Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2014.05.07 0 0 16378

Én már permeteztem, kétszer, igaz gyenge kénnnel és prevB-vel. Meleg párás idő adott szinte minden nap, a szőlő nő, mint a gomba, az idei év eleje zorall lesz növényvédelmi szempontból.

Előzmény: Cirfandlia (16375)
RAMBO Creative Commons License 2014.05.07 0 0 16377

kb. 45 szemre (megszámoltam) metszett szőlő, GDC kordon

gyomirtó a sorközön

Törölt nick Creative Commons License 2014.05.07 0 0 16376

Nagy a hajtás :)

Cirfandlia Creative Commons License 2014.05.06 0 0 16375

"de 2012 tavaszától számítva ez még csak a második év"  Na fussunk neki még egyszer, szerintem ez a harmadik szezonja lesz a tőkének. Igaz, nem gyakori, de talajtól, alanytól, növekedéstől függően előfordulhat, hogy elhúzható vesszőt produkál a tőke. Persze nem kell 20-30 fürttel leterhelni rögtön.

 

Más, olvasom a növényvédők előrejelzésében, hogy eléggé erős lisztharmat járvány van készülőben, a valaha volt legkorábbi fertőzést észlelték a déli borvidékeken (ez mondjuk az extrém korai fakadásból is adódik). Továbbá a lelassult vegetáció kedvez a virágzásig történő jelentős felszaporodásnak, így idén talán nem kellene megvárni az első permetezéssel a virágzás elejét.  Kérdés, az utóbbi hideg napok/reggelek hogyan blokkolták a terjedést....

Előzmény: Falusi1 (16349)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.06 0 0 16374

A gyökereket ültetés előtt amúgy is érdemes visszább vágni. Na ezt már a szét szedéssel elvégzed. Gondolom azért nem kopaszodik meg a vessző teljesen, hogy gyökér mentes legyen :)

Teljesen ne árnyékold, azért egy kis napsütés nem árt neki. Ha lehet akkor úgy tedd, hogy a déli tűző nap ne érje, de a délutáni fény már jót tesz neki.

Előzmény: JelenikD (16373)
JelenikD Creative Commons License 2014.05.06 0 0 16373

Akkor nem baj hogy így teljesen át fogják szőni egymást a gyökerek? Van egy olyan érzésem hogy komplett gyökér dzsungel lesz a földbe őszre.
Sajnos nem homokos a talaj, agyagos, homokköves.

Köszönöm szépen a választ!

Valakinek van otthon "Ferkó" egyébként? Az itteni direkttermő kedvelő öregek nagyon akarnak kapni a vesszőimből.

Előzmény: gyfa50 (16372)
gyfa50 Creative Commons License 2014.05.06 0 0 16372

Üdv

A megoldás egészen egyszerü. Hagyd késő öszig a vederben, mivel most már nem tanácsos ültetni, majd a fagyok elött ha jól beáztatod a vederben a főldet ki tudod szedni és mehet a végleges helyére föleg, ha homokos talajod van.

Előzmény: JelenikD (16371)
JelenikD Creative Commons License 2014.05.06 0 0 16371

Szép napot kívánok mindenkinek!

Egy kérdést szeretnék feltenni nektek.  Van az udvarba egy 40-50 év körüli tőke, elvileg "Ferkó". Édesanyámnak nagyon ízlik, ezért szeretnék még pár tőkét belőle az udvarba, meg egy ismerős öregnek is megígértem hogy kap tőkepótlásnak a hegyére. El is raktam metszéskor pár vesszőt, szép hajtásokat is hoznak már. A probléma ott kezdődik, hogy egy diszperzites vödörben pihen húszon akárhány vessző, és ha gyökeresek lesznek, gondlom lehetetlen lenne úgy kiszedni őket hogy ne szakadjanak le a gyökerek.

Hogy tegyem ki őket a kertbe? Közvetlen napsugárzásba nem jó, mert akkor ugye elégnek, de a vödörben sem maradhatnak. Fa alá akartam berakni őket, de ott sem állandó az árnyék ugyebár, nemtudom mitévő legyek.

Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

 

Üdvözlettel: Dániel.

medveger Creative Commons License 2014.05.05 0 0 16370

Szia!

