Keresés

Részletes keresés

Csakaházi Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76418

Folytatva az alábbit, további kérdésem is felmerült:

 

Tehát volt 10 liter 25 fokosra higított szilva alszeszem, melyet a lent írtak szerint főztem (90-ről indult , majd 75-70-nél csorgott a legtöbb, aztán viszonylag gyorsan csökkenni kezdett, 50 fokig engedtem csorogni, ahol meg is állt, a hőmérő a sisakban ekkor 97 fokot mutatott. Az ezt követő utópárlat már fazékszagú is volt) és lett belőle felhigítva 5 liter 48 fokos pálinka.

Szerintetek nem kevés ez a mennyiség?

Előzmény: Csakaházi (76396)
Cipurró Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76417

Percenként 3-4 fordulat semmire sem elég.....

Előzmény: spermadon (76402)
spermadon Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76416

A cefréből keletkező "mustgáz" amire gondolsz, de kétszáz liter cefréből nem fog annyi széndioxid keletkezni amennyi gondot okozhat.

A főzés persze veszélyes lehet, /forrázás,/ ha valami tákolt gázzsámollyal fűtessz a gázzal is lehet gond, ha villannyal akkor az áramütés....

Észnél kell lenni épp úgy mint mindennel.

Nem veszélyesebb mint mondjuk lekvárt főzni.

Előzmény: nagymamam (76415)
nagymamam Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76415

Kedves Hozzáértők! Az otthoni pálinkafőzés biztonságáról szeretnék valamit megtudni.

 

Mennyire veszélyes családiház  kazánházában tartani a cefrét, ahol gázüzemeltetésű kazán működik, ami az egész házat fűti? Milyen gázok szabadulnak fel a cefre "érésekor", terjednek -e ezek a ház többi részébe is pl a felette lévő lakótérbe? A főző is ebben a térben van, kb 50 literes acél. Biztonsággal üzemeltethető-e a gázkészüléktől kb 5 méterre. Nem vagyok pálinkaföző, csak ezt láttam, és ezt én mind laikus nagyon veszélyesenek tartom. Egyébként a cefre lezárt 200 literes hordókban van , de irtó büdös,  erjedt szaga van. meglehetős aggodalommal tölt el lakóházban ilyennek az üzemeltetése. Aki ért hozzá, legyenszíves válaszoljon. Tudom, hogy 50 literig legálisan lehet otthon pálinkát főzni, de ez inkább adózási szempontból közelíti meg a kérdést, engem a biztonság érdekel. ( nem a pálinkáé. hanem a házban élőké.)

Csakaházi Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76414

Láttam az aromaspirálos képeidet.

Nincsenek még leforrasztva az idomok, úgyhogy tudok variálni rajta. Mindenesetre a lejtést 15 fokra leviszem.

Előzmény: Feriba51 (76412)
Csakaházi Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76413

Akkor anyagilag te is ott vagy kb.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (76411)
Feriba51 Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76412

Véleményem szerint az emelkedés csökkenése a kiválasztás növeléséhez vezet. Ezért szoktam ajánlani a max 15 fokos emelkedést.

Ezt azzal magyarázom, hogy egy meredek páracsőbe a kicsapódott flegma gyorsan visszaszalad az üstbe, míg egy kis emelkedésű csőben a flegma csak csurdogál (pláne ha kis akadályokat helyezel az útjába) visszafele lassan. Ez idő alatt a cseppek fel tudnak melegedni az állandó forró páráktól és kiszabadul belőlük az alkohol. Így jön létre a rektifikáció is egy egyszerű páracsőben. (Néhány csepnyi "minitócsák" keletkeznek, amiket egy rézspirállal, huzalból elő is idézhetünk.)

Na, de ezzel ne foglalkozz egyelőre, majd, ha belemélyedsz a problémákba.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Csakaházi (76408)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76411

Hordót kb ennyiért vettem én is, a fedőt rá pedig 5-ért csináltattam 3-as savállóból van.

Előzmény: Csakaházi (76410)
Csakaházi Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76410

Igen, láttam a képet róla.

Ez a kuktás megoldás szerintem egyszerű és viszonylag olcsó (5700-ért vettem, a hordót meg tízért) Rajtahagytam a biztonsági szelepet, plusz fúrtam rá két lyukat, az egyiket a páracsőnek a másikban meg a hőmérő van.

Egyetlen baja, hogy nem rézből van. Majd egyszer talán fejlesztek a projekten. :) Egyenlőre jó lesz. A lehető legmagasabb oldalfal részt hagytam a kuktából.

Ma estig dolgozom, szerintem csak holnap tudok képeket feltenni.

