Keresés

Részletes keresés

Danica1 Creative Commons License 2010.01.19 0 0 5860
Sziasztok!
Most írok ide 2-ik alkalommal,de most végre rászántam magam,mert teljesen tanácstalan vagyok!
Tavaly januárban kezdődött a kálváriám,ami oktober 26-ig húzódott,mire műtétre került a sor(L.V-SI ágyéki porckorong sérv).
A doki szerint jól sikerült a dolog.
Műtét után nem egészen 1 hónapig pihi,majd torna fizió(mert lebénult a bal bokám)és víz alatti torna!
A sérvem bal oldalon volt,és a lábaim felváltva fájtak,de most napok óta a jobb lábam,hátul a combomon eléggé fáj.
Érdekes hogy csak akkor érzem intenzívebben,ha ülök,meg fekszem!
Ha megyek akkor nem okoz panaszokat,csak eléggé nehezen járok,mert a bokám erőtlen.
Ha valaki tudna magyarázatot adni a lábfájdalmamra,vagy esetleg volt valakinek hasonló panasza a műtét után,azt megköszönném ha leírná!
További fájdalommentes napot nektek!!!

kristaly02 Creative Commons License 2010.01.18 0 0 5858
hát igen. ülőmunkám van. de ékpárnán ülök, és sokat felállok a 8 óra alatt. Ma elintéztem: 28 ezerért holnapután gerinc mr jövő héten idegsebész kontroll. Valami biztos okozza a tüneteket. A kérdés, hogy mi.
Előzmény: real_geri (5857)
real_geri Creative Commons License 2010.01.18 0 0 5857
szerintem ne aggódj. néha nekem is előjön valami fura, de 1-2-3 nap alatt elmúlik.
pl karácsony előtt tiszta pánik voltam, olyan rossz volt, de az is elmúlt :)

kitartás, és ne cipekedj!
és ha jól rémlik, te elég sokat üldögélsz is, nem?
Előzmény: kristaly02 (5855)
real_geri Creative Commons License 2010.01.18 0 0 5856
szokott lenni, néha heti 2 front is :(
Előzmény: Törölt nick (5854)
kristaly02 Creative Commons License 2010.01.17 0 0 5855
Sziasztok. Rég jártam itt. Talán még emlékeztek rám: tavaly májusban volt az LV-SI stabilizációs műtétem. Nos mostanáig jól voltam. Utóbi egy hétben visszajött a zsibbadás és a fájdalom..Jó: még járni dolgoznintudok, ha nem is panaszmentesen. Jővőn héten próbálok kontroll MR-Ct-t intézni...én még egy harmadik sérvet nem csinálok végig. csak azt nem értem: az LV-SI szakaszon kivették a porckorongot és titánprotézist tettek be és meg is csavarozták. Eddig kutya bajom volt. Január 2.-án hazacipeltem busszal 10kg.-t mert nem volt ki segítsen de különben vigyáztam magamra meg úsztam tornáztam. És most egy hete van panaszom. Ha ott már nincs porckorong akkor mitől zsibbad fáj megint? Kilazult volna a csavar? Vagy fölötte kiújult? Demiért molst ha idáig nem volt baj? Segítsetek nincs tanácsotok?, el vagyok keseredve. köszi
sziporka66 Creative Commons License 2010.01.16 0 0 5853
sziporka66 Creative Commons License 2010.01.16 0 0 5852
A halott sérv a jó sérv!:-)) Úgy is maradjon!:-))

 

Most már annyi infó van, hogy tényleg müthetünk!

Úgy, hogy én most a csirkét anatómiailag megnézem, mi hol van, és utána felteszem főzni!:-)))))

 

 

 

Dr. Erbszt András

 http://209.85.135.132/custom?q=cache:9EqH2EWj3kUJ:gerinc.blogter.hu/208404/mi_tortenik_porckorong-serv_mutet_soran+m%C3%BCt%C3%A9t+ut%C3%A1ni+izoms%C3%A9r%C3%BCl%C3%A9s&cd=7&hl=hu&ct=clnk&gl=hu&inlang=pl&client=pub-0411022568461983

 

Mindenkinek vicces estét!:-)))

Előzmény: bela2200 (5851)
bela2200 Creative Commons License 2010.01.16 0 0 5851

Már két éve nincs ott (legalábbis remélem:-)))!

A 60 napos kontroll előtt szó volt róla, hogy készülnek majd újabb képek, de aztán azt mondta a doki, hogy felesleges. Ráérünk akkor, ha panaszok adódnak.

