Keresés

Részletes keresés

templomhegyi Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76328

attól tartok,hogy mire össze szedi az összes napfényt a kökény addigra az eső hiánya miatt összeszárad

Galagonyát tavalyelőtt csináltam akkor hóban szedtem aszem most nem várok addig:))

Előzmény: norris53 (76327)
norris53 Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76327

Hali >templomhegyi úr :-)

Nem fagyasztottam meg >tavaj próba képpen fagyasztottam semmit sem javított rajta !

A kökényt én még korainak tartom >sok levél van még a bokrokon sztem. -még megy bele a napfény :-)

Galagonyából úgy kalkulálj 20kg =50liter cefre ( én kimagoztam :-)Mire te szeded én már tudom mit hoz napfény nélkül :-)

Előzmény: templomhegyi (76326)
templomhegyi Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76326

hali norris úr

a galagonyát megfagyasztottad cefrézés előtt vagy nem ?

mifelénk istentelen sok van idén majd én is szedek remélhetőleg

most kökényt szedek,  kb 35 kg-nál  járok bedobom a fagyóba aztán cefrézem ,finom édes lessz tőle ,ebből is nagyon jó a termés

Előzmény: norris53 (76319)
foxrudi Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76325

Üdv.

 Szerintem 28as minél hosszabban,és a hűtőbelépéskor szűkítsd le.

 A legjobb 28-18ra,majd 1,5-2 kör után 18-15re.

   Kondenzáció előtt szűkíteni nem célszerű.Persze ez a saját véleményem.

Előzmény: franyo01 (76318)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76324
Szerintem ennek nem sok értelme van, hogy a páracsövet már az elején leszűkíted 28-ról 15-re. Akkor majdnem ugyan az, mintha az egész 15-ös lenne. Szűkíteni a páracső lefele, a hűtő felé menő szakaszon optimálisabb. Inkább szerezz a 70 cm-es darabhoz még egy keveset!
Előzmény: franyo01 (76318)
Bonneville Donnerheim Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76323

Hát igen... kinek hogy... nekem sincs ellenemre a gyengébb minőség, csak rendesen legyen lepárolva.

Itthon még manapság sem foglalkozunk a darálással (negyedébe vágjuk az almát, körtét), de a barackot, szilvát keverőszárral pépesítem, már a hordóban. Nameg a magozás... Idén veszett jó baracktermés lett, a fa kb 40 éves, aprószemű, mézédes parasztbarackot terem, permetet életében nem látott. A szilvával is szerencsénk volt, az is permetmentes, sok sok kilométerrre a legközelebbi főúttól, erdőszélen szinte vadon terem bokrokon, félfákon. Mindössze annyi velük a gond, hogy eléggé kiszámíthatatlan. Utóljára 3 éve volt ilyen jó a szilve, de lehet régebben. Tavaly semmi, 2010-ben meg a sok eső miatt féléretten rárohadt.

Ja, magozás... szóvel ezek kisszeműek, és nekem minimum 300 liternyi anyagot össze kell gyújtenem, hogy az 500-as üstbe rendesen lehessen főzni. Mire azt a mennyiséget kimagozom letelik az életem. Úgy szoktam, hogy beleszedem a hordóba, és mikor 3/4-ig van nekiugrok a keverőszárral, felöntöm vízzel, meg egy kevés cukorral, és a forrás után, mikor képződik a bunda a tetején - miel azt úgyis megszoktam kavargatni 1-2 naponta, akkor hónaljig be a hordóba, és marokkal szedem ki az apró magokat, mivel azok lesüllyednek. 3-4-5 maréknyi szokott benne maradni, de arról meg leöntjük a lét a főzés előtt. Szóval mag egyáltalán nem kerül az üstbe, és viszonylag kevés az a mennyiség, ami benne marad főzésig.

Töltök pár fotót az idei alapanyagról :).

 

Egyik kollégámnak mutattam a telefonomban ezt a képet... 'aszongya mi ez ÁFONYA?? Ja mondom az.. ráadásul a törpök szedték Aprajafalva mellett a gátnál :D...

