Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16410

A Vegesol eReS leginkább lemosó permet, az abban lévő olaj javítja az eloszlást és valamennyire eltömíti az épp ébredező/kikelő kártevők légzőnyílásait. Kifejlett tetvek ellen nem különösebben hatékony. Különben simán lehetne paradicsomra meg paprikára is permetezni (a rézhidroxid miatt gondolom 7 napos évi.-vel), de mivel kifejezetten lemosó szerként árulják, felteszem, nem költöttek az engedélyeztetésre, hiszen nem az a piaca. Mindenesetre nem olyan tömény olajos, mint a Vektafid A szakszerűen kikeverve. (A Vektafid A-t külön menetben szoktam permetezni, mással nem keverve.) Szerintem ez sem jó kifejlett egyedek ellen, inkább megelőzésre és védelemre használható.

Ja, egyébként még én is csak 27 vagyok... :)

Előzmény: Ben-new (16386)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16409

Én is majd' egy métert fektettem le sok paradicsomból a földbe, oszt mégsem hoznak 12 fürtöt. (Igaz, méj. közepe után ültettem, mert akkor még fagyott itt, és csak május végére fejeztem be az ültetést.) Szerintem olyan 4-5. környékén járhatnak fejenként. Atyaég, mit csinálsz te velük. :D

Előzmény: anegytech1 (16408)
anegytech1 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16408

Szerintem a szövegkörnyezetből te is rájöttél, hogy determináltat akartam írni :). De mindegy. Igaz amit írsz, bár nem jó megoldás, mert ha fiatal, esetleg még nem virágzó palántát ültetsz, akkor nem mész semmire ezzel a tudással. Ezért ez ellen én úgy védekezem, hogy nem keverem őket össze :).

 

A lényeg, amit akartam mondani, hogy általánosságban ugyan három-emeletenként hozza a fürtöt, de feltehetően az erős trágyázásnak és a méteres beárkolásnak köszönhetően olyan erőteljes a növekedése, hogy ettől eltérően van, ahol egy levélemelet után egy vagy akár két fürtöt is hozott. És mivel ez biztosan chocolate cherry, mert már érett bogyó is van rajta, kb a 12. fürtöt hozza és két méter magas, feltételezem, hogy nem determinált fajta :). A többi folytonnövőnél ugyanez a helyzet, amit ilyen módon ültettem.

Előzmény: kemorgo (16406)
brigó001 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16407

Irigyellek benneteket,  mert nekem a roma a fő kedvencem,  de éppen az a legnyűgösebb nálam. Van rajta,  most 2.fürt pirosodik,  de tavaly is ezen a fajtán alulról itt -ott egy-egy fürtön bebarnult a paradicsom. Kalciumot kaptak,  trágyát majd trágyalevet,  mindent úgy csináltam mint a többi fajtánál és épp ez amit legjobban vártam hogy érjen... 

Előzmény: 55judit (16405)
kemorgo Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16406

indeterminált=folytonnövő :D

Pont azért fontos előre tudni mit jelent a virág-levélarány, mert mi van, ha összekeveredtek esetleg a magok ültetéskor, és nem tudod, hogy mekkora támrendszert csinálj melléje. Ha csak akkor karózod, mire lezár a virágfürt, nézheted magad.

Előzmény: anegytech1 (16401)
55judit Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16405

Az enyém is gyönyörű, és ez az egyetlen fajta ami a pokoli hőségben is jól kötött. A többi 9 fajtán a felső fürtök mind üresek.

Előzmény: nótbuk (16404)
nótbuk Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16404

Nekem 36 Ft-os determinált roma vf-eim vannak és minden kacs hajtás végén virágfürt van. Sztem ez a legfontosabb tulajdonsága a determinált típusnak. Nem szabad kacsolni...

Előzmény: anegytech1 (16401)
anegytech1 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16403

Bio módszer nekem sem, mert ugyan csak szerves trágyát kaptak beásva, viszont permetezve kétszer kaptak műtrágyát is, illetve mospilant egyszer. Aztán most ridomilt is fognak kapni. Szóval nem bio, mondjuk úgy, hogy integrált termesztés :D.

Előzmény: nótbuk (16402)
nótbuk Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16402

Nekem nem jött össze a bio módszer. Szárított marhatrágyával, csalánlével, nadájtőlével próbálkoztam, de minden palánta növekedése leállt egy idő után, az éhség összes tünete látszott rajtuk. 2 hét általános tápoldatozás megduplázta a magasságukat.Sőt azóta vettem direkt paradicsom és paprikához való NPK 14-7-14 compo trágyát 2% Mg+bór-ral biztos ami biztos alapon...

Előzmény: anegytech1 (16393)
anegytech1 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16401

Bár én nem ez alapján különböztetem meg a determináltat az indeterminálttól, pont azért, mert ennyire pontosan mutatja meg. Ezek szerint a folytonnövő chocolate cherrym indeterminált, mert nem hagyott ki három levélemeletet két fürt között :D. Idősebb korukban nyilván ránézésre megmondja az ember, hogy mivel van dolga, ezen kívül fajta alapján lehet tudni, vagy ha ismeretlen eredetű, akkor meg kell várni, hogy hoz-e hajtás-záró virágot vagy sem.

Előzmény: kemorgo (16399)
anegytech1 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16400

Oké, félreérthető volt. Egy db koktél parin kívül mind folytonnövő. És a folytonnövőkön van olyan, hogy egy levélemelet után jön még egy fürt, vagy kettő.

Előzmény: kemorgo (16399)
kemorgo Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16399

Az, hogy két virágfürt között hány levél van, pontosan azt mutatja meg, hogy determinált-e vagy indeterminált :D

Előzmény: anegytech1 (16398)
anegytech1 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16398

Azt vettem észre, hogy a koktélok amúgy is korábban érnek. Habár ez a bonyóméretből kiindulva nem csoda. Vettem egy körte-alakú parit az auchanban, kb 20 cm-es palánta, már volt rajta néhány zöld termés. Azok egy hét múlva érettek voltak, míg a kétméteres parikon továbbra is zöldek a bogyók. Mellesleg eddig azt tapasztaltam, hogy ahogy nőttek a parik, hozott egy-két fürtöt, azok elkezdtek érni és fokozatosan hozta az újakat, míg az alsók beértek. Most meg olyan ütemben hozza az új terméseket, hogy feltételezem, erre megy el az energiája. Általános, hogy a jó állapotú pari három levélemelet után hoz egy új fürtöt, nálam van olyan, ami egy levélemelet után hozza, van ahol egy szinten több fürtöt is. Szóval növekedési erélye biztos, hogy erősebb, de a termésérés szerintem pont ennek köszönhetően lelassul.

Előzmény: CBNora (16397)
CBNora Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16397

Nekem is van januári paradicsomom. Nem szándékosan vetettem, a saláta palánták között kelt ki, és meghagytam.

Nekem ezek beváltak, de másképp kezeltem. Valami csoda folytán a palánták nem nyúltak meg, úgyhogy nem raktam őket mélyebbre, mint a többit, jó nagyok, sőt, bokrosak is, nincsenek kacsolva. Mindegyik Gardener's Delight fajta, fitoftóraérzékeny koktél, cserépbe kerültek a fal mellé. Ott nincs értelme nagyon ritkítani, nem szokott gombás lenni. Annyi ágat hagyok, amennyi elfér úgy, hogy még tudunk mellette közlekedni. A koktél sok száron többet terem, azt a kis bogyóméretet így is eléri.

Nem szedtem le róluk a virágokat, meghagytam rajtuk az összes termést, és hamarabb lett rajtuk érett, mint a többin, ha nem is annyival.

Előzmény: anegytech1 (16396)
anegytech1 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16396

Igazából az én kísérletem is türelmetlenségből fakad :). A chili magokat mindenképpen korán akartam vetni, és nem bírtam ki, hogy az ott figyelő pari magokat ne vessem el. Kísérletnek jó volt, ezt is kipróbáltam, de sok előnye nincs. Ez a módszer csak fűtött fóliában nyújt előnyt, de az kiskertben nem éri meg, csak akinek sok fölösleges pénze van.

Előzmény: 55judit (16394)
55judit Creative Commons License 2015.07.09 0 1 16395

Sőt, a magokat sem vetem el a jövőben február közepén. Mindig megállapítom hogy megint hamar volt, csak nem tudom féken tartani a kertészkedős vágyamat. Na majd jövőre! :)))

Előzmény: 55judit (16394)
55judit Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16394

Olvastam régebben is a kísérletedet. Én is arra számítottam hogy hamarabb és több termésed lesz mint nekem, aki 15-20 cm-es palántákat nevelek tavasszal.

 

Az én újításom az volt, hogy 1 növényt 2 szálon nevelek most, mivel olvastam, sokan ezt csinálják. Az lett, hogy az alap száron megjelenik az első csokor termés, majd később, mikor nevelődik a második szál is rajta, azon is lesz egy kötés. És így egyre feljebb.

 

Az a tapasztalatom, hogy a sok éves módszer amivel már a nagymamám is nevelte a parit, jobban bevált. Egy karó mellé 2 parit ültettem tavalyig. Az első kötés egyszerre megjelenik már lent, így sokkal előbb több termésem van mint a kétágú nevelésnél. Jövőre visszatérek a járt útra. :)

Előzmény: anegytech1 (16393)
anegytech1 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16393

Nálam nem túl szokványos egy "sor". 2x10 m-es ágyásaim vannak, és a jobb kezelhetőség érdekében én 2 m-es sorokat alakítottam ki, ami azt jelenti, hogy egy sorban két db pari van két szálon. Az egyiket még le tudnám ereszteni, de a másik kilógna az ágyásból. Ha egymás melletti sorba eresztem őket, akkor a sor eleje vagy vége lógna rá a mellettük lévő növényre. De gondolkozom hasonló megoldásban.

 

Közben megosztanám további tapasztalataimat a korai óriás palántáimról :D. Szóval eddig sem látom sok előnyét a dolognak, mert ugyan már elérték azt a magasságot, amit korábban csak augusztus végére, de a parik még mindig nem érnek. Dugig van parival, de még csak egy-két szemet szedtem róluk. Most még nem is tudom őket leereszteni pont emiatt, hogy még az alján is az érő parikra várok. Az biztos, hogy ilyen erős és vaskos szárú parim sosem volt, de igazság szerint kevesebb az előnye, mint a hátránya. A tavaszi szenvedés a hatalmas palántákkal nem éri meg.

 

Mellesleg a szervestrágya pellet meghozta az eredményét, minden nagyon szép. Műtrágyát nem használtam, csak lomtrágya formájában, eddig kétszer. A parikat árokba ültettem. A száraikra rászórtam tíz cm földet, erre elég sok pelletet és úgy temettem be. Ez így bejött a pariknak meg a többi növénynek is :).

Előzmény: TINTUS (16388)
anegytech1 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16392

A PrevB2-t én a biokiskert.hu-n vettem, illetve a boltjukba is be lehet menni. Ha nem budapesti vagy, akkor a rendelés marad. Tényleg kevés helyen árulják. Habár elég drága, én nekem eddig a 200ml-es kiszerelés elég volt, és még van benne pár permetezésre való. A tetvek ellen jó, leírások alapján valamivel hatásosabb, mint a többi olajos szer, mert nem csak fullasztó, de a narancsolaj miatt szárító hatása is van. Ilyen összehasonlítási tapasztalatom nincs, de azt megfigyeltem, hogy a permet is gyorsabban rászáradt a levélre, illetve a rózsákról három egymás utáni permetezés levitte a tetvek nagy részét. De időhiány miatt én is mospilanhoz nyúltam, amikor jött a sok tetű a parikra és fákra, mert az olajos szerek csak gyérítenek, így vagy hetente kell alkalmazni, vagy két-három napig minden nap áztatás szerűen közvetlenül a tetvekre kell fújni. Utóbbira rózsákon volt időm, de aztán vizsgaidőszakom jött és akkor inkább a mospilant választottam.

 

Mivel van benne bór műtrágya, ezért segíti a kötődést, ezért is alkalmazom mellesleg, de legfőképp nedvesítőszerként. De hozzá kell tenni, hogy olaj alapú szerből van jóval olcsóbb, nedvesítőszerből pedig jobb hatásfokú. Én nem bántam meg, hogy megvettem, mert segített.

Előzmény: Ben-new (16387)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16391

biztos ami biztos alapon :o)

Előzmény: beetee (16390)
beetee Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16390

Kikapcsoltam az öntözőrendszert.

Előzmény: Törölt nick (16384)
brigó001 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16389

Sajnos pl.: a levélpirosító levéltetű fejlődése során jön-megy a növények között tavasztól őszig. 

Előzmény: Ben-new (16386)
TINTUS Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16388

Ha ikersorod van vidd le a másik száron.

Előzmény: anegytech1 (16333)
Ben-new Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16387

Neked is köszönöm, hogy ezeket leírtad.

Arról a Prevb2-ről is hallottam már, csak eddig bárhol érdeklődtem utána, néztek rám, hogy mi a bánatom van. Azt hiszem bór pótlásra is jó és narancsolaj alapú szer... még tetvek ellen is ajánlották önmagában ahogy visszaemlékszem. Bár a mai tetvek ellen mennyit ér egy önmagában olaj alapú szer (?).. kétségeket ébreszt. 

Előzmény: anegytech1 (16333)
Ben-new Creative Commons License 2015.07.09 0 0 16386

Crystalhearth, tényleg köszönöm hogy időt áldoztál arra, hogy ezeket elmondtad.

Bár egy kertésznek, akinek a háta mögött már pár évtized tapasztalat van, talán máshogy gondolja, számomra még is hasznos. Így legalább fel tudom mérni általánosan, hogy nem csak velem van a baj. Bármint csinálok megjelennek majd újra, pedig tényleg azt nem feltételeztem volna ha felszívódóval is lefújom akkor majd eszükbe jut szívogatni.

 

Vektafidról hallottam már, szimpatikus cuccnak tűnt, de még is nála gyengébb Biolát vettem meg, méghozzá olyat ami már fel volt hígítva (nem sok jót tudok róla mondani... vagy tartózkodni kell az eleve felhígított termékektől).. majd kis idő múlva mégis Vegesol eres mellett voksoltam, avval szoktam a kajszibarackot permetezni. Abban is napraforgó olaj van, csak pluszban még kén is és réz is. Gondoltam ha már van benne kén is, akkor 2in1 atkák (netán tetvek) és gombák ellen is hatásosan küzdhetek. De mivel később tudtam meg, hogy paprikára és paradicsomra nem ajánlja a gyártó, így maradt - mint említettem - a sárgabarackra. 

Tehát ha a Vegesol eres jó lenne paprikára és paradicsomra akkor nem vettem volna még cuproxatot is, és lehet decist sem. viszont idei tapasztalatom, hogy a vegesol nem sokat ér tetvek ellen. Paprikát idén május végén avval permeteztem le, pontosan, azért hogy a kis szívogatókat hátha elpusztítja (sajna nem) mégis a gomba+baktérium ellen védve lett. Csak azóta már eltelt egy kis idő. 

brigó001 Creative Commons License 2015.07.08 0 0 16385

A Hajdúság eddig megúszta,  úgy láttam nyugaton kemény volt sok helyen. Remélem mindenkinek átvészelik a sok munkával létrehozott ültetvények :-) 

 

Előzmény: Törölt nick (16384)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.08 0 0 16384

Mi a helyzet a viharral?

 

brigó001 Creative Commons License 2015.07.08 0 0 16383

Köszönöm!  Megkérdezem a kedvenc gazdaboltosom,  de ha a kutytekintettel könyörgő mosolyom kevés lenne akkor valamelyik  ismerős biztosan segít aki erre jogosult :-) 

Előzmény: -balu28- (16382)
-balu28- Creative Commons License 2015.07.08 0 0 16382

Zöldkönyves szert tudsz szerezni? Mert akkor Actara. Permetezve is, beöntözve is hatásos, 1 kezelés elég szokott lenni. Próbálkozhatsz még Mospilannal is.

Előzmény: brigó001 (16381)
brigó001 Creative Commons License 2015.07.08 0 0 16381

Első kérdésem az lenne mustárt vetett e már valaki a paradicsomok helyére a földben lévő kártevők ellen? 

A második kérdésem az lenne , vettünk egy földet amiből a kártevők hada bújt elő (sajnos nem hőkezeltem) ,  az "ehető növények "  bio módszerrel le lettek jól gyérítve , de a szobanövényeknek melyek ezt a földet kapták valamilyen szer jó lenne beöntözéssel leginkább, mivel lakásban vannak nem igazán kivitelezhető amiket kint használtam ill . félek tovább terjed. Jelenleg tiszták,  de nem akarok újabb meglepit ... Mi lenne hatásos gyapjastetű, pajzstetű,  takácsatka ellen ütős megoldás? 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!