Keresés

Részletes keresés

vaskukac Creative Commons License 2021.03.26 0 1 40225

Nem kell nagyobb gép. :)

Az ágyvezetéket kell egyszer kézi erővel elkészíteni, a többit meg ahhoz illeszteni.

Előzmény: default6 (40218)
jalpar Creative Commons License 2021.03.26 0 0 40224

Akkor könnyű, ha négyzet alakú.

 

Ugyanis hiába hántolsz 3 felületet egymáshoz, ha azok mindig egy irányban állnak, akkor még mindig lehet benne csavarodás.

Ezt úgy lehet elkerülni, ha 90°-okkal elforgatva is összehántolod őket.

Előzmény: default6 (40222)
Atombmw Creative Commons License 2021.03.26 0 0 40223

Sziasztok!

 

Szeretnék segítséget kérni esztergagép vásárláshoz.

 

Szeretnék venni hobbi célra egy esztergagépet.

Van egy jól felszerelt hobbi autószerelő műhelyem (egyebek mellett szalagfűrész, oszlopos fúró, köszörű hegesztőgép,stb.) villamosmérnök vagyok, de mostanában a forgácsolás is elkezdett érdekelni elméletben.

 

Gondoltam vennék egy esztergát, hogy a gyakorlatba is beletanuljak.

 

Az évek alatt megtanultam, hogy sz*r szerszám csak gányolásra jó.

 

Olyan gépet szeretnék, ami alkalmas menet esztergálásra is, vagyis van megfelelő gépi előtolás, nem lóg mint a gatya, szóval értelmezhető tűréssel és reprodukálhatóan lehet vele dolgozni, és nem kopik szét 2 alkatrész esztergálás után.

 

Ami felmerült, új kínai, vagy használt magyar (itt félek a kopásoktól, rejtett repedésektől, törésektől)

 

Szóval mit gondoltok az alábbi tpusról: Kezdő gépnek jó lehet?

https://www.szerszamkell.hu/gude_mini_esztergagep_gmd_400_49013?gclid=Cj0KCQjwjPaCBhDkARIsAISZN7QTviyI7Kl45EQ5yVDH0AqeQrQ_x4XF5Pqx30mT6WqJXGTOC_aYiwYaAtMAEALw_wcB

 

Egy ilyen lenne talán tuti, de ez árban, súlyban túlzás lenne:

https://www.jofogas.hu/zala/Esztergagep_E1n_115276867.htm

 

A keret olyan 200..300kHUF lenne első nekifutásban.

 

HA van valakinek eladó jó gépe, az se titkolja :)

Köszi előre is a segítséget!

 

 

 

default6 Creative Commons License 2021.03.26 0 0 40222

Ja, úgy könnyű :D

 

 

Előzmény: Jani301 (40221)
Jani301 Creative Commons License 2021.03.26 0 1 40221

Három darabot csináltak ,és összehántolták őket :)

Előzmény: default6 (40218)
Csuhás Creative Commons License 2021.03.26 0 0 40220

A képen egy sima spirálmenetes hatpofás tokmány látható. Lehetséges hogy a Forkardt cég gyártmánya.

Előzmény: MUM.21 (40214)
MUM.21 Creative Commons License 2021.03.26 0 0 40219

Szia !

 

Igen , a kúpos tüskét el is felejtettem lentebb szóba hozni .

Az egy nagy segítség a pofák beállításakor :

- nem esnek ki - mozdulnak el a súlyuktól

- könnyen tudsz tájékozódni a pofák helyzetéről

- akadálymentesen kapcsolódnak össze a fogak .

 

Üdvözlettel   MÜM.21

 

 

Előzmény: lacibá70 (40216)
default6 Creative Commons License 2021.03.26 0 0 40218

Na ennek hogy csinálták az asztalát egy síkra? Egy még nagyobb gépen? És annak az asztalát? :D

Előzmény: lacibá70 (40217)
lacibá70 Creative Commons License 2021.03.25 0 0 40217

Jó hogy megmentetted a Wawerkát! Megérdemli :-) Szeretem a régi gépeket, és nagyon tisztelem az akkori szakembereket akik sok mindent elsőként találtak ki.
Ha összerakod tegyél fel képet légyszi!