 

Előzmény: Piszra (76301)
Bonneville Donnerheim Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76322

Én Apcon lakom. Hatvantól Északra, a 21-es úttól nem messze. Itt helyben van a főzde. Abban a házban csinálják az anyagot már kb az 1800-as évek eleje óta, de valószínűleg korábban is :D. Fél úton van a templom és folyó között. 500 literes az üst, és egész korrekt párlatok szoktak kiszivárogni onnan.

Előzmény: porgolo (76300)
Bonneville Donnerheim Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76321

Utánanéztem a neten ennek a dekantálásnak, és ha ez a bornál működik, akkor valószínűleg a pálinkánál is. Azt írják, a nedű felüdül tőle.

Előzmény: Cipurró (76299)
Bonneville Donnerheim Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76320

Egyszer már közel volt a "kiásáshoz", de szerencsére a helyén maradt :D... nem romlik az meg... :D

Előzmény: vf1 (76284)
norris53 Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76319

Pálinkás jó napot !.

Csak úgy minden él nélkül > ma reggelre vastag bundát nevelt a tegnap cefrézett galagonya , lenyomkodva látható a CO2 intenzív távozása !

Ha másnál nem így van akkor valamit nem jól csinált :-)

Válasz > valakinek ? A galagonya pálinka nem csak különleges de valóban ízletes pálinka ! ( a természetben ahány bokor annyi fajta -magról kel és mind egy egy keresztezés áldozata mert idegen beporzást szenved ezért a sárgától a mély bordóig változik - íz és cukortartalom szintén -érés idő azért nem ennyire szét húzott ) Ha normális az időjárás akkor e szedési idő az első fagyok után optimális -extrém eset az idei mert sok helyen már nincs levele !

franyo01 Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76318

Igazából mondhatni úgy van kb 70 cm 28-as csövem, és 5m-15-ös csövem, ebből 3 métert tekertem le a hűtőnek, és a maradék 2 méterrel akarom összekötni a fedőt és a hűtőt, valamint a 28 as csövet gondoltam a fedőből kifelé, de akkor átvariálom úgy hogy a 28-as csővel indulok már a hűtő felé, és nem felfelé. felfelé kb 15cm-t megyek a 28-assal, majd leszűkítem 15-re ami megy majd a hűtőhöz. Ez a módosított  tervem jelenleg, ám elfogadom a segítőkész válaszokat, tanácsokat, és egyben köszönöm is előre ;) :)

 

Előzmény: rézműves1 (76295)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76317
Valóban így van! Az éretlen birs jellegtelen, egy barátom télig érleli, mire becefrézi. Az almám nekem is a pincében pihen. Az utóérlelés fontos és szükséges, de annak ideje gyümölcsfüggő. Ez a betonkörte, 1-2 naposan brutális illatokkal rendelkezik, a kocsiban utaztatva olyan érzés, mintha elposszant volna egy üveg körtepálinka a csomagtartóban:). A tüskekörte 1-2 naposan jellegtelen, szagtalan. Szotyósítás során felelszabadulnak az ízek illatok. Az ominózus betonkörte, nem szottyad, illatot veszít, ize kevésbé körtéssé válik, bár édesebbnek tűnik.
Előzmény: deszegregator (76306)
barkócza Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76316

Igen, attól függ, hogy milyen %-ra gondolsz. Ott a pára tömegszázaléka szerepel, én meg a lecsapott pára térfogatszázalékát írtam. Azaz, hogy az adott pára milyen töménységű pálinkának felel meg. Csak elfelejtettem odaírni. :)

Előzmény: vasbicikli (76313)
nyikj Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76315

Próbáltam egyszerre többet beletenni, de előfordult, hogy almamérettől függően beékelődik a csőbe 2 alma egymás mellé.

A készűlék még pár hetes, de majd dolgozom ezen.

Így is egy 14literes veder tartalma 1perc alatt le megy rajta.

Előzmény: deszegregator (76305)
barkócza Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76314

Kell bele egy kis víz mindenképpen.

