Keresés

Részletes keresés

zsebpiszok0510 Creative Commons License 2014.06.26 0 0 16689

Nem is tudtam,hogy felénk is van hárslevelű :).

Előzmény: Törölt nick (16687)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.26 0 0 16688

Én ezen személyeket neveztem meg az írásaimban csaló/seftelő emberkéknek. Lehet sokan rólam is azt hiszik, hogy ez a célom, de ha ez lenne, akkor más körökben könnyebben tudnék pályázati csalást csinálni, nem kéne a "világ végére" mennem pár Ha szőlő kvótáért, és rágni a körmöm, hogy megkapom-e a NÉBIH-től az engedélyt, h kataszteri besorolást kapjak a HNT-től...

 

De én is mutatok képet az én felfogásommal kapcsolatosan...

 

  zöld szüret az ezerjónál

 

Fejművelésű tőkék, télen még úgy gondoltam, hogy jó lesz majd ősz végén is egy kis töppedt szőlőt csemegézni Ezért hosszú csapra engedtem... De aztán inkább úgy döntöttem, mivel ez itt jól megvan, ebből is telepíteni fogok pár 1000 tőkét, és megnézem mit tud itt a bora, ezért "csak" 8 fürtöt hagytam meg a 17 helyett. Van ahol csak 3 fürt maradt, inkább legyen kevesebb, de kiváló minőségű.

Előzmény: Törölt nick (16687)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.26 0 0 16687

Az a probléma ezzel a pályázatosdival, hogy a sok pancser csak a nagy pénzeket akarja lehúzni, de termelni, dolgozni azt már nem

De inkább felrakok néhány mai képet gyorsan, mielőtt elkezd nagyon fájni a gondolkodás :)

 

Zöldveltelini

 

Rizlingszilváni

Eddig minden tökéletesen rendben, ha így marad jó szüretem lesz :)

 

Akkor lássunk egy másikat is

Köpcös birtok

Hárslevelű

 

 

Cabernet

 

Kékfrankos

 

 

Olaszrizling

 

Előzmény: juhosttt (16686)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.25 0 0 16686

Hát ha gondolod egy egy salátát, vagy gombára nem fogékony növényt termelhetsz :P

Ha mondjuk korrekt sorköztakarót csinálsz, (pl lucerna) akkor azt hasznosíthatod végig valamilyen haszon állattal, de a permetezés végett csak óvatosan...

 

De alapjában véve 4 évig csak nő és kész... Ha nem éri természeti csapás, akkor 3. évben már kóstolhatsz és ha valamely fajta nem az általad telepíteni kívánt, azt átolthatod v kivághatod, hogy egységes legyen az ültetvény.

 

Végzettség:

Arany kalászos gazda, Meg hasonló okj-sok... Nem kimondottan borászati végzettség kell. Mint írtam MVH, nem kimondottan a borászattal, hanem a mező gazdaság minden ágazatával foglalkozik támogatási ügyben!

Én most azon vagyok, hogy elvégezzek egy mezőgazdasági sulit, mert anélkül nem vehetsz, nem bérelhetsz földet továbbá nem is pályázhatol. Ezt nem írják le, de ha keresel egy konkrét pályázatot, ott 99% feltétel lesz. Ezzel is próbálják a seftelőket kiszűrni. A szerkezetátalakítási program az nem egyéni pályázat, az egy meghatározott támogatási forma. Ott meg van, h kb mennyit fogol kapni. Szarvasmarhánál és föld alapúnál is megvan, hogy mennyi jószágra mennyi pénz jár. 

Én konkrétan egyéni tervel, konkrétan pályázni akarok. Persze ettől a szerkezetátalakításba is ráállhatok, itt nincs megkötve h hány pályázatot v támogatást használsz ki. 

Azt tudjad, hogy van az amikor pályázol konkrétan valamire, és van a támogatási kérelem, amikor az adott dolgodra támogatási kérelmet nyújtasz be és meg van szabva h mennyit fogsz kapni. Előbbihez vannak a pályázat írók, utóbbihoz a falugazdász segíthet. Előbbi kétséges h megkapod, utóbbi 99% h megkapod. Előbbit nem tudom h ellenőrzik, utóbbit szokták... Erre írtam, h van amikor irodai birkákat küldenek akik még a tengerit se tudják a zabtól megkülönböztetni...

