Keresés

Részletes keresés

Piszra Creative Commons License 2012.09.20 0 0 75485

Kedves Gombászok és Vasbicikli!

 

Köszönöm a reakciókat!

  Vasbicikli. Írtad, hogy Neked ilyen fazékból van a főződ. Megejtenéd rajta a Gombászok által javasolt mégnespróbát és beszámolnál?. Köszi.

  Szkajvolker Lajos. Köszi a segítséget, nagyjából körbejártam az árakat, igazából a söröshordónak szimpatikus az ára, de végiggondoltam és egyenlőre 25-35 literbe gondolkozok, és talán annyi átalakítást sem igényel a fazék.

 

Légyszíves segítsetek a tervrajzomon szereplő méretek pontosításában:

 

OF!

A "problémás" nyitó hsz-emre kaptam visszajelzést egy moditól,de azt írja nem minősül reklámnak, így nem is törölték, de ennek ellenére megértem hogy nem volt okos dolog ilyet linkelni, a jövőben kerülni fogom!

ON!

 

Köszi

Piszra

Előzmény: gombászok (75480)
rézműves1 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 75484

...én is örülök, hogy nem lett nagyobb bajod, mert elég rossz "reklám" lett volna, ismerve az újságírókat...

 

...sajnos én is sokszor elfelejtettem az elején, az átfolyós hűtőnél a vizet elindítani, de nekem

nagy segítség az az egyszerű kis hőmérő, (amit minden hűtőbe beépítek), mert egy ránézésre

kiderül, hogy már megint nem nyitottam ki a csapot...

...ez a kis kazánhőmérő 7-800.-ft és szerintem még a hordós hűtőbe is érdemes beletenni, mert így mindíg lehet látni, hogy mennyire meleg a hűtővíz...én a hűtővíz áramlását úgy állítom be, 

hogy az elfolyó víz hőfoka 60-70°C között legyen...így elég kevés a vízfogyasztásom is és a kifolyó

pálesz hőfoka is 18-20°C között tartható, ami nekünk a fontos...

Előzmény: Gasparius (75466)
vinik táltos Creative Commons License 2012.09.20 0 0 75483

Szia Feriba51!

 

Igazad van.

 

Szeretném megpróbálni a hónap végén a szilvát a 3 kW-oson főzni.

Akármennyire rotyog, nem tud eldugulni.

A finomítást nem szeretném kihagyni, a kávéfilter és vattakorong szűrőkön minden alkalommal látszanak oda nem illő dolgok.

Azt is meg tudom oldani, hogy a 3 kW-os fűtés után (ha megindul a csepegés,) hogy átteszem a 600 W-os rezsóra a kuktát.

Egyébként ne aggódj, ezt ott lehet hagyni több órára is.

Eldugulni nem tud - ha mégis, 3 helyen van szilikoncső csatlakozás, valamelyiket levágja. Kipróbáltam, hogy bedugtam parafa dugóval a hűtőspirál kifolyó végét.

Egyszer a biztonsági szelep (súlyzáras) fújt le, egyszer meg a szilikoncső dobódott le, a kukta és a páracső között.

Ha tűz keletkezne (2x5 liter cefre főzése után még a hordóban lévő víz kétharmada hideg), semmi nincs a környéken, amiben kár keletkezne, legfeljebb a szilikoncsövek égnének el. Ha meg véletlenül nem érnék haza időben az időkapcsoló lekapcsolja a rezsót.

Persze nagyon ritka, hogy ott hagyom, csak arra céloztam vele, hogy ott lehet hagyni.

Korábban írtam, hogy hetven évesen nem hordok szemüveget. Ezt kevesen mondhatják el magukról, ezért ezt az ajándékot a sorstól meg kell becsülni, inkább kétszer veszem el az elejét. (Persze másképp is vigyázok rá, de ez itt off.)

 

Üdv: Táltos Károly

Előzmény: Feriba51 (75478)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.09.20 0 0 75482

Ennyi pénzért már kapsz 50 literes saválló söröshordót is, én is most vettem 10700Ft.

Előzmény: Piszra (75402)
gombászok Creative Commons License 2012.09.20 0 0 75481

Az az örg főző, a kanalas kóstolásával szerintem csak a szeszfokot kóstolta!

Pálinkakóstolásra is igaz, amit nagy kóstolómesterünk, Kazal Lacibácsi, adott elő egyik kabaréjelenetében, sajnos szó szerint nem tudom idézni, de alaposan megrágta és körbeküldte

Előzmény: gasboth (75364)
gombászok Creative Commons License 2012.09.20 0 0 75480

Piszra-nak, meg mindenkinek, aki saválló-és nem rozsdamentes, mint sokan használják ezt a megnevezést- akar venni: vigyetek magatokkal egy erős mágnest, de megteszi egy szekrényajtó mágnes zárja is.

Ha a mágnes "fogja" a lemezt, az nem saválló, nem jó főzőnek.

Ha nem fogja, jó, de vigyázat: az alumíniumot se fogja, az se jó.

