Keresés

Részletes keresés

Süsü1983 Creative Commons License 2011.12.23 0 0 2545

Szervusz!

Egyszer kipróbálnám.

Előzmény: kilitipapa (2541)
Süsü1983 Creative Commons License 2011.12.23 0 0 2544

Szervusztok!

 

Vegyestüzelésű kazánnál a kondenzvíz veszélyes akkor is ha nem társul hozzá kátrányképződés?

kilitipapa Creative Commons License 2011.12.22 0 0 2543

Hol laksz? 

Előzmény: michy77 (2542)
michy77 Creative Commons License 2011.12.22 0 0 2542

Helló!

Igen én aprítékkal fűtök.

Előzmény: kilitipapa (2541)
kilitipapa Creative Commons License 2011.12.22 0 0 2541

Szép estét kívánok! Fűt valaki faaprítékkal?

Totya3 Creative Commons License 2011.12.21 0 0 2540

Igen, ventivel.

Nekem tetszik a megoldás, de ventivel nem merném használni, mert ha nyitva marad, minden füstöt kifújna, ha a kazánban a venti megnövelné a nyomást valami miatt a kémény huzatánál jobban. Sima szívó üzemre jó lehet. Ügyes megoldás.

Előzmény: Nono29 (2539)
Nono29 Creative Commons License 2011.12.21 0 0 2539

Nem volt. Sima vegyeskazánhoz volt. Így viszont a fa egész égése alatt tartotta a beállított hőfokot a füstgáz. Te gondolom a ventillátor sebbességével szabályozod a füstgáz hőmérsékletet. 

Előzmény: Totya3 (2538)
Totya3 Creative Commons License 2011.12.21 0 0 2538

Még egy dolog, hogy a vegyestüzeléses megoldásnál gondolom nem volt ventilátoros befúvás. Azzal nem nagyon működne...

Előzmény: Nono29 (2536)
Totya3 Creative Commons License 2011.12.21 0 0 2537

Szia! Ez is egy megoldás, elég ötletes! A friss levegő beáramlását csökkenti, ha falsot adsz a kéménynek, növelve ezzel a nyomást a kazánban. Ha a kazánban nő a nyomás, akkor csökken a nyomáskülönbség, ezért egy adott beállított résen csökken a beáramló levegő mennyisége, csökken a füsthőfok. De ez is egy szabályzott kör.

A gravitációs zsalu, csak egy adott nyomáskülönbséget tud beállítni a határain belül. Vezérlés nélkül önmagában nem képes hőfokot szabályozni, csak fenn tud tartani egy állapotot, ami oda vezet, hogy a füsthőfok nem változik, ha más sem változik a kémény vákumon kívül.

 

Egy kicsit tartanék a motorral szabályozott kémény nyílástól. Előfordulhat, hogy ott kiáramlik a füst. A gravitációs automatikusan lezár...

Előzmény: Nono29 (2536)
Nono29 Creative Commons License 2011.12.21 0 0 2536

Szia!

 

Kb. 1 hónapja a vegyes tüzelésű kazán fórumon volt 1 érdekes megoldás. Ott egy 0-10v -os hőmérsékletszabályzóval és 1 zsalumozgató motorral szabályozta a kéményben a pillangót, és tartotta megadott hőfokon a füstgázt.

Előzmény: Totya3 (2535)
Totya3 Creative Commons License 2011.12.21 0 0 2535

Szia!

Nem tudom, hogy önmaga meg tudja-e oldani a füsthőfok ilyen szintű korlátozását.

Ugye ez akkor nyit ki, ha a kémény vákuma meghaladja a nyelven beállított nyomást. Jó működés esetén a kazán tűzterében uralkodó nyomás nem fog függni a kémény nyomásától. Ezért a beszívott, vagy befúvott levegő mennyisége nem változik meg (ami ugye a beállított réstől(venti fordulattól) és a kinti és a kazánban lévő nyomás különbségétől függ), így azt lehetne gondolni, hogy a beállított füsthőfok nem változik meg az égéskor. Ez ideális esetbe így is lenne, de a füsthőfok nem csak a befúvott, beszívott levegőmennyiségtől függ egy apríték égetőnél, hanem az éppen égő tüzelőanyag mennyiségétől is, ami két beadagolás között változik. (Sűrű beadagolással, vagy folyamatos beadagolással ezt talán meg lehet oldani, de pl. nálam 2percenként, 3másodpercre adagol a csiga...)

Nálam szabályozott a levegő mennyisége, ezért elég jól lehet tartani a füsthőfokot, de a nagy szél akkora vákumot keltett a kéményben, hogy a ventilátor minimum fordulatán is több levegőt szívott, mint kelett volna, ezért a füst hőfoka megemelkedett.

