Keresés

Részletes keresés

NagyKornel77 Creative Commons License 2013.09.02 0 0 20571

Sziasztok!

 

Fúrtam házilag száraz technológiával egy lyukat a kertembe. Az első (1 m vastag) agyagréteg alatt finom homok van, kb 5 méteren keresztül, utána megint agyag, a nyugalmi vízoszlop így 6,5 m.

Elég lehet ez 40-50 l/perces vízhozam eléréséhez, mondjuk egy 3m-es szűrőzött szakasszal?

Szeretném lecsövezni és szőrőkavicsozni a kutat. Találok valahol egy részletes leírást, vagy tudtok segíteni, hogy házilag hogy tudom ezt kivitelezni?

Elég, ha leteszem a csövet és körbeszórom 1-2 mm-es kaviccsal és utána tisztítószivattyúzást végzek, majd pótlom a kavicsot?

Vagy kavicsszórás előtt kell tisztítani a furatot?

 

köszi!

Kornél

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.02 0 0 20570

egy hidroforos LEO szivattyút, amely 6 baron tudja a 140l/perc-es nyomást.

 

Elárulnád a pontos típusszámot?

Mert ez így aligha igaz munkaponti adatpár...

 

Előzmény: koroseck (20569)
koroseck Creative Commons License 2013.09.02 0 0 20569

Sziasztok!

 

Alábbi problémával szembesültem:

 

A kerti ivóvíz kutamra felszereltettem egy hidroforos LEO szivattyút, amely 6baron tudja a 140l/perc-es nyomást.

Amíg a tartályba szívja a vizet, addig megy a 6bar, onnantól kezdve lemegy 0,5 bar nyomásra.

 

A kút ¤60mm, a szívócső ¤40mm, a nyomóágra 32es KPE cső csatlakozik.

 

Mitől van szerintetek ekkora nyomásesés?

Mi lesz majd akkor , ha a házba akarom juttatni a vizet?Mire odaér / kb. 50m/ nem lesz nyomásom, ha jól gondolom.

 

Véleményetek szerint mi lehet a probléma?

 

Köszönöm a segítségeteket!

kútmester Creative Commons License 2013.09.02 0 0 20568

Nem szokás 2 méteres vízoszloppal kutat készíteni, hacsak nem 3 méter a talpmélység :-)

Előzmény: pupu222 (20564)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.02 0 0 20567

nem.

Előzmény: pupu222 (20564)
vizeslaci Creative Commons License 2013.09.02 0 0 20566

Helló Norbicsekk13!

 

Nem egyszerű a dolog amibe belefogtál,de akár sikerülhet is!Kicsit hosszadalmas lenne itt leírni és csak általános dolgokat (nem konkrét az adott területre vonatkozóan) amikre szinte már válaszoltál is a kérdéseid után.

Küldtem emailt!

 

Üdv:vizeslaci

Előzmény: Norbicsekk13 (20565)
Norbicsekk13 Creative Commons License 2013.09.02 0 0 20565

Kedves Tagok!

 

Szeretnék egy kutat. A szomszédaim furattak 125mm-es 20méteres kutakat. sóder a vízadó rétegük 2agyag réteg után. Bp XVIII.ker. lépésálló PVC réselve fenekelve. a vizet bevizsgáltattam: "károsanyagoktól mentes, közepes minőség"

Sajnos én nem engedhetem meg magamnak, hogy megfizessem a hivatásos fúrókat. Azonban úgy alakúlt, hogy barterozni tudok és kölcsön kapok egy vízöblítéses gépet. Amit most tudok: 160mm es fej, 50méter 1"-os cső, diesel vízszivattyú, benzinmotoros fúró.

 

Nagyon sokat kutakodtam, olvastam telefonálgattam és mostanra beállt a teljes káosz a fejemben. Kérlek segítsetek!

 

-Azt már tudom, hogy az agyaglé fogja megtartani a furat falát az omlástól, de ha nem akkor betonitot vagy tapétaragasztót kell belekeverni. Honnan tudom majd, hogy nem elég az agyag?

-elegendő a cca fél köbméteres medence?

-Van különbség a 20-30-50méteres kút közt? van értelme 50méterig fúrnom? Szeretném rákötni a házra, de nem tudom szétválasztani a rendszert. Vagy mindenhol kútvíz van vagy sehol... Milyen mélységtől használhatom főzésre-ivásra?