Előzmény: Beer Monster (16685)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.25 0 0 16685

Négy évig csak nőnek a tőkék, és nem terem ott semmi más?

 

Tényleg nem írnak végzettségről, pl itt http://boraszat.kormany.hu/utmutato-szerkezetatalakitas

De pontosan milyen végzettségre gondolsz?

Előzmény: juhosttt (16684)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.25 0 0 16684

Nem a terület a lényeg. Ha akarsz 100 Ha-t is csinálhatsz fő állásban. Ne ragadj le a számoknál, nincs ennyire megkötve. 3 Ha szőlőből könnyebb megélni, mint 3 Ha szántóból. De lehet tévedek, majd pár év múlva megmondom... 

De az elképzelésem szerint jobban megéri, mert:

1 ha szőlő terem jó esetben 60-80 mázsát. Vegyünk 80 mázsát. az egy jó átlag. Vegyünk kilónként 100 ft-ot. 8000*100 = 800 000 ft csak ha eladod a szőlőt.

Ugyanez tengeriből csak 30-40ft/kg és azt kézzel törni rosszabb mint kézzel szüretelni... Számoljunk 40 ft-ot. 8000 kg 40 ft-al 8000 * 40 = 320 000 ft...

De ez csak az én elképzelésem, ne vedd alapnak! Továbbá nekem előnyöm van, hogy nincs konkurencia, így ha iható jó bort készítek, el tudom adni. Nem az a cél, hogy a tesco polcaira szórjak több 10 000 palack lőrét, hanem évi pár 1000 palack, de az jó legyen és megfizethető is.

 

 

Minden nemű támogatáshoz kell a végzettség. Talán a fiatal gazdáshoz nem. de arról nem tudsz lecsúszni, kb minden évben lehet pályázni. Ha nem vállalod h 5 évig főállásban csinálod, akkor nem nyersz pályázatot. (itt páran nem vállalták nem is nyertek. páran vállalták és nyertek...)

 

 

De ne a fórumot vedd készpénznek, előbb legyen konkrét elképzelésed mit akarsz, nézz utána a lehetőségeidnek, aztán keresd fel a lakóhelyedhez közel lévő illetékes MVH irodát és kérj tőlük tanácsot, h mik a lehetőségeid. Én is ezt tettem/teszem. Van egy elképzelésem. Indulóként 3 Ha föld + pince. Ezután lesz 4 évem a marketingen és az eladáson agyalni... Majd lesz még 1-2 évem mire az első bort piacra dobhatom. De nem csak a palackozott bor a lényeg, ki lehet használni a turisztikai részt is. Pincelátogatás, az egész borászat bemutatása, mit hogyan miért teszek, stb. Falunapok és rendezvények vonzzák az embereket, ha lássák h vagyunk, talán kapnak a lehetőségen, hogy betérjenek, hogy mégis mi van itten.

 

 

Előzmény: Beer Monster (16683)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.25 0 0 16683

A szerkezetátalakítási támogatást megnéztem, ez egy utólagos kifizetésű támogatás. Szakmai végzettséget nem tartalmaz, bár ezzel nem feltétlen lenne gond.

A másikat nem kerestem meg, szerintem abból már kicsúsztam. 3 hektárt főállásban?...

Előzmény: juhosttt (16682)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.25 0 0 16682

Nem tudom, csak egy példát hoztam fel! Vedd ki a bogarat, 

Van fiatal gazda pályázat, oda kell szakmai végzettség továbbá vállalni kell, h 5 évig fő állásban azt csinálod és fizeted magad után a tb-t mindent... Szóval ha kapsz is 20 millát több mint 1 milla csak arra megy h adózzál magad után.

De ott az MVH nézz utána mire lehet pályázni és mik a feltételek...

Beer Monster Creative Commons License 2014.06.25 0 0 16681

Köszi, tudom, hogy mit kérdezek :)
Így már világosabb a helyzet.

Előzmény: Cirfandlia (16679)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.25 0 0 16680

Húsz millió forint az nem kevés pénz. Ez vissza nem térítendő támogatás? Bogarat tettél a fülembe.

Előzmény: juhosttt (16677)
Cirfandlia Creative Commons License 2014.06.25 0 0 16679

Nem, a te kérdésed a szőlőtelepítésre vonatkozott (amire így sztem direktben MÁR nincs támogatás, csak újratelepítésre, szerkezetátalakításra - hisz Mo- adott mennyiségű szőlőterülettel focizik az euban- amiből több már nem lehet.), nem a borkészítésre. 