Azóta csak kisebb szél volt, ezért nem tudok még teljes bizonyossággal megállapítást tenni, de úgy tűnik jótékony hatással van a szabályzásra. Szépen nyitogat, de csak kicsit, mivel a füst hőfoka is alacsonyan van tarva.

Kályháknál, vagy magasabb hőfokon üzemelő kazánoknál maga a füst hőmérséklete képes túl nagy vákumot kelteni, ezért a nyelv jelentősen kinyitogat csökkentve azt (ezt látjuk a videón is). Ilyenkor kevesebb hőt von ki a tűztérből, ezért a hatásfokot növeli, esetenként nagyobb mértékben is.

Kis füsthőfok beállítása esetén viszont éppen csak jelentkezik a hatása, de az biztos, hogy rontani nem ront, csak javít. Nagy szél esetén viszont biztosan sokat fog segíteni, ez majd kiderül...

 

Én 100mm átmérőben készítettem el egy füstcső és egy lemez segítségével. Bármilyen méretben el lehet készíteni.

Előzmény: Süsü1983 (2534)
Süsü1983 Creative Commons License 2011.12.21 0 0 2534

Szervusz! 

Nem is oly rég Valaki ebben a topicban is bedobta ezt a videót a huzatszabályzás különös módjáról a közösbe. Ami alapján Te is megépítettél egyet. Én is megnéztem a videót csak a komment a működési elvről lemaradt. Most megtaláltam az elvi hátterét. Köszönöm! :) Már akkor is birizgálta a fantásiámat ez a téma. Kíváncsi vagyok mennyit tud javítani a hatásfokban. Mennyire lehet a szabályzóval levinni a füstgáz/kéményhőfokot? Mekkora átmérőjű a füstcsőhöz képest ez a csappantyú? Nálam elég lenne, ha nem engedné véletlenül sem a hőfokot 250 °C fölé.

Előzmény: Totya3 (2533)
Totya3 Creative Commons License 2011.12.21 0 0 2533

Szia tzscske! Most jutottam odáig, hogy megépítettem az általad linkelt videóhoz hasonló huzatszabályzót. Hatása, hogy a szél nem okoz problémát a füsthőfok szabályzásban. Köszönöm a linket!

Előzmény: tzscske (1694)
Süsü1983 Creative Commons License 2011.12.20 0 0 2532

Szervusz Kolléga! ÖRÜLÖK A JÓ HÍRNEK! Holnap reggel nézz be a kazánba. A "lerakódások" is meg fognak változni, ha eddig nem fehérek voltak. Egy tipp: Egy kicsit vegyél vissza a beadagolt mennyiségből. Pont csak annyit hogy ne menjen le a fejről semmi elégetetlen anyag. Kicsit kevesebb anyag megy be de az jobban elég, mint eddig a több és a lángok is jó helyre összpontosulnak, akkor a hatékonyság javulni fog. Persze ha csak tényleg minimális a "veszteség" akkor nem mndtam semmit maradhat minden így. Jól látod, a fejnek nem könnyű bemelegednie, de utána nyomja rendesen. Nem érdemes elkapkodni az első indítást, ezt már én is tapasztaltam. Begyújtáskor, mondom sietek egy kicsit, ment is lefele a sok fekete ramaty a hamutérbe....

Most jött el nálam az első igazi tesztelés. Kukorica léha és szotyi ocsú 1:1-ben keverve. Az égető (szerintem 100%-on) folyamatosan megy. Most voltam kint szétnézni. -12°C van, ezelőtt egy órával csak -10°C volt. Szóval éles bevetés! Sajnos hamar hűlnek a sátrak, mert még nyári köntösben vannak szinte (lassan halad a téliesítés). Szerencsére némi hidegtűrő növény van bent. Mondjuk nem szeretnék 30-40 °C-os vízzel szórakozni, mert a rendszer végén ez már kevés ilyen k**** hidegben. Most a vízhőfok nemigen megy le 50°C alá, 10-15 percenként indítja termosztát a keringetőt és ventiket, kicsit átkeveri vizet és leáll, a kazánnak nincs ideje elérni a 65°C-ot. 

