Keresés

Részletes keresés

Battaglia Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16348

Sziasztok!

Ültettem 2012 tavaszán oltvány szőlőket. Minden évben visszametszettem 2-2 szemre őket. Idén már olyan erősek voltak, hogy mindenki azt mondta, hogy ne vágjam vissza. De ez még csak a harmadik tavasza lesz a szőlőknek és úgy gondoltam csak a jövő évben fogom termőre fogni.

Azt mondták, hogy ha mégis két szemre vissza akarom metszeni, akkor inkább a vesszőről törjem le a rügyeket és egy méter magasan hagyjak 2-3 rügyet, ne tövig metsszem, és majd azt széthúzom jövő tavaszra a kordonon.

Én mégis tövig metszettem, tavaly is ujj nagyságú vesszőket hajtott 3-4 métereseket.

Melyik megoldás a jobb?

 

 

Másik kérdésem pedig a Moldova szőlővel kapcsolatos. Nem találok a származásáról leírást neten, hogy  ki állította elő és mikor stb. Tudja valaki?

Falusi1 Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16347

Az enyém is ilyen, de persze ez nem jelent semmit.

Előzmény: juhosttt (16327)
budai2 Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16346

jé milyen egyszerű!

Alul sem rögzíted valami huzalhoz? Nem csavarodnak össze egy erős szélben a lelógó szálak?

Előzmény: Törölt nick (16337)
RAMBO Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16345

Még egyszer kihajthat alvórügyről.

Előzmény: T.Bernadett (16306)
RAMBO Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16344

Egy hét múva ismételd meg.

Előzmény: taormina001 (16339)
RAMBO Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16343

A 60 centinkénti befűző szál csak modern, mozgatható szálú kordonoknál jó, mert egyébként az túl ritka. általában 30 centinként vannak a befűzőszálak. De ezzel együtt két szálpár nem fog megfogni ekkora lombfelületet, szerintem. 

 

A vezetőszál 1 m nálam, és 30 centinként van 3 pár befűzőszál.

Előzmény: juhosttt (16327)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16342

Szerintem félre céloztad az üzit, de én is tanulok belőle!

A szomszédnak 1-2 tőkén megjelent a peronoszpóra, igaz nagy gazban volt a fej művelésű tőke... Azokat lehet leszórom, mert itt az esőt is mondja, meg hűvös is van. A kordonnál még sztem nem lesz gond.

Előzmény: Kapa bácsi (16341)
Kapa bácsi Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16341

Nézd jól meg szerintem nem liszharmat az nincs elég meleg hozzá.Régen egy egyszerű próbat ajánlottak a lisztharmat felismerésére, alevelet tépd le sodorgasd kicsit az újjaidközt ha penészes,dohos illatú akkor az lisztharmat,ha nem akkor peronoszpóra összelehet keverni a kettőt.A Thiovit kontaktszer vannak jobb felszívódó szerek,de még véleményem szerint koraiak.Hol termelsz?A lisztharmat ellen megjegyezném nagyobb lé mennyiséggel kell szórni,hogy a penészgyep átnedvesedjen,ha már fellépett,akkor a Kharathane-Star+kén a legjobb ellene.Jó munkát!

Előzmény: juhosttt (16340)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16340

Mennyire intenzív így a hajtás növekedés? Tudom hogy így nem annyira, de a 150 cm nem kevés? nem ér le a földre? Vagy ez is erősen fajta függő?

Előzmény: Törölt nick (16337)
taormina001 Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16339

A szölöm egy része lisztharmatos lett (mindig ugyanazok), ezért hétfön Thiovittel megpermeteztem. Viszont kedden esett az esö.

A lisztharmaton persze nem látszik, hogy használt -e a megöntözés:-(

Szerintetek meg kell ismételni, vagy elég lesz? Esetleg mással próbálkozzak?

Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16338

Köszönöm szépen.

Előzmény: Törölt nick (16336)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16337

Bianka.