A tömeglőre gyártók nem nagyon foglalkoznak szőlőtelepítéssel mert egyrészt drága (még támogatva is), lassan térül, és igen macerás meg jobban nyomon követhető az alapanyag. inkább behoznak olasz folyóbort, vagy itthon felvásárolnak szőlőt, mustot, bort. 

Szerintem a szőlőtelepítések és az alkoholizmus párhuzamba állítása eléggé meredek, ugyanígy az egészségügyi probléma mind eredője ennek is nehezen magyarázható. A francia paradoxonról hallottál már? 

Előzmény: Beer Monster (16676)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.25 0 0 16678

OMG

juhosttt Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16677

Ha csak mindenből a nettó árat fizetném, akkor s tudnék 1 év alatt önerőből egy kis pincét egy kis prés házat és a még szükséges felszereléseket megvenni. Az olyan mintha nem 10 millióra pályáznál, csak 10 000 ft-ra... 

Ha tegyük fel pályázok 20 millióra, de csak 10-et kapok, akkor visszalépek a pályázatnál, mivel 10 millióból nem tudom megcsinálni azt amit a pályázatban leírtam. Ha 20 millióra pályázok, akkor ft pontosan megírom, hogy mennyi területre mi kell és mire fogom költeni. Megtervezem először mennyibe kerül a pince, hány db tégla kell, hány ft-ba kerül a tégla és mindezt bele írom a pályázatba. aztán ugyanígy a szőlőnél is, ha kell 1 Ha-ra 4000 tőke, az 300 ft/db alsó hangon...  Az 1 Ha-ra 1 120 000 ft csak a szőlő. Ezt is beleírom... Továbbá megtervezem hány m huzal és hány db ágas kell és ennek az egységnyi ára mennyi és ezt is a pályázatba írom. És ha ez 20 millióba kerül ennyire pályázok

 

Szóval ft-ra pontosan megtervezem és úgy pályázok, nem csak úgy h na nekem kell 20 millió és akkor majd mindent kigazdálkodok, mert van pénzem. Aztán vagy elég lesz, v marad is v sok lesz... Hangsúlyozom, nekem nem a seftelés a cél. Én nyugodtan akarok lefeküdni aludni minden este, nem úgy h mikor jön egy ellenőrzés és büntetnek meg... Mert vannak ellenőrzések, pl az AKG (Agrár Környezet Gazdálkodás)-ban is van... Van amely évben hozzá értőt küldenek, van amely évben full hülyét....  Ugyanígy lehet a szőlőnél is ellenőrzés...

Én személy szerint ha megnyerem majd a pályázatot, örülnék is ha leellenőriznék, h mire ment a pénz, hogy lássák hogy igen erre ment el. Ha kell nyugodtan megszámolhatja hány tégla lesz abban a pincében... 

 

Az, hogy valaki tömeglőrét akar termelni, v minőségi bort, az már nem pályázat függő. A tömeglőrét is megveszik, ugyanúgy van piaca, mint a felső kategóriás boroknak. Csak míg egyiket a csóró fiatalok veszik, addig a másikat csak a tehetősek vehetik.  És vannak a 2 közti iható és ihatatlan jó és rossz árkategóriás borok...

Nagyon sok ágazatban megvan a tömeg és a minőségi kategória... A ruházati iparban is vannak a drága plázában kapható cipők (ezek se magyar termékek), és vannak az olcsó kínaiak, és azok amelyeket meg lehet fizetni és aránylag jó áron vannak. De bármely iparágat vesszük, mindenhol vannak alsó és felső kategóriás termékek. 

MO-n az alföldi borvidék, (Kunsági borvidék) A tömeglőre elsődleges előállítási helye, mert van sok föld, a minőség nem, a mennyiség pedig nagyon is számít. Van Tokaj, ahol az elit termő helyek kevesebbek, ott is van lőre, de ott több a minőségi bor.

Továbbá egy kis borászat nem fog tömeglőrére szakosodni, mert úgyse tud annyit termelni.... 3-15 Ha szőlővel általában a minőségre, nagyobb árkategóriás iható borokra törekszenek. Ha pedig mennyiségre hajt, akkor nem saját borászata lesz, hanem eladja szőlőt kilóra, aztán csinál pár 100 litert amit megiszik v elad kéztől.