Előzmény: Dzsudimano (2531)
Dzsudimano Creative Commons License 2011.12.20 0 0 2531

Szia Süsü 1983!Tudod írtam ,hogy tetszik a samott téglás fejletakarásod,de nálam nem megoldható mert nálam más a füst iránya  visszafelévagyis az ajtófelé irányul.Azután most gondoltam eggyet és begyujtás után egy samott téglát keresztben rátettem a fejre,a terelőlemez felé ami 8cm hosszú túl ér rajta vagy 6cm-el ezzel  lényegében az előmelegítő szakasz hosszabbodott meg kb 6cm-el na persze úgy hogy ezen a szakaszon vannak levegőfuratok .A hatás a következő lett eddig meleg fejnél ahogy az előmelegítő szakaszból kilépett az anyag azonnal meggyulladt,most mivel ez meghosszabodott és a samott alatt már égő anyag van a samott után ezért folyamatos láng van.Előnyként azt tapasztaltam hogy a kazán ajtótól beljebb került az intenzív égés így az 1.táska felülete is teljesen ki van használva.A hátrány az ,hogy a fej végén nem csak hamu van hanem egy egy kis égő anyag is lehull ami nyilván tökéletlenül ég el ezután,de szerencsére ez nem jelentős!Óriási előny viszont hogy a búzaramaty amiből nagy mennyiségem van és amivel sokat kísérleteztem hogy magában jól eltüzeljem ,de tökéletesen csak napraforgóval sikerült (minimum 1/3 napraforgó kell a tökéletes üzemhez)Így  tökéletesen ég önmagában is .Az más kérdés hogy kell kb 1 1/2óra hogy bemelegedjen hozá a fej ,de utánna semmi gond vele!Úgy hogy nekem is bevált a takarás,kösz az ötlet!Üdv.

Totya3 Creative Commons License 2011.12.20 0 0 2530

Szia! A régi fejet nem tudtam beállítani úgy, ahogy a mostani működik, egyszerűen nem volt rá alkalmas, ezért nehéz az összehasonlítás. Volt novemberben egy olyan időszak, ami megfelel a mostaninak, azaz 2, -2°C között volt egész nap. Na akkor én 4x75liter, 300liter(38kg) anyagot raktam a tűzre, amitől volt, hogy 24fok volt és volt hogy 19! A hőérzetem csak rövid ideig volt megfelelő. A mostani fej egyenletesen tartja alacsony füsthőfok és vízhőfok mellett a 22,2- 23 fok közötti szobát és a hőérzet kellemes. Én kb. 30%-ra saccolnám a javulást, ha 24órát veszek figyelembe. De ez nagyon függ a kazántól és a fej méretétől is, nem csak attól, hogy hagyományos, vagy sem! Viszont az égés képe és a hamu minősége és mennyisége már mond valamit. Nem akarom elkiabálni, korai lenne, de jobbnak tűnik. Az idő kideríti!

Előzmény: gyurma89 (2528)
Totya3 Creative Commons License 2011.12.20 0 0 2529

Szia! Túl sokat hallok hasonló tapasztalatokat, ezért én sem tudok már szkeptikus lenni, de hagyjuk.

 

A gabonára én is gondoltam épp ma próbáltam ki árpát. Teljes csőd. Fűrészpor után öntöttem, addig égett is, amíg volt közte por és amíg a hő tartott. Akkor is úgy, hogy összeállt az egész üvegessé. Semmi hőértéket nem tapasztaltam az állítólagos 23MJ-ból. A végén elaludt az egész, kiszedtem, ennyi volt. A nem teljesen száraz fűrészpor meg úgy ég a fejben, mint a parancsolat. Pedig tudtam volna szerezni... Kukorícával már meg sem próbálom. Valahogy egyébként bennem is rossz érzéseket kelt, de az is, hogy a pellet drágább mint a kukorica, vagy a búza! Felháborító!

 

Én 1m3-es zsákokba veszem a héjat. 1250kg volt a 10zsák. Tehát ebből kb. 90m3 lenne 10t. Nem is kéne ennyi egyébként, elég lenne egy télre 4-5t is.  Lehet, hogy a léha nehezebb... A sátoron gondolkodtam én is, vagy esetleg farostlemezből. Meglátom, most csak ezen a télen legyek túl, máskép lesz jövőre.

Az árakat természetesen a saját lehetőségeim szerint írtam, amik távolabbi vidékekhez mérten drágák. Ettől függetlenül jelentősen olcsóbbak az elterjedt, vagy favorizált fűtőanyagokhoz képest.

 

Gondolkodtam, össze kéne hozni egy egyesületet, ami biztosítaná az igazi bio tüzelőt, azaz a bio "szemetet" az ezzel fűtőknek. Nagy tételben összegyűjteni és szórni a fűrészport, héjat léhát. Csak a baj az, hogy ehhez aparát kéne, ami azonnal megdrágítaná. A pellett is ennek áldozata, na meg a magyar mentalitásnak. Én akár 1.5-ös szorzóig is elmennék, ha biztosított lenne a forrás. Kósza vágyálom...

