Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2014.05.22 0 0 16444

Nálam néhány fekete rizling tőkén már virágzásnak indult 1-2 fürt. Pedig vannak sokkal korábbi csemegék, azok meg se mozdultak még. Ezek a korai virágokat vajon elrúgja, vagy a jó idő hatása lenne?

Előzmény: pinotnoir777 (16443)
pinotnoir777 Creative Commons License 2014.05.22 0 0 16443
A növényvédős cégek hírleveleiben már beindult az ijesztgetés, kinn a határban viszont
nem láttam még peronoszpóra ojajfoltokat. Valakinél már van helyzet?
Kulicz Creative Commons License 2014.05.22 0 0 16442

Tehát úgy ítéled meg, hogy a törzs gyenge. Milyen magasan hajtottad el? Egy, vagy két oldalra? Bár egy fénykép sokat segítene, úgy vélem korán terhelted a tőkéidet és magas törzset alakítottál ki, ezért nem tud megerősödni. Annyit tehetsz, hogy megritkítod a vesszőket, és a fürtök számát is korlátozod. Hogy hány vesszőt és fürtöt hagysz meg, azt fénykép után lehetne csak megmondani. Két éves tőke is lehet nagyon erős, ha jó talajon van, de hogy óvatosan kell terhelni, az biztos. Hány vessző és hány fürt van egy tőkén és milyen magas a törzs, ez a kérdés.

Előzmény: xyzw (16438)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.21 0 0 16441

Én nem vagyok szaktanácsadó! Csak leírtam a véleményem! Inkább Te vagy a szaki, én is köszönöm a részletes infót! :)

Előzmény: GENOM_66 (16440)
GENOM_66 Creative Commons License 2014.05.21 0 0 16440

Szerintem ez a kérdés azért nem olyan egyszerű, mint az előttem szóló szaktanácsadó kolléga leírta!

Atka lehet egyfelöl gubacs-, másfelöl levélatka. Gubacsatka ritkán csinál nagy gondot, könnyen túl is növi a növény, bár csúnyák az általa bántott levelek. Kritikus szintet állítólag ritkán vagy nem is igen ér el a kártétele. Levélatka már azért más tészta. Egyfelöl - még ha ritkán is - teljesen le tudja gyengíteni a növényt, másfelöl tőkén belül vándorol mindig a hajtás vége felé haladva a legfiatalabb leveleket kedveli. Tehát súlyos esetben kevésbé tudja kinőni.

A ragadozó atkák valóban teszik normál körülmények között a dolgukat. Baj akkor van, lehet, ha többszöri kontakt rövalölős kezelés volt korábban (pl. Bi-58 és hasonlók, és nem valamilyen szelektívebben ható pl. gyomorméreg), amik megtizedelik a ragadozó atkákat is. Gond lehet akkor is, ha előző nyarakon túlzottan felszaporodtak a levélatkák, erre az elmult korábbi forró nyarakon bőven volt lehetőségük, főleg ha lisztharmat ellen nem ként használtunk, hanem rendszeresen valami felszívódó szert. Ezekre plusszként segíthetetett rá az enyhe telünk, amikor könnyedén áttelelhettek az egyedek.

Egyszóval függ hogy melyik atkával állunk szenben, de mivel a lisztharmat miatt így is kell kénnel permetezni (legalábbis ezzel a legcélszerűbb), a kérdés jó eséllyel megoldódik. Ha esetleg annyira erős levélatka fertőzés lenne, meggondolandó lehet egy spec. atkaőlő készítmény, (ezek szokták kímélni a ragadozó atkákat) egyszer mostanában, egyszer augusztus elején az atkák telelőre vonulásakor. Feltéve persze ha nyáron sok szívásnyomot látunk a leveleken!

Egyébként a levélatka tünete tavasszal erősen hasonlít a cinkhiányos hajtásra. Viszont az utóbbin nincsenek szívásnyomok, így könnyebben megkülönböztethetőek.

Előzmény: ..janos.. (16430)
..janos.. Creative Commons License 2014.05.20 0 0 16439

Köszi.

