Keresés

Részletes keresés

Cirkusz01 Creative Commons License 2016.09.29 0 0 3201

 Szia Végül is a téli takarást sem kell túlzásba vinni. A fóliát,én évek óta száműztem a kaptárak környékéről télen. Tekercses hullámpapírt használok,amit egy ollóval,agy jó erős éles késsel gyorsan méretre lehet szabni.  Két oldalról,és felülről takarom 3 rétegben, Kora tavasszal még kapnak két réteget. Ez január vége körül szoktam meg ejteni. Ekkor kerül vissza a fólia,a hőtükörrel együtt a keretekre. Beteleléskor a hullámpapírt a keretek tetejére rakom.A sima fele van a kereteken.Minden réteg ellenkezőleg teszem. Így a légrés,elég nagy.

Amiért szeretem nem kell őrizgetni vigyázni rá,és  a fertőtlenítéssel sem kell bajlódni. Repce körül amikor ki kerül a fás kamrába landol.

A lucskosodást a penészesedés az elég nagy kijáró,s a meg felelően szűkített méhcsalád esetében nem fordul elő. Minden régi öreg szakíró foglalkozik a témával. Most nem akarok neveket sorolni. Gondolom van szakkönyved.

Ami még segíthet a lucskosodás ellen az a család rászűkítse. Én ívom így. Ez januárban vagy február elején történik,amikor a fóliát berakom.A felesleges kereteket ,amin akkor nincs méz el veszem Akkor amikor több napos kirepülés várató. Az első napok valamelyikén teszem. Ekkor már fontos a tér amit fűteniük kell.Ekkor már néhol van fias is,szóval a hőre is vigyázni kell a keret elvételekor. Itt ne nagy bontásra gondolj. oldalról felhajtom a takarást,aztán az üres keret ki. Egy egészséges méhcsaládnál max 1 keret Tavaly január végén 5 keretet vittem  az 52 telelő családtól.

Remélem tudtam valamit segíteni.

 Üdv

Előzmény: Cicabarát10 (3197)
Kempingez Creative Commons License 2016.09.29 0 0 3200

Semmi gond belőlle, pontosabban abból hogy ilyen vastagon, pláne ha ingyen volt. :). Viszont jobb lenne ha nedvszívó lenne a szigetelés vagy, páraáteresztő. Mert a fóliáról a nyakukba csurog a lecsapódó vízpára.  Ezért volna  jobb a régiek használta gyékénypárna. Egyébként lehetne készíteni gyékénypárnákat, a gyékényt viszont még zölden kell vágni, nem úgy mint a nádat. Addig amíg nincsennek lepusztulva a levelei. Egy régi könyvben van leírás a készítéséről, az a címe hogy a Méhész Műhelyében. 

Előzmény: Jam Clerk (3198)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.09.29 0 0 3199

Te tényleg kezdő vagy, ha egy téli szigetelést képes volnál lefényképezni és feltölteni :)

Nem baj, lelkesedés nélkül mit sem ér az egész :)

Előzmény: Cicabarát10 (3197)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.09.29 0 0 3198

Felesleges vagy sem, de bajt talán nem okoz :)

Csak azért került bele ennyi, mert elfér és mert ingyen volt ;)

Előzmény: Kempingez (3196)
Cicabarát10 Creative Commons License 2016.09.29 0 0 3197

Értem, köszönöm szépen, holnap lefotózok mindent és meg próbálom feltölteni. :)

Előzmény: Jam Clerk (3195)
Kempingez Creative Commons License 2016.09.29 0 0 3196

Olyan vastagon, főleg nikicellel felesleges. 

Előzmény: Jam Clerk (3195)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.09.29 0 0 3195

Mondjuk az is kérdés, hogy mit értesz takaróféleség alatt. Gondolom, felső szigetelésnek használnád. Ilyen célra személy szerint én vagy 9-10 centiméternyi nádtáblát vagy ugyanennyi nikecell-t tettem föléjük (ennyi fér a menekülőtérbe), a kereteken fönn hagyom az év közben használt fóliát, afölött a rostaszövetet (ez nekem eleve nem is a kereteken van, hanem magán a fiókon, azzal azonos külső méretű), így ha kicsit bezugolják a keretek és a fólia közötti részt, akkor léputcát is könnyebben váltanak télen.

