Keresés

Részletes keresés

Beer Monster Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16658

Ugyan, nem keresek én se illetékest, se ilyen vagy olyan borászt, csak két kérdést próbálnék megérteni.


Lenne valaki olyan nagylelkű, hogyha a kérdéseimre van egyáltalán válasz, azt megosztja velem...
Bortermelésre is igénybe vehető pályázati támogatás?
Helyes-e az az elképzelés, hogy a vitás kérdéseket társadalmi vitára kell bocsátani?

 

Előzmény: Farang01 (16657)
Farang01 Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16657

Beer Monster, ezen a fórumon nem nagyon találsz borászt/szőlészt aki támogatást kapna a szőlőjére. Biztos vannak páran, de itt ők a kivételek. Mi inkább sok-sok adó és járulék megfizetésével a közpénz gyarapításában játszunk szerepet.  Ha az elosztása érdekel akkor máshol keresd az illetékeseket. 
Az emberi hülyeség ellen beépített garanciális elemedet pedig te sem gondoltad komolyan. Sehol nincs ilyen. Ahogy itt a fórumon sincs...

Előzmény: Beer Monster (16656)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16656

:))
De van valamilyen beépített garanciális elem arra, hogy az ilyen módon támogatott bort fogyasztó nem félemlíti meg a szomszédját, veri/erőszakolja meg a gyerekét?


Namármost nem a borról, hanem a közpénz felhasználásáról kérdeztem.

Előzmény: cippur (16653)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16655

"Ott is van támogatás."

 

Ezek szerint nem is a kérdés a durva.

Előzmény: juhosttt (16654)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16654

Nem kell hogy egyet értsünk, ezért fórum a fórum! ;)

 

Maradjunk a támogatási részénél, h mennyire van értelme, már leírták.

A dohánynál is van kvóta rendszer, ott se lehet csak úgy ültetvényt csinálni. Ott is van támogatás. Az, hogy hogy a dohány termesztők esetleg nem élnek vele, magukra vessenek. Dohánynál külső szemmel a felszerelésre érdemes pályázni, ha meg van utána már csak kiegészítő/segítő pályázatok vannak.

 

A szőlőt is csak 1 évbe telepíted, 1 évbe kapsz rá telepítési támogatást. Aztán a fejlesztésre is adhatsz be, továbbá gázolaj áfa visszaigénylés is van meg sok minden más. Ami nekem furcsa volt, amikor facen láttam egy borászatot, amely 400+ millió ft-ot nyert + 26 millát présházra... No hát kérem 26 millióból már házat lehet építeni, nem egy présházat.... Az ilyennek nem látom értelmét.

 

De aki egy kisebb (3-30 Ha) borászatot, valóban szőlőből készült valóban jó minőségű bort akar csinálni és értékesíteni, azt igen is támogatni kell, mert ott már nagyobb valószínűséggel nem a seftelés a cél, nem úgy mint ott ahol kapásból 26 milla jut egy présházra... Nem sajnálom én tőlük se. De ha nekik jutott 426 millió, akkor annak is jusson egy pár millió aki el akar indulni!

Én nem sajnálom a támogatást a dohány termelőktől sem. Nekik is meg kell dolgozni keményen, nekik is jól jön a segítség. Sőt nem sajnálom semmilyen ágazattól ha valóban az adott célra használja fel a pénzt.

 

Előzmény: Beer Monster (16652)
cippur Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16653

A neved alapján Te nem a sörgyártóknak lobbizol egész véletlenül? :)

Az "istenadta nép" bizonyos mennyiségű szeszt mindenképp (!!!!!) megiszik (Don Corleone is megmondta, hogy ez kell az embereknek :)), és gazdasági, kulturális, idegenforgalmi, egészségi stb... okokból igenis nem mindegy, hogy az itthon előállított minőségi magyar bor (ad absurdum pálinka) fogy-e, vagy valami orosz vodka, ihatatlan whiskey vagy tescos, sörnek csúfolt húgy. A normális bor támogatásával szerintem a pancsoltat is könnyebb kiszorítani.

Végülis mindegy, nem kell egyetérteni, de ha a borral bajod van szerintem nyiss új topicot...