 

Üdv.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (76409)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76409

Én is várom a képe(ke)t mert jelenleg én is abbol építem a főzőmet. :)

Előzmény: Csakaházi (76399)
Csakaházi Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76408

A spirál az már marad így. Az emelkedés csökkentésére 10-15 fokra és/vagy a cső rövidítésére gondoltam. (Bár szerintem a másfél méter hossz pont jó)

 

Vagy annak nem tudom mi lenne a hatása, ha 110 és 40 lenne a 28-as, 22-es cső mérte, hanem 75-75 cm, tehát középen szűkülne le?

Előzmény: Feriba51 (76407)
Feriba51 Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76407

Én nem változtatnék semmit. Ha nagyon akarsz barkácsolni, akkor két métert levághatsz a spirálból, de nem muszáj.

A deflegmációt csökkentheted, ha száraz ronggyal betekersz egy szakaszt a páracsőből. Ha pedig növelni akarod, akkor egy vizes csipkés szélű, matyóhímzéses, pamut szalaggal (hogy nézzen is ki valahogy:-))))) ) tekered be. Így eljuthatsz az egymenetes főzésig is.

Na, jó nedűt!!!

Előzmény: Csakaházi (76406)
Csakaházi Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76406

Szia Feribá!

 

Igen. Jól  ráéreztél. Kicsit talán túl óvatosan is tüzeltem alatta, mert az előző cefre adagot odakapattam rendesen. Alig tudtam kitakarítani az üstöt. Tudom hogy az alszesz alatt bátrabban lehetett volna tüzelni, de így jött össze. Akkor szerinted ne változtassak a csövön? Arra gondoltam, hogy túl nagy a deflegmáció és túl sok visszacsorog.

Még csak most hangolok... (a Ti segítségetekkel). :)

 

Köszönöm.

Előzmény: Feriba51 (76405)
Feriba51 Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76405

Szia Csakaházi!

 

...."viszont kicsit illat- és aromaszegénynek találom."

 

A közölt adatok szerint, szerintem, nagyon jó a kiválasztásod. Feltételezem azt is, hogy nagyon óvatosan tüzeltél.

Egy kicsit bátrabban kéne tüzelni, gyorsabban "lezavarni" és akkor nem lesz annyira "tiszta" az alkohol. Ez egy hangszer, amin meg kell tanulni játszani. Minden itt előforduló készülék egyedi és sajátos "kottát" igényel.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Csakaházi (76396)
franyo01 Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76404

Méregetni nem szoktam de kb. 8-10 szem aszalt gyümölcsöt szoktam beletenni(szilva-barack-füge) 1 literhez, az szerintem pont reális. Jól megszívja magát pálinkával az aszalt gyümölcs, és feldagad szépen, majd így adja ki a zamatát és ízesíti a pálinkát. Ha elfogyott a pálinka természetesen meg lehet enni a gyümölcsöt is, de csak mértékkel :)))) Na meg ha kicsit zavaros lett a gyümölcs rostjaitól, le is lehet szűrni, de én nem szoktam.

Előzmény: vasbicikli (76388)
spermadon Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76403

Valami izmosabb kellene.

Előzmény: vasbicikli (76397)
spermadon Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76402

Igen csak a keverőt akarom hajtani. Az ablaktörlőmotor ide gyenge szerintem. 98 literes az üst.

Percenként három -négy fordulat elég lenne

Előzmény: comad2 (76394)
vasbicikli Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76401

Bocs, ez a jó link az előző hsz-ban említett vizes könyvhöz.

Előzmény: vasbicikli (76400)
vasbicikli Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76400

És ezzel egy korábbi hozzászólásom végén feltett kérdésre is nagyjából összeáll a válasz.

Az elhalt élesztők miatti kénhidrogén-képződés nyilván a túltárolt cefréknél merülhet fel.  A vizes könyv (157-162 old.) szerint egyébként ezek az anaerob bacik pH 7-8 körül érzik jól magukat, itt jön be a savanyítás jelentősége.

CT körtés esete pedig a gyümölcs fehérjebomlásából eredő kénhidrogénre, vagyis az erjedés beindulása előtt rossz irányba induló folyamatokra szolgálhat példával.

Előzmény: CefreTársaság (76395)
Csakaházi Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76399

Igen, teszek fel képet is. Gondoltam leírom a paramétereket is, a méretek nem látszanak a képen. :)

Előzmény: comad2 (76398)
comad2 Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76398

Egy fotó többet ér száz szónál!

Előzmény: Csakaházi (76396)
vasbicikli Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76397

30 literes főzőhöz nekem bevált az ablaktörlőmotor.

 

Előzmény: spermadon (76393)
Csakaházi Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76396

Üdvözlök minden kedves fórumozót!