Azok meg szerencsére nem adódtak. Így most fogalmam sincs, mi van jelenleg a "lyukasnak" látszó részen.

Előzmény: sziporka66 (5850)
sziporka66 Creative Commons License 2010.01.16 0 0 5850
Kösz! Ahogy az orvosom szokta mondani: Ott a bűnös!:-))

Előzmény: bela2200 (5848)
bela2200 Creative Commons License 2010.01.16 0 0 5849

Nyilván rosszul fogalmaztam meg a válaszomat, veszekedni nem állt szándékomban.

Szerintem a gerincvelő és az idegpálya keveredik a vitánkban, idegpályák a gerinc bármelyik szakaszán sérülhetnek gerincsérv műtétjekor, a gerincvelő a nyaki és a háti szakasz műtétjekor van komoly veszélyben.

 

Találtam jópofa demonstrációs anyagokat a témához, 16. oldaltól

 

 

 

 

idegrendszer - makettek
Előzmény: real_geri (5842)
bela2200 Creative Commons License 2010.01.16 0 0 5848
Előzmény: sziporka66 (5847)
sziporka66 Creative Commons License 2010.01.16 0 0 5847
Köszönöm Bella a választ!

 

Real geri !

Olyan soha nem lesz, hogy minden egyes gerinc műtött szuperül felépüljön a műtétből.

Ezt el kell felejten. Ez nem csak gerinc műtétekre érvényes.

A bénulásnak is vannak fokozatai akárcsak a fájdalomnak.

Mindenki abban reménykedik az ágyán, hogy csak ő vele ne történjen semmi rossz, és az orvosnak aznap jó napja legyen.:-)))

bela2200 Creative Commons License 2010.01.15 0 0 5846

Hátul, a gerincoszlopnál egy kicsit a középvonaltól egyik irányban oldalt van egy vágás, kb 10 cm-s volt újkorában. Előzetesen azt mondta a doki, ha csavarozni kell, akkor két seb lesz, ha nem, akkor csak egy.

 

Mivel el volt meszesedve, de laza szerkezetű volt (valszeg egy autóbaleset okozhatta, a műtét előtt vagy 18 évvel), állítólag "kapirgálni" kellett csak, nem vésegetni.

 

Megpróbálom betenni az MR-t.

Előzmény: sziporka66 (5844)
real_geri Creative Commons License 2010.01.15 0 0 5845
"Hallani halottam már, hogy a néha a mellkas felöl, távolítják el a hátsérvet, sérveket de, még nem láttam.
És látom az Avandia bemásolt jegyzetének az utolsó szakaszán, hogy van ilyen. Kösz! Jó érthető:-))"

Igen, ahol a porckorongot is kiveszik, vagy nagy a veszély, ott a hasüreg felől dolgoznak

"Szerintem meg jó, ha nincs a L5-L4-L3-nál gerincvelő,( vagy bármi ami bénulást tudna okozni), mert lehet mi lumbális műtőt betegek, akik sokan vagyunk, igen csak szívnánk:-))
Mert az ember így fél a műtőbe hiába a bátorító koktél! Az csak a presszóban hat!:-))"

Igen, annyira nincs ott velő, ami bénulást okozhatna, hogy az ágyszomszédommal az orfiban, akit l4-l3 csavaroztak, aláíratták anno, hogy beleegyezik, hogy lehetnek vizelet és széklettartási problémái esetleges idegsérülés esetén, mert azok a területek bénulhatnak, ahol dolgoznak.
és valamit elqrtak, és járókerettel tud járni, mert az ereje kb 10%-a a réginek, épp hogy mozog és jár.
mert az L3-L4 magasságában a combközéptől lefelé az összes ideg lejjebb ered a nem létező "velőből" vagyis idegkötegből. L4-L5 a vádli, boka, L5-S1 a talp, lábujjak

van szép térkép az érintett idegterületekről
Előzmény: sziporka66 (5844)
sziporka66 Creative Commons License 2010.01.15 0 0 5844
Én a Bellától azt szeretném megkérdezni, hogy: A mellkas felöl történt a műtéte vagy a háti szakasznál?

 

Ha hülyeséget kérdeztem nyugodtan, javíts ki, ÉN ebből még soha nem csinálok, csináltam problémát.:-))))

 

Hallani halottam már, hogy a néha a mellkas felöl, távolítják el a hátsérvet, sérveket de, még nem láttam.