Ha felülről is kapnak levegőt, az azt jelenti, hogy a hideg bejön alul, a meleg meg kimegy fölül, ami a lehető legrosszabb forgatókönyv.

Előzmény: Cicabarát10 (3192)
Cicabarát10 Creative Commons License 2016.09.28 0 0 3194

Rendben, köszönöm.

Előzmény: Kempingez (3193)
Kempingez Creative Commons License 2016.09.28 0 0 3193

A levegőt a kijárón kapják, a kijáróra szerelj egérrácsot. http://www.meheszbolt-tamasi.hu/kijaro-szukito-zaro/kijaro-szukito-1-es Innen válszthatol megfelelő méretűt. 

 

A keretek tetejét fóliával szoktok takarni ( nem csak télen), arra kerül a szigetelő, ki mit használ. 

Előzmény: Cicabarát10 (3192)
Cicabarát10 Creative Commons License 2016.09.28 0 0 3192

Sziasztok! a fél nb kaptáromba vágtam olyan kartonpapírt, ami teljesen lefedi a fiókok közti részt,  most  ilyen fekete szigetelő lap van a keretek tetején, arra megy majd ez a kartonlap, arra pedig egy ilyen takaróféleség. A kérdésem az lenne, hogy ez így sok mert mondjuk túl kevés levegő jut be, és így a méhek megfulladhatnak vagy ez így jó lesz télire. (Bocs a sok kérdésért, de viszonylag nem sok segítségem van, én meg még kezdő lennék.)

gooldi Creative Commons License 2016.09.28 0 0 3191

De sajnos el kell azt is mondta az állatorvos...

 

Előzmény: Kempingez (3190)
Kempingez Creative Commons License 2016.09.27 0 0 3190

Ezt szerintem előre nem lehet tudni, de az sem biztos hogy magát a kaptárakat is el kell égetni. 

Előzmény: gooldi (3189)
gooldi Creative Commons License 2016.09.26 0 0 3189

Sziasztok, Ki tudja ha nyúlóst állapítanak meg mennyit fizetnek a kaptárakért?

Kempingez Creative Commons License 2016.09.24 0 0 3188

A minimum élelem, NB keretméretre vonatkoztatva, telelő léputcánként 2 kg. Ilyenkor már nincs rajzás, de mint írtad is csak egy jóhelyen lévő bölcső van. Ez váltóbölcsőre utal, ha még az anya megvan és petézik akkor csak eltávolítod a bölcsőt, ha már nincs anya sem. Akkor egyesíteni kell egy anyás családdal. De szerintem ebben az esetben pótbölcsőből több lenne. A váltóbölcsőből esetlegesen kikeklő anyának, már nem lenne módja a párzásra, egyrészt here, és megfelelő időjárás híánya miatt. 

Előzmény: Cicabarát10 (3187)
Cicabarát10 Creative Commons License 2016.09.24 0 0 3187

Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy mennyi élelemmel élik túl a telet a méhek (elegendő népességgel), illetve most előfordúlhat e rajzás mert a kaptáramban van egy bőlcső, ami közèpen van tehát nem rajbőlcső, vagy esetleg csak elpusztult  az anyjuk esetleg szórakozásból épitenek bőlcsőt. 

Cirkusz01 Creative Commons License 2016.09.02 0 0 3186

Szia ! Köszi ! tényleg ezen sokkal jobb,már jól látszik a képnek minden részlete.

  Köszönöm !

Előzmény: Táborozó (3185)
Táborozó Creative Commons License 2016.09.02 0 0 3185

Nem kell ahhoz semmi csak kattincs rá a képre, bal egérgombbal. már nagyobb méretben láthatod a képet, ekkor a monitor jobb felső sarkában látható,  karikában átlós nyíl ikon, ezzel már teljes képernyős nézetre is  nyagyíthatók a képek. 

