Keresés

Részletes keresés

enginer Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17848
Így hirtelen abban sem lennék biztos, hogy a 22C-os lakásban a radiátor aljánál nem 20C a visszatérő hőmérséklete.
Szerintem a termosztát és a radiátor alja között lehetséges a 2C eltérés.
Előzmény: halaloszto (17846)
enginer Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17847
Általában ennyivel számolnak a gyártók és ez még 22C szobahőmérséklet esetén is közel reális lenne mivel a kondenzációs készülékek mind turbósak, amik meg ugye kintről szivják az akár -10-15C levegőt. :))

Abba már ne menjünk bele, hogy ez a számitási módszer megint csak egy átverés.
Előzmény: halaloszto (17846)
halaloszto Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17846
Azert a 20 fokos visszatero az vicc ugye? Pl 22 fokos lakasban?

vajk
Előzmény: enginer (17834)
enginer Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17845
Felőlem azt csinálsz otthon amit akarsz.
Nekem 8.
Biztos rosszat akartam neked ezzel, hogy beidéztem?

Írd már be a google-ba, hogy "legionella" azt majd rájössz miről beszélek.

Ha neked többet jelent az a párforint évente, mint a családtagjaid élete, akkor csináld csak.
Senki sem fog ellenőrizni!

Mi az a légiós betegség?

Több mint kétszáz ember fertőződött meg a központi légkondicionáló berendezésben található baktériummal egy 1976-os philadelphiai légiós nagygyűlésen, és közülük harmincnégyen bele is haltak a betegségbe. Innen kapta nevét, és ekkortól számítják hivatalosan a Legionella baktérium létezését.

Az elmúlt harminc évben számos alfaját és típusát mutatták ki e baktériumtörzsnek: a Legionella természetes vizekben is megtalálható, és szinte minden vizes rendszerben jelen van. Kisebb mennyiségben nem jelent veszélyt, viszont 20-40 fokos "pangó" vízben elszaporodhat, és permetként a levegőbe jutva, onnan belélegezve komoly megbetegedést okozhat. A fertőzés nehezen felismerhető, a kevésbé súlyos Pontiac-láz influenzaszerű tünetekkel jár, és néhány nap alatt spontán gyógyul. A klasszikus légiós betegség a pneumónia, ami egy magas lázzal járó életveszélyes atípusos tüdőgyulladás - itt a halálozási arány 10-30 százalékos.
Nehéz megmondani ugyanakkor, hogy valójában hány tüdőgyulladásos esetnél volt a Legionella baktérium a kiváltó ok, mert a tünetek sokszor nem egyértelműek és a betegeken általában nem végeznek kóroki diagnosztikus vizsgálatot.


Előzmény: trilla414 (17842)
trilla414 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17844
aztamindenit! egy post tőled, amivel az elejétől a végéig egyetértek! :)

Akkor megkockáztatom, hátha ebben is egyetértünk:

Alacsony energiaigény, ehhez túlméretezett kazán esetén tökéletes megoldás nincs.
Vagy úgy rontok az ideális üzemi körülményeken - ami úgy fogalmazható meg, hogy tökéletes kondenzációt biztosító visszatérő hőmérséklet, és kevés kapcsolgatás, neadjisten folyamatos üzem - , hogy puffert teszek be, és ezzel nő a visszatérőm, vagy nem teszek be puffert és akkor kapcsolgat.
Előzmény: enginer (17843)
enginer Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17843
"Így van. A kapcsolgatás sűrűsége csökkenthető a (kellő méretű) hidr.váltóval."

hidrováltó/puffer csökkenti a kondenzációs készülék hatásfokát.
Viszont!
A kondenzációs készülék a felépitése miatt, még hagyományos üzemmódban is gazdaságosabban üzemel, mint a hagyományos (turbós) készülékek, csak ilyenkor az ár/érték arányuk jelentősen romlik.

Tökéletes készülék valóban a 0-XkW-ig modulálos kondenzációs készülék lenne, csak ilyen még nincs sajnos.
Előzmény: trilla414 (17839)
trilla414 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17842
Hanem?
Ki fogja nálam ellenőrizni, és ha nem úgy van, ahogy, akkor mi a szankció? Senki és semmi? Nos, akkor ez ajánlás.