Egyesfüggönyös támrendszerem van, egyetlen drót van kihúzva 150 centi magasan, erre csavarom rá a minden évben új szálvesszőt

Előzmény: juhosttt (16327)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16336

A gubacsatka nem okoz nagy kárt, inkább csúnya, mint káros. Majd ha elkezdesz permetezni lisztharmat ellen, a kéntartalmú szerek meggyérítik az atkát

Előzmény: Amazing Grace (16325)
janijani Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16335

Komoly.

De csak ősszel tudsz makkot szedni.

Előzmény: Amazing Grace (16334)
Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16334

Ez komoly? Még nem is hallottam erről. Mindenesetre van tölgyfa a közelben.

Előzmény: janijani (16333)
janijani Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16333

Hasmenés ellen: tölgymakk mozsárban porrátörve, ebből egy púpos kávéskanállal bevenni. Ha szükséges másnap is egy kanállal.

Előzmény: Amazing Grace (16329)
Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16332

De ha az összeset letépem, akkor nem marad semmi.

Előzmény: juhosttt (16331)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16331

Mert egyszerűbb ha letépkeded a levelet, és eltünteted a szőlőből. Tavasszal a kénes lemosó is gyéríthet. Olvass  vissza, az akákról pont most volt szó :)

Jó még a ragadozó atka telepítése is. De kis mértékben nem okoz gondot, főleg ha van egészséges lombozat is. Csak ezért ne permetezz, elég mérget eszünk enélkül is.

Előzmény: Amazing Grace (16325)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16330

Ha megengeded kifejtem a véleményemet a képpel kapcsolatosan! Semmi okoskodás, csak saját vélemény! (Én se vagyok egy régi motoros, de sokat tanulok és tapasztalok is.)

 

Itt nincs kapálás, de van vegyszerezés. (látszik a gyepen). Ha nincs kapálás, lehet harmatgyökerezés sincs. Ekkor erősen indokolt az öntözés.

Telepítésnél érdemes úgy választani a fajtát, hogy mik az adottságok, pl szárazságtűrő az aszályos területekre.

Ha becsületesen megkapálják a szőlőt és nem harmatgyökeres, akkor az öntözés értelmetlen, legyen bármilyen művelésű a szőlő. Ha a gyökér lemegy 2-3 méter mélyre, oda egy egy csepegtetős öntözés édes kevés. Épp azért szokták harmat gyökerezni, hogy ne fenyegesse a szárazság.

Továbbá a sok locsolás sok párolgást is  eredményez, hiszen a víz párolog... Ha nagy a pára, több esélyt ad a gombás fertőzéseknek. (tudom a szellős lombfal ez ellen segít, de akkor is). Azért egy minőségi szőlő termő helyen se locsolnak, hanem kihasználják a szőlő gyökérrendszerét. Számomra kérdéses, hogy mi az olcsóbb? Öntözni vagy kapálni. Tény h öntözni kényelmesebb, de mennyire költséghatékony? az öntöző rendszert is ápolni kell, az plusz munka.

Előzmény: budai2 (16328)
Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16329

Hasmenés ellen nem tudtok valami jó szert?

budai2 Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16328

Anélkül, hogy azt mondanám, hogy igazad van, vagy nincs igazad, szeretném, ha figyelembe vennél más álláspontokat és más gyakorlatot is.
Azzal együtt, hogy a tudományoskodás nekem egyáltalán nem áll jól, hiszen mindössze öt éve van csak szőlőm, csak a ház körül és csak csemege.
Ilyen körülmények között szerintem indokolt az öntözés, mert a talaj víz-utánpótlását (ezzel együtt víztartalmát) csökkentik az épületek és betonozott utak. (lezárják a víz talajba jutását)
Ha ezek közelében van a szőlő, az még a természetes csapadéknak megfelelő mennyiséget sem tudja hasznosítani.
Egy másik szempont, ami indokolhatja az öntözést (és a trágyázást) az a művelés intenzitása (a telepítés sűrűsége és a kordonos művelésmód).
Ha 2m körüli tőketávolságot tartasz a telepítés során, négyszer annyi talaj-erőforrás jut egy tőkére, mintha csak 1m tőketávolságot tartanál.
Minél sűrűbb a telepítés és minél magasabb kordont építesz (azaz minél több növényi részt kell ellátni ugyanazon területen vízzel, meg egyébbel), annál indokoltabb az öntözés. (Innen kezdve szakember szakmai méretezése indokolt, de az nem én vagyok, én csak tendenciákra tudok utalni).
Nem egy profi szőlőművelő telepítéséről találni  fényképet az interneten olyat, amelyiken jól látszik a beépített csőhálózat.
például:

Ők nem ház körül termelnek, és mégis...
Szóval szerintem nem lehet általánosságban, mindenki számára érvényesen állást foglalni.

Előzmény: gyfa50 (16320)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16327

Milyen fajta? A fekete rizling még nem nőtt ekkorát nekem!

 

Másik kérdés, de mindenkinek szól aki kordon művelésű szőlővel rendelkezik!

 

Neked milyen magasan van a kordon kar? És hány cm magas a lomb felület? (Szóval  vezér dróttól számolva milyen magasan van a legfelső huzal(pár)? Persze a huzalon még túl nőhet, nem kell egyből tetejelni. Csak így tudok viszonyítani milyen hosszú oszlopokat tervezzek szerezni.

 

Első elgondolásom a következő:

A kordonkart a földtől 60 cm magasan vezetem, szóval egy alacsony kordont szeretnék. 2 db huzalpár lesz, 60 cmenként.  (120 és 180 cm magasan)

Erről kérnék véleményeket!

Köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (16322)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16326

Ezt csak akkor lehet kijelenteni, ha rendesen, "szakszerűen" volt művelve a szőlő:

Megfelelően harmatgyökerezve. Persze kitaláltak olyan művelés módot is ahol szándékosan a felső gyökereken éltetik a szőlőt. (nemrég olvastam róla, de nem terjedt el annyira)

 

No de a lényeg, hogy a trágyázásnak az ültetés idején van jelentősége! Öntözni meg hát nem nagyon szokták a szőlőt. Az egyes tápanyagok pótlására meg érdemesebb lombtrágyázást alkalmazni, ha muszáj. Persze semmi se muszáj, de lássuk be ha a szőlő korosabb kiéli a tápanyagokat. Ha mindent nem is, de egyes anyagokból kevés van és ha kiéli azt hiányolja. Félre értés ne essék, nem azt akarom hangoztatni, hogy NPK-val kell nyomatni évente a szőlőt! :)

Előzmény: gyfa50 (16320)
Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16325

mIÉRT FELESLEGES PERMETEZNI?

Előzmény: Törölt nick (16321)
Falusi1 Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16324

Rokonszenves álláspont, de mi van ha lent sem találja meg azt amire szüksége van?

Egyébként a te szőlőd esetében, hogyan oldódott meg a probléma?

Előzmény: gyfa50 (16320)
gempuci Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16323

az en semmihazi  szollom semmit sem termett szinte soha atoltottam  ali ba tol kaptam vesszokkel azota  terem jol szepen soka tes nem latom rajta a hiany tuneteket talan egykis peronoszpora az belefer annyi finom szolloert csaak viragzaskor ne jojjon hideg meg szel csak szello az kell

Előzmény: gyfa50 (16320)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16322

Ilyen a szőlő, ma

(több szöveg nélkül, mert még itt is beköp valamelyik kápó)

Törölt nick Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16321

Elvileg jó lehet, de fölösleges permetezni..

Előzmény: Amazing Grace (16319)
gyfa50 Creative Commons License 2014.04.24 0 0 16320

Látom, hogy sokan panaszkodtok különböző hiányra utaló nyomok miatt a szőlő esetében. Én annak idjén mikor ráakadtam ezen topikra elolvastam az elejétől, és többször is esett szó arról, hogy a gyökerek az évek során messze mélyre lehatolnak tahát szerintem nincs nagy értelme se különböző trágyázásnal, se öntözésnek, kell hagyni, hogy a gyökérzet keresse meg oda lent a tápanyagot.

Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16319

Sanmite jó gubacsatka ellen?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!