Keresés

Részletes keresés

Piszra Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75850

"...azt az infót kaptam, hogy cukros vízzel kell kierjeszteni és úgy lehet csak lefőzni."

 

Véleményem szerint ez így, ebben a formában nem igaz.


Előzmény: medvegyu (75839)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75849

Ha nem teljesen tiszta de jó izú akkor 2 megoldás van:

1. Lekapcsolod a villanyt és nem látod , hogy opálos

2.Beteszed a fagyasztóba 4-5 órára , majd kozmetikai vattán átszűröd. Ha marad benne opálosság felmelegedés után , akkor ismétled a folyamatot, ha kell többször is.

 

Az előpárlatos hiba csak újrapárlással javítható. Én a helyedben hagynám egy kicsit állni , mert az is lehet , hogy csak a higításból adódó sokk az ami megzavarja a pálinkádat és ez néhány nap múlva eltűnik , az illatok szépen visszatérnek. Ha egy hét múlva is érzed az acet-aldehid technokolos , körömlakklemosós illatát , akkor újra kell finomítani . Ekkor azonban aromaveszteségre kell számítanod.

Előzmény: medvegyu (75847)
medvegyu Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75848

Köszi!

Igen, alkoholarányosan kell fizetni a főzésért, ez lehet a megoldás.

 

 

Előzmény: vasbicikli (75846)
medvegyu Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75847

Köszi! És most hogyan lehetne javítani, újabb lepárlással, ahol bővebben leveszik az elejét?

A főző azt mondta, hogy mindig kétszer párol (most is így tett), ezek szerint a második párlásnál is ott maradhatott az eleje?

Amúgy mennyiségileg rendben van, ugyanannyi lett kb. mint a ,,szép'' tételből, amivel csak az a bajom, hogy nem teljesen tiszta.

 

 

Előzmény: peca_matyi (75842)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75846

"Van némi szőlő törkölyöm, mindegyik kíméletesen préselt, azaz van bennük lé elég szépen.

Nem magam szeretném lefőzni, viszont ahol eddig főzettem volna, kb. azt az infót kaptam, hogy cukros vízzel kell kierjeszteni és úgy lehet csak lefőzni.

Közben abban reménykedem, hogy van más technológia, igen is lehet ebből a törkölyből hozzáadott répacukor nélkül pálinkát készíteni, csak méf nem találtam meg a megfelelő főzőt.

Jól gondolom?"

 

Szerintem itt két különálló kérdésről van szó.

Egyrészt a cefre főzhető állaga a kérdés (kell bele valamennyi plusz víz a főzés előtt), másrész az alkoholkihozatal, ill. a főzdés érdekeltsége. Még nem bérfőzettem, nem ismeremi a díjszabást, de ha nem a cefre mennyisége, hanem a pálinka mennyisége alapján kell fizetni, akkor a főzdés nyilvánvalóan érdekelt a cukrozásban, szóval ezért javasolja, hogy ha már úgyis kell hozzátenni vizet a főzés előtt, akkor az menjen az erjedés előtt, +cukorral.

Gondolom én.

Előzmény: medvegyu (75839)
barkócza Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75845

Főzés előtt szűrd ki a magokat. Mivel elég híg a cefre, ezért kicsi az alkoholtartalma, így az alszeszt engedd, amíg csak türelemmel bírod. Nekem 8%-os lett annak idején az alszeszem - talán túlzás volt ennyire engedni.

 

Finomításnál a szesz nagzobbik fele az utópárlatban lesz, úgyhogy finomítsd le az utópárlatot is - ennél már nem kell az elejét és a végét sem (!!!!) elönteni.

 

Nekem annak idején 2010-ben 12 kg galagonyából 4,5dl 40%-os lett. Igaz, esős ősz volt, lehet, hogy kevéssé érett meg a galagonya.

 

Norrisnak vannak még tapasztalatai galagonyával. 

Előzmény: juhaszp20 (75829)
godlock Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75844

Sehogy, feltöltöttem 4L és elkezdtem melegíteni, mikor elkezdett folyni az olaj azt vissza engedtem az edénybe. Mikor már nem jött belőle olaj, akkor ledugoztam és azóta is úgy használom. De azért még ezzel is sikerült a fügét leégetni egy kicsit :(.

Előzmény: jatti1 (75815)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75843

Szőlő !!!

Azt különösebb hókusz-pókusz nélkül is el tudod tárolni egy hónapon át.

Előzmény: albinolynx88 (75826)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75842

Az egyik tételed egészséges alapanyag volt , itt megfelelő mértékben vették el az előpárlatot. A másik tételed túloxidálódott , valószínüleg ecetes volt .  Itt kevés volt az elvett előpárlat. Ezért érződik a "denszesz " illat , ami valójában acetaldehid.