 

Ahogy írtam, igyekszem minél inkább a kontakt szerekre helyezni a hangsúlyt, azaz a normál permetezéseknél Thiovitot és Champion fogok használni (tavaly is ez volt, csak Champion helyett bordói lé volt a réz-összetevő).

A virágzás előtti permetezésnél azonban Quadrist fogok használni - mivel a tapasztalatok (és a forgalmazó) szerint ez Magyarországon nem véd megfelelően a lisztharmat ellen, ezért ehhez is adok Thiovitot, ha nagyon nagy a fertőzési nyomás, akkor Topast is (de a Topast - magamat ismerve - nem tartom valószínűnek :-) ).

 

Mondjuk én (mesterem tanácsai alapján) eléggé a "minimalista" (értsd jól: szükséges és elégséges) növényvédelem híve vagyok: tavaly az ő birtokán a Somlón háromszor, a sajátomban Zalában háromésfélszer :-) permeteztünk, és teljesen egészséges maradt a termés (leszámítva a juhfark október végi aszúsodását). Mondjuk mesteremnél is fontos szempont az alapos hajtásválogatás, a hónaljazás és a fürtzóna időben történő kilevelezése (azaz eléggé szellős a lomb ahhoz, hogy a viszonylag ritka permetezéssel - félreértés ne essék, ez mindig időjárásfüggő - meg lehessen védeni a növényeket).

Előzmény: robo8 (16368)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.05 0 0 16369

mathiasz jánosné muskotály

 

Előzmény: juhosttt (16363)
robo8 Creative Commons License 2014.05.05 0 0 16368

hello

 

köszönöm a segitségeket,már a felesleges hajtásokat letördeltem,ha addig nem látok benne hibát,akkor csak virágzás elött kezdjek permetezni.Ha szabad kérdeznem te milyen növényvedő szerekel fogol permetezni?

Előzmény: medveger (16366)
medveger Creative Commons License 2014.05.05 0 0 16367

És nem győzöm elégszer ajánlani Rambo örökérvényű permetezési leírását :-)

Előzmény: robo8 (16364)
medveger Creative Commons License 2014.05.05 0 0 16366

Mi mostanában úgy csináljuk, hogy közvetlen virágzás előtt permetezünk először (addig még azért van pár hét, bár ez is erősen fajtafüggő), s ha csak nincs nagyon járványveszély, igyekszünk kontakt szereket (kén, réz) használni (felszívódót csak akkor, ha az időjárás indokolja vagy tudjuk, hogy nem leszünk a közelben - azaz hirtelen időjárás-változás esetén nem tudunk azonnal reagálni).

Ahogy az előző hsz-ban írták, mind peronosz, mind lisztharmat ellen korai még - s ha szél is van, akkor a nedvesség úgyis hamar fölszárad. Permetezés helyett viszont érdemes kifattyazni a tőkefejet, szellőssé tenni a hajtásokat (ha komoly hajtásválogatást nem is csinálsz - mi ezzel állítjuk be a végleges rügyterhelést, de van, aki inkább mennyiségre megy - az egy nóduszból előtörő dupla hajtásokat akkor is érdemes leválogatni, azaz csak egyet meghagyni, így a betegségek sokkal kevésbé tudnak megtelepedni).

Előzmény: robo8 (16364)
jacsoj Creative Commons License 2014.05.04 0 0 16365

Sok feltétele van:

Jó lenne tudni, hogy milyen fajták.

Volt-e az elmúlt években valamelyik betegsége.

Milyen az időjárás.

A fekvése a területnek milyen, stb.

 

Általában, ha nem volt erős fertőzés, akkor lisztharmat, és peronoszpóra ellen nem szoktak még permetezni. A peronoszpóra gomba 10 fok alatt nem szaporodik, a lisztharmatra pedig meleg idő kell.