 

Nemrég úgy döntöttem elsajátítom a házi pálinkafőzés alapvető fortélyait. Miután megépítettem saját lepárlómat, rátaláltam erre az oldalra, ahol ha nem is mind a hetevenötezer, de rengeteg hozzászólást elolvastam. Nagyon sok hasznos információt hasznosítottam. Ezúton köszönöm mindenkinek, hogy tudását, tapasztalatát közkinccsé tette.

 

A főzőm egy ötven literes saválló söröshordóból készült, melynek most tervezem a duplafalúsítását.

A hordó tetejére vágtam egy húsz centi átmérőjű nyílást, ahová egy levágott aljú, hat literes, enyhén domború tetejű saválló kukta lett hegesztve. A páracső 28-as rézcsővel kezdődik, ami húsz centi függőleges szakasszal lép ki, majd két negyvenöt fokos ívvel kanyarodik el, onnan kb 25 fokban emelkedik, és folytatódik a 28-as cső 110 centi hosszan, ahol leszűkül 22-re és halad tovább 40 centi hosszan, ott egy 22-es negyvenötös ívvel és egy könyökkel kanyarodik lefelé, húsz centi után leszűkül 18-ra, majd a hűtőbe ér ahol csatlakozik 5 méter 15-ös spirálba, ami hét menet (ezt ma már kicsit sokallom). A hűtő egy 60 literes műanyaghordó. Teszek fel majd képet a cuccról.

 

Úgy gondolom ennek elméletileg jónak kéne lennie, de véleményeket és javaslatokat várok a páracső átalakításráa, ugyanis a kukta tetejében és a páracső legmagasabb pontján mért hőmérséklet között húsz fok különbség van, a hűtővíz pedig soha nem melegszik negyven fok fölé.

 

Két napja csorgott le szilva. Nincs semmi mellékíze, viszont kicsit illat- és aromaszegénynek találom. Semi kellemetlen szagú előpárlat nem jött, egyből finom illatú és nagyon erős 90 fokkal kezdődött, amit 50 fokig engedtem, majd felhigítottam 48-ra.

 

Segítségeteket kérném, hogy mit módosítsak!

 

Köszönettel, Józsi

CefreTársaság Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76395

Egytértek mind a forrással, mind a szellőztetés hatásával. Az elején, amikor a robbanásszerű szaporodás van, jót tesz a keverés (szellőzés), később pedig már nem okoz gondot a szag.

 

Köszi!

 

CT

Előzmény: vasbicikli (76392)
comad2 Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76394

Csak a keverő meghajtására?

Előzmény: spermadon (76393)
spermadon Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76393

Sziasztok!

 

van valakinek ötlete egy jó kavaró meghajtásra szimplafalúhoz?

vasbicikli Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76392

A záptojás/kénhidrogén témához szeretnék egy párhuzamot fűzni.

A kénhidrogén nyilván az elhalt élesztősejtek, vagy a gyümölcs fehérjéinek bomlásából származik.

Anaerob körülmények között szennyvizekben és természetes vizek üledékében is szokott kénhidrogén képződni, ami ott sem kívánatos, mert a vízi élőlényekre erősen toxikus, ill. a szennyvízkezelő rendszerekben korrozív hatású.

A vizeknél ugye egyszerű megoldás a levegőztetés, a cefrénél már kényesebb kérdés, hogy meddig és mennyire szabad levegőzteni.

Előzmény: CefreTársaság (76385)
Csakaházi Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76391

m

vf1 Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76390

" Azonban nem hagy nyugodni az üst  magassága. "

Furdalni is fog majd a későbbiekben ez az elb@szott arány. Ami jó szamovárnak, nem jó főzőnek, hiába pattant ki agondolat....

Előzmény: Thomas a g (76383)
vasbicikli Creative Commons License 2012.10.01 0 0 76389

Először is kikérem magamnak biciGlit! Tessék rendesen K val írni!

;)

A gumipók elég stabilan tart, persze a perem kialakításán, illeszkedésén is múlik a dolog. 

Nem kell semmi szelep. A vízzár ugye eleve biztonsági szelepként is működik, de normál tömítéssel sincs rá szükség. A gumipók ellenében viszonylag kis túlnyomás is megemelné annyira a fedőt, hogy kifújna mellette a gőz (sőt még szájjal belefújva is simán megemeli, gondolj bele, egy 1000 cm2 es fedőn 0,05 bar túlnyomás már 50 kg-nak megfelelő emelőerőt fejt ki, gumipól legyen a talpán, ami megtartja).

Sztem 2/3-ig töltve nem lesz gond, aztán úgyis kitapasztalod, hogy meddig töltheted.

Előzmény: Thomas a g (76383)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!