Keresés

Részletes keresés

sogi01 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74851

Egy ilyen festékkeverő megteszi, ki van hajlítva forgásiránynak megfelelöen és ki van élezve mint a borotva.

 

Előzmény: sogi01 (74847)
Cernunnos, Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74850

Alaposan összedaráltad? Az almát én pépesre darálom -nem könnyű- és teszek bele pektin bontot. Pár nap múlva a 80%-a lé de mindig is sűrűbb lesz a többi gyümölcsnél. Ezért vigyázni kell, hogy ne égjen le. Alma fajtánként is változhat! Szerintem az alma pálinka íztelen  szesz kihozatala kevés.

Előzmény: veres550123 (74844)
hal65 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74849

Nem mondanám, hogy nehéz jó pálinkát főzni belőle.

Az aromavesztés tényleg tapasztalható, de ez inkább csak egy év után észrevehető. Addig meg úgy is megiszod :)

Előzmény: Cernunnos, (74845)
barkócza Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74848

Ha túl nagyok a darabok, a pektinbontó nem szedi szét. Próbáld meg festékkeverővel jobban pépesíteni. Egyébként akármikor lehet hozzá tenni pektinbontót, rontani nem rontasz vele.

Előzmény: veres550123 (74844)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74847

Legközelebb ha ilyen darabokra vágod akkor rakd 25 literes vödörbe és egy sima egyszerű festékkeverővel (ami ki van élezve) Jól dolgozd meg. Nálam ez bevált. 

Előzmény: Bugsyy (74826)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74846

Szia! Nekem sem olyanok az almáim, mint a barack, mert a 9 napos barackom 95%-ban lévé változott szinte.

A kiforrt almáim nem ilyenek voltak, de hát az almában több a száraz anyag, sosem változik teljesen levessé. Ahogy haladtam lefelé az almás hordóban, olyan 50%-tól kezdődtek az igazán lében tocsogós részek. De alkohol kihozatalban egyforma volt az összes része.  Én ágdaráló-komposztaprító géppel készítettem a cefrét. Körtém is sokkal levesebb volt az almánál, de közel sem annyira, mint a barack. Szilvám az nincs, arról nem tudok nyilatkozni.

Előzmény: veres550123 (74844)
Cernunnos, Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74845

Sziasztok.

 

Néhány éve szoktam kisebb menyiségű pálinkát készitení főleg szilvából, körtéből, szőlőből. Próbáltam már, almából, szederből, birsből. Pár literes menyiségekről van szó gyümölcsönként. Otthon főzőm a kis főzőmmel.

Idén sikerült szednem 20-25kg őszibarackot, kicsi sárga szemű fajta, gondolom ez lehet a vad. Azt olvastam a neten, hogy nehéz belőle jó pálinkát készíteni , mert elillan az aromája. Van esetleg tapasztalata vele valakinek? Pár napon belűl cefrézem.

 

Köszi a választ!

veres550123 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74844

Szépjónapot mindenkinek.

 

Kérem segitsetek !

 

A már félig kifort alma cefrébe lehet e még pektinbontót tenni , mivel a cefre állaga elmarad az előzőektől , darabosabb , lassabban forrik. A cefrerézés kezdésekor raktam bele élesztőt , pektinbontót (LEHET HOGY KEVESET ) nemakar úgy szétbomlani , mint  a szilva , barack , sokkal darabosabb . Kérlek, ti hozzáértők, segitsetek tanácsaitokkal , mivel ez az , első  almacefrém , és sok munkám van benne !!!!!!!!

csalitos Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74843

   Ágyaspálinka, szokásos gyümölcs mennyiségek:

   100 literhez 10 kg. érett, vagy 5 kg. aszalt gyümölcs. Túl lehet lépni, de nem ötszörössen!

 

Előzmény: kezdö kotyvaszto (74837)
csalitos Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74842

   Nem a vitával van a gond, hanem azzal, hogy felületesen értelmezik a törvényt. Minek is mélyedne a paragrafusokba... az nem érdekes. Ettől a ponttól kezdődik az hogy, "hát én tudom, mert a szomszéd Gyúrka apjának a barátja az hallotta, hogy a jegyző úr...." stb. stb. Vagy pl. nem veszi észre azt az egy kis koszorás mondatot, hogy a "-magánfőző berendezések kivételével-". Tehát a tiltás valamely formája igaz,nyelvészkedhetünk de egy a tény az idézett kivételével. Vagy az 50 liter! Meg azt már nehogy bemagyarázzam bárkinek is, hogy összeöntem a fél lite tisztaszesz, meg a fél liter vizet az nem egy liter lesz. Miért nem figyel, hogy az adómérték elszámolás alapja a hlf. (tisztaszesz 100 liter) És jönnek a teoriák, fogalomzavar, kitaláció, vagy a megálmodott kivánság. Miért nem lehet elfogadni tényeket, miért jön csipőböl hogy nem úgy van ám. Hát ez itt az irritáló az egészbe. Nyers a silusom, meg utána járok dolgoknak mielőtt kinyítanám a pofám, meg ha hülyeséget mondok tudok elnézést kérni.

   Nem a vitával van itt a gond, hanem az önfejüséggel, makacssággal, a jólértesültség fitogtatásával, a sértődékenységgel.

   Minden jót.

   Józsipapa

NGabor Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74841

Sziasztok! Esetleg, ha valakinek lesz (vagy tud) felesleges birsalmáról, kérem szóljon, mert szivesen átvennék jópár kilót :)

vasbicikli Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74840

Barkócza, a kis pöttyöket sztem elektrokémiai korrózió okozza. Ahol összeér a kétféle fém, lokálelem képződik. A cefre az elektrolit, a rézbetét a katód, a fazék alja pedig az anód szerepét játssza, és szép lassan feloldódik.

Célszerűbb lenne rozsdamentes acélból csinálni a betétet is, mielőtt még átlyukad a lábasod.

Előzmény: barkócza (74832)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74839

a legrosszabb esetben lefözöm megyszer az egeszet gyümölcsökkel eggyütt.

tapasztalat teszi a mestert!

Előzmény: vf1 (74838)
vf1 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74838

Az én olvasatomban elbaltáztad.....nem pálinkád lesz, hanem gyümölcsleved...

Előzmény: kezdö kotyvaszto (74837)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74837

köszönöm a segitseget !

mär kezdtem aggodni hogy elbaltäztam az ägyast.

nemsajnältuk a gyümölcsöt belöle az igaz!

csinältunk aszalt gyümölcsel is agyast de azt meg nemkostoltuk

mert csak egyhete lett felteve 5kg aszalt gyümi 20liter 55%-os pälinkähoz.

november elsö heteben tervezzük leszürni az ägyrol,remeljük finom lessz.

 

Előzmény: Miklós1 (74811)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74836

No akkor most van vita, vagy nincs?! Ez a helye vagy nem?!

 

Mindegyik megfelel.

 

 

CT

Előzmény: szilvakukc (74833)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74835

:)

Előzmény: gombászok (74825)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74834

Mit mondtál, hol vannak azok a mellbimbók, koncentrikus, kerek udvarral?:)))

Előzmény: barkócza (74832)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74833

Nem az a baj, hogy vita van, vagy nincs. Ez a fórum egy elég kényes témával foglalkozik. Ha a krumplifőzelék topikban hülyeséget írok, legfeljebb a kutya eszi meg. De itt, ha jövedékileg hülyeséget írok, és valaki megfogadja, komoly baja lehet belőle.

Az meg, hogy "a Gombászok mondta", nem biztos, hogy bemondásra meg fogja állni a helyét.

Előzmény: gombászok (74830)
barkócza Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74832

Szóval, főztem is. Most egy 17 literes, METROban kapható török rozsdamentes lábost használok. Viszonylag alacsony, a talpa kb. 25cm átmérőjű, pont rá tudom rakni az indukciós rezsóra. Fölfele kiszélesedik kb. 33 cm átmérőre, a tetején szép, széles, vízszintesen kihajló peremmel, amire egy 35cm-es habtál pont illeszkedik sisak gyanánt. Leégésgátlónak kúposra kiképzett rézlemez, kiluggatott, függőleges csővel a közepén, a tetejére kavics. Szépen dolgozik, leégés még nem volt, de nagy lehet a hőellenállása az aljának, mert a rezsót 160oC-ra kell állítanom! Továbbá rögtön megjelentek a lyukkorrózió kezdeti jelei belül az alján, kis pöttyök, koncentrikus, kerek udvarral.

barkócza Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74831

Itt hagyjuk abba a jogászkodást, oszt főzzünk. :)

Előzmény: gombászok (74830)
gombászok Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74830

Elkapkodtam az előző hozzászólásomat: nincs rosszul fogalmazott jogszabályi előírás- bármennyire is szeretné bárki annak hinni!

Mindaddig, amíg az hatályos, úgy van!

A bíróság nem tehet mást, mint a törvény betűjének megfelelően dönteni. Persze, ha van jó ügyvéd/szakértő, gyakorlatilag bármi kivédhető. Meg annak az ellenkezője is.

Az, meg hogy itt-meg ott vettem, egy peres eljárás során bizonyítást igényel, nem biztos, hogy bemondásra meg fogja állni a helyét.

Előzmény: barkócza (74827)
gombászok Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74829

Naugye, a zabszem reakció azért megvan!

Semmi baj, segítsünk egymásnak.

Előzmény: gombászok (74828)
gombászok Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74828

Bizonyisten, nem én vótam!

De, ha megtudtsz valamit, feltétlenül szóljál, lehet, hogy érdekel!

Előzmény: barkócza (74754)
barkócza Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74827

Igen, a jogi vetület épp úgy hozzátartozik a pálnkafőzéshez, mint a technikai részletek. Azért nem szeretjük, mert félünk, hogy mégis belénk lehet kötni, továbbá se jobb, se rosszabb nem lesz tőle a pálinka. (Bár egyesek szerint a "schwarzban" főzött mindig jobban ízlik. :))

 

Egyetértek veled, hogy szó szerint értve a törvényt, engedélyt kéne kérni a saját főző összebarkácsolásához. Annyira viszont nem értek a joghoz, hogy ez egy megfogható előírás, vagy azok közé a törvényi előírások közé tartozik, amik rossz fogalmazásból következnek, és egyéb rendeletek-űrlapok-előírások hiányában technikailag nem végrehajthatók, és nem is szankcionálhatók. (Szerintem ez utóbbi az igaz.)

 

Csak azt hansúlyozom mindig, hogy végszükség esetén a dolog méregfoga kihúzható azzal a nyilatkozattal, hogy más úniós országban (pl. Erdélyben) vettem a főzőt. Így nem kell túl sokat foglalkozni a kérdéssel, hanem ahogy többen is megyjegyezték, inkább főzni kell. :)

Előzmény: gombászok (74825)
Bugsyy Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74826

Hát ennyire sajna nem volt módom. Nagyjából 10 Ft--os átmérőjű a legnagyobb...

Előzmény: hal65 (74822)
gombászok Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74825

Na, várjál csak peca matyi, mit is utálok én, ill. mit is utálsz Te, sőt: mi. Kik is azok a Mi??

Én a teljesen felesleges munkát utálom, aminek semmi értelme. Bepróbálkoztam jogi értelmezéssel, elhajtottak. Azóta nem fárasztom magam.

Minden tiszteletem azoké az EMBEREK-é, akik időt, fáradtságot nem kímélve eligazítják nap-mint nap az új onnan érkező fórumtársakat a cefrézés, pálinkafőzés, főzőkészítés rejtelmeiben. Van a házifőzésnek azért némi jogi oldala is, hiába féltek ettől, az még van. Benne van ebben a több évtizedes elnyomás, szinte „földalatti mozgalmat” szabadított fel az új jövedéki törvény, persze, hogy nehéz hinni a betűjének és a szellemének.

A sruccpolitika, lehet, hogy rövid távon megfelelő, hosszú távon azért nem árt némi előrelátás.

Matyi, szívemből szóltál, több évtizedes tapasztalatom, hogy a törvények igenis szándékosan készülnek úgy, hogy kétértelműek  legyenek!

A vitát ne utáljátok, nem olyan szar az, bár nem mindenki szereti. Aki nem szereti, ne vegyen részt benne, de ne bántsa azokat, akik partnerek benne!

Csak egy álláspont részemről: a házi pálinkafőzésre alkalmas berendezés előállítását- hangsúlyozom, az én értelmezésem szerint- be kell jelenteni.

Sokáig hezitáltam, kérjek-e állásfoglalást a NAV-tól. Rájöttem, nem nyitom ki a pofozóládát, mert az több kárt okozna, előbb-utóbb úgyis lesznek jogi esetek, no majd akkor szívesen segítek, aki igényli.

Ha ez valakit megnyugtat: én sem fogom bejelenteni, hogy készítek ilyet: kivárok!

Addig is jó főzőkészítést és főzőcskét mindenkinek!

 

Előzmény: peca_matyi (74812)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74824

Szia!

 

Anélkül, hogy újra felkavarnám az állóvizet, továbbra sem láttam olyan adatot, ami a lertakkal szemben értelmes alternatívát kínált volna (a rálegyintésen kívül). Még nem volt időm, de megnézem a korábbi Gombászok keresztrefeszítését célzó kísérleteket is, hátha tanulok abból is.

 

Hansúlyozottan nem vagyok jövedékis szakértő, de ha vki privátban elmondja mi volt a tévinformáció azt megköszönöm! info@bakonyicum.hu

 

 

Üdv,

 

CT

 

 

Előzmény: barkócza (74823)
barkócza Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74823

Dehogy akartam én vitatkozni, csak olyan mennyiségű tévinformáció volt Cefretársaság hozzászólásában, hogy muszáj volt reagálni rá. Képzeld el, ha egy egy idetévedő kezdő elolvassa, és komolyan veszi.

Előzmény: Ysten (74794)
hal65 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74822

Hmmm.....

Nem tudom mennyire van aprítva az a gyümölcs?

Ennyire?

 

Mert ha igen, akkor is kell 2-3 nap, a teljes "feloldáshoz"

Előzmény: Bugsyy (74819)
barkócza Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74821

Csak az aprítottat folyósítja el. Ha nincs aprítva, akkor azért a pektinbontó nem olyan csodaszer, ami szétszedné a gyümölcsöt.

Előzmény: Bugsyy (74819)
barkócza Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74820

Kevergetés ügyben itt a különvélemény. :) Én a főerjedés alatt naponta kétszer, de néha többször is jó alaposan fölkeverem a cefrét, gondosan homogenizálom. Hangsúlyozom, csak a főerjedés alatt, ekkor ugyanis a keletkező szén-dioxid úgyis véd az oxigén ellen.

Előzmény: pálinkás-doszi (74817)
Bugsyy Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74819

Még egy kérdés: Ha aprítva van a gyümólcs - esetemben alma - azt is teljesen elfolyósítja?

Előzmény: hal65 (74816)
Bugsyy Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74818

Nem feltételeztem, hogy rosszul írták volna, csak nem értettem. Így már tiszta... Köszönöm! :)

Előzmény: hal65 (74816)
pálinkás-doszi Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74817

Szia.

"Hiszen ha egyben teszem bele őket, akkor még nincs mit "csinálnia" az élesztőnek." Ellenben van mit csinálnia. Attól hogy a pektinbontó nem fejtette ki a hatását, az élesztő tud dolgozni. Még az egész gyümölcsöt is el kezdi erjeszteni, de azt jóval lassabban és nehezebben!

Kevergetésről szerény véleményem szerint szó se lehet. Maximum napi egyszeri bunda lenyomkodás higénikus eszközzel (elmosod minden lenyomás után). 

Előzmény: Bugsyy (74815)
hal65 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74816

Szerintem jól írta aki írta. Miért ne lenne mit "csinálni" az élesztőknek? A jól aprított gyümölcs, már ekkor is eresztett levet, ami az élesztőknek elég, először a szporodáshoz, utána pedig az "alkoholgyártáshoz".

Mint ahogy a pektinbontónak, úgy az élesztőnek is idő lell, míg kifejti áldásos tevékenységét, tehát egymást nem gátolják munkájukban.

Tapasztalataim szerint, a pektinbontónak is kell néhány nap, mire teljesen elfolyósítja a gyümölcsöt.

Közben az élesztők, miért ne ehetnék, a már elbontott gyümölcscukrokat?

Sztem egyszer elég egy nap lenyomkodni a bundát, hogy minél kevesebb levegőt,(oxigént) vigyünk, az erjedésben lévő cefrébe.

Előzmény: Bugsyy (74815)
Bugsyy Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74815

Üdv,

 

Írtátok néhány napja a kérdéseimre, hogy ha új hordót indítok, akkor együtt tegyem bele a pektinbontót, ill a borélesztőt.

Namost az lenne a kérdésem, nem az lenne a lényege, amit a pektinbontó megemésztett, majd azt dolgozza fel a élesztő (írtátáok, hogy a borélesztőt "lekaratézzák" a vadélesztők) ? Hiszen ha egyben teszem bele őket, akkor még nincs mit "csinálnia" az élesztőnek.

 

Egy nap hányszor keverjem meg azt a hordót, ami forr?

 

Köszönöm :)

hal65 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74814

A kékrő nekem is a réz jenléte, jutna eszembe, vagy nem volt tiszta a ballon.

Próbáld meg átszűrni teafilteren.

Az enyhe fanyar jelleg pedig a törköly szexepilje, tehát ezzel semmi baj.

Előzmény: nyikj (74813)
nyikj Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74813

Hozzáértőktől kérdezem a megoldást a problémámra.

Márciusban főzettem a szomszéd település bérfőzdéjében törkölyt. A pálinkát 50 literes üveg ballonban tárolom azóta. Most meg akartam kóstolni, miután az előző elfogyott. A ballon nyakában a pálinka tetején kékes színű réteg ül.

Mi ez, mitől van? Van egy enyhe fanyar íze. A kék színről a réz jut eszembe. Mi a teendő vele?

 

peca_matyi Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74812

Mi meg utáljuk , hogy utálod :-)

Viccet félre.

Ezzel a törvényi dologgal sokan úgy vannak azt hiszem , mint én. Elolvasom egyszer, ha megértem , semmi gond , mert egyértelmű.

Ha elsőre nem értem meg , akkor elolvasom mégegyszer. Ha akkor sem értem meg , akkor valami gáz van és tovább nem is akarok ezzel a kérdéssel foglalkozni.

Jellemzően a legtöbb probléma abból adódik , hogy a törvényeket néha ( szándékosan vagy sem én nem tudom eldönteni ) már előre úgy készítik , hogy igy is és úgy is lehessen értelmezni. Ráadásul sokan szándékosan keresik a kibúvót és szándékosan kreálnak olyan elméleteket , amiket az élet szinte soha nem produkál.

Mi nem haragszunk azokra , akik kérdéseket tesznek fel , csak utáljuk az ebből generálódó vitát , ami pedig abból adódik , hogy ha akarom akkor lehet így is meg úgy is értelmezni a törvényt , bár jelen esetben ez nekem első olvasásra is egyértelmű volt.

Előzmény: gombászok (74804)
Miklós1 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74811

A törkölyhöz nem kell vizet önteni, csak légmentesen betaposni a hordóba, (esetleg 3% mennyiségű) cukorszirupot ráönteni, nylonnal homokkal takarni, vagy agyaggal letapasztani és egy hónap múlva kibontani. A főzőüstben kell hozzá annyi víz, hogy keverhető legyen. Innentől  mindent úgy kell csinálni mint egy gyümölcsnél, meglepóen sok pálinkát ad és finomat...

kezdö kotyvaszto

Túl sok gyümölcsre ágyaztál, nagyon cukros lett az oldatod, a fokoló sűrűnek érzékeli és kis szeszfokot mutat. A fokolót a legkisebb cukor is zavarja, metaxát, konyakot már nem szoktunk fokolni, csak pálinkát (és elméletileg vodkát). Nem szoktam ágyazni, de érzésre úgy 15dkg vagy max. 0,5kg gyümölcs kell 15 liter pálinkához.

gombászok

Köszönjük az eddigi jogászkodásaidat, ide tartozik, néhányunkat tényleg mindig érdekel, de bevallom, én átugrom. Ystennel értek egyet: főzzetek és sokasodjatok:-)

Előzmény: pasig (74802)
a szomszéd zöld kertje Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74810

Ja.

Előzmény: kezdö kotyvaszto (74803)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74806

ägyspälinka keszitesevel probalkozom friss gyümölcsökkel, kb:7-8 kg gyümi 15liter 55% pälinkähoz!

egy honapja van beägyazva a pälinka,tegnap megfoltam es a fokolo csak 20% mutat!

ize, illata kellemes, nemerzik gyengenek sem kostoläskor.

 

az lenne a kerdesem hogy a friss gyümölcsökbefojäsolhatjäk e az alkoholfokät a pälinkänak?

 

gombászok Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74804

gombászok nem fogja elmagyarázni, utálja a felesleges munkát (ugyanis megutáltattátok velem, sőt majdnem kitagadtatok a jogászkodásaim miatt), van nekije épp elég fontosabb dóga is!

 

Miért haragszotok annyira az új kíváncsi jövedéki kérdést feltevőkre. Én teljesen természetesnek tartom, hogy érdeklődnek.

Előzmény: rézműves1 (74760)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74803

üdvözlök mindenkit!

 

a szomszed kertje mindig zöldebb!

Előzmény: szilvakukc (74664)
pasig Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74802

Sziasztok!

Törköllyel kapcsolatban kellene segítség.Visszaolvastam de nem találtam igazából erre vonatkozólag infót.

Tegnap préseltem, de sajnálom kidobni a törkölyt, betettem egy 200 literes hordóba.Elég száraz a cucc.

Ezek után mi a teendő vele?Kell hozzá vizet tennem?Mennyit?Élesztőt?Netalán egy kis napfényt is?

Ugyanúgy el kezd majd erjedni mint a többi gyümi?

Bocs, de még sosem föztem törkölyt.

rézműves1 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74801

...pályinkás jó reggelt...

vf1 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74800

Nem egyértelmű számomra, hogy minek a vége lett savanyú?

Cefrét főztél és a második adag lett savanyú, az alszesz tisztáztad már és annak a vége az a savanyú, vagy mi?

Előzmény: rámenős (74797)
vf1 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74799

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Előzmény: vf1 (72602)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74798

Kihígítottad 20-25 % -osra?

Előzmény: rámenős (74797)
rámenős Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74797

Kedves tudorok.

Most tanulom a cefrézést. A második előpárlat vége savanyú lett. Pedig nekem elég erősnek tűnik. Mielőtt másodszor lefőzöm , mit kell tennem vele, hogy ne okozzon bajt? Lúg, szódabikarbóna, Renni? Hihihi.

A kiskáté az újrafőzést írja. Elég ez?

Köszi.

snapszmester Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74796

Bocsáss meg nekik, nem tudják mit cselekszenek. :-)

 

Még mindig az én válaszom a leghasználhatóbb.

Ne számít miből mennyit főzöl mert nem tudnak rólad. Ki fog oda menni és megszámolni?

Előzmény: Ysten (74794)
stapika Creative Commons License 2012.09.12 0 0 74795

"Csak hát édesapám mindig a fa alól szedette össze velem a pálinkára valót."

     Mondta?:

-Kislányom,csak a rohadtakat!

Előzmény: Törölt nick (74789)
Ysten Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74794

Már megint kezdődik a meddő vita a törvényről!

Hát hiába mondom néktek?:

Főzzetek, és sokasodjatok!:DDD

miccimacci30 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74793

Jóvan: ott a szmájli, még mielőtt baj lenne :-)

Előzmény: miccimacci30 (74792)
miccimacci30 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74792

Mértékkel és tartózkodással... Rejtő Jenő ezt már rég ismertette velünk: mérték a vödör, tartózkodás az asztal alatt.  :-)))

Előzmény: Törölt nick (74791)
stapika Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74788

Helló csalitos(Jozsipapa).

   Értem.A neándervölgyi embert mindig emlegetni kell,mivel a mai ember annak egy módosulata.

   Lehet hogy mégsem értem?:-))

Előzmény: csalitos (74785)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74787

Nem kóstoltam, de még lehet..., ha van :)

 

De tényleg, nincs vmi ötleted? Nem tudom, hol a svédcsavar s zavar.

Előzmény: csalitos (74782)
csalitos Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74786

A törvény teljes címe:

 

                                              2003. évi CXXVII. törvény

a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól1

Előzmény: csalitos (74785)
csalitos Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74785

   Hello stapika.

   A 2003. évi. CXXVII. törvénynek több módositása is van. Amiről folyt a vita, szintén egy törvénymódosítás, mégpedig a 2010. évi XC. törvény, melynek hatályba lépési ideje 2010. IX. 27. Emlegetni az alaptőrvényt kell független attól, hogy az mikor lépett hatályba. Pálinkát főzni a hatályba lépés napjától lehetett.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: stapika (74781)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74784

Jó éjt mindenkinek,- egy pici friss pálesszel búcsúzom!

Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74783

Amúgy, valóban amatőr a mennyiség, alíg lett tán, ha hat liter, de ez nagyon ott lesz, ha kicsit megpihen, mint mondottam, jelen állapotában is minősíthetetlenül jónak "tűnik".

Előzmény: CefreTársaság (74777)
csalitos Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74782

   Úgy látom, hogy nem érted. Az adómérték a kifőzött tisztaszesz mennyisége. A tisztaszeszé! 100 liter tisztaszesz adója 289 900 forint. Minden magánfőző ingyé főzhet 50 liter tisztaszeszt (50 hlf), és nem 43 litert. Ez az 50 %-os párlatra átszámolva 86 literre jön ki. Ha többet akarsz főzni azt kel csak jelentened és azt számolják a kihozatali arányokkal.

   Egyébként hagyjuk a fenébe, engem sem érdekel tovább.

   Ja, és te az én szilvámról? Nem kóstoltad, úgy e?

Előzmény: CefreTársaság (74774)
stapika Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74781

Egy kis segítséget kérek.

     2003-as törvényre,hogy lehet itt hivatkozni,meg miért is kellene?Akkor lehetett otthon pálinkát főzni?2012-őt írunk,nem sokáig.:-))

CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74780

Majd elmondod.

Előzmény: Amateur-no1. (74779)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74779

Marha kíváncsi leszek, mit ad.

Előzmény: CefreTársaság (74777)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74778

Megpróbálom a hétvégén kifőzni, amúgy is szüretelni fogok, mellette egy kis odafigyeléssel elberreg.

 Lehet, hogy egy kicsit hamar lesz, de kénytelen leszek, rákövetkező két hétvégém az tuti foglalt és már egyes fürtök ki is pukkadtak, most lehet jön az eső és már csak a levet folyatja el.

Gondolkodtam, mit tegyek, legyen bor, vagy pálesz. Azt hiszem, pálesz lesz, mert bor ként, az alacsony cukor foka miatt pimpó hegyek lennének. Ugye a pálinka, soha sem pimpósodik és, ami az előnyére szógál még, kissebb helyet foglal, mint a bor.

Előzmény: stapika (74772)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74777

Én lefőzettem, adni adott, nem lett rossz, de tökély sem.

Kockázat nélkül nincs veszteség, főzd le.

 

CT

Előzmény: Amateur-no1. (74771)
stapika Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74776

A kezedre citrompótlót.A megmentettnek pedig jó lét-et kívánok.:-)

Előzmény: Amateur-no1. (74773)
cloaked Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74775

Bocsánat, hogy most válaszolok, tudom, régi, meg minden:

 

A pálinkatörvénynek nem kevés köze van az eredetvédelemhez, mivel a pálinka önmagában is egy eredetvédett gyümölcspárlat. Az csak itthon szokás, hogy „eredetvédett pálinkaként” a kisebb területre korlátozott pálinkákra utalunk:) A nemzetközi szabályozásban a „pálinka” és pl. a „szatmári szilvapálinka” egymástól független, egyenrangú eredetvédett italok, ott utóbbi nem számít az előbbi egyik fajtájának. Naszóval a lényeg annyi volt, hogy még még 10 országnak van saját, nemzeti gyümölcspárlata, amit tényleg csak gyümölcsből lehet főzni. Az eredetvédett italoknak igaz saját szabályozásuk van, de ezek csak az EU-alapdefiníción belül mozoghatnak, ahhoz csak további megkötéseket adhatnak. A cognac-ot azért lehet ízesíteni 1-2 természetes módszerrel, mert az borpárlat:

 

„A borpárlat nem ízesíthető. Ez nem zárja ki a hagyományos gyártási módszereket.”

 

Viszont:

 

„A gyümölcspárlat nem ízesíthető.” 

 

Az EU-alapdef gyümölcspárlatnál csak halvány édesítést („lekerekítést”) engedélyez (meg színezőkaramellt, ami viszont az ízen nem változtat). Nem hinném, hogy csak egyedül mi tiltottuk meg ezt a pálinkánknál, de egyébként sem tartanám igazán korrektnek, ha kb. 10 g/l (lepárlás után) hozzáadható cukor miatt azt mondanánk, hogy csak nálunk készül gyümölcsből a gyümölcspárlat:) Már csak azért sem, mert a magyar pálinka kifejezetten az EU nyomására lett 100% gyümölcs – képesek voltunk úgy beadni az eredetvédelmi kérvényt, hogy a kereskedelmi „pálinkáink” nagy része aromás tisztaszesz vagy pálinkás tisztaszesz volt.

 

Abban egyetértek, hogy be kell szállni a ferde marketingbe a talpon maradáshoz, a szeszpiac tényleg erre épül. Egyes gyártók akár nem létező törvényi kategóriákat is kitalálnak úgy, hogy a szakma nagy része is elhiszi...

Előzmény: barkócza (66701)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74774

Nem tudom mit értelmezzek rajta.

Hagyjuk a fikciót, 43 hlf amit főz(et)hetsz/család! Ezen felül is, csak fizesd meg az adót.

 

"tiszta szesz mennyisége, hektoliterben" --> ez a korábban is citált kihozatali arányszámokra céloz

 

Íme                                                              3. számú melléklet a 2003. évi CXXVII. törvényhez845

Kihozatali arányszámok

(100 kg alapanyagra /100 liter szőlőborra/ számítva)

 

Alapanyag megnevezésePárlat
(liter, tiszta szesz)

 

 

Cseresznye4.0

 

 

Meggy5.0

 

 

Kajszibarack6.0

 

 

Szilva7.0

 

 

Körte4.5

 

 

Alma5.0

 

 

Őszibarack4.0

 

 

Vegyes6.0

 

 

Birs4.5

 

 

Bodza3.0

 

 

Erdei gyümölcs3.0

 

 

Szőlőtörköly6.0

 

 

Aszútörköly6.0

 

 

Borseprő8.0

 

 

Szőlőbor9.0

 

 

Szőlő8.0

 

 

Ugye ez a mondat sem kerülte el a figyelmedet? "magánfőzésben előállított párlat esetében a vámhatósághoz bejelentett alapanyag"

 

De hagyjuk, nincs jekentősége! Csak a segíteni akarás vezérelt, 1 ártatlan kérdésre 1 ártatlan, de nem pontos válasz.

 

Mit gondolsz inkább a szilvámról??

 

CT

Előzmény: csalitos (74769)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74773

ÉS!

Végtelenül sajnálom? :)

Kedves barátomnak, kinek a budapesti vásárcsarnokban van üzlete, elájult egy adag Besztercei szilvája.

Mivel, előrelátóan elhelyeztem nála némi edénykét, ha kidobnivalója volna, akkor abba injektálja, MEGMENTETTEM !

Darálás, pektinbontás után, kimagoztam és a kezem, most olyan színű, mintha a bányában tevékenykedtem vóna !

Már zsezseg!

Előzmény: Amateur-no1. (74771)
stapika Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74772

Ne temesd,égesd,ha van saját főződ.Egy próbát meg ér.Temetni rá érsz később is,legfeljebb nem viszel koszorút.:-)

Előzmény: Amateur-no1. (74771)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74771

Bepróbálkoztam, mégegyszer beütöttem egy jól előgejesztett élesztős cuccal a fentebb említett, elhúnytat és nem történt semmi.

Temessem el? :)

Előzmény: CefreTársaság (74770)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74770

No végre vmi jó hír ma estére, örülök!

 

Tavaly én az egyik szőlővel jártam hasonlón, szép üde borköly volt, aztán reggelre megbarnult, lefordult, csak lett. Nem tom.

 

Hátha más.

 

 

CT

Előzmény: Amateur-no1. (74767)
csalitos Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74769

   Hogy is van az az 50 liter? Ezt főzhetem adómentesen! Ami megfelel 86 liter 50 %-os párlatnak.

 

64. § (1)450 Az adó alapja az alkoholtermék 100 térfogatszázalékos etilalkohol (a továbbiakban: tiszta szesz) tartalommal hektoliterben meghatározott, 20 °C-on mért mennyisége, illetve a magánfőzésben előállított párlat esetében a vámhatósághoz bejelentett alapanyag tömegben (szőlőbor esetén térfogatban) kifejezett mennyiségéből a 3. számú melléklet szerinti kihozatali arányszámmal számított tiszta szesz mennyisége, hektoliterben.

   Mondom, hogy értelmezd!

Előzmény: CefreTársaság (74759)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74768

Szia!

 

Igeen ez a kivétel

9. § 

(3)83 Adómentes a magánfőzésben a magánfőző által évente legfeljebb 50 liter mennyiségben előállított párlat [63. § (2) bekezdés 1. pont], feltéve, hogy az a háztartásában való személyes fogyasztásra szolgál.

 

 

CT

Előzmény: bujukcekmece (74764)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74767

Mindenkit szeretettel üdvözölnék!

Cefe Társaságnak és Snapszmesternek, valamint mindenkinek örömmel mondom, aki tud róla hogy a lekvárból készült cuccos, elkészült és nagyon finom, már így nyers állapotban is.

Azt hiszem, aki eltette a befőttet, nem tömte ki cukorral, ezért baromi kevés kész pálesz lett belőle, de nem bánom.

Ecceri és megismételhetetlen akció, - egy részét kénytelen leszek elfogyasztany, de a javát, úgy elásom, hogy magam se találjam meg!

Amúgy érdekes, hogy három edényben forrt ki, tudatosan összekevertem és mégis,- az egyik úgy megállt, mint a százas szög, hiába minden fáradozásom, a bundája beleesett a tartályba és mint a víz, olyan lett, nem savanyú, nem szeszes, nem édes, csak van.

Mit csinálnátok? Kiöntsem?

CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74766

Szilva kérdés.

 

Elkészült a korábbi szilvánk maradékának (100 l) a főzete, 6 hlf lett. A korábbinál, ugye az volt a Fmester gondja, hogy nem volt elég érett, 8 volt a brix, aminek le kellett volna menni 5 alá szte.

Ennek az utolsó pillanatig (+3 hét) bx8 volt, mégis 3 hlf többlet jött ki belőle. Más főzőn, de ua. technológiával készült.

 

Adhat a semennyi bx változás +3hlf-ot?

 

Vagy!

A korábbi főzésekhez képest az volt a jelentős különbség, hogy teljesen hidegen indult a rendszer a mi cefrénkkel, 4 nap állás után. A csövekben, hűtőben, stb. csak visszamaradt víz volt. Bazi lassan melegedett minden, 3,5 óra volt a felfűtés maga s volt egy kis alszesz kavarás, mert elfelejtették leengedni a tartályból az előzőleg benne lévő vizet s abba folyt egy ideig, igaz 0-ás "párlat". Aztán leengedte s onnantól lett felfogva a végleges. A szeszfok is érdekesen alakult, nem ment 45 fölé a max. s ott is viszonylag rövid ideig volt, hamar elkezdte ledobni.

 

Felvehette a rendszer a gőzöket, ami így behígulva nem generált az epruvettában mozdítási alkoholfokot s eldobta a "vízzel", ami az alszesz tartályban volt?

 

Találgatok, csak nem értem s azt nem szeretem. Jó tudni hol hibáztam.

 

Előre is köszi, ha van idea.

 

CT

bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74765

Bocsánat!

 

Bejelentési kötelezettség az VAN!!!!!!

 

Minden fórumtárs köteles bejelenteni, mikor mit fog főzni, hogy tudjuk ha nem jelentkezik sokáig, mi okozta az eltünésést!

 

Holnap őszibarackot főzők!

Előzmény: bujukcekmece (74764)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74764

Apuka76-nak van ám igaza, nehogy meglepődj!

 

Az 50 liter párlat, bár itt nem tér ki de egy másik törvény igen, az 86%-os azaz az 50 liter 86, az pont 43 hlfok, vagyis 43 liter 100%-os párlat!

A hét hektó az már csak engedélyezett, de jövedéki adóköteles!

 

Bejelenteni sem a főzőt, sem az épített, vásárolt berendezést nem kell!

Továbbá azt sem ha főzni fogsz a megadott kereteken belűl! Ha ezt meghaladod akkor kell jelezni a NAV-nak!

 

Amúgy ezt párszor kitárgyaltuk, de én letámadtam a NAV-ot munka közben és alaposan kifaggattam!

Előzmény: CefreTársaság (74759)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74763

Remek :), nem akartam én ebbe belemászni, de most már kíváncsi vagyok.

Előzmény: rézműves1 (74760)
stapika Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74762

Apu kezdődik,apu kezdődik...:-))

CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74761

Igazad van, az adómentes mennyiségen felül kell fizetni csak.

Azt hiszem 1 ember volt idén februárig Mo-on, aki bejelentette a főzési tervét előre, vhol Somogyban. Néztek is a vámosok.

 

CT

Előzmény: barkócza (74753)
rézműves1 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74760

...na majd gombászok barátunk jól elmagyarázza, hogy ezt hogyan kell értelmezni...

Előzmény: CefreTársaság (74759)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74759

Kedves Apuka76!

 

Anélkül, hogy a törvény teljes szövegét bemásolnám:

 

63. §

11.448 magánfőzés: a párlatnak a magánfőző lakóhelyén vagy gyümölcsöse helyén használható, legfeljebb 100 liter űrtartalmú, párlat-előállítás céljára kialakított desztillálóberendezésen a magánfőző által végzett előállítása évente legfeljebb 2 hektoliter tiszta szesz mennyiségig;

12.449 magánfőző: az a 18. életévét betöltött természetes személy, aki saját tulajdonú gyümölcsből, gyümölcsből származó alapanyagból, saját tulajdonú desztillálóberendezésen állít elő párlatot.

 

64. §

(6)456 A magánfőzés keretében a magánfőző által évente 50 litert meghaladó mennyiségben előállított párlat, valamint a magánfőző által előállított 50 liter mennyiségen belül a 9. § (3) bekezdés rendelkezése alá nem eső párlat adója az (1) bekezdés szerinti adóalapra számítva 289 900 forint.

(7)457 Egy tárgyéven belül a természetes személy vagy bérfőzetőként vagy magánfőzőként jogosult párlatot előállíttatni, illetve előállítani, és egy háztartáson belül vagy csak bérfőzetőként vagy csak magánfőzőként lehet előállíttatni, illetve előállítani párlatot.

(8)458 Amennyiben egy háztartásban több bérfőzető vagy több magánfőző él, a 9. § (3) bekezdésében, a 63. § (2) bekezdés 11. pontjában, e § (3) és (6) bekezdésében meghatározott éves mennyiségi korlátok szempontjából az általuk főzetett, illetve főzött mennyiségek egybeszámítandók.

 

De gondolom ezeket te is olvastad a 2003. évi CXXVII. törvény a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól c. remekműben.

 

CT

Előzmény: apuka76 (74755)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74758

Értem én a hullámokat kedves Szakik, de mi benne a "tévedés, ötletelés, félremagyarázás"?? Amúgy a NAV-nál tessék reklamálni :)

 

A felzúdúlás tárgya egyébként nem az én összefoglalóm, még a kolléganőm gyűjtötte anno, amikor a főzde nyitás is porondon volt, én csak előhúztam a vinyóról, mint mankó.

 

Nem tudom, honnan származik, elfogadom a tévedést is, javítsátok ki, ha vki máshogy, jobban tudja.

 

Köszi!

 

CT

 

Előzmény: csalitos (74757)
csalitos Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74757

   Ez tele van tévedéssel, ötleteléssel és félremagyarázással. Jobb ha a törvényt veszed alapul és abba ne magyarázz bele olyant ami nincs leírva.

Előzmény: CefreTársaság (74752)
snapszmester Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74756

Nem kell bonyolítani.

Saját fogyasztásra mindenki főzhet pálinkát.

Eladásra, az más kategória.

Nem megy ki a nav ellenőrizni, ha még is egy jelentős összegért írásba is adja mit értettél félre.

Előzmény: barkócza (74753)
apuka76 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74755

CefreTársaság valamit tényleg nagyon félreértettél a magánfőzésnél adómentes mennyiségig 43 hl- fok ig nincs bejelentési kötelezettség, illetőleg a berendezés birtoklására sem (100 liter űrtartalmú üst max. a megengedett)továbbá azt sem kell bejelenteni a fenti mennyiség alatt ha főzől és azt sem hogy milyen cefréd van!

Ha esetleg mégsem győztünk meg kérelek írd már le melyik jogszabály melyik bekezdése, pontja határozza meg az általad közölteket!

barkócza Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74754

(Nem nyitott valaki a jogi vitákra valamikor egy külön topikot?)

Előzmény: barkócza (74753)
barkócza Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74753

Ezt jól félreértetted. Bejentési kötelezettség csak akkor áll fenn, ha az adómentes mennyiséget túllépi valaki, vagy eladásra készít pálinkát a magánfőző. Azaz ha csak saját használatra, és az adómentes mennyiségen belül főz a magánfőző, akkor semmi bejelentési és regisztrációs kötelezettsége nincs.

 

Azon szoktunk vitatkozni, hogy a magánfőző építhet-e magának főzőt. Úgy tűnik, hogy az egyes NAV igazgatóságok sem értelmezik egységesen a jogszabályt, ha akarják, ki lehet csavarni. Mindenesetre a "korondi piacon vettem" nyilatkozat elegendő - EU van, vámúnió van. 

Előzmény: CefreTársaság (74752)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74752

Szia!

 

Nem tudom elég parasztos-e, de ez a lényeg.

 

A főzőberendezés birtoklására vonatkozó szabályok:

 

- Az a magánember, aki magánlepárlási tevékenységet végez maximálisan 100 liter, vagy az alatti ürméretű üsttel rendelkező berendezést birtokolhat! Az ennél nagyobb berendezés birtoklása büntetést von maga után, elkobzással járhat!

 

- A magánfőző egyszerre több berendezést is birtokolhat, mennyiségi korlát nincs!

 

- A berendezés megvásárlását, birtoklását a vámhivatal részére nem kell bejelenteni, de a magánfőzőnek nyilatkoznia kell a berendezésének származásáról a magánfőzés megkezdésekor, amikor a helyileg illetékes vámhivatal a főzőberendezést nyilvántartásba fogja venni! A birtokláshoz, vagyis a nyilvántartásbavételéhez elegendő egy nyilatkozat is, nem kell pontosan igazolni a berendezés származását. A magánfőzés előtti bejelentéssel egyidőben azonban, a magánszemély (magánfőző) nevéhez kötötten fogja regisztrálni a Vámhivatal a berendezést!

 

- A KERESKEDŐTŐL VÁSÁROLT BERENDEZÉS, MÁR A KERESKEDELMI FORGALOMBA HOZATALKOR REGISZTRÁCIÓRA KERÜL A VÁMHIVATALNÁL!!!

 

- Magánfőzés keretében 2011. január 01.-től csak akkor lehet párlatot késziteni, ha a háztartásban senki nem végez bérfőzetést (Bérfőzést végző lepárló vállalkozásnál)! 2010 év ez alól kivétel, tehát ha valaki bérfőzetett 2010 évben pálinkát, akkor 2010.-ben magánfőzést is végezhet.

 

- A főzési limit háztartásonként van megállapítva, nem személyre szól (háztartás = egy lakcim alá bejelentet személyek összesen), minden számbeli szabályozás a törvényben a háztartáshoz kötött!

 

- Egy háztartás évente max. 200 liter 100%-os alkoholtartalmú párlatot készithet, ez 50 fokos párlatra vetitve max. 400 liter.

 

- Egy háztartás adómentesen max. 50 liter 86 fokos párlatot készithet, akár bérfőzésben, akár magánfőzésben (tehát összesen együtt)!

Ez a mennyiség 50 fokos párlatra vetitve 86 liter, azaz 43 hektoliterfok! Ebben a mennyiségbe beleszámolandó a már az idei évben fözetett bérfőzött pálinka is ,aminek a hektoliterfok mennyiségét a bérfőzési lapokon egyértelmüen leolvasható!

 

- Az adómentes mennyiségen felüli párlatra a teljes adót meg kell fizetni! A jelenlegi összege 2.761,- Forint (1 liter 100 %-os pálinkára vonatkoztatva).

 

- A bérfőzéssel kapcsolatosan a további szabályok nem változtak!

 

- A magánfőzés megkezdése előtt a MAGÁNFŐZŐNEK BEJELENTÉSI KÖTELEZETTSÉGE VAN a helyileg illetékes vámhivatal felé, a főzés megkezdése előtt 3 MUNKANAPPAL! A bejelentést a VPOP által rendszeresitett bejelentő lapon kell megtenni !

 

- A BEJELENTÉSHEZ SZÜKSÉGES ADAT: A CEFRE SÚLYRA, VAGY LITERRE MEGADOTT MENNYISÉGE! VALÓTLAN ADAT MEGADÁSA BIRSÁGOT EREDMÉNYEZHET! A vámhivatal a bejelentett mennyiség alapján megállapitja az adófizetési kötelezettséget, vagy az adómentes részt, amely egyben adóbevallásnak is minősül, valamint ez alapján a vámhivatal kiadja a párlat származási bizonyitványát, ami 15 évig érvényes! Aztán kétévente meghosszabbítható!!!

 

- A magánfőzésben a párlat fokolását nem kötelessége ellenőriznie senkinek (jelenleg) de ha minőségileg megfelelő párlatot akar késziteni valaki, erre NAGY SZÜKSÉG van.

 

- A fentiek még NEM elegendőek a párlat értékesitéséhez! Ahhoz további feltételek szükségesek!!

alaptörvény: A JÖVEDÉKI ADÓRÓL ÉS A JÖVEDÉKI TERMÉKEK FORGALMAZÁSÁNAK KÜLÖNÖS SZABÁLYAIRÓL SZÓLÓ 2003. ÉVI CXXVII.TÖRVÉNY

 

 

Üdv, CT

Előzmény: jancsusz (74750)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74751

Ne hagyjátok, abba olyan jó olvasni! Mindenkinek van egy nagypapás története s még tanulunk is.

 

CT

Előzmény: csalitos (74740)
jancsusz Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74750
Jólét!
Ellentmondásokba ütköztem a kollégákkal az otthoni p.fözéssel kapcsolatban,hogy mit hogyan is lehet.Valaki leírná nekem hogy mit is jelent a törvény amiben leírták a házi alkoholkészítés szabályait.Kérlek ne a törveny linkjét tegyétek be....parasztosan értelmezve mit szabad?csinálhatok-e fözöt,be kell-e jelenteni,mekkora lehet a fözö?stb...
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74749

csak abból.

Előzmény: Törölt nick (74739)
stapika Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74748

Abból is lehet?:-)

Előzmény: Törölt nick (74739)
csalitos Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74747

   Nem. A legegyszerűbb módja volt a kénbevitelnek.

Előzmény: Feriba51 (74745)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74746
Öregapám mondá vala: A bornak a kénpor, a hordónak a kénlap az orvosság!
A pálinkából, meg győzzük szellőztetni! Hogy ne legyen off
Előzmény: Feriba51 (74745)
Feriba51 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74745

Annyit még tegyünk hozzá, hogy apáink nem ismerték a bor kénezését. Max a hordó kénezéséről volt tudomásuk.

Nem tudom, hogy ez nagy hiányosság volt-e?

Jó nedűt!

Előzmény: bujukcekmece (74736)
hal65 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74744

Elnézzük Neked a kérdést, mert NŐ vagy.

De itt álltalában nem rohdt gyümölcsből készülnek a párlatok!

Előzmény: Törölt nick (74739)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74743
Szerintem te eltévettél a világhálón:)))
Előzmény: Törölt nick (74739)
csalitos Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74742

   Te most sértegetni akarsz benünget, vagy tisztelettel kérdezni?

Előzmény: Törölt nick (74739)
jagi26 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74741

Sziasztok! Előfordulhat, hogy a cefrébe tett borélesztőtől élesztős utóíze lesz a pálinkának?

Én nem érzem élesztő ízét a pálinkámban, viszont más mondta, hogy hihetetlenül jó lett, de enyhe élesztőízt érez benne. 

Arra gondoltam, hogy talán túl sok élesztőt adtam hozzá... De talán ez nem probléma.

 

Üdv.: Jagi

csalitos Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74740

   Pálinkás topik, de még ezt elmondom. Palackozás előtt a borászat laborjában megnézik a bor szabad kéntartalmát, ebből a főlaboráns kiszámitja, hogy még mennyi kénessavat kell a borhóz adni, ami nem lépi át az egészségügyi határértéket és a bort szálíthatóság, tárolás, állékonyság ismérveinek megfelel. Ez addig nem változi, mig a kedves vevő a palackot ki nem nyítja. A fahordó pórusos, azon még a víz is átszívárog, viszont az üveg az nem és oda se ki se be! Igen nagy és híres üzemben lestem el a szakma egyes fortélyait és néha gyakorlom is amatőr módon. (B.Á.Gazd. Sopr. p.-szete 1900 valamikor.... már jó régen.)

Előzmény: bujukcekmece (74737)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74738

Szia! Nagyapámnak is volt, valamikor, csak később lecserélte olaszrizlingre. Emlékeim szerint (gyerekkoromban ittam belőle) nem volt valami finom, olyan "elmegy" kategóriára emlékszem, kólával szerettem akkoriban. Viszont múltkor anyu megkínált valami borral, amit úgy kapott. Hűű, nagyon finom volt, azt hittem valami gyümölcsbor, olyan meggyes, fűszeres íze volt.

Kérdeztem, van -e még belőle? Mondta, hogy nincsen csak az az egy üveg, és egy falusi néni hozta neki ajándékba, és nem gyümölcs, hanem noha-bor.

(Nálunk a családban mindig így hívták, Noha)

Előzmény: bujukcekmece (74736)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74737
Lehet, de akkor is rozé az így készített bor. Málna illatú, gyömölcsös, friss. Tavaly kicsit több ként sikerült a vörösömbe rakni, még most is világos, pedig már aligha van benn kén. Régi vörösboros fahordóból „visszanyeri”, gondolom jobban, de nekem üvegben ez nem jött össze. Szép rubint színe maradt, amúgy tetszik! Máskor szinte mélyvörös szokott lenni
Előzmény: csalitos (74735)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74736
A régi agymosás jól sikerült nálad is! A direkttermőktől azért hülyültek meg az emberek, mert öregapáink idejében az év olyan volt amilyen. Ha 13-as cukorfokkal szüreteltek akkor abból lett a bor. A noaht, mivel semmi nem támadta már akkor szedték mikor levél se volt rajt és s fürt szinte szétesett, ha hozzá értél. Na ez, sokkal magasabb cukrot tartalmazott az azonos termőhelyen élő akkori honos fajtákhoz képest (kövidinka stb.) Magasabb cukor erősebb bor, ergó jobban beb@sztak a parasztok, végülis meghülyültek:) De hogy nem a metil miatt az biztos! Nem kell mindent elhinni! Öregapám tesója 96 évesen hallt meg teljes tudatában, aki naponta 1-2 liter tiszta noahbort ivott. Elképzelem, ha olivabogyós zsirszegény ételeket eszik, még mindig élne!
Előzmény: sabrinho (74732)
csalitos Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74735

    Ahogy csökken a szabad kéntartalom, úgy jön vissza a bor színe.

Előzmény: bujukcekmece (74733)
csalitos Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74734

   Ismerem a zalai szőlőkultúrát. Nem az Otellóval van a baj, mert az még most is telepíthető. A bora használható más borok színének javítására, csak épp kereskedelmi forgalomba nem hozható. A más direkttermő szőlőkkal van a gond, melynek a kiírtását törvényben elrendelték, mert a borok élvezeti értéke kritikán aluli. Ezért nemesítették ki a mellékíz mentes fajtákat, melyeknek a szülőpárjai direkttermőkből kerültek ki. Ilyenek Seibel 5275 (Feri szőlő), Seibel 5409 (Iber francia), Zala gyöngye (Egri csillagok 24) stb. Ezek peronoszpóra és filoxéra ellenálók. Ezeknek már nincs labruska ízük és igen finom élvezhető bort adnak.

 

Előzmény: bujukcekmece (74731)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74733
Biztos, hogy rozé lenne, mert a az ízben nem jelenne meg a vörösökre jrllemző íz. A színe bár sötétebb de nem vörösbor, mert ezzel az eljárással készíthető a rozé. Van sötét és egész világos változat. Amúgy a kén meg kapásból kifakítja a bort
Előzmény: csalitos (74730)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74732

Csatlakozom. Én borvidéken lakom, és szörnyülködve tapasztalom, hogy még itt is népszerű bizonyos emberek körében az otello (pl. apósom). Ez a róka íz egy semmihez nem hasonlítható mellékíz, amit 1000 mintából kiválasztok. Múltkor voltam egy elismert helyi borásznál, aki palackos boraival (o. rizling, juhfark, vörös cuvée) aranyak nyer. Meglepetésemre ő is kínálgatott a csúcs otellójával, hogy majd ettől elmúlik az előítéletem. Nem múlt. Meg volt a különbség ami egy parlagi és égy csúcs rizling között van, de akkor is jellegzetes otelló volt. Mondjuk ez a srác nem Magyarországon nőtt fel, tehát neki az előítéletek nem szűrődtek úgy be a tudatába. A direktermőket egyébként kifejezetten egészségkárosítónak tartják sokan (mert a metilalkoholtól "meg lehet hülyülni"), érdekes, hogy ami a noáról, delaware-ról nem mosódott le, az az otellóról egyre inkább lemosódni látszik. Azért nem véletlen szerintem, hogy egy történelmi borvidéken található hegyközség sem engedi önálló borként termelni, színezőnek szabad általában felhasználni, max. 10%-ban. A szomszédom (aki ipari méretekben termel szürkebarátot) minden karácsonyra szerez otellót... Egyszóval ízlések és pofonok, én még pálinkában nem ittam, de ha átjön a "lambruska" abba is, akkor nem is szeretnék...

Előzmény: csalitos (74727)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74731
Érdekesek ezek a direkttermők. Tavasszal ittam Becsehelyen csodálatos fekete noah bort. Esküszöm mindent vitt, borzasztó odafigyeléssel, reduktív erjesztéssel csinálták. Talán még nabiti is kostolta. Persze versenyre nem nevezhető, mert nem engedélyezett fajta. De ez inkább az akkori kor marketingje, mert ki a szarnak adták volna el az oltványt, ha a direkttermők dugványozással is frankón megélnek, betegségekkel szemben ellenálóak. Ez a kutyául bánás vezetett a rossz minőségű noah borok felé, amiről az embernek az jut eszébe. Ma egy jó technológiával remekművet lehet belőle alkotni. Amúgy itt zalában azért jobban ismertek ezek a fajták, mert itt engedélyezték egyedül az ültetvényekben a termesztését, a magas filoxéra fertőzés miatt.
Előzmény: csalitos (74727)
csalitos Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74730

   Hello bujukcekmece.

   Minden igaz, majdnem a technológia is. Csak van egy kis apró gond az Otelló levével. Vörös színanyagban gazdag festőszőlő. A kék szín nemcsak a bogyó héjában, hanem a bogyó húsában is megtalálható. Az Otellóból igen sötét, szép színű vörös bor készűl, rozé bor semmi esetre sem, hanem egy gyenge színű vörösbor az emlitet technológia szerint.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: bujukcekmece (74717)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74729

Ja és nem NOA meg NOVA hanem NOAH.

Nem leszel tőle bolondabb mint amilyen gyárilag is vagy....:-))

Előzmény: rézműves1 (74726)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74728

Ha sok pálinkát iszol milyen leszel ? :-))

Előzmény: rézműves1 (74726)
csalitos Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74727

   Szervusz szomszéd, (persze időszakos)

   El tudnád magyarázni a vaknak, hogy milyen az a piros? Azt híszem, hogy nem, de én azért megpróbálom a labruska ízt érzékeltetni. Az olyan róka íz (no, nem mint a hányás) ami a direkttermő szőlők ízvilága. Ha nem ittál már direkttermőböl készült bort, Piros delaware, Fehér delaware, Noah, Izabella, Otelló, akkor nem is érezheted ezt az ízt. A fekete ribizlinek van még hasonló labruska (róka) íze. Egyesek kedvelik, de nékem nem a szívem csücske. Ha szert teszel ilyen direkttermő borra, meg fogod tudni milyen az.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: rézműves1 (74722)
rézműves1 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74726

...köszi, már is okosabb lettem...a nagyiéktól, meg a fatertól, én csak a NOA-v. NOVA (így mondták) szöllőről és borról hallottam, amitől ha sokat isszák bolond lesz az ember...

Előzmény: ghost75 (74723)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74725

ja és külön gőzkazán van a lepárláshoz

 

 

 

Üdv, CT

Előzmény: peca_matyi (74721)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74724

Azt csak, mint érdekességet jegyeztem meg, hogy milyen korszerűek.

A napelemről, fedett látogatói parkolóról nem is beszélve.

 

CT

Előzmény: peca_matyi (74721)
ghost75 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74723
Előzmény: rézműves1 (74722)
rézműves1 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74722

...na pályinkásat...

 

...ne idegeljetek már...mi a csuda az a "LABRUSKA"???...mindjárt belépek a 62.-be és még csak

nem is hallottam ilyesmiről...

Előzmény: bujukcekmece (74717)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74721

Mondjuk a teljes igazsághoz hozzája tartozik , hogy ez a biomassza fűtőmű elsősorban az apátság , az iskola és a kollégium fűtését , melegvízellátását adja. Persze innen látják el az illóolajlepárlát is , de ez nagyon elenyésző része a hőtermelésnek.

Előzmény: CefreTársaság (74704)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74720

Megszoktad.

Szívesen

Előzmény: Törölt nick (74719)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74718

Simán lehet!

Én nem láttam sem a cefréjét (spontán volt) sem a szeszt, mert nem tette elénk. Most a "bodzával" találkoztam, de az meg már nem az volt.

 

A metiltől én sem tartanék, ha belegondol az ember, hogy mi mindent megiszunk borban, sörben ..., itt meg remekül desztilálunk.

 

CT

Előzmény: peca_matyi (74714)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74717
Pecának igaza van, az otello, egy illatos labruskás jellegzetes szőlő. Vajaskenyér mellé mennyei! Ha én csinálnám, biztos így járnák el:
Kaccsozás darálás, majd 4 órát áztatni. Aztán normál mennyiségű pektinbontó a darálmányba és még egy óra áztatás. Ezt követően présbe raknám, de nem sajtolnám ki, csak amit saját maga enged. Abból egy fasza rozé készülne. A maradék leves szőlőt cefrézném, még intenzívebb lenne az íze, illata. A leszűrt mustot lekénezve, másnap lefejtve erjeszteném, a nyálkát (must seprő) mehet a cefréhez.
Előzmény: porgolo (74710)
soldy53 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74716

Kedves Szilvakukc,

Szeretném, ha valaki aki eszközökkel rendelkezik segítene kifőzni a cefrémet.

Esetleg szóbajöhet?

Előzmény: szilvakukc (74709)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74715

Főzz belőle. Megéri a fáradságot.

Csak várjátok meg míg megérik rendesen.  Alakuljanak ki az igazi aromák !!!!

Előzmény: porgolo (74702)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74714

Akkor béna a barátod.

Én ninden évben főzök otelloból és izabellából vegyesen.

Szerintem nagyon jó pálinka főzhető belőle.

Természetesen én szeretem a jó , tisztán otellóból készült bort is. 

Aki nem szereti , annak valszeg a pálinkája sem lesz a kedvence.

 

Előzmény: CefreTársaság (74705)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74713

Köszi!

Előzmény: Cipurró (74707)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74712

Bocs, már nem emlékeztem pontosan az okra. Köszi!

Előzmény: Babar66 (74700)
vf1 Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74711

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Előzmény: vf1 (72602)
porgolo Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74710
Koszi a valaszokat. Penzbe kerul, nem adok erte sokat.
Előzmény: bujukcekmece (74708)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.11 0 0 74709

Mit értesz "társulás" alatt?

Előzmény: soldy53 (74690)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74708
Ha van lehetőséged próbáld ki! Az, hogy ki milyet csinált az egy dolog! A haverom főzött kajsziból, jellegtelen lett...., akkor az már nem is alkalmas?:) Ennyit erről. A metiltől ne tarts, duma, mese, nagyon túlzó. A borban is van, és ott nem választod ki az elején a nagyját, mint a pálinkánál. Én Delavári szőlőpálinkát csináltam tavaly, jellegzetes labruskás, kellemes, nosztalgikus illatokat, ízeket varázsol a pohárba. Próbáld ki, használj pektinbintót, hűtve erjesztsed, hidegtűrő élesztővel!
Előzmény: porgolo (74702)
Cipurró Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74707

Nálam előfordult már,hogy enyhén opálos lett az ilyen bor.

Előzmény: sabrinho (74698)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74706

Lelkes amatőr vagyok az ide kapcsolódó dolgokban, a hivatásomhoz értek, de az egy egészen más dolog....Örülök ha segíthettem!

Előzmény: Wassernyolcas (74692)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74705

A barátom készített, jellegtelen, nem ízlik szesz lett. Idén újjászületett, mint bodza(virág) geist, újrapárolva.

 

Egy próbát megér, ha csak úgy van.

 

CT

Előzmény: porgolo (74702)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74704

 Szia!

 

Ha ez a téma érdekel, érdemes egy látogatást tenni Pannonhalmán és/vagy Tihanyba a bencésekhez. Nagyon korrekt a technika s van néhány év gyakorlat.

 

 

 

 A lepĂĄrlĂł ĂŠs a biomassza fĹątőmĹą -  A lepárló és a biomassza fűtőmű  - olajleválasztó

 

 - hűtő, gyakorlatilag egy HMV tartály  - a folyamat

 

  - az üst, ideális lenne törkölyhöz is.

 

Üdv,

 

CT

Előzmény: pálinkás-doszi (74699)
kupeci Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74703

Minél több a kör egy bizonyos hossz mellett, annál nagyobb a cső belső ellenálása ami fékezi az áramlást.Kovetkezés képpen annál nehezebben jut át a benne utazó anyag.

Előzmény: pálinkás-doszi (74699)
porgolo Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74702

Szerintem is a cső hossz a lényeg.

 

Othello-ból akarok szőlőpálinkát csinálni, mi a véleményetek, érdemes, milyen lesz belőle? Magas metilalkohol tartalmától félek és a zamatára is kíváncsi lennék.

Előzmény: comad2 (74701)
comad2 Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74701

sok kis kör a hatékonyabb vagy a kevés nagy kör?

 

Ha amúgy a cső ugyanolyan hosszú akkor szerintem tökmindegy, ugyanakkora a felület.

Előzmény: pálinkás-doszi (74699)
Babar66 Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74700

Néha-néha én is használok étolajat, (1-2 e.kanállal) de szerencsére nem leégés ellen, hanem az áthabzás megakadályozására. Még sohasem vettem észre, hogy ízben, vagy illatban átjött volna, vagy valami gondot okozott volna a párlatban.

Üdv!

Előzmény: sabrinho (74698)
pálinkás-doszi Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74699

Remélem hogy kellemes zamata és illata lesz az almának. Ha ez mind bekövetkezik akkor szépen üvegbe palackozom és úgy fogyasztom! :D Köszönöm a segítséget.

Egy másik kérdésem lenne hűtővel kapcsolatban. Nem üsthez kellene a hűtő, hanem egy illóolaj lepárlóhoz. A dolog még prototípus de lényegében illóolajat nyerünk ki hasonló módszerrel mintha cefrét párolnánk.

Na elég a beszédből a kérdés. A hűtőspirálnál melyik a hatékonyabb? Ha kis kört ír le a cső sokszor, vagy ha nagy köröket párszor? Fontos alapja lenne a dolognak hogy hirtelen kellene cseppfolyóssá válnia az illóolaj gőznek.  Víz keringetés lesz. A hűtőspirál kb 15 cm magas lenne. Csak kérdésem hogy sok kis kör a hatékonyabb vagy a kevés nagy kör?

Üdv.

 

 

Előzmény: Miklós1 (74659)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74698

Olvastam régi hsz-ben a cefre főzés előtti étolajas "kezeléséről", hogy ne égjen le. Nekem van egy kis borom, melyet a saválló tartály aljáról gyűjtöttem és a tartály technológiája miatt tartalmaz egy kis élelmiszeripari paraffinolajat. Ha ezt így kifőzöm, ez az olaj sem okoz kárt a párlatban? (Elég macerás lenne külön választani, de ha muszály...)

Feriba51 Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74697

Jobban mondva:

 

"Jó... de ne provokálj, mert én egy "galamblelkű" ember vagyok..." :-)))))))))))))))))))))

 

Jó nedűt, mindkettőtöknek!!!!!!!!

Előzmény: csalitos (74696)
csalitos Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74696

   Jó... de ne provokálj, mert én egy galamblelkű ember vagyok...

   Minden jót.

   Józsipapap

   Ui. ...az is csak egy állat...

Előzmény: Wassernyolcas (74694)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74695

Szia Hatóság. Ugyan a kérdésedre már többen is válaszoltak, én ezzel a két képpel csak azt szeretném megmutatni, hogy lehet a kávéfilteren történő szűrést meggyorsítani. Szóval, ha a szűrőpapírt nem közvetlenül a tölcsérbe tesszük, henem ezekbe a szintén szűrőkbe, akkor szinte megháromszorozódik a szűrési sebesség. A papír ugyanis nem tapad a tölcsérhez, szabadabb rajta a folyadék átáramlása. Üdv. W8.

Előzmény: Hatóság0301 (74630)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74694

Józsipapa! Látom, résen vagy! Nincs semmi harag, csak nem tudtam megnyugodni, legalább egy rejtett válasz erejéig. Mondta is a feleségem, hagyjam a csudába az egészet. Tudod, egy életen át ehhez hasonlókat számolgattam, több, mint húsz évig tanítgattam is. A szmájlikkal meg hadilábon állok. Nagyon üdv. W8.

Előzmény: csalitos (74693)
csalitos Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74693

   Figyelek ám!

   "Na, látom jó tanuló voltál az oskolában. Tudod, "vak tyúk is talál szemet"  :-)), ráhibáztál. A két sürűség közötti külombség 8,1 %. Mivel a térfogatváltozás és a súly közöt egyenes arányoság áll fenn, igy a térfogat is 8,1 %-ot válozik. 10 l-ről 10,81 l-re 100 Co hőmérséklet növekedésnél.

   Minden jót.

   Józsipapa"

Ui: Nem értem mi ez a sértődött hangnem. Tetszel látni azt a kis mosolygós szmájlit? Ésrevetted, hogy a te számitásodra javítottam a kapásból bemondott hülyeségemet. Ezek szerint a kis fejecskédet kellett volna megtapicskolnom?

Előzmény: Wassernyolcas (74692)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74692

Több területen is szakembernek látszol. A pálinkafőzés területére szoritkozó hozzászólásaidat mindig figyelemmel olvasom, egy-kétszer nekem is adtál jó tanácsot. Köszönet érte. 

Én csak az élet egy kis szeletén gondolom magam annak (szakembernek), a közeli napokban mégis azt kaptam itt, hogy "vaktyúk is talál szemet". Üdv. W8.

Előzmény: deszegregator (74603)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74691

Nincs (egy főzőnyi adagokat cefréztem, 1-2 hetes fordulókkal), de majd almából vagy körtéből lehet hogy lesz akkora tétel, ami objektív összehasonlításra ad módot. Addig meg marad a szubjektív ;)

Előzmény: kupeci (74688)
soldy53 Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74690

Kedves fórumtársak!

Szeretnék társulni Gyálon vagy környékén 50 liter körte cefre és kb.30 liter magvalt szilva cefre főzéséhez. Ennyit a főzők nem vállalnak de sajnálnám kidobni ilyen gyümölcs-szegény évben. Eszközöm nincs, igaz nem is értek hozzá, ezért kérek segítséget hátha valaki társulna. A cefre még nem forrt ki, de jó uton jár:-)

E-mailem publikus.

Köszönettel:

Miklós

 

barkócza Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74689

Az a helyzet, hogy annak idején megmértem, de már nagyon régen nem használok Zimopecet, áttértem Lallzymére. Lehet, hogy rosszul emlékszem.

Előzmény: gombászok (74572)
kupeci Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74688

...kíváncsi vagyok én is  hatására, gondolom van ugyanazon cefréből főzött (nem rézlemezes) minta az összehasonlításhoz.

Előzmény: vasbicikli (74684)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74687

Elnézést, hogy lábbal tiprom a rezes szakmát :) , de a teljes felület kihasználása érdekében nem akartam kerekre nyírni, csak  laposra kalapáltam és ütöttem rá egy lyukat. Kísérletnek megteszi, aztán ha véglegesíteni akarom, majd kerítek egy beleillő kerek darabot.

Egyébként valószínűleg a deflegmációnak se tesz rosszat ez a betét, de ez csak sejtés, nem vettem fel szeszfok/térfogat görbét.

Előzmény: rézműves1 (74686)
rézműves1 Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74686

...elég bizarr látvány (tudom, ingyé volt), de ennél jobb hulladékot tudtam volna adni...

Előzmény: vasbicikli (74684)
rézműves1 Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74685

...pályinkás jó reggelt...

vasbicikli Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74684

A rézfelület növelése érdekében egy kísérleti rézlemez betétet applikáltam a főzőmbe.

Hulladék ablakpárkány darabból reciklálva.

Kb egy tenyérnyi hely van a lemez és a fedő között...

... amint ez oldalról is látható

Ez a kis rugós pillenpatty tartja (rozsdamentes bicikliküllőből tekertem)

 

Egyet főztem vele, technikai gond nem merült fel, ízlelési eredményekkel később jelentkezem.

vf1 Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74683

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Előzmény: vf1 (72602)
Cipurró Creative Commons License 2012.09.10 0 0 74682

Fordítva sztem hatékonyabb lenne:-)

Előzmény: Inkman (74667)
gorbekukac Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74681

Köszönöm a gyors választ.

 

Akkor a maradékot lefőzöm, aztán az alszeszt szellőztetem 2 napig és csak utána párlom le még egyszer. Az üstöm az saváló és duplafalú, amiben tisztázok az szimpla, mindkettőre ua. az a réz sisak megy rá.

 

Mit értesz az alatt hogy óvatosan?

 

 

Még egyszer köszi.

 

Hiába itt mindig csak tanul az ember.

Előzmény: firekiller (74674)
rézműves1 Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74680

...itt-ott még a bérfőzdékkel is komoly bajok vannak...kedves ismerősöm "lepett" meg (sikerült)

egy kis szabolcsi jonathán-pálesszel...emlékeimben rögtön előjőttek a majd 30-évvel ezelőtti almafőzéseim, még az íze is felsejlett, de nagy csalódás lett a vége, mert iszonyú utópárlatos volt...szerintem sok rohadt is volt már benne, úgyhogy az "élmény" elmaradt...

 

...a "műhelyszag" jobban tetszik......kicsit magasnak tűnik, de a belső üst inkább

"négyzetes"...átmérő 33-cm, magasság 35-cm...de úgy is csak 28-30-ra töltjük max...

Előzmény: szilvakukc (74665)
firekiller Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74679

Darabig vízzel (főztem) csináltam , de egyszer leszökött a víz a fólia alá és a törkő teteje el kezdett pimpósodni.

A macskaszart nem kell válogatni, érződik az első lapátnál:-))))

 

Előzmény: snapszmester (74676)
cloaked Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74678

Engem mindig elgondolkodtat ez az ambíció, hogy a pálinka világhírű legyen. Csak az EU-ban 11 országnak vannak különböző eredetvédett gyümölcspárlatai (a bor- és almaborpárlatokat nem számítom ide!), vagyis ezeket kb. annyira komolyan kell venni, mint a pálinkát. Hallott valaki kettőnél többről? Szerintem nem sokan. A francia gyümölcspárlatok valamennyire híresek (egy „nyers” és egy 5 éves szilvát kóstoltam, mindkettő igazán jó volt), de világviszonylatban nem sok mindenkit érdekelnek. Szerintem a pálinka a miénk marad. Ha a kereskedelmi főzdék elfelejtik ezt a „nagyon drágán adjuk, mert fél literenként akár 500 Ft-ot is elköltünk gyümölcsre”-dolgot, akkor akár még meg is tudjuk inni, amit termelünk.

 

Szomorúan hallom, hogy csökken a színvonal, reméltem, hogy csak pár évig lehet eladni a szart a magyarnak.

Előzmény: CefreTársaság (74668)
csalitos Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74677

   Rosszul tudod. Aluminiumot, szódásballont, söröshordót, gyógyszert pálinkafőzéshez soha nem használtal (tudomásom szerint). Fajélesztőt, savbeállitást már nagyon régóta és nincs betíltva. Pektinbontás a közelmúlt vívmánya, ami széles körben terjedt el. Káros voltát senki nem bizonyitotta. Ezek szerint a kérdésed..... szóval....

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: jancsusz (74653)
snapszmester Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74676

Homok helyett vizet önt bele még a macskaszart sem kell válogatni.

Előzmény: firekiller (74672)
firekiller Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74675

A tetjére öntheted, majd leszivárog.

Kell híggítani, én főzés előtt annyi vizet öntök hozzá, hogy kézzel jó keverhető legyen az üstben.

Előzmény: leparlo02 (74673)
firekiller Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74674

A kén átmegy a párlatba,de kisszellőztethető.

Ha szerencséd van és nem raktak rá sok ként akkor a törkő "megeszi-feldolgozza" a ként és csak minimálisan jelentkezik az előpárlatnál.

Ha az alszeszeden érződik a kén akkor szellőztesd nyitott dugóval 1-2 napig.

Én főzés előtt annyi vizet öntök hozzá, hogy kézzel jó keverhető legyen az üstben.

Duplafalúban érdemes főzni és abban is csak óvatosan

Előzmény: gorbekukac (74670)
leparlo02 Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74673

Hali

köszi a gyors választ.

A napfény mehet bele a közepébe?

Főzéskor kell hígítani?

 

Előzmény: firekiller (74672)
firekiller Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74672

Üdv leparlo!

A présből frissen kiszedett törkőt taposd bele egy hordóba,

 tőrkő tetejére teríts egy tiszta nejlont úgy , hogy széleken vagy 10 cm-t túlnyúljon és a nejlonra 3-5 cm macskaszar mentes homokot rakjál.

ha nagyon száraz a törkő akkor 2-3%  napfény bő lével.

Kb 2-3 hét múlva főzheted,  karácsonyig ne várj vele.

Előzmény: leparlo02 (74669)
gorbekukac Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74671

Azt elfelejtettem, hogy a törköly frankó leves volt, nem volt kipréselve. Hála az égnek van még csak nem szeretném elrontani.

Előzmény: gorbekukac (74670)
gorbekukac Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74670

Sziasztok!

 

Kaptam egy ismerőstől bogyózott oportó törkölyt. Ennek a tetején volt kénpor. Abban szeretném kérni a segítségeteket, hogy az létezik, hogy átdesztillál a kén a párlatba?

 

Az alszeszt 10 fokig engedtem ekkor ismét próbaképp megkóstoltam, aztán úgy éreztem, hogy kénes. Ez tisztázáskor is benne lesz még?

 

  Az előpárlatot a nagyok tanítása szerint az alszesz 1-1,5 %-át elveszem, de közben 5 decinként kóstólgatom, és amikor megjelenik a gyümölcsös illat, az megy a középpárlatba az pedig folyik egészen 40 fokig, aztán nálam az utópárlat 40-től 25 fokig kerül begyűjtésre és ezt szoktam a szezon végén egy kis szeletelt naranccsal még egyszer lepárolni, csak ne menjen veszeendőbe semmi. Na elkanyarodtam egy kicsit a kérdéstől bocsánat.

 

Esetleg a törköly főzésének van valami egyéb trükkje erre vonatkozóan, mert ez eddig kimaradt a repertoárból, de az idei szegényes gyümölcstermés miatt kénytelen voltam ráfanyarodni a törkölyre.

 

A segítségeteket előre is köszönöm.

 

 

leparlo02 Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74669

Pálinkásat

 

Abba kérném a segítségeteket hogy törkölyből szeretnék csinálni pálinkát,de még nem csináltam ilyet.

hogyan cisináljam?

 

Köszi

CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74668

...s hogy lesz ebből világhír?

Odáig nem jutunk el, hogy magunk jót igyunk! :(

 

Kössz a beszámolót, terveztem elmenni, de sajnos (vagy szerencsére) nem jutottam oda.

 

CT

Előzmény: szilvakukc (74665)
Inkman Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74667

Hideg viz fog benne keringeni, s ezen fog lecsapodni a szesz. (reflux) :D

Előzmény: snapszmester (74647)
Inkman Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74666

Gondoltam, hogy nem lesz elotted titok. Sajna a gyumolcs aranyarban van. Szegeny ember vizzel foz...:D

Előzmény: rézműves1 (74622)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74665

Sziasztok!

Egy fórumtársunk, és egyébként kedves barátom jóvoltából eljutottam a hétvégi győri pálinkafesztiválra.

Már sok fesztiválon jártam, sok-sok főzde termékeit kóstoltam, sajnos egyre inkább azt kell tapasztalnom, hogy ismét pusztul le e nemes tevékenység színvonala, legalábbis a fogyasztót hülyének nézik, és lehúzzák. Eddig kóstolgattunk jobbat-rosszabbat, ilyet-olyat, most rengeteg alapvetően technológiai hibás termék volt. Hemzsegtek az elő-utópárlatos, ill. mindkettőt tartalmazó párlatok.

Párbeszéd, barátom, és a kiszolgáló hölgy közt, a Téti pálinkafőzde standjánál:

Barátom, egy sokszáz forintért megvásárolt kétcentes szilvával, kérdése a hölgyhöz:

„-Te iszol pálinkát?

-Hogyne!

-És értesz is hozzá?

-Persze!

-Szagold ezt meg!

-Jó ez mi a baj vele?

- Ez ecet!

-Adjak másikat?”

 Hát azért álljunk már meg egy szomorú pillanatra! Itt tartunk? A kérdéses szilvapálinka nem előpárlatos volt! Maga volt az előpárlat!

Hogy így lehúzzák a hülye fogyasztót, az nem szomorú, hanem felháborító! 5-900Ft-os árakon/2cent!

Úgy látszik Téten már tényleg a lét a tét:))

Az első normális, és iható pálinkát Csallónál ittuk, aki kb. a hatodik standunk volt. A Pannonhalmiaknál, csak a törköly volt olyan, amilyennek lennie kell, úgy látszik, az eredetvédett cuccokkal nem mernek szórakozni. Brill „zöldségesstandja” érdekes volt, a zeller jó volt, a spárga úgy-ahogy, a paradicsom gáz. És még sorolhatnám. Remélem olyan is olvassa e fórumot, aki bent van a szakmában, tanulságul.

Védelmükre azért meg kell jegyezzem, sok komoly főzde nem volt kinn, pölö az Agárdiak, Márton és lányai,Békési, és még jó pár. Remélem ők még nem tartanak itt, mert a végén még nekünk kell a minőségi pálinka hírnevét fenntartanunk, mert talán mondanom sem kell, mint annyiszor már, most is a mi pálinkáink voltak a fesztivál legjobbjai, pedig egyen sincs Hundeszt, meg ilyen-olyan arany matrica.          

 

szilvakukc Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74664

Valóban nem tudsz véleményt mondani, mert:

1. A befőtt egész más kategória

2. Nagymamád csinált ugyanakkor mag nélküli befőttet is? Mert más befőttnek más íze van, mint a nóta is mondja.

Vegyünk egy példát: Ha az asszony 55 éves, és szőrös, a szomszéd csajszi meg 25 éves, és borotvált, nem biztos, hogy azért sokkal finomabb, mert szőrtelen.:DDD

Előzmény: kezdö kotyvaszto (74649)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74663

Most mi van?

Mindegy miben méred, arra vigyázz, hogy fokolóval tedd.:))

Előzmény: trompi55 (74662)
trompi55 Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74662

Sziasztok

 

Attila vagyok.

 

Fokolással kapcsolatban lenne egy kérdésem,hogy mérőedényben kell a fokolást végezni vagy jó egy 2l levágott palack is.

Mert 52-53 amit mutat de érzésre jóval erősebb.

CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74661

Ha mindenképp a hordó mellett döntesz, tedd töményen, még hígítás előtt s gyakran kóstolgasd, gondolom kis hordóról van szó. Ott rossz a térfogat/felület arány, könnyen túlszalad s ihatod a csersavat.

 

Üdv,

 

CT

Előzmény: pálinkás-doszi (74656)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74660

én se :)

 

CT

Előzmény: kupeci (74636)
Miklós1 Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74659

sogi01 jól mondja, én egy kicsit hosszabban, ugyanazt.

Már vagy nyolcszor megosztottam a tapasztalataimat fahordós érleléssel kapcsolatban (25299, 28830, 29245, 35219, 37418, 55760, 63072, 68397 hsz.), akkor most kilencedszer:

-ha készülőfélben van az almapálinkád, azt se tudod milyen lesz, miért akarod hordóba tenni?

-ha jellegtelen lett az almád, akkor a hordó egy kissé konyakos irányba viszi az ízét, és ha jellegtelen volt akkor az se számít ha előtte szilva volt a hordóban.

-ha a hordóból el akarod tünteni a szilva maradványát akkor hideg víz,  meleg víz, trisós víz öblítéseket kell végezni türelmesen egy hétig, vagy amíg érzed rajta.

-ne gondold, hogy a pálinka csúcsa a hordós érlelésű (meg az ágyas, meg a hordós-ágyas), ha jól sikerül az almapálinkád örülj neki és idd meg úgy.

-jó, hogy időben kérdeztél és nem a két hónapra a hodóban felejtett, bekeseredett pálinkád javítása iatt kellett írnod.

-ha az érlelés mellett döntesz, a részleteket a fenti hsz.-okban találod.

Előzmény: pálinkás-doszi (74656)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74657

Hali!

Ebben nincs tapasztalatom de.....

Ha van egy jó almapálinkád ízre,zamatra akkor kár hórdóba rakni.

Ez csak  egy vélemény!

Előzmény: pálinkás-doszi (74656)
pálinkás-doszi Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74656

Még mindig olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy a készülő félben lévő almapálinkát hordóba szeretném tölteni (fahordó). Ha minden igaz eperfa hordó. De előtte már volt benne szilvapálinka. Hogyan kezeljem a hordót hogy a szilva aromáját, jellemét ne vegye át az alma? Jó hatással van az almára az ilyesféle hordós érlelés (csersavak) ? Akinek van tapasztalata etéren ossza meg legyen szíves velem.

Köszönöm.

Üdv.

 

bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74655

Sajnos akkor jól kiherélheted a pálinkád, mivel az acetonos szag, íz végig jelen lesz a finomítás során! Nem fogod tudni elválasztani tökéletesen, csak úgy hogy jóval többet veszel el az elején, de a végén is érezhető lesz. Amikor már nem annyira zavaró, akkor válts középpárlatra. Háromszor nincs értelme kifőzni, mert akkor már semmilyen íze nem lesz....csak acetonos.

Előzmény: Törölt nick (74654)
jancsusz Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74653

Alumínium,szódásballon söröshordó, főzdék használták sokáig de mindet le kellett cserélni mert általában valamilyen módon káros.Élelmiszeripari adalékok,több gyógyszer...CSak emiatt kérdeztem.Én is használom csak biztos akartam lenni..

Előzmény: csalitos (74650)
Hatóság0301 Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74652

A színe!

Hatóság0301 Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74651

Köszi a tanácsot Templomhegyi kollégától is!

Kipróbálom néhány csepp tejjel, mert magában a hűtés " fagyasztóban" semmit nem ért.

Majd utána átszűröm! Amúgy finom, de az Ouzó-hoz jobban hasonlít! :)

Előzmény: sogi01 (74645)
csalitos Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74650

   Például?...

Előzmény: jancsusz (74648)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74649

üdvözlök mindenkit!

 

a szilvamag izhatäsairol a kesz pälinkäban netmudok velemenyt alkotni,(ahoz meg keveset fogyasztottam:((...  )

de a nagyanyäm szivabefötjet maggal csinälta es a 2-3 eves befötteken kimondottan erzett a mag mellekize,

amit en kedvelek. összehasolitottam a magnelküli beföttekkel egesz mäs izük van!

Előzmény: szilvakukc (74605)
jancsusz Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74648

Dehogy akarok én megsérteni senkit!!!!

...csak mostanában sok dologra mondják hogy káros meg stb amielőtteéntizedekig JÓ volt.

Előzmény: snapszmester (74646)
snapszmester Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74647

Hűtő spirál? Azt hittem merülő forraló. :-)

Mire használod?

Előzmény: Inkman (74619)
snapszmester Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74646

Még a kérdés is sértő.

10 éve megy a segítés, gondolod hogy ha káros lenne nem bukott volna ki?

Előzmény: jancsusz (74641)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74645

Jól hűtsd le (egy nap mélyhűtő) + 2-3 csepp tej csodákra képes .  

Nekem bevállt.

Előzmény: Hatóság0301 (74630)
kupeci Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74644

Ezt a sisakot hol tartod?

Előzmény: godlock (74639)
jancsusz Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74643

Melyik gyümi cefrélye hajlamosabb a leégésre?Török üstben(szimpla falú) főztem nyári almát és semmi leégés!Alja tömör alu nem pedig lemez tölelékkel.

vf1 Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74642

Nem marad, használd nyugodtan. Savazni akkor kell ha nem tudod rövid időn belül kifőzni a cefrét. A többi az eredményt javítja.

Előzmény: jancsusz (74641)
jancsusz Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74641

Jólét!

Én is hozzányúltam a savazás, pektinbontó, fajélesztő-k alkalmazásához de azért vannak aggályaim.Ezekből a (vegy)-szerektből nem marad vissza valami káros anyag a párlatban?Biztonságosan használhatók otthoni műveletek során teljes mértékben.

rézműves1 Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74640

...pályinkás jó reggelt...

 

...rendben, várom a hívásod...

Előzmény: Hatóság0301 (74630)
godlock Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74639

Pálinkás jó reggelt. 

 

Tegnap vissza kaptam a hegesztőtől a hordómat :D.

 

 

A sisakra már be is forrasztottam a 28 csövet.

 

      

 

  

 

Nem a legszebbre sikeredet a forrasztás de a célnak megfelel :).

 

Így fog majd kinézni ha kész lesz.

 

 

Még csinálnom kell bele egy ideiglenes leégés gátlót, míg nem lesz kész a duplafalusítás.

 

üdv. Miki

 

 

 

vf1 Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74638

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Előzmény: vf1 (72602)
kupeci Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74637

..igaz ugyan  hogy mind kettő másról szól:))

Előzmény: kupeci (74636)
kupeci Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74636

..nem látok ellentmondást a két hsz között:))

Előzmény: CefreTársaság (74629)
pálinkás-doszi Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74635

Olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy a készülő félben lévő almapálinkát hordóba szeretném tölteni (fahordó). Ha minden igaz eperfa hordó. De előtte már volt benne szilvapálinka. Hogyan kezeljem a hordót hogy a szilva aromáját, jellemét ne vegye át az alma? Jó hatással van az almára az ilyesféle hordós érlelés (csersavak) ?

Üdv.

pálinkás-doszi Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74634

Így kell ezt ! :D Jómagam se csinálnám máshogy.

Előzmény: TINTUS (74632)
Cipurró Creative Commons License 2012.09.09 0 0 74633

A táblázat valószínűleg figyelembe veszi az összehúzódást,ami a két elegy keveredésekor történik.Ez annyit tesz,ha 9dl pálinkához hozzáöntesz 1dl vizet,majd összekevered,a végeredmény kevesebb lesz 10dl-nél.

Előzmény: curlie (74618)
TINTUS Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74632

 

Fóliával lezárva a kiforrt almacefre.120 liter .Gála és jonatán keveréke.Főzöm a jövő héten addig talán a többi is kifórr. Addug utóérik még.

templomhegyi Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74631

jól hütsd meg és szürd akár töbször is

Előzmény: Hatóság0301 (74630)
Hatóság0301 Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74630

Sziasztok Szeszfőzők!

Van némi gondom!

Föztem kb. 4 liternyi körte pálinkát, amit szépen fel is hígítottam 51 fokosra a 64-ről ahogy lejött.Gyönyörű víztiszta volt, de hígításkor úgy beopálosodott, mint az őszi köd.

Betettem fagyasztóba, hogy majd a kozmaolaj kicsapódik belőle és leszűröm, de semmi eredményt nem produkált. Hígítsam fel és főzzem át újra, vagy tudtok-e valami egyszerűbb megoldást? Lehet, hogy nem is kozmaolaj?

 

Köszönöm a válaszokat!

 

Rézműves!

Majd hívlak telefonon, mert aktuális lesz a dolog, csak időm nincs felvinni hozzád a csomagot!

CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74629

A valóság is lehet olyan szép - sőt szebb! -, mint a hazug ábránd. (Fekete  István)

Előzmény: kupeci (74627)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74628

Háát én azért maradok a magozottnál :), ha már megvettük.

 

Egyébként most gyártok mag eszenciát, ebből annyi csepp mehet vissza, amilyen meleget szeretnél totál nyári hőség idején...

 

CT

Előzmény: deszegregator (74603)
kupeci Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74627

Szia templomhegyi, bár kivel megeshet az hogy elhiszi azt amit egyébkent szívesen hallana:)

Előzmény: templomhegyi (74626)
templomhegyi Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74626

EZ jó volt kupeci Uram

de aztán biztos vannak nagy vaRázsolók(pl:ÓZ)

Előzmény: kupeci (74624)
templomhegyi Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74625

NEM

Előzmény: kerivili (74623)
kupeci Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74624

..képzeld el  milyen lehetett volna ha nem ecetes!:)))

Előzmény: kerivili (74623)
kerivili Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74623

Uraim!

Ha megecetesedett a cefre, érdemes a főzéssel bajlódni? Mi lesz belőle?

Ismerősöm állítja, hogy a hordóban megecetesedett 200l borából isteni borpárlatot főzetett! Én nem kostóltam. Igaza lehet?

rézműves1 Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74622

...abból a vastagabb csőből, meg a 45°-os lemezekből (nomeg az alsó képből) sejtem miben mesterkedsz...nincs elég gyümi felétek??...

 

...látom a hajtásoknál kilágyítottad...ez egyes, vagy 0.5-ös cső???...

Előzmény: Inkman (74619)
gombászok Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74621

Van: melyik a kedvenced?

Egyébként: kinek a pap, kinek a papné. Nekem a lánya jó lennne mégegyszer, mer' egyszer mán jó lett vóna!

Előzmény: deszegregator (74603)
gombászok Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74620

Legalább ne vernéd nagydobra!

Előzmény: Namostatuti (74610)
Inkman Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74619

Elismero szavaid koszonom. Lattam a munkaidat, azok a SZEPEK!!!!! Ezert igazan sokat jelent amit mondtal. Lehet, hogy termeszetes tehetseg vagyok???? :D Az epruvetta elott 3 dolgot forrasztottam, egy vastagabb rezcsobe furtam ket lukat, s abba forrasztottam ket 10 mm-es csovet, ezen kivul ugy 1/2 collos csobe vagtam 45 fokban s abba forrasztottam ket lemezdarabot. (Ez volt a gyakorlas.....:D) Tegnap vizsgazott az epruvetta, jol mukodott. Annyira megtetszett a rezzel valo bibelodes, hogy mar tervezek egy rez tolcsert csinalni valamint egy kozmaolaj-levalasztot is.Szep napot.

 

Egy kep a felkesz allapotrol:

 

 

Egy dupla hutospiral 6 mm-es csobol tekerve:

Előzmény: rézműves1 (74615)
curlie Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74618

Szép napot mindenkinek!

 

Meg tudná-e valamelyikőtök mondani, hogy a Snapszmester oldalán lévő szeszhígítási táblázban szereplő értékek valamilyen képlet vagy laboratóriumi mérések eredménye?

 

Az általam ismert hígítási képlettel más eredményre jutok, mint ami a táblázatból kiolvasható...

 

Üdv.: curlie

deszegregator Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74617

Egy kedves ismerősöm mindent kimagoz amire csak lehetősége van, a szilvát is, ott szoktam inni ilyen pálinkát. Azért van különbség, ha nem is olyan határozott mint pl. a meggy, vagy a cserkó esetében.

Előzmény: szilvakukc (74605)
LaciMaci93 Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74616

Egyelőre most valami olcsóbb megoldásra gondoltam :(

Előzmény: vf1 (74613)
rézműves1 Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74615

...nekem tetszik...nagy gratula neked, de ebből a darabból (ha Te csináltad) nekem nem az jön le,

hogy most tanulsz forrasztani...szép munka...(és ehhez nem kevés gyakorlat kell)...

Előzmény: Inkman (74247)
rézműves1 Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74614

...pályinkás jó napot...


...az alatt az egy hét alatt, amíg külhonban próbáltam hirdetni a magyar kisüsti hírnevét, egészen

jól "termeltetek" hozzászólás téren...

 

vf1 Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74613
Előzmény: LaciMaci93 (74612)
LaciMaci93 Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74612

Jó reggelt Pálinkafőzők!

 

Tud valaki esetleg közületek hőközlő olajat, esetleg használt pálmaolajat vagy bármi hasznosat jó áron a duplafalú főzőmbe? (Vizet szeretném leváltani)

szabika5 Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74611

Üdv engem érdekel majd a tapasztalatod ! 

Igaz macerás de nem ég le a cefre és nem kell sikálni órákat a főzőt!

Előzmény: Namostatuti (74610)
Namostatuti Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74610

Nos, kedves szesztestvéreim!

Köszönöm a jótanácsokat, amiket kaptam a kérdésemmel kapcsolatban, megpróbálom vízzel kitölteni a főző és a külső edény közti rést, és valamilyen szinten letömíteni, ha nem jön be a dolog a próbánál, akkor marad a gyári megoldás, duplafalúsítás nélkül, és gyenge fűtéssel, ahogy most éjjel is volt. Eredményem 2,1 liter 52%-os vegyigyümilé! (így kérte az ismerősöm, akinek bérbe kifőztem a cefréjét (20 liter cefre) mivel üzemi főzde ennyit sehol nem vállal.)

További kellemes főzöcskézést mindenkinek!

Üdvözlettel: Egy lelkes kezdő!

Namostatuti

vf1 Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74609

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Előzmény: vf1 (72602)
hal65 Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74608

Még csak most kalibráltad?

Nem kapkodtad el:)

Előzmény: snapszmester (74595)
kupeci Creative Commons License 2012.09.08 0 0 74607

"A sisakon próbáltad esetleg kontrollálni az alkoholtartalmat?"...gyufa próba!:))))

Előzmény: szilvakukc (74606)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74606

"A sisakon próbáltad esetleg kontrollálni az alkoholtartalmat?"

Na, ezteted, hogy érted? Főzés közben dugjam be a fejem a sisakba, hogy van-e alkoholszag?:))

Előzmény: vf1 (74604)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74605

Kicsit túlliheged ezt a szilvamag kérdést. Pont a szilva az, ami nem nagyon veszi fel a magízt. Egyáltalán, ittál már mag nélkül cefrézett szilvapálinkát? Szerintem, ha eléd tenném, nem tudnád megkülönböztetni.

Előzmény: deszegregator (74603)
vf1 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74604

A "majd ki ugrott" az nem mérésügyi kategória.

Mettől meddig mér a fokolód?
Hitelesített fokolót használsz vagy csak pár száz forintos tömegárút? 

Hány celzius fokon mérted?

Refraktométerrel ellenőrizted a mérésed eredményét?

A sisakon próbáltad esetleg kontrollálni az alkoholtartalmat?

Előzmény: szabika5 (74601)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74603

Túlsikált punci  - magozott szilva

Nem túlsikált punci, kellő íze , bűze van - szilva maggal cefrézve, mag nélkül főzve.

Egy nyári hőség idején, totál ápolatlan punci - szilva maggal cefrézve, és főzve.

Izlések és pofonok...Van még kérdés?

Előzmény: gombászok (74573)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74602

Ha szezon végén elmosná, és kitakarítaná néha , melynek annyi módja van, hogy már egy lexikont megtöltene, lehet hogy nem volna ilyen gondja... Lehet hogy túl sok ecetfészek cefre, kénesbor csurdogál rajta, ő tudja....Lehet rossz ötvözet, ha valami kőkori darab... Manapság víz, fűtés rézcsövet lehet vásárolni , nagyjából egy kaptafára készültek, és megfelelő kezelés mellett jók.

Előzmény: hal65 (74592)
szabika5 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74601

Jó persze igazad van de ami benne marad az minimális mert a mérő majd kiugrott amikor beleraktam a lepárlott alszeszbe illetve maradékába

Előzmény: snapszmester (74600)
snapszmester Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74600

Lehet hogy igazad van, de a megmértem erős. Nem ismerek olyat akinek erre felkészült laborja lenne. Ez is erős, nem sokat ismerek.

Előzmény: szabika5 (74598)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74599

s még egy:

 

"A lepárlás során mindig egy úgynevezett előzetes lepárlást kell végezni, itt fel lehet mérni a cefre sajátosságait, vagyis, hogy mennyi előpárlatot kell elvenni. Minél tovább tároljuk a cefrét, annál több előpárlati frakció képződik. Tehát arra kell törekedni, hogy a kierjedést követően mielőbb történjen meg a cefre lepárlása. "

Előzmény: CefreTársaság (74597)
szabika5 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74598

Szia ezt megcáfolnám mivel én így főzök és nem mrad a cefrébe alkohol (megmértem)

A főzöm alá egy lábost tettem ami felér a főző tetéig és azt megtöltöm vízzel persze alatta van 3cm  távolság 

A tetején alufolja illetve betekerem rongyal hogy ne tudjon elgőzölgni 

 

Ólvastam hogy a csőböl kék trutyi jön nyugi nekem is jött már ilyen de ezt le lehet szűrni a pálinkából ,ja és nekem új cső van mégis olyan lett !

 

Eggyik ismerősöm úgy oldotta meg a szimpla falú főzöt hogy ne égjen le ,hogy lángterelőt tett az üst alá még (még nem próbáltam )

Előzmény: vf1 (74581)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74597

Erjesztési időtartamra Panyikné elmélete:

 

"Az erjesztésnél célszerű a cefrét 17-20 Co hőmérsékletre hűteni. Az erjedési folyamat lassúbb lesz (2-3 hét), de a gyümölcs aromaanyagai megmaradnak. Az erjedés során kevés mellékreakció jön létre, így kevesebb kozmaolaj, észter képződik, tehát az alkohol kihozatal is jobb lesz, a minőség megtartása mellett."

snapszmester Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74596

1 kg répacukor 1L 50 %-os pálinka.

Előnye: több lesz a pálinkád.

Hátránya: Lehet hogy kevesebb aromával.

Előzmény: Bugsyy (74594)
snapszmester Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74595

Megtörtén a hitelesítése a Maligand készülékednek. Ismert szeszfokú borral csináltam. A hőmérő 3 fokot csal, de ezzel a korrekcióval pontosan és gyorsan működik. Persze szükség van a precíz forráspont diagramomra.

Előzmény: hal65 (74591)
Bugsyy Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74594

Üdv,

 

Még egy kérdés (sokan mondanak sokmindent): 1 kg cukor mit hoz ki a cefréből (igaz ez?: 1 kg cukor = 0,7 l pálinka), mi az előnye, hátránya?

 

Korábbi kérdéseimre a válaszokat nagyon köszönöm!!! :)

CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74593

Magam is így gondolom, valahol határt kell húzni és nem rohasztani.

 

Összesítettem, cefréink 20-23 napot erjedtek 16-18-as brixekről szinte lineárisan dobták el 3-5 nap alatt az értékeket 8-10-re, majd onnan vagy semmi vagy nagyon lassan 5-ig.

 

Az tiszta, hogy a kezdeti erjedésmentes érték elfogadható, gyümölcsönként különböző szárazanyag korrekcióval, mint cukor tömeg%. Azt követően csak relatív értéként lehet kezelni, mintegy a változás követésre, akár a kotyogó működését, akár a súlycsökkenést csak pontosabban és szofisztikáltabban. Számomra a végértékek szórása volt zavaró, de hát túl sok a változó az egyenletben.

 

Köszi!

 

CT

Előzmény: Miklós1 (74574)
hal65 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74592

Dobd ki.

Rossz ötvözet!

De majd nyilván valaki megcáfol:)

 

Előzmény: janccs (74584)
hal65 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74591

Ki vagy Te mester?

Javasasszony?:))

Előzmény: snapszmester (74590)
snapszmester Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74590

Már más is írta. Nem tudom miket olvastok hol, de az erős cefre se forr 90 C fok alatt, igaz 100 fölött se.

Előzmény: Namostatuti (74583)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74589

Nyilván. A víz 100 fokon felforr, elgőzölög, így nem ad át elég hőt, kivéve, ha nyomás alá helyezi, akkor azt hiszem 120 fokig is mehet vele. De ez már sokkal bonyolultabb, nyomásszabályzó szelep is kéne szvsz. meg edény, ami bírja a nyomást.

Az olaj jobb választás lehet, mert oda nem kéne szelep, 300 fok körül van az étolaj lobbanáspontja.

Előzmény: vf1 (74588)
vf1 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74588

Igen ez a kijövő, felszálló pára hőmérséklet. De ahhoz hogy ezt elérd, a duplafalúban lévő hőközlő anyagot, -vizet vagy olajat-, sokkal magasabb hőmérsékletre kell felmelegíteni.

Előzmény: Törölt nick (74586)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74587

Üdv Szkajvolker! No, megkezdtem főzni a borélesztős hordót. A sima élesztős társai hamarabb kiforrtak, 38 literből nyertem múltkor 5,5 liter 35%-os alszeszt.

 A borélesztős pedig dettó teljesen ugyanez, 32 literből lett ma 4,3-4,4 liter kemény 35%-os alszesz.

Mindegyikhez 2-3% cukor lett adva és ugyanakkor lett eltéve. Illatban sem találok különbséget, egyformának tűnnek, így alszesz szinten.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (74372)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74586

Általában nálam az üst rézfedelén a kivezető csonkon mérve, 73 foknál indul a csepegés, 77-78 foknál jön a java és 80-84 foknál a vége, alszesz főzéskor.

Előzmény: Namostatuti (74583)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74585

Szia! Nekem sem dupla falú a főzőm sajnos, ezért gondot is okozott főleg az alma odakozmálása.

Próbáltam pici mosott kaviccsal főzni, meg szita szerűséggel, ugyanaz történt. Viszont van egy használható módszer. Tiszta homok. 45 literes üstömbe olyan 10-12 marékkal szórok az aljára. (elég széles és domború az alja). Sima talpúba pár marék elég lehet. 

 Így is picit szenesedik, de nem olyan vészes, és a szén a homokkal együtt marad, mosáskor egyben lejön. Régebbi hozzászólásban olvastam 5195-5323-5327, Obsitos írta, olvasd el.

Mielőtt duplafalúsítasz, próbáld ki, hátha neked is beválik.

Előzmény: Namostatuti (74580)
janccs Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74584

Hello Mindenki ! :)

 

Itt van már a szeszfőző idény;)

 

De olyan problémába vagyok , és szeretném kérni a geítségeteket , hogy a vörösréz lepárló csövet , hogy lehet kitakarítani ?

Az idén már probáltam főzni , de kék szinű lett az alszeszem .... gondoltam ecetes volt nagyon és megmarta a rezet.

De mikor másodjára is főztem vele akkor is úgyanolyan kék szinű volt...

Gondolom elég sok a réz rozsda benne meg a kozma a csőben , mert már hullotak ki belőle ilyen kis kék szinű darabok :S

Nah szóval az a kérdésem hogy hogy lehet kitakaritani , mit lehet használni, és mit ne használjak ??

Minden nemű információt szivesen fogadok, és előre is köszönöm ;) !

 

Üdv

Namostatuti Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74583

Kár, pedig én azt olvastam, hogy 78,3'C-100'C-ig kiforr az összes alkohol a cefréből....

Előzmény: vf1 (74581)
vf1 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74582

Ha mindezt olajjal képzelnéd jobb lenne, mert magasabb hőt tudnál közölni. Viszint az "alufóliás betekerés" balesetveszélyessé teszi.

Nem égne le egyik módszerrel sem.

Előzmény: Namostatuti (74580)
vf1 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74581

Miután a víz elforr a két fal közül, folyamatosan pótolnod kellene. Nem tudnád kifőzni a cefrét mert a hőközlő víz csak 100 fokig melegszik, és az alkohol benne maradna a moslékban.

Az 5 centi sok.

Nyomás alá kell helyezni a rendszert, hogy a melegítéssel 100 fok felé tudj menni. 

Előzmény: Namostatuti (74580)
Namostatuti Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74580

Sziasztok Szesztestvéreim!

Felmerült bennem egy kérdés, mellyel gondoltam, titeket meglepnélek!

Nos: 17 literes török eredetű rozsdamentes kukta alapú "gyári pálinkafőző"-m van.

Ez szép, és jó, de többször letapad, néha kicsit oda is kap benne a cefre, főleg, amelyik kicsit sűrűbb.

Gondoltam, megcsinálnám házilag "duplafalú"-ra.

Ehhez az lenne az elképzelésem, hogy beleállítom egy másik edénybe, melynek az aljára tennék 5 cm-es távtartót, a két edény ne érjen össze, feltöltöm a köztük lévő részt vízzel, majd ahol a külső edény felső pereme van, ott körbetekercselem  a hézagot alufóliával. 

Kérdéseim:

-Jó-e az elgondolásom?

-Több idöt vesz így igénybe a főzés?

-Leégés elkerülhető vele teljesen?

 

Várom szíves válaszaitokat, jótanácsaitokat, esetleges más módszert, amit házilag olcsón kivitelezhetek.

Villanyrezsóval fűtök alatta, amely 4 fokozatban állítható, 500W, 1000W, 1500W, 2000W.

 

Köszönettel: Egy lelkes kezdő!

Namostatuti

bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74579
Mindkét műszer más-más elv alapján dolgozik, és minel csak az erjedésnek nem indult cukros folyadék mérésére alkalmas, ezért az erjedés közben egyre eltérő eredményt mutatnak. Pródáld ki cukros vízzel, alkohol nélkül!
Előzmény: naerreiszunk (74577)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74578

Itt van egy pár átszámítási függvény, de elég kacifántosak.

http://en.wikipedia.org/wiki/Brix

Indítottam egy vödör szőlő cefrét, naponta le fogom mérni a súlyát (hátha nem felejtem el, de hát a cefrét sem felejti el nyomkodni  az ember :)), kíváncsi leszek a CO2 veszteség lefutására.

A digitális horgászmérleg remek találmány! :) A gázpalackot is mindig méregetni szoktam főzés előtt és után.

Előzmény: naerreiszunk (74577)
naerreiszunk Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74577

Érdekes nekem ez Brix mérés.

Májusban vettem én is (eddig must fokolóval mértem).

Azt írják a szakirodalmak, hogy 1,106-al mutat többet a Brix.

Ez nálam is így van (pl. az Irsai Olivér 18 mustfokot és 20 Brix-et mutatott).

A kiforrásnál már nem volt igaz ez az 1,106, mert a mustfokoló 1-t, a Brix meg 7-t mutatott.

Ezek szerint ismerni kellene a 0-30 cukorfokhoz tartozó 0-30 Brix függvényt (úgy néz ki, hogy nem lineáris).

Előzmény: Miklós1 (74574)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74576

Minden számít!

még a békák brekegésének a hangmagassága is

Előzmény: hal65 (74575)
hal65 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74575

Az idén nálam is szolidabbak voltak az erjedések. Bár a mostani szőlőcefre, elég intenzíven kezdett, de a többi tényleg lassabban forrt a szokásosnál. Lehet, hogy ez a "páratartalom nélküli" idő, ilyen hatással van az erjedésre?

Előzmény: TINTUS (74568)
Miklós1 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74574

A maradék Brixről nekem is csak általános elképzeléseim és megfigyeléseim vannak, ami  ugye nem labormérés (71902hsz.). Érdekes ugyanannak a sárga mirabel fának a termését követni:

-2011 aug. 5 Brix13 kierjedve Brix7

-2011 aug. 29 Brix14,8 kierjedve Brix10

-2012 aug. 31 Brix16,2 kierjedve Brix10

Egy héten belüli erjedések voltak, semmi utóerjedés. A kierjedt cefre a kifröccsenés után lakkszerűen odaszárad. Vajon milyen vízben oldható anyag okozza?

71902: "...sók, vitaminok, színezőanyagok és savak (a természetes gyümölcs sav és a pH csökkentés érdekében bekevert akkusav együtt) adják a maradék Brix értékét. Végül ne feledkezzünk meg a keletkezett alkoholról sem..."

Az a főzőmester aki a szilvát kierjeszti Brix5-ig valószínűleg megvárja az ismeretlen anyagok bomlását is, de az már nem a cukor fogyása, az már nem erjedés, az romlás.

Előzmény: CefreTársaság (74563)
gombászok Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74573

"Szilvórium magíz nélkül?! Viccnek is rossz...."

 

Na és, van punci szőr nélkül is, van aki úgy szereti!

Előzmény: deszegregator (74531)
gombászok Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74572

Barkócza, megmérted, vagy csak saccoltad?

 

Laborgyakorlaton a kémiatanárom azt verte a fejünkbe ökölszabályként, hogy 1ml=16 csepp, akkor még ennyi volt, igaz ennek már vagy 40 éve.

Persze van eltérés a sűrűségkülönbözet miatt, az én pektinbontóm 10ml-es, cseppentős, egy vödör, kb. 10 literhez szoktam festékkeverős zúzás előtt 1-2 cseppet adagolni.

Előzmény: barkócza (74539)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74571

Ok! Köszi!

Előzmény: Wassernyolcas (74564)
vf1 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 74570

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Előzmény: vf1 (72602)
csalitos Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74569

   Na, látom jó tanuló voltál az oskolában. Tudod, "vak tyúk is talál szemet"  :-)), ráhibáztál. A két sürűség közötti külombség 8,1 %. Mivel a térfogatváltozás és a súly közöt egyenes arányoság áll fenn, igy a térfogat is 8,1 %-ot válozik. 10 l-ről 10,81 l-re 100 Co hőmérséklet növekedésnél.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: Wassernyolcas (74564)
TINTUS Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74568

Tavaly a gyümölcseim habja majdnem kiszaladtak a cefrés hordóból, idén meg a meggy és alma éppen csak gyöngyözve forr.

Más is így van vele ?

 

csalitos Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74567

   Mindazoknak akik mag nélkül cefréznek. És tovább nem foglalkozom (foglalkozunk) az üggyel!

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: deszegregator (74566)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74566

Elnézést, ha valaki önérzetébe gázoltam, megszaladt a kezem kissé...:-((

Előzmény: csalitos (74550)
vf1 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74565

Igen, nincs teljesen tele, kb 3 centi légrés van fölül.

Előzmény: Wassernyolcas (74559)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74564

Szia Józsipapa!

Igazad van, a sűrűség különbség alapján másként is lehet számolni. Azon a 3 deciliter különbségen nem veszünk össze. A lényeg, hogy tágul az olaj is hőmérséklet  emelkedésre. Te megmutattad, hogyan számoltál, ha nem haragszol, én is megmutatom:

Kiindulás: 10 liter olaj, sűrűség 20 C° - on 0,880 kg/lit., 120 Co-on 0,814 kg/lit.

A 10 liter olaj tömege 20 Co-on:  10 x 0,88 = 8,8 kg.

A 8,8 kg tömegű olaj térfogata 120 Co-on:  8,8 : 0,814 = 10,81 liter

A térfogat növekedés: 10,81 – 10 = 0,81 liter. üdv. W8.

 

Előzmény: csalitos (74505)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74563

Szia Miklós1!

 

Visszaolvastam egy kicsit s izgatna ez a "cseresznye Brix20...11-ig" dolog.

 

Én így jártam a cseresznyével és a szilvával, nem ment le 10 alá. A főzőmester állította, hogy az még nincs kész, le kell mennie 5-alá, ő még akár pimpósítja is, ha kell. Ezért nem adott a szilvám 14 litert, mert elkapkodtam. Még itt áll a szilva maradéka (+2 hét), de a brix még mindig stabil.

 

A kérdésem, hogy mi határozza, mi módosítja az elérhető értéket, szín, egyéb szárazanyag ezeknél a gyümölcsöknél?

 

Üdv,,

 

CT

Előzmény: Miklós1 (66261)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74562

Szia!

 

Nekünk tavaly 2 féle szőlőnk volt, zenit és muskotály. Mindkettő remek lett, csak ajánlani tudom mint alapanyagot. A zenit karakteres a muskotálytól meg lehullik a csajokról a bugyi.... Idén a muskotály mellé sikerült cserszegit, amit tavaly is akartam, csak felvásárolták a szlovákok.

 

Remélem a vilmos is hasonló hatással lesz, ma megjött 520 kg. Még zöld, néhány nap a hűtőházban meghozza a kívánt utóérést.

 

Ráadásul itt az alkalom, hogy kipróbáljuk az almakörtebirs-darálót is.

 

 

Üdv, CT

Előzmény: xukac1 (74557)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74561

Beszámomolok róla!

Előzmény: xukac1 (74560)
xukac1 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74560

.... Én meg a tapasztalataidra vagyok kiváncsi. Ha nem gond, megkérlek a megosztásukra.

Előzmény: sogi01 (74558)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74559

Arra azért vigyázz, hogy úgy lehet csak zárt a duplikátorod, ha nem töltöd csurig olajjal. Az olaj tágul, ez biztos. A térfogatnövekedésnek hely kell. Ha nincs elég hely, akkor feszít. Vf1 rendszere is olyan, hogy a felső, tömítés nélküli csonkon tud a levegő ki-be mozogni. Ő sem tölthette csurig, ezért nem érzékeli a tágulást, illetve a zsugorodást. W8.

Előzmény: sabrinho (74521)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74558

Na ez egy nagyonjó kérdés.

Én is cefréztem szőlőt szombaton főzöm is.

Kíváncsi vagyok.

Előzmény: xukac1 (74557)
xukac1 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74557

Izén érződik a szőlő fajtája? Egyáltalán valamilyen iz érződik, vagy csak valamilyen pálinka lesz belőle? Egyszerűen kiváncsi vagyok, mert még soha nem csináltam, sőt még a főzőt sem vettem meg, egyenlőre csak tervezgetek, de a napokban meg akarom valósitani.

Előzmény: barkócza (74556)
barkócza Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74556

Igen, érdemes. A szőlőt le is bogyózhatod (szerintem úgy jobb), de van, aki a szárát is bennehagyja, mert úgy szereti. Nincs vele semmi különleges dolog, és a viszonylag nagy alkoholtartalom miatt kiforrás után is jól eláll, csak legyen levegőtől elzárva.

Előzmény: xukac1 (74555)
xukac1 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74555

Ismét jelentkezek tanácsért. Az általam csak hétvégeken látogatott telken vannak szőlőtőkék is, amelyen már múlt hét végén is nagyon finom, édes volt a szőlő. Felmerült bennem, hogy mivel borkészitéssel nem foglalkozom, érdemes lenne-e cefrézni és kifőzni? Van valamilyen extra a kezelésében, vagy hasonlóan kell, mint bármi mást? A szemeket nyilván le kell szedni és összezúzni, de azon kivül van más furfang? Arra egyébként nem tudok figyelni, hogy amint kész a cefre, egyből főzzem, igy csak akkor érdekel, ha egy-két hetet kibir a cefre készen is. Előre is köszi a tanácsokat.

CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74554

:)

Előzmény: csalitos (74550)
kertszerviz Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74553

legalább, mint egy kertitónak! abba is öntheted nagy garral...

Előzmény: CefreTársaság (74552)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74552

Szia!

 

Szerintem jó a műszered, nekem 5,5 volt a pH-ja a bodzának cefrézéskor és 1,6 l 75%-os foszforsavat kellett hozzátennem 100 literhez, hogy 3,1 legyen végül. Nálam az ökölszabály 0,7 l/ 100 l cefre, no ez itt nem működött olyan bazi puffer hatása van.

 

 

Üdv, CT

Előzmény: pam-pi (74525)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74551

Szia!

 

nincs értelme túladagolni, hiszen az enzim, ha elvégezte a dolgát elszabadul és újra bont.

 

Üdv,

 

CT

Előzmény: Törölt nick (74517)
csalitos Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74550

   Csak a vadbarmok nem magozzák a szilvát, hanem minden szart beleraknak. Tiszteséges ember csak mag nélkül cefréz.

   Minden jót.

   Józsipapa

Ui: Nem... ne reagálj rá. Sejted, hogy ezt miért írtam? Ha megkérhetlek, a hozzászólásod olyan legyen, hogy senki önérzetét ne sérsed. Ezt egy elhamarkodott, szerinted jóposágúnak tűnő hozzászoláskén veszem. Azért egy halványocska elnézést elrebeghetnél.

Előzmény: deszegregator (74531)
barkócza Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74549

A cím alatt van egy link ("Tisztelt látogató..."), ott minden le van írva. Ha elolvastad, és még van kérdésed, szívesen válaszolunk. Ha mindent úgy csinálsz, ahogy ott le van írva, jó lesz a cefréd és a pálinkád, ne aggódj. :)

Előzmény: Cross80 (74547)
csalitos Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74548

Hello Bugsyy

   Még fecskendő sem kell a mércéhez. Egy vékony filctollal húzz egy függőleges vonalat és skálázd be. A milliméteres vonalzó segít. Ha pár cseppet tévedsz, semmi problémát nem okoz.

   Minden jót.

   Józsipapa.

Előzmény: Bugsyy (74538)
Cross80 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74547

Szép jó napot mindenkinek!

 

Ezen a fórumon új vagyok!És nagyon fontos segítségre volna szükségem!

Szóval

 

Van 150kg szilvám!Nem tudom milyen csak azt,hogy  magvaváló

A cukor foka refraktométerrel mérve  a szilváknak valamelyik 18 van 16 és van 13%

Azt mondták nekem kicsit hagy érjen még!Azóta egy hét eltelt!

És nem tudom,hogy álljak neki cefrét csinálni!

Mikor és hogyan,megszokták mosni a szilvát vagy nem?

Kiszokták magozni igen vagy nem?

És mivel zúzzam össze a szilvát,hogy levet engedjen?

Sokan azt mondták semmi nem lesz belőle mert annak jó idő kell meleg és már a szilvának ez az idő ami most lesz az rossz és amúgy is már  késő!

Nem értek hozzá ,sosem csináltam cefrét!

Cukrot vizet kellene hozzá tenni? 150 kg szilvából mennyi cefre nyerhető körülbelül?

Aki tudna nekem segíteni az kérem írjon!

Köszönöm a segítségeteket! Sziasztok!

 

Cefre86 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74546

Kóstolással mit lehet megállapítani?

Szerintem főerjedés után egy nappal ugyanúgy nem édes a cefre, mint az utóerjedés befejeztével, de azért azt nem lehet mondani, hogy előbbi esetben már kész a cefre.  Van ott még néhány nap amíg forr, csak lassan.

Előzmény: barkócza (74537)
Kariboy107 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74545

Köszi mindenkinek a válaszokat!

pálinkás-doszi Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74544

AHogy már írták előttem, kiforrt. De egy jó tipp hogy a cefrére vágsz egy fólia kört, ami kicsit nagyobb a hordó átmérőjénél, ezzel a fóliával szépen "becsomagolod", lezárod a cefre tetejét ígyis védve a kártékony levegőtöl és a baciktól! :D Ha hűvősebb helyen tudod tárolni mint 20 fok a főzetésig akkor nagy gond nem lehet. 

Előzmény: Kariboy107 (74535)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74543

Szia! Nekem nem is volt szilvám.:-) Sajnos, hogy nem. Én a pektinbontó tasakhoz szóltam csak hozzá. Üdv!

Előzmény: deszegregator (74531)
Cefre86 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74542

Most már ne nyomkodd a bundát (azt egyébként csak főerjedésben kell, utóerjedésben már nem szerencsés mert oxigént vihetsz a cefrébe és akkor ecetesedhet), hanem zárd le a hordót légmentesen és rakd minél hűvösebb helyre. A szilvának nem szokott megártani egy kis tárolás.

Előzmény: Kariboy107 (74535)
hal65 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74541

Veszel gyógyszertárban műa fecskendőt,(kb5ft) és azzal is kimérheted, mivel azon van ml beosztás.

Előzmény: Bugsyy (74538)
vf1 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74540

100 literhez valót tedd bele 4-5 liter vízbe, jól keverd el.

Előzmény: Bugsyy (74538)
barkócza Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74539

Kb. 40 csepp 1 ml.

 

Ezt a pektinbontót nem pálinkához, hanem elsősorban gyümölcslé készítéshez használják, a préselés megkönnyítésére. A 2 óra kezelési idő azt jelenti, hogy az enzim hozzáadása után két óra múlva lehet préselni.

 

Pálinkához is használható, persze, itt a kezelési idő értelmetlen. Rögtön a cefrézésnél tedd bele a cefrébe, az élesztővel együtt.

Előzmény: Bugsyy (74538)
Bugsyy Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74538

Üdv,

 

Én is Zimopec-et vettem. Nem igazán van "kimérő" hozzá (100 liter/kg-hoz mondtak 1, 2 ml-t), így honnan tudom mennyi a megfelelő mennyiség, ill hogy kell hozzáadni a cefréhez? (elég csak ráönteni vagy vízzel keverve és utána...). Ilyet írtak a tégelyre: A kezelés időtartama 1-2 óra. Ez mit jelent pontosan?

 

(Most csinálok először ilyet.. : S  )

 

 

barkócza Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74537

Már kiforrt, ne sokat nyitogasd. Ha bizonyosságot akarsz, kóstold meg.

Előzmény: Kariboy107 (74535)
Kariboy107 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74536

3-4 dm = 3-4 cm

Előzmény: Kariboy107 (74535)
Kariboy107 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74535

Sziasztok!

 

Kb. 2.5 hete cefréztem Blue free szilvát, 220-as hordóban, tettem bele budafokit, Zimopecet (kicsit túladagolva) és 3% napfényt..

Felturbózott festékkavaróval aprítottam, elég szépen összezúzta. A meleg miatt el is indult szépen forrni, most ott tartok, hogy van rajta kb. 3-4 dm bunda szerű, nem fordult át még, és ahogy nyomkodom, naponta egyszer, hallom, hogy még kicsit forr, de a láng már nem alszik el egyáltalán..

Garázsban van, állandó kb. 20°-on, a kérdésem az volna, hogy 1 hét múlva van időpontom a főzdében, ez addig ki fog rendesen forrni, vagy már elvileg így is jó, nem számít, hogy nem fordult át?

Illetve elég, hogyha naponta egyszer nyomkodom a bundát, ugye vagy kétszer kellene?

 

 

hal65 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74534

Na!

Előzmény: deszegregator (74531)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74533

A pektinbontót teheted, a borélesztőt már hiába, úgyis lekaratézzák azt az elszaporodott vadélesztő(k).

Előzmény: Bugsyy (74528)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74532

A kajszit is így csinálom, egyszer magoztam ki cefrézés előtt, többé nem fogom! Egyszerüen nem volt kerek az a pálinka , hiányzott belőle "valami", hát az a valami az a magíznek nevezett komplex íz, ami egyáltalán nem csak kesernyés ízt ad hozzá. A vadszilvát azonban magozom, nekem annak a magíze nem jön be, rettentően tolakodó, sőt az első hetekben keserű, a vadszilvánál a gyümölcshúsban is van elég "vadság" ami kellő marcipánosságot ád a párlathoz, illetve a fekete cserkót magozom még ki cefrézés előtt, ott is van a gyümihúsban elég mellékes, az jobb kimagozva. (szomolyai, és félvad , ehhez a családhoz tartozó fekete fajták...)

Előzmény: deszegregator (74531)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74531

Csak a bugrisok magozzák a szilvát! Elég egyöntetű vélemény a maggal cefrézés, majd a hordó alján összegyült mag leszűrése a főzésnél! Szilvórium magíz nélkül?! Viccnek is rossz....

Előzmény: Törölt nick (74517)
pam-pi Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74530

Lentebb olvastam ezt a préselős megoldást.

Savazni meg azért akarok, mert tegnap a tegnapelőtti cefre tetején már szürkés lerakódást véltem látni. Igaz a 60 l-es hordó alján csak 10 l volt ( ez nem fért bele a másik hordóba).

A biztonság kedvéért még cukkert is raktam bele 3%-ot.

Előzmény: szilvakukc (74527)
vf1 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74529

Teheted.

Előzmény: Bugsyy (74528)
Bugsyy Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74528

Üdv,

 

Tehát megvettem a pektinbontót, amit írtatok. Vmint ajánlottak borélesztőt is hozzá. Namost, az lenne a kérdésem, ezeket, csak újonnan indított hordóba tehetem, vagy még olyanba is belefél, amit vasárnap indítottunk, viszont már forr?

Előzmény: sabrinho (74483)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74527

Simán lehetmagas a ph. Tavaly nekem 4,9 volt, és egy liter!!!! akkusav kellett hozzá, hogy levigye 120 lityi cefrének. Tavalyelőtt csak 4 volt, ahhoz 3 deci. Ha optimista típus vagy, nem kell savaznod. 

Ki mondta, hogy préseld ki? Isten őrizz! Olyan "üres" íze lesz. Sztem hallgass sas apukára , aki pofonvágta a fiát, miután az mindenáron gólyát kért reggelire, hiába győzködte, hogy a héjában van a vitamin.:)))

Előzmény: pam-pi (74525)
vf1 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74526

Nem tudom, ezt nekem úgy csinálták a nagyon régi melóhelyemen. Először volt egy 500-as saválló csődarab amiből készítették a főzőt, ezt "eltávolítottam" a gyárból. Miután állandóan leégettem a cefrét visszacsempésztem, és készítettek rá egy köpenyt.

Kiváló szakember volt aki készítette, azóta is szívesen emlékszem Palira

Előzmény: godlock (74524)
pam-pi Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74525

Köszi a választ.

Végül én is úgy döntöttem, hogy nem baj ha marad benne szár. Elvégre a szörpöt is szárral együtt áztatott virágból csináljuk. (amúgy megrágcsáltam a szárat és nincs rossz íze)  Egy darabaig fésülgettem aztán megunva ledaráltam szőlődarálón. Ezután a rettenetessel szedegettem ki a nagyját.

 

Az elképzelhető, hogy 4,8 a ph-ja? Vagy rossz a műszerem?

A 100 l-hez 1 dl akkusavat adva (több nem volt itthon) is ugyan ennyit mértem (4,7- 4,8 között ugrál a műszer.

Ezt is le kellen vinni 3,2-re?

Raktam bele pektinbontót és fajélesztőt, csak ezután mértem. Lehet, hogy ez emelte a ph-t?

 

Főzés előtt préselés....?

Hááát nem tudom....

Nekem olyannak tünik így mintha szőlőnél csak a bort főzném.

És ilyenkor teljesen más az íze mint amikor a a szőlővel együtt főzök!

Vélemény.....?

Előzmény: szilvakukc (74506)
godlock Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74524

Jó ötlet én is így fogom megoldani. A felső részen a 2cm távolságot, hogy oldottad meg a hegesztésre gondoltam. 

Előzmény: vf1 (74518)
vf1 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74523

Ha rákattintassz a képre, nagyobb, olvasható lesz!

Előzmény: Feriba51 (74520)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74522

Tegnap este lefőztem 45 liter vegyes pálinka alszeszt, összességében csak 20 fokos volt.  Éppcsak belefért az üstbe, a fedő maga olyan erősen domború-sisak szerű, az volt a gőztér. 75%-osan indult, és 5,5 literig tartotta is ezt a fokot. 46%-ig szedtem, itt már erősen figyelgettem, kóstolgattam. A következő 0,8 literes üveg már 40-es volt, ezt már nem tettem bele. 2,5 dl rézelejét dobtam ki belőle, utána szedtem 6 db  1 dl-es pohárba, ebből az első 3-at dobtam ki. Többit jónak találtam. Elfelejtettem először hígítani kóstoláskor, belekóstoltam a 75%-osba. Még ma is zsibbad az ínyem tőle. Végeredmény: 10,4 liter 65%-os vegyespálinka+6-7 deci 40-es, többivel nem foglalkoztam. Egy óra volt a felfűtés és utána még 4 órát kellet főzni. Ha jól számoltam este, ez hígítás után 15 liter 46%-os lesz.

sabrinho Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74521

Ok, köszi!

Előzmény: vf1 (74518)
Feriba51 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74520

Talán egy picit nagyítva:-)))))))))))))

Jó nedűt!

Előzmény: vf1 (74519)
vf1 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74519

Örülök, hogy tetszik, akkor még egyszer!

Előzmény: hal65 (74512)
vf1 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74518

Igen, ha megnézed alul van rajta egy leeresztőcsavar, egy vakdugó, fölül pedig az a csavar tömítés nélkül betekerve a lélegző nyílás.

Tehát, valószínű tágul az olaj, de én azt eddig nem vettem észre, olaj nem folyik se alul, se felül, buborékokat sem látok.

 


Előzmény: sabrinho (74511)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74517

Jó reggelt! Ugyan ezt használom, itt eléggé elírták a mennyiséget. A tasakban 10 gramm van, és felhasználása 1gramm/ 100 liter. De ha 2 grammot használok 100 liter cefréhez, akkor is 500 literhez elegendő a tasak.

Előzmény: sabrinho (74483)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74516

üdvözlök mindenkit!

 

edesanyäm szilabeföttjet magozatlan szilväbol kesziti,

mäs szilvabeföttekkel összehasonlitva halväny kesernyes talän marcipänos mellekize van amit kedvelek.

ha szilvät cefrezek,ezt maggal eggyüt fogom probälni !

Előzmény: vf1 (74472)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74515

Citromsav. Bemész a boltba , veszel néhány tasakkal. Vizet bele , aztán meg beleöntöd a citromsavat.

Állni hagyod , és másnap szépen újra átkeféled. Jó munkát.

Előzmény: BigBobWest (74513)
Feriba51 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74514

Tegyél bele egy marék homokot, egy kis vizet, és rázogasd!

 

Jó nedűt!

Előzmény: BigBobWest (74513)
BigBobWest Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74513

Üdv!

Légyszíves segítsetek ha tudtok!

Fonott butykosban szeretnék pálinkát tárolni, de az ősök korábban házi bort tartottak benne, aminek az lett a következménye, hogy a belsejére  - nem az egész felületre - foltokban rászáradt a bor(seprő). Több éve így állnak. Van valami hatásos módszer ezek eltávolítására? Vagy felejtős? (Az üvegtisztító kefével semmire nem mentem,mert nem férek hozzá)

 

Köszi!

hal65 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74512

Szép főző, és már rég láttuk:)))

Előzmény: vf1 (74504)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74511

Köszi!

Akkor ezek szerint akár "zártra" is lehet csinálni.

Előzmény: csalitos (74505)
vf1 Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74510

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

 

Előzmény: vf1 (72602)
Tintás Bánsz Creative Commons License 2012.09.06 0 0 74509

zsoltika.radics@gmail.com

Erre nyugodtan írhatsz.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (74503)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74508

Már montam, a pálinkafőzés olyan, mint a szerencsejáték: Mentális függőséget okozhat!

Ha valaki vödörrel a kezében indul egy romantikus, andalgó, esti sétára a nejjel, ott,- hacsak nem szégyenli, és fejrehúzás céljából viszi- baj van:)))

Előzmény: sogi01 (74499)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74507

Én ilyen műanyag tömlő összekötő idomból  http://www.komprador.hu/termekek/24732/Muanyag_tomlo_osszekoto_3_4_1_.html hekkeltem a rézcső átvezetést, meg a hűtővíz ki/be csatlakozást is. http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=121010511&t=9007484

Előzmény: godlock (74501)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74506

Nem baj, ha marad egy kicsi benne. Először küld át egy szőlődarálón, vagy effélén, mert a festékkeverő, akármilyen rettenetes is, egyben hagy egy csomó szemet. Látszólag szép lekvár, és mikor bemeregeted a főződbe, látod, hogy mennyi egészben maradt szem úszkál.

Aztán gyühet a rettenetes, amit azzal kiszedsz nagyjából, bőven elég. Sokszor főztünk már kiváló bodzát ezzel a módszerrel, nem érződik a szár íz. 

Persze, ha hozzá tudsz jutni szőlőbogyozóhoz, az a legegyszerűbb. Ha nem is tökéletesen, de jól lebogyózza.

Előzmény: pam-pi (74482)
csalitos Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74505

   Súlykülönbséget számoltál. Ez kb. 66 g/l. Az mennyi cm3? 0.814x66=53cm3. Literre számolva 1053cm3. Tiz liter hőközlő csak fél literrel lesz több. Elhanyagolható, ha megfelelő a légtér az olaj felett.

   Minden jót.

   Józsipapa.

Előzmény: Wassernyolcas (74502)
vf1 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74504

Bocs, ha kiszámoltad, biztos igazad van. Én nem tapasztaltam ez idáig tágulást, olyan 6-7 liter olaj lehet a főzőmben, nem is foglalkoztam vele.


Előzmény: Wassernyolcas (74502)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74503

Add meg az emiled írok oda.

Előzmény: Tintás Bánsz (74489)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74502

Ezt a tágulást a Termol-68 hőközlő olaj adattáblájában megadott két hőmérsékleti értékhez adott sűrűségből számoltam ki. 20 C fokon a sűrűség 0,880 g/cm3, 120 C fokon 0,814 g/cm3. Ha rosszul számoltam volna ki, akkor elnézést kérek, de szerintem nem tévesztettem. Jó lenne, ha valaki leellenőrizné. W8.

Előzmény: vf1 (74500)
godlock Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74501

Köszönönöm a segítségeteket. Akkor holnap össze forrasztom az idomokat.

Amúgy az üst és a hűtő összekötést a te képeid alapján fogom megcsinálni, így lehet majd állítani az emelkedést.

Még egy kérdés a müanyag hordóba, hogy szereljem be a kifolyót?

 

üdv: Miki

Előzmény: hal65 (74496)
vf1 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74500

Én nem tapasztaltam ekkora tágulást.

Előzmény: Wassernyolcas (74497)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74499

Sziasztok! 

Voltam sétálni a Nejemmel .... Szedtünk is egy vödör bodzát:)

Holnap folyt.köv. :)

kupeci Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74498

Szerintem is jól néz ki!:)

Előzmény: godlock (74491)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74497

A hőmérséklet emelkedésére az olaj is tágul, csökkenésre zsugorodik. Egy korábbi h.sz.-ben már szerepelt, hogy pl. 10 liter Termol-68 hőközlő olaj 0,8 litert tágul, ha 20 C fokról 120 C fokra melegítjük. Ha visszahűl, ugyanennyit zsugorodik. Mindezek légköri nyomáson értendők. A többi olaj hőtágulása sem térhet el olyan nagyon ettől, hogy ne vegyük számításba a többinél ezt az értéket. W8.

Előzmény: sabrinho (74481)
hal65 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74496

Jól nézki!

Szerintem forraszd össze.

Előzmény: godlock (74491)
kupeci Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74495

Az nem baj ,

a baj az hogy

" fazekan"-t írtál fazékon helyett!:))

Előzmény: godlock (74491)
köműves Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74494

Szia  a festék keverő kiszedi a javát mikor kiforrt ,szőlő présen letolod  én így csináltam!

Előzmény: pam-pi (74482)
Tan-csi Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74493

Nekem is forrsztva van ezer éve, még működik.

Előzmény: godlock (74491)
kupeci Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74492

Darálóval egybeépített bogyózó,

Előzmény: hal65 (74487)
godlock Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74491

Sziasztok a projekt folytatódik :D. Az 50L hordó jelenleg egy hegesztő mesternél van aki rá hegeszti AWI-val a 2 rozsdamentes karikát. Addig míg ott van addig megvettem a réz dolgokat. a páracső 28mm lesz 22re fog szűkülni, majd a 18as hűtőben fog végzödni. A spirál 34cm átmérőjű fazekan alakítottam ki. Mi előtt leforrasztanám az idomokat egy kérdésem lenne.

A hűtőcsőre nagy baj-e, hogy könyököket tennék és nem hajtanám meg?

erre gondoltam:

 

   

 

 

 a kifolyóra és a bemenőre is tennék egy 90 fokos könyököt.

 

A hordóban így fog ki nézni:

 

 

üdv. Miki

 

 

stapika Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74490

Van egy bizniszoldal,ott folytassátok,vagy magánba.

Előzmény: Tintás Bánsz (74489)
Tintás Bánsz Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74489

Szia.

 

pontosan mekkora kellene és milyen vastag lemezből??

anyagot azt te hoznád vagy nekem kellene adni??

És hol laksz??

Előzmény: Szkajvolker Lajos (74488)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74488

Van itt valaki aki tudna nekem készíteni sima vaslemezből egy fazekat? Duplafal külső köpenyéhez?

hal65 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74487

Komoly?

Próbáltad?

Előzmény: kupeci (74486)
kupeci Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74486

A szőlőbogyózó tökéletes bodzához is!:)

Előzmény: pam-pi (74477)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74485

A cefre alapból savanyú nem? :)

Előzmény: bujukcekmece (74458)
pálinkás-doszi Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74484

Szia!

sabrinho már leírta mire is jó pontosan. Én is a linkben szereplőt használom, csak folyékony koncentrátum kiszerelésben. (10 ml) Én azt 650-ért vettem, mezőgazdasági boltban.

Előzmény: sabrinho (74481)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74483

Az egy enzim, ami gyakorlatilag szétszedi a gyümölcsöt, "megemészti". Homogénebb lesz a cefréd, nem marad benn az aroma, cukor, stb a nagyobb darabokban. Pl. ennyihttp://hazaipalinka.hu/palinkafozo-termekek/3-az-egyben-enzim.palinka

De biztos van olcsóbb is.

Előzmény: Bugsyy (74480)
pam-pi Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74482

Ezt olvastam, és nekem is nagyon tetszett.

Sőt én próbáltam is, de a fésűs megoldás gyorsabbnak tűnt.

Szerintem még nem csípte meg a dér, hogy könnyen peregjen.

A fagyasztóba meg nem fér ekkora mennyiség:(

 

Más ötlet esetleg...?

Vagy vélemény olyantól aki nem  szedte ki 100%-osan a kocsányt, hogy milyen lett a pálesz...?

Előzmény: CefreTársaság (74478)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74481

Köszi!

 

Nézegetem a Gasparius féle duplafalúsítást. Abban nem vagyok biztos, hogy olaj esetében mennyire kell/lehet passzentos a szlikon tömítés, hogy sok hő se menjen el, meg túl nagy nyomás se keletkezzen. Vagy az olaj egyáltalán nem tágul?

Előzmény: Cipurró (74479)
Bugsyy Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74480

Üdv,

 

Egy kérdésem lenne: Ez a pektinbontó mire jó tulajdonképpen, mennyibe kerül, és mekkora mennyiséghez elegendő?

 

Köszönöm :)

Előzmény: pálinkás-doszi (74434)
Cipurró Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74479

Van aki direkt szereti a marcipános magízt a pálinkában.Cián a magbelsőből szabadul(hat) fel,ergo ha nincs összetörve a mag,sztem nem kell félni.

A földdel szennyezett gyümölcsökből sokkal erősebb méreg szabadul fel,csak inkább a cián lett elültetve a köztudatba.Nagyobb mennyiségű földről szedett gyümölcsnél,inkább emiatt aggódnék.

 

Üdv

Előzmény: sabrinho (74475)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74478

Szia!

 

Lejjeb találsz rekeszes megoldást, amikor a "a kis gézengúz bodzaszemek önkét leszakítva magukat, halálmegvető bátorsággal fejest ugranak a GEV láda résein keresztül az ismeretlenbe" (ez nagyon teteszett), állítólag működik.

 

Nekem a 200 kg 12 szorgos kezet igényelt, összesen huszon óráig. Jövőre magozó géppel próbálom, de lehet, hogy ott a túl sok kocsány lesz a gond.

 

Üdv, CT

Előzmény: pam-pi (74477)
pam-pi Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74477

És a bodzát ki, hogyan bogyózza?

Én nekiláttam egy ritkafogú fésűvele, de az 5kg/óra sebesség elég elkeserítő:(

Egyébként 100 kg van.

Próbátam a nabiti féle rettenetessel bogyózás nélkül. Ez ugyan szedi szépen össze a szárakat, de marad is benne. Elrontja az ízt, ha nem tökéletes a bogyózás?

Az illata amúgy tényleg finom, de nem a bodzavirágra hasonlít. Tudom, hogy nem azt az ízt kapom majd vissza mint a virágnál, így kiváncsi vagyok, hogy bevállalom-e mégegyszer ezt a macerát.

Jó lenne ha gyorsan tudnátok válaszolni, mert ha tökéletes bogyózás szükséges akkor holnapra szabit kellene kérnem, nehogy megromoljon.

hal65 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74476

Vagy egy évben 15L cefrét csinálnak. :))

Előzmény: sabrinho (74475)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74475

Köszi!

Így mindjárt más. Ezek szerint akik azt írták, hogy már a cefrézés előtt magoznak, mert a magíz, cián, stb belekerül a cefrébe, azok túl óvatosak...

Előzmény: vf1 (74472)
hal65 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74474

Sajnos ritkán:(

Na de majd télen!

Előzmény: vf1 (74473)
vf1 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74473

Nagy elmék ha találkoznak....:))))

Előzmény: hal65 (74471)
vf1 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74472

Úgy módosítanám:   "Kajszi-, őszibarack és szilva magját távolítsuk el főzés előtt, mert ezek magbeléből mérgező cián-hidrogén szabadul fel. A ciános pálinka fogyasztása életveszélyes."

 

A cseresznyébe, meggybe főzéskor is mehet egy kis mag.

Előzmény: sabrinho (74470)
hal65 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74471

A főzés előtt.

A cefrébe nem tesz kárt a mag. + ízt sem ad neki, csak akkor ha bekerül az üstbe.

Előzmény: sabrinho (74468)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74470

Erre gondoltam én is, cseresznyénél, meggynél így csinálom.

De pl. Snapszmester oldalán ez van: "Kajszi-, őszibarack és szilva magját távolítsuk el, mert ezek magbeléből mérgező cián-hidrogén szabadul fel. A ciános pálinka fogyasztása életveszélyes."

 

Itt, a 69852  hsz-ben meg ezt írja:

"Úgy se győzök meg senkit, de az én módszerem minden csonthéjasra:

Festékkeverős turmixolás 20 L-es vödörben.

Főzés előtt közvetlenűl (nem 1 nappal felrakás előtt) csak a hordó aljában lévő magos cefrét gyümölcsös rekeszen átszűrőm rázogatással és kevés vízzel átmosom. A magok teljesen tiszták. Ami mag ezek után is benne marad az adja a magízt és egy kevés ciánt a rák ellen. Az utóbbi csak vicc volt.

Mind ez nagy tételben is működik és a magozás 400 L/ 20 perc. A turmixolás gyümölcsfüggő. Cseresznye meggy 1-2 perc, szilva talán 3 perc/15 L. 1 óra alatt 300-400 L cefrét lehet csinálni."

 

Kis magíz nem számít, az szvsz tesz hozzá (nem szeretem a "likőr" jellegű pálinkát, aromás, jó minőségű, de férfias nedűt akarok), de azt nem szeretném, ha túldominálna benne, a ciánról nem is beszélve.

 


Előzmény: vf1 (74469)
vf1 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74469

Főzés előtt teljesen leül az aljára, akkor kell leönteni, lemerni a magról a cefrét. Kicsit még megvereted vízzel, az is mehet a főzőbe. A maradékkal lehet fűteni. 

Előzmény: sabrinho (74468)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74468

Erre gondoltam... A "nyers" szilvát nem nagyon tudom, hogy lehetne átpaszírozni a gyümölcsládán... És te levesedés után közvetlen szeded le a magról, vagy csak főzés előtt?

Előzmény: hal65 (74467)
hal65 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74467

Természetesen az erjedés után.

Előzmény: hal65 (74466)
hal65 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74466

Könnyen magoz, aki 20 liter cefrét készít!

De ha mondjuk 800 liter kéne kimagozni, ő is másképp beszélne:)

Én a fúrógépes pépesítés után, meg szoktam várni, hogy leüljön az aljára a mag, és egyszrűen lemerem róla a cefrét.

Előzmény: sabrinho (74461)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74465

És hogy engeded át?

Előzmény: gasboth (74464)
gasboth Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74464

Az lemaradt az M-10 előtt összezúzom habarcskeverővel.

Előzmény: gasboth (74463)
gasboth Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74463

Én magozom, nem kell a mag íz bele, meggynél kell hogy kicsit fanyar legyen ezért is mondja a szakirodalom hogy kb 30% mag mehet bele.

A legegyszerűbb magozás (szerintem) M-10 rekeszen átengedni. Ott is jut át mag de a 90%-át felfogja.

 

Előzmény: sabrinho (74461)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74462

Szia! Duplafalúval nekem nincs tapasztalatom. De ez a sűrű körte cefre kicsit becsapós volt. Ugye sűrűnek találtam, és ezért öntöttem a 30 literhez 4 liter vizet. Amikor viszont végeztem vele, fullra tele volt lével a moslékja. Szóval volt benne lé bőven, a 4 liter víz talán nem is kellett volna, max. egy liter. Így utólag szvsz. olyan, mint a szivacs, azért ilyen tökfőzelék sűrű, de főzésnél kiadja a rengeteg levet.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (74456)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74461

Végigolvastam a "szakirodalmat", meg itt is rákerestem a "szilva+mag" hozzászólásokra. Mit mondjak, nem lettem okosabb... A szilvát most akkor érdemes magozni, vagy nem? A cseresznyét, meggyet a cefre aljába leülős módszerrel szoktam "magozni", olvastam, hogy van aki így csinál a szilvával is. Más meg magozza. Most akkor melyik a jó? Főzés előtt kivenném mindenképpen. Akkor már lehet, hogy késő lesz?

vf1 Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74460

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Előzmény: vf1 (72602)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74459

Ne haragudj, tényleg nem néztem mailokat, azt sem tudom hol áll a fejem!

Válaszoltam!

Előzmény: TINTUS (74457)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.05 0 0 74458

szaglás, ízlelés (savanyú íz). Majd egy kis szódabikarbóna elárulja egyből. Ezzel amúgy lehet is közömbösíteni, ha még nem nagy a baj!

Előzmény: Szkajvolker Lajos (74455)
TINTUS Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74457

Bujuk írtam az emailodra ! Semmi válasz ??

 

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74456
Nem rossz! Az ilyen sűrű cefret érdemes vízzel higitani vagy duplafaluban mindegy?
Előzmény: Törölt nick (74454)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74455
Miből veszed észre ,hogy elkezdett ecetesedni?
Előzmény: bujukcekmece (74428)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74454

Szép estét! No, kifőztem a "tökfőzelék állagú" körtémet. 30 liter cefre volt belőle, tettem hozzá 4 liter vizet főzés előtt. 6 liter 25-26 fokos alszesz lett belőle. Cukor nem volt hozzáadva.

  Utána főztem egy nagy adag almát, a "budafokis-ból" ez érdekes volt. 38 liter cefréből lett 5,5 liter 35 fokos alszeszem. Ilyen erős alszeszt még nem sikerült eddig előállítanom. Az első 1,7 liter 55 fokkal jött, a második 1,7 liter 40-45, utána kezdett gyengülni.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (74372)
sabrinho Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74453

Vettem a szomszédban egy mázsa besztercei szilvát, lecefréztem. A vásárláskori beszélgetéskor derült ki, hogy Sólyom Lajos bácsi rendszeres látogatója az utcánknak. Majd említem neki a topikot.

Baracilin Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74452

Ezt hol lehet beszerezni?

gasboth Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74451

A tankönyv ez volt, csak kölcsönadtam és nem kaptam vissza. ezért írtam a saját szavaimmal amire emlékeztem belőle.

Előzmény: kertszerviz (74440)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74450

:)) Akkor már csak egy keringető szivattyú hiányzik...be is szerzem.

Előzmény: Tan-csi (74449)
Tan-csi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74449

Hát akkor kiváló darab számodra! :)

Előzmény: sogi01 (74448)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74448

Nálunk is drága a víz, de van egy kút is. A ház elött meg egy patak.

Előzmény: Tan-csi (74446)
pálinkás-doszi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74447

Szia!

Ha csak hétvégente jutsz ki akkor érdemes külön edénybe gyűjteni a lehulott adagokat. Miért is? Mert ha beleraksz pl. 10 kiló almát az eggyikbe, össze aprítod, turmixolod az egy hét alatt elkezd erjedni. (vadélesztők) És ha egy héttel később raksz bele még egyszer ennyit, akkor az már nem biztos hogy le fog erjedni. 

Érdemes úgy csinálnod hogy kölcsönkérsz, beszerzel kisebb űrtartalmú hordókat, tartályokat. Ezekbe külön-külön aprítod a hétvégi adagokat, külön külön hagyod őket leforrni. Ha leforrtak utána egybeöntheted őket.

Minden gyümölcsnél érdemes pektinbontót használni. Főleg olyan almánál (mint pl az enyim) amelyik alig-alig ereszt levet. Lényeges hogy jól turmixold össze. Én így szoktam : 1.Slaggal átmosom az almát 2. Negyedelem. 3.Kiélezett festékkeverővel aprítom, és kb 15 literenként (cefre) adok hozzá 5-6 deci vizet. 4. Hordóba gyűjtöm 5. Pektinbontó 6. Élesztő( Jó magam 100 literhez 1 kocka budafokit szoktam, de az se baj ha minden kis mennyiséghez egy-egy kockát raksz, annál intenzívebb.) Igaz a fajélesztők sok-sok szempontból előnyösek, de mindenki mag dönti el mit használ.

Elsőre ennyi jutott eszembe. Ha van még kérdésed írj nyugodtan. :D

Üdv.

Előzmény: xukac1 (74439)
Tan-csi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74446

Hibátlanul működik, én is használtam. Csak nálunk elég drága a víz az átfolyós hűtőhöz.

Előzmény: sogi01 (74388)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74445

Pedig ha ittál finomat, az nocsak volt! :) !! De a cserszegi sem utolsó.

 

Üdv,

 

CT

Előzmény: templomhegyi (74443)
kertszerviz Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74444

De az élesztő beli különbség meg olyan egy kis kertész hasonlattal mint a sima NPK műtrágya és a hosszú hatátartalmú közötti, az egyik berobben, majd hamar lecseng, a másik akár 9 hónapig is táplálja a gyepet

Előzmény: CefreTársaság (74442)
templomhegyi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74443

Nem nocsak hanem cserszegi:)))

Előzmény: CefreTársaság (74441)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74442

Biztos, hogy játszik az edény is, hőmérséklet, keveredés, stb.

Nálunk is különbözik a 400-as és a120-as azonos cefre, mégha egyben is volt cefrézve és utána szétszívva.

 

 

Üdv,

 

CT

Előzmény: Törölt nick (74407)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74441

Nocsak, nocsak cefretársaság? :)

Előzmény: templomhegyi (74418)
kertszerviz Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74440

Szia!

 

Idén volt olyan cefrénk, amire a forrást követően rákötöttem az éppen zubogó szilva gázait Co2 palack nem lévén.

Melyik ez a könyv?

 

Üdv,

 

CT

Előzmény: gasboth (74402)
xukac1 Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74439

Bocsi, ha már volt róla szó. Az a helyzet, hogy a hétvégi telken vannak almafák és idén szeretném a lehulló portékát cefrézni és kifőzni. Az a kérdésem, hogy mivel csak hétvégeken jutok ki, ugyanabba az edénybe szedhetem, darabolhatom, stb., vagy minden hétvégi adagot más edénybe kellene tennem??? Teljesen tanácstalan vagyok. :( Persze nem hatalmas tételről lenne szó, mivel összesen két, nem túl nagy almafa van. Előre is köszi a válaszokat.

Előzmény: pálinkás-doszi (74434)
barkócza Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74438

Most olvastam az Origón egy cikket egy sportpszichológussal. A "nem adom fel" szerinte tilos mondat. Merthhogy ami tagadó szóval kezdődik, az rossz.

Előzmény: templomhegyi (74437)
templomhegyi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74437

az lenne az igazi ,de nem adjuk fel hátha összejön

Előzmény: barkócza (74436)
barkócza Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74436

Majd ha a kányabangitát kipróbáltuk... és sikerül is...

Előzmény: templomhegyi (74435)
templomhegyi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74435

Nagy mágus vagy:))

Előzmény: barkócza (74429)
pálinkás-doszi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74434

Szép napot urak!

Az alma cefre csodásan erjed. Már a harmadik napja. Az erjedés és a pektinbontó kifejtette hatását. Tényleg eresztett jó sok levet a cefre.

Köszönöm a segítséget!

bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74433
Az idén szorbinsavmentesebb:)))
Előzmény: barkócza (74430)
barkócza Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74432

Na jó, csak a mítoszra is adni kell. Hogy néz ki barkóca mellett egy kultúrgyümölcs? :)

Előzmény: bujukcekmece (74431)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74431
valószínű az alma is ilyen hatékony, mert pl a kákiban levő csersavat is almával együtt szottyasztva lehet cukorrá varázsolni
Előzmény: barkócza (74429)
barkócza Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74430

A berkenyékben pedig ott a szorbinsav, ami valamennyire védené.

Előzmény: bujukcekmece (74428)
barkócza Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74429

Átlátszó zacskóban, erkélyen próbálom. Úgy tűnik, akkor szotyósodik jobban, ha pár szem vadkörtét is teszek mellé.

Előzmény: templomhegyi (74425)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74428
Tegnap SOS-ben ki kellett főznöm, mert kezdte megtámadni az ecet. Tavaly még érlelni is volt időm, most meg még pötyörgött...
Előzmény: barkócza (74424)
templomhegyi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74427

Akkor törkölyre fel!!szép feladat

Előzmény: bujukcekmece (74422)
Pixy01 Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74426

Köszi

Előzmény: barkócza (74421)
templomhegyi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74425

azt ,hogy kell?:)))

Előzmény: barkócza (74424)
barkócza Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74424

Én még csak szotyósítgatom a barkócát...

Előzmény: bujukcekmece (74423)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74423
Ma finomítom este a házi berkenyét, majd gondolok rád:)
Előzmény: barkócza (74421)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74422
A pincém lassan kezd egy cefréző kamrává hasonlítani. Jelenleg 80 liter füge, 600kg törköly (otonel, cserszegi, zenit, savignon blanc, szilványi) és én még nem is szüreteltem:)))
barkócza Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74421

Szinte biztos, hogy nincs. A színtelenítéshez el kell oxidálni a színanyagokat, de akkor az aroma is oxidálódik. Az "Égetett szeszes italok" topikon pontosabbat is tudnak mondani.

Előzmény: Pixy01 (74419)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74420
Tavaly a mustomat alig bírtam lenyálkázni, mert a 3x-os kénezés ellenére is megindult erjedni. A száraz év ismét kedvez a vadélesztők felszaporodásának. Tegnap hozott barátom egy üveg mustot, frissen préselve, pár óra múlva már gyöngyözött!
Előzmény: szilvakukc (74412)
Pixy01 Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74419

Egy kis segítséget szeretnék kérni Tőletek!

Meg lett az idei házi calvadosom úgy 25 liter. Gondoltam, ha ilyen finom az íze egy kicsit játszom vele.
5 litert kivettem az alomból és beágyaztam fahéj rudakra. Az íze már ott van ahol szeretném, de a színét szeretném visszaállítani átlátszóra. Van olyan adalék vagy eljárás amivel nem teszek kárt a nedűbe de újra víztiszta lesz?
Előre is köszönöm.

 

templomhegyi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74418

Cserszegi kesztölcön lenne 140-ért ,valamikor a héten majd még hiv (19 cukorfok)

Mitévők legyünk?

Előzmény: szilvakukc (74412)
templomhegyi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74417

Hallod-e ,most horgászni mentél vagy pálinkát vedelni:)

Igló bá a szomszéd:)

Előzmény: hal65 (74413)
templomhegyi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74416

kinek szurkolsz?

kössz az infót,én még este beélesztőztem igy nálam nincs háború.ennek akkor jó a brixe.

Legalább meghült reggelre?:)))

Előzmény: szilvakukc (74412)
hal65 Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74415

Ja!

És a vödör jól működött:))

Előzmény: hal65 (74414)
hal65 Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74414

Kész vagyok almával, szőlővel.

Gyors voltam.

A szőlő meglepett, úgy összeesett:(

Előzmény: szilvakukc (74412)
hal65 Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74413

Igen, tengeri.

Igló bácsi halrudacskái:)))

De volt egy csomó pálinka is.

Hogy milyenek, ne kérdezd.

Volt ott fehérüveges, kicsi nagy, zöldüveges, csatos, dugós, mikor leértünk.

Aztán.....

Mind elfogyott:)

Előzmény: templomhegyi (74411)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74412

Szia!

Brix 20, ph 3,3 nem kő savazni.

Kinn hagytam, iccakára, hogy hűljön, reggelre megindult a rohadék. Most háborúzik a Danstil, meg a vad. Szerintem, nincs sok esélyünk a győzelemre.

Előzmény: templomhegyi (74411)
templomhegyi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74411

akkor ügyes voltál,de remélem még hó végére is hagytál a Tiszában

a sülthal "tengeri" VOLT:))

Előzmény: hal65 (74410)
hal65 Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74410

Szia!

 

Keszeg, csuka, süllő, harcsa.

Sülthal, halászlé játszott:))

Előzmény: templomhegyi (74409)
templomhegyi Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74409

Szeva hal ,mitfogtál?

Szilva : brix ,ph? jelentkezz!!

Előzmény: hal65 (74408)
hal65 Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74408

Na így már mindent értek! :)

Előzmény: szilvakukc (74400)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74407

Szia! Ugyanannyi cukor van ebben is, 2-3%. Hűvösebb van mostanában, az igaz, de a "társai" akik ugyan ekkor lettek cefrézve, sima élesztővel, már készen vannak. Ezek 20 literes vödrökben várakoznak, míg a borélesztős hordóban 120 liter van. Vagy az lehet, hogy az edény nagyobb és azért, vagy pedig a borélesztő lassabb valamennyivel.

Előzmény: gasboth (74401)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74406

üdvözlök mindenkit!

 

"Annyira azért nem OFF a gabonaszesz, hogy szakmai vitában ne lehessen említeni"

 

azert az elöiteletekkel megkell küzdeni a topikon a "LISZTESMOLNÄROKNAK"!!!  :-))

Előzmény: Miklós1 (74404)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74405

Szia! Hmm,,,van benne valami, végülis a gyümölcscefrében nem csupán cukor van, hanem rengeteg féle vegyület. Tehát nem csupán a cukrot kell átalakítania az élesztőnek, hogy még finomabb legyen a pálinka. Nézd csak, találtam egy idevágó cikket:

http://www.boncodfolde.hu/index.php/itt-toertenik/39-kurazsi/115-a-magyar-palinka

Ez a rész a főképp idevágó  belőle:

"A gyümölcscefre erjesztésre szelektált fajélesztők használata számos előnnyel jár. Gyorsan indul az erjedés és gördülékenyen, egyenletesen, maradék cukor nélkül folyik le (a spontán erjedés sokszor robbanásszerű). Hatékony a lepárlás (16,5-16,8 g/l cukor ad 1 tf % alkoholt). Minimális mennyiségben képződnek erjedési melléktermékek, tisztább illatok, ízek alakulnak ki. Az Uvaferm PM és 228 már 6-7 °C-on beindítja a cefre erjedését! A gyümölcsök fajtajellegét jobban kiemelik és több kívánatos, gyümölcsös erjedési észtert képeznek.
Pálinka- és gyümölcspárlatkészítésre ajánlott fajélesztők: Uvaferm Danstil A, Uvaferm SC, CGC-62, CM, 228 és Uvaferm PM. A pékélesztő nem alkalmas pálinkacefrék erjesztésére, mert több szén-dioxidot és kevesebb alkoholt képez, gyenge a hidegtűrése és alacsony az alkoholtűrése, aminek gyakori következménye az elakadó erjedés, vagy a maradék cukor. A pékélesztők a párlat aromaképét rossz irányban befolyásolják."

 Bár teljes mértékig nem értek vele egyet, amit leír. Elakadó erjedés-maradék cukor, nem gondolom, hogy ilyesmi előfordulhat a pék élesztővel, nem agyoncukrozott cefrénél. Szerintem az összes cukrot átalakítják, ami csak van benne és még kevés is nekik.

"Az aromaképet rossz irányban befolyásolják"-Hmm,,,ez azért durva megállapítás, kijelentés.

"
A gyümölcsök fajtajellegét jobban kiemelik és több kívánatos, gyümölcsös erjedési észtert képeznek." "Tisztább illatok, ízek." -Ezért már megérné használni, ezek pozitív dolgok. Hmm,,most még kíváncsibb vagyok, lesz -e valami ízbeli eltérés annál a hordómnál.


Előzmény: Miklós1 (74404)
Miklós1 Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74404

Annyira azért nem OFF a gabonaszesz, hogy szakmai vitában ne lehessen említeni, hogyan élesztőznek ők :-)

Gondoljunk arra, vajon a nyugat európai borászok számára miért válogattak ki (a Sacharomyces cerevisiae törzsből) és árulnak külön néven fajélesztőket és miért állítják, hogy egyik illatos fehérbort, a másik testes vörösbort fog eredményezni. Mi is ezeket a szőlőre fejlesztett élesztőket vagyunk kénytelenek használni, mert a Szeszipari Kutató Intézetben még nem fejlesztették ki a körtére vagy szilvára legalkalmasabb élesztőt. Annyit tudunk, hogy tapasztalati alapon az Uvaferm228 almafélékre, az UvafermCM csonthéjasokra jó inkább... A budafoki élesztő is jó ereményt ad általában, de ha kiváló volt a gyümölcsöd akkor a csúcspálinkát a fajélesztő fogja adni, nem a budafoki. A magyarázatot megírta Sólyom Lajos 1986-ban:

Az élesztőkben levő enzimeket három nagy csoportba sorolhatjuk. Ezek közül az egyik csoport a légzéssel, a másik a cukrok lebontásával, a harmadik pedig az erjedéssel hozható kapcsolatba. Az élesztőkben nagyon sokféle enzim található. A különböző élesztőtípusokban azonban nincs meg az összes enzim. Az élesztők enzimkészlete (minősége) határozza meg, hogy milyen anyagokat képesek átalakítani. Mivel az enzimek minősége az egyes élesztőféleségekre jellemző, így ezen tulajdonságaik alapján tudjuk az egyes élesztőket megkülönböztetni.

 

Előzmény: Törölt nick (74383)
vf1 Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74403

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Előzmény: vf1 (72602)
gasboth Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74402

A cefre tárolásáról Dr Panyik Gáborné tankönyvében azt írja hogy az erjedés befejezése után 2-3 hónapot hagyni kell érni, mert ekkor még kedvező kémia reakciók mennek végbe. A cefretárolót telítik co2-vel, ami megvédi a cefrét a káros baktériumoktól( nem szószerint idéztem a könyvet).

Egyszer főztem olyan meggycefrét ami előző évi volt, le volt zárva.Ez megvédte az ecetedéstől.

Eddig én is mindig kifőztem forrás befejeződése után, de mostani szilvacefrém megkapta a lallzyme béta kezelést és alig várom hogy leteljen a 3 hét a főzésig.

 

 

gasboth Creative Commons License 2012.09.04 0 0 74401

A lassabb erjedés lehet a hűvösebb hőmérséklet miatt, vagy több benne a cukor. Egyébként borászati fajélesztőnek nevezik a fajélesztőt.

 

Előzmény: Törölt nick (74376)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74400

"Ne legyé má nyinyák, haver,

Ezt mindenkinek tudnia kell:

Olvastá má Te is Orwellt,

Nem nyomok hát túl sok sódert.

 

Egyenlő itt minden állat,

De egyenlőbbnek más a párlat.

A cefréjük!! Má, olyan, haver,

Hát az sosem romolhat el.

 

Főhet akár, kint a napon,

Steril marad, állíthatom!

Tőtögeti heteken át,

 Rá, ecetbaci egy se talált.

 

Rézeleje, utópárlat?

Táccsad má hé! el a szádat!

Ilyen sose gyün a csövön,

Csodás lehet,  ilyen bödön.

 

A kész pálinkát, higíthatod,

Amennyire csak akarod.

Tisztább lesz, mint a sky channel,

A fizikát meg felejcsed el!

 

És egyszer főzik le a cefrét,

Oszt azt isszák, teringettét!

Aszongyák, hogy „hú de jó így”,

Kisüstinél is ez hódít.

 

Nem tudja a szerencsétlen,

Alszeszt iszik mindenképpen.

Hogy ki kóstolt már ilyen nedűt?

No errű nem olvastam még én betűt.":DDD

 

Előzmény: hal65 (74382)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74399

Általában 0,4 és 1 % között váltok középpárlatra, az 1 % közeli már nem egy sikeres cefrézés, és persze nem is saját általában.

Előzmény: deszegregator (74398)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74398

El vagyok képedve! Hogy lehetséges az hogy egy szőlőből ennyit el kell venni? Bár Irsaival még nem volt dolgom , de egy normálisan kezelt szőlőcefre / ha valami / hát az nem ecetesedik! Tutira semminekvaló anyag aminél én ennyit veszek el, de hát főzője, berendezése válogatja... Arra még soha nem baxtam rá, amikor egy" kétséges"  poharat (egy picit még előpárlatos, de már inkább gyümiaromás) a pálinkához öntöttem! Az hiba nélkül besimul, 2 - 3 hét alatt tutira! Volt viszont hogy sikerült túl sokat az elejéből elvenni, na az érezhetően kiherélte a pálinkát. Te bizonyítottan főztél már jó páleszt, talán ezért vagyok így elképedve! :-))

Előzmény: peca_matyi (74357)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74397

Dettó! Szerintem csak az egészen mesterien cefrézők, a cefrét  tizedfokon a kellő hőmérsékleten erjesztők, és a mese kategóriában létezik a "technokol" mentesség... Csalhatatlanul érezhető a kézfejre kenve pár csepp, vagy kihígítva 20 fok feletti vízzel páleszospohárból... Az ízén is elég jól megállapítható....

Előzmény: hal65 (74377)
golyós Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74396

1 próbát megér, pláne ha ingyé van...., sok sikert....

üdv.g.

Előzmény: sogi01 (74394)
stapika Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74395

Csak idősebb kőműseket ismerek,azok csüggőt használnak.

 

Előzmény: sogi01 (74394)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74394

A függőt ismerem kőmüves vagyok:)

Előzmény: golyós (74392)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74393

Ebben 50 cm a spirál magassága. a  főzőm meg 23 literes.

Előzmény: golyós (74391)
golyós Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74392

Ja, és fontos a függőleges beépítés..

üdv.g.

Előzmény: sogi01 (74389)
golyós Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74391

Nekem ilyen van, csak sokkal hosszabb. 2,2kw -al fűtök neki. Abban kb. 6m a spirálcső hossza.

Lassan tüzelve elegendő lehet.

údv.g.

Előzmény: sogi01 (74387)
stapika Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74390

Ha ép,akkor igen.:-)

Előzmény: sogi01 (74387)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74389

Ha lassan áramoltatom benne a vizet akkor mükszik szerintem de azért várom mestereim válaszát!

Előzmény: sogi01 (74388)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74388

A kérdőjel lemaradt:)

Előzmény: sogi01 (74387)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74387

Sziasztok szép estét! 

Ez a fajta hűtő müködöképes most kaptam:))

 

 

Feriba51 Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74386

- Rohanás az élet!-mondta a csiga és bedőlt a kanyarban :-)))

 

Úgy látszik Te sem értettél meg. Itt is nagy a rohanás.

Azt nem illik mondani, hogy Te még nem éreztél technokol szagot!!!!

Ezért én nagyon kikaptam valaha.

Na, de most már tényleg elég ebből.

Jó nedűt!!!!!!!

Előzmény: barkócza (74385)
barkócza Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74385

Ebben igazad van. :) De az az igazság, csak egyszer segítettem egy barátomon, de az pont elég volt, többet soha.

Előzmény: Feriba51 (74359)
Feriba51 Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74384

Sajnálom, de elbeszéltünk egymás mellett:-))))

Nem a Te labdád volt magas, hanem az előbbi, aki azt mondta, hogy a saját cefréje esetében még nem érzett technokol szagot. Na, erre csaptam én le.

A többi stimm! Én sem értem!!!

Jó nedűt!

Előzmény: hal65 (74382)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74383

Lehetséges, az biztos, hogy nyugodtabb. A sima élesztős 14 napos volt, ez meg ma már 15 napos, és úgy nézem, kell neki még 1-2 nap. Majdnem jó, de nem egészen, így látom. Több biztos hogy nem lesz, ebben biztos vagyok már most is. De megmondom majd mennyi lett. Végülis pont ezért próbáltam ki ezt is. Mert minden érdekel.

Előzmény: CefreTársaság (74380)
hal65 Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74382

Semmiféle "labdának" nem szántam a hsz-omat! Egyszerűen nem értem, hogy nekem jön, Neked nem a technokolszag. Ennyi az egész. A lényege a mondandómnak, hogy ez, hogy lehet!?

A szakkönyvek is írnak róla, az iskolákban is ezt tanítják, hogy a szag, az jön.

De Te is írod, hogy elveszed az elejét, mint mondod, néha többet is a kelleténél. No lehet hogy akkor öntöd ki a "technokolszagot" is. Szerintem.

Előzmény: Feriba51 (74378)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74381

Szia! Igen az off, égetett szeszes ital topic, ha érdekel.  Ha ott maximális a budafoki, gabona+cukorpárlatnál és nem hal el az élesztő, még második cefrézésre sem, akkor a gyümölcsnél pláne hogy nem kell több. Aroma feltáró, igen, olyan tasakocska is volt a gazdaboltban, de azt már nem vettem meg. Lesz ebben aroma épp elég, így is, a komposztáló gépnek hála, én úgy gondolom.

Előzmény: CefreTársaság (74379)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74380

"De pár napot késik időben, mint a múltkori budafokis élesztővel készült almám." itt van a kutya (is, nem csak a jobbpálinkátelőállító) elásva. Nem lóverseny, nyugodtabb erjedés.

 

CT

Előzmény: Törölt nick (74376)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74379

Szia!

 

Nem csak pbontó, hanem aroma feltáró is.

A fajélesztőt nem értem, de ha off ...

 

 

CT

Előzmény: Törölt nick (74375)
Feriba51 Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74378

Helló Hal65!

 

Ilyen "nemelvettelejű" főzetem nekem sincs, tehát ilyennel nem szolgálhatok.

Mindig elveszem a rézelejét, néha talán még többet is, mint kéne, s aztán szimatolok is még egy kicsit. Technokol szag eddig nem volt.

Van még egy-két dolog, ami nem törvényszerű. Most csak a hígítással járó opálosodás jut eszembe, amit néhányan szintén nem ismerünk.

Vagy akár a hideg vízbe folyó párlat néhányunknál nem oldódik, hanem rétegződik.

 

Nem tudom megmagyarázni ezeket a jelenségeket!!!!!

Az azonban nem helyes, hogy egy legyintéssel azt mondjuk, hogy már pedig ilyen nem létezik.

Bocs, hogy előhoztam, de magas volt a labda:-)))))

 

A kóstolásról, a jó pálinkáról is lehetne mesélni, de ez már tényleg sok lenne.

Jó nedűt!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Előzmény: hal65 (74377)
hal65 Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74377

Nem illem kérdése ez Feribá.

Csak én (eddig) mindig éreztem az előpárlat technokolos szagát.

De egyszer mindenképp meg szeretném tudni, hogy hogyan kell úgy cefrézni, hogy ne legyen előpárlat, illetve technokolszag a finomítás első felében. Megoszthetnátok a titkot velünk is.

Sőt.

Egyszer meg is kóstolnék, egy ilyen "nemelvettelejű" hibátlan főzetet!

 

Előzmény: Feriba51 (74359)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74376

De amúgy meg, az egyik alma cefrés hordómba megvettem a fajélesztőt, ha a borélesztő annak mondható. (ezt nem tudom) 20 gramm volt 300 ft, por alakú, az egészet belekevertem oldatban 120 literhez. Próbaképpen. Leírás alapján 14 alkohol % a tűréshatára, ennek a fajta élesztőnek. Ez holnap után elválik, hogy mennyi alszesz is lesz belőle. De pár napot késik időben, mint a múltkori budafokis élesztővel készült almám. De abban 100% biztos vagyok, hogy nem lesz több alszesz ebből sem, mint a pék élesztősből. Meglátjuk.:-)

Előzmény: CefreTársaság (74374)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74375

Hát, azt nem tudtam, hogy puccos, de ilyet kaptam a múltkor a gazda-boltban. Másféle nem is volt, megvettem. Barna por, 10 gramm, 1000 liter szőlőhöz, 1060 ft. Fajélesztőt feleslegesnek tartom. Hogy miért is, az itt offtopic.:-))

Előzmény: CefreTársaság (74374)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74374

Ha már ilyen puccos pektinbontót használsz, tedd próbára a fajélesztőt is!

Légyszi.

 

CT

Előzmény: Törölt nick (74370)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74373

Oksa.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (74372)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74372

Majd számolj be róla.

Előzmény: Törölt nick (74370)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74371

Hát ezután a forgatókönyv után én is!! :)

Előzmény: szilvakukc (74318)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74370

Most ágaprító komposztáló gépet használok, ami tökéletes munkát végez. 100-120 liter cefrébe teszek 1 budafoki élesztőt (50 gramm) +1-2 gramm pektinbontót (lallzyme-HC), Minden 20 liter cefréhez 1 liter vizet öntök, az élesztővel, pektinbontóval, külön kikeverve. Ha a holnapi 38 liter cefre is 7,5-et hoz, elégedett leszek.

Előzmény: Törölt nick (74368)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74369

Igen, így már ismerem. Jövőre kipróbálom, most az időutazás nem megy.

 

Ha már meggy, tervezek azért egy kis utazást vissza, meggyet cefrézek, mert olyan jó lett az elsőkör, hogy sajnos kevés is lett. Mire mindenkinek kiosztottam a jussát, alig maradt.

 

CT

Előzmény: Ladybee (74333)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74368

Az lesz az. Személyes tapaszatalatom szerint ekkor nagyon jó kifőzni. A múltkor 38 liter almacefrém főzve 7,5 liter alszeszt hozott, ami nagy haladás részemről. Amíg csak késsel vagdaltuk az almát cefrébe, 5 liter szokott lenni, meg volt amikor majdnem 1 éves cefrét főztem, mert nem voltam még tisztába a dolgokkal, no, az is 5 liter alszesz volt, de ennél kevesebbet ért, mivel tisztázásnál sokkal több volt a kuka előpárlat. Szóval az 5 liter és a 7,5 liter kötött nagy ugrás van.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (74366)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74367

Igen, kicsi az esélye a hőgutának. Viszont vizet csinálunk szénsavval, tehát szódát! :)

 

 

Üdv,

 

CT

Előzmény: vasbicikli (74352)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74366

Igen vékony csokibarna valami van rajta.

Előzmény: Törölt nick (74364)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74365

A másik tuti dolog, ami megerősiti bennem a cefre elkészültét, hogy megjelennek a muslincák körülötte. Nem nagyon sok, de nem is kevés. Mivel le van fedve, de egy kis rést mindig hagyok az esetleges gáznak, félig rányomott tető, ilyesmi, szóval ők csalhatatlanok. Amikor a cefrén ott a pici sötét színű bunda, ők megjelennek. Nem csal a szimatuk. :-) Én is több levet reméltem tőle, de pont olyan, amilyennek leírtad.

Előzmény: Törölt nick (74364)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74364

Szia! Az enyém is ilyen, a körte, ma is néztem, 15 napos éppen. Holnap főzöm, úgy gondolom, hogy jó már. Az almámat múltkor 2 hetesen főztem, most mintha 1-2-3 napot késne a cefre, az holnap utánra marad. Ahogy megfigyeltem a  sajátomat, akkor jó, amikor 14 napos, +,-, pár nap, és olyan kis vékony fekete, vagy sötét barna bunda van a tetején.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (74363)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74363

Senki?

Előzmény: Szkajvolker Lajos (74348)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74362

"Szóval akinek gondja van az egyenetlen forrással, az csapjon földhöz egy tányért és a törmeléket használja forrkőnek"

 

ugyanez a problemänk az egylepcsös fözönkel,szinten vizzäras,neha bugyborekolni kezd

es utäna beszippantja a vizzärat. (gyärto szerint 0,5 bäron müködik)

ezutän felora erös aläfütes es ujra müködik.

ezt a köves ötletet kifogjuk probälni!

Előzmény: vasbicikli (74349)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74361

:-))

Előzmény: Feriba51 (74359)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74360

ez is "kényelmi berendezés"

Előzmény: hal65 (74347)
Feriba51 Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74359

...."Saját cefre főzésekor még nem találkoztam technokolszaggal,"..

 

Én sem, de azt tapasztaltam, hogy nem illik itt ilyesmit mondani:-(((
Jó nedűt!!!!!:-)))

Előzmény: barkócza (74355)
barkócza Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74358

Én 0,25%-ot szoktam újabban elvenni.

Előzmény: peca_matyi (74357)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74357

Én sem szoktam ecetszaggal találkozni a saját cefréim esetében, de mégis úgy szoktam érezni , hogy valami más , kellemetlenebb szagú anyag jön az elején .Utoljára én 1, 7 %-ot vettem el. Ott döntöttem úgy , hogy ezzel már semmi baj sincsen. Irsai szőlő volt , 11 napos cefre , pincében cefrézve.

Előzmény: barkócza (74355)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74356

Nekem 2 hetesnél idősebb cefrém nem volt. A 4 adagból az egyiknél éreztem a fedél tetején lecsapódó "harmatban" egy kis ecetszagot, nyilván attól az etac beütés. A többire jobban vigyáztam.

Előzmény: barkócza (74355)
barkócza Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74355

Én meg arányaiban kevesebbet, mondjuk, feleannyit. :) Saját cefre főzésekor még nem találkoztam technokolszaggal, sokszor a kötelező jelleggel elöntött első kupicában sem találok semmi rossz ízt, vagy szagot. Egyszer egy ismerős nekem adta a szilvacefréjét (volt vagy 15 liter, nem tudott vele mit kezdeni), na, abban aztán volt. Azóta sem csinálok olyat.

Előzmény: peca_matyi (74354)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74354

600 ml az 6 dl nem ?

Mondjuk jó cefre esetében elég lehet , de ettől azért én kicsit többet szoktam elvenni általában.

Persze , ha lett volna valaha 120 liter alszeszem :-)

Előzmény: barkócza (74350)
Mr.Stratos Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74353

Szilva !...tök szerencse hogy mostanában még gyengék a pálinkáim....! )))De télen végem,érzem hogy a jégen végzem.

Előzmény: szilvakukc (74322)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74352

"A másik képlet, amit érdemes megjegyezni és elkerülni a C6H12O6 + 6O2 --> 6CO2 + 6H2O és a nem csekély 2881 kJ. No itt aztán roszog a CO2. A cefrével fűtés tipikus esete."

 

Itt azért a mennyiségi arányokat is érdemes végiggondolni. A képlet szerinti folyamatban 1 kg cukor teljes oxidálásához 1.067 kg oxigén kell, ami kb. 4 m3 levegőben van, szóval sztem ez a "fűtés" inkább csak elméleti veszély, az ecetesedés az igazi ok, amiért az indokolatlan kevergetést mellőzni tanácsos.

Előzmény: CefreTársaság (74162)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74351

Félreértetted, ill. nem részleteztem kellőképpen.

Az előpárlat 6*30 ml volt (végül az első kettőt dobtam ki, az 1. egyértelműen technokol szagú, a 2-ban kis beütés, a többi jó), a középpárlatot szedtem 600 ml-enként, részben hogy ismerkedjek a főzőm elválasztóképességével, másrészt hogy gyakorlat híján bele ne csússzak az utópárlatba. Végül 10*600 ml lett a hasznos anyag, amit középpárlatnak neveztem ki.

Előzmény: barkócza (74350)
barkócza Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74350

600ml frakció előpárlat elválasztáshoz nagyon soknak tűnik. 120 liter alszeszhez illene.

Előzmény: vasbicikli (74340)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74349

"A szlovén főzők mintájára csináltunk egy ugyanúgy vízzárós pálinkafőzőt. A cefre főzésénél semmi gond, teljesen rezzenésmentesen megy a dolog. Amikor viszont az alszeszt főznénk, akkor megbolondul a rendszer és a vízzár erőteljes mocorgásba kezd, valamint léglőkésekkel társulva folyik a lőre. Folyamatos puffogás van. 

 

Mi lehet ennek az oka?"

 

A minap, alszesz tisztázás során én is szembekerültem a jelenséggel (lökdöső, szakaszos forrás), bár nekem nem vízzáras üstöm van, úgyhogy nem prüszkölt, csak itt-ott kicsit kifújt a gőz a fedő tömítése mellett. Rögtön eszembe is jutott, amit anno a szerves kémia laborgyakorlaton tanultunk.

Tiszta folyadékok melegítésénél előfordul a késleltetett forrás jelensége, amikor forráspont fölé megy a hőfok, de a buborékképződés nem indul el a folyadék belsejében, csak később, hirtelen forr fel az anyag, akár robbanásszerű hevességgel. Kiküszöbölésére forrkövet kell a folyadékba tenni, ami forrási gócként viselkedik, és egyenletessé teszi a forrást. A forrkő egy porózus, természetes kőzet szemcsés őrleménye, helyette kerámia- vagy cseréptörmelék is megfelel, lényeg hogy porózus legyen (nem mázas).

A megvilágosodás után elzártam a gázt, megvártam, hogy lemenjen a hőfok a forrpont alá , és a keverőszár (jelenleg használaton kívüli, ledugaszolt) csövén keresztül bepottyantottam 6-8, tarhonya méretű tégladarabkát, onnantól egyenletesen, pöffök nélkül fort a lé.

Szóval akinek gondja van az egyenetlen forrással, az csapjon földhöz egy tányért és a törmeléket használja forrkőnek :)

Előzmény: nagymyk (64743)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74348

Még pár hete szedtem össze körtét 60l-es hordóba, kapott élesztőt, forrt is, de most lement a szintje és megállt, barna hab szerű valami van a tetején, de nagyon vékony. Viszont olyan sűrű mint egy tökfőzelék. A szilvám az olyan mint egy gyümölcslé, ilyen a körte cefre? A körte is meglevesesedik?

hal65 Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74347

Szombaton én is főzöcskéztem.

Ez lett belőle:

 

Erdei gombás szarvaspörkölt.

Előzmény: vasbicikli (74340)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74346

Igen ,jól gondoltad.

Folyamatosan megy az epruvettába.

De az utópárlat elválasztás nem a fok , hanem ízlelés alapján történik.

A fokoló ehhez csak egy kis segítség.

Nem kell folyamatosan ugrálnod , fokolnod, ellenőrizned , innod . Igazából abban mindig benne van a fokoló és a mérőhenger eltörésének a veszélye.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (74342)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74345

Szóval a Te lelkeden szárad a bátyám élete......csak találjalak meg egyszer!!

Előzmény: szilvakukc (74322)
Lepár-LÓ Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74344

Írtam már itt arról, hogy nálam hogyan készül a bodza pálinka. Hátha ezt is kipróbálod :)

 

Nyár elején a virágokoból ugyanúgy mintha szörpöt csinálnál (receptet mindenfelé telálni a neten) tartósítószer nélkül csinálok egy koncentrátumot (igen cukor is van benne). Ha megadott virágmennyiség 2x-ét teszem bele azt sem bánom. 2-3 nam elteltével beteszem valami műanyag tartálykába (nem szűröm le, úgy virágostól mindenestől) és lefagyasztom. Majd mikor a bogyó is beérik azt cefrézem mint bármi más gyümölcsöt (igen itt is teszek bele cukrot). Olyan 3-6 nap múlva hozzáadom a lefagyasztott szirupot. Ha olyan forróság van mint idén, akkor még csak fel sem olvasztom. Aztán főzöm amikor kész. Mondjuk nálam meleg ide meleg oda soha nem volt még főzve egy cefre sem 5-6 nap után. De biztos én rontok el valamit. Főzésnél az aromatoronyba egy kis szárított vagy fagyasztott bodzavirág kerül.

 

Ha nem vagy rest ezt is kipróbálhatod. Eddig még aki kóstolta mindenki kért belőle még 1x :)

Előzmény: Amateur-no1. (74245)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74343

Időnként teleengedem a fokoló hengert (100 ml) a kicsepegő párlattal, és lemérem. Nekem egyelőre nincs epruvettám, de az nem is létszükséglet, csak egy kényelmi berendezés, hogy ne kelljen cserélgetni a gyűjtő edényeket a hűtő alatt.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (74342)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74342

Ezt még nem értem, hogy a pillanatnyi kifolyt párlatot, hogy méritek? Vagy folyamatosan megy az epruvettába, és mikor abba az anyag felhigul, elzárjátok, és ami abba van megy a pálinkába?

Előzmény: vasbicikli (74340)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.03 0 0 74341

Az alumínium üst lehet hogy több szempontból hátrányos, de egészségügyi kockázatot nem jelent, hiszen az oldott Al ionok a lepárlási maradékban maradnak, nem párolódnak át a pálinkába.

Ha már volt, elnézést kérek, nem olvastam mind a 70e korábbi posztot :)

Előzmény: jatti1 (74144)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!