nagyon szereti megtartani a színét, ha nem teszel bele külön színezőt, akkor garantáltan okkersárga lesz a szappan (színezővel viszont akár teljesen el is lehet nyomni ezt a hatást).

Nagyjából 5 %-os arányban szokás használni.

Jól keményíti a szappant.

A viaszos szappan is felázik, de persze nem annyira, mintha nem lenne benne (a felázás mértéke természetesen függ az egyéb összetevőktől is).

Tulajdonképpen nem mondhatnám, hogy különösebb illatot adna a szappannak, de ugyanezt tudom elmondani a mézről is.

A lényeg kb. ennyi a viasszal kapcsolatban. A többi részletkérdés (szó szerint).

Előzmény: erikafot66 (302)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.31 0 0 307

Köszönöm Zsuzsu!

Nem tudtam, hogy mérgező, csak azt, hogy csodaszer. Már tapasztaltam, sok szemölcsöt tüntetett el rólunk. Akkor maradok a hagyományos használatánál.

 

Azt a bizonyos joghurtos puharat más én is gyűjtöm, de nálam a kedvenc a vajas és a ropis doboz. Azokból is sok van (még).

Előzmény: zsuzsu1218 (304)
zsuzsu1218 Creative Commons License 2011.07.31 0 0 306

Már én is magamon :)))))

 

MA a 9 éves gyerekem evett egy olyan joghurtot, aminek szabályos henger alakú doboza van. Itt van a kisbarátnője is nálunk és elmagyarázta neki, hogy ki ne dobja, mert szerinte fogok neki örülni, ha odaadják, " jó lesz szappanozni" :)))  A kislány csak nézett, miért kellene beszappanozni? :O

 

És lám már a gyerek is. Megnéztem és tényleg klassz alakú :)

 

De közben a bogrács leégett odakint, mert én mályvavirágot szedtem fagyasztásra.... :((

 

:)

Előzmény: ancsaborcsa (305)
ancsaborcsa Creative Commons License 2011.07.31 0 0 305

"szappanos aggyal gondolkodom"

Ez nagyon aranyos, és annyira képszerű, hogy jókat kacarászok itt magamban! :))

Előzmény: zsuzsu1218 (304)
zsuzsu1218 Creative Commons License 2011.07.31 0 0 304

Erika!

 

A vérehullató fecskefűről tudni kell, hogy minden része mérgező, szigorúan csak külsőleg szabad használni. De úgy viszon, valéami csodaszer.  És nem simértem, hogyan nem jutott ez eszembe, hisz kb 18 éve volt a tenyerem nekem is ekcémás és akkor azzal kellett kenegetnem a "sebet" és nem mondok badarságot, de 3 nap alatt elmúlt, majd nem hagytam abba és a rózsaszín, de már akkorra begyógyult sebek helyén a bőr nem egészen 8-10 nap alatt rendbejött. Ugyanígy a lándzsás útifű préselt leve is kitűnő.

 

Szóval visszatérve a fecskefűre, mérgező, és nem is tudom, hogyan, miként változna a lúg hatására a benne lévő hatóanyag, de egy teljes testfürdőnél szinte óhatatlan, hogy szembe, szájba ne kerüljön belőle.

 

Én azt nem javasolnám, de az utifüveset majdnem biztos, hogy ki fogom próbálni.

Igen, van egy kis  végzettségem gyógyfüvek terén, nemrégiben Gyuribácsi füvészkertjében is jártunk, ha megtalálom a videót belinkelem, ő a legismertebb gyógynövényekkel kapcsolatos infót itt mind elmondja.

 

Mivel én búzafű lét ittam sokáig, van présem hozzá, nagyon, nagyon szépen kipréseli a leveket a majdnem száraznak mondható fövekből is, és én tudom nektek javasolni, hogy aki hozzájut mindenféle növényi részhez, az fagyassza le nyugodtan télire szappanhoz, teához, olajhoz ezeket a leveket, pl. jégkockatartóba, jégkockakészítő zacskóba, vagy csak simán nylonba és lehet törni belőle amennyi kell.

 

Illetve aki nem tud, nem ér rá stb olajokat, macerátumokat készíteni, magát a növényt, szirmokat, leveleket szintén lefagyaszthatja, megőrzik friss színüket, illatukat a felolvasztásig.

A száűrítmányok is nagyon jók, de mivel én szappanos aggyal gondolkodom már, így nem csak szárítok majd mint mindig teának ilyeneket, hanem fagysztok is.

 

Most például a mályva szirom csodálatos lilás színe kapott meg, láttam, hogy már nyílik, úgyhogy a szirmokból fagyasztok. Diólevelet is, de majd olajban is áztatok ahogy te írtad .

 

Határtalanok a lehetőségek.... szuper :)))))

 

 

Előzmény: erikafot66 (298)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.31 0 0 303

Folyékony géllel kapcsolatban kinek van még tapasztalata? Nagyon szuper a mosógépl, de majdnem víz sűrűségű. Ha a KOH egy részét NaOH-val kiváltom (visszaszámolva a mennyiséget) akkor nem lesz sűrűbb a gél?

erikafot66 Creative Commons License 2011.07.31 0 0 302

A méhviaszra én is gondoltam, de utána néztem most, kicsit elbizonytalanodtam, mert az olvadási pontja 62-64 fok. Ez nekünk sok a szappanhoz. Pedig az olivás szappanba sem ártott volna, mert nagyon hamar átázik.

Előzmény: Sütimüti (299)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.31 0 0 301

Lehet, hogy a desztvíz miatt szárít, meg az az igazség, hogy a konyhában van a próbadarab, főleg főzés közben használom, akkor viszont sokszor, mert tojás, hús, zöldség és kutya után mindig megmosom a kezem :) Egyébként viszont tényleg nem szárít, sőt, nagyon krémes érzés.

Előzmény: Sütimüti (299)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!