És látom az Avandia bemásolt jegyzetének az utolsó szakaszán, hogy van ilyen. Kösz! Jó érthető:-))

 

Szerintem meg jó, ha nincs a L5-L4-L3-nál gerincvelő,( vagy bármi ami bénulást tudna okozni), mert lehet mi lumbális műtőt betegek, akik sokan vagyunk, igen csak szívnánk:-))

Mert az ember így fél a műtőbe hiába a bátorító koktél! Az csak a presszóban hat!:-))

 

 

 

 

 

avandia Creative Commons License 2010.01.15 0 0 5843
Szép napot kívánok!

Cak a viták elkerülése miatt egy kis tudomány:-)))
XIV.B. Háti porckorongsérv

A háti porckorongsérv meglehetôsen ritka, az összes sérveknek kevesebb mint 2 %-a. Ezt az magyarázhatja hogy a háti gerincszakasz a mellkas miatt viszonylag rögzített és a porckorongok kicsik. Sérvesedés leggyakrabban a Th.XI.-XII. és Th.XII.-L.I. csigolyák közötti korongokon alakul ki a már viszonylag mobilis thoraco-lumbalis átmenetben (14.16. ábra). A háti gerincvelôi szelvények gyökei kilépésükig csak rövid utat tesznek meg distalis irányban a gerinccsatornában, ezért a porckorongsérvek rendszerint a nekik megfelelô számú gyököt nyomják.

Számozás: a Th.I.-II. csigolya között (Th.I. porckorong) lép ki a Th.1. gyök, a Th.XII.-L.I. között (Th.XII. porckorong) pedig a Th.12. gyök.

A sérvek többsége medialis elhelyezkedésû (14.17. ábra) ezért inkább a gerincvelô károsodás tünetei állnak elôtérben: háti, vagy kétoldali övszerû fájdalom mellett spasticus paraparesis, fokozott alsó végtagi mélyreflexek, pyramisjelek, vegetatív zavarok.

Az inkább gyöki érintettséget okozó lateralis sérvek féloldali, övszerû kisugárzó fájdalmakat okozhatnak, melyek utánozhatják hasi vagy mellkasi szervek organicus fájdalmait. Természetesen gyöki és gerincvelôi tünetek együttesen is fenállhatnak.

A betegség progrediálhat lassan fokozatosan, amikor spinalis tumor, vagy SM gyanuját kelti. Ugyanakkor rossz mozdulat, vagy kisebb traumához kapcsolódóan, a sérv kiszakadása miatt órákon, vagy napokon belül a teljes harántlézió klinikai képe is kialakulhat. Utóbbi igen rossz prognosisú, mert a tünetekért nemcsak a direkt mechanikus irritáció, hanem (és ugy tûnik ez a döntô faktor) a gerincvelô felszinén futó erek kompresszioja miatti hypoxia-anoxia is felelôssé tehetô, melynek következményei általában irreverzibilisek.

A fô diagnosztikus eljárás az MR, ennek hiányában myelographia végzendô.

Mûtét. Háti porckorongsérv eltávolítása hátsó feltárásból (laminektomia) nem ajánlatos, mert a gerincvelô elkerülhetetlen eltartása tüneteket okozhat, vagy a meglévôket súlyosbíthatja. Kevésbé traumatikusak a posterolateralis feltárások, mint a transpedicularis-costotransversektomias, ill. transthoracalis transpleuralis megközelítések. A mûtéti eredmények, tekintettel a gyakori gerincvelôi érintettségre kevésbé jók, mint pl. lumbalis porckorong sérvek esetén.

Üdv
avandia
real_geri Creative Commons License 2010.01.15 0 0 5842
nézd, majd ha rájöttél, mit is akartál nekem írni, szólj, mert jelenleg a következő van:

- sziporka orvosa szerint a nyaki szakaszon van "velő", lumbálison nincs. Erre közöltem, hogy bizony van, mire megerősítettél abban, hogy van, és közölted, a sacrálison nincs, amit én sem állítottam. az utolsó kilépő gyök és vele a rendszer vége az S1 csigolyánál van

- közöltem továbbá, hogy a háti szakaszon nincs sérv spontán, csak trauma miatt, ami elég ritka azért, erre közölted, a traumás sérv is sérv, én sem állítottam az ellenkezőjét.

és érezzem magam hülyén most?
köszönöm, hogy ennyi ponton megerősítetted a mondandómat.

