Keresés

Részletes keresés

Kis Ádám Creative Commons License 2007.09.10 0 0 5148
Noch dazu pár sorral feljebb vagy lejjebb magad is megírod a Zoltán név közismert etimológiáját.
Előzmény: Kis Ádám (5147)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.09.09 0 0 5147

Kedves Ausländer!

 

Mi ennek a listának a forrása? Kritizálta valaki?

 

Ugyanis minden elmélyedés nélkül találtam egy elég csúnya hibát:

 

Írod:

 

"Zoltán: (Jókai irodalmi névalkotásának terméke)"

 

Nehezen tudom az állításod vitatni, csak akkor hogy a fenében írhatta le Dugonics András már 1805.be, Jókai akkor -20 éves volt.

 

No meg, ki is volt a 3. magyar fejedelem 907 és 947 között?

 

Szóval, a Zoltánt nyugodtan törölheted a listából.

Előzmény: AuslanderE. (5139)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.09.09 0 0 5146

Kedves Ausländer!

 

Mielőtt belemélyednénk, kérlek, írd meg, hogyan lett az ejtés rekonstruálva!

 

 

Előzmény: AuslanderE. (5139)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.09.09 0 0 5145
Ahogy néztem, az a felsorolás rendben van. Valószínű vannak benne vitatható dolgok, dehát azért van a fórum.
Előzmény: AuslanderE. (5144)
AuslanderE. Creative Commons License 2007.09.09 0 0 5144

Ha túlzásba vittem elnézést, amúgy néztem ott is helyet de nem találtam, vagy nem vettem volna észre? Talán az alternatív off-ba befért volna..:)

Megijedni nem kell tőle, nem holmi ősmagyarkodásról van itt szó, rendes tisztességes névtan.

Előzmény: Kvász Ivor (5141)
milyennincs Creative Commons License 2007.09.08 0 0 5143

Kedves Zita!

 

gy látom futottál néhány kört, de messzire nem jutottál.

Anélkül, hogy részletekbe mennék - mert a topik olvasását, legalább az első pár száz hsz átfutását nem spórolom meg neked - plebejus réteget érintően a családnevek kialakulása, változása, majd rögzülése kis közösségek (lakóközösségek) társadalmi érintkezésének 'velejárójaként' minden esetben konkrét névadással történt. A közösségtől az egyénre hatóan. Modellezhető, típusfolyamatokkal leírható. (a nemesi családoké ettől eltérő, ott részint birtokok függvényében választott, másrészt a praedikátumok miatt a névváltások is saját akaratúak)

Szépek ezek az egyiptomi meg brahui felvetések, de semmi köze őseid valós életéhez, környezetéhez, így nevéhez.

Üdvözlettel: milyennincs.

Előzmény: Törölt nick (5131)
milyennincs Creative Commons License 2007.09.08 0 0 5142

... és így 'nálunk' Bukovinában is :)

lásd 1312 hsz. Fazekas Tiborc:Családnevek a bukovinai székelyek körében "4.6. Tisztségekre utaló családnevek. Jellemző a szociális szervezettségre, a falu rendjére, hogy milyen nevekkel találkozunk. Bukovina esetében tájszavak (bács, bojér) is családnévvé válhattak ily módon: Bács, Bíró, Boér, Császár, Deák, Gazda, Hajdú, Kántor, Katona, Pap."

A http://www.nytud.hu/hhc/ adatbázisában a bojér és a boér tényleg Erdélyben a magyar-román együttélés viszonylatában említtetik, míg bohár nincs.

Él viszont 1848-ban Csornán Bohár testvérpár, Balázs jegyző, Mihály képviselőjelölt.  S ami a legfontosabb 1715-ben a Zala megyei Kacorlakon Joannes Bohar nevezetű (mindkét adat horvát környezetre utal)

Előzmény: Kvász Ivor (5132)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.09.07 0 0 5141
(Tyűha, alternatív emléleteknél nincs családneves topik?)
AuslanderE. Creative Commons License 2007.09.07 0 0 5140

Úgy találtam itt a fórumon az általatok felvetett kérdésekhez kapcsolódik még leginkább.

