Keresés

Részletes keresés

csoer Creative Commons License 2022.09.03 0 0 28763

Igen, értem amit mondasz.

A gombás problémára én a felszívódó gombaölőszereket és a rézoxiklorid (ha jól írom) használom és fogom használni.

Én is az Osteen vettem, a kertész szerint alapvetően a hidegtűrésben van némi különbség.

 

Mangó

Habár hűvösebb mérsékelt éghajlaton igazi kihívás lehet termeszteni a rövid termőidőszakok miatt, a szubtrópusi kertekből nem hiányozhatnak a törpe mangófák. Ezek durván 2-4 méter magasra nőnek meg a szabad talajban, növénytartóban pedig természetesen kisebbek is lehetnek. Az Irwint és a Nam Doc Mai-t a legjobb növénytartóban nevelhető változatoknak, de ki lehet próbálni még a King Thai, a Glenn, a Clgshal, Carrie, és Palmer fajtákat is. A mangókat közvetlenül szüretelés után érdemes fogyasztani.

 

A törpe mangófa legfeljebb 2-4 m magasra nő, ez teszi alkalmassá a konténeres nevelésre. Közülük sok helyen az Irwin és a Nam Doc Mai a legnépszerűbbek, de olyan fajtákkal is próbát tehetünk, mint a King Thai, a Carrie, a Cogshall, a Glenn, a Neelam vagy a Palmer.

 

Máshol ezt írják:

A faiskolában nevelt fák általában be vannak oltva, így 3-4 éven belül termést kellene hozniuk.  A magról nőtt csemetéknek talán szükségük lesz 5-8 évre is, ahhoz hogy termővé váljanak. A magról nőtt csemeték sokkal nagyobbra nőnek és erősebbek, mint a faiskolában vett fák, ezen kívül ellenálló gyökérrendszerük van.

Előzmény: evodia2010 (28762)
evodia2010 Creative Commons License 2022.09.03 0 0 28762

A leírásokban ott van, hogy melyik mekkorára nő, meg hogy poly- vagy monoembrionic.

 

Seeds: There are two distinct seed types among mango cultivars. Mangoes originating on the northern plains of India, in Florida, Israel and South Africa generally have seeds with a single embryo and are called monoembryonic. The single embryo is the result of cross-pollination, a sexual process, and combines the traits of the male and female parents. Seedlings of monoembryonic mangoes will differ from the parent tree. Mangoes originating in Southeast Asia generally have seeds with multiple embryos, and are called polyembryonic. One embryo is of sexual origin, while the other embryos come from the maternal tissue and are identical to the mother tree. Polyembryonic cultivars have traditionally been grown from seed in many countries.

 

Boltban árult fajták (Keitt, Palmer) mind nagy növésűek, valószínűleg a magoncuk is az.

Néha van Ataulfó bio mangó Lidl-ben, talán az kisebb növésű, de az sem törpe.

Anger kertészetnél Keitt és Osteen volt. Én az utóbbit vettem.

 

A mangóbetegség ami könnyen előjön itt.

 

Előzmény: csoer (28761)
csoer Creative Commons License 2022.09.03 0 0 28761

Köszi az infót és jól jött a beszerzéssel kapcsolatos info is.

Végignéztem a neten, szép számmal van betegsége, de szinte mindegyiknek.

Egy közel 5 éves termő kávéfát (előző években közel 40 dkg kévét is szüreteltem) kellet kidobni tetű fertőzés miatt.

Pedig úgy gondolná az ember, nem nagy dolog. Mindent bevetettem, tövig visszavágtam, rovarirtóval mostam le rendszeresen és semmi.

Szóval tudom, nem egyszerű különleges, trópusi növények dézsában (cserépben) tartása.

Sok sikert hozzá neked.

De még egy szót, nem tudni egy oltott, kertészetben vásárolt Mangó esetén, hogy "normál" vagy törpe fajta.

Azt olvastam, általában a kertészetek törpe fajtákat árusítanak.

 

Előzmény: evodia2010 (28760)
evodia2010 Creative Commons License 2022.09.02 0 0 28760

Ami mangó probléma szokott lenni, az a friss hajtásokon megjelenő kis élősködők, meg egy gombásodási probléma, ami pöttyösödéssel jár először. Levelet és gyümölcsöt is támad. Interneten megtalálható...

Előzmény: csoer (28758)
Apuleius Creative Commons License 2022.09.01 0 0 28759

Igazából minden csak a rendelkezésre álló hely függvénye. Nálam sajnos egész egyszerűen nem megoldható 3 méteres növények teleltetése, de nagyjából csak és kizárólag ez tart vissza attól, hogy ilyen méretű mangót vagy licsit vegyek :-)

Mondjuk papayáim vannak, azokkal sem tudom mihez kezdek, ha megnőnek :-)

Szuper vásárt csináltál szerintem ezekkel a növényekkel.