Napkollektorosok?
Előzmény: enginer (17841)
enginer Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17841
Ezek konkrétan már nem csak ajánlások. :))
Előzmény: trilla414 (17840)
trilla414 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17840
"3 liternél nagyobb víztérfogatú ivóvizes vízmelegítők" --> tehát attól függ, mennyi ideig pang a víz melegen.. ;)

Amúgy mit kezdjenek ezekkel az ajánlásokkal a napkollektor-felhasználók?
Előzmény: enginer (17837)
trilla414 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17839
"Alacsony energiaigenyu haznal soha."
Ingyen energiánál soha. Olcsó energiánál nagyon sok generáció. Mai áraknál sok évtized(?). Drága energiaáraknál ennél kevesebb évtized. Nem tudom..

"Amig nem lesz 0-XkW-ig modulalos, sehogyan sem."
Így van. A kapcsolgatás sűrűsége csökkenthető a (kellő méretű) hidr.váltóval.
Előzmény: peterch (17836)
trilla414 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17838
Nem értem félre, pontosan tudom, hogy a visszatérő számít..
És minél hidegebb, annál biztosabb. Tudom. Mindazonáltal van egy szint, aminél nem kell hidegebb, ha pl már az összes gőz kicsapódott. Ugyanakkor a minél hidegebb mellett számít a minél nagyobb tömegáram, és a minél kisebb láng is.

"40C visszatérőnél semmi sem garantálja, hogy lesz kondenzáció, de még ha van akkor sem akkora mértékü, mint 20C visszatérőnél."
Ennyi erővel a 20nál sem garantálja semmi, ha óránként csak 1l víz kering, és 20kW-os láng fűti ezt....

Na jó, a példák túlzóak, de talán érzékeltetik, hgoy nemcsak egyváltozós a képlet...
Előzmény: enginer (17834)
enginer Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17837
A fertőzés a bejelentési kötelezettség alá eső betegségek közé tartozik. A neves Robert Koch Intézet szerint Németországban a szakemberek körülbelül évi 6-10 ezer megbetegedéssel számolnak. A halálozási arány az alapbetegségtől és a terápiától függően 15% körül van, azonban a kezeletlen immunhiányos betegek esetében akár a 80%-ot is elérheti. A baktériumok gyors szaporodásához ideális a 30-45 °C közötti hőmérséklet.

3 liternél nagyobb víztérfogatú ivóvizes vízmelegítők és átfolyó rendszerű vízmelegítők melegvíz-kilépési helyénél minimum 60 °C-os hőmérsékletet kell tudni tartani. 400 liternél nagyobb űrtartalom esetén a tároló minden pontján biztosítani kell a víz egyenletes melegítését.
Előmelegítő fokozatoknál (pl. hővisszanyerő vagy napenergiás berendezés) esetében ezt a vizet naponta egy alkalommal legalább 60 °C-ra fel kell melegíteni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy csak ezekkel a műszaki paraméterekkel (pl. hő-, illetve időkapcsoló, átkapcsoló) szabad vízmelegítőket beállítani, függetlenül attól, hogy nagy-, avagy kisberendezésről van-e szó. Mindazonáltal kisberendezések vízmelegítőit nem kell így üzemeltetni. Ezek a követelmények hivatottak biztosítani, hogy szükség esetén kisberendezésekben is lehetséges legyen műszakilag a termikus fertőtlenítés. Egy másik változás a szabályozási körrel kapcsolatos előírásokat érinti. Míg korábban az ivóvízben (meleg víz) a kapcsolási tűréshatár miatt az 55 °C-os hőmérsékleteket is tolerálták, ma már nem elfogadható, ha a hőmérséklet a vízmelegítő kilépési helyénél szisztematikusan 60 °C alatt marad. Csak a néhány percen belüli rövid idejű eltérések fogadhatók el (l. DIN 4708).

Ajánlatos, hogy az épületgépész tervező és a szerelő a DIN 1988-8 szerint az üzembe helyezési és átadás-átvételi jegyzőkönyvben az üzemeltető figyelmét felhívja a további kötelezettségekre, és ennek tudomásulvételét aláírással igazoltassa. Ezt a jegyzőkönyvet a dokumentumokhoz csatolják, és jogi óvintézkedésként szolgál.