Előzmény: Beer Monster (16676)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16676

Viszont mennyivel könnyebb lenne a munkád, ha a pályázati támogatás helyett a minőségi termeléshez szükséges befektetések adótartalma volna alacsonyabb. Már most könnyebben fognál bele, később sem kellene papírmunkával vesződni, hogy azt csinálhasd, amihez értesz. Az adóterhek csökkentése nemcsak úgy érhető el, hogy mindent egyszerre, hanem célzottan a termelés elősegítésére. De ez csak a pályázatok problémája, amik több pénzt visznek, mint amennyit hoznak.


Az én kérdésem ellenben a borkészítésre vonatkozott, ahol ezek szerint el lehet költeni a támogatást olyan módon is, hogy csak a tömeglőre termelésébe folyik, ami így minőségi megkötések nélkül tényleg csak az alkoholizmus támogatása.

Előzmény: juhosttt (16675)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16675

No 3x is megkezdem leírni... mert jó ez a fórum motor...

 

Akkor úgy látom, itt a helyzetet tovább súlyosbítja még a pályázatok szokásos problémája, hogy nem azokhoz jut, akiknek névlegesen szánják.

 

Minden ágazatban vannak csalók... Nem csak a szőlőben... Itt ugyanúgy az építőipart is hibáztathatnád akár...

 

 


Aki pedig megkapja a támogatást, versenyelőnybe kerül azokkal a szakemberekkel szemben, akiknek nem tellett pályázatírásra

 

Pályázatot írni nem egy olyan dolog ami ne lenne elérhető bárkinek. Ha olyannal iratod aki jártas benne, max nagyobb az esélyed!

Engem megkeresett egy cég. évi 80 000 ft a díj + nyertes pályázat esetén a nyert összeg X %-a

 

 

A pályázatok nem úgy vannak, hogy csak szórják a pénzt..

Meg van, hogy az egészségügy is kap x milliárdot és a mezőgazdaság is. Egyik sem veheti el a másiktól a pénzt! Azt meg h ki menyit kap, nem a termelő v az orvos dönti el, hanem a politikusok..

Olyat pedig h egyik mindent kap a másik semmit, az nem korrekt! Ha úgy veszed akkor minek bort csinálni, semmi értelme nincs... Akkor nem kell se internet, se szőlő, se tv, se semmi olyan dolog ami picit is luxus kategória lenne. Ha nem eszel szőlőt akkor is életben maradsz... Ha nem eszel barackot akkor is. Ezek mind élvezeti értékek.... Akkor nem kell semmit csinálni. Csak húst és gabonát kell termelni, hogy éljünk 40-90 évet aztán meghaljunk... Akkor nem kell munkahely sem, hiszen azt a kevés húst és gabonát könnyű megtermelni.... Végső soron minek is élünk akkor? Kár gyereket csinálni, mert úgy is csak gürizni fog az élete során.... A szex jó, de nem kell hozzá gyerek...

 

 

Ami az adót illeti, adót akkor is fizetsz ha nem hoz a borod semmit. 4 évig fizeted, csak h működhess...

utána ha ha már bort is termelsz, akkor is.. Ha nem adol el egy litert sem akkor is. Ha eladol, akkor a ráfordított munkádat és béredet is megadóztatják a borban literenként...

 

Adócsökkentés?? Ezt egy kormánytól se várd el...

 

 

Még1 dolog a pályázathoz:

A pénzek nagy részét az EU adja, az állam alig ad valamit. 10 embernek segít az EU, 100-at tönkre tesz az EU a megszorításokkal... Ez egy ördögi kör, mindenkinek nem lehet megfelelni... Az én helyzetem is nehezíti az EU, de ha majd pályázhatok és segít, akkor majd örülök...

 

 

Előzmény: Beer Monster (16670)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16674

A sok az nézőpont kérdése. 2-3 Ha-t akarok csak. De én nem tömegre, hanem minőségre hajtok! Szóval nem 6 kiló, csak 1-2 kg/tőke terhelés :)

Előzmény: Törölt nick (16672)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16673

Az bizony annyi :) de ne felejtsd el, hogy errefelé kilóra fizetnek(mint a legtöbb helyen kis hazánkban)

Előzmény: juhosttt (16669)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16672

Gondolhatod, hogy a 26 millából nem egy olyan présházat akarnak építeni, amiből 12 egy tucat pl. a hajósi pincesoron.