Előzmény: medvegyu (75839)
peca_matyi Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75841

Kedves Tintus !

Miért választanám inkább az öngyilkosságot.

Előre szólok ! Még nem ismerem a technológiát , de ha megismerem és házilag is kivitelezhetőnek tartom , akkor jövvőre én is benevezek a zöldségprojectbe.

Mondjuk paradicsommal nem fogok kísérletezni , de a zeller kimondottam érdekel.

Honnan ez az elfajzott ötlet.

Én is végigkóstoltam BRILL zöldségeskertjét. A zeller kiemelkedően jó párlat. A spárga is nagyon jó volt , de a zeller vitt mindent mint a piros ász !!

Korábban ez eszembe sem jutott volna , de be kell látnom , hogy érdemes kísérletezni és teret kell adni a meggyőző eredményeknek. Nem kell azonnal eretnekséget kiálltani és öngyilkosságba hajszolni a nagyérdeműt.

Előzmény: TINTUS (75795)
comad2 Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75840

Első főzésnek? Necces...

Előzmény: deszegregator (75838)
medvegyu Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75839

Sziasztok!

 

Van némi szőlő törkölyöm, mindegyik kíméletesen préselt, azaz van bennük lé elég szépen.

Nem magam szeretném lefőzni, viszont ahol eddig főzettem volna, kb. azt az infót kaptam, hogy cukros vízzel kell kierjeszteni és úgy lehet csak lefőzni.

Közben abban reménykedem, hogy van más technológia, igen is lehet ebből a törkölyből hozzáadott répacukor nélkül pálinkát készíteni, csak méf nem találtam meg a megfelelő főzőt.

Jól gondolom?

 

Van egy másik kérdésem is, most főzettem le tavalyi bor aljakat borpárlatnak. Az egyik tétel nagyon finom, szinte már édeskés szőlő íze van és még a barik íz is kivehető. Viszont nem teljesen tiszta.

A másiknak, ami seprűs és túloxidálódott boraljból van főzve, van egy fura szaga, egyik ismerősöm denaturált szeszhez hasonlította és tényleg picit olyasmi, nem tudom, hogy ezt a borhibától örökölhette-e, vagy másból adódik a szaghiba, az ízével elégedett vagyok, finom szőlős, mint az előzőé (ugyanabból a szőlőből erednek). Az a kérdésem, hogy lehet-e ezen javítani valamit, pl. helyet hagyok az üvegben, hogy szellőzzön, vagy csak pihentetni kell?

 

deszegregator Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75838

Hééé! Hát a birs? A királynő?!

Előzmény: vf1 (75834)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75837

Khmm...Elég izgalmas dolgokról hallani a szent pálinkaházak tájáról is...Egy biztos , olyan profitorientált világ van, hogy elég sok huncutságot el tudok képzelni olyan helyeken ahol a profit sorsdöntő tétel! Mi ugye nem vagyunk szerencsére ilyen kényszerektől hajtattva! Mindenesetre az 5% cukorral készült tavalyi birsem jobb lett mint az azelőtti 2% -cukortartalmú cefréből készült. Gyakorlatilag ugyanúgy csináltam mindent! Vagy mégse? Lehet hogy "fejlődtem" valamit azért lett jobb a tavalyi birs, és nem a több cukker miatt? Őszintén szólva nem tudom!

Előzmény: csiba00 (75808)
gasboth Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75836

Pálinkás szép napot!

 

 

Babar66 Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75835

No meg lassan lesz még vörös törköly. (héjon erjesztett) Azt hiszem, az idén sem hagyom ki, de abból október vége, november eleje lesz.

Az "udvari pálinka fámat" a múlt héten kezdtem szedegetni (Kieffer körte, ha minden igaz...), de még csak a hibásak sárgulnak, úgyhogy a főszezon abból is csak októberben várható. Szóval én nem kukoricáznék semmiképp sem...

Üdv!

Előzmény: albinolynx88 (75826)
vf1 Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75834

Most már szinte csak alma-körte van. Amelyiket olcsóbban megtudod szerezni, azt cefrézd, addigra ki is forr...

Előzmény: albinolynx88 (75826)
hal65 Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75833

Próbáld szőlőből. Az most hozzáférhető.

Előzmény: albinolynx88 (75826)
piti1yfgw43 Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75832

Hát szerintem valami kukoricakása lenne a vége.Próbának nem rossz.

Ha  meg tudod enni,akkor jól sikerült.

Előzmény: albinolynx88 (75826)
huanap Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75831

OK, kezdjük :-))

Előzmény: Piszra (75828)
Piszra Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75830

Szia!

 

A hétvégén halászlevet készülök főzni. Rakjak bele ikrát szerinted? :-D

 

Remélem érted mire akarok célozni. Ízlések és pofonok. Ki így ki úgy szereti.