Ilyen kötelezettségek például,
hogy az üzemeltetőnek
. higiéniai okokból feltétlenül gondoskodnia kell a rendszeres és teljes körű vízcseréről az ivóvizes berendezés minden részében,
. magasabb a kockázata, ha kisberendezéseknél 60 °C-nál alacsonyabb hőmérsékletet választanak,
. középületekben legalább évente egyszer meg kell rendelni a vizsgálatot.
Ezen túlmenően az üzemeltető figyelmét fel kell hívni a DIN 1988-8 szerinti ellenőrzési és karbantartási kötelezettségekre, továbbá javasolni karbantartási szerződés megkötését.

Kisberendezések
Kisberendezések esetében a korábbiakhoz hasonlóan a vízmelegítő 60 °C-ra történő beállítása ajánlott. Azonban most már nem lehetséges, hogy hőmérséklet átlagban 60 °C alatt maradjon, hanem alulról korlátozzák azt. Ez azt jelenti, hogy 50 °C-nál semmi esetre sem lehet alacsonyabb a hőmérséklet.

Nagyberendezések
Nagyberendezések esetén a vízmelegítő kilépési helyénél minimálisan 60 °C-os hőmérsékletnek kell lennie, és ugyanez érvényes az előmelegítő fokozat legalább naponkénti felmelegítésére is. Ezeknek a hőmérsékleteknek az alsóbb hőmérsékleti tartományokba való átlépése nem megengedett, csak néhány percnyi időn belül, ha elkerülhetetlen.

A szaporodást megelőzendő, a KIWA kutatása kihangsúlyozza annak fontosságát, hogy a használati meleg vizet min. 60 °C hőmérsékleten, az ivóvizet pedig 25 °C alatt tartsuk. Mindkét hőmérsékletet a használati pontig, vagyis a vízvétel helyéig szükséges biztosítani. Mindez megfelel azoknak az ajánlásoknak is, amelyeket a német DVGW szabályzati kézikönyvében a legionellákról mond.
Előzmény: trilla414 (17833)
peterch Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17836

  

   Gyufat nem huzod ki, csak nem ertem ,mennyit sporolsz meg az ilyen reszleges kondenzalas alkalmaval. Mikorra terul meg a sima kazan es a kondenzacios kozti arkulonbseg. Alacsony energiaigenyu haznal soha.  Ez csak a sajat velemenyem. Nem akarok ujabb vitat kirobbantani ebben a temaban.   

 

   <<<Jó. Kondenzációsnál hogyan szüntethető meg a kapcsolgatás?>>>

          Amig nem lesz 0-XkW-ig modulalos, sehogyan sem.

Előzmény: trilla414 (17830)
trilla414 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17835
Hajlamos vagyok kissé leegyszerűsíteni a dolgokat..:)
Előzmény: peterch (17831)
enginer Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17834
Mint sokan Te is félreérted a kondenzációt.
Nem az előremenő hőmérséklete számit hanem a visszatérőjé.
Az a lényeg, hogy a hőcserélőbe érkező víz mennyire képes lehűteni a lángot.
Minél hidegebb a visszatérő és minél jobban eltér a hőcserélő/láng aránya, annál biztosabb a lecsapódás.
Emlegetik a 40C-os előremenőt, mint biztos pontot, de ott feltételezik, hogy radiátoron keresztül megy a víz, aminél azért nem ritka a 20C (vagy nagyobb) hőlépcső, ami ugye max 20C visszatérőt jelent!
40C visszatérőnél semmi sem garantálja, hogy lesz kondenzáció, de még ha van akkor sem akkora mértékü, mint 20C visszatérőnél.

Előzmény: trilla414 (17830)
trilla414 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17833
Akkor fűtsed úgy fel 15-ről 55fokra, hogy közben ne legyen egy pillanatig se 40fokos.. Vagy használd fel úgy, hogy ne legyen 40fokos..

Ha ezt nem tudod megtenni, vagy irrelevánsnak találod a reakciót, akkor:
DE! Igenis azon (is) múlik, hogy mennyi ideig biztosítom a baktériumnak az ideális szaporodási hőmérsékletet. Annyira nem kell parázni, nem nyulakról van szó..;) De abban igazatok van, hogy minél kevesebb ideig, annál jobb.