Előzmény: csoer (28758)
csoer Creative Commons License 2022.09.01 0 0 28758

Igen, értem.

Végül is örültem, hogy a Litshi termő korban van és a Mangó oltott és közel 3 éves.

A Mangóról írják, hogy elágazáshoz kell a metszés, én is fogom metszegetni.

Max 3 méter magasságra alakítom. Írják a pára igényét, de nem gond. Kevésbé páraigényes, mint a Papaya.

A Papayám is közel 3 méteres, és vígan elvan és minden évben terem. A Mangó ilyen módon nem problémás.

Előzmény: Apuleius (28756)
evodia2010 Creative Commons License 2022.08.31 0 0 28757

Hát ezzel a bazi nagy mangóval nekem is lesz problémám.

Attól félek még, hogy nagyobb páratartalom kell neki, mint a szabadban.

A kertészetben üvegházban volt, láthatóan szerette.

Nálam rögtön megjelent száradási nyom.

Szóval lesz kihívás. Na meg a teleltetés.

Régen, amikor voltak mangó magoncaim, azok irodai ablakot jól bírták télen-nyáron.

Nem bírták viszont a mediterrán teleltetést, de hát trópusi növények... 

 

Előzmény: Apuleius (28756)
Apuleius Creative Commons License 2022.08.31 0 0 28756

Köszi szépen, akkor ez tényleg nagyon jó vétel volt. Még a 15 ezer körüli eredeti ár sem halálos (sok helyen 20 ezer fölött árulják), féláron pedig szinte ajándék :-) Az Örshöz közeli New Garden kertészetben is leakciózták a trópusi gyümölcstermőket, 40%-kal olcsóbban lehet talán még mindig kapni cserimoját és szamócaguavákat, de  a 20 ezer körüli alapár miatt még így sem olyan olcsók.

Nálam sajnos csak törpe mangó jöhetne szóba, mert annyi egyéb trópusi gyümölcstermőm van, hogy egy ekkora mangót egész egyszerűen nem tudnék már hol teleltetni (a licsi már eleve szóba sem jöhet). Törpe mangót viszont még nem igazán láttam semelyik kertészet vagy online kertészet kínálatában.

Előzmény: csoer (28753)
JHutter Creative Commons License 2022.08.31 0 0 28755

Nyárvégi képek...

csoer Creative Commons License 2022.08.31 0 0 28754

Sajnálom, mai nappal be is lett fejezve az akció.

Előzmény: vinik táltos (28751)
csoer Creative Commons License 2022.08.31 0 0 28753

A mangó 14950 volt az eredeti és 50 százalék lejött az árból.

Közel 7500 egy kb 2 méteres oltott mangóért, ami kb 3 éves (ha nem több) nem túl magas ár szerintem.

A Litshi 12950 volt és annak is a fele lett fizetve.

Előzmény: Apuleius (28752)
Apuleius Creative Commons License 2022.08.30 0 0 28752

Megkérdezhetem, hogy mennyi volt a mangók eredeti ára, s mennyiért lehetett most megvenni?

Előzmény: csoer (28750)
vinik táltos Creative Commons License 2022.08.30 0 0 28751

Fáj a szívem, Hatvanból nem jutok oda egyszerűen...

Előzmény: csoer (28750)
csoer Creative Commons License 2022.08.30 0 0 28750

Ma visszamentem a kertészetbe, vettem még egy Guajava szép példányt és a Mangó, Litchi, Guajava 3 pálmacserepet.

Pálmacserepek a tökéletes választás, és ma még az is fél áron.

Előzmény: csoer (28749)
csoer Creative Commons License 2022.08.28 0 0 28749

Igen, mindkettő oltvány, kb 3 évesek.

A licsin már volt kezdő termés is.

A mangó várhatóan 1-2 év termőre fordulása.

Én is vettem mindkettőből, volt még bőven választék.

Előzmény: csoer (28748)
csoer Creative Commons License 2022.08.28 0 0 28748

Nagy kérdés, a Licsi és a Mangó magonc, vagy oltvány.

Az is lényeges, hogy kb hány évesek, mert a termőre fordulásuknál meghatározó.

Előzmény: evodia2010 (28746)
csoer Creative Commons License 2022.08.27 0 0 28747

Kicsi a világ, én tavasszal ámultam el a hatalmas kínálatukon.

Mivel majd minden fajtából már volt, így csak egy szépséges mandarint vettem.

Előzmény: evodia2010 (28746)
evodia2010 Creative Commons License 2022.08.27 0 0 28746

Fólia konténert házilag is lehet készíteni/hegeszteni.