én itt lezárom, mert a szokásos forumozói csakaértisbe nem megyek bele. nincs rá energiám.
Előzmény: bela2200 (5840)
bela2200 Creative Commons License 2010.01.14 0 0 5841

Ja, és a baleseti trauma miatti sérvet is sérvnek hívják, és ha évtizedekkel egy baleset után okoz csak panaszokat, igazából nem lehet már kideríteni, hogy pontosan milyen állomásokon keresztül alakult ki.

Előzmény: real_geri (5838)
bela2200 Creative Commons License 2010.01.14 0 0 5840

Nem igazán valószínű, hogy sziporka meg az orvosa kevesebbet tud a gerinc felépítéséről, mint Te :-)!

 

A gerincvelő az ágyéki csigolyáknál végetér, akár tetszik, akár nem.

Alább egy kis olvasnivaló.

 

 

érettségi anyag!

 

 

gerincvelő

 

 

idegrendszer
Előzmény: real_geri (5838)
sziporka66 Creative Commons License 2010.01.14 0 0 5839

Majd megmondom Neki! De finoman, hogy ne legyen sértődés belőle!:-))

Nekem a bokám bénult le!

Én nem tudom a hátsérvről és annak műtétéről semmit, a Bella jártas ebben.

Ő tud ebben segíteni!

 

Előzmény: real_geri (5838)
real_geri Creative Commons License 2010.01.14 0 0 5838
bocsi, de jó hülye a dokid.
a velő maga az ideg köteg, és azt nyomja a sérv
ha megsérül, lebénul az adott szakasz, csak míg nyaki szakasznál lehet, hogy deréktól bénulsz, addig ágyéki szakaszon "csak" bepisilsz, vagy a lábujjaid bénulnak le.

illetve háti szakaszon SOHA nincs sérv, kivéve baleseti trauma, mert ott a bordák merevítik a gerincet, csak nyaki és agyéki sérv van spontán
Előzmény: sziporka66 (5837)
sziporka66 Creative Commons License 2010.01.14 0 0 5837
Igen emlékszem! A háti szakasz és a nyaki szakasz műtéte igen veszélyen, mert ott már gerincvelő van és így könnyebb a lebénulás!

A lumbális szakaszon nincs, még szerencse! Ezt a dokim mondta, Nekem!

Más nem is akad, akinek ilyen műtéte lett volna itt a fórumon, úgyhogy ez nagyon egyedi eseten és könnyen megegyeztető!:-))

 

Jobbulás Mindenkinek+ Fórumozást is!!

Rohanok a Melóhelyemre + Állatmenhely + Konditerembe!:-)))

 

 

Előzmény: bela2200 (5836)
bela2200 Creative Commons License 2010.01.14 0 0 5836

Sziporka jól emlékszik mindenre. Bizony, nekem a hátam közepén volt (ahova nem kíván az ember semmit :-).

 

"Th. VIII-IX, medio-lateralisan meszes, procréssel összefüggő, szabálytalan alakú, kb. 12x8 mm nagyságú terime"

Előzmény: sziporka66 (5826)
erzsi55 Creative Commons License 2010.01.13 0 0 5835
Szia tavasz!
A Zsóri, Harkány fürdő az nagyon jó, én már többször voltam Harkányban, igaz engem már 6 éve hogy műtöttek, de a heg miatt még mindig szenvedek. én bírom a meleget, egy ideig, de nem mindenki bírja, ezt ki kell próbálni.
üdv erzsi
Előzmény: tavasz21 (5834)
tavasz21 Creative Commons License 2010.01.13 0 0 5834

Köszi a segítséget.

Majd azt is megkérdezem az orvostól meleg vízbe mikor lehet már menni. Van kifejezetten gerincműtét utáni gyógyvíz: Zsóry fürdőnél olvastam ezt.

Előzmény: lamanai (5830)
maria73 Creative Commons License 2010.01.13 0 0 5833
SZIA DANI!
KÖSZÖNÖM A VÁLASZT!EGYENLŐRE MÉG KONZERVATÍV KEZELÉSEKRE JÁR A BARÁTNŐM!MAJD KIDERŰL!BÍZZUNK BENNE,HOGY JOBBAN LESZ!HA ESETLEG KOMOLYRA FORDULNA A DOLOG AKKOR MEGKERESLEK BŐVEBB INFÓÉRT!
MINDENKINEK KELLEMES ÉS FÁJDALOMMENTES SZÉP ESTÉT KÍVÁNOK!
lamanai Creative Commons License 2010.01.13 0 0 5831