Az eddigi cefréim teljesen mag nélkül voltak főzve, de nem vetettem el én sem még, hogy a jövőben kísérletezzek mondjuk egy 10% maggal történő főzést. Valaki szereti ha van benne egy kis "magíz" valaki elveti ezt a lehetőséget. Konkrét tapasztalatom nincs ezzel kapcsolatban inkább majd a többiek leírják, hogy mi tévő légy.....

 

 

Üdv.:

Piszra.

 

 

Előzmény: Kariboy107 (75819)
juhaszp20 Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75829

Üdv barkócza!

 

Köszönöm a csütörtöki segítséget a galagonyával kapcsolatban!

 

A hétvégén leszedtünk 22 kilónyit. Keverőszállal dolgoztam fel, rengeteg víz kellett hozzá, végeredménybe 60 liter tejföl állagú cefre lett. Adtam hozzá pektinbontot, 10g élesztőtápot, élő hidegtűrő élesztőkultúrát és a savat is beállítottam.

Az a kérdésem, hogy főzésnél mik a tapasztalataid? Különösen a cefre kifőzése érdekelne, meddig engedjem az alszesz. Nincsenek még nagy tapasztalataim, eddig még vadgyümölcsöt nem is főztem, de gondolom, hogy a kis cukortartalom miatt, kis alkoholtartalommal indul az alszesz, vagy hirtelen csökken.

Kb. mennyi 50%-os pálinkára számíthatok?

 

Előre is köszönöm!

Előzmény: barkócza (75514)
Piszra Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75828

"Mikor kezdjem el a kifőzését?"

 1,5 héttel ezelőtt kellett volna. :-D

 

Ha kiforrt akkor szerintem ne nagyon várj vele tovább. Főzheted!

Előzmény: huanap (75827)
huanap Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75827

Sziasztok!

Szilvacefrém  kb 1,5 hete abbahagyta a forrást. Mikor kezdjem el a kifőzését?

Minnél előbb vagy érdemes várni még vele?

 

köszönöm válaszotok

albinolynx88 Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75826

Körülbelül 1 hónap múlva lesz készen a főzőm teljesen. Így alakult...

 

Mit javasolnátok próba főzésre? Lehet-e valamit "találni" amiből érdemes megpróbálni ilyen későn?

 

(Lehet t.kön szúrtok, de mi lenne ha kukoricát darálnék és ezt főzném le? Igazából érdekelne is, hogy ennek milyen a végterméke, be is tudom szerezni ingyen, meg ki lehetne próbálni a főzőt.)

rézműves1 Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75825

...ez a kozmaolaj probléma, jól tudjuk nem mindíg jelentkezik...nagyban függ a gyümölcstől, a cefrézéstől, de leginkább a hígítástól...aki rendszeresen 50° környékére hígít, lehet nem is tudja mi az...nem véletlenül alakult ki régen a "háziszőtteseknél" ez az 50°...a paraszt is szerette, hogyha szép tiszta színű a pálesze és rég rájöttek (fokoló nélkül), hogy hol marad ilyen, nem azért, mert ott a legjobb ízű, de így szokták meg...nagyanyámék is ilyenre főzték és nekik sem volt fokolójuk...

 

...akik viszont az ízeket, aromákat részesítik előnyben és nem kedvelik az erős pálinkát, azoknál

többször jelentkezik az opálosodás, a 40-45°-os tartományban...

Előzmény: Feriba51 (75823)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75824

:-)) Már megbántam. Beterített a paradicsom, elrepült az egyik pet-palack, amiben a paradicsom volt, miközben vödörbe próbáltam önteni.:-) Valami hatalmas nyomás volt mindegyikben. Pedig még csak nem is tavalyi. Pár hete készítette,,,valami el lett baltázva vele.

Előzmény: TINTUS (75797)
Feriba51 Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75823

Igen, kezdem "magamat adni":-))))

 

Nem erre számítottam, de nagy megelégedéssel nyugtáztam, hogy van egy gondod és próbálkozol megoldani. Azt sajnálom, hogy nem próbáltál bevonni másokat is.

Nekem volna egy tippem, de ha érdekel, inkább privátban.

Arra nem gondoltál, hogy az általad leírt jelenség, most nem a szemed előtt, hanem a befolyó csőben játszódik le. (felgyül az olaj, s aztán beoldódik)

Vagy talán ha valamit nem látunk, akkor az nincs?:-)

Jó nedűt!!!!!

Előzmény: rézműves1 (75812)
rézműves1 Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75822

...pályinkás jó reggelt...

vf1 Creative Commons License 2012.09.24 0 0 75821

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Előzmény: vf1 (72602)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!