Másnem megoldod a veszteséget szigeteléssel, a vízkövesedést meg Calgonnal...;)
Előzmény: enginer (17829)
bobby_30 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17832

Üdv!

 

A szigetelésen, ill. a nyílászárók cseréjén már túlvagyok, ez lenne a következő lépés, de még mindig bizonytalan vagyok. Azért mindenkinek köszönöm a segítséget, és továbbra is figyelemmel kisérlek benneteket.

Előzmény: monyesz (17807)
peterch Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17831

   Nalam a rendszer kicsit maskeppen mukodik. Az ,hogy legnagyobb hidegben is csak 5x fut a turbo az igy igaz.

    Ami egy kicsit tegedet megteveszt, az a kovetkezo. A vezerles a tartaly 2/3-os magassagaban elhelyezett erzekelotol kapja az erteket. Amikor ott 45 C fokot erzekel, bekalcsolja a kazant. Alul mar joval hidegebb a viz.  Van a tarolomon egy rovidrezaro kor kialakitva. Amikor beindul a kazan, ezen a koron keresztul egy keringetoszivattyu forgatja a tarolo vizet. Olyankor a vezerleskijelzojen 35 C fokra lemegy a viz homerseklete. Tehat a valosag 55/35C fok.  A hazam 8x11m alapteruletu. Gazfogyasztasa 2006-ban 670m3 volt /fozes, HMV, futes/ 4felnott lakja.

 

 Tisztelettel Peter.

 

Előzmény: trilla414 (17826)
trilla414 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17830
"40C visszatérővel a hőcserélő felületén nem annyira garantált a kondenzáció.
Szerintem a gáz lángja képes 50C főlé melegíteni a hőcserélő felületét, főleg, ha nagy lánggal megy a kazán."

Ki fogom húzni a gyufát..
De
1; írtam, hogy minimális teljesítményen ("főleg ha nagy lánggal megy a kazán").
2; írtam, hogy max ekkora a visszatérő, legtöbbször alacsonyabb
3; a gáz lángja akkor képes 50C fölé melegíteni a hőcserélőt, ha a hőcserélőben nincs tömegáram. De mivel van, sőt jóval nagyobb, mint ha a fűtésköröket kell kiszolgálnia, így nem fogja túlmelegíteni.. De ez sztem ellenőrzhető a kazán szivattyú-karakterisztikájával.. Nos, ellenőriztem. 8kW teljesítmény, 800l/ó tömegáram esetén 8.6K-el emelkedik a vízhőmérséklet..

"Puffer inkább a hagyományos készülékekhez jó, megszüntethető a kapcsolgatós üzemmód."
Jó. Kondenzációsnál hogyan szüntethető meg a kapcsolgatás?
Előzmény: enginer (17827)
enginer Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17829
"a baktérium kérdés függ attól, hogy mennyi ideig hagyom melegen pangani a vizet, nem?"

Nem!

Előzmény: trilla414 (17828)
trilla414 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17828
a baktérium kérdés függ attól, hogy mennyi ideig hagyom melegen pangani a vizet, nem?

Ha tehát kisebb a kazánod (amiben kevesebb ideig áll a víz), akkor alacsonyabb hőmérséklet tartható. (Persze ne csináljunk átfolyós jellegű melegvizet, de a mai 24kW-os kazánokkal nem kell sztem túl nagy kapacitású tároló.)

A HMV túl melegen tartása ellen a fokozott vízkőképződés és veszteségek (nyáron, neadjisten klimatizált házban) szólnak.
Előzmény: peterch (17824)
enginer Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17827
Hidd el, hogy nem jó hozzá a hidrováltó/puffer.
40C visszatérővel a hőcserélő felületén nem annyira garantált a kondenzáció.
Szerintem a gáz lángja képes 50C főlé melegíteni a hőcserélő felületét, főleg, ha nagy lánggal megy a kazán.

Puffer inkább a hagyományos készülékekhez jó, megszüntethető a kapcsolgatós üzemmód.
Előzmény: trilla414 (17825)
trilla414 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17826
Jól számolok?