Az egyik kedvenc képem:

Előzmény: MUM.21 (40203)
lacibá70 Creative Commons License 2021.03.25 0 0 40216

Köszi! :-)
Mostanában én sem láttam. De szinte hallom a hangját ahogy mozgatjuk ki be kézzel a pofát, és az a kúpos tüske kattog a pofa fogazásán. Ha számoltuk a kattanásokat, és minden pofát pl. 3 kattanással raktunk odébb akkor központosan fogott. Kb 300-400 átmérőjűvel volt dolgom párszor.
Pontosabbnak gondolom mint a spirálmenetest, mert a ferde fogakat könnyebb köszörülni mint a változó rádiuszú spirálhoz a pofa fogainak mindkét oldalát. Nagyobb is a felfekvő felület a pofán, gondolom lassabban kopik. Van olyan helyzet amikor talán lassabb az átmérő állítás, de bele lehet jönni.

Előzmény: MUM.21 (40212)
jalpar Creative Commons License 2021.03.25 0 0 40215

Értem. Ügyes.

Előzmény: MUM.21 (40214)
MUM.21 Creative Commons License 2021.03.25 0 0 40214

Szia !

 

Alulról a 3. képen látod azt a betétet , ami mozgatja a pofát . Egy részen megszűnik a fogazás .  A fogazatlan mezőben tudod a pofák helyzetét az átmérő függvényében állítani vagy kihúzni a pofákat ... Ha a pofa alatti részen kezd elfogyni a fogazás és már nem biztonságos a fogak átfedése akkor bújik elő a tokmány homlokrészéből a figyelmeztető szeg . 

 

Még 6 pofás tokmányt is készítettek ilyen rendszerrel .

 

Üdvözlettel  MÜM.21

Előzmény: jalpar (40213)
jalpar Creative Commons License 2021.03.25 0 0 40213

,,Itt látszik az előre álló szeg amikor tilos szorítani és forgatni a tokmányt .''

 

Mire való ez a szeg?

 

Előzmény: MUM.21 (40205)
MUM.21 Creative Commons License 2021.03.25 0 0 40212

Szia !

 

Te nyertél ! Azt hittem senki sem ismeri fel . Én 30 éve láttam utoljára ilyen tokmányt .

 

Üdvözlettel MÜM.21

Előzmény: lacibá70 (40207)
Jani301 Creative Commons License 2021.03.24 0 1 40211

Ott történt egy adásvétel ,közös megegyezéssel és megelégedéssel úgy gondolom , nincsen avval gond .

A gond avval van hogy hulladékvas árért hulladékvasat lehet venni .

Nem hinném hogy innét bárki hulladékvasat szeretne vásárolni .

Aki hulladékvasnak titulálja a gépeimet , avval nem kötök üzletet !

Szerintem itt mindenki így gondolja aki eladna gépet .

Lentebb leírtam a véleményem , nem hinném hogy változna , engedjük el ezt a témát szerintem .

Előzmény: vaskukac (40209)
vaskukac Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40210

Jópofa kis gép, sok szerencsét hozzá! :)

Előzmény: MUM.21 (40203)
vaskukac Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40209

Nem írtál ilyet, én kérdeztem, hogy ez most egyenértékű helyzet-e?

 

Én is erről beszéltem eddig.

Előzmény: Jani301 (40201)
vaskukac Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40208

Úgy van ahogy a kolléga előttem írta, ez a Forkardt rendszer.

Kifejezetten szériára való, mert egy lépésben nem tudsz vele nagy átmérőtartományt átfogni, csak pofaléptetéssel.

 

Viszont cserébe veszettül erős, és kopásálló konstrukció. Revolverekre, tokmánymunkához való.

 

Van ilyenem, ha esetleg valami hiányzik, szólj, kiderítjük, hogy hogy nézett ki.

Előzmény: MUM.21 (40205)
lacibá70 Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40207

Forkardt tokmánynak is szokták ezt hívni.

Előzmény: MUM.21 (40205)
lacibá70 Creative Commons License 2021.03.24 0 1 40206

A 2H135 nagyon jó fúrógép, az állványos fúrógépek közül nekem a legjobban tetszik. A morse kúp kilökő szerkezete, az automatikus gépi előtolás bekapcsolása, a sebességváltás megkönnyítésére a sárga gombbal történő oda vissza-mozgatás, menetfúráshoz végálláskapcsolós forgásirányváltás, egyenáramú fék, nagyszerű dolgok, ritkán láthatók más gépeken, pláne így együtt  minden. Állítható a fej és az asztal magassága is, nagyon merev a főorsó, és hosszú a lökete (250mm) Nem annyira ideális egészen kicsi furatokhoz, nincs rajta finom kézi előtolás, és néha jó lenne  0,1 mm/fordulattól kisebb előtolás. De ez egy nagy gép, rendkívül termelékeny, és pontos. 4kW a főmotor az mindenre is elég :-)
Megfigyelésem szerint kb 500-700 ezer Ft körül szoktak menni a normál állapotúak.