Előzmény: robo8 (16364)
robo8 Creative Commons License 2014.05.04 0 0 16364

sziasztok

 

kezdő vagyok,segitséget kérnék tőletek a szölővel kapcsolatban.Most olyan szelles esős idő volt,a szölőben még nem láttam hibákat,de nem tudom mikor menjek permetezni most hétvégén vagy ráérek később majd.lisztharmat és peronoszpóra ellen akkarok permetezni Dythane m45 és Topas-szal.

ez jo párositás?

előre köszönöm a segítséget,és ha akkadna további problémám kérdezhetek?

juhosttt Creative Commons License 2014.05.04 0 0 16363

Na az ígért képek:

 

 

Állítólagos mathiasz jánosné muskotály:

 

 

 

Állítólagos rajnai rizling. A levél még nem vette fel teljesen a kerekded formáját. A fürtök vállasak, egész nagyok. Idén persze jobban terhelem, kíváncsi vagyok így mit hoz. 

 

 

A hosszú csapon termő, lédús, vékony héjú fehér szőlő.

 

 

Hosszú csapon, de inkább szál vesszőn terem. Még szál vesszőn is vannak terméktelen rügyek, pedig nagyon jó kondícióban lévő tőke. 

juhosttt Creative Commons License 2014.05.04 0 0 16362

Hát itt volt most felhő szakadás, meg pici szélvihar, meg pár apró szem jég, de az jelentéktelen (délután felmérem a helyzetet azért), remélem lesz még mit fényképezni...

A Matihiasz-nál már ezzel is kezd igazolódni a gyanú, mert valóban nem volt egy túl rózsaszínű, csak déli oldalon. No meg fejművelésű tőke, jobban árnyékolva voltak a fürtök, mint egy jó kordonon. Idén több termés jobb kondíció is van, remélem abba marad végre az eső...

 

 

Másik kérdésem: A 3-4 leveles állapotú szőlőben ha rézzel permetelek nem okoz kárt? Természetesen nem melegben szórom meg! Úgy tudom a fiatal szőlőkben a rezet nem javasolják, mert perzsel.

Idén szeretnék kevesebbszer (ha engedi az idő), de hatékonyabban permetezni az elmúlt évekhez képest!

Előzmény: Kulicz (16361)
Kulicz Creative Commons License 2014.05.03 0 0 16361

A Mathiasz Jánosné egész vitorlája feltűnően piros színű, nem csak a levél erezete. Egy tőkém volt belőle, évekkel ezelőtt kipusztult, azóta nem pótoltam. Jellegzetessége, egyben rossz tulajdonsága, hogy a bogyók csak a napos oldalon színeződnek jól, tehát a fürt nem egyöntetűen érik.

 

Inkább a csemege szőlők tulajdonsága, hogy az alsó rügyek nem olyan mértékben termékenyek mint a felsők. Pl. Afuz Ali, Itália, Kismis.

Fénykép sokat segítene, rengeteg féle szőlő van.

 

 

 

Előzmény: juhosttt (16359)
kisvido1 Creative Commons License 2014.04.29 0 0 16360

Kedves szőlőbarátok!

 

Mint azt már egy korábbi levelemben említettem, kb 60-70 ismeretlen tőke szőlő boldog tulajdonosa vagyok. Szeretném ezeknek fajta azonosítását elvégezni. Abban kérek tőletek hozzá segítséget elsőként, hogy milyen speciális jegyeket kéne megfigyelnem/lefotóznom, hogy a fajtaazonosítás sikeres legyen? Akár itt a fórumon is.

 

Amit én gondoltam:

- kiterített levél + ue. fonákkal

- szőlőfürt

- esetleg termési és növekedési hajlandóság (rövid csapon, hosszú csapon, szálvesszőn. Egyelőre középmagas kordonra nevelem, és csercsapos váltómetszést próbálok kialakítani.

 

Van amin egyelőre a leendő kordonkart most alakítom ki és csak az utolsó rügyek fakadnak ki. Gondolom ez későbbi rövid csapos metszést igényel például.

 

Előre is köszönöm a segítségeket!

juhosttt Creative Commons License 2014.04.29 0 0 16359

Na idén újra kezdődik a fajta azonosítás... 

3 ismeretlen fajta van.

 

Valakinek nincs véletlenül rajnai rizlingje? Ha van, tenne fel nekem a vitorlájáról és a leveleiről képet? Van állítólag pár db ilyen tőkém, de a neten nézett képekhez képest sokkal nagyobbak a fürtök, a levelek alakja stimmel. Erős növekedésű, takarás nélkül is jól tűrte a fagyokat fejművelésben. Idén hosszú csapon hagytam, elég bő termés van rajta. Tavaly úgy tudom 2-3 világos rügyet hagytam, akkor is elég jó volt a termés.