Előzmény: szentöltvíz (76309)
vasbicikli Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76313

Barkócza, az elv OK, de én a snapszmester féle (ill Sólyom-féle) táblázatban kicsit más számokat látok.

5 % cefre 95 C fp nak 38 %-os gőz felel meg,

és a 65 % párához meg  87,15 C fp és 20 % flegma tartozna

Vagy nem ugyanabból a kottából éneklünk? ;)

Előzmény: barkócza (76254)
rézműves1 Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76312

...pályinkás jó reggelt...

pálinkás-doszi Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76311

Ez lemaradt:

De az öregnél már sikerült elérnem hogy legalább rakjon valami fedőt a hordóra... Mert a muslinca ezred ott lakik a cefréjén.

Sajnos arra még nem tudtam rávenni hogy legalább negyedelje bele az almát.. "Majd ha megrohadt akkor összenyomogatom" választ kapom.

Előzmény: pálinkás-doszi (76310)
pálinkás-doszi Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76310

Szia!

Ez velem is így van! Az öregek megköveznek a módszereimért... ez alatt értem: pektin, élesztő, aprítás... és sorolhatnám. Teljesen egyetértek a leírtakkal. Sajnos az öregek maradnak a régi "bevált" módszereknél. 

Én is sajnos csak bérfőzni tudom. De a főzdébe állandóan mondják, hogy ilyen meg olyan cefréket hoznak... Tényleg amit talál az udvarban. Fa ágastul benne a cseresznye... Mire odaviszik már elecetesedett az egész.

De igazából a bántásaikat meg se hallom.. :D, elöttem csak a cél lebeg: a finom szesz. Ők meg ígyák a jó kis kaparós löttyüket.. :D

Üdv.

Előzmény: Piszra (76301)
szentöltvíz Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76309

Pálinkásat mindenkinek!

 

Tegnap szedtem legalább 100 kg nagyrészt szottyos vadkörtét, ledaráltam áttörtem festékkeverővel kapott pektinbontót, élesztőtés 3% napfényt. Nagyon száraznak találom,tehetek bele vizet?

 

Üdvözlégyetek !!

vf1 Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76308

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról     Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Előzmény: vf1 (72602)
foxrudi Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76307

Tipp!

  Általad készített cefrét,és az Ő elméletük szerint készített cefrét főzz (főzess) le egyazon gyümiből,várj min. 3 hónapot,és kóstoltass NÉMÁN,majd fedd föl a titkot!!!

 

Előzmény: Piszra (76303)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.30 0 0 76306

Ezt a répadarálót motorizáltam, egy 60 W-os (!!!) villany motor hajtja, robikapa hajtómű a lehajtása, zsír működik de teherrel nem bír azért elindulni! Érdemes megoldani , számtalan variáció létezhet az áttétel megoldására.

Rendesen fáj, ha egy nem kellően utóérlelt birset kénytelen vagyok becefrézni , hogy megmentsem a további rohadástól, kimentve az ép részeket! Egy utóérlelt birs illatban  , zamatban felér egy félvödörnyi kényszer feldolgozott szarral.  A vilmosnál szintén nem tudom alátámasztani a tézisedet, én sem várom meg hogy szottyós legyen, de illatos, zömében sárga , tehát semmiképpen nem azonnali feldolgozás. Mellesleg utóérlelni szokás a profiktól a sufnituningosokig mindenkinél. A többi körténél nincs sok tapasztalatom, tehát miért ne hinném el az állításodat , ráadásul a körtefélék hazájában élsz!

Előzmény: bujukcekmece (76267)
deszegregator Creative Commons License 2012.09.29 0 0 76305

Ügyes! Ráadásul egy igazán elérhető projekt, hiszen fűnyírója szinte mindenkinek van! Ha ez valóban jól működik komoly dícséretet érdemlő. A nagyobb arányú, tölcsérszerű, folyamatos adagolás nem oldható meg? Megöli ha sok kerül bele? Persze a garat kiképzésen múlik, hiszen meg lehet oldani, hogy felenként, negyedenként papázza az almafélét, és a garatkiképzés lehetővé tegyen egy megfelelő adagolást....E tekintetben n incs tapasztalatod?

