Keresés

Részletes keresés

Gasparius Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75431

Figyelemfelhívásként írom a következőket, mert egy órával ezelőtt majdnem felgyújtottam a házat. Nálam a főző a garázsban van elhelyezve, gáztűzhelyről működik, most éppen főzök. Finomításnál feltettem az alszeszt, ki-kinéztem rá, hogy hol jár. 60 fokos volt a sisak, amikor utoljára voltam kint, aztán valamiért megfeledkeztem róla és mire újra kimentem, azt láttam, hogy a páracső alá helyezett műanyag edényem, ami a rézelejének volt odakészítve, tele van és lángol az egész. Már az asztal lszéle is elkezdett égni. tudtam, hogy ha vizet locsolokk rá, többet ártok, ronggyal sem jó ha betakarom, mert az is lángra kap, kifolyxik a szesz és ég minden.

Van poroltóm, de attól féltem, hogy ha használom, mindent szétfújok vele. dob felszerelés van mellette, féltem, hogy tönkremegy. Ugyanakkkor tudtam azt is, hogy sokáig nem gondolkodhatok, mert ha szétfolyik a műanyag pohár akkor már késő mindenre.

Egy nagy üres fazékba sikerült egy fakanállal belöknöm az égő poharat, közben a kezem megégett, a lötty egy része ráfolyt a lábszáramra, amin a szőr elkezdett égni. Nem tudtam eloltani, csak üggyel bajjal. Csak a szőr égett le róla, most csak két ujjamat kezelgetem, eléggé fáj, de ahhoz képest, milyen nagy baj történhetett volna, nincs nagy gond.

A fontos, hogy hogy történhetett ez. Nem írtam le, hogy a hűtővizet csak akkor kezdem el keringetni a hűtőben, amikor megindul a párlat. Mivel elfeledkeztem az egészről, ez elmaradt, tele lett a pohár, a páracső fújta kifelé a 100 fok körüli párát és - gondolom - ettől lobbant be az alkohol.

Nem tudom, járt-e már valaki így, de akinél kicsi a hűtő és folyamatos vízcsere szükséges, annál ez sajnos reális veszély akkor, ha valamiért a vízellátás elakad. Eddig órákra otthagytam, volt, hogy el is mentem otthonról, most meg majd 5 percenként járkálhatok, vagy odaülök mellé.

Nem tudom, van-e valakinek ötlete arra, hogy hogyan lehetne ezt megelzni, megoldás-e a páracső meghosszabbítása miután kijön a hűtőből??

A történet röviden enyi, perceken, esetleg másodperceken múlt, hogy nem égett le a garázsés ezzel az egész ház.

MOst ijedtség van és gondolkodás, és egy szőrtelen bal lábszáram. Na és persze rohangálás, mert  bennem van, hogy nem várt dolgok történhetnek.

Mindaannyiunk okulására ötleteket várok.

sogi01 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75430

400 liter cefréböl 8 lier????? Nem semmi...

Előzmény: CefreTársaság (75426)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75429

Piszra, nekem is pont ilyen fazékból készült a főzőm.

Semmi rosszat nem tudok mondani róla (bár nincs különösebb összehasonlítási alapom).

A páracsövem 22 mm vastag, 60 cm hosszú, a hűtő 12-es réz, 2,6 m hosszú, sztem összhangban van az üsttel.

 

Előzmény: Piszra (75402)
olvas0 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75428

vagy csak szimplán vótak alkeszok régen is.... ;)))

Előzmény: Amateur-no1. (75419)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75426

Simán lehet, én meggyet akarok nem soká. Arra ügyelj, hogy megérje foglalkozni vele, ha zöld csak a bosszúság lesz nem pálinka.

Ma főzetett az egyik bércefrézőnk szilvát, 400 l cefréből 8 l 43% pálinkája lett.

 

No ez a méreg nem a metil!

 

CT

Előzmény: Cross80 (75425)
Cross80 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75425

Sziasztok!

