Keresés

Részletes keresés

Kapa bácsi Creative Commons License 2014.06.21 0 0 16633

Szép estét!A Maruyama valamikor a70-s évek végén a 80-s években talán a nálunk kapható legjobb motoros hátipermetező volt.Mármint az MD 150-s,eljárt fölötte az idő,nincs alkatrész már hozzá.Sokat használtam,mire lennél kíváncsi?

Előzmény: Gudora (16632)
Gudora Creative Commons License 2014.06.21 0 0 16632

 Peronoszpóra mentes szép estét mindenkinek!

Mondjatok valamit a Maruyama motoros háti permetezőjéről. Használ valaki közületek ilyen masinát? Hol helyezkedik el a kínai és a Solo közti intervallumban?

Kösz!

 

Ui: Régeben "Zoli  a séf" voltam, de most már nem tudtam sem bejelentkezni a régi nickemmel, sem csatolni nem tudtam az indapasshoz.

ENNYI

juhosttt Creative Commons License 2014.06.21 0 0 16631

Hónalj hajtás minden fajtánál van, csak nem mindegyiknél egyforma intenzitással nő.

Valóban picit korán tetejeltél. Mért is? Most ugye kordon művelés, csak fiatalítani akarsz a karokon?!

A törzsön a rejtett rügyek előtörhetnek kis és nagy terhelés mellett is, ez is fajta függő milyen erősen nő. A korai tetejelés ezt is intenzívé tette.

3-4 naponta ne hónaljazz, a sok új hajtás kinevelése több erőforrást igényel, mint a már meglévőket növeszteni, vagyis hosszú távon a tőkét gyengíted így. A hónaljazást csak és olyan mértékben érdemes végezni, amikor a lombozat túl zsúfolt, mert amúgy segíti az asszimilációt, de mértékletesen a szellős lombozat kialakítása legyen a cél. Termő tőkéknél szoktak fürtzónát levelezni, hogy jobban süsse a nap, de ez is egyén és fajta függő, hogy mennyire éri meg az adott területen lelevelezni a fürt zónát. (Alacsony savtartalmú szőlőknél nem, magas savtartalmúaknál érdemesebb levelezni a fürt zónát, de a termőhely is befolyásolja ezt.)

 

Előzmény: kisvido1 (16623)
cippur Creative Commons License 2014.06.21 0 0 16630

Szia!

 

Nem tudom milyen művelésű a szőlőd, de ha nem gyalogtőke akkor a "tetejezést", főleg ha hetekkel ezelőtt csináltad, nagyon korainak érzem. Ajánlatos minél későbbre kitolni, általában júliusban szokták. A túl korai "tetejezés" erőteljes hónaljhajtás-növekedést okozhat, szerintem pont erről írsz.... :)

Üdv

Előzmény: kisvido1 (16623)
kovás zoli Creative Commons License 2014.06.20 0 0 16629

Sziasztok

 

Nincs tapasztalatok pinot noir szölövel?minden érdekel ami személyes tapasztalat.Tényleg nagyon érzékeny?

Beer Monster Creative Commons License 2014.06.19 0 0 16628

Ezt a karikás huzalrögzítőt hol lehet beszerezni?

És hogyan kell utánhúzni, kell-e tényleg, nyúlik a drót annyit?

Előzmény: kess__ (16625)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.19 0 0 16627

Jó látom, hogy 6 termőalap van a 2 karon? Milyen terhelést alkalmazol tőkénként? ( hány világos rügyre metszel és hány fürtöt hagysz?)

Előzmény: kess__ (16625)
AKG89 Creative Commons License 2014.06.18 0 0 16626

Na ..ez egyszerűen gyönyörű :)

Előzmény: kess__ (16625)
kess__ Creative Commons License 2014.06.18 0 0 16625

Furmint (az első 'tetejelés után)

 

  

 

SASA1949 Creative Commons License 2014.06.18 0 0 16624

T   ! Szölész Társ !  A honaljhajtásokat  különbözöen  hozzák az egyes fajták .Nem  szükséges mindet  töböl eltávolitani    elég  ha a hegyét  lecsiped .