Előzmény: Piszra (75402)
gombászok Creative Commons License 2012.09.20 0 0 75479

Minden részvétem a Tiéd! Azért nagy marhaság volt hosszú időre otthagyni a főzőt! Vízzel elolthattad volna, nem olaj égett, az alkohol elegyedik a vízzel.

Közeledni látok egy valamikor itt a fórumon felbukkant önmegvalósító jóslatot: ha felrobban egy-két magánfőző, vagy felgyújtja a házát visszavonják a házifőzési lehetőséget!

Kedves Főzőtársaim: elsősorban saját és családotok érdekében gondosan szíveskedjetek eljárni, a pálinkafőzés igenis veszélyes üzem.

Jól szellőző helyiségben dolgozzatok, tűzoltásra is alkalmas eszköz legyen készenlétben, akár néhány vödör víz is megteszi.

Az már régen rossz(konstrukciós hiba), ha olyan mennyiségű alkoholgőz szabadul ki, ami belobbanhat, akkor miből lesz a pálesz?

Ez komoly hűtőméretezési hiányosság.

Persze az emberi tényező képes mindenre, ld. pl. a legutóbbi metilalkohol ügyet.

Tehát állandó felügyelet, hűtővíz hőfokának ellenőrzése a hűtő legmelegebb pontján, akkor nem lehet baj!

Előzmény: Gasparius (75431)
Feriba51 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 75478

Helló Vinik táltos!

 

Bocs, hogy belekotyogok megint, de volna egy-két megjegyzésem:

  - Egy ilyen készülékkel az 5 liter cefre 1-2 óra alatt le kéne menjen. Természetesen fokozottabb tüzeléssel

  - Ha továbbra is a régi módszerrel főzöl (úgy tudom , hogy a cefrénél is veszel el rézelejét, 3-5 óra az alszesz csorgása), akkor ne engedd bele az utópárlatot és szerintem egy főzés után is iható, finom egymenetes pálinkád lesz.

  - Olyan biztonságos pálinka főző nincs, amit ott lehet hagyni esetleg több órára. Jó lenne odafigyelni!

 Jó nedűt!!!!!

Előzmény: vinik táltos (75475)
vf1 Creative Commons License 2012.09.20 0 0 75477

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Előzmény: vf1 (72602)
godlock Creative Commons License 2012.09.20 0 0 75476
tavaly nekem is egy 10L főzőm volt ott igen gyakran kellett a vizet cserélni, ezért csináltam.
az idén már 50L sörös hordóm van 200L hűtővel. itt se lesz szükség viy cserére.
Előzmény: sogi01 (75441)
vinik táltos Creative Commons License 2012.09.20 0 0 75475

Nem biztos, hogy értem, amit írtál.

Az egy lapos rezsó ezt tudja.

A felfűtés az első cseppenésig általában 50 perc.

További 3-3.5 óra az alszesz kifolyása. Szépen csöpög, nem kapkodja el.

Viszont nem kell felügyelni, elmehetünk órákra vásárolni, piacra, stb.

Csak időre vissza kell menni.

Van még kétlapos PB rezsóm is, (akkor 10 liter cefrét odatehetek), de háromszor annyiba kerül, mint a villany.

Végül is mondjuk 5-6 órát számolva a végtermékig: 3-4 kW, ami 150-200 Ft.

Azt nem tudom, hogy mi a különbség (íz, aromák) ha jobban aláfűtök.

Dupla felfröcsögés gátló van a kuktában, elvileg lehet zavarni, nem tömődik el.

A páracső 1.2 m 22-es cső, a hűtőspirál is 22-es, a hordó 40 literes.

Üdv:Táltos Károly

Előzmény: szilvakukc (75444)
golyós Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75474

Gyújtóforrás nélkül nincs tűz (ne beszéljünk az öngyulladásról itt )

Gyújtóforrás lehet: láng, szikra, izzó felület. GŐZ NEM!!

Talán érdemes egy kicsit értelmezni a határértékeket. Tehát az alsó robbanási határérték etanolnál 3,3 tf%, a felső pedig 19% . Ez alatt, illetve felett nem lehet begyújtani a gőz -levegő keveréket.( érdekesség képpen, ugyanez benzinnél : 1,4-7,6 Tf%)  Tehát az etilalkohol gőz VESZÉLYESEBB mint a benzingőz!!!!

Nagyobb hordóban gondolkodnék a helyedben.

 Én átfolyós üveghűtővel hűtök, 75 Cfokos páratér hőmérsékletnél indul a keringetőszivattyú, és  10-15 másodperc után kialakul a rendszerben egy hűtővíz nyomás, amit mérek(3szoros biztonsággal). Ha az bármi miatt megszűnik leáll a rendszer.

üdv.g.

 

 

 

Előzmény: Gasparius (75466)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75473

Másik szűrő és hűtve a megoldás.

 

CT

Előzmény: sogi01 (75451)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75472

Igen, borászatban színkorrekcióra is használják.

