Keresés

Részletes keresés

Cirfandlia Creative Commons License 2014.06.12 0 0 16579

Publikussá tettem a mélcímemet az adatlapomon (itt a nickemre kattintva tudod előhozni) írhatsz. De tedd fel nyugodtan a kérdést itt, sztem mást is érdekelhet, azért van a fórum - már ha nem privát a dolog ;). 

Előzmény: JelenikD (16568)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.12 0 0 16578
Előzmény: Falusi1 (16572)
Kapa bácsi Creative Commons License 2014.06.12 0 0 16577

A többi direkt termő szőlő is érzékeny a kénre,de ezzel nem kell foglalkozni,csak a vitorla+a fiatal levelek égnek kicsit meg a szőlő kinövi.Mindig használok ként,a felszívódó mellé, a szakkönyvek is ajánják kombinációs parnerként az elemi kéneket,a finomabb formációk:Thiovit Jeet,Kumulus nem igen égetnek,ha 20,fok alatt használjuk,és a permetlé hőmérséklete nem igen tér el a levegőétől.Csak két tőkém van direkt termő,csak enni használjuk érdekes ízűek.

Előzmény: juhosttt (16575)
Falusi1 Creative Commons License 2014.06.12 0 0 16576

A virágzás előtt Quadrisszal és Tihovit jettel permeteztem. Tudomásom szerint az Otelló a ként nem szereti.

Előzmény: juhosttt (16575)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16575

nekem az othelló amelyik ritka lombozatnál perzselődik. Igaz nem virágzáskor, hanem kis bogyós állapotában. Virágzás előtt felszívódóval megpermeteztem, így semmi gondom sem volt :)

Előzmény: Falusi1 (16574)
Falusi1 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16574

A virágzáskor emlékezetem szerint esős, szeles, hűvös idő volt. A TV híradóban Villányról mutattak az én Nérómhoz hasonló tüneteket, amit a virágzáskori rossz időjárással magyaráztak. Konkrétan fürt botrítiszről beszéltek.

Most azonban erről nincs szó ezért nem értem.

Egyébként kordon a művelésmód és a lombozat épphogy sűrű. A meleg elmúltával terveztem ritkítani.

Előzmény: juhosttt (16571)
Falusi1 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16573

Az említett tőke véletlenül keveredett a Cabernetek közé, amiknek viszont kutya bajuk. Na ezt magyarázzátok meg.

Előzmény: Sanci07 (16570)
Falusi1 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16572

Bevallom erről még nem is hallottam. Remélem találok szakirodalmat. Köszönöm.

Előzmény: Törölt nick (16569)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16571

Tavaly rossz idő? A szőlőnek tökéletes idő volt! Mindenki dicsérte a tavalyi évet! :) Érdekes, hogy a néróról azt mondják rezisztens de valami mégis gondot okoz. Milyen művelésmódban van? Nem lehet, hogy esetleg túl ritka a lombozat megperzselődik a virág?

Előzmény: Falusi1 (16567)
Sanci07 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16570

Nálam 25 tőke néró van de soha még nem fordult elő hogy akár egyetlen fürt is elszáradt volna.A nérót nagyon jó szőlőnek tartom mert teljesen probléma mentes permetezni is csak 2-3 alkalommal szoktam,virágzás előtt egyszer és után egy két alkalommal.

Előzmény: Falusi1 (16567)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16569

Feketerothadás a tettes. Folpetet neki :)

Azaz kellett volna.

Előzmény: Falusi1 (16567)
JelenikD Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16568

Cirfandlia, ha kérhetném egy emailt tudnál nekem írni? Szeretnék tőled valamit kérdezni egy ősrégi hozzászólásoddal kapcsolatban. guntervatera @ freemail . hu

Előzmény: Cirfandlia (16531)
Falusi1 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16567

Valamelyik szőlővel kapcsolatos topikban valaki arról írt, hogy a Néró "eldobta" a virágait.

Tavaly nekem valamennyi fürtje leszáradt a virágzáskor. Akkor azt mondták, hogy az ország több részén a botritisz volt az ok. Ebben lehetett valami, mert tavaly valóban rossz volt az idő a virágzáskor. Ma néztem a Nérót, a helyzet nálam szinte ugyan az, mint tavaly pedig most nem lehet panasz az időre. A Néró ilyen fajta lenne?

juhosttt Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16566

Akkor ott peronosz lesz! Főleg ilyen hőségbe permetezni az még éget keményen! Ha ki is derül mi a gond, akkor is csak este, (21.00 körül) kezdj el permetelni, mert még 7-8 órakor is nagyon meleg van. A kora reggeli permetezésnek meg azért nem vagyok híve, mert ekkor már nem asszimilál annyira a növény, így nem hasznosul eléggé a szer. Főleg ha lombtrágya v felszívódó szerrel mész.