 

Lehet még csinálni szilvából cefrét?

Megint kapnék kb 200kg!

Csak lehet az is kemény nem érett:(

Feriba51 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75424

Üdv Vinik táltos!

 

Volt egy ismerősöm, aki saját bevallása szerint minden reggel főzött egy kis vodkát (alszeszt) Ő azt vallotta, hogy míg az asszony reggel kávét főz, ő addig pálinkát. :-)))))

Tehát ő még kisebb mennyiségekkel dolgozott, mint Te:-))))

Azonban ezek a párlási idők túl hosszúnak tűnnek nekem. Nem lehetne egy kicsit jobban alágyújtani???? Az bizonyos, hogy a henger által nagyobb felületen hűl a párlat, több visszacsurog és  ezért megnő a párlási idő.

Nem rég egy barátomnál indítottunk be egy üstöt. Ő egy elég makacs ember (önfejübb, mint én:-)))) és tüzel kegyetlenül. Nála 40 liter cefre, 12 mm hűtőcsővön, 5-7 liter alszeszt eredményez 3 óra alatt. Ebben benne van a felfűtési idő is.

Mondhatom, hogy valósággal nyomás alatt dolgozik és még is nagyon finom az eredmény.

Igaz ő is panaszkodott, hogy túl illatos és szeszízű a pálinkája.

Tehát ízlések és pofonok kérdése az egész.

Jó nedűt!!!!!!

Előzmény: vinik táltos (75409)
Piszra Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75423

OF!

Kedves Tudorka!

 

Ebbe beleszaladtam. Tényleg nem ez volt a célom. Kértem a Modikat a hsz./vagy a link törlésére.

Ha törlik a nickem akkor ez rövid pályafutás lesz .-D

De újra jelentkezni fogok, más néven és óvatosabb leszek az ilyen oldalakra történő linkelgetéssel.

Mégegyszer sorry.

 

Üdv.:

Piszra

 

ON!

Előzmény: Tudorka-7 (75406)
faesztergályos Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75422

Sziasztok!

 

Zalaegerszegtől 15 Km-re,Pókaszepetken a Zalagrár KFT-nél Bosc Cobak(Alexander) és Conferense körte 110 Ft/Kg áron eladó.Szedési érettségű,tehát otthon még utóérlelni kell.

Én már vettem,teljesen hibátlan gyümölcs.Ha valakit érdekel cselekedjen,mert véges a dolog.

 

Szép estét

jancsusz Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75421
Jólét!
Az lenne a kérdésemfelétek hogy meddig érdemes engedni a középpàrlatot?Gondolok itt íz ill. gazdaságosság alatt.Alkoholfok alapján kérdezném kb. mennyi az az érték?Tudom mehet bele egy kicsit a büdös is....Én kb 30 fokig engedtem eddig,ja és nem foglalkoztam tovább az up-al.Jó ez így?
vf1 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75420

Ph mérőt már 3500-ért vehetsz az ebay-on.

Előzmény: Amateur-no1. (75418)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75419

Talán az bíztat, hogy a békeidőkben is készült pálinka, ugyan nem kóstoltuk, de tradíció lett, tehát, nem lehetett túl rossz.

Nem volt műszer, de volt kitartás és szeretet a "szakma" iránt!  :D

Előzmény: Amateur-no1. (75418)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75418

Azt gondolom, minden segítőnek válaszolnék, lassan fejlődik a proyect nálam, néha nem telik erre, meg arra,

(eszközbeszerzés) de elmúlik majd.


Optimális esetben,- átmenetileg,-  azért talán meglehetek nélkülük ?

(Persze beszerzem.)

snapszmester Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75417

Nem jól látod.

Te azt keresed mi bennünk az ellentét, én az azonosságot.

Nem vagyok vegyszerbarát. Az élesztő, pektinbontó nem vegyszer.