Előzmény: nyikj (76269)
miccimacci30 Creative Commons License 2012.09.29 0 0 76304

Olyan, mint a politika, meg a foci: mindenki ért hozzá :-)))

Előzmény: Piszra (76303)
Piszra Creative Commons License 2012.09.29 0 0 76303

Ja és egy "csúcs" véleményt kihagytam a felsorolások közzül:

A közelmúltban délután gondosan mosogattam el a főzetés után a cefrés hordóimat (kb 3 óra pancsolás-sikálás)

Hozzámszólnak:

-"Minek mosod ki? Ragd el úgy ahogy van a jövő évi cefrének ad egy kis zamatot!!!"????????????????????????????????

Erre mit lehet mondani???

Reakcióm:

"Bölcs mosollyal tűrd ha bántanak.................................

 

Üdv..
Piszra

 

Előzmény: Piszra (76301)
Piszra Creative Commons License 2012.09.29 0 0 76302

Bocsánat! Erre a hsz-re ment volna az előző:

Bonneville Donnerheim    válasz | megnéz | könyvjelző     2012.09.29 19:41:22 © (76282)

Előzmény: Piszra (76301)
Piszra Creative Commons License 2012.09.29 0 0 76301

Nem saját főzésű szilvás jó estét Mindenkinek!

 

Ehhez csak annyit hogy:

Ahogy korábbi hsz-eimből kiderül egyenlőre csak bérfőzetem a cefréimet (remélem nem sokáig lesz így).

De mióta cefréimet az itt tanultak alapján próbálom készíteni hihetetlen "családi viták" vannak. Persze nem komoly, de ami észosztást kapok az családtól:

- "Minek mosod meg???? Legyen egy kis föld íze is!!" (komoly)

- "Miért válogatod? Kiforja majd az!!"

- " Miért aprítod össze? Majd szétrohad! "

-" Mit raksz bele? (élesztő, pektinbontó) Minek az, így is elég adlékanyagot eszünk!!"

- "Ne zárd le had szellőzön "

- " Miért főzeted olyan hamar???(2 hét) Had érjenek össze az ízek!"(szerintük 2 év)

- A végeredmény kóstolásánál: " Hány fokos??? Én: 47! Válasz: " 50 alatt semmit nem ér,meg érzem rajta az adalékot, élesztőt!"

 

Mondjátok meg!  Imádom a családomat,de pálinkában nem fogunk egyet érteni! Ez biztos. Próbáltam elmagyarázni a cefrézés fontosságát (amit itt tanultam és nekem bevált,mert hiába bérfőzetek, mióta az itt szerzett tapasztalatok alapján cefrézek szerintem érzékelhető a javulás a pálinkáimban) Szegény Nagyapámtól (Isten nyugosztalja) nagyon sok bölcs dolgot tanultam az élettel és a munkával kapcsolatban,de a pálinkafőzést nem Tőle fogom tanulni.

 

Röviden:

Ezen hsz-em lényege, hogy (szinte) lehetetlen meggyőzni az embereket ezzel kapcsolatban! Továbbá nem sztárolom a saját cefréimet,mert még van hova fejlődnöm,de igyekszem.............

 

Pozitívum: Én is a savanyú, disznóvágásos "pályinkán" nőttem fel, de mégis van esély a változásra.............................

 

Elnézést a helyesírási hibákért, de így szombat este (finom pálinkákat kóstolva) nincs kedvem visszaolvasni. ...:-D

Üdv.:

Piszra

 

porgolo Creative Commons License 2012.09.29 0 0 76300
Hol szoktatok fozetni?
Előzmény: Bonneville Donnerheim (76282)
Cipurró Creative Commons License 2012.09.29 0 0 76299

A bornál ezt dekantálásnak hívják.A régebbi boroknál szokták,egy speckó üveg van hozzá,ami egy elcseszett vázához hasonlít.Levegőztetik,oxidálják a bort.

Előzmény: Bonneville Donnerheim (76277)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!