5*300kg*10K*4.2kJ/kgK = 63MJ = 17.5kWh
24óra alatt, mínusz az 5x~1óra kazán üzemidő: 19óra ...
...alatt ment ez bele a házba --> 17.5kWh/19h < 1kW

Tehát a legnagyobb télben <1kW a házad hőigénye?

Előzmény: peterch (17823)
trilla414 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17825
Valaki erre azt mondaná, hogy hidrováltó kell a kondi kazánhoz..

Kicsit sztem túl van ez bonyolítva.
1; A kond. üzemhez szükséges az alacsony visszatérő.
2; Nem szeretjük, ha a kazán kapcsolgat (akár liftezik, akár termosztát kapcsolja)

Ha a kazánunk nem modulál 0-100%-ig, mint a tied, engineer, akkor erre az én megoldásom a hidrováltó, aminek a méretét én ~150l-ben határozom meg. És puffernek hívom. A kazánt a puffernek nevezett hidrováltóm hőmérséklete vezérli. A kazánom minimum teljesítményen dolgozik, így az elképzelhető legmagasabb visszatérő hőmérséklet (40°C) esetén is kondenzációs az üzem.

Mi a baj ezzel? Illetve keresek jobb megoldást, ami nem sérti a fenti két pontot.
Előzmény: enginer (17820)
peterch Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17824
     Jogos.   En is ugy gondolom. 
Előzmény: enginer (17822)
peterch Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17823

      Nalam a 300l 55C fokos vizet a legnagyobb telben is csak 5x futotte fel a kazan 1 nap alatt. 45C foknal indul a kazan. Minden alkalommal 50-65 percet fut.  Szerintem, ha van elegendo hely a hazban  es a haz hovesztesege nem nagy, eleg a 300-500l-es tarolo.  Jol be kell szigetelni, mert a gyari szigeteles nem tul vastag. 

 

 

Előzmény: porker (17818)
enginer Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17822
55C fokos viz siman kell a tárolóba a baktériumok miatt, de erről is volt itt már komoly vita régebben.
Előzmény: peterch (17819)
peterch Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17821

    

    Udv, krisztian 98 !

 

     Ha turbos kazanrol beszelunk ,akkor abban is letezik kisebb teljesitmeny pl. az en kazanom Therm 18 CLXE, ami 8-18kw kozott tud modulalni.   Tisztelettel Peter.

Előzmény: krisztian98 (17809)
enginer Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17820
Azt azért ne felejtsétek el, hogy kondenzációs kazánhoz nem jó a puffer, hőcserélő hidrováltó-s megoldás.
Előzmény: porker (17818)
peterch Creative Commons License 2007.03.27 0 0 17819

   

     Udv, porker !

 

      HMV-et csak akarsz, azt valahol tarolni is kell. Ha mar tarolot veszel HMV-re, akkor az is foglal helyet. Valamivel nagyobbal viszont megoldod a komfortos futest is.

 

       Kondenzacios kazan 40 C fokos melegviz eloallitasahoz minimum 50- 60C fokos elorearamlot fog nyomni. A visszatero nagyon meleg, 35-45C fokos lesz, aminel a kondenzaciosod sohasem fog 104%-on uzemelni. Tudod ,kb 50C fokos visszatero felett mar ugy ketyeg mint az en turbosom.

<<<<

 Gyakorlatilag csak akkor fűti 60-70 fokos előremenővel vízzel a tárolót, ha a HMV teljesen hideg (< 20).  >>>

 

Ez reszben igaz lehet. Amennyiben a HMV hocserelojenek teljesitmenye nincs oszhangban a kazan modulalt teljesitmenyevel, reszben hocserelo tulmeretezve, akkor az csak mese.

 <<<<

Miért tartsam magasabban hőfokon? Ez bármihez elég  >>>

 

Nem tudom mihez eleg. Foleg mekkora a tarolod.  Nalam a 300l 55C fokos viz siman elfogy, ha nekiall a csalad furodni.

 

 Engedj meg egy kerdest!  Milyen elektronika vezerli a kazant, hogy pl. 3C fok csokkenesnel a HMV-ben, mennyire modulaljon? Vagy ez kazan +tarolo egybeepitve?

  Mekkora a tarolo, legalabb 200l? Mert ha kisebb ,akkor az a kazan tud modulalni 1-2kW-tol.

 

      Tisztelettel Peter.

Előzmény: porker (17813)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!