Te azért veszel el kétszer hogy megszabadulj a metiltől. Most írod hogy az én módszerem szerint főze nincs is benne.

A régi aromákat keresed és egyre jobb pálinkákat főzől. Nem vagy itt hiába.

Előzmény: vinik táltos (75407)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75416

Szia!

 

pH-->  nekem ez a tipus van, tökéletesen működik - 1x ugyan megbolondult, d emegjavult a szervizben- vízálló, kézre álló.

 

Brix-->  hőmérséklet kompenzált változat, óvatosabban kezelendő (ütődés, nem vízálló), a cukorfogyás nyomonkövetésére nekem bevált.

 

Üdv,

 

CT

Előzmény: Amateur-no1. (75413)
vf1 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75415
Előzmény: Amateur-no1. (75413)
Gasparius Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75414

Csak nem szállok le a témáról, ezt a kanalast kipróbáltam, nem sok mindent éreztem.

A nyelven az ízérzékelés kb így néz i:

 

 

Ebből kiindulva nem csoda, ha a nyelv aljához érintem a párlatot, nem sokat érzek belőle.

 

Másik meg, hogy milyen ízcsoporthoz tartozik az a bizonyos fazékíz?

Abból kiindulva, hogy ha szájbavétel után fejrázás következtében érintkezik a nyelv két oldalával, valszeg a savanyúhoz lehet a legtöbb köze....

Előzmény: gasboth (75364)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.19 -1 0 75413

Ph. brix & stb. help mee !!!

Előzmény: Amateur-no1. (75411)
cloaked Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75412

1 liter denszeszt 800 forintért árulnak (tesco), míg egy liter emberi fogyasztásra alkalmas etanol jöv. adója önmagában is 3000 Ft körül van, és az is az ÁFA alapját képezi, vagyis összesen gondolom 4000:) Tehát ha van is valami jöv.adó a denszeszen, a szeszhamisítóknak ez jelentéktelen. A piridint nem tudom, ki hol hallotta, mint itthon használt denaturáló szert (többen említették), de nekem van itthon nemrég vásárolt denszesz, meg a mostani magyar törvényt is ismerem, és piridinről ezekben szó sincs. Érzékszervi denaturánsként denatónium-benzoátot írnak elő, ami leírhatatlanul keserűvé teszi, szerintem hozzászokni sem lehet (igen, belenyaltam, életveszélyes anyag nincs benne:)

 

Amúgy már a házi főzést is sikerült belekeverni, mert a szlovák esetnél „Csehországban vásárolt hazai főzésű szilvapálinka” mérgezett meg egy családot... gondolom összeöntötte a háziszőttest az „okosba szerzett” denszesszel, tán még örültek is neki, hogy simább:) Meg mondjuk az se biztos, hogy volt köze a szilvához, vagy egyáltalán a főzéshez. A legalja kocsmákban mért szőlőmentes „bor” is házi, mégse bor.

Előzmény: barkócza (75404)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75411

Jó Lét mindenkinek !

Vóna egy kérdésem,-

 

Fajsúly mérés : Miért teszem, amikor szerét ejtem a mérésnek és honnan szerezhetem be a "műszert", amivel mérhetek, mert a NET-en talált eszköz, az a vizeletet mérné, nem tenném mert nem érdekel a pisim állapota.  :D

CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75410

Sziasztok!

 

Elkészült ma a vilmos, végre kipróbálhattuk a darálót. Jól működött, a körte is kellően megérett már a raktárban. Brix 18, pH 4,4 volt.

 

   

 

Üdv,

 

CT

vinik táltos Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75409

Szia Feriba51!

Igen, csináltam.

Összejött 5 l őszibarack cefrém (korábban írtam, hogy úgy készítek pálinkát, mint más a kávét főzi. Ha összejön öt lityi cefre, s megkívánom az alkoholt, lepárlom.)

 

A következő a tapasztalatom: Az eddigi 4 óra helyett 5.5 óráig jött az alszesz.