Előzmény: kisvido1 (16623)
kisvido1 Creative Commons License 2014.06.18 0 0 16623

Sziasztok!

 

Most lehet, hogy egy nagyon hülye kérdést fogok feltenni, előre is bocsánat érte, ha az.

A hónalj rügyek fakadása alapvetően minden szőlőfajtára jellemző, vagy csak a direkt termőkre, esetleg mindegyikre csak más-más intenzitással? Kérdem ezt azért, mert hetek óta, a tetejezés óta (nyilván a vezérhajtás metszése serkenti a csúcs felé található legközelebbi rügyek fakadását, csúcsdominancia, auxin stb...) folyamatosan hónaljazok, kb 3-4 naponta. Jellemző továbbá, főleg a kordon törzsön, de a karon is az alvó rügyek folyamatos kihajtása, amiket szintén rendszeresen eltávolítok. Tudom, hogy az elmúlt 2 évben az elhanyagolt és nagyon elnyúlt óriási bioproduktummal rendelkező tőkéket drasztikusan visszametszettem (kordon művelésmód kialakítása), és ez intenzívebb hajtásnevelésre serkenti a tőkéket, de ez azt jelenti, hogy alul terhelem őket, vagy egy idő után be fog állni az egyensúly, vagy mindig ennyi zöldmunka lesz? Illetve kérdés még az, hogy az asszimiláció növeléséhez/javításához ti szoktatok meghagyni hónaljhajtásokat, vagy eltávolítjátok mind?

 

köszönöm a válaszokat!

 

Kisvido

juhosttt Creative Commons License 2014.06.18 0 0 16622

Ha megengeded megosztom a saját tapasztalataimat az ilyennel kapcsolatosan.

én a szomszéd szőlőjét rendezem már immáron 5. éve. Az első 3 évben termés alig volt a kényesebb szőlőkön, csak épp h vegetáltak. a 4. évben mutatta meg a termés magát, volt amelyik egész jól termelt és idén mondhatom el, hogy igen jó terhelés mellett is szépen fejlődik a szőlő + a termés is.

Ez erősen fajta függő is, hogy mennyire tűri a terhelést. Ha olyan fajtával van dolgod amelyik érzékeny a terhelésre, akkor a metszés hiányában a tőke erősen legyengül, több év kell mire korrektül regenerálódik.

 

Én a helyedben első körben egy nagyon erős fattyazást végeznék, mindössze 1-2 db zöld vesszőt hagynék. Ezzel sok permetszert is spórolsz, továbbá a sok fattyúhajtás nem asszimilál annyit hasznosan, mint amennyi tápanyagot elhasznál a lombozat fenntartására.

Ezután 99% megindulnak mindenütt a rejtett rügyek fakadni. Ha jó helyen jön elő, azt neveld ki karnak, szarvnak,  vagy amilyen művelés lesz ahhoz mérve. Én a karnak (esetedben lehet szarvnak) való vesszőket folyamatosan hónaljazom és kacsozom, hogy az erőt a vessző növekedésbe adja, így a vegetációs idő végére egy szép vastag, hosszú vesszőm lesz. 

 

Még így se várd, hogy jövőre ezek a fattyak már most berakódnak termőrügyekkel (mert mint tudjuk ilyenkor differenciálódnak a rügyek)! Első körben örülj ha a tőkék nem vírusosak és jól fejlődnek. Ha szemmel láthatóan legyengült vírusos tőkét látsz, azt semmiképpen ne metszd együtt a többi szőlővel. A lényeg, hogy megelőzd a betegség terjesztését. Az ollót/kést fertőtlenítsd, ha a betegnek vélt tőkéket vágod. De a legjobb az olyat kiásni és elégetni... 

 

Ha nagyon vastag felkopaszodott karok/csonkok vannak, akkor azok metszését mindenképpen a nedvkeringés megindulása előtt vágd le! (pl fagy mentes időben télen). Ekkor bekenheted fagéllel, v sebkezelővel. Ha már megindult a nedvkeringés, a gyökérzetben olyan nagy a nyomás, hogy simán lemossák a sebkezelőt. (szomszédnál tapasztaltam, mert neki nem lehetett korán metszeni...)