Más: Anger kertészetben (Bp. XVII ker) citrus és trópusi növény akció aug. végéig.

Már én is lecsúsztam róla ma, de amik még voltak:

- citrus sinensis

- ausztrál kaviár citrom

- volt egy moro vérnarancs, amit szerettem volna, de nem volt szép

- rengeteg sárkánygyümölcs

- mangó (sok Keitt, kevés osteen)

- licsi stb.

- vörös citrom elfogyott

Végül egy licsivel és mangóval távoztam...

Sajnos nem törpe mangó, ráadásul 40-50 cm magasan oltották

https://www.facebook.com/angerkerteszet

csoer Creative Commons License 2022.08.27 0 0 28745
Előzmény: csoer (28744)
csoer Creative Commons License 2022.08.27 0 0 28744

Ezzel még nem találkoztam, érdekelne, megpróbálom fellelni.

Ha a totyakos alatt a fóliakonténer formáját érted.

Előzmény: beetee (28743)
beetee Creative Commons License 2022.08.27 0 0 28743

totyakosabb konténerek is vannak, de nehezebb őket feltalálni.

Előzmény: csoer (28741)
beetee Creative Commons License 2022.08.27 0 0 28742

fóliakonténerek között van azért különbség és választék is (néha)

A trükkjük az, hogy egy speciális origami hajtogatással az alján egész sarkos, cserépszerű alakot vesznek fel. Persze párhuzamos oldalfalakkal.

Mivel lapra hajtogatva egy kosárban elfér annyi, amennyi cserépből egy teherkocsiban, plusz a bekerülési áruk is kedvezőbb :))) persze elterjednek.

 

A kertészetekben is megkönnyítik a munkát azoknál a kultúráknál, amit több cserépméreten keresztül nevelnek. Mert a kiszolgált cserepeket vagy nem használják fel, vagy csak fertőtlenítés (költség) után lehetne. Ezt meg egyszerűen leszedik, vagy levágják két mozdulattal és mehet a földlabda a nagyobb átmérőbe.

 

Én is szereztem már be ilyet. Praktikus.

csoer Creative Commons License 2022.08.27 0 0 28741

Köszönöm a válaszodat, megnéztem. 

Apróság talán, de a fóliakonténer igen mély és egyenes falú edényt igényelne, mint például a pálma cserepek.

Egyébként a kínálat bőséges és nem drága.

Előzmény: Amita13 (28738)
csoer Creative Commons License 2022.08.27 0 0 28740

Köszi a válaszod, tehát kispórolják a cserepet, megvétel után rögtön cserépbe érdemes ültetni.

Előzmény: Ali-bá (28737)
Amita13 Creative Commons License 2022.08.26 0 0 28739

Valahogy így. :)

 

 

 

Előzmény: Ali-bá (28737)
Amita13 Creative Commons License 2022.08.26 0 0 28738

Ha benézel a linkelt oldalra, ott látod. Utóbbi időben (meg azért régebben is volt ilyen) egyre gyakoribb, nem csak citrusoknál, hogy ilyen hibridmegoldásban kínálják a csemetéket a kertészetek. Ez nem cserepes, de nem is szabadgyökerű csemete. 

Előzmény: csoer (28736)
Ali-bá Creative Commons License 2022.08.26 0 2 28737

Leánykori neve 'fóliazacskó'.

Előzmény: csoer (28736)
csoer Creative Commons License 2022.08.26 -1 0 28736

Mit jelent a fóliakonténer?

Előzmény: Amita13 (28735)
Amita13 Creative Commons License 2022.08.25 0 0 28735

Én momentán nem tervezek bővíteni, csak osztottam a lehetőséget, hátha van, akit érdekel. Azt viszont tudom, régebben itt a fórumon is volt róla szó, hogy kinek mi jön be: van, aki a magastörzsest szereti, van, aki az alacsonyabbat. A fóliakonténerest is be lehet szoktatni cserépbe, tudtommal, így akinek az tetszik vehet ilyet, habár az ilyen az kiültetésre szánt csemete.

Az biztos, hogy lesz még engedmény, ha nem tudják telelteni, amit rendeltek, de ez az 5000/db ár igen kedvező már most, szerintem. 

Előzmény: ZV100 (28734)
ZV100 Creative Commons License 2022.08.25 0 0 28734

Azért ha jobban megnézed fóliakonténeres magas törzsre oltott ültetvényekre szánt példányok, lesz még ott alkura lehetőség, sok beragadt citrus várja a telet, én inkább ajánlanám az alacsony törzses 20-as cserépben lévő citrusokat, azzal jobban jársz...

Előzmény: Amita13 (28733)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!