A másfél órás tisztázás  két és félórás lett.

Ízben, aromában nem igazán vettem észre különbséget, talán azt, hogy a friss párlat olyan, mint a henger nélküli egy-két hónap után.

Tehát kisimultabb, lágyabb.

A kihozatalom az öt lityi cefréből fél lityi párlat.

Most a polcon pihen a henger, a hónap végén kész lesz a szilvacefrém, akkor megpróbálom úgy, hogy csak a tisztázásnál rakom be.

Nékem, ha összejön valami főznivaló, mind 50%-ra engedem.

Én ezt szeretem.

Öreg vagyok már átszokni a gyümölcsízű arcszeszekre.

Üdv: Táltos Károly

 

 

 

Előzmény: Feriba51 (75408)
Feriba51 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75408

Táltos bácsi!

 

Csináltál-e valamit azzal a rézhengerrel, vagy csak tologatod jobbra-balra. A végén valami varázseszköz lesz belőle?????

 

Jó nedűt!!!!!

Előzmény: vinik táltos (75407)
vinik táltos Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75407

Látod, látod..

Pont ezért idéztem a filmből.

Legalább értelmezd, amit írok.

 

"A módszered alkalmas a metil elvételére, igaz hogy nincs is benne."

 

Elég világosan írtam, hogy az általad írt módszer szerinti párlat nem tartalmazott kimutatható metilt.

A másik kontroll volt, tehát semmit nem vettem el, ennek eredménye, hogy egészségre ártalmas mennyiségben nem tartalmaz metilt.

 

Tehát ha semmit nem veszek el az elején, akkor a párlatban több a metil.

Persze ez sem vészes, lehet, hogy a kereskedelemben kapható párlatok többet is tartalmaznak, de mind az egészségügyi határ alatt marad.

 

Egyébként mi két iskolát képviselünk, soha nem is lesz közöttünk harmónia.

Te vegyszerbarát vagy, én vegyszerellenes.

Ez mindent eldönt.

Csak megírom, hogy július közepétől hull a szilvám. (szilváim).

Napi 2-5-8 szem.

Kiválogatom, elkezdem gyűjteni a cefrét, s ha beletenném azt a sok vegyszert, nem tudnám gyűjteni a mai napig.

Egyébként mindketten jó pálinka előállítására törekszünk, ez közös jó tulajdonság.

Természetesen részemről semmi harag nincs, dölyfös sem vagyok.

Jó főzést, üdv Táltos Károly

 

Előzmény: snapszmester (75382)
Tudorka-7 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75406

Mivel a regisztráció ingyenes, a tulaj reklám-bevételből tarja fenn a fórumot.Nem szereti az ilyen oldalak ingyen reklámozását. Bemásolod ide a képet, beírod az adatokat, és nem hivatkozol az oldalra. Friss nickek ilyen reklámízű bemutatkozását, nicktörléssel szokták jutalmazni.

 

Előzmény: Piszra (75402)
barkócza Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75405

Nálunk, azt hiszem, semmi nem jövedékiadó-mentes, amit kocsiba lehet tölteni, így talán a metanol sem.

Előzmény: cloaked (75403)
barkócza Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75404

Ebben igazad lehet, és az origo legújabb cikke is ilyesmiket emleget. Nálunk, ugye, piridinnel denaturálják a szeszt, ami jó büdös, és nem is olyan könnyű kiszedni. Van, ahol csak simán kékre színezik (metilénkékkel, azt hiszem), na azt a kéket aktív szénnel simán ki lehet szűrni. Romániában, úgy tudom, ilyen a denaturált szesz, Cseh- és Lengyelországban nem tudom.

 

Olajos párhuzamok: Eleinte szőkítették az olajat, majd rájöttek, hogy sokkal korszerűbb a vámosoknál "elérni", hogy ne szinezzék meg. Majd pedig egyéb jogcímen hozták be az adómentes olajat, orsóolaj, korróziógátló olaj, stb., amíg be nem csukták az összes kiskaput. Lehet, hogy Csehországban még a denszesz adómentes behozatalára fennálnak hasonló kiskapuk.