Előzmény: Beer Monster (16652)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16652

Értem én, hogy sokba kerül, meg azt is értem, hogy más egyéb veszélyek is leselkednek a társadalomra.


Mégis, azt gondolnám, hogy az államnak azt kell támogatnia, ami egyértelműen a társadalom érdeke - ami pedig vitathatóan a társadalom érdeke, azt meg kell vitatnia. Ez csak naivitás, vagy rosszul gondolok valamit?


Sokba kerül a dohányültetvény is, ahhoz is kell gép. Nem kéne elgondolkozni rajta, ha támogatná az állam, ti nem tartanátok furcsának? Viszont ténylegesen a borászatot is támogatják, vagy ez egy étkezési célú felhasználásra szóló pályázat?

 

Kapa bácsi Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16651

Szép estét!A Maruyamának volt,van egy ma is gyártott változata az MDX150.Csak nehéz hozzájutni,nem igen hoznak alkatrészt hozzá.Mennyit kérnek azért amit láttál?A ketmotor.hu-n nézd meg olasz motorosháti permetező van két fajta igen baráti áron+a fuxtec.hu-n is van elég jó áron elfogatható gép.A Maruyka már az MD150 öregecske,nincs hozzá tűszelep,szinte mind túlfolyik már.Jó keresgélést!

Előzmény: Gudora (16639)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16650

Húúh nem sok egy picit ez a terhelés? Fürt válogatás lesz-e? Az aletta fürtje hány gramm átlagosan? Egy rügyön hány fürt képződik? Végül akkor így hány kg/tőke a terhelés? Milyen must fok várható ilyen terelés mellett? Bocs a sok kérdésért, csak próbálok minél több infót magamba szívni :)

Előzmény: Törölt nick (16641)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16649

Mint kezdés előtt álló szőlész (borász?!), én is furán nézem a kérdésedet...

Tételezzük fel, hogy van munkahelyed. keresel havi 80-100 ezret. Ebből tartsd fenn magad/családodat. (magad még oké, családot már neccesebb). De még tegyél félre, hogy a szőlőre is jusson.

 

Na akkor számoljuk azt az esetet, amikor nem adócsalásra kell, nem támogatási csalásra kell, hanem ténylegesen szőlővel akarsz foglalkozni.

 

2 irányba indulhatsz el:

csemegeszőlő, (nem bor...)

borszőlő: szőlőlé, bor/pezsgő

 

Számoljunk átlagosan 300 ft-al egy db oltványt. 1 Ha-ra kell úgy hasra ütve kb 4000 db. (ha tévedek javítsatok ki kérlek!) Ez a hasra ütött számokkal 1 200 000 ft csak a szőlő.

Az acélhuzalos-betonos oszlopos támrendszer további 2 000 000 ft körül van. (Ki lehet számolni pontosan, nekem a 2000 m2-re kb 400 000 ft-ba lenne ahogy kiszámoltam az itteni árakkal.) 

 

Már ott tartunk, hogy 1 Ha betelepítése 3 300 000 ft-ba van, de még minden csak parlagon hever.

 

Kell szőlő kvóta is, ez átlag 150 000 ft/Ha, de itt is vannak árrések....

 

Telepítés előtt a talajt elő kell készíteni, erre számolj 1 Ha-ra kb 100 000-et, de ha saját gépparkod van, akkor csak az idődet a gép kopását és a gázolajat, de az se kevesebb sokkal

 

Számold a trágyát amit telepítés előtt érdemes megadni, ha csak nem akarsz műtrágyával szórakozni végig.... Ha nincs trágyád az se olcsó mulatság. (nem tudok árat, van tehenünk, van trágya, de nem adunk el)

 

Na ha megmunkáltuk a talajt, azt az oszlopot le kéne állítani, meg a szőlőt el kéne ültetni. Ezek se fognak a földbe ugrani maguktól, bármennyire is szépen nézel rájuk. Ide kell fizikai erő, és gépezet. Egy telepítés miatt nem érdemes gépparkot beszerezni erre, olcsóbb bérelni.