Előzmény: JelenikD (16565)
JelenikD Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16565

35 fok körül van. Este felugrok, lefényképezem és megpróbálom beilleszteni ide.
Alfi 13 és Kapa Bácsi, köszönöm a választ!

Előzmény: juhosttt (16563)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16564

Neked is csak az időjárást említeném.. bár a konténerest lehet ültetni, de azt akkor árnyékolni és locsolni kell, mert felsül.. Nekem a csemegék közül van amelyik egy az egyben felsült. Van amelyik bírja. Aki felsült azt jövőre nem is szerzem be... Bezzeg a f.rizling dugványok a tűző napon, gyom mentes homokon is köszönik jól vannak.

Előzmény: Battaglia (16560)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16563

Olyan h 5 tőke peronoszpórás a többi meg semmi, az sztem nem peronosz, hanem atka... De kép többet mondana. Hány fok van felétek? Ebben a jó nyári időben a peronosz nem igen fertőz sztem. Tavaly is ez volt, sokan ész nélkül szórták megelőzésből, pedig nem is volt veszély.

Előzmény: JelenikD (16557)
gyfa50 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16562

Bár juniusban nemigen szoktak szőlőt ültetni megprobálhatod. Ha nem érnek be a vesszök összel a fagyok elött eltakarod. Az oltott rész nem fog elfagyni, tavasszal kihajt egy alvó szem és közben megindul a gyökérképzödés is még az őszig.

Előzmény: Battaglia (16560)
Kapa bácsi Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16561

Még talán nem veszett fejsze a dolog,felszívódó+kontakt szerrel megkell próbálnod javítani a helyzeten.Kissé metszd vissza a tőkét,és permetezz pl.Curzate R-l,vagy Ridomillal,Vagy más szerrel ami felszívódó is,és pár nap múlva újra,használj lombtrágyát is,a a közben növekvő részek miatt mindig figyelni kell az új részek ne kapják meg a peronoszt.Sok sikert!

Előzmény: JelenikD (16557)
Battaglia Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16560

Kinek mi a véleménye a júniusi ültetésről? Az oltványos azt mondta, hogy még ilyenkor is lehet, szoktak ültetni és beérnek a vesszők őszre. Kicsit furcsállom ezt, eddig csak tavaszi és őszi telepítésről hallottam, de ha másnak van ezzel kapcsolatban jó tapasztalata, akkor a jövő héten még veszek 20 oltványt.

alfi13 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 16559

Vannak úgynevezett kénhelyetesítő készítmények amelyek nem tartalmaznak elemi ként de a hatásuk majdnem ugyan az mint az elemi kének. Pl Topaz 100, Folicur solo, Falcon.

Van több kombinált szer is melyek a lisztharmat és a peronoszpóra ellen is védenek de nem tartalmaznak ként Pl Quadris, Cabrio Top, Eclair, Shavit.

Ezeknek a szereknek döntő többsége fölszívódó szer mely ellen rezisztencia alakulhat ki ezért váltogatni kell a szereket.

Előzmény: JelenikD (16558)
JelenikD Creative Commons License 2014.06.10 0 0 16558

Illetve még azt szeretném megkérdezni, hogy kénérzékeny fajtát mivel permetezzek kén helyett?

Előzmény: JelenikD (16557)
JelenikD Creative Commons License 2014.06.10 0 0 16557

Sziasztok!
A múltkor írtam a két hete szerzet új ültetvényemről. Meg lett számolva, 1400 tőke bakművelésű tőke található rajta, az még talány hogy milyen fajták, ahogy észreveszem össze vissza minden.
A gond az, hogy a szomszéd szőlő gondozatlan permetezetlen dzsungel.  Pár tőkém (max 5) eszméletlenül peronoszpórás. Ilyenkor mit lehet velük tenni? Vagy ha már fertőzött akkor veszett ügy?

Köszönettel: Dániel.

juhosttt Creative Commons License 2014.06.09 0 0 16556

Valamennyi kén kell, hogy tartós legyen a bor. Attól hogy zavaros ott nem a kén, hanem a szűrés/derítés hiánya játszik közre.