Előzmény: Garashan (40204)
MUM.21 Creative Commons License 2021.03.24 0 1 40205

Sziasztok  !

Erről a spéci tokmányról írtam ... 

 

160-as Mávag gyártmányú .Minden alkatrésze nagy precizitással van legyártva . Eszméletlen sok fazonköszörűs munka van benne . 

 

Ezzel az egy csavarral lehet működtetni .

 

A pofák szétszedhetőek .

Itt látszik az előre álló szeg amikor tilos szorítani és forgatni a tokmányt .

A hátlapon kiálló alkatrész egy kúpos ék , ezzel lehet a tokmányt működtető csavart hézagolni .

A vezérelt pofa ezt a tárcsát irányítja és vezérli a másik két pofát   , az alsó részen látható íves bemarás meg az előre álló szeget vezérli .

Egy zománc lábosban került elő , gondosan becsomagolva . Sajnos bontott állapotban . Hiányt - sérülést - törést nem látok az alkatrészein .

 

Valami precíz tokmány lehet széria gyártáshoz . Minden belső alkatrésze lötyögés mentesen működik - nem volt sokat használva .

 

Üdvözlettel  MÜM.21 

Előzmény: MUM.21 (40184)
Garashan Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40204

Hozzá szólnék a gépek áraihoz is:

  • az EAN padomat 200.000 Ft-ért vettem, nem voltak meg hozzá a bábok, az emulzió szivattyú igen, de megette az emulzió a tekercset, valamint még 100.000 Ft-ot fizettem egy rakás szerszámért hozzá: fúrók, rengeteg kés (egy-két HSS, a többi keményfémlapkás), fúrótokmány, néhány csúcs. Összességében nem volt rossz üzlet, de a gép eléggé el volt már hanyagolva az utóbbi időben. A bácsi már isten se tudja, hogy mióta be se indította. Mivel apósom jó ismerőse volt, így nem akart lehúzni. Mondott egy árat, én kifizettem majd elhoztam. Hogy megérte-e? Igen, mert megszerettem a forgácsolást. Hogy megvenném-e még egyszer: mivel eléggé el van nyűve, már csak akkor ha lenne rá lehetőségem, hogy felújítsam valahol.
  • KF-250 fűrészgép: nagy és robosztus, biztosan ismeritek. Egy úriember hirdette tavaly Székesfehérváron. Elmentem, megnéztem, kipróbáltam és megvettem. Egy egész CNC műhelye volt, de mivel átesett egy-két szívinfarktuson így felszámolta az egészet az orvosa javaslatára. Már csak fotókon láttam a műhelyét gépekkel berendezve (akkor már biliárdasztal állt ben :) ). A fűrészgépet még egy darabig használta, de úgy döntött, hogy már arra sincs szüksége. Azt mondta, hogy 65.000 forint. Ez olyan 76 Ft/kg árra jön ki. Szerintem ez se volt kitartva az árából, nem alkudtam belőle. Igaz kell majd rá egy másik villanymotor és a gyári emulzió szivattyú nincs rajta, de nekem így is megérte. Annyi munkám nincs, hogy vegyek egy szalagfűrészt, ha majd lesz, akkor lecserélem.
  • A legújabb szerzeményem egy Stanko 2H135. Ilyet kerestem egy adásvételi csoportban FB-n, ahol is ajánlottak egyet. Az eladó végtelenül korrekt volt: el mondta a gép hibáit, mire érte mentünk a fuvarossal már ki volt készítve a műhely bejáratához, leszerelte nekem a villanymotort, mert azzal együtt túl magasak lettünk volna a teherautóval (ha nem lett volna olyan messze, akkor előkészítettem volna én a szállításhoz), valamint kölcsön adta a gépkönyvet lefénymásolni.
    250.000 forintot kért a gépért. Ez mondjuk 208 Ft/kg.
    Hogy megérte-e nekem: Dél-Koreai csoda masinát ajánlottak 500.000+ pénzért. A gép tömege fele se volt, a fordulatszámot ékszíjjal kellett változtatni. Néztem másik 2H135-ösöket is akkoriban: volt egy a horvát határ felé. Vasárnap tették fel a hirdetést jófogásra, de nem akartam senkit se zargatni vasárnap. Hétfőn már nem volt fenn. Azért 180.000 forintot kértek. Volt egy akkortájt Debrecenben tip-top állapotban, felújítva azt közel 1 millió forintért árulták.
    Sokáig valamelyik nagyobb FO gépben gondolkodtam, de azokért elég sokat kértek.
    Most ha időm is engedi majd, akkor szétszedem, kitakarítom, a kopott alkatrészeket cserélem majd festem. Ha elkészültem vele, akkor biztosan megosztom a nagyérdeművel.
    Amennyiben valakinek lenne hozzá teljes magyar nyelvű gépkönyve, akkor azt szívesen fogadnám. Ami nekem megvan azt bárkinek elküldöm szívesen. Amikor pedig végzek a legépeléssel és megszerkesztéssel, akkor beküldöm a Gyűjteménybe. De mivel egy része csehül és oroszul van meg, így egyszerűbb lenne, ha nem kellene fordítani csak legépelni szépre.