Előzmény: Cirkusz01 (3183)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.01 0 0 3184

Ezek darazsak. Van darázs-spray eléggé hatékony.

Előzmény: balibaba1 (3175)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.09.01 0 0 3183

Sziasztok !Igazatok van,sajnos az én gépemen nem tudtam tovább nagyítani. Hozzá teszem darazsakat,sem láttam még így szétterülve.Idáig a kora reggeli órákban is összehúzódva volt mind amit elrendeztem. Valamit ki kell találnom  nekem is az ilyen,és a hasonló képek nagyítására,finomítására.

Van Photoshop.- om ,de a letöltést nem tudtam meg oldani.Képlopó meg nincs a gépemen.

 Üdv

Előzmény: balibaba1 (3175)
balibaba1 Creative Commons License 2016.09.01 0 0 3182

Kozben ujra megvizsgaltam, darazsak. Viszo t 4 masik ekkora gyulekezest talaltam a hazat korbejarva, es meg mindig nem ertem mit keresnek ott.. Ott van a feszkuk, esetleg most keresik a feszeknek valo helyet? Van barmi ertelme darazsirtoval lefujni oket akkor ha a kiralynot nem bantom?

Deryan Creative Commons License 2016.09.01 0 0 3181

Ezeket én is inkább darazsaknak nézem.

Biztosan odasüt majd a nap és felmelegszenek.

A tárolónk padlásának az ajtónyílása felett éppen így várták a reggeli órában a napsütést. Az ajtó

mögött pedig egy tenyérnyi darázsfészek volt. Sprayvel el is intéztük őket.

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Val%C3%B3di_darazsak

 

A szárnyukat leszorítva tartották, mint a fotódon is látható.

A méheket én egymáson, kupacban látom a kaptárbejáratnál esténként, estefelé.

A darazsak viszont így terítve várakoztak a napsütésre. 

 

 

Előzmény: balibaba1 (3175)
evodia2010 Creative Commons License 2016.09.01 0 0 3180

Méhek nem ilyen csíkosak és nincs ilyen hosszú lábuk. :)

 

Jam Clerk Creative Commons License 2016.09.01 0 0 3179

Elég keskeny a potrohuk, a csíkjaik is feltűnőek, és az egyedek igen hasonlóak egymáshoz, úgyhogy a kép alapján én darázsra tippelnék, bár tényleg lehetne jobb képet is csinálni, pl. a "zoom" nevű funkcióval :)

A méhcsaládot alkotó méhek külalakja szerintem ilyenkor már nem ennyire egységes, van köztük vékonyabb és vastagabb, feketés vagy barnás potrohú is, esetleg vörösbarna csíkokkal (tudtommal ezak a "téli" méhek), meg az (fa)eresz alatti csoportosulás is inkább darazsakra jellemző (nekik az is megfelel, míg a méhek elméletileg a zártabb helyeken, faodvakban, padlásokon telelő- és életképesebbek), gondolom, eleve inkább az ilyen helyekre költözik egy család. Bár tavaly láttam egy családot egy szabadon álló fa tetején, egy ágon fészket építeni, tettem is föl képet róluk, de azok januárra el is pusztultak.

Előzmény: balibaba1 (3178)
balibaba1 Creative Commons License 2016.09.01 0 0 3178

Köszönöm a választ mindkettőtöknek.

Na most akkor mik? :)

tudom a kép nem a legjobb minőségű eldönteni, esetleg a viselkedésből lehet kövtkeztetni rá? 

A méhek tudom hogy náha "megjelennek" így, de a darazsak is csinálnak hasonlót?

evodia2010 Creative Commons License 2016.09.01 0 0 3177

Bakker, ezek darazsak. remélem Cirkusz nem ilyeneket tart....

Lánggal itt nem lehet, de darázsirtó spray elintézi őket.

 

Előzmény: balibaba1 (3175)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.09.01 0 0 3176

Szia Ezek méhek,de nincsenek olyan sokan. Keress egy méhészt a közeledbe.Bár lehet,hogy már ott sincsenek. Amennyiben nem ismersz egyet sem,akkor az önkormányzatnál ebben is tudnak segíteni.

