Keresés

Részletes keresés

Time2000 Creative Commons License 2010.03.21 0 0 8616
1978-ban kerültem a "T" alegységhez, bemérőnek.
Dd. Pk Váradi vezérőrnagy. (Cár)
TÖF. Deák J. örgy. (Pinocchio)
1. Ind. OPK. Nagy J. alez. (Dzsúdó)
TÖF. Simó A. őrgy.
Üpk: Kovács J. fhdgy.
Ind. Szpk. Kovács Gy. hdgy
Ir.RPK. Donászi alhdgy. (a későbbi életéről tudok)
PK-i StPK. Pető L. hdgy.
Operátor. Angyal G, hdgy.
1-es kezelő. Kása Á. örm.
Kidolg. RPK. Andok F. zls.
Álvány vez. Fatalin T. ftörm.
Bem.r. Pk. egy nagy bajszos őrm. (nevére nem emléxem)
Szolg. vez. Hordi P. zls.

Elnézést azoktól, akiket 32 év távlatából nem soroltam fel.

Büszke vagyok arra, hogy ott szolgáltam.
kovacsgyula44 Creative Commons License 2010.03.19 0 0 8615

Varga János ezredest ma méltósággal elbúcsúztattuk.

gyula

kovacsgyula44 Creative Commons License 2010.02.24 0 0 8603

Varga János ezredes temetése március 19-én 12-kor lesz a Fiumei úti temetőben. /Lencse Menyus, osztálytárs közlése/

 gyula

HM13-44 Creative Commons License 2010.02.24 0 0 8602

"Ma is büszke vagyok arra, hogy ott szolgálhattam!"

 

Én is büszke vagyok vagyok arra, hogy az 1. rak. ü. parancsnoka lehettem 1980-83 között. Ha nem tévedek, akkor abban az időben, Kátai örgy. idejében, Németh Mihály volt az üteg kidolgozó rajparancsnoka.

Előzmény: kidolg_65 (8599)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2010.02.23 0 0 8601

Valóban nem tűnik gyász-zenének.

gyula

Előzmény: Cascabel (8597)
tuzer Creative Commons License 2010.02.22 0 0 8600
Le a kalappal a memóriád és a kiképzőid előtt!
Előzmény: kidolg_65 (8599)
kidolg_65 Creative Commons License 2010.02.22 0 0 8599

Még egy kis adalék az előzőekhez. A lőelemek számolásához elengedhetetlen volt a meteorológiai jelentés! Ezért volt az ezrednél meteo-század, akik a gyakorlatokon két óránként engedték fel a szondákat, amik 5 kilométerenkénti magasságokban jelentették rádión, hogy északhoz viszonyítva hány fokból, milyen erősségű szél van, valamint az ott uralkodó hőmérsékletet. Ez szükséges volt, hiszen a rakéta repülésének legmagasabb pontja 50 km környékén volt.

Istenkém! 45 év után mik jutnak az ember eszébe!?

Ma is büszke vagyok arra, hogy ott szolgálhattam!

 

Kösz a türelmet. Üdv mindenkinek.

kidolg_65 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 8598

Szervusztok!

Egy kicsit újra a térképekről. Hát éppen ez az! Azért maradt meg bennem az 1:5000 arány, mert az út melleti fák, villanyoszlopok, útkereszteződések, jellegzetes pontok koordinátái méter pontossággal leolvashatóak voltak. Az azonosítási pontra állva a topókocsival, térképszelvény az asztalon, az írószerkezet pontosan rajzolta a térképen az útvonalat, amerre ment a kocsi. A bemérők a kapott adatokkal számolva méter pontossággal határozták meg a kilövőasztal pontos koordinátáit. A célösszrendezőket ( koordinátákat ) rádión kaptuk. A kidolgozók ezek alapján számolták az 1-3 stabilizátor irányát és a hajtómű működési idejét, ( századásodperc pontossággal ) hogy a rakéta a meghatározott célba jusson. Nyilván más léptékű térképeket is használtunk, hiszen ( mondjuk Bugactól Márkóig ) nem ilyen arányú térképek alapján közlekedtünk gyakorlatok alkalmából. Kidolgozóként és századirnokként elég sok dologom volt velük. Gyakorlatok után az esetek többségében Kátai őrnagyot kérette a Cár, mert tudta, hogy az Ő térképei rendben voltak. Igaz, a gyakorlatra általában rá kellett húznom még egy ügyeletes szolgálatot, hogy reggelre készen is legyek vele. Nem volt rossz irnoknak lenni, de néha nagyon fárasztó volt.

Egy kicsit megint hosszabb lett, mint gondoltam, de nem baj!

A pontosság kedvéért ezt még le kellett írnom.

 

Üdv mindenkinek!