 

Hát nagyjából ennyi. Ez nem szentírás, csak szigorúan saját vélemény/tapasztalat. 

Előzmény: JelenikD (16621)
JelenikD Creative Commons License 2014.06.17 0 0 16621

Köszönöm szépen a válaszod!
Belémbújt múlthéten a kisördög, közöm nem volt még hozzá, de lepermeteztem a sajátommal együtt. Sajnos az enyémnek is ez volt az első permetezése idén, mert ugyan megmetszették és megrotálták tavasszal, de mire permetezni kellett volna úgy döntöttek hogy nem kell már. Én meg három hete vettem át. Ez is meg az is bakművelésű ültetvény, borzasztóan kicsi sorközökkel, 50-60 éves tőkékkel.

Akkor szerinted fogadjam el az ajándékot, sikerülni fog meggyógyítani?

Előzmény: Kezsu (16620)
Kezsu Creative Commons License 2014.06.17 0 0 16620

Részben azon múlik, hogy mennyire elhanyagolt a terület. Fertőzésre, tápanyag hiányra gondolok itt.

 

Ősszel szórj ki szervestragyát kezdésnek.

Ha két éve nem volt metszve "csak" akkor menthető a dolog.
Vissza kell vágni a letermett vesszőket, mert valószínűleg magasra kerültek a termő alapok.

Gyakorlatilag ujra ki kell alakítani a karokat, a jövő évi vesszőket. Ha nagyon feltisztultak a vesszők akkor a következő évben nagy termésre ne várj. De utána az új vesszők teljes értékűek lehetnek.

 

Az elhagyott területeken sokszor nem csak a nem metszés a probléma. Hanem az egyéb növényvédelmi munkák elmaradása. Így jelentős lehet a fertőzés veszély.
Ügyelni kell a gombabetegségekre, rovar kártevőkre.

Ha nagyon elhagyatott több éve nem metszett szőlőről van szó, akkor érdemesebb a karokat elvágni a kívánt magasságba és onnan kezdeni az uj termő rész kialakítását.

Előzmény: JelenikD (16618)
alfi13 Creative Commons License 2014.06.17 0 0 16619

Én is vásároltam egy ilyen elhanyagolt szőlőt és nagyon szépen rendbejött.

Előzmény: JelenikD (16618)
JelenikD Creative Commons License 2014.06.17 0 0 16618

Ismét kérdeznék a nagyérdeműtől :)
Tudnék szerezni egy kisebb szőlőt, azzal és a sajátommal együtt lenne körülbelül 2000 tőkém. A gond az, hogy amit most tudnék szerezni, úgy 3-400 tőkével, sajnos idén (de szerintem tavaly se) nem volt megmetszve. Ha én ezt télen majd megmetszem, jövőre, vagy pár év múlva rendbe jön? Vagy nem? Mert akkor hagyom a fenébe, ha viszont jó lenne, akkor nagyon örülnék neki, mivel nem kerül semmibe :)

Falusi1 Creative Commons License 2014.06.17 0 0 16617

Az idén, mint korábban írtam, Qadrisszal és Tihovit jettel permeteztem virágzás előtt, de a jelek szerint nem használt.

Előzmény: alfi13 (16615)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.17 0 0 16616

Alakul :)

alfi13 Creative Commons License 2014.06.16 0 0 16615

Tavaly nálam is rosszul kötődött a Néró de idén nagyon jól. Négy 5 leveles állapotban permeteztem Antracolal és Thiovital a virágzás előtt  Eclairal. Nem tudom hogy ennek köszönhető e de valamennyi szőlőm jól kötődött az idén még a Cardinál is pedig azzal mindig bajom volt.