Előzmény: cloaked (75403)
cloaked Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75403

A metanol jövedékiadó-mentes, de a denaturált etanol is az, ezért használnak szeszhamisításhoz denaturált szeszt kisebb-nagyobb arányban. Ez nem mai találmány, lényegében a denaturált szesz létezése (1800-as évek) óta vannak feljegyzések róla, hogy előfordult den. szesz illegális bekeverése (új értelmet adva a parasztvakításnak, ha szabad ezzel viccelni), főleg olyan italoknál, amik eredendően finomszeszből készülnek, így az ízüket nem befolyásolja (és kis mennyiségben az észlelhető hatásukat sem – Csehországban is azok kerülhettek kórházba, akik igazán berúgtak tőle).

 

A rossznyelvek szerint pedig a pálinkafőzdék megbíznak annyira a laborokban, hogy nem csinálják, hanem veszik az aromát:) Elvégre drágább pálinkához már nem annyira érdemes egykomponensű gagyiaromát használni.

Előzmény: barkócza (75397)
Piszra Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75402

Üdv. a Tisztelt Fórumtársaságnak!

 

2,5 éve csendes olvasója vagyok a fórumnak, amelyből rengeteget tanultam, de még nem eleget. Úgy érzem, hogy cefrekészítésben előreléptem az itt olvasható tanácsoknak köszönhetően. Eddig csak bérfőzdében főzettem le a cefréimet. Pálinkáim úgy érzem minőségi szempontból szintén javultak.

Viszont szeretnék még többet kihozni a cefréimből és kísérletezni kisebb mennyiségekkel is, ezért elhatároztam, hogy építek, építtetek egy saját főzőt. Szabadidőmet, pénztárcám kapacitását figyelembe véve én úgy tervezem, hogy a jövő szezonra elkészül, de az sem baj ha később. Elkészítettem egy kezdetleges tervrajzot a készülékről, (és itt jöttök képbe Ti .-)) nem egy részletes (az majd a kivitelezés előrehaladtával) ez csak az alapja lenne a készüléknek.

Íme:

 

Ez a fazék lenne az alapja ( remélem nem dobnak ki az első hsz-emnél reklám miatt, ha nem szabályos így kérem töröljék a moderátorok:-)):

http://epitkezes-otthon.vatera.hu/konyha_konyhafelszereles/konyhai_edenyek/fozoedeny/fazek_33_literes_rozsdamentes_uj_1645011296.html

 

Itt az első kérdésem:

Mi a véleményetek erről az üstnek valóról? El lehet ezt így dönteni? Vagy személyesen kell megnézni? (Falvastagság? Anyaga?) Pl. itt a fórumon olvastam, hogy szendvicstalp esetében is van valami gagyi – homokos kivitel ami nem jó.

 

Tervrajzzal kapcsolatban a következő lenne a kérdésem:

Ahogy már korábban jeleztem, nem egy részletes terv, a rendeltetése az lenne, hogy az anyagbeszerzést el tudjam kezdeni a csövekkel. A kérdőjeleknél kérném a tapasztalt kollégák segítségét, hogy egy ilyen méretű (33 liter) üsthöz milyen méretek szükségesek? Hosszra és cső(fal)vastagságra gondolok. Egyáltalán kell e pl. a sisakból történő kilépés után a függőleges rész vagy azonnal emelkedhet a hűtő felé?

(Sisakot rézből szeretném, az alakja nem biztos, hogy ilyen lesz, lehet egy egyszerű domború sül ki belőle.)

Egyenlőre köszönöm. Sajnos még lesznek kérdéseim.

 

Üdv.:

Piszra

szilvakukc Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75401

Érdekes, a Pishl szerint nem.

Előzmény: snapszmester (75395)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!