Cascabel Creative Commons License 2010.02.20 0 0 8597

Innen le lehet tolteni mp3 formatumban a

"Mi piroslik ott a sikon tavolban" cimu tuzer dalt:

 

http://www.magyarhuszar.hu/site/letolt/janossi.htm

 

Kottat sajnos nem talaltam es ennek a valtozatnak

nincs valami temetesi hangulata, ahhoz kisse gyors.

 

 

Udvozlettel: Cascabel

Előzmény: kovacsgyula44 (8595)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2010.02.18 0 0 8596
Sajnos megint gyászhír. Varga János nyugállományú ezredes, Haász Ági férje, hajdan Tapolcán 5. üteg parancsnok 16-án elhunyt.Temetésének időpontja még ismeretlen./tüzér közlése a 1480 honlapján/
kovacsgyula44 Creative Commons License 2010.02.17 0 0 8595
És a dallam?
Előzmény: Cascabel (8593)
Cascabel Creative Commons License 2010.02.17 0 0 8594

Tisztelt Pető László nyá. alez. Ur!

 

   Gyullanak koszonhetoen megtalaltam a szoveget a Tuzer bucsuztatonak es

most keresedre be is masolom ide:

 

Mi piroslik ott a síkon távolba?
Csonka honvéd piros vére a hóba.
Sok halált szórt az ellenség sorára,
Haj de végre egy golyó őt találta.

 

Ágyú helyett koporsót visz a szekér,
Azon fekszik egy magyar honvéd tüzér
Koporsóján csákója és fegyvere,
Szemfedőül katona köpönyege.

 

Bajtársai kivont karddal követik,
Fájdalmukban néha meg is könnyezik
Nincs harangszó, csak pár ágyúdörrenés
Ennyiből áll a tüzéri temetés.

 

Zöld erdőben fekete sír domborúl,
Aki látja, szívében megszomorúl
Fák tetején bús csalogány úgy beszél:
Szabad földben nyugszik egy honvéd tüzér.

 

Kivanok Jo Erot es Egeszseget!

 

Udvozlett: Cascabel

Előzmény: HM13-44 (8590)
Cascabel Creative Commons License 2010.02.17 0 0 8593

Tisztelt Gyulla!

 

    Nagyon szepen koszonom a linket a Tuzer bucsuztato szovegehez.

Nem tudom, miert, de osszeszorult a szivem, amikor el kezdem olvasni

az ismeros sorokat. Mar a kezdosornal majdnem felkialltottam, hogy ez

az!!! " Mi piroslik ott a síkon távolba?
           Csonka honvéd piros vére a hóba."

Valahogy nagyon bennem maradt az a temetes, pedig idestova 50 eve

tortent. Talan a sok honved, honvedtiszt latvanya, es az a tisztelet, a-

hogy a vegtisztesseget megadtak elhunyt bajtarsaiknak.

Megegyszer koszonom.

 

Tisztelettel: Cascabel

Előzmény: kovacsgyula44 (8591)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2010.02.16 0 0 8592

A legtüzérebb tüzértemetést Fekete Jóska ezredes KLKF tüzér tanszékvezető rendezte Szentendrén a haderő újkori történelmében. Két kollégánk a tanszéken fiatalon halt meg egyidőben, kettős temetés volt. Jóska vaklőszeres harcszolgálati gyakorlást rendelt el, közvetlenül a temető közelében. Rádióősszeköttetésről is gondoskodott, tehát teljesen véletlenül a koporsók sírba bocsátásakor a harcszolgálati foglalkozáson a "6 lövedék! 10 másodpercenként! Tűz!" vezényszót hajtották végre a lövegek. Siska vőrgy RAKTÜF tajtékzott, "Miért nem kértetek rá engedélyt? -Főnök! Engedélyeztétek volna? -Nem! -Na ezért nem kértünk!

gyula

Előzmény: HM13-44 (8590)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2010.02.16 0 0 8591

Cascabel

Megtaláltam a szöveget annak alapján esélyed van a dallam megkeresésére is. Ezen a fórumon a 60-61. hozzászólásban van. http://sgforum.hu/listazas.php3?azonosito=fneforum&id=1129191032

Gyula

Előzmény: Cascabel (8587)
HM13-44 Creative Commons License 2010.02.16 0 0 8590

Tisztelt Cascabel!

Igaz, hogy a Gyullának szól a kérdés, de ha nem bánod én is válaszolnék rá. Én is nyá. tüzértiszt vagyok és részt vettem már több tüzértiszt kolléga temetésén én magam is búcsúztattam. Sajnos az Általad említett búcsúztató dalt még sehol sem hallottam, de nagyon érdekelne. Ha lenne lehetőséged közzétenni akár itt, vagy más módon nagyon örülnék neki. Jelenleg aktívan részt veszek főleg Kaposváron, de megyei szinten is a nyugállományú katonák érdekében végzendő érdekvédelmi és kegyeleti munkában.

