Keresés

Részletes keresés

playboy2002 Creative Commons License 2006.08.27 0 0 1555
A plusz. Biztos voltam benne, de meg is néztem direkt.
Előzmény: Ver Sacrum (1554)
Ver Sacrum Creative Commons License 2006.08.27 0 0 1554
A helyesírás-ellenőrző szerint két sz-szel kell írni "plussz" szót.
Épp ilyenkor nem találom a helyesírási szótáramat, de valami azt súgja, hogy csak a pezsgőtabletta plusssssssssz-a hatott program íróira.
Melyik a helyes alak? Plusz vagy plussz?
Kis Ádám Creative Commons License 2006.08.25 0 0 1553

Pillanatnyilag nincs kivétel.

 

Amúgy rumcinak u.a. a véleménye, mint nekem, pontosabban majdhogynem idéztem egy alkalommal itt kifejtett véleményét.

 

Kis Ádám

Előzmény: NyariEso (1551)
playboy2002 Creative Commons License 2006.08.25 0 0 1552
Egyszer rumci megigérte, hogy kifejti a gondolatait ez ügyben, amit én azóta is nagy kíváncsisággal várok.
Előzmény: Kis Ádám (1550)
NyariEso Creative Commons License 2006.08.25 0 0 1551
Köszönöm.

Még egy kérdés, vajon létezik kivétel? Ahol az á-s változat a jó?
Előzmény: Kis Ádám (1550)
Kis Ádám Creative Commons License 2006.08.25 0 0 1550

Kedves Nyári Eső!

 

A baj nagy. A párod felvetése tökéletesen logikus,, az ő elemzése hozza elő a nyelvi szabályosságot.

 

Ezzel szemben van egy - tulajdonképpen sehol nem rögzített - szabály, amelyet valamikor egvalaki megfogalmazott. Tehát az, hogy a feltételes módú alanyi ragozás paradigmájának egyes szám első személyében nem érvényesül a hangrendi illeszkedés szabálya. Az indoklás nem ismeretes.

 

A szabályalkotó nyilván nagy presztizzsel rendelkezhetett, mivel az álláspontja elterjedt és általánosan elfogadottá vált.

 

 

Összefoglalva: a magyar nyelv szabályosságait tekintve a tudnák alak helyes lenne, azonban a közmegállapodás ezt az alakot hibásnak ítéli.

 

Kis Ádám

Előzmény: NyariEso (1549)
NyariEso Creative Commons License 2006.08.25 0 0 1549
Sziasztok,

Aludnék vagy aludnák? Hoznék vagy hoznák? Tudnék vagy tudnák? stb...

Szerintem az é-s változat a jó, de páromat nem tudom meggyőzni, mert azt kérdi akkor miért aludnál, hoznál, tudnál?

Ha valaki tud erre magyarázatot, ne tartsa vissza magát :)
V.A.Z.E. Creative Commons License 2006.08.23 0 0 1548

Kedves LvT!

 

Köszönöm szépen a segítséget! (Nekem az Akadémiai '99-es példatára van kéznél, abban az utánpótlás kezdetű szókapcsolatokról mindössze egyetlen példát találtam. Részemről a mozgószabály is rendben, de az ilyen fokú tömörítések ellen valahol mindig tiltakozik a nyelvérzékem. De a szabály az szabály!)

Előzmény: LvT (1547)
LvT Creative Commons License 2006.08.22 0 0 1547
Kedves V.A.Z.E.!

VII. Utánpótlás-strandvízilabdabajnokság

Minthogy:

1. Az utánpótlás kezdetű szókapcsolatok egybeírandók az utótaggal (az ún. 6 : 3-as szabály [AkK.11 138.] miatt hat szótagnál hosszabb eredmény esetén kötőjelezve) – az Osiris Helyesírás példái: utánpótlásbajnok, utánpótlás-bajnokság, utánpótláscsapat, utánpótláskorú, utánpótlás-nevelés, utánpótlás-válogatott, utánpótlásverseny.

2. Az strandvízilabda-bajnokság utótag maga is kötőjellel írandó, így ennek egybeírt összetételei kiváltják az ún.
1. mozgószabályt (AkK.11 139.a), azaz az eredeti kötőjel törlendő és új kötőjel írandó az új (legkülső) összetételi határon.
Előzmény: V.A.Z.E. (1546)
V.A.Z.E. Creative Commons License 2006.08.21 0 0 1546

Sziasztok!

 

Szerintetek hogyan lehetne ezt szavak hozzáadása nélkül helyesen leírni? (Én gyanítom, hogy sehogy sem.)

 

Szóval:

 

VII. Utánpótlás Strandvízilabda-bajnokság

 

 

Köszi előre is minden segítséget, véleményt, ellenvéleményt...

ejropalepke Creative Commons License 2006.08.18 0 0 1545
Köszönöm a választ.
Előzmény: Kis Ádám (1544)
Kis Ádám Creative Commons License 2006.08.18 0 0 1544

Az elemzés helyes, a szövegszerkesztő téved.

 

Kis Ádám

Előzmény: ejropalepke (1543)
ejropalepke Creative Commons License 2006.08.18 0 0 1543

Érdekes, hogy a csevej szót a szövegszerkesztő ly-jel jelöli, pedig szerintem ebbe az analógiás sorba illik, hogy kacag - kacaj, morog - moraj, röhög - röhej, zörög - zörej,  dörög -dörej és: cseveg - csevej.

 

Jól gondolom?

Cloaca Maxima Creative Commons License 2006.08.17 0 0 1542
kösz! tehát (1)
Előzmény: Kis Ádám (1541)
Kis Ádám Creative Commons License 2006.08.17 0 0 1541

Kedves Cloaca MAxima!

 

A megoldás nem egyértelmű, bár a kétértelműség kicsit erőltetett.

 

Egyik (kézenfekvő) megoldás:

 

komplex szoftvermegoldások:

 

azaz bizonyos feladatok átfogó megvalósítása számítógépes programok segítségével/útján. Azaz a megoldás a komplex.

 

A komplex melléknévi jelző, ezt szabály szerint külön írjuk a jelzett szótól.

A szoftvermegoldás {szoftverrel történő} {szoftveres módon végrehajtott} megoldás, azaz jelöletlen alárendelő szóösszetétel, ezt egybeírjuk.

 

Az egybeírás nem kétséges, mivel az összetett szó kéttagú (azzal most ne foglalkozzunk, hogy az igekötőt itt miért nem tekinti a helyesírás összetételi elemnek, mikor

 

 (1) a morfológiai elemzés során az igekötő külön szómorfémának számít, és bizonyos helyzetekben nem is íratik egybe az igével, amelyhez csatlakozik;

 

(2) a helyesírás csak az egy tagú igekötőt nem tekinti összetételi tagnak, a két tagút már annak tekiti (pl. a nem létező, de elképzelhető *komplex szoftver-ellentételezés kifejezést már kötőjelezni kellene a 6:3-as szabály szerint).

 

Másik (erőltetett) megoldás:

 

komplexszoftver-megoldások

 

Ehhez kellene lennie egy komplex szoftver fogalomnak  (ami végsősoron elképzelhető), és a kifejezés az ezzel kapcsolatos implementációkat kívánná jelenteni.

 

Ebben az esetben az ún. mozgószabály érvényesül (v.ö. AkH 139.), ahol a hossztól függetlenül az összetétel hátsó tagja kötőjellel csatlakozik.

 

 

Megjegyzés:

 

 

A két változat bemutatása szükséges, mivel a második megoldás erőltetettsége szemantikai-pragmatikai okkal magyarázható.

 

A más példát veszünk, mondjuk ezt: alkalmazásiszoftver-fejlesztés (azaz alkalmazási szoftvernek az ő fejlesztése), akkor ennek az alkalmazási szoftverfejlesztés (azaz olyan szoftverfejlesztés, amelyik alkalmazási, és pl. nem valami más) alternánsa lenne az erőltetett. (Tudjuk, hogy az alkalmazásiszoftver-fejlesztés párja az alapszoftver-fejlesztés, mely utóbbit nem a mozgószabály miatt kötőjelezzük, hanem a 6:3 miatt).

 

Igaz, spontán szövegben, ha valaki alkalmazásiszoftver-fejlesztés-t ír, arról látszik, hogy nyelvész.

 

Kis Ádám

Előzmény: Cloaca Maxima (1540)
Cloaca Maxima Creative Commons License 2006.08.17 0 0 1540
Sziasztok!
komplex szoftver-megoldások
komplex szoftvermegoldások
komplex szoftver megoldások
Melyik a helyes? És miért?
Kösz, CM
vrobee Creative Commons License 2006.08.08 0 0 1539
Egy szépség a fórumról. Szépen mutatja a melléknévi igenevek funkciójának változását, de azért nekem még kissé meredek...

"A Volánbusz ingyenes (F1-belépő felmutatásával igénybevehetett) buszjáratott indított a ringre."
tündi-bündi Creative Commons License 2006.08.06 0 0 1538
Ez jól hangzik így, ezzel nem lenne gond nálam. Lehet,hogy én a hangzás csapdájába estem.  Köszönöm a választ 2x is, 3x már nem köszönöm meg.  :)
Előzmény: 3x (1535)
3x Creative Commons License 2006.08.06 0 0 1537
Bocsika, nem Fonda, hanem Gregory Peck:-))
Előzmény: tündi-bündi (1536)
tündi-bündi Creative Commons License 2006.08.06 0 0 1536

Hát igen,lehet,hogy tényleg sokat gondolkodom. De legalább szoktam gondolkodni. :)   Köszönöm a választ. 

 

Üdvözlettel:Tündi

Előzmény: 3x (1534)
3x Creative Commons License 2006.08.06 0 0 1535
Sőt van még hajmeresztőbb is:

Láttad a Fondával a "Ne bántsátok a feketerigót" ? (nem rigótot:-))
3x Creative Commons License 2006.08.06 0 0 1534
Te olyan kis szabálykereső vagy. Az élő nyelv nem ilyen: Szeretem a "minden lében két kanált", oszt jónapot, miért kellene ezen egy másodpercig is habozni?

vagy legyen egy képzeletbeli példa
Hallottam egy jó interjút a "Kettesben"-ben.
Volt egy felháborító nyilatkozat a Napközben-ben (ez pedig létező műsor).
Nem kell annyit gondolkodni:-))
Előzmény: tündi-bündi (1533)
tündi-bündi Creative Commons License 2006.08.06 0 0 1533

Kedvelem a Minden lében két kanál  című filmet.  Ugye szerintetek is mondanom kell,hogy "című filmet",hiába szeretnék rövidíteni,mivel az meglehetősen furcsán hangzana,ha úgy mondanám: Minden lében két kanalat...vagy kanált. Az Esőembert már mondhatnám így röviden.  Mit mondjak,magamat ismervén érdekes kérdés tőlem ez így vasárnap délelőtt...

Milkabögre Creative Commons License 2006.08.05 0 0 1532
Köszönöm:)
Előzmény: 3x (1531)
3x Creative Commons License 2006.08.04 0 0 1531
Az Osiris szerint az egybeírás a preferált, a kötőjeles a megengedett forma.
Előzmény: Milkabögre (1530)
Milkabögre Creative Commons License 2006.08.04 0 0 1530

Köszönöm!

És a magyar szövegkörnyezetben melyik a helyes? Ezek alapján mindkettő? (Mert ezt kifelejtettem a kérdésből: magyar szövegkörnyezet a lényeg.)

Előzmény: 3x (1528)
ZsB Creative Commons License 2006.08.04 0 0 1529
Inkább, azt hiszem, arról van szó, hogy a javító intézkedés, érettségi, nevelés esetében nem olyan egyértelmű a 112.-ben leírt kritérium ("az igenév nem folyamatot, hanem vmre való képességet, rendeltetést fejez ki, ill. a jelzett szó az igenévben kifejezett cselekvésnek vmilyen határozója"), az igenév valószínűleg folyamatot is kifejez, meg rendeltetést is.
Előzmény: hacso (1527)
3x Creative Commons License 2006.08.04 0 0 1528
Az úgy van (elvileg) hogy on-line inkább British English, online inkább US English De mivel globalizálódunk, ezért minden konvergál (csak a magyar gazdaság nem), tehát az angol is egységesedik (főleg az US English térnyerésével, valamint az EU English szörnyűségeivel)
Előzmény: Milkabögre (1525)
hacso Creative Commons License 2006.08.04 0 0 1527

Másképpen fogalmazva, szintaktikai alapon dönthető el az írásmód? Ha ott van a javít tárgyesetű vonzata, akkor külön, ha nincs ott, akkor egybe?

 

Hát, az OH példái között van javító érettségi és javító nevelés is, és ezeknél - úgy érzem - nem működik egyik teszt sem. 8-(

Előzmény: ZsB (1524)
cm121 Creative Commons License 2006.08.04 0 0 1526
Gondolatmenetünk egyezik. Kösz.
Előzmény: ZsB (1524)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!