Keresés

Részletes keresés

rámenős Creative Commons License 2014.05.13 0 0 16413

Mindegyikőtöknek köszönöm.

 

Előzmény: medveger (16412)
medveger Creative Commons License 2014.05.13 0 0 16412

Az bizony gubacsatka lesz. Nem okoz komoly kárt, nem kell igazán foglalkozni vele.

 

A BASF gyártó mostani növényvédelmi előrejelzése ezt írja róla (pedig nekik az lenne az érdekük, hogy minél több növényvédőszert eladjanak):

 

"A vontatott hajtásnövekedésnek köszönhetően jelentős mértékű gubacsatka fertőzés alakult ki számos ültetvényben. Az általunk megvizsgált gubacsatkás levelek szinte mindegyikében több-kevesebb ragadozóatkát is találtunk. Azon ültetvényekben ahol az elmúlt évek nem használtak szintetikus piretroidokat, szerves foszforsavészter származékokat, valamint atkaölő szereket ott az atkák elleni védekezés nem szükséges.'

 

Tehát csak ott okoz komoly gondot (és kell ellene menni), ahol az elmúlt években módszeresen kiirtották a természetes ellenségét.

 

A másik kérdésedre: A réz hatóanyag (pl. a rézgálic is) a peronoszpóra ellen véd. Lisztharmat ellen kéntartalmú kontakt permetszert szokás használni. Elvileg átlagos időjárás mellett és az időjárásra odafigvelve a permetezéskor meg lehet védeni csak réz (rézgálic, bordóilé, Champion, Nordox stb.) és kén (Thiovit) használatával a szőlőt. Én virágzás előtt szoktam Quadrist is használni, de egyébként csak rezet meg ként.

 

És ismét :-) csak nagyon-nagyon tudom ajánlani Rambo rövid, közérthető és környezettudatos összefoglalóját a szőlőpermetezés miértjéről és mikéntjéről.

 

 

Előzmény: rámenős (16410)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.13 0 0 16411

Lehet csak gubacsatka, akkor viszont nem rézzel hanem kénnel kellene rámenni. Volt róla szó korában, hogy az ilyen leveleket csak letépkedik és eltávolítják a szőlőből. Nagy gondot nem okoz, persze a fotoszintézist csökkenti, de nem kell emiatt hetente permetezni.

Előzmény: rámenős (16410)
rámenős Creative Commons License 2014.05.13 0 0 16410

Bocsánat fiúk. Egy kis segítségre lenne szükségem.

Egyes tőkék levelei 3-5 mm átmérőjű dudorokkal vannak tele. Az alsó felületen fehéres bevonat van. Sajnos képet nem tudok feltölteni. Más tőkék levelei pedig gyűröttek. Scorral permeteztem már kétszer is, de nem használ. Gondolom valamilyen gomba? Mit ajánlotok?

Más. Gyerekkoromban sokszor segítettem kötözni Badacsonyban. Abból állt, hogy rafiával összekötöttük a vesszőket, a tetejét és a fiatal oldalhajtásokat levágtuk. Könnyű volt meglátni, mert a többi levél rézgálicos volt. Érdemes állandóan ezzel permetezni most is?

juhosttt Creative Commons License 2014.05.12 0 0 16409

A 4. 5 TALÁN narancs ízű.

 

Viszont nekem tavaly a vitorla mintát javasolták, nem a levél mintát. Szerintem arról készíts képet. Vitorla mintáról sok szakirodalom van:


Tóth Imre - Pernesz György - Szőlőfajták
Bényei, Lőrincz - Borszőlőfajták,  csemegeszőlő-fajták és alanyok

Előzmény: kisvido1 (16408)
kisvido1 Creative Commons License 2014.05.12 0 0 16408

Halihó!

 

Juhosttt kollegával azonos problémám merült fel. A levélsodrás. Eleinte csak néhány volt, le is szedegettem őket szorgalmasan. De úgy nézem, hogy egyre több lesz. Ma tetten is értem a kis disznókat. Volt kék és zöld is. Mind a szőlő levelét sodorgatta. Ha jól tudom nagy kárt nem okoznak, de a levelek kiesésével a fotoszintézist csökkentik, illetve az imágók kis kacskaringós csíkokat szivogatnak/rágnak a levélbe. Azt okoskodtam ki magamban (mivel én se szeretek többet permetezni, mint szükséges), hogy idén mégiscsak kell rovarellenit beiktatni, mert már most érződik az enyhe tél és ez még csak az eleje.

 

Más: Rászántam az időt és lefotóztam mind a 60 tőkémet tőkénként két képpel, egy habitus és egy levél kép. Természetesen most még hiányoznak a termés képek, illetve a nagyon kései fajtáknál (lehet kb 3 db) még nagyon kicsik a levelek, azok lehet, hogy nem reprezentatívak. Ha valaki nagy fajtaguru itt ( ha nem, de érz kedvet akkor is) szívesen venném, ha rápillantana erre, és nyugodtan beleírná az ő ötleteit a számok után. A vége fele ne nézzétek a művelésmódot, mert nincs, az majd lugas lesz. Örülnék, ha tudnátok ajánlani fajtameghatározó oldalakat is.

 

a link:

 

https://docs.google.com/document/d/1fK4011BuY-HZClWhcfoEI8x5oOLpZ6B8dacSgDXk2e0/edit

 

Előre is köszönöm, ha bárki veszi a fáradtságot és belepillant. Már az is nagyon nagy segítség, ha egy-kettőt megmondotok amik esetleg nagyon fellemző fajtajeggyel rendelkeznek.

 

üdv:

 

kisvido

RAMBO Creative Commons License 2014.05.12 0 0 16407

Ha van egy négyórás szakasz, amíg meg tud száradni a permet, akkor jobb minnél előbb permetezni.

Előzmény: Battaglia (16405)
Jbori Creative Commons License 2014.05.12 0 0 16406

Köszi! Bingó! :)

Előzmény: juhosttt (16402)
Battaglia Creative Commons License 2014.05.12 0 0 16405

Ha permetezni akarok lisztharmat és atka ellen mennyi idő alatt hat a permet? Érdemes megvárnom míg az összes eső elmúlik a héten?

juhosttt Creative Commons License 2014.05.11 0 0 16404

Na csak nem hagyott nyugodni a dolog és meg is találtam a ludasokat:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=54255453&t=9126953

 

Érdekes módon láttam is ilyen "lakókat" de én rovar barát lévén nem foglalkoztam velük. Kérdéses, hogy mennyire kell komolyan venni őket? Nem vagyok híve a méregnek a szőlőben, csak végős esetben nyúlnék ehhez. De minden tanácsot tapasztalatot szívesen fogadok ezzel kapcsolatosan!

Megj.: Még sose láttam ilyet a szőlőben a cirka 20 évem alatt, de ez az enyhe tél tuti közre játszott.

Előzmény: juhosttt (16403)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.11 0 0 16403

No most én kerültem nehéz helyzetbe!

 

A szőlőm levelein fajtától függetlenül a levelek összepödrődnek (mint egy jól megsodort szivar), majd a levélnyél közepétől kezdve elfonnyadnak végül elszáradnak. Eddig csak 1 tőkén láttam, de most már egyre több tőkén jelentkezik a probléma. Néztem több kártevő leírást, de nem találtam ilyen tünetet. Mi okozhatja ezt? Vírus vagy rovar? Mondjuk a vírust ki merném zárni, mert akkor korábbi években is előjött volna. De már egyre zavaróbb a tünet. A leveleket kibontva semmit nem találtam, de pici sárga pöttyöket igen. 

Valakinek valami ötlete van esetleg mi lehet? Holnap teszek fel képet is, ha esetleg többet segít.

juhosttt Creative Commons License 2014.05.11 0 0 16402

Internet?!

 

 

Az alany fajták levélzete általában ék alakú, hosszú ízközzel rendelkeznek.

De ha megírod mely fajták azok, azok levelét kikeresed és meglesed.

Előzmény: Jbori (16401)
Jbori Creative Commons License 2014.05.11 0 0 16401

Köszi, csak az az egy hajtás van, nincs mivel összehasonlítani.

Előzmény: vlacko (16400)
vlacko Creative Commons License 2014.05.10 0 0 16400

Rügyfakadás után hasonlítsd össze a levelét a biztosan oltás feletti levelekkel. Ez a legjobb módszer.

Előzmény: Jbori (16397)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.10 0 0 16399

Igen ízlések, no meg tavaly túl volt terhelve. Előtte pár évvel meg nem volt terhelve, szépen beért, de akkor se jött be.

Nekem a fekete rizling jellegzetes íze jött be, meg a merlotból is ittam jó rozet nem arany áron. (A vörös bort nem szeretem, fehérből meg a tokaji aszun kívül sajnos még nem ittam jót.)

Előzmény: vlacko (16396)
Jbori Creative Commons License 2014.05.10 0 0 16398

mind vörös :)

Előzmény: Jbori (16397)
Jbori Creative Commons License 2014.05.10 0 0 16397

Szerintem is az egyik legfinomabb szőlő. Erőteljesen nő. Kivételt tettem vele éppen az íze miatt, egyébként csupa rezisztens fajtát ültettem. Van kettő amelyik az oltás tövéből hajtott ki. Hogy lehet megállapítani hogy az alany vagy az oltás hajtása e? Szedjem le a viaszt, és nézzem meg közelről?

Előzmény: vlacko (16396)
vlacko Creative Commons License 2014.05.10 0 0 16396

Nagyon kevés piros muskotályos szőlőfajta van. Borszőlőben a kékmedoc, vagy újabban menoire (kedvenc vörösborom), csemegében meg a Hamburgi, plusz még valamelyik rezisztens hibrid is. A Hamburgi nem mindig érik be, későn érő típus, lehet nálad épp ez történt. Mert szerintem meg épp a legfinomabb kék szőlő, de hát ugye ízlések és pofonok.

Előzmény: juhosttt (16395)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.09 0 0 16395

Na akkor tuti az. Hát nekem az íze nem annyira jött be. Szép piacos nagy fürtöket nevelt, de nem annyira jött be.

Előzmény: vlacko (16394)
vlacko Creative Commons License 2014.05.09 0 0 16394

Holnap lefényképezem. Egyébként a hamburgit onnan lehet megismerni, hogy amikor tavasszal hajtani kezd, a levelein mintha ezüstös szőr lenne. Elég jellegzetes.

Előzmény: juhosttt (16393)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.09 0 0 16393

Ha nagyon erősen növekedik a tőke, 1 fürtöt kóstoló gyanánt meghagyhatsz! 1 képet tudnál feltenni esetleg róla? (ez nekem kellene csak) Nekem van állítólagosan 2 hamburgi, nagyon erős növekedésűek. Ennél a fajtánál fél szál vesszőzök, mert rövid csapon gyéren terem. Na de a lényeg, hogy idén a földről nevelek ki szép egyenes karoknak valót, de ez mióta kihajtott már fél méteres és kb 1.5cm vastag a vessző alján.

 

Előzmény: vlacko (16390)
vlacko Creative Commons License 2014.05.09 0 0 16392

Köszi, akkor lecsipkedem őket.

Előzmény: Jbori (16391)
Jbori Creative Commons License 2014.05.09 0 0 16391

Nekem is kétéves a Hamburgi muskotályom. Meghagytam egy ágra hogy nőjön a kordonhoz, még hagyom csak nőni 1-2 évig. Azt olvastam 3. évtől már lehet terhelni 1-1 fürttel, de én totál kezdő vagyok a témában, mindig csak aktuálisan tájékozódom mit kell csinálnom éppen.

Előzmény: vlacko (16390)
vlacko Creative Commons License 2014.05.09 0 0 16390

Tanácsot szeretnék kérni. Kétéves Hamburgi muskotályomon egy rakás fürt jelent meg. Szabad ezeket meghagyni, vagy csípjem le őket?

Falusi1 Creative Commons License 2014.05.08 0 0 16389

Ezen csak nem veszünk már össze. Egyezzünk ki döntetlenben.

Előzmény: Cirfandlia (16375)
budai2 Creative Commons License 2014.05.08 0 0 16388

köszönöm mindkettőtöknek a választ.

Előzmény: gyfa50 (16387)
gyfa50 Creative Commons License 2014.05.08 0 0 16387

Amint Juhosttt is írta a kontánerest most is ültetheted, ha marad böven föld is a gyökérzet kökül.

A mulkori hsz. ban a kollégának több vesszö volt egy edényben így a gyökék föld nélkül maradna.

Előzmény: budai2 (16384)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.07 0 0 16386

A konténeres oltványokat bármikor ültetheted, feltéve hogy az edény kiszedésekor nem megy le a sok föld a gyökérről és nem szakad meg nagyon a gyökérzet. Szóval mintha mise történt volna, csak nagyobb tenyész területet kap :)

 

 

Más:

A dugványozott rizlingjeim csak ontják a termést.. de már a "rajnai" rizling is. Kicsit túl magas lett a csirke néhány helyen, így szedtem le a tetejéből, mert nem nagyon akarnak hajtani. 15-20 cm csirke meg sztem picit sok már. Természetesen hagyok annyit, hogy azért a gyökérzet nőjön inkább. Az egyiknél megtojóztam, és már a hajtott rügynél is gyökeret hozott. Egyelőre nem vágtam le, bízom benne hogy a talpnál is hoz majd.

De ez még csak hobbi és tanulás. Pár 100 tőke fekete rizling jó kis nyári hűsítő rozé bornak mindig jól jön :)

Előzmény: budai2 (16384)
juhosttt Creative Commons License 2014.05.07 0 0 16385

Én a jó minőségi borszőlőre gondolok!

 

Amúgy mi a helyzet az olyan földel, ami már szőlővé van nyilvánítva még régről? Szóval a földhivatalnál szőlő. Ez mennyire jelent esetlegesen előnyt a HNT-nél ha telepítési engedélyt szeretnék majd idővel?

Előzmény: RAMBO (16383)
budai2 Creative Commons License 2014.05.07 0 0 16384

Azt írod, hogy most már nem tanácsos ültetni.
Én mos botlottam bele (nem azért mentem, hanem permetszerért) egy rég keresett szőlőoltványba (Itália), ami egy kb 30 cm-es műanyag edényben, már kihajtva várta a gazdáját. Hazahoztam, de még nem ültettem el, mert meg kellet csinálnom a permetezést.
A korábban ott vásárolt szőlőoltványaimon jól fejlett gyökér volt, feltehetően a most vásárolt Itálián is van.
Szerinted, az, hogy most már nem tanácsos ültetni, az erre a helyzetre is vonatkozik?

Előzmény: gyfa50 (16372)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!