Üdvözlettel Pető László nyá. alez.

Előzmény: Cascabel (8587)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.02.15 0 0 8589
A térképek méretarányánál egy számot eltévesztettél. Vagy egy nullát, és akkor 1 50 000 méretarányú a térkép, vagy egy kettest, és akkor 1 25 000 méretarányú. Mindkettő létezett a honvédségénél, (ma már csak az 1 : 50 000 méretarányú létezik) de az 1 : 5 000 méretarányú nem. Ezt a méretarányt csak a civil térképészet csinál, a katonai nem. Leginkább területhatárok, közművek, helyrajzi számok, egyebek megjelenítésére használják.
Előzmény: kidolg_65 (8588)
kidolg_65 Creative Commons License 2010.02.15 0 0 8588

Bocs!

Most vettem észre, hogy elírtam! A Lunások 20-60 km távolságra voltak jók az akkori ismereteim szerint.

Még valamit a katonai térképszelvényekről. Az összeállításnál le kellett vágni az egyes szelvények szélét, amin teljes részletességgel szerepelt minden, a szelvényen szereplő falu, út, templom (azonosítási pont), nagyobb fák, lakosság stb.

Ezért volt titkos és minden darabbal el kellett számolni. Általában 1:5000 léptékűek voltak.

 

Üdv mindenkinek!

Cascabel Creative Commons License 2010.02.14 0 0 8587

Tisztelt Gyulla!

 

   Szeretnek erdeklodeni, hogy egy tuzer temetesenel felhangzik e meg
a tuzer gyaszbucsuztato? Nagyon kisgyerek koromban reszt vettem egy
olyan gyaszunnepsegen, ahol 4 tuzertisztet temettek - autobalesetben
hunytak el - es megmaradt bennem par sor, amit akkor enekeltek:
    "csak par agyu dorrenes
     ilyen egy tuzeri temetes"
(az MN 1480- nak csak annyi koze van ehhez, hogy annak az ezrednek a pa-
rancsnoka lett kesobb a raketas dandar elso pk-a, amelynek az allomanya-
ba tartoztak az elhunyt tisztek)
   Maskulonben megboldogult Jo Apam is tuzertiszt volt (nyug.alezredes,
1950-ben egyutt vegezte a Varadival a Kossuth Akademia tuzer szakat) es az O temetesen 2003-ban a MH nem kepviseltette magat, emberhianyra hivatkozva :-(

 

Udv: Cascabel

Előzmény: kovacsgyula44 (8578)
kidolg_65 Creative Commons License 2010.02.14 0 0 8586

Kiegészítésként:

A vasút másik oldalán harckocsizók voltak és a Lunások. Akkor az a hír járta, hogy föld-föld rakétáik voltak. 20-40 kilométer közötti használatra.

Ezen kívül a szovjet repülők riadó-reptere. Semmi beton meg ilyen nyalánkságok. Nem volt semmi látvány, ahogy azok a fiúk emelkedtek. Az út felé indultak, az épületek felett és mi felettünk kapták fel a gép orrát, hogy csaknem függőlegesen tűzzenek fel az ég felé. Micsoda hang volt! A zászlóalj épületéről csaknem lepotyogtak a cserepek. Soha nem gondoltam addig, hogy MIG-ekkel ilyen terepen is lehet közlekedni.

Más! Senki nem röhögve vonult be katonának. Még a hivatásossá váltak közül sem. De ígértek nekik lakást. Aki ismeri a 60-as évek közepét tudja, ilyen fiatal emberkéknek csak a álmaikban szerepelt egy önálló lakás. Sokan ezért is választották ezt a hivatást. Ezért aztán nem is szabad leszólni őket.

Amúgy meg a katonaság egy szép hivatás. Ez magánvélemény!

Akkor ez volt a feladat, meg kellett csinálni! Örülök, hogy így történt. A mai gyerekeket nézve kár, hogy eltörölték a sorkatonaságot. Sem fegyelem, sem rend, sem empátia a mások ügye iránt. Sajnálatos.

 Megint egy jó strófára sikeredett.

 

Üdv mindenkinek!

Volt tüzér Creative Commons License 2010.02.14 0 0 8585

Térképet tudok adni, ha kell.

Előzmény: kovacsgyula44 (8582)
kidolg_65 Creative Commons License 2010.02.14 0 0 8584

Szervusztok fiúk!

Hát újra kicsit visszajöttem erre a topikra.

Sajnálattal kell látnom, hogy néha kissé személyeskedére fordult az emlékezés.

Emlékezetem szerint Árpapa írta, hogy a politika megmérgezi a topikot. Valóban felesleges a mai politikai hangulatot visszavetíteni azokra az időkre!

Szomorúan olvastam, hogy Nemcsik Ödön főtörzs. (1965-66-ban még az volt) itthagyott bennünket. Ő is azok közé tartozott, akitől csak emberséget tanulhatott a katona. Pedig Ő antikatona volt. A járása, beszédje, viselkedése. A tudása viszont tiszteletet parancsoló volt! Soha sem fogom elfelejteni, amikor készültünk az élenjáró-kiváló eseményekre, szézadgyűlésen felszólalt, hogy ha valaki nem ért vagy nem tud valamit alakiból vagy más dologról, nyugodtan kérdezzük Őt. Azt a nevetést, ami ott volt! Természetes csodálkozással mondta, hogy miért? Attól, hogy Ő nem úgy csinálja, még tudhatja!

Katonás viselkedés! Egyszer Kátai őrgy. szdpk. a fülem hallatára jegyezte meg Neki, hogy Te Ödi! Nem gondolod, hogy le kellene vágatnod a hajadat? Mondanom sem kell, hogy már olyan hosszú volt a haja, hogy rálógott a mikádóra.

Civilben tanító volt. Úgy maradt bent katonának. Pesti Albert bemérőfőtiszt Őt hívatta mindig, ha valami cifra feladatot kellett megoldani. A tudása és embersége miatt szerette és tisztelte mindenki. Isten nyugtassa! Kár érte!

Valóban szolgált akkor az első századnál a K. Varga szds. A tűzszakasz parancsnoka volt. Kidolgozóként nem ismertem annyira közelről.

Nosm egyenlőre ennyit.

Üdvözlet mindenkinek, aki a 1480-nál töltötte hivatásos vagy sorállományú idejét.

kovacsgyula44 Creative Commons License 2010.02.08 0 0 8583

Katonai járművek!

 Kérdezem, nincs-e köztük a digitalizált, elektronikus busszollal ellátott Gaz 66-os változat?

Előzmény: Törölt nick (8577)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2010.02.08 0 0 8582
Be kellene szerezni egy Gauss-Krüger vetületű 50000-es térképkészletet, csillagászati évkönyvet, OGAH pontjegyzéket, feltöltött akkumlátorokat /a giróhoz a 12SZAM28-as nem is biztos, hogy egyszerű,ezt a helikopteresek tudnák, ők is (pontosabban csak ők) használják/ Hogy tényleg müködjön egy bemérő raj, komoly kiképzést is kell folytatni, kellenének az akkor használt szakutasítások. Egyébként tényleg sok befektetés, és semmi látvány, nem lőnek, nincs szines füst. Tekerős számológépekre is szükség lenne. Kérdéses, hogy helyileg hol tudod összehozni a csapatot és a gépeket, ki lenne a szponzor.
Előzmény: Maz (8581)
Maz Creative Commons License 2010.02.07 0 0 8581
>Hagyományőrzés címén lehetne egy bemérő rajt összehozni, de nem látványos, kit érdekelhet?

Engem!
Előzmény: kovacsgyula44 (8580)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 8580

Katonai járművek!

  Helyileg hol tartod a ketyeréket? Gondolkodtam az alkalmazhatóságukról, de a GPS betett nekik. Hagyományőrzés címén lehetne egy bemérő rajt összehozni, de nem látványos, kit érdekelhet?

 gyula

Előzmény: Törölt nick (8574)
tuzer Creative Commons License 2010.02.05 0 0 8579
Nyugodjék békében!
Előzmény: kovacsgyula44 (8578)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2010.02.04 0 0 8578
Ma temettük Kaposváron Fekete István nyugállományú ezredest, aki 66-tól 10 éven át szolgált a 1480 második ütegénél Tapolcán, Leningrád, újra Tapolca kisrakétásoknál töf majd opk, rövid Fehérvár, majd Kaposvár hadosztály törzs tüzétfőnökség, tüzérfőnökként ment nyugdíjba 2001-ben. Infarktus végzett vele minden előzmény nélkül. A temetésen megjelentek a múlt tüzérségének, rakétásainak rubintjai és gyémántjai Fehérvárról, Budapestről, a volt kaposvári hadosztály parancsnokságának volt  tisztjei, a Boczonádi jelen állománya, a toborzó iroda-kieg képviselői. Pető Laci búcsúztatta, méltóságteljes temetés volt. Sztyopa! nyugodj békében!    
tuzer Creative Commons License 2010.01.26 0 0 8576
Keresd a ZMNE könyvtárában a tüfe/272 kezelési leírást!
Előzmény: Törölt nick (8572)
tuzer Creative Commons License 2010.01.26 0 0 8575

a., örexem

b., van elég bajom itthon is, halmazati eü. problémák, most (vakaródzunk ki, talán)

 

Előzmény: HM13-44 (8573)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!