Előzmény: Süsü1983 (2527)
gyurma89 Creative Commons License 2011.12.20 0 0 2528

szia totya

a régi fejed mennyit fogyasztott?nem kell pontos, csak kb re hogy az új mennyivel hatékonyabb :D

Előzmény: Totya3 (2526)
Süsü1983 Creative Commons License 2011.12.20 0 0 2527

Szervusz! 

Jó tesztelést! Nagyon beszédeske a számításaid! Ez a zsebmetszés ami nekem sem tetszik a vezetékes anyagnál. Nem egyszer téptem a hajam, hogyan is fogom kifizetni a havi (másoknak éves) számlát. Én nem egyszer tapsztaltam, amikor kellett volna nem volt semmi fűtőértéke a vezetékesnek. Az óra meg mejd elszédült. Erről ennyit...

Ha igazi, jófajta szotyiocsút akár távolabbról tudsz szerezni, akkor 0,5-0,7 Ft/MJ ra is kijöhetsz szálítással. Mondjuk 10 t min érdemes venni, aminek nemigen kell 30 m2-nél több hely. Érdemes tárolót építeni. Egy fóliasátor bőven megteszi, vastag fekete fóliával. Nem szép látvány, de praktikus.  Csak egy ötlet.

A fűrészpor árát annyira nem tudom megítélni. Eddig még nem tüzeltem. Erre felénk nemigen van. A száraz biztos jó. A pellet méregdárága, ahhoz képest miből van. Mondtam én már pár embernek minek azt préselni. Ömleszve és sanyi! Ide vele! 

A kukorica viszont nem tűnik rossznak (estleg más gabona, a zabot jónak mondják). Nekem, szakmabelinek egy kicsit szívfájdító lenne eltüzelni.

Előzmény: Totya3 (2525)
Totya3 Creative Commons License 2011.12.20 0 0 2526

A táblázathoz még annyit szeretnék kiegészítésként, hogy itt nincs figyelembe véve a fűtési rendszerek közötti hatásfokkülönbség. Jelenleg egyébként úgy tűnik nekem, hogy a kazánom most jobb hatásfokú, mint a régi parapetes C18-asom, vagy igaz az összeesküvés elmélet, hogy a gáz fűtőértéke... tudjátok! :)

Előzmény: Totya3 (2525)
Totya3 Creative Commons License 2011.12.20 0 0 2525

Visszatérve a témához, tegnap 11 óta fűrészporral tesztelem a fejet. Jól tartotta a 140-150°C füstöt és a 47°C vizet. Ez a szobában estére 23,2°C csinált. Visszavette, éjjelre 45°C-ra, ez reggelre 22,5°C eredményezett. A fogyás durva számítással 37kg/nap. Ez MJ-ban 555MJ/nap. Kb. egybevág a napraforgóhéjjal számítottal. Zsákban kifejezve 2 és fél zsák, kb. 200liter.

Legutóbb a gáz árát rosszul számítottam, mert az internetes árakat vettem figyelembe, amin nincsenek a járulékos szorzók(tolvajok!) így a szorzó 3,7-re jött ki. A számlám szerint számolva 4,3 a szorzó. Fűrészpor esetében nehéz kiszámolnom, de talán jobb, vagy ugyanennyi.

 

A fej fűrészporral még tisztábban ég, kicsit kisebb maximális teljesítménnyel. Gyakorlatilag nincs hamuja a 200liter anyagnak csak egy marékkal! Két napja egyébként nem hamuztam, és még nem látszik a fej mellett a hamutérben. Hagyományos fejjel 300liter/nap után hamuznom kellett, mert feljött a hamu a fejig! Most 250liter szotyi+200liter fpor és semmi!

 

Néhány számítást is végeztem különböző fűtőanyagokra Ft/MJ-ban kifejezve íme:

A fűrészpor esetében lehet 10% bizonytalanság.

Totya3 Creative Commons License 2011.12.20 0 0 2524

A soroshoz elég az MPLAB(PIC programozás) és egy soros port(vagy a gépen, vagy egy USB-s átalakító). A terminal windows alkatrész, de van pl. a Brayterminal, ami portable és brutálisan jó. 

De nem győzködni akarlak, csak segíteni. Ha nem akarsz változtatni, mert ez megfelelő, azt is elfogadom!