Minden esetre nem kell félni. Még a darazsak sem támadnak ok nélkül,nem hogy a méhek.

 Üdv

Előzmény: balibaba1 (3175)
balibaba1 Creative Commons License 2016.09.01 0 0 3175

Sziasztok Méhészek segítsetek nekem légyszíves. Ma reggel ez fogadott  kertben, sajnos jobb fotót nem sikerült csinálni mert nem mertem közelebb menni. 

Darazsak vag méhek ezek és egyáltlán mit csinálnak?? Nem kaptárban lenne a a helyük? Talám épp költöznek?

 

Köszönöm mindenkinek a segitséget

Táborozó Creative Commons License 2016.08.27 0 0 3174

Azért ezeket a tényeket kicsit lehet árnyalni, ilyenkor még csak 1:1 arányú sziruppal etetünk. Igaz szeptembertől már érdemes 1,5:1-re váltani. Az egérrács ilyenkor még nem kell! Most még elég  a szűkítős oldalával alaklmazni de még az sem feltétlen kell. Még sok helyen vannak herék, azok elűzését is akadályozná az egérrács, de ami lényegesebb hogy még szükség van a az intenzív szellőzésre, a meleg napok miatt. Gyengébb egységeknél lehet szűkíteni akijárókat szivaccsal a felére, illetve szükséges mértékben. Telelő léputcánként igaz a 2 négyzet cm-er, felső kijáró esetén, alsónál ez a duplája. Kicsit még odébb van. A kijárók szűkítését, több lépcsőben szoktam végezni, nincs pontos szabály, mert nem csak naptár, hanem hordás, és hőmérséklet, és család erőség függő is. 

Az egérrácsot elég a nappali kirepülések megszűnése előtt valamicskével felrakni. De október közepétől lehet általában már gondolkodni rajta. Nincs az az öngyilkos hajlamú rágcsáló, aki bátorkodna az aktív időszakban a kaptárba merészkedni. Rögtön az életével fizetne. 

Előzmény: Cirkusz01 (3162)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.08.26 0 0 3173

Szia! Igazából egy nap kell a rendbe rakáshoz.  Ehhez olyan hely is kell ahol a méhészetet ideiglenesen felehet állítani. Kb 1-200 méterre a balesettől.Az se árt,ha a kifolyt mézet rendesen feltakarítják. Szóval mi méhészek ezt tudjuk,de ehhez jó pár segítő kész méhész kell,aki épp akkor ráér.A hiányzó fiókokat is pótolni kell minél előbb. A kavarodást sajnos ez sem szünteti meg,csak kicsit távolabbra kerül az úttól.Na meg a műszaki mentést is jócskán vissza fogja.

Ezeket kell a mentés parancsnokának figyelembe venni. Gondolom át is gondolta,átgondolták ,mielőtt a tűzhöz folyamodtak.

 Üdv

Előzmény: oofalu (3171)
Táborozó Creative Commons License 2016.08.26 0 0 3172

A részletek ismerete nélkül  nem igazán lehet véleményt mondani, de van azért sejtésem hogy a méhek is nagyon belehetnek vadulva ilyenkor. Több tucatnyi kaptár is ha erőteljesen sérül roncsolódik, van ott kavalkád rendesen. Ha belegondolsz abba hogy sokkal kevesebb "háborgatásra" is támadnak a méhek. Például elég ha motoros fűkaszával beleérsz egy kaptárlábba, a következő pillnatban már ömlenek támadni.

Teljesen más szituáció, egy ilyen szerencsétlenség esetén bánni a méhekkel, mint a hétköznapi beavatkozások során. De hangsúlyozom hogy mindez részünkről csak hetyengés, mert erről a gazda tudna nyilatkozni hogy valójában mi is történt. Nem friss eset ez, még májusban történt, más fórumokon már kitárgyalták  a témát, moralizálgattak rajta egy darabig, de  asszem ott sem tudtak igazából dűlőre jutni, a történtekkel kapcsolatban, hogy mit lehetett volna, vagy mit nem. 

Előzmény: oofalu (3171)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!