 

CT

Előzmény: spermadon (75448)
franyo01 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75471

Háát végülis jó ötlet az is, ha jóltudom létezik egész vékony szilikongumi, mag ha átfurkálom a fedőt és a sisakot, közé tudom csavarozni, nem is kell ragasztani, jó ötlet, köszi :)

Előzmény: barkócza (75398)
CefreTársaság Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75470

Hidd el én is, sőt szörnyülködtem. Annyira azért nem volt olcsó, 50-80 Ft.

Előzmény: sogi01 (75439)
franyo01 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75469

Köszönöm a választ!

Alszok még rá 1-et :)

Előzmény: rézműves1 (75392)
stapika Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75468

"Ha távolabb van a nyílt láng, nagyobb durranás van....."

     Akkor nincs"durranás".Most se volt,csak belobbant.

Előzmény: Gasparius (75465)
spermadon Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75467

Szerintem is így történhetett.

Előzmény: Gasparius (75465)
Gasparius Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75466

tehát kizárod, hogy a gőz képes ilyesmire?

 

valamilyen szinten megnyugtató....

Előzmény: golyós (75460)
Gasparius Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75465

ahha értem

tehát miután jött a gőz kifelé, szép lassan terjedt a levegőben, amíg el nem érte a gázlángot, akkor volt egy lobbanás, majd a tűz a páracsőre koncentrálódott, meg az alatta lévő rézelejére...

Ha távolabb van a nyílt láng, nagyobb durranás van.....

 

Előzmény: golyós (75460)
spermadon Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75464

Pontosabban szilva pálinka pirosszőlő ágyon?! :)

spermadon Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75463

És ha azt mondom ágyas pirosszőlő pálinka?  Meg van oldva a gond és nem is hazugság. :)

spermadon Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75462

Pedig olyan jó ötletnek tűnt.

Előzmény: csalitos (75459)
Gasparius Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75461

Most már kissé lenyugodva egy kérdés van:

 

Képes-e a viszonylag rövid páracső végén hűtés nélkül kitóduló gőz belobbantani a közvetlenül a cső végéig érő szintű párlatot?

 

Ne feledjük,hogy a rézeleje elvételére szolgáló edény volt a cső végénél, nem az epruvetta, és ez volt már tele a nem odafigyelés miat, a benne lévő párlat így kb 80-85%-os lehetett..

(A hűtőben az előző napi víz még egy darabig hűtötte a csövet, amíg meg nem telt a műanyagpohár (2,5 dl), aztán már jöhetett a gőz, ahogy a csövön kifért...)

 

Ha ez nem lehetséges, akkor elképzelhető, hogy a kifújt gőz - még ha messzebb van is - a gázégőtől kapott szikrát, hiszen mástól nem kaphatott..

 

Ha mégsem és a gőz képes így gyakorlatilag öngyuladást okozni, akkor eléggé veszélyes a dolog.

 

Köszi az érdeklődést, úgy gondolom, foglalkozni kel a dologgal, met tragédia lesz avége, pesrze tudom, nem szabad lazulni és otthagyni tartósan a főzőt....

Előzmény: stapika (75457)
golyós Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75460

Az biztos, hogy nem a gőz gyújtotta be a poharadat, hanem a gázégő!!!! Ugyanis az etanolgőz-levegő

elegynek széles s robbanási határértéke (3.3-19 tf.%). Pláne "örülhetsz", hogy közel volt a gyújtóforrás

és nem képzódött nagyobb mennyiségű robbanó elegy, mert röpülhetett volna a garázs is amikor pl.felkapcsolod a villanyt.... Nagyon örülök, hogy nem lett nagyobb bajod, meg a környezetednek se.

Szerintem legalább100 literes hűtő a megoldás..

üdv.g.

 

 

 

Előzmény: Gasparius (75453)
csalitos Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75459

   Ilyen nincs. A vörösboros hordó az vörösbörös is marad. Egyetlen hatásos módszer, hogy nem használod pálinka érlelésre, vagy elfogadod, hogy piros pálinkát iszol.

   Minden jót.

   Józsipapa

 

Előzmény: spermadon (75436)
Prophet09 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75458

Felkaptam a fejem, mert engem is érinthetne a probléma. 35 literes az üstöm, 20 literes hűtővel, szintén igényli az állandó keringetést. Arra gondoltam, hogy átalakítás helyett, mi lenne ha csak az edényt amiben felfogod a párlatot lejjebb tennéd? Mire a párlatból felszálló alkohol a kifolyó cső magasságába jut addigra bőven kihigulna a levegőben. A gőz meg felfelé száll. Mondjuk logikusan gondolkodva, nem hiszem hogy a forró gőz okozta a problémát, hiszen az üst tetejére pöttyintett párlat sem gyullad meg magától. Nekem eddig mindíg gyufa kellett hozzá.

Előzmény: Gasparius (75453)
stapika Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75457

"hiszen legkevesebb 50 centire van onnan és másfelé néz,"

   Kemény  50 cm?Én + bezárom,hogy az.+elégtelen hűtés.

Előzmény: Gasparius (75453)
sogi01 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 75456

szerintem biztos megoldás lenne.

Előzmény: Gasparius (75453)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!