Keresés

Részletes keresés

BringasLevy Creative Commons License 2011.09.27 0 0 20244

Sosem mondtam, hogy tájékozott vagyok. De valahogy ez a 99éves Ople mégis kapott rendszámot. Lehet, hogy az OT-re más szabályok megengedőbbek? Nem tudom. Mindenesetre betegesnek látom az elvárást, hogy egy ilyen autó akár ne közlekedhessen csak a kora miatt, vagy meg kelljen változtatni ilyen mértékben. Ezen az autün, feltehetően módja sincsen a féklámpa kialakításának. 

Előzmény: Macika (20240)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20243

Tudom.

 

De itt napokon át arról voltam győzködve, hogy a szabály betű szerintr értendő. 

 

Most, hogy meg lettem végre győzve, látom ám, hogy kár is itt vitázni a mellényről, mert a forgalomban lévő autók 99.99999% nem is vehetne részt a forgalomban. :-)  

Előzmény: Törölt nick (20242)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20242

No ez is az az eset, amit anddnak címezve, de végülis mindenkinek írtam. A szabály nem tilt/nem enged/nem kötelez. B szabály nem tilt/nem enged/nem kötelez. Ám A+B együtt tilthat, engedhet, kötelezhet olyant/olyanra, ami csak a két szabály együtteséből következik.

Az idézetben a KRESZ meghatározza, hogy nem szabad a környezetet rongáló, szennyező járművel közlekedni.

Egy másik törvény, rendelet stb. meg meghatározza, mi számít rongálásnak, s mi környezetszennyezésnek.

Előzmény: BringasLevy (20239)
Macika Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20241

Mondd csak, kötözködés ELŐTT elolvastad a 20232-t???

Előzmény: Pitrinkó (20238)
Macika Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20240

A KRESZ nem követeli meg konkrétan, de - ne haragudj meg - eléggé tájékozatlanságra vall, ha a KRESZ-től várod az ilyen szabályzásokat...

 

Szóval lásd még KÖHÉM6 64-65. §.

Előzmény: BringasLevy (20230)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20239

Biztosan én vagyok türelmetlen, de erre miért nincsen válasz senkitől??? :-(

 

A járművek közlekedésben való részvételének a feltételei

 

5. § (1) A közlekedésben olyan járművel szabad részt venni,

a) amelynek jogszabályban meghatározott érvényes hatósági engedélye van;

b) amelyre külön jogszabályban meghatározott számú, típusú és elhelyezésű hatósági jelzés(ek) [rendszámtábla(ák)] van(nak) felszerelve;

c) amely a jogszabályban meghatározott műszaki és környezetvédelmi feltételeknek megfelel;

d) amely az utat és tartozékait nem rongálja és azok környezetét nem szennyezi;

e) amely megfelel a (9) bekezdésben meghatározott feltételnek.

(2) A jármű vezetője, mielőtt a járművel a telephelyről (így különösen a garázsból) elindul, köteles a kormányberendezés, a fékberendezés, a gumiabroncsok, valamint a kötelezően előírt világító- és fényjelző berendezések állapotát (működését), továbbá a hatósági jelzés(ek) [rendszámtábla(ák)] meglétét, állapotát - az adott körülmények között indokolt módon - ellenőrizni.

(3) Ha a jármű az (1) bekezdésben foglalt rendelkezéseknek nem felel meg;

a) az üzemben tartó nem engedheti meg, hogy a vezető a járművel elinduljon és az elindulást köteles megakadályozni;

b) a vezető a járművel nem indulhat el és az elindulásra vonatkozó utasítás végrehajtását köteles megtagadni.

(4) A jármű hatósági engedélyét - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a vezetőnek vezetés közben magánál kell tartania.

(5) A hatósági jelzés(eke)t [rendszámtábla(áka)t] a járművön a felszerelésére kijelölt helyen, jól olvasható állapotban kell tartani, azt megváltoztatni, letakarni vagy jogosulatlanul eltávolítani tilos.

(6) A külföldre távozó magyar rendszámú gépjárművet - a „H” betűt feltüntető - államjelzéssel kell ellátni.

(7) A Magyar Köztársaság területén csak olyan külföldi rendszámú gépjármű közlekedhet, amelyet a rendszámot kiadó állam jelzésével elláttak.

(8) Rendkívüli időjárás, természeti körülmények (havazás, jegesedés, árvíz stb.) esetén a közúti járműveknek a Magyar Köztársaság területére történő beléptetése - külön jogszabály alapján - feltételhez köthető vagy korlátozható.

(9) A magyar hatósági jelzéssel ellátott gépjárművön - ide nem értve a DT és a CK betűjelű rendszámtáblával közlekedő gépjárművet - nem lehet olyan jelzést - így különösen CD jelzésű matricát - feltüntetni, amely arra utal, hogy a gépjármű a Magyarországon működő diplomáciai és konzuli képviseletek, nemzetközi szervezetek vagy ezek nemzetközi szerződés alapján mentