Keresés

Részletes keresés

barkócza Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75004

Ajjaj... nem tudod kisegíteni? :) Üdvözlöm, ha találkozol vele.

Előzmény: csalitos (75002)
gasboth Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75003

Én is ezt az 5 poharas módszert alkalmazom, de poharanként 1-1dl-t engedek.

Meglehet különböztetni töményen is az alkohol illatot az előpárlat szúrós szagától, úgy hogy az 5. pohártól visszafelé kezded illatolni.

Az 1-2 poharat nem szoktam a középpárlat részhez adni, a 3. szúrósság függvénye, 4-5 pohár már nem szúrós szagú.

De az 5 pohár előtt 2dl-t szaglás nélkül kiöntök.

 

Előzmény: zsuzska60 (74992)
csalitos Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75002

Mert illene egy nevet (ha nicknév is), helyesen leírni. Egyébként a barátod aggódik, elfagyott a körte.

Előzmény: barkócza (75001)
barkócza Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75001

Igazad van, ott egy másik krisz szokott előfordulni. De miért kérsz bocsánatot? :)

Előzmény: csalitos (75000)
csalitos Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75000

Bocsi barkócza! Többé ilyen nem fog előfordulni.

Előzmény: csalitos (74999)
csalitos Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74999

   Szervusz barkoca.

   Nem volt ő még más területen. Valami bevillant nála és tíz mondatból akar megtanulni pálinkát főzni. Tanulni meg nem hajlandó.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: barkócza (74998)
barkócza Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74998

Jól emlékszem, hogy a sörös topikban szoktál megfordulni? A sörnél valóban van recept, a pálinkánál nincs. Érett, ép gyümölcsöt pépesítünk, esetleg kis víz kell bele, ha túl száraz, élesztő, fakultatív módon pedig pektinbontó és pH beállítás. Nem kell fölfűteni, lehűteni, szűrni, stb, csak a lehetőségekhez mérten 15-25-(30)oC körüli, közvetlen napfénytől védett helyen kierjeszteni. Ez mind le van írva a fenti linkeben, csak el kell hinni, hogy ilyen egyszerű.

 

 

Előzmény: krissz1004 (74967)
vf1 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74997

Ha a másod bor névnél a csígerre gondolsz akkor a gúgli a barátod:

 

http://www.csurgomalom.hu/torkolybor.html

Előzmény: jancsusz (74995)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74996

A képeket nézegetvén egy-két kivételtől eltekintve a hűtő felé lejt a páracső.

Akkor most mi a jó megoldás??

Előzmény: jatti1 (74971)
jancsusz Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74995
Jólét!
A minap téma volt itt a szölö,azt szeretném kérdezni nen tudka valaki a másod bor készítéséneo receptjét?
Tudom ez pálinkás topik de sehol nem lelem...
Prophet09 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74994

No úgy fest, ma reggel is tanultam valamit! :) Mondjuk ami utána jött az is elég tömény (77 v/v), de érezhető volt benne a gyümölcs, míg ebben leginkább a ragasztó. Igazság szerint kicsit ráfeszültem az előpárlat elvétel dologra, lehet ezért vagyok/voltam olyan kritikus.

Előzmény: zsuzska60 (74992)
rézműves1 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74993

...pályinkás jó reggelt....

zsuzska60 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74992

"Az ötpoharas módszer szerint elválasztottam 5-ször fél dl. párlatot.  Ismét éreztem a technokol szagot, olyannyira hogy végül az 5 pohár közül egyet sem öntöttem hozzá a pálinkához."

És az 5 poharat higítottad kb. kétszeresére, hogy a tömény alkohol szag ne tévesszen meg????

Előzmény: Prophet09 (74981)
Miklós1 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74991

A pálinka recept itt van a 74981 hsz.-ban, a pálinkafőző készítésére külön fórumot nyitottunk, egy kicsit nézzél föl a fejlécben és kattints oda (pálinkafőző készítése otthon). Egyébként ha nem láttál még pálinkafőzőt, egy áruházban megnézheted, a többi szakismeretet pedig a fejlécben ajánlott helyről (..erre az oldalra) lassanként beszerezheted. Ne hidd hogy egy tíz perces recept olvasással mindennek a birtokába kerülhetsz, te sem tudnád a szakmádat egy receptben leírni...

Prophet09

A technokol szag miatt ne aggódj, jól csináltál mindent, valószínűleg ez az a mennyiség ami magától elszáll a pálinkáról mire kihígítod, palackozod. Ennyi küönbség van a csersznye és a szilva között... A cseresznyére inkább a spiritusz szag jellemző, de elszáll az is.

A cefre erjedése néha (főleg télen) mozgatásra újra indul, de nálad nem ez történhetett, mert akkor szétviszi a hordót. Inkább a CO2 elnyelési jelenség volt az: a felmelegített cere kevesebb  CO2-t tud oldott állapotban tartani és kiszabadul a folyadékból. Ezt  lehet látni az üstben is amikor a cefrét kezdjük melegíteni.

 

Előzmény: krissz1004 (74956)
kupeci Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74990

..a fele nekem jár, én hamarább gondoltam erre!:))

Előzmény: szilvakukc (74984)
kupeci Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74989

Így látatlanból az 1L/órát keveslem, de ha ismerném a főződet akkor lehet hogy nem.

Előzmény: jatti1 (74969)
gasboth Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74988

A pálinkánál nem jó a parafa, mert levegőzik, ami bornál szükséges, pálinkánál viszont párolog az alokholtartalom. Én ezért szilikon dogót használok.

Előzmény: csiba00 (74948)
gasboth Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74987

Szomszéd lapotica-ból főzte, én hanita-ból szerintem a hanita aromásabb.

 

Előzmény: CefreTársaság (74977)
vf1 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74986

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Előzmény: vf1 (72602)
rámenős Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74985

Na végre. Köszi.

Azt hiszem, hogy a fazékíz a ludas. Feleslegesen problémázok.

A furcsa azért volt, mert nincs rosz szaga. / Vagy igen gyakorlatlan vagyok./ Elbolondítják az embert mindenféle rémségekkel.

Nagyon gyakorlatias voltál. Még egyszer köszönöm.

Igyekeztem mindent a kiskáté szerint csinálni. Az első főzésem sárgabarack volt. Vagy 60 l cefréből. Csak alszesz. A közepéből 1 üveget megkóstoltattam a haverokkal. HIhihi. Nagyon ízlett nekik, Pedig nem is pálinka.

Most már csak 20 l-es vödrökben van őszibarack, szilva. Viszont érdekesség, hogy nagyon különböző állagú. A szilva normális, csak a héj miatt vörös. / 2 vödör. / Az őszibarack okozta a meglepetést. Nem figyeltem a fajtákat, hanem ahogy hullott szedtem a vödörbe. / 5 vödör. / Van ami leveses, van ami lé nélküli. Már vizet is öntöttem hozzá, de meg se látszik. Egynek a teteje mindíg sötétbarnára szineződik. Még erjednek.

Rosz szagot nem érzek. Naponta 2.szer nyomkodom a bundát. Fedő van rajtuk.

Majd meglátom, hogy mit kell kiönteni?

Nehéz a pálinkafőző élete.

Előzmény: vasbicikli (74976)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74984

Te honnan tudsz ilyeneket? 10!!! évig tárolsz egy pálinkát? Be vagy borúva az agyadba? Ha nem kő, miért nem adod nekem?:DD 

Előzmény: firekiller (74953)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74983

Ja, demiből is készítheted, havernak is bevált. Szart főz ugyan, de miből?:))

Előzmény: krissz1004 (74967)
szilvakukc Creative Commons License 2012.09.14 0 0 74982

Há má hogyne tudnánk:

-Végy egy darab cefrét

-Tedd egy kuktába

-Közölj vele hőt

-Kétszer

-Díszítheted korianderrel, esetleg mérges szömörcével

-Jó ítvágyat!

 

Előzmény: krissz1004 (74956)
Prophet09 Creative Commons License 2012.09.13 0 0 74981

Szép estét mindenkinek!

 

Tegnap előtt sikeresen lefőztem a második pálinkámat. Az alapanyag kb. 35 kg aprószemű szilva volt (sajnos a fajtáját nem ismerem). Ebből magozás és fúrószáras pépesítés után kaptam kb. 45 liter cefrét. Került bele 4 dkg. budafoki élesztő,  Endozym Cultivar (elvileg aromakiemelő) pekintbontó, illetve később 1.5 kg napfény. Leraktam a pincébe ahol a hőmérő vállmagasságban 22 fokot mutatott. Már az első 24 óra után hallhatóan forrásnak indult a cefre. Minden nap ment a gyufapróba és a bunda lenyomkodása. A 2. nap vége felé egy kis vászon lepedőbe tettem 3 marék magot és beleengedtem a cefrébe. A 6. nap este a gyufát egészen a cefre tetejéig tudtam engedni ezért azt hittem elkészült. Ekkor légmentesen lezártam a hordó tetejét mert csak a 9. napon szándékoztam főzni. Reménykedtem benne, hogy a "késői" főzés savazás nélkül nem lesz probléma. No, bezsuppoltam a hordót a kocsiba és lezötykölődtünk telekre. Közben meleg volt, a cefrét a csomitartóban sütötte a nap. Másnap csavarom le a tetjét, és egy nagy szisszenés, illetve az ismerős széndioxid szag fogadott. A  gyufa már a hordó tetején kialudt illetve láthatóan és hallhatóan újra forrásba kezdett a szilva. Találkozott más is ilyen jelenséggel? Én azt hittem hogy a gyufapróba csalhatatlan. (még a bunda süllyedése vagy nem süllyedése ellenére is) Úgy döntöttem, kap mégy egy éjszakát, majd másnap nekiálltam a főzésnek.

 

Itt is meglepetés fogadott mert sikerült megtapasztalni a csalhatatlan technokol szagot.  Az előző cseresznyénél nem talákoztam vele, sem az alszesznél, sem a második főzésnél. Mindenestere a végeredmény kb. 14 liter alszesz lett. Ez beköltözött a hűtőbe. Másnap ami kiült az alszesz tetejére azt igyekeztünk leszedni. Az egyik üvegbe egy kis zöld réz is került, amit teljesen kivettünk belőle. Utána a hétvégére szintén hűtőbe került a cucc, mert nem volt időm a főzésre, csak 4 nap mulva. Én is találkoztam a sokat tárgyalt rétegződéssel amiről mellékelek egy képet:

 

 

A második főzés előtt megnéztem az alszesz alkoholfokát ami 20 V/V körüli volt így nem kellett higítanom. Nagyon szépen cérnavékonyan indult és végig úgy is főztem. Az ötpoharas módszer szerint elválasztottam 5-ször fél dl. párlatot.  Ismét éreztem a technokol szagot, olyannyira hogy végül az 5 pohár közül egyet sem öntöttem hozzá a pálinkához. Ahogy korábban írtam az első cseresznyénél ez elmaradt, ezért talán itt sem voltam elég bátor többet elvenni, mindenesetre ahogy átváltottam középpárlatra kb 2 perc mulva már csak a finom szilva illatot éreztem. 4 dl-ként gyűjtöttem a pálinkát aminek az alkoholfoka a következő képpen alakult: 1-77; 2-76; 3-75; 4-72; 5-70; 6-66; 7-61; 8-56; 9-48. Az utolsó eresztésnél már elkedtem érezni a fazékízt, de talán Feribá írta hogy kell bele egy kis büdös  is, ezért megfogadtam a tanácsát. :) Ezután átálltam az utopárlatra, aminek az első 4 dl-e 37 fokos volt. Innentől többet nem mértem.

 

A végeredmény 3.9 liter 66 V/V-os finom szilva illatú tökéletesen átlátszó pálinka. Igazság szerint büszke vagyok magamra, mert az előzővel ellentétben ez nagyon tudatosan, a fórum tanácsainak megfogadásával készült. :)

 

Ami kérdés még felmerült bennem az az, hogy vajon a technokol szag eredhet-e onnan, hogy ezúttal használtam pektinbontót?

 

Elnézést kérek amiért ilyen hosszú voltam!

 

Üdv, B

 

 

 

stapika Creative Commons License 2012.09.13 0 0 74980

"sziasztok  tudnátok adni egy pálinka receptet?"

  Mi érdekel?Főétel,saláta, desszert,sütemény?:-)

Előzmény: krissz1004 (74956)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.13 0 0 74979

A kapszula nem csak faxni kérdése, a hőingadozás kicsalja a dugót az üvegből nélküle.

 

Üdv, CT

Előzmény: csiba00 (74948)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.13 0 0 74978

Sőt a pimpó leszedésére is alkalmas a fólia! A második kör pedig jól zár.

 

CT

Előzmény: firekiller (74932)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.13 0 0 74977

A lepotica illatra (is) tényleg jó, nem erre számítanak, amikor eléjük teszem.

 

 

CT

Előzmény: peca_matyi (74929)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.13 0 0 74976

Újonc pálinkafőzőként átérzem a bizonytalanságodat, és próbálok támpontokat adni, mint civilben vegyész.

 

Ecetsav: ecet szagú

Vajsav: kb. áporodott gumicsizma/tornacipő szagú

Észter (jelen esetben leginkább etilacetát): technokol szagú

 

Az utolsó kizárható, mert a lepárlás legelején jön, akár cefrét főzöl, akár alszeszt finomítasz.

Arra gondolok, hogy a főzés vége felé, az alkoholtartalom csökkenésével párhuzamosan megjelenik az előpárlatban az a bizonyos sokat emlegetett, jellegzetes, savanykás "fazékíz" ill. -szag, lehet, hogy azt érzed.

 

Ecetes cefrével (hálistennek) nem találkoztam, de úgy gondolom, hogy az ecetsav hamarabb is átmegy a vízgőzzel, azt nem csak a végén éreznéd.

 

A vajsav, ecetsav egyébként romlott cefrére (levegő jelenlétében való erjedésre) utal, de ha többet mondanál a cefréd előéletéről, hogy mennyi ideig állt, miben tartottad, sűrűn nyitogattad-e, stb, akkor könnyebb lenne behatárolni a problémát, ill. azt, hogy van-e egyáltalán probléma.

Előzmény: rámenős (74950)
kovasc Creative Commons License 2012.09.13 0 0 74975

Köszi sikerült megoldani tiszta lett a pálinka.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!