 

A másodikra azt mondták tavaly, hogy lehet mathiász jánosné muskotály. De a termés alig alig volt, és értelmes vitorlát se tudtam feltenni.

Erről is kérnék egy képet ha van valakinek. Lehetőleg vitorla és fürt kezdeményről is. A levél erezete érdekesen piros színű.

 

Van  még1 szőlő aminek a fajtája ismeretlen. Erről annyit tudok, hogy hosszú csapon alig, (fél)szálvesszőn egész jól terem. A 4. világos rügy alatt eddig sose hozott termést. Fehér szőlő, elég  bő levű, !talán! borszőlő.

Ha nem is pontos fajtát, de tudtok olyan fajta fehér szőlőt, amelyik csak hosszú csapon de inkább (fél)szálvesszőn terem jól?

 

 

Megpróbálok ma feltenni én is képet, hogy mi, hogy néz ki.

Köszönöm!

Törölt nick Creative Commons License 2014.04.29 0 0 16358

Igen

Előzmény: apilusz (16357)
apilusz Creative Commons License 2014.04.28 0 0 16357

Egyes függönyön van a veltelini?

Előzmény: Törölt nick (16355)
szölőszem Creative Commons License 2014.04.26 0 0 16356

"Battaglia"-nak üzenem,hogy keresse fel a "csemegeszölő index fórumot",a Moldováról képes leírást tettem fel.

Üdv.szölőszem

Törölt nick Creative Commons License 2014.04.26 0 0 16355

Ez pedig a veltelini, ma. Már szépen mutatkoznak a fürtök.

 

Törölt nick Creative Commons License 2014.04.26 0 0 16354

Igen, ilyen egyszerű, én általában a legegyszerűbb megoldásra törekszem(nem mindig sikerül), és még soha nem kellett kibogozni a szálakat. Viszont erősen gondolkodom azon, hogy a szomszédhoz hasonlóan kihúzok egy drótot 30 centivel lejjebb is és ahhoz kötöm a szálvesszőt(gyk. az ernyőművelés metszésmódja)

Előzmény: budai2 (16346)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.26 0 0 16353

Nem látok különösebb eltérést a hajtásnövekedésben, max annyit, hogy a szálvesszőre metszett szőlőn a rügyek hamarabb kifakadnak(ez a tavaszi fagyoknál veszélyes lehet), mint a rövidcsapon, de ez is erősen fajta függő.

Ez a szomszéd kövidinkája, tegnap

 

Nem kevés a 150 cm, ha hajtás leér a földre, akkor lekacsolom.

Előzmény: juhosttt (16340)
gempuci Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16352

megtalaltam moldav koztarsasagban allitottak elo szulok  guzali kara x seyve ;villard igy irja csak leforditottam romaniaba 1990 be kerult be

Előzmény: Battaglia (16348)
gempuci Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16351

romaniaban vagy besszarabiaban alitottak elo

Előzmény: Battaglia (16348)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16350

A 3 szálas vezetőt hogy kell elképzelni? Erről tudnál képet/rajzot feltenni?

Ha kevés lesz a 60 cm, akkor marad a 30 cm. A kordon kar marad 60 cm-en, sajna még így is elég nehéz lesz megfelelő magas oszlopokat szerezni. Láttam a blogodon Te most szereztél. Ezeket frissen gyártották, vagy egy felszámolt ültetvényből van? Ha nem túl privát a kérdés, mennyi volt db-ja?

 

Köszönöm!

Előzmény: RAMBO (16343)
Falusi1 Creative Commons License 2014.04.25 0 0 16349

Nem kötekedésképpen jegyzem meg, de 2012 tavaszától számítva ez még csak a második év a szőlőd életében.

Ettől függetlenül a kérdés már korábban is felmerült, többek közt az én szőlőm kapcsán is. Hasonlóan a tiédhez, a második évben nekem is ujjnyi vastagságú vesszőket és fürtöket is hozott, de visszavágtam, a fürtöket pedig leszedtem.

Véleményem szerint, és vannak még néhányan, én még egy évet várnék a termőre fogással, de végül is ezt tetted.

Előzmény: Battaglia (16348)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!