Miért kell neked kvóta, olyan sokat akarsz telepíteni?

Előzmény: juhosttt (16668)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16671

Ennyit tudsz? Vegyél be egy nyugtatót és kotródj innen.

Előzmény: Beer Monster (16665)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16670

Akkor úgy látom, itt a helyzetet tovább súlyosbítja még a pályázatok szokásos problémája, hogy nem azokhoz jut, akiknek névlegesen szánják.


A szakember értelemszerűen a szakmával foglalkozik, őket úgy lehet(ne) segíteni, hogy a kölstégeik csökkenjenek. Így ráadásul még nőnek is, hiszen azt a pénzt is össze kell adni, amiből mások támogatást kapnak. Lehet, hogy ez a holland parasztok pénze, mindegy, ők se dolgoznak érte kevesebbet.


Aki pedig megkapja a támogatást, versenyelőnybe kerül azokkal a szakemberekkel szemben, akiknek nem tellett pályázatírásra. Ezek a támogatott gazdaságok utána olcsóbban tudják értékesíteni a terméküket, több alapanyagot, munkaerőt tudnak megfizetni még mindig nyereségesen, ezzel nagy léptékben felhajtják a költségeket, elszívják a hozzáértő munkaerőt.


Ez egy nulla összegű játék, amit valaki megkap, más kifizeti. Azt kellene látnunk, hogy a járulékos előnyök mit hoznak az ország konyhájára (illetve visznek onnan). Ha ezeket én, akinek van egy kis családi szőlőm, nem tudom, az az én bajom. De hogyha ezzel foglalkozóknak se tiszta, akkor mintha kimaradt volna minden társadalmi egyeztetés, igényfelmérés. Ráadásul a borról nem beszélhetünk úgy, mintha csak a termelők és a fogyasztók problémája volna. Az egészségügy finanszírozásának, a közbiztonságnak első számú tényezője.


Nem gondolom azt, hogy garanciális elemeket probléma lenne beépíteni, ha már van egy ilyen támogatás. Minőség, ár, adótartalom, ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy ne az antiszociális alkoholfogyasztásra jellemző piacra kerüljön a támogatott termék. Na de ha még ezek is hiányoznak, az annak lehet a jele, hogy a szűk politikai döntéshozásba is valami eszméletlen hiba csúszhatott.


Ami pedig a társadalmi hasznosságát illeti, az nyilván nem lehet egy jó érv, hogy adóbevételeket teremt, hiszen az elmegy támogatásra. Teremthet-e magasabb adóbevételt a költségeinél, és ezt milyen távon, illetve még az a kérdés, hogy a pályázati rendszer visszásságait, az ebből fakadó egyenlőtlenségeket is felülmúlja-e ez az előny.


Valós társadalmi előnyt elsősorban éppen hogy a költségcsökkentéssel lehet általában elérni, ami csökkentett adókat jelent, nem pedig növeltet. Az adminisztrációs terhekre is ugyanez igaz.

Előzmény: juhosttt (16666)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16669

20 világos rügy 3 fürt/rügy az 60 fürt /tőke.

 

4000 gramm / 60 fürt = 66 gramm/fürt. Ez nem vmi nagy :) Neten 130-150 g-ot írnak.

 

Vegyük átlag 100 g-os tömeget. 60*100 = 6000. Az 6 kiló terhelés még barátok közt is :) 

Előzmény: Törölt nick (16659)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16668

Na igen, azt nem írták oda, hogy a berendezés (prés stb) is benne van, vagy csak egy épület.

Nem vagyok egy présház szakértő, de sztem 26 milla akkor is sok... Sztem ott zsebre ment jópár milla.... Túl számlázni nem nagy dolog manapság már...

 

 

Én most szőlő kvótára próbálok szert tenni...Fel is kerestem neten pár illetékest.... Na volt is egy, ahol van bőven kvóta, csillagászati áron...