 

Na a szőlő a földbe van, bízzunk benne h nem éri vadkár. 4 évig nem lesz belőle annyi bevétel h kiforogja magát a kiadásra. Na 4 évi permetezési és munka kiadás után már lesz egy kis bevételed is.

 

Valahol olvastam, hogy az új borászat/szőlészet csak azoknak megengedhető luxus, akinek már annyi felesleges pénze van hogy nem tudja mire költeni...

És van az a pici réteg aki a bor/szőlő szeretete miatt vág bele.

Állítólag van az a réteg aki csak a támogatási pénzre hajt.

 

Hát kérem ha már odaítélik neki a pályázaton a pénzt, akkor már fogja magát és tolja a ki a seggét az illetékes szerv illetékes embere, és járják fel az egész dolgot, hogy mégis mire ment el a pénz, továbbá számlákkal igazolva azt. Ha pedig sehol semmi, akkor meg vegyék el még a gatyáját is... De aki haladni akar attól ne vegyék el a lehetőséget. Ha már állam bácsi nem fizeti meg rendesen a közép/alsó munkás réteget, akkor adjon esélyt támogatással azoknak akik ki akarnak törni.

 

Arra a kérdésre, h az állam támogatja az alkoholt, egy kereszt kérdés:

Az állam mért támogatja a cigányokat? Több a joguk, mert ők a kisebbség. lophatnak, csalhatnak, rabolhatnak, az nem baj, mert ők kisebbség... Már ott tartunk, hogy a munkahelyemen több támogatást kapnak rá mint a magyarra... Miért is??? Miért van az, hogy sok magyar cigánynak vallja magát a sok előnye miatt? Akkor már inkább a bort támogassa.

OFF: Nem vagyok rasszista, vannak jó és rossz cigányok is. Mondjuk 1000 rosszra jut 1 jó... Persze magyaroknál is megvan ugyanez, de akkor  se legyen több joguk csak azért, mert megették a szénutalványt...

 

Előzmény: Beer Monster (16644)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16648

Szőlészek, borászok, idénymunkások, rendőrök, ápolók, családterapeuták, toxikológusok?
:-|

Előzmény: Törölt nick (16646)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16647

De erről lenne szó?

Előzmény: csite (16645)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16646

Mond valamit az, hogy munkahely?

Előzmény: Beer Monster (16644)
csite Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16645

nem ettél még csemegeszőlőt? :P

Előzmény: Beer Monster (16644)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16644

Bizonyára durva lesz a kérdésem, miért is van pályázat szőlőtelepítésre? Az állam támogatja az alkoholt? WTF?!

Törölt nick Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16643

Ahogy én tudom, ez a minimális tőkeszám, ami előírás. Több lehet, kevesebb nem.

A képen látható területre nem volt pályázat, önerős telepítés.

Előzmény: kata 03 (16642)
kata 03 Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16642

Üdv.

 

Felmerült a kérdés hogy miért vannak  közel a tőkék egymáshoz. /70cm/

A pályázatos szőlőtelepítésnél előírás a tőszám. 2013ban 3400tő/hektár 2014ben 3500tő/hektár az előirás.

 

 

Előzmény: Törölt nick (16641)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.23 0 0 16641

70 centi és egyesfüggöny.

a metszésmód hosszúcsap, de inkább szálvessző, ez a körülményektől függ. akár 20-25 rügyes terheléssel, az aletta bírja

Nem az enyém a szőlő.

Előzmény: juhosttt (16638)
alfi13 Creative Commons License 2014.06.22 0 0 16640

Ha jó gépet akarsz venni akkor Oleo Mac ot vagy még jobb  Ciffarelit keressél.

Előzmény: Gudora (16639)
Gudora Creative Commons License 2014.06.22 0 0 16639

Szervusz!

Azt hiszem mindent elmondtál.

Van egy vacak kínai permetezőm, de rengeteg gondom van vele. Egyszerűen megbízhatatlan. Kell venni valamit, helyette, és láttam a neten az említett típust.