AuslanderE. Creative Commons License 2007.09.07 0 0 5139
Kedves itteniek!

Szeretném veletek megosztani az itt következő összefoglalást. Talán néhányan felvilágosítást nyerhetnek belőle saját családnevük eredetére vonatkozóan,  de azt h.sz. egyébként is érdekes...

 

 

 

 

 

 

Személynevek

 

Honfoglalás, államalapítás, Árpád-kor körüli időszak írásos forrásai alapján

 

 

Férfinevek:

Etel, Itil, (legkorábbi ismert név), Árpád, Álmos, Termacs, Üdzse (Constantinos P. forrása után)

Szovárd és  Kadocsa (Bíborban született Konstantin és Anonymus írásaiban)

Tas, Jutas (Jutocsa), Tar,

Állatnevekből keresztnevek:

Ákos  (fehér sólyom)

Kartal (fekete sólyom)

Bese (kánya)

Torontál (karvaly v. keselyű)

Zugor (héja – féle)

Arszlan (oroszlán)

Kaplony (tigris)

Kurd (farkas)                     

Buga (bika)

Tege (zerge)

Altaborz  (alta= arny vagy hat, borz= borz v. párduc)

Gyalán, Dzsilán (kígyó)

Farkas (egyben óvó név is, félelmetes vad=elűzi a rontást)

Fene (fogát fenő (vad) ? vaddisznó? egyben óvó név is)

Anyagnevekből személynevek:

Tas (kő)

Ajtony (ahtüm= arany?)

Tiszteleti nevek, méltóságnevek mint személynevek

Tárkán (másodfejedelem)

Inok (tisztségviselő)

Örkény (szabad ember)

Aba (apa)

Tonuzoba (vaddisznóapa)

Baj, Baja, Baján (vezér)

Üllő = Ilig (fejedelem)

Szaltán, Zoltán, Zolta, Zolt, Solt, Szultán

Béla, Aladár, Kálmán (maradék jelentéssel = valaki után maradó leszármazott)

„egyéb” nevek:

Zoltán: (Jókai irodalmi névalkotásának terméke)

Géza (eredetileg talán Gejcsa-ként hangzott)

Megj.: A teljes átállás az egyházi nevekre a 15. sz.-ra történik meg, ekkorra csak a Farkas és a Csaba név marad. Árpád-korban a nevek 1/3-ad-a még világi név)

Egyházi nevek:

Kereszténység felvétele után kb. 1400-ig gyakori nevek:

Árpád korban  leggyakoribb: Péter, Pál

Anjou korban igen népszerű: János

Egyéb „legnépszerűbb”  keresztény nevek:

Georgius, Gregorius, Benedek, Tamás, Miklós, Márton

Mártírológiai nevek:

Aceutus, Adriánus, Albertus, Angelus, Augustinus

Ismeretlen eredetű egyházi nevek:

Abareus, Aburiám, Arim, Apolinárius

 

 

Női nevek:

Honfoglalást, követő időszak, államalapítás, Árpád kor, 14. század időszakából. A 14. század előtt női neveket igen ritkán jegyeztek le, így a mára ismert nevek 90%-a 14. sz.-i. forrásokból ismert. (megj. Női név sokkal kevesebb volt mint férfi, nőket főleg szépségre, tremékenységre utaló nevekkel nevezték, v. kis prémes ragadozókról + egy-két kivétel)

Csala (csalfa?)

Gyöngy

Mag (termékeny)

Szép

Nyest(e)

Nyuszt

Szín

Sebe

Hugyud (hugy = csillag törökös szóból)

Jolán : nemesi női név lehetett

Sarolta: eredetileg Saroldu, (Itván anyja híresen szép, temperamentumos asszony  neve), a név létezését egyesek cáfolták, mások bizonyították. Jelentés: fehér menyét, menyét szó egyben hölgyet is jelent, egyes területeken a hölgymenyét jelentése azonos a szépasszonyéval.