-Ha a vízadó rétegnél is kikeni a fúróiszap a furatot, akkor mitől fog funkcionálni? a szivatáskor visszalazul? ez csak ideiglenes stabilitást ad?

-ha átjutok egy agyag rétegen, akkor hány méter vízadónak kell minimum lennie? (pl ha 48méternél még agyagban vagyok, akkor már ne kisérletezzek tovább?)

-Hol kellene megállnom? szeretnék minél leljebb jutni, ha van értelme és ha sikerül. Honnan tudom, hogy nem megy tovább és kezdhetem a becsövezést?

-Félbehagyhatom a fúrást? szabad benthagynom a fúrót, vagy ha bedől, akkor bukom a fél felszerelést?

-Milyen tempóban kell fúrnom? mi számít gyorsnak és mi lassúnak?

-Le kell zárnom az agyagréteget? volt aki azt mondta dobjak a végén be némi agyagot és kész, volt aki azt mondta, hogy majd rázár nem kell törődni vele.

 

Biztosan lesz még sok kérdésem, de egyenlőre ennyi válasznak is nagyon nagyon örülnék.

Nagyon köszönöm előre is

pupu222 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20564

Ha van 2 méteres vizoszlop felnyomja a mammut a szmötyis vizet 14 méter magasra,van ebbe tapasztalata valakinek?Iudok kutat tisztitani ezzel a módszerrel?

Előzmény: Törölt nick (20556)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20563

Hát ezek csak kompresszorozgatások :)

 

Talán inkább ez :

 

http://videa.hu/videok/tudomany-technika/kompresszorozas-lxE3Q7Rr2rGj8Uju

Előzmény: Törölt nick (20557)
zoliee81 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20562
Okés vettem!
Mondom neki, hogy híjjon fel! :)
Előzmény: köszörűs XXI Che (20561)
köszörűs XXI Che Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20561

Szoktam válaszolni mindenkinek leginkább, hogy munkaidőben hívjanak fel mert meló után nem sok energiám van térképezni , meg irogatni, meg lehet hogy fogalmam sincs egy adott területről. nem ezzel a szöveggel de ezért minden képpen.

Előzmény: zoliee81 (20560)
zoliee81 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20560
Ment e-mail!
Előzmény: köszörűs XXI Che (20559)
köszörűs XXI Che Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20559

Nem igazán értem. miről van szó?

Előzmény: zoliee81 (20554)
köszörűs XXI Che Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20558

vízszint? mert lehet, hogy egy bérelt benzines  sárszivattyúval meg tudod oldani a problémát.

Előzmény: boozoo (20553)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20557

https://www.youtube.com/watch?v=BFq6D-AjNmo

 

https://www.youtube.com/watch?v=Xfc01WUi-E4

Előzmény: Törölt nick (20556)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20556

Kompresszorozás (mammut szívatytú elve) való a tisztító szivattyúzásra.

Lemegy a sűrítet levegő... és  feljön a koszos víz :-)

 

----------------

 

A feladat szokásos barkács megoldása...

http://imgfrm.index.hu/imgfrm/4/1/9/1/BIG_0008304191.jpg

Amikor már tiszta víz jön fel (pár óra... 1-2 nap) akkor kész vagy.

 

Legalább 4-5 bar és jó nagy levegő hozam ajánlott .... az átlagos (10-30 méter) kerti kúthoz

 

------------------

 

lalibátyó munkamenete...

 

A két csövet (KPE cső és 1/" kerti slag) nagyon szorosan vékony kötéllel az aljától a tetejéig összekötöm.

Ha olyan a köteled ami vizesen nyúlik akkor vizezd be a kötelet kötözés előtt.

 

Ha kész akkor ledugjuk a kútba.

(Sokszor a szomszéd telekre is átér olyan hosszú egyberakva )

A lerakás mindenképp két emberes.

 

Leengeded ütközésig a cuccot  majd visszaemeled 10 centit és rögzited

a kútcső tetejénél egy keresztbe rakott fán, ásónyélen vagy ami éppen van.

Csak bele ne ejtsd !

 

A KPE cső felső végére egy könyökkel  mehet egy egyenes darab is

Így bármerre irányítható a víz és el is vezethető, hogy ne a sárban állj.

 

 

Ezután inditod a kompresszort, de úgy, hogy valaki tartja a műanyag csövet

mert amint beleér a levegő a csőbe felúszik a vizen és lefröcsköl mindenkit aki a közelben van.

