Keresés

Részletes keresés

Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16338

Köszönöm szépen.

Előzmény: Törölt nick (16336)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16337

Bianka.

Egyesfüggönyös támrendszerem van, egyetlen drót van kihúzva 150 centi magasan, erre csavarom rá a minden évben új szálvesszőt

Előzmény: juhosttt (16327)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16336

A gubacsatka nem okoz nagy kárt, inkább csúnya, mint káros. Majd ha elkezdesz permetezni lisztharmat ellen, a kéntartalmú szerek meggyérítik az atkát

Előzmény: Amazing Grace (16325)
janijani Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16335

Komoly.

De csak ősszel tudsz makkot szedni.

Előzmény: Amazing Grace (16334)
Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16334

Ez komoly? Még nem is hallottam erről. Mindenesetre van tölgyfa a közelben.

Előzmény: janijani (16333)
janijani Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16333

Hasmenés ellen: tölgymakk mozsárban porrátörve, ebből egy púpos kávéskanállal bevenni. Ha szükséges másnap is egy kanállal.

Előzmény: Amazing Grace (16329)
Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16332

De ha az összeset letépem, akkor nem marad semmi.

Előzmény: juhosttt (16331)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16331

Mert egyszerűbb ha letépkeded a levelet, és eltünteted a szőlőből. Tavasszal a kénes lemosó is gyéríthet. Olvass  vissza, az akákról pont most volt szó :)

Jó még a ragadozó atka telepítése is. De kis mértékben nem okoz gondot, főleg ha van egészséges lombozat is. Csak ezért ne permetezz, elég mérget eszünk enélkül is.

Előzmény: Amazing Grace (16325)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16330

Ha megengeded kifejtem a véleményemet a képpel kapcsolatosan! Semmi okoskodás, csak saját vélemény! (Én se vagyok egy régi motoros, de sokat tanulok és tapasztalok is.)

 

Itt nincs kapálás, de van vegyszerezés. (látszik a gyepen). Ha nincs kapálás, lehet harmatgyökerezés sincs. Ekkor erősen indokolt az öntözés.

Telepítésnél érdemes úgy választani a fajtát, hogy mik az adottságok, pl szárazságtűrő az aszályos területekre.

Ha becsületesen megkapálják a szőlőt és nem harmatgyökeres, akkor az öntözés értelmetlen, legyen bármilyen művelésű a szőlő. Ha a gyökér lemegy 2-3 méter mélyre, oda egy egy csepegtetős öntözés édes kevés. Épp azért szokták harmat gyökerezni, hogy ne fenyegesse a szárazság.

Továbbá a sok locsolás sok párolgást is  eredményez, hiszen a víz párolog... Ha nagy a pára, több esélyt ad a gombás fertőzéseknek. (tudom a szellős lombfal ez ellen segít, de akkor is). Azért egy minőségi szőlő termő helyen se locsolnak, hanem kihasználják a szőlő gyökérrendszerét. Számomra kérdéses, hogy mi az olcsóbb? Öntözni vagy kapálni. Tény h öntözni kényelmesebb, de mennyire költséghatékony? az öntöző rendszert is ápolni kell, az plusz munka.

Előzmény: budai2 (16328)
Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16329

Hasmenés ellen nem tudtok valami jó szert?

budai2 Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16328

Anélkül, hogy azt mondanám, hogy igazad van, vagy nincs igazad, szeretném, ha figyelembe vennél más álláspontokat és más gyakorlatot is.
Azzal együtt, hogy a tudományoskodás nekem egyáltalán nem áll jól, hiszen mindössze öt éve van csak szőlőm, csak a ház körül és csak csemege.
Ilyen körülmények között szerintem indokolt az öntözés, mert a talaj víz-utánpótlását (ezzel együtt víztartalmát) csökkentik az épületek és betonozott utak. (lezárják a víz talajba jutását)
Ha ezek közelében van a szőlő, az még a természetes csapadéknak megfelelő mennyiséget sem tudja hasznosítani.
Egy másik szempont, ami indokolhatja az öntözést (és a trágyázást) az a művelés intenzitása (a telepítés sűrűsége és a kordonos művelésmód).
Ha 2m körüli tőketávolságot tartasz a telepítés során, négyszer annyi talaj-erőforrás jut egy tőkére, mintha csak 1m tőketávolságot tartanál.
Minél sűrűbb a telepítés és minél magasabb kordont építesz (azaz minél több növényi részt kell ellátni ugyanazon területen vízzel, meg egyébbel), annál indokoltabb az öntözés. (Innen kezdve szakember szakmai méretezése indokolt, de az nem én vagyok, én csak tendenciákra tudok utalni).
Nem egy profi szőlőművelő telepítéséről találni  fényképet az interneten olyat, amelyiken jól látszik a beépített csőhálózat.
például:

Ők nem ház körül termelnek, és mégis...
Szóval szerintem nem lehet általánosságban, mindenki számára érvényesen állást foglalni.

Előzmény: gyfa50 (16320)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16327

Milyen fajta? A fekete rizling még nem nőtt ekkorát nekem!

 

Másik kérdés, de mindenkinek szól aki kordon művelésű szőlővel rendelkezik!

 

Neked milyen magasan van a kordon kar? És hány cm magas a lomb felület? (Szóval  vezér dróttól számolva milyen magasan van a legfelső huzal(pár)? Persze a huzalon még túl nőhet, nem kell egyből tetejelni. Csak így tudok viszonyítani milyen hosszú oszlopokat tervezzek szerezni.

 

Első elgondolásom a következő:

A kordonkart a földtől 60 cm magasan vezetem, szóval egy alacsony kordont szeretnék. 2 db huzalpár lesz, 60 cmenként.  (120 és 180 cm magasan)

Erről kérnék véleményeket!

Köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (16322)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16326

Ezt csak akkor lehet kijelenteni, ha rendesen, "szakszerűen" volt művelve a szőlő:

Megfelelően harmatgyökerezve. Persze kitaláltak olyan művelés módot is ahol szándékosan a felső gyökereken éltetik a szőlőt. (nemrég olvastam róla, de nem terjedt el annyira)

 

No de a lényeg, hogy a trágyázásnak az ültetés idején van jelentősége! Öntözni meg hát nem nagyon szokták a szőlőt. Az egyes tápanyagok pótlására meg érdemesebb lombtrágyázást alkalmazni, ha muszáj. Persze semmi se muszáj, de lássuk be ha a szőlő korosabb kiéli a tápanyagokat. Ha mindent nem is, de egyes anyagokból kevés van és ha kiéli azt hiányolja. Félre értés ne essék, nem azt akarom hangoztatni, hogy NPK-val kell nyomatni évente a szőlőt! :)

Előzmény: gyfa50 (16320)
Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16325

mIÉRT FELESLEGES PERMETEZNI?

Előzmény: Törölt nick (16321)
Falusi1 Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16324

Rokonszenves álláspont, de mi van ha lent sem találja meg azt amire szüksége van?

Egyébként a te szőlőd esetében, hogyan oldódott meg a probléma?

Előzmény: gyfa50 (16320)
gempuci Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16323

az en semmihazi  szollom semmit sem termett szinte soha atoltottam  ali ba tol kaptam vesszokkel azota  terem jol szepen soka tes nem latom rajta a hiany tuneteket talan egykis peronoszpora az belefer annyi finom szolloert csaak viragzaskor ne jojjon hideg meg szel csak szello az kell

Előzmény: gyfa50 (16320)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16322

Ilyen a szőlő, ma

(több szöveg nélkül, mert még itt is beköp valamelyik kápó)

Törölt nick Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16321

Elvileg jó lehet, de fölösleges permetezni..

Előzmény: Amazing Grace (16319)
gyfa50 Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16320

Látom, hogy sokan panaszkodtok különböző hiányra utaló nyomok miatt a szőlő esetében. Én annak idjén mikor ráakadtam ezen topikra elolvastam az elejétől, és többször is esett szó arról, hogy a gyökerek az évek során messze mélyre lehatolnak tahát szerintem nincs nagy értelme se különböző trágyázásnal, se öntözésnek, kell hagyni, hogy a gyökérzet keresse meg oda lent a tápanyagot.

Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16319

Sanmite jó gubacsatka ellen?