Nálam meg is látszik a szűrés hiánya. A hideg teszten (egy üveggel a hűtőbe 2 napja), már látszik egy pici zavarosság... Szóval szűrni mindenképpen kell, ezt nem úszom meg. De egyelőre még nem ruházok be erre, majd idővel...

Előzmény: cippur (16555)
cippur Creative Commons License 2014.06.09 0 0 16555

Én is így szoktam, azzal a különbséggel, hogy azért 3-4x biztos lefejtem, mire a palackba kerül. Ha meg van elég helyem és edényem (pl. 25 l-es vagy akós üvegballon) akkor a fejtések után még fél-1 évig állni hagyom és úgy megy a palackba. Így olyan kristálytiszta tud maradni évek múlva is mintha rendesen szűrve lett volna. Persze mindig nem sikerül, és relatíve sokat kell vele "bajlódni", de ha van egy jó koma aki segít a kóstolgatásban akkor nem olyan unalmas..:) Biztos egyszerűbb lenne jó sok kénnel, de azt mindenképp el akarom kerülni, hogy bármennyire is érződjön a boron, uh inkább fejtegetek.

Előzmény: juhosttt (16552)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.07 0 0 16554

Igen a vidéket csak megtaláltam :)

De azért ennyire nem kell az ördögöt a falra festeniük, hogy mindennel szórja a nép a szőlőt! 

Előzmény: Jani71 (16553)
Jani71 Creative Commons License 2014.06.07 0 0 16553

Ha vetsz egy pillantást a címsorra, akkor már tudhatod is, hogy Szekszárdi Borvidék. :-)

Egyébként én a szomszédban lakom, és nagyjából stimmel is az ott leírt állapot (ha már a virágzást emelted ki - nálam most 53 csemege fajta van, amennyire ennyiből meg lehet átlagolni, azt mondanám, hogy kb. a fővirágzás idejét éljük, nagy szórással).

A gombákról annyit, hogy nálam sincs semmilyen tünet, igaz ugyan, a csapadékos időszakban (közv. utána?) kapott némi permetet, hogy megelőzzem a kialakulást.

Előzmény: juhosttt (16547)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.07 0 0 16552

Fejtve volt 1x a dúrva seprőről, 1x a finom seprőről. (durva: november, finom: karácsony után)

Ez még csak szárny próbálgatás, nem volt bemérve semmi, de érzik, hogy nagyon savas. Egyelőre maradékcukor és extrakttartalom mérését azt se tudom itt a környéken hol végzik... De majd ennek is utánajárok, addig is várom a tippeket, főleg házilag is elérhető teszterekről. Szabad kénsav és savtartalom mérésre vannak ilyen megvásárolható labor cuccok (rambo blogján láttam), de extrakttartalom és maradékcukor tartalom méréséről nem sok fogalmam van.

 

A bor kapott 2x egy gyenge kénezést. Derítve volt a finom seprő lefejtése előtt, bár nem sikerült túl jól, mert hideg volt... Üvegben érleltem, szerencse hogy nem hordóban, mert az ajándék hordók közül eddig 1 van ami jó, a többi csak dísz...

 

Idén magában a szőlőben sok mindent másképp csinálok, de a bornál is a fejtések idejét szeretném kitolni és finom seprőn érlelni pár hónapig. Pár évig csak tanulok, próbálkozok, hogy mire élesben csinálom, ne tegyek olyat, amit ép elméjű borász nem tenne. No meg persze a sokat emlegetett kézművesség lebeg a szemem előtt. Bio nem lesz, de az időjáráshoz mérten a lehető legkevesebb permetezést szeretném alkalmazni. Van szarvasmarhánk, így az induló trágyázással sem lesz gond.. 

Idővel szeretnék majd egy saját pincét felhúzni (vagy leásni xd) és 2-3 Ha-on gazdálkodni. Nem célom hogy tokaj vagy somló vagy bármely nagy borvidék konkurenciája legyek, csak azt akarom megmutatni, hogy itt is lehet ám hozzáadott cukor és műtrágya mentes bort csinálni ami azért nem 200 ft-os tescos kategória.

 

 

Előzmény: cippur (16551)
cippur Creative Commons License 2014.06.07 0 0 16551

Szia!

Szép! Hogy kezelted? Volt szűrve, derítve vagy csak "fejtegetve"?

A kicsit savas az számszerűleg mennyit jelent?

Előzmény: juhosttt (16550)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.07 0 0 16550

Lepalackoztam az első borom:

Nyírségi fekete rizling roze 2013.

 

 

Kicsit savas, de egész jó lett. Ettől csak jobbat szeretnék majd idővel.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!