Nyilván minél mélyebb a kút és minél magasabb a vízoszlop annál intenzívebb ez a felúszás.

 

 

 

A cső hamarosan, szépen köpködni fogja a homokos vizet.

 

Ha ebban az állásban kitisztul (kihordata a felgyűlt homokot) a  víz, akkor haladsz szépen folyamatosan lefelé a kút  tényleges aljáig.

 

Ha oda is leértél akkor rögzíted csövet, beülsz az árnyékba a kempingszéken nyitsz egy sört és várod hogy homokmentes legyen teljesen. 

 

Időnként befogod a végét a műanyag csőnek 20-60 másodpercig hogy a levegő alul jöjjön ki, így jól megmozgatja a béléscsőben a vizet és őblíti a szűrőt.

Ha az ilyen befogás után is teljesen homokmentes víz jön akkor befejezheted.

 

Minél  több levegőt nyomsz le annál több víz jön fel, ha győzi a kút. 

Én 2 hengeres vízhűtéses ZIL teherautó kompresszort használok átalakítva.

 

Legalább 1-2 méter vízoszlop kell (mélységfüggő) a kútban, hogy működjön a dolog.

Előzmény: boozoo (20553)
kútmester Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20555

Heló

 

Azon csodálkozom, hogy létezik olyan kút ahol a kútfúró levonul úgy, hogy nem tisztul le a két és nem végzi el a kútdiagnosztikai méréseket? Ez gáz!

Kompresszorozz, ha letisztul a kút mérj legalább vízhozamot, és utána vegyél szivattyút. Előtte milyen alapon vennél bármilyet is???

 

http://profikutfuras.hu/

Előzmény: boozoo (20553)
zoliee81 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20554
Kedvenc Főnökömnek linkeltem az oldalt, erre nekem reklamál, hogy nem válaszoltak neki az e-mailes érdeklődésére.... :)
Előzmény: köszörűs XXI Che (20551)
boozoo Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20553

Helló!

 

A már kifúrt, de ki nem tisztított kutamat szeretném megszívatni. (Kútfúró visszahívása egyelőre nem megoldás - tudom, a fúrásnál kellett volna...)

Akartam bele venni egy pedrollo-t, de lebeszélt az eladó, hogy elég hamar tönkre menne, ha nem tiszta vízzel használnám. Ez oké.

Membrános szivattyút javasolt, a tisztítás erejéig ha jó (és olcsó), akkor az nekem megfelelne.

 

Aztán amit az Obiban láttam, Elpumps vp-300, arra az eladó azt mondta, hogy az sem bírja a szemcsés/agyagos vizet, így az kilőve,

aztán mutatott egy CMI 280w-os ultramárkás http://www.jobbanjar.hu/kert-kerti-butor-akciok/cmi-280-melykut-szivattyu-t69373/

vibrációs szivattyút, ami viszi a darabkákat is. 

Inkább nem vettem meg.

 

Arról is olvastam, hogy ezek a vibrációs csodák a kutat is szétrázhatják, tönkre tehetik.

Akkor viszont hogy tudnám kitisztítani a kutat? 160mm átmérőjű, 10m mélységű a kút.

Segítséget kérnék - köszönöm!

Kútgarázda Creative Commons License 2013.09.01 0 0 20552

Köszönöm,megnéztem az oldalt,nem most elöször,de bárhogy is alakulna az 50km-be nem férek bele.

Előzmény: köszörűs XXI Che (20551)
köszörűs XXI Che Creative Commons License 2013.08.31 0 0 20551
Előzmény: Kútgarázda (20543)
Kútgarázda Creative Commons License 2013.08.31 0 0 20550

Lenne...Csak magam szeretném megoldani,meg oké,hogy 200ezer de szana szét vannak a földjeim, 7db kút lenne elöbb-utóbb.Persze csak ha lesz abból is valami,hogy elég legyen bejelenteni a kútfúrást,ne kelljen a sok engedély.

Előzmény: kútmester (20549)
kútmester Creative Commons License 2013.08.31 0 0 20549

Akinek 2000 liter vízre van szüksége percenként, és 6"-os buvárban gondolkodik, annak nincs pénze a kútfúróra???

Előzmény: Kútgarázda (20548)
Kútgarázda Creative Commons License 2013.08.31 0 0 20548

Üdv!