Na mondtam hogy mi a helyzetem Egyből azt kérdezte mennyi terület kell a pénz mosáshoz... Ezen fennakadt a szemem, mert nem ez a célom... Majd mikor a lényegre tértem, mondta h nem ér rá, hívjam fel később. Felhívtam, beszélt egy jó ideig... Még a kérdéseimre választ se kaptam, de már ő azt tervezte, hogy pályázatot megír nekem és milyen jól járok, de a konkrét kérdéseimre még nem tud válaszolni,  Másnap már fel se hívtam. Elgondolkoztam kicsit, hogy miért is van olyan, hogy 0 pontos kvóta, (190 pont alatt nem lehet telepíteni) és ha még a kvóta végső árát se állapítottuk meg, mért egyből azon agyal, hogy pályázatot ír nekem, pedig közöltem h csak kvóta kell...
Ekkor ő hívott fel, fújta a szokásos hülyeségét... De ekkor közöltem, hogy nem kérek semmit..

 

 

Na az ilyenek miatt hihető az, hogy az alföldi borászok csalók, seftelők...  Nem azért csaló mert pályázatot akart írni, hanem azért, mert:

Arra gondolt h nekem pénzmosásra kell a pénz

Meg se beszéltük a részleteket, de már pályázatot írni a nagy semmire, csak h ő tömje a zsebét.

0 pontos kvóta? Valahol lemaradtam...

Továbbá a 2 hívásom alatt közel fél órát beszélt... Az ilyen népámítást személyes beszélgetésekre kell hagyni, nem telefonra... Az ilyen embert alapból rühellem...

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (16661)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16667

Nem támogatás függő, hogy egy bor iható lesz-e.

Még akkor is beüthet a baj, ha szíved lelked bele adod hogy jó legyen... Lásd Bzoli által szervezett somlói borfesztivál. Sok bort/borászt leírtak h mi rossz. Pedig szerintem ott se az volt a baj, hogy sok támogatást kaptak volna... A kis termelők meg alapból nem a tömeglőre előállítására szakosodnak, mert legtöbb esetben annyi lét nem tudnak betárolni se, hogy az alacsony áron adott anyagot el lehessen adni úgy h megérje.

Előzmény: Beer Monster (16658)
juhosttt Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16666

Már megírták a kérdésidre a választ sztem. V melyiket érzed megválaszolatlannak? Mint már leírtam, arra pályázol amire akarsz! Megírod a pályázatot, beadod, aztán vagy nyersz, vagy nem nyersz! Mint írtam egy párszor, egy borászat 400 millát nyert fejlesztésre + 26-ot présházra. Egy cég, 2 nyertes pályázat. 

Az, hogy itt nem sokan pályáznak, annak egyik lehetséges oka az, hogy a legtöbb földi halandó nem tud nyertes pályázatot megírni. A pályázat író cégek pedig elkérnek x összeget + nyerés esetén x %-ot... Mi mezőgazdasággal foglalkozunk jó rég óta... Olvasgattam Rambo engedélyeztetéséről szóló blog bejegyzését. Mivel neki teljesen új volt, így másnak úgy eshetett le, mintha egy hűűűde bonyolult dolog lenne. De aki benne van, annak pár lépés csak rutin lépés...

Így van ez a támogatással is. Aki benne van, vagy tudja kit keressen, hogy mit kell megírni hogy jó is legen annak 1 lépés előnye van. A legtöbb kistermelő (legyen az bor, vagy állat, vagy takarmány növény), nem rendelkezik ilyen ismeretséggel, ilyen-olyan okok miatt. 

 

Előzmény: Beer Monster (16658)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16665

Én nem szeretnék a topicnak ilyen kocsmává züllesztésében hallgatólag se részt venni, ezért az a kérésem, hogy a továbbiakban mi ketten ne beszélgessünk. Már eddig is azon topictársak véleményére voltam kíváncsi, akiknek többségében nem fáj gondolkodni.

yotti Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16664
"tetszik"(like,lájk stb)
Előzmény: Törölt nick (16663)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16663

jóvan fater, igyál egy sört oszt nyugodj le.

Előzmény: Beer Monster (16662)
Beer Monster Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16662

A kisfiadhoz szóljál így, fiatalember, legyél oly kedves.

Előzmény: Törölt nick (16660)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16661

Nana! 26m nem olyan sok, attól függ milyen az a présház :)

Előzmény: juhosttt (16654)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.24 0 0 16660

Na, még egy bölcsész...   :s

Figyelj kiscsákó, lehetne itt hosszan prédikálni évszázados hagyományokról, kultúráról, munkahelyekről, (adó)bevételekről, de fölösleges, csak belebonyolódnál.

Van támogatás, oszt jónapot, a miértről kérdezz egy brüsszeli illetékest, ezen a fórumon nem ez a téma.

Előzmény: Beer Monster (16658)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!