Szintén másolás a POTE honlapjáról :-):

http://neurosurgery.pote.hu/idegseb/dat/isebjegyzethu/f14.html

 

"A korongokat, ágyéki csigolyaréseket, a felettük elhelyezkedô csigolya számáról nevezzük el, így a IV. rés a IV. csigolyatest alatt, az V. rés az V. csigolya és a sacrum felsô segmentuma között helyezkedik el. A gyökök lefutása lumbalisan caudalis irányú, így a IV. korong sérvesedése rendszerint az L5 gyököt, az V. korongé, az S1 gyököt comprimálja. Az alsóvégtagi izomcsoportok is polyradicularis beidegzésûek, így egy gyök teljes compressioja sem vezethet valamely izomcsoport plaegiájához, ugyanakkor kiterjedt sérv több gyököt is nyomhat. Leegyszerûsítve az L5 gyök laesioja nehézséget okoz a láb és lábujjak dorsalflexiojában. Ha az L4 gyök is sérült, peroneus típusú paresis jön létre. (A mm. gluteusok tónusa, ereje is csökken, szemben a fibula fejecsnél kialakuló, nervus peroneus compressionál észlelt n. peroneus paresissel!). Az S1 gyök sérülése, a m. triceps surae gyengülését okozza, így a lábujjra állás okoz nehézséget. Mivel ezen izmok elég erôsek, célszerû a vizsgálatukat nem kézujjal végezni."

 

Tájékoztatásul: S-sel jelzik a farokcsonti rész csigolyáit (S1-S5 ezek az ún. sacralis - azaz keresztcsonti csigolyák).

Előzmény: lamanai (5830)
lamanai Creative Commons License 2010.01.13 0 0 5830

Elírás volt. Bocs.

 

Természetesen L5-S1. Mondjuk, akinek tényleg komoly problémája van a lumbális gerincével, az azért, ha akarta érthette, hogy a lumbális szakasz alján van a problémám - hiszen az van az S traktus fölött.

 

Segíteni próbáltam a topictársnak. A hiábavaló okoskodás nekem nem célom.

 

Akkor a lényeg: jól gyógyuló, problémamentes, alsó-lumbális rutin sérv műtétek után legkorábban a műtét után 3-4 héttel, de a 6. hetet követően legkésőbb melegen ajánlják az orvosok az úszást. Legalábbis nálam és a műtött ismerőseimnél ez volt a helyzet.

 

A tartós melegben tartózkodás (szauna, szolárium, jakuzzi, melegvizes medence, stb.) viszont kifejezetten ellenjavallt.

 

Én befejeztem a témát. Nyilván sokkal képzettebb vagy a témában - kézséggel elismerem. Legjobban annak örülnék, ha még ennyire sem lennék szakértő.

 

Fájdalommentes napokat!

Előzmény: sziporka66 (5829)
sziporka66 Creative Commons License 2010.01.13 0 0 5829

L6 gerinc jelzés NINCS! :-))))

 

Másolás!

 

A gerinc az emberi törzs és nyak vázát, egyben a test csontos tengelyét is képezi, azonkívül védi a gerincvelőt. A gerincoszlop öt szakaszra osztható: nyaki (C1-C7), háti (Th1-Th12) és ágyéki (L1-L5) gerincszakaszra, a keresztcsontra és a farokcsontra. A gerinc, felépítéséből adódóan hihetetlenül erős, mégis hajlékony csontos váz. Védi az igen érzékeny és sérülékeny ideggyököket, és különböző irányú mozgásokra is képes.

A gerinc vizsgálatával és gyógyításával foglalkozó szakemberek a C1-től C7-ig, Th1-től Th12-ig vagy L1-től L5-ig jelölést használják a gerinc egy-egy szakaszának azonosítására. Például az L3-L4 gerincsérv azt jelenti, hogy a rendellenesség az ágyéki 3-as és 4-es csigolya között található.

 

Játszd le a:gerinc anatómiája videót.

 

http://www.hazipatika.com/mediatar/G?type=all

 

 

 

 

Előzmény: lamanai (5828)
lamanai Creative Commons License 2010.01.13 0 0 5828

Teljesen jogos.

Nekem L6-S1 rutin sérvműtét volt.

Nekem azt mondták, hogy a varratszedés után egy héttel, jól gyógyuló sérvvel lehet menni uszodába.

 

Tartós meleget kerülni kell.

A többi lumbális gerinccel műtött ismerősömnél is ez volt a tanács.

Előzmény: sziporka66 (5826)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!