Köszi  a választ 

Előzmény: Kapa bácsi (16633)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.22 0 0 16638

Az aletta milyen tőtávval van? Milyen művelés mód lesz alkalmazva? Rövidcsapos, szálvesszős? nekem olyan picinek tűnik a tőtáv. Továbbá hány világos rüggyel tervezed a terhelést termőre forduláskor?

Előzmény: Törölt nick (16635)
1948. Creative Commons License 2014.06.22 0 0 16637

Nagyon szép a ma 2 ves Aletta és a cserszegi is igen szép és gondolozott

Nagyon sok munka lehet vele

Előzmény: Törölt nick (16635)
g.anti56 Creative Commons License 2014.06.22 0 0 16636

Még nekem is van működő képes  van  mikor használom  alkatrész után pótlás egy másik  kiselejtezett gépből.

Előzmény: Falusi1 (16634)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.22 0 0 16635

2 éves aletta, szépen fejlődik

 

a cserszegi már a fürtzáródásnál tart

 

generosa

 

és messziről

Falusi1 Creative Commons License 2014.06.22 0 0 16634

Ezt én is meg tudom erősíteni, még ma is működik, de időnként már kellett bütykölni.

Előzmény: Kapa bácsi (16633)
Kapa bácsi Creative Commons License 2014.06.21 0 0 16633

Szép estét!A Maruyama valamikor a70-s évek végén a 80-s években talán a nálunk kapható legjobb motoros hátipermetező volt.Mármint az MD 150-s,eljárt fölötte az idő,nincs alkatrész már hozzá.Sokat használtam,mire lennél kíváncsi?

Előzmény: Gudora (16632)
Gudora Creative Commons License 2014.06.21 0 0 16632

 Peronoszpóra mentes szép estét mindenkinek!

Mondjatok valamit a Maruyama motoros háti permetezőjéről. Használ valaki közületek ilyen masinát? Hol helyezkedik el a kínai és a Solo közti intervallumban?

Kösz!

 

Ui: Régeben "Zoli  a séf" voltam, de most már nem tudtam sem bejelentkezni a régi nickemmel, sem csatolni nem tudtam az indapasshoz.

ENNYI

juhosttt Creative Commons License 2014.06.21 0 0 16631

Hónalj hajtás minden fajtánál van, csak nem mindegyiknél egyforma intenzitással nő.

Valóban picit korán tetejeltél. Mért is? Most ugye kordon művelés, csak fiatalítani akarsz a karokon?!

A törzsön a rejtett rügyek előtörhetnek kis és nagy terhelés mellett is, ez is fajta függő milyen erősen nő. A korai tetejelés ezt is intenzívé tette.

3-4 naponta ne hónaljazz, a sok új hajtás kinevelése több erőforrást igényel, mint a már meglévőket növeszteni, vagyis hosszú távon a tőkét gyengíted így. A hónaljazást csak és olyan mértékben érdemes végezni, amikor a lombozat túl zsúfolt, mert amúgy segíti az asszimilációt, de mértékletesen a szellős lombozat kialakítása legyen a cél. Termő tőkéknél szoktak fürtzónát levelezni, hogy jobban süsse a nap, de ez is egyén és fajta függő, hogy mennyire éri meg az adott területen lelevelezni a fürt zónát. (Alacsony savtartalmú szőlőknél nem, magas savtartalmúaknál érdemesebb levelezni a fürt zónát, de a termőhely is befolyásolja ezt.)

 

Előzmény: kisvido1 (16623)
cippur Creative Commons License 2014.06.21 0 0 16630

Szia!

 

Nem tudom milyen művelésű a szőlőd, de ha nem gyalogtőke akkor a "tetejezést", főleg ha hetekkel ezelőtt csináltad, nagyon korainak érzem. Ajánlatos minél későbbre kitolni, általában júliusban szokták. A túl korai "tetejezés" erőteljes hónaljhajtás-növekedést okozhat, szerintem pont erről írsz.... :)

Üdv

Előzmény: kisvido1 (16623)
kovás zoli Creative Commons License 2014.06.20 0 0 16629

Sziasztok

 

Nincs tapasztalatok pinot noir szölövel?minden érdekel ami személyes tapasztalat.Tényleg nagyon érzékeny?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!