Előzmény: Falusi1 (16613)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.16 0 0 16614

Nekem idén a fekete rizling nagyon gyér lett, most látszik csak igazán... A fürtök kicsik, a kötődés rossz. De viszont 99% hogy a tavalyi agyonterhelés is erősen hozzátett ehhez plusz a rossz idő is. Na sebaj, jövőre majd jobb lesz :)

Előzmény: Falusi1 (16613)
Falusi1 Creative Commons License 2014.06.16 0 0 16613

A Bianka néha nekem is rosszul kötődik, de az idén nem volt vele gond. A Néró viszont tavaly is most is. Korábbiakról nem tudok beszámolni, mert tavaly fogtam termőre. Az okokat a nálam hozzáértőbbek is csak találgatják ahogy látom. Valószínűleg a rossz kötődés fajtaspecifikus. Ezt néhány fajtánál fel is tüntetik, de kétségtelenül az időjárásnak is szerepe van benne.

Előzmény: kata 03 (16594)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.16 0 0 16612

Köszönöm, végül is belegondolva logikus :)

Előzmény: Farang01 (16611)
Farang01 Creative Commons License 2014.06.15 0 0 16611

Ilyen meredek hegyoldalban kevésbé mossa le az eső a földet így, meg művelni is könnyebb. Nem kell hegymászó kötél, hogy végig tudj metszeni egy sort, csak a sor végén kell mindig egy sorral lejjebb ereszkedned. Ezen felül sok helyen a benapozás vagy az uralkodó szél iránya is indokolhatja.

Előzmény: juhosttt (16610)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.15 0 0 16610

Pont az 1. kép ami nagyon megfogott, hogyan művelik arra. Ha jól látom a sorok nem a hegy leejtésének irányába mennek, hanem oldal irányba. Ez mivel jobb mintha leejtősen menne a sor? 

Előzmény: kess__ (16609)
kess__ Creative Commons License 2014.06.15 0 0 16609

Nagyobbrészt géppel, a teraszokon (1.kép) viszont kézzel, csapatosan.

 

Előzmény: juhosttt (16527)
gempuci Creative Commons License 2014.06.15 0 0 16608

hat hogy mijen slanka nem tudom de kideriteni egy szollo fajtat ha nincs valami amihez hasonlitani lehetetlen ha sejted a fajtajat akkor a vitorla vesszozet zold vesszo erett vesszo segithet legutoljara a termes de az sem tuti nagyanyaink sokat kereszteztekk akarva akaratlanul is mi is igy jottunk letre keveredesbol mama egyik falu tata masik 200 ev talald ki ki kinek az ose jo fajta lett rossz vajon ezt talald ki sok szollo szuletett magvetesbol veletlenul ezek tajfajtak nalad van nalunk nincs es abban az idoben nem terjedtek igy a hirek mint most es meg igy is csak sejtunk ezzt azt meg nemutolsosorban ami neked jo lehet nekunk nem attol jo szollo az

Előzmény: juhosttt (16606)
gempuci Creative Commons License 2014.06.15 0 0 16607

na most fel lettem biztatva pusztul.zoldbe zoldet raktam bele ha sikerult szerencse ha nem tavaszal belerakok egy par jo oltocsapot abbol amit mar ismerek<Alibacsitol ha az sem sikerul zoldbe fas jon  ha az sem akkor baltazar.Gilotin nem kuszkodok tobbet csak sajnalom mert amugy szep lennee

Előzmény: Törölt nick (16605)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.15 0 0 16606

Piros szlanka esetleg? A fürt milyen alakú? Nekem is van pár fajta aminek a fajtáját próbálom kideríteni, de nem egyszerű! 

Van itthon valami fehér bor szőlő fajta, elvileg ezerjó, de nem vagyok 100% biztos benne.... Kérdeztem nincs-e itt valakinek ezerjó, de senki nem reagált :/

Előzmény: gempuci (16600)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.15 0 0 16605

Szerintem ne. Hacsak valami értékesebb fajta(mint pl. kéknyelű), akkor érdemesebb megtartani, d ha csak valami nevenincs "szórós" fajta, akkor cseréld le. szvsz

Előzmény: gempuci (16603)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.15 0 0 16604

XnView képszerkesztő program. Könnyű kezelni és olyan képet raksz fel, amilyent akarsz.

Előzmény: TINTUS (16602)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!