Előzmény: juhosttt (16436)
xyzw Creative Commons License 2014.05.20 0 0 16438

Hali! Van 4-5 szőlőtőkém, amelyet 2012 őszén telepítettem vásárolt oltványból, mind csemegeszőlő. Tavaly nagyon szépen fejlődtek, gondoltam, megnézem milyen a szőlő, talán lesz egy-két fürt rajta kóstolónak, hát meghagytam magasra a vesszőt, sőt el is hajtottam oldalra a kartartó huzalra. Na most az történt, hogy tele lettek erős vesszőkkel, valamint rengeteg fürtkezdeménnyel. Viszont az eredeti vessző, amit meghagytam, az úgy érzem, ennyi vesszőhöz/fürthöz gyenge. Szerintetek mit tegyek, leszedjem a fürtöket, esetleg ritkítsam meg, vagy szedjem le szinte teljesen, 1, max. 2 fürtig? 

kovás zoli Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16437

Sziasztok

holnap megprobálok nagyobb képet feltenni

remélem tudtok segiteni

elöre is köszi

Előzmény: RAMBO (16429)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16436

..janos..

Atka ellen vannak ragadozó atkák. De lehet letépkedni a leveleket is. A kén is segít, de csak ezért kénezni 2 hetente, nem kell! :) én a szomszédnál kénnel is permeteltem, mivel ott 2 éve nem volt permetelve semmivel, ott már fontos volt az atka gyérítés. De meglepő módon csak foltokban fordult elő.

 

beer monster:

szinte mindből lehet, csak nem mindből érdemes... A legjobb a magnélküli, vagy olyan amelyiknek alig érezhető a magja. A lényeg az aszaláson van, oda kell a megfelelő technológia. De ez egy külön ágazat, h hány fokon meddig kell aszalni, h aszalt is legyen és a benne lévő dolgok is ne távozzanak el teljesen. (ásványi anyagok vitamin stb.)

zoli1437 Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16435

Csak feltételezem, hogy más fajták is megfelelnek. Saját tapasztalatom nincs.

Fiatalok a szőlőim még nem teremtek.

Én 10 naponta permetezem őket. Így  rendben vannak. Nem tudom ritkább permetezésnél hogy bírnák.

Előzmény: Beer Monster (16434)
Beer Monster Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16434

Köszi. De ezekszerint bármely magtalan szőlőből csinálható?

Elég érzékenynek tűnnek, heti-kétheti permetezést ír...

Előzmény: zoli1437 (16432)
zoli1437 Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16433

Vannak még egyéb mag nélküli fajták is, csak hirtelen ezt a linket találtam,

Előzmény: zoli1437 (16432)
zoli1437 Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16432
Előzmény: Beer Monster (16431)
Beer Monster Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16431

Sziasztok,

Mazsolát milyen fajta szőlőből lehet csinálni?

..janos.. Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16430

Hali.

 

Az atkák nekem is kóstolgatják a szőlőmet.

Előre is bocs az amatőr kérdésért: maguktól is odébbállnak/elpusztulnak/megeszi őket valami? VAgy mindenképpen védekezni kell ellenük pl. Thiovit-tal?

RAMBO Creative Commons License 2014.05.19 0 0 16429

Nagyobb képet nem tudnál feltenni?

Előzmény: kovás zoli (16428)
kovás zoli Creative Commons License 2014.05.18 0 0 16428

 

 

Sziasztok

 

Segitségeteket kérném egy kis fajtaazonositásban.Ez egy fehér szölö.Középérésü.Böven terem rövidcspon és szálveszön is.fürtjei nagyok nem tul tömötek.A darazsak nem nagyon szeretik de mégsem tul vastag héju.Szerintetek mi lehet ?,?

 

 

juhosttt Creative Commons License 2014.05.16 0 0 16427

Bővítettem a megfigyeléseimet:

 

Hogy érthető legyen az elejéről kezdem.

Adott pár fejművelésű tőke, aminél művelés módot váltottam, és alacsony kordon lett. Ezeknél nem a legszebb karokat neveltem ki, ezért több tőkénél is a tőkefejből nevelek fattyúhajtásból egy új kart. 

Na és ami érdekes, hogy a karon lévő rövid csapos rügyek hajtásai is még alig 20 cm-esek, és a karnak meghagyott szálvesszőkön is picik a hajtások. Viszont a fattyú hajtások amelyek lentről vannak meghagyva, nagyon szépen erőteljesen nőnek és vastagodnak.

Szóval akkor a kérdés továbbra is az, h alacsony kordon és hasonló művelésekben mért gyengébb a hajtásnövekedés?

 

 

 

Előzmény: medveger (16424)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.15 0 0 16426

Állítólag a büdöske (bársonyvirág) is jó bogár riasztó. Az nem magához vonzza, hanem elriasztja a k.bogarat. Eddig nem sikerült tesztelni mert a krumpli előbb van mint a büdöske XD.

De viszont én is fogok mentát telepíteni a szőlőbe, mert tényleg egyszerűbb csak egy kis foltot permetezni, mint mindent szórni... De alapból nem vagyok híve a rovar irtásnak, csak ott és akkor ha nagyon fontos.

Előzmény: Öregkeke (16423)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.15 0 0 16425

Akkor tévedtem a rövid csap vs hosszú csapnál :)

De hogy van az, hogy a fejművelés (rövid csapon) sokkal előbb és jobban hajt, mint az alacsony kordon? Mind2 esetben egy fajta szőlőről van szó, (fekete rizling) és mind2 esetben rövidcsapra van metszve. 

A hernyók nálam nem okoztak kárt, a szomszédnál 1-2 helyen láttam, de nem volt számottevő. Mivel nekem fontos a korai fakadás, mivel itt hamar beüt a fagy, ezért olyan művelés mód a cél, ahol a szőlő sokkal több ideig van vegetációban. De a fejművelésre meg nem hajlok, mert nem szeretek a földön motoszkálni :)

Előzmény: medveger (16424)
medveger Creative Commons License 2014.05.15 0 0 16424

Szerintem azt a korábbit félreolvastad: a rövidcsap fakad később, mint a szálvessző (úgy nagyjából egy-két héttel). De a történet piszokul fajtafüggő is, a Cserszegim például már 70-80 cm-nél tart (korai fajta), az Olaszrizling meg jó, ha eléri az arasznyi hosszt.

Az idén ebbe még belejátszott, hogy bizonyos fajták rügyeit kirágták a hernyók. Ezek az alvórögyekből tudtak fakadni, így ezek tőkéinél jelentős lemaradás (egy-két kisleveles állapot) van.

Előzmény: juhosttt (16419)
Öregkeke Creative Commons License 2014.05.14 0 0 16423

Ez egy nagyon hasznos megfigyelés , hogy a fodormentán  "hemzsegtek " mert így meg lehet tudni , hogy  melyik a kedvenc növényük. Amint írtad a szőlőn nem sok volt . Akkor a szőlő közelébe  ezek szerint célszerű egy-két fodormenta bokrot  ültetni  /az is évelő / és amikor sok szivaros van rajta csak azt kell permetezni és nem a többi hasznosabb növényt .

Én például a burgonya közelébe szoktam  padlizsán palántákat ültetni,mert azt jobban szeretik a krumpli bogarak. Ameddig a padlizsánon van levél addig nem bántják a krumlit. Így csak a padlzsánt kell permeteznem rendszeresen amikor megtellik krumplibogárral !!!

Aki tud még ehhez hasonló megfigyelésekről az kérem  írja meg a tapasztalatait !!!

Előzmény: budai2 (16420)
Öregkeke Creative Commons License 2014.05.14 0 0 16422

Van egy másik fajta eszelény is , amelyik most  rajzik. Azok kissebbek és világosabb zöldek, a fedélpáncéljuk nem fémesen fényes , hanem matt felületű !!! Azok nem sodorják a leveleket , csak simán rágcsálnak . Azokból is rengeteg van most , én  Mospilan  / Spilan /-nal  fújom le őket ! Azokból annyi van , hogy lehetetlen  összeszedni őket. A szivarsodrókat könnyebb megtalálni !  Azt a csíkoshátút én a kerti poloska egyik  fajtájának nézem . Szerintem az sem túl veszélyes,de meglehet  kínálni,mert a Mospilan annak is jót tesz !!!

Előzmény: juhosttt (16421)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.14 0 0 16421

Megzavartam valamit... Viszont az hogy a kék és a zöld különböző nemű sztem nem igaz... Persze lehet ezek elnéztek valamit, de kéket 1-et találtam, zöldet meg nagyon sokat.

 

Őt is a szőlőben találtam. Fekete fej, matt sárga hát, rajta 3 szabályos csíkkal. Őt nem ismeri fel valaki esetleg?

 

budai2 Creative Commons License 2014.05.14 0 0 16420

Számomra ujdonság volt, hogy sikerült összekapcsolnom a kárt (szivarszerúen sodort levél) meg a károkozó bogarakat.
Most, hogy odafigyelek rájuk, észrevettem, hogy ezek a zöld és kék foncsorbevonatú bogarak imádják a fodormentát. Szőlőn egyet, kettőt találtam bogárból, a mentaültetvényben (kicsi fűszerkerti foltocska) meg hemzsegTEK a dögök. Fodormenta idő előtt le lett sarlózva és a termés el lett ásva. (ezért irtam, hogy csak hemzsegTEK). Tényleg nagyon sokan voltak.

Előzmény: Öregkeke (16415)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.14 0 0 16419

Nekem a fekete rizling kordonon nem nő olyan erősen, hogy még tördeljen. De a fejművelésűek már 50-60cm-es hajtásokat hoztak. Most tényleg létezik, hogy az alacsony kordon (nem csak a szálvessző, a rövid csapos is) később fakadjon, mint a fejművelés? Korábban valaki azt mondta a szálvessző később fakad, mint a rövid csapos kordon. De mi a helyzet a többi művelés móddal?

 

 

A rajnai rizling, ami nem is rajnai, mert a fürtje vállas, és eléri a 20-30 dkg-t is, na az már helyenként 40-60 cm-es hajtásokat növesztett, de fejművelésű, ezért szépen karóhoz kötöttem. A korai csemegék is nagyon nőnek, remélem ott se lesz gond.

 

 

Előzmény: medveger (16418)
medveger Creative Commons License 2014.05.14 0 0 16418

Már az eddigi szelek miatt is sok hajtás vége letörött. Ha tényleg olyan ítéletidő lesz holnap, mint mondják, nem tudom, mi marad meg. :-(

Előzmény: juhosttt (16417)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.14 0 0 16417

Tévedtem, ugyanúgy itt vannak és sodornak... De már elég sokat megöltem belőle, és jöttek aki segítők is:

Búbos banka, kerti rozsdafarkú.

Holnapra ide 100km/h-s széllökéseket is mond, így az összes karós fejművelésű szőlőt felkötöztem. A kordon művelésűek hajtásai még fele olyan hosszúak csak.

Előzmény: juhosttt (16416)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.14 0 0 16416

Most a hideg esős idővel kicsit pangás van, de remélem hogy tényleg nem okoznak olyan kárt, hogy gond legyen. 

Köszönöm az infókat.

Előzmény: Öregkeke (16415)
Öregkeke Creative Commons License 2014.05.14 0 0 16415

Szivarsodró  eszelény a neve a szép  metál-zöld és kék bogaraknak. Sodrás közben rakják 

a petéiket a levelek közé. A kikelt imágók kirágják magukat a szivarból és a földre esve bebábozódnak. Nem túl veszélyesek és a körte fákon meg egyebeken is megtalálhatók. 

Én leszoktam szakítani a szivarokat  és jó erősen megsodorgatom őket az ujjaim között. 

Az élő bogarakat ha megtudom csípni , akkor összenyomom őket. Általában mindig ketten vannak / egy kék és egy zöld/ így alkotnak egy szülőpárt !!!

Előzmény: juhosttt (16403)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!