Hogy nekem voltak-e szerencsém a gépek áraival kapcsolatban, vagy esetleg sokért vettem valamelyiket, csak én örültem neki azt nem tudom. Alkudni egy esetben se alkudtam, mert úgy éreztem, hogy egyik sincs kitartva.
Van negatív tapasztalat is szerszám vásárláskor: bolhapiacon az elkopott reszelőket új árban árulták. Gondoltam, hogy jó lesz majd a faesztergához késnek. Elég hamar vissza is tettem őket a kupacba miután megtudtam az árukat.

MUM.21 Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40203

Szia !

 

Pár kép a Wawerkáról ...

 

5,5KW-os motor volt rákötve , és 200-as tokmánnyal dolgoztak vele . A rajta lévő lapos szíj belső fele valami ragaccsal volt bekenve , de az 5,5KW-ot biztos nem tudta uralni ....  Néha téma a fórumon a tokmány felfogótárcsa szakszerű elkészítése ... Itt látható egy gyors megoldás a 160-ra felhegesztettek egy 200-ast .  A gép két lába között volt egy 50-60 literes hűtőfolyadék tároló egy villanymotorral hajtott púpos Wartbug vízpumpával összehozva . Ezt a kreációt ott hagytam , nem kértem a csomagba ....

Az összes cserekereke , síktárcsája , álló - futóbábja is megvan .

 

Üdvözlettel   MÜM.21

Előzmény: vaskukac (40199)
Garashan Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40202

@occsebköszönöm a fotókat, megkaptam. Jó fényt csinálnak a lámpák így a fotó alapján.

@Virbomértem a melóhelyen. Hát elég egy .... a fénymérő a telefonomban :) Vagy az összes ilyen csak eddig eme funkcióját nem használtam a telefonomnak, bár az se sokat javít a dolgon gondolom, hogy ott van elrepedve az üvegfólia is. A mostani munkahelyem nem kapcsolódik semennyire sem a forgácsoláshoz, így az irodában az asztalomnál mértem.4 db 2 fénycsöves armatúra van az irodában. 2018 tavaszán lettek az armatúrák átalakítva LED fénycső fogadására alkalmassá. Azóta munkanapokon mennek napi 8,5 órát kb. Ezeket a fénycsöveket szereltük be: https://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/18185

Egy dolgot nem tudok, hogy a termék leírása, specifikációja azóta változott-e. Abban biztos vagyok, hogy anno olyan lett választva aminek kielégítő a teljesítménye. Az armatúrák valami ilyesmik: https://www.lampak.hu/fenycso-lampa-llx-aldp2-2xt8-58w-g13-ep-img-ekmd011-fd-3.jpg Ezeket nem cseréltük anno. A fénycsöveknél jól jött, hogy a tükrökkel még fókuszálva volt a fény, de itt inkább hátrány, mint előny, hogy olyan mélyen ülnek a csövek a lámpatestben. Szóval a mérés: közvetlenül az asztalomnál 650 luxot mértem a telefonommal, a plafonon pont felettem van a lámpa. Kicsit odébb menve nagyon drasztikusan esett a fényáram. Ha fordítottam a telefon fénymérőjét, akkor valamelyest javult a kijelzett érték. Csak összehasonlításként: a hálószobában 160 lux, a fürdőben 260 lux, a nappaliban 230 lux a mért érték most így a hozzászólás pillanatában. A hálószobában kevésnek is érzem a fényt, nem szeretem ha csak a mennyezeti lámpa világít ha valamit csinálni kell, kevés is a reflexió a falakról, mert relatív sötét a szoba festése (valami sötét narancsos árnyalat). A nappaliban 8 db E14-es izzó van a csillárban, ha csak a fele van bekapcsolva, az nekem kevés. Egyszerűen bántja a szememet olyankor a kevés fény. Így, hogy most mind a 8 égett, így mértem a 230 lux körüli értéket. A fürdőszoba fehér csempés plafonig, ott ez a lámpa van: https://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/16492 . Eredetileg nem ide szántam, de elnéztem anno a fizikai méreteit, így végül a fürdőben kötött ki. A fürdőben egész jó a fény, de ott sokat dob rajta, hogy gyakorlatilag minden fehér: mosógép, falak, plafon, fürdőszoba szekrény.
Írod, hogy nálad 6 db armatúra van, de mint azt rferi is megjegyzi, én 12 db-ot számoltam kicsit több mint kétszer akkora területre. Viszont az enyém alacsonyabb, így kisebb felületet tudok egy lámpával valamelyest bevilágítani.

@Sunny65: tudom, hogy sok gagyi van közöttük. Nem is a legolcsóbbat akarom megvenni, amit a piacon árulnak. A céghez 45 db csövet vettünk, abból kb. 3 éve napi 8,5 órát megy 12 db. Közel 4 órát megy másik 3. A többi csak időszakosan van használva. A csövek fele kültéren van egy pár száz négyzetméteres féltető alatt, így azok kapnak bőven hideget és meleget is. Ezek azok amik nagyon ritkán vannak használva. De eddig a 45 csőből még egy sem pusztult meg, valamint azt se vettük észre, hogy valahol elfogyna a fény a LED-ek öregedéséből kifolyólag.
Ismerem a fémvázas reflektorokat is, pár darabhoz volt szerencsém. Egy ismerősnél egyszer cseréltem egy pár darabot. A dobozán kívül IP68, a készüléken IP65 és be volt párásodva a hajnali párától tető alatt az udvaron... Amelyiken van földelő vezeték is az is sokszor csak dísznek. A lámpatesbe már nincs bekötve sehova se, sokszor elcsípik a tömszelencénél gyárilag.... Az olyanért én nem is adnék pénzt.

Én a részemről lezártnak tekintem ezt a témát. Mindenkitől köszönöm a tanácsokat, véleményeket. Hasznos volt az eszmecsere. Mihamarabb vennem kell pár darabot, mert ma is hegesztenem kellett böszme nagy kerítés oszlopokra kitámasztókat és nem fértem oda a lámpák alá velük. Így viszont az összeállításkor nem túl sokat láttam.

Jani301 Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40201

Semmi ilyet nem írtam szerintem .

Kifizette amit kértek érte , gondolom . 

Nincsen evvel semmi gond .

 

Előzmény: vaskukac (40198)
rferi Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40200

Semmit, ami téged igazolna.

Nekem az jön le, hogy mások beszélgettek egymással, és ez neked vérlázító.

Elég hülye dolog.

Előzmény: Jani301 (40195)
vaskukac Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40199

Most már tényleg érik, hogy egyszer meglátogassalak, sok érdekes géped van.

Bár én igazából csak a hazai gépekkel foglalkozok, azért 1-2 ilyen régi darabot mégis szívesen megnézek.

Előzmény: MUM.21 (40197)
vaskukac Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40198

A szóban forgó gép ~100 Ft/kg-os árra jön ki.

 

Megszületett egy alku, ennyiért adták, ő meg megvette. Gondolom ezek szerint a kollégának nem szerencséje volt, hanem tisztességtelenül kupeckedett...

Nem is tudom, hogy miért nem egészítette ki 140 Ft/kg+ÁFA becsületes árra.

Most akkor ő a hibás?

 

Szerintem meg a francokat!

Egy géppel kevesebb megy le a kohó torkán, vagy rohad el egy raktárban értelmetlenül.

Tegye rendbe, aztán keressen pénz vele, ezt az eladó is megtehette volna. Használja egészséggel!

 

Tényleg nem értelek.

Előzmény: Jani301 (40196)
MUM.21 Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40197

Szia !

 

Hasonló kis eszterga , mint ezen a képen van .

Sajnos a lábhajtásos szerkezet nincsen meg hozzá , de gyárilag sem volt , csak a helye van kialakítva az öntvény lábakon , de megmunkálva nincsen . 

Szét kellett szednem főbb darabokra , hogy a pincéből felvigyem a lépcsőn . Pár képet azért készítek róla ....

Üdvözlettel   MÜM.21

Előzmény: vaskukac (40187)
Jani301 Creative Commons License 2021.03.24 0 0 40196

Nem ilyen gépekről volt itt szó.

Ott vannak a képek a tos gépről még a tartozékai is megvannak , onnét indult a dolog .

Mondhatod mit adnál érte , de ha vérlázító akkor haladni kell tovább !

De hagyjuk ezt a témát , nem idevaló ,keressenek vasárban veszek aranyat topikot !

Előzmény: ksanyi52 (40194)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!