Falusi1 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16318

Mindenkinek köszönöm a sok jószándékú észrevételt. Mihelyt megjelenik a leveleken a tünet, fényképekkel illusztrálom és akkor talán pontosabb diagnózist lehet felállítani.

gempuci Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16317

altalaban valamelyik tapanyaghianyt valami tenyezo felvehetetlenne teszi a noveny szamara eznem jelenti azt hogy nincs jelen es a tulzott adagolas sem biztos hogy segit sot bajt okozhat,ovatosan probalgatni a leg celszerubb mert egyy nagy hibat mar nem lehet orvosolni,pelda,volt egy hibiszkuszom minden  tapanyag hianyt felfedeztem rajta elinteztem rendesen,aztan a foldjet felosztottam tobb cserepbe es kulombozo asvanyigenyu novenyeket ultettem es lass csodat mindenki jol fejlodott,akkor a hibiszkusz  miert nem?talan kulso tenyezo?feny?homerseklet?levego?vagy mi?ezen   elgondolkodni

Előzmény: Falusi1 (16316)
Falusi1 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16316

A szakirodalom alapján én is ezt valószínűsítettem, de egy-két kezelés úgy tűnik nem volt elég.

Előzmény: Törölt nick (16313)
Falusi1 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16315

Lombtrágyaként én is alkalmaztam tavaly, sőt be is öntöztem vele a tőkéket, de nem igazán segített.

Előzmény: alfi13 (16310)
Falusi1 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16314

Hát ez nem túl biztató, de köszönöm a választ.

Előzmény: gempuci (16305)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16313

Ez inkább magnézium hiány lehet

Előzmény: Falusi1 (16302)
régimaszek Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16312

 

 

sziasztok! tudom nem erre a fórumra való de megkérdem tőletek.ha nem akkor nem tudom meg a választ. keresek idei ültetésre 1 cső magyar kukoricát az árát, szállítást postát fizetem.köszi.

juhosttt Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16311

Én nem hagynék! Hadd fejlesszen jobb gyökérzetet! Oké hogy van gyökere, de ne haggy sztem! Azon szőlőim ahol fürtel együtt bújtottam ott nagyon gyenge gyökér fejlődés lett. Jövőre ez nem fog hozni termést, mert 99% nem fog berakódni termő rüggyel. Idén azért rakódhatott be, mert volt anyanövény ahonnan kapta az anyagot. Bár nekem 2 delevarie dugvány hozott fürt kezdeményt de leveszem róla amint tudom. Sőt nemrégen olvastam, hogy a rövid nappalos napok (na remélem érted) sokkal intenzívebb gyökér és kevésbé intenzív hajtás fejlődést okoznak. Na már most a szobámba többet van sötét mint világos mivel sokat dolgozok és ha nappal alszok redőnyt lehúzom. Meglepően vettem észre, hogy a rizling nagyon buja gyökeret nevelt!

Már azon gondolkozom, hogy jövőre ezzel a módszerrel fogok dugványozni. Természetesen nem januárba kezdem el hajtatni a szőlőt, de nem is a szabadban, hanem márciusban, fűtött (tehén istálló jóóó meleg van benne) helyiségben. Persze ha az idei közel 400 dugványból minden fajtából legalább 40-50 akkor maradok a rendes dugványozásnál :)

Oltani meg csak az élmény miatt akarok, ezen a homokon tök felesleges...

Előzmény: borsika79 (16309)
alfi13 Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16310

Nálam hasonló tünetek voltak nálam is a nyár közepén jelentkezet. A szőlő zweigel. Ugy oldódott meg a probláma hogy keserűsót magnéziumoxidot juttatam ki. A gyakorlatban úgy történt hogy egy ásóval fölemeltem a földet a segítőm meg agy kevés keserüsót szórt a gödörbe ezt a sorok között kb 0,5 méterenként csináltuk. Tavaszal történt a beavatkozás és abban az évben még jelentkeztek a tünetek de a következő évben már nem és azóta sem kb 5-6 éve volt.

Előzmény: Falusi1 (16302)
borsika79 Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16309
Igen az,nem bújtatás. Viszont a gyökeres fekete rizling is szépen hajt,már azon is van 2 fűrtkezdemény:) Szerintem azon már meghagyok 1 pici fűrtöt. Vagy várjak vele még 1 évet?
Előzmény: juhosttt (16262)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!