 

Nem elírás a méret, 2300l/perc szivattyum van,és ehhez kellene a kút.A kútfúró 125ös kutat akart először,merthogy abbol is garantálni tudja a 2500-3000l vizet percenként.A 225mm-es méret azért kellene,mert későbbiekben 6"-os buvárban gondolkodom. Tapasztaltam igen,hogy beomlik a vízszint alatt...csak azért kérdeztem,hogy védőcső nélkül van e esélyem,hogyazt is vegyek,vagy ne...

Előzmény: Törölt nick (20545)
pupu222 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 20547

Kőszőnőm a szakszerü hozzászólást Lalibatyó

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.31 0 0 20546

Elvileg igen, habár kókány megoldás csövezetlenül hagyni és nyitott talppal is. A siker azon múlik hogy van e lejjebb elérhető mélységben olyan réteg ami ad vizet és nyomás is van benne hogy feljöjjön a csövezett részbe bő hozammal. A másik probléma hogy a nyitott csövezetlen  lyuk amit aláfúrsz idővel feltelik, de akár napok alatt össze is omolhat és ott leszel ahol most vagy.

Ha állékony réteget találsz akár szerencséd is lehet. Nagyobb és tartós lenne a siker ha van jó réteg akkor központosítva  legalább a szűrőzött részt vékonyabb csővel zárt talppal kisóderozva fel lenne csövezve a mostani csövezés alja fölé.

Előzmény: pupu222 (20544)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.31 0 0 20545

Üdv

Kavicsba nem nagyon szokás kavicsolni, és köpenycső ( vagy komolyabb szakmai és technikai felkészültség ) nélkül nem is nagyon lehet fúrni. Nagyteljesítményű kompresszorral szokás megtermeltetni a kutat ami aztán a hatalmas hozam miatt ki is hozza a környékről a homokot. Persze ha sikerült eltrafálni egy fosóhomok csíkot akkor az még okozhat fejtörést. 225 ös nem elírás véletlenül :) Szerintem a gondjaid majd most következnek mert a kavicsot víz alatt nem tudod fúrni (pedig még vagy 10 métert kellene a bőséges hozamért) mert össze fog omlani a furat. Nem véletlenül kérnek annyit amit írtál és túlzásnak sem nevezném egy tisztességes munkáért.

 

http://videa.hu/videok/tudomany-technika/kompresszorozas-lxE3Q7Rr2rGj8Uju

 

 

Előzmény: Kútgarázda (20543)
pupu222 Creative Commons License 2013.08.30 0 0 20544

Üdv fórumozók

Adva van egy 28 méter mély fúrt kutam Kókán (125).A nyugvószint 13m-en, sajnos kevés a vizhozam.Kérdésem mivel a furat nyitott belefürással emelkedhet e a nyugvószint és nőne e a kút vizhozama?A válaszokat elöre is köszönöm.

Kútgarázda Creative Commons License 2013.08.30 0 0 20543

Üdv mindenkinek!

 

Lenne pár kérdésem,amire remélhetőleg tud valaki válaszolni. Szeretnék kutat furni.A furatást elvetettem,legalábbis amig csődöt nem mondok. A Rábaközben élek,és egy környékbeli mestertől kértem árajánlatot. Öntözéshez kell a víz,tehát elég a talajvízkút.Az ő elmondása szerint elég a 16-18méter és ez kerülne 200ba + anyag,ráadásul feketén,erre gondoltam megpróbálom magam. A kérdés a következő.Védőcső feltétlen szükséges a fúráshoz,vagy mehet egyből a réselt? Ebből következik hogy szűrő kavics sem lenne. Kézi fúróval elkezdtem,3m ig homok,alatta durva homok-kavics váltja egymást.A víz 4,4m en van.Állítólag 6m alatt kavics végig. Szóval feltétlenül szükséges a szűrő réteg,vagy elég a természetes kavics ágy?Ha rakok szűrő réteget,pl 2-4mm kavicsból,az megállítja az esetleges homokot? Idővel eltömődik a réteg, csökken a kút kapacitása,vagy átmennek a kis homokszemcsék igyis,ugyis? 225mm-es kutat szeretnék,hogy egy komolyabb búvár is leférjen.

 

Aki tud kérem segítsen!

 

 

 

Visszaolvastam igen,de a huszonezer hozzászólásból nehéz kiválasztani ami nekem választ ad....

köszörűs XXI Che Creative Commons License 2013.08.30 0 0 20542

helló szerintem biztos

 

Előzmény: Horizonzal Drilling (20531)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!