Karoldu: kara= fekete, fekete menyét (Gyula,  másik lánya, Karoldu testvére?)

Margaréta: Anonymus (= Péter győri püspök, szovárd nemzettség egyik lánytestvérét is így hívták)

Egyházi női nevek:

Árpád korban leggyakoribb: Erzsébet, Margit, (+ Anna és Mária is népszerű)

Kihalt korai egyházi női nevek:

Skolasztika, Kunigunda (Kinga=rövidített változata), Aglud (Ágnes), Petronella

 

 

„Egyéb nevek”:

Gyula, Apor, Ampud, Fancsal (12. sz), Belos (=szerb),

Tulajdonságra, egyéb utaló nevek:

 Finta (fitos orrú), Balog (balkezes), Kese (nagyon világos szőke), Orros (nagyorrú), Sánta, Kücsüd (kicsi), Kevereg, Zavarog,

Esztergomi érsekek pogány  nevei: Acsa, Ugrin, Csanád, Koppány, Kökényes(?)

Szláv nevek: (népszerű de főleg szolganevek)

Ugrin, Szoboszló, Kázmér (Kazimir), László (Ladiszláv)

Irodalmi névadás az Árpád-korban: (Trója mondakör, Trisztán és Izolda, Nagy Sándor regény stb. alapján)

Izolcs (Izolda), Roland, Olivér, Lancerét, Hektor, Ehellős (Achilles helyett), Olimpiász, Fülöp

Törölt nick Creative Commons License 2007.09.07 0 0 5138
1. Egy egyiptomról szóló blog weblapon
http://egyptsearch.blogspot.com/2007_01_01_archive.html
ezt találtam:

Allspice = Boharaat, Bohar

megnéztem az ,,allspice" jelentését a Sztaki angol-magyar szótárban a szó jelentése a következő: bormenta, szegfűbors


2. Egy másik weblapon ahol mértékegységek vannak:
http://www.sizes.com/units/index.htm
http://www.sizes.com/units/bohar.htm
ezt találtam-

a) Bohar jelentése: ,, An Arabic unit of mass, about 200 pounds."

b). Bahar-amit a kurdoknál is láttam, annak a szónak a jelentése más
azok pedig a következők:
-Bahar szó elso jelentése: In Iran 20th century, a unit of length, approximately 3.25 centimeters (approximately 1.28 inches).
Bahar szó 2. jelentése-In Muscat and Oman
Bahar szó története -20th century, a unit of mass, approximately 808 kilograms.
he bahar was a unit in the great 17th and 18th century trading system that stretched from the ports of China through the East Indies to India and the eastern coast of Africa, and of which Westerners remember chiefly Sinbad the Sailor.

de sajnos nem tudok angolul, így nem tudom, hogy a mondat miről ír.
Le tudná valaki fordítnai nekem?


3. Ha magát a Bohar illetve Bohara szót vizsgálom, maga a B nélküli
Ohara szó pedig az írnév, legalábbis azt hiszem


Kérdés továbbra is, Bohar nev honnan szarmazhat?
Előzmény: Törölt nick (5137)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.07 0 0 5137
Ha játszok a szavakkal akkor a
-,,Bohar és a pohár" szó között több rokonságot látok, az vajon lehetséges-e hogy egy nyelvből származik a kettő, de melyik nyelvből?


Törölt nick Creative Commons License 2007.09.07 0 0 5136
Kedves Ivor!

Kérdezed tőlem honna jön a Bohar név és a Brahui nyelv közötti kapcsolat, innen:

http://www.websters-online-dictionary.org/translation/Brahui/.
http://www.websters-online-dictionary.org/definition/Bohar

Másként pedig a Bohar szó egyetlen nyelvi szótárban nem szerepel, tehát jelentés nélküli szó, egyedülcsak ebben a Brahui nyelvben van jelentése a szónak, ezt a nyelvet Pakisztánban is beszélik.

S a Bohár név a kurdoknál is szerepel, mint családnév:
http://f28.parsimony.net/forum68059/messages/1608.htm

S hogy honnan került ide? Talán a népvándorlás idejéből.
De én dédapámtól csak annyit tudok, hogy felmenői horvátok, és katolikusok. Dédapám még beszélte a horvát nyelvet.

Természetesen ha lenne a régi horvát család nevekkel kapcsolatos írás valahol, egyszerűbb lenne a válasz. Horvátországban Daruváron, Szlovéniában Muraszombaton ma is élnek Bohárok. De Belovár vármegyében is élnek.

Amit Radix irt, hogy a bolgárokhoz-a linkje szerint-a hit nélküli emberekhez a Bohár névnek véleményem szerint semmi köze nincs, és ezt ki is zárnám. Ha hitetlen csalad lenne, nem ment volna annyi Bohár család Európából hajóval Betlehembe sem.

Mivel saját kutatásom nem győzőtt meg, még mindig kérdéses számomra, a név eredete, hogy honnan indult el.


Előzmény: Kvász Ivor (5134)
Radix Creative Commons License 2007.09.06 0 0 5135
Bolgár - Bogár - Bugár - Bohár nem játszik?

Bolgárból lett ez meg az, pl. a b*zi is:
http://seas3.elte.hu/delg/publications/modern_talking/08.html
Nádasdy Ádám: Az örömtelen eretnekek [Magyar Narancs, 2001/02/15, p. 40]
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.09.06 0 0 5134
A brahui nyelvet Belső-Ázsiában, Beludzsisztánban beszélik.

Hogy jön ez ide?
Előzmény: Törölt nick (5133)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 5133
Kedves scasc!

Említetetted a ,,bog" szót- nos annak több jelentését is találtam több nyelven is:
másold ezt az internet címet a böngésződbe, sokféle nyelven más és mást jelent.
http://www.websters-online-dictionary.org/translation/Brahui/bog

------------------------------------
English Translation: bohar
Language Expression English Translation or Definition
Brahui bohar revenue.

az angol-magyar szótárban megnéztem a ,,revenue"
-bevételt, adó-t jelent.

A kérdésem az, milyen nyelv a Brahui, melyik ország nyelve?
AKkor a Bohár név abból a Brahui nyelvű országból indult el?
De mi köze az adóhoz?

Tud valaki nekem választ adni, hogyan értsem ezt?
-----------------------------------------------

A brahui szótár szavai a következő internet hivatkozásnál vannak.

Előzmény: scasc (5128)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.09.06 0 0 5132
FÉLOFF: Boér egyébként biztosan a Bohár alakváltozata is, de leginkább egy nem kimondottan ritka magyar családnév Erdélyben.
Előzmény: milyennincs (5130)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 5131
Kedves milyensincs!

Megtaláltam amire utaltál ez pedig a következő:
~ Bojár (bár itt van hiátustöltő-cserés Bohár változat is).

-Ugyanakkor azért is elgondolkodtató, mer találkoztam az interneten a Bohara vezeték névvel

-másik Angliában az 1600-as években éltek Bohárok
-harmadik pedig az, hogy a az böngészőt a thai nyelvre beállítva a kurdoknál
mint vezetéknév szerepel Bahar

Sok név van megnézni érdemes:
link:http://mitglied.lycos.de/qaraman/family.html


Ha pedig a Bohar szóból a B betűt elveszem akkor ,,Ohar" illetve Bohara-ból ,,Ohara "lesz.
Kérdés még mindig bennem van, hogy honnan származhat a Bohar név?
Előzmény: milyennincs (5130)
milyennincs Creative Commons License 2007.09.06 0 0 5130

Szia!

"Kiváncsi vagyok, hol kötünk ki?"

LvT 550.hsz-ánál. Ha beütöd balra a keresőbe, hogy Bohár, ill az ott megadott írásváltozatokat pl. Boér, arra is lesz hsz a topikban. Sok sikert az őseiddel. :)

Előzmény: Törölt nick (5129)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 5129
Kedves scasc!

olvasva soraid gondolkodom, a csalad legalábbis dédapámék katolikus vallásúak voltak.
S azért elgondolkoztató számomra, ha kizárjuk az angol-francia-olasz nevet.

Bár Bohárok ma is élnek horvátországban és szlovéniában.

De ha azokat is kizárnánk a mélyebb szálakból,
Akkor marad a görög, a spanyol, az arab vagy más keleti név.

Kiváncsi vagyok hova vezethet vissza e név.

A legrégebbi Bohár keresztnevek amit találtam 1834-ből:
József(Joseph), János(Joannes), György, László, Mihály
Mária, Anna, Ágnes

Ezek közül a nagy családban legtöbbször a Mária és a József keresztnév szerepel legtöbbször.
Bár a dédapám aki 1879-ben született az György volt éppen. De ez utóbbi keresztnév nem jellemző a nagy családban.

Kiváncsi vagyok, hol kötünk ki?




Előzmény: scasc (5128)
scasc Creative Commons License 2007.09.06 0 0 5128
Az -ár igencsak szlávos foglalkozás / személyképzőnek hangzik, a Bohár szótagstruktúrája, hangzása is szlávos. Első tippre a bog ~ boh 'isten' szóra gondolnék tőre, de biztos lesz, ki alaposabban tudja majd. A név tuti nem germán vagy latin nyelvből származik, hogy angol/francia kérdésedre válaszoljak.
Előzmény: Törölt nick (5127)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.06 0 0 5127
Régóta próbálok rájönni, hogy a Bohár családnév honnan eredhet, bár dédapám szerint Horvátországból jöttek át, de élnek Bohárok SZlovéniában, ami nem is lenne gond számomra, tudom, hogy Nyugat-Magyarországon sok Bohár él.
Még az sem okoz gondot számomra, hogy Európából mentek át Amerikába.

Érdekes módon, szinte az interneten sok országban látom hogy vannak családunkból, de vajon-e név honnan eredhet?
Vajon ki is vagyok én?

Találkozott már valamelyőtök a Bohár névvel, honna eredhet? Angol vagy tán francia vagy esetleg keleti név? Mi lehet?

vrobee Creative Commons License 2007.09.06 0 0 5126
Oké.
A szokásos társalgási stílust tekintve a Magyarulez kilóg az index fórumok közül, s ezt nem vettem figyelembe. Már a "Kedves XY!" is olyan formális, nem nagyon áll rá a kezem. A lényeg mégegyszer: nem kívántam senkit leszólni vagy megbántani, de sikerült, ezért elnézést kérek.
Előzmény: milyennincs (5125)
milyennincs Creative Commons License 2007.09.06 0 0 5125

Egynek írtam, s azért volt a bevezető, hogy azt, ami most van jobban megbecsüljük, lássuk, hogy mihez képest kell benne az értéket, a hozzáállást megbecsülni. Nem az enyémet, hanem azét, akit a témától idegenkedőként mégis ide terelünk (nannaa, Klebeta, sJz.hr, talán mások) és 'foglalkozik az ügyünkkel'.

A "biztos én vagyok alulművelt, de" és a "valami...népség" megfogalmazásokkal szemben.

Előzmény: vrobee (5124)
vrobee Creative Commons License 2007.09.05 0 0 5124
Kedves milyennincs!

Az első rész apropóját nem teljesen értem. Igen, én is roppantul sajnálom, hogy LvT nem jár már ide, mert rengeteget tanultam tőle.

Csak tisztázni szerettem volna valamit, nem lebecsülni mások munkáját, főleg nem megbántani senkit. Bár a formátumból utólag nyilvánvaló, nem vettem észre, hogy idézetről van szó (s akkor talán nem rugóztam volna ezen, ha nem hiszem, hogy te írtad.)

vlach:
Azóta a neten nézelődve úgy látom, nem csak a magyaroknak, hanem általánosan is (különböző, nem csak román) dél- és keleteurópai latin népeket fedő szó.
De teljesen igazad van, nem sokat mond ez el abból a szempontból, hogy N x 100 éve pontosan milyen jelentésben kapta valaki ezt a

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_term_Vlach
http://en.wikipedia.org/wiki/Vlachs
Előzmény: milyennincs (5123)
milyennincs Creative Commons License 2007.09.05 0 0 5123

Kedves vrobee!

 

Képzeld azt magad elé, hogy van egy topik amelyben sokunk örömére 'meg lehetett tudni', hogy mit jelent a nevünk. Az enyém, a tiéd, a nagyapámé, a szépamámé (oylkor-olykor a kollégáé, szomszédé). 5 éven át volt egy srác, aki nagy felkészültségével és kitartásával ontotta a megoldásokat, igen jó valószínűséggel, sokszor családi legendákon alapuló illúziókat romboló pontossággal. Nem csak beszél egy szláv nyelven (szlovák), de annak irodalmi és köznyelvi változatát is jól ismeri. A nyelv eszközeivel, a nyelv fejlődésének pontos ismerete alapján oldotta ezt meg, a szláv nyelvekben, de a németben és az újlatin nyelvekben, azok nyelvtani szabályai közt is jól eligazodva, sokszor ezek halmozott előfordulását (német alapú, szláv környezetben szláv toldalékkal képzett alak) felismerve. Tudod ezt, magad is olvasója vagy immár 4 éve.

 

Távozásával a topik nem csak lendületet vesztett, hanem lényegében megállt. 

 

Azóta az van, s a későbbiekben is ez várható, hogy az új kérdésekre - melyek száma épp e lendületvesztést látva csökken - a választ magunknak, ittmaradottaknak kell igyekeznünk megadni, lejhetőségeinkhez képest, ismereteink szintjén. Több benne a bizonytalanság, a tapogatózás. Aki tud valamit az próbál lendíteni egy-egy neven, de olyan már nem lesz, mint volt. Próbálkozunk. Az értelmezést mindig a kérdésfeltevőnek kell az agyában összeállítani az itt 'elhangzó' megfogalmazásokból. Igyekszünk pontosak lenni, és a 'véleményeknél' többet nyújtani.

A témát nyelvi oldalról közelítőkön kívül felerősödik azok szerepe, akik jártasak a minket körülvevő környezet nyelveiben.

 

Így jött nannaa és remélem jön még Klebeta. 'Összefutottam' egy másik, ettől teljesen idegen topikban sJz.hr-vel, akinek nickjéből, és hozzászólásaiból azt gondoltam, horvát környezetben él, s feltételeztem maga is beszéli a hétköznapi nyelvjárást. Megkértem, nézzen rá a 4887- hsz-ben összeszedett szláv 'halmazra', s ha van olyan, amelyik 'horvátul' értelmezhető, legyen szíves fejtse meg nekünk.

Ő megtette. Amit mondott, az több, mint egy 'vélemény'. Az étlapon lévő 'szláv halmaz' (lehet nem mind az), között ezek szerint van több, ami több szláv nyelven is értelmezhető. Ilyenkor hiányzik nagyon LvT abbéli ismeretei, ami nagy bizonyossággal meg tudta mondani ilyen helyzetekben, hogy milyen hangváltás, írásmód stb. mely szláv nyelven miként fejlődhetett a név végső, rögzült formájába, s mely másik szláv nyelven nem.

 

Meglehet a vlach nálunk magyaroknál románként 'van a fejekben', de ez így nem igaz. (idegent jelent eredetileg lásd: Szavak eredete- keresőbe gépelve) sJz.hr tkp. újra elmondta a 4599 Wachlacs/ Waklacs/ Vachlacs kapcsán az LvT által a 1777 hsz-ben írtakat:"ófelnémet walah 'idegen (eredetileg: kelta)' etnonim, amely a magyar oláh, olasz (< szláv vlach, vlasi < ófn. walah) szavakban találunk."

 

Örüljünk, ha van ki lendít ezeken a megoldásokon, s tegyük hozzá a magunkét aszerint amit tudunk. Aztán jutunk valamire. Lehet mindben nem, de sokban.

Üdvözlettel: m(oi).

Előzmény: vrobee (5122)
vrobee Creative Commons License 2007.09.05 0 0 5122
vlach, azaz rác
Biztos én vagyok alulművelt, de én eddig azt hittem, hogy a vlach (>oláh) az valami újlatin nyelvet beszélő népség.
Előzmény: milyennincs (5121)
milyennincs Creative Commons License 2007.09.05 0 0 5121

A VÁRAK - VÁRROMOK topik 19611 hsz-ban egy horvát nyelven jól értő olvtársunk a korábban összegyűjtött megválaszolatlan szláv gyanus nevek közül néhányat horvát etimológiával 'illetett'. ;-) Köszönjük.

 

sJz.hr

válasz | megnéz | könyvjelző 2007.09.05 12:51:00 © (19611)

Szerintem van! Az alábbiakat biztosnak érzem!

 

4758 Marjanucz! Ennek a mai ejtése, kb. Marjanics (szerbesen), vagy Marjanác (horvátosan) lenne! (Feltehetően e családé lehetettek, a mai HR területén található, Marjan előtagú települések, vagy onnan származtatják magukat, amúgy, HR. Superatlasz: 21 H 31; 47 K 18; 21 H 30) Tekintve, hogy a 21 H jelű települések Valpó környékiek, így én, inkább szlavóniai (esetleg kisnemesi) családnak gondolom őket!

4634 Nazsimczura! Ennek a mai kiejtése, kb. Nadzsimác lehetne, ha igen, akkor azt jelenti hogy füstös, esetleg füsttel kapcsolatos tevékenységéből származhat a név, azaz, kb. szénégető

4632 Kliszki, Hasulyó, Kosik, Ez bonyolutabb: A Kliszki, szó szerint azt jelenti, hogy Klissza-i (gondolom ezt nem kell magyarázni); a Hasulyó értelmezhetetlen (számomra); A Kosik, ejtsd Koszik, az jelenthet ferdét, lejtőt, de kaszálót is! (lehet, hogy csempe volt a szája, vagy az arcvonása, ezért nevezhették Kosziknak, illetve az ő fiának! amúgy a k. képző a kisebbet jelenti!)

4627 Huluk, Vrbovszki, galisz, Fecz Ebből számomra egyedül a Vrbovszki értelmezhető, ami azt jelenti, hogy Verbovec faluból való (Zágrábtól, délkeletre, kb. 20 km., Amúgy a magyar hangzása Verbőc is lehetne, vagy Orbóc/Orbolc)

4599 Wachlacs/ Waklacs/ Vachlacs (ez számomra azt jelenti, hogy egy vlach, azaz rác származású ember fiáról, vagy fiairól van szó!)

Előzmény: milyennincs (4887)
milyennincs Creative Commons License 2007.09.03 0 0 5120

Szia!

4887 hsz-re ránéznél? Abban szláv 'gyanús' nevek gyűjtettek össze. Köszi.

Előzmény: Klebeta (5119)
Klebeta Creative Commons License 2007.09.03 0 0 5119
Brhlik -cseh-szlovák nyelvekben CSÚSZKA madár.A fákon " bocsánat" , hátsóval megy felfelé és lefelé is igy csúszik.
Zavada valóban vadit szóból eredhet,de én inkább elirásra gondolok .Magyarországi anyakönyvezésnél elértették.Szerintem ZÁVODA és ez már vízentúlit jelent.Lásd még Záhorie stb. PROROK ,próféta ,jövendőmondó.Sztancsík, stan-állás ,szállás,legeltetős állattartásnál.
üdv. Akit érdekel esetleg ,szlovákban segítek.
Előzmény: Nibelung (3035)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!