Előzmény: stadler7 (2523)
stadler7 Creative Commons License 2011.12.20 0 0 2523

Elöször én is erre gondoltam, hogy soros port, és hiperterminállal olvasom be, de azért csináltam a billentyűs megoldást, mert azt bármelyik számítógépbe bedugom felismeri billentyűzetként elindítom az excelt, és egyből a megfelelő helyre írja a számokat, nem kell boud rate-el és importálással foglalkozni. Az USB-s megoldást is nézegettem, de ahhoz túl sok ismeretem hiányzik, valamint legtöbbször a melóhelyemen szoktam írni a progikat, és ott örültem, hogy el tudtam intézni az MPLAB, és a PICkit2 telepítését, ami ehhez kevés. Ha egyszer sok időm lesz lehet belevágok, már csak a kihívás kedvéért is.

Előzmény: Totya3 (2522)
Totya3 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 2522

És a sima soros port? Ha az eepromot tudod kezelni,akkor az sem okozhat gondot. Egy terminal programból tudsz logolni, amit utána be tudsz tölteni excelbe is... 

Előzmény: stadler7 (2521)
stadler7 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 2521

Köszi a választ. Elolvastam a cikket, ez nekem túl bonyolult, úgyhogy maradok a régi megoldásnál. Egyébként jól működik, csak ahogy írtam lassú, és miközven olvas, nem lehet a géppel mást csinálni.

Előzmény: Totya3 (2520)
Totya3 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 2520

Szia! Ötletes és érdekes megoldásokat szül a szükség! :)

Én PC-n VisualBasic6-ban programozok, PIC-et C-ben és Assembly-ben. Nem akarlak eltántorítani, de az USB-s dolog nem a legegyszerűbb kezdőknek. Ezt a cikket olvasd el: http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/usb_hid_demo_watt.html

Ha a kapcsolat megvan, akkor akár az eepromodból is át tudod küldeni az adatokat, kikerülve a billentyűzetet, de az SD sem akkora durranás, miután SPI protokolt is ismeri, az meg van a legtöbb PIC-ben. Ha az USB gond, akkor esetleg soros port is szóba jöhet. Ha nincs COM a gépeden, ide jó lehetnek az USB-RS232 átalakítók is.

Előzmény: stadler7 (2519)
stadler7 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 2519

Köszi!

 

Akkor ezek szerint a kiolvasó PIC közvetlenul USB-re van kötve. Milyen program kell a PC-re ami fogadni tudja az adatokat a PIC-ből? C-ben, vagy ASSAMBLY-ben programozol? Érdekelne a kiolvasó kütyü teljes működése, program, STB. Én egy USB-s billentyűzettel oldottam meg, a számok helyére optót kötöttem a mátrix miatt és ezeket az optókat kapcsolgatom a PIC lábaival, és közvetlenül az excel-be "gépeli" a számokat de ez túl parasztos, és lassú. Ha másokat zavar a téma, akkor elkérem az emailcímed, ha publikus, és van időd, valamint kedved segíteni. 

Előzmény: Totya3 (2512)
Totya3 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 2518

Megvannak az első nyers számítások:

Lakás 100m2+100m2 pince alatta. Falban 5cm hungarocell.

Hőfok átlagban 22,7°C

Napraforgó 31,8kg/nap

572,48MJ/nap

17174MJ/hó (30 nappal számolva)

Én ezt el tudom fogadni alapnak. Finomítani igyekszem majd, de ez így is megfelelő szerintem.

Gyors számolással:

Gázból 2401Ft/nap, héjjal 649Ft/map. Arány 3,7!!!

Totya3 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 2517

Igen, összegyűlik. Nagyon könnyen szálló pernye ez. Beadagolás előtt a füsthőfok csökken, ezért a venti rászabályoz. Ilyenkor kicsit nagyobb a légáram, kifújja a pernyét. Ez takarítja is a fejet.

Ma kicsit meg kellett tisztítanom a nyelv alatt is, mert rátapadt a nyelvre egy réteg alulról. Ezt meg lehet tenni egy nap egyszer, vagy akkor, amikor feltöltöm a tartály(ez jelenleg kétszer van.)

 

Hogy a terelőre szükség van-e ez jó kérdés. Talán nem, de egyelőre benn hagytam, hogy legyen összehasonlítási alapom. Igazából a füst írányát határozza csak meg, mert az a hátsó fal felé irányúlna egyből. Jelenleg nem is lóg be a fej fölé, legfeljebb egy kicsit a széle. Az észrevételt köszönöm, jó gondolat ébresző volt!

Előzmény: pomi01 (2515)
pomi01 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 2516

Szeva! Leinformálom a szakikat hogy egyáltalán hallottak-e eről az anyagról. Ha megtudok valamit rögvest tudatom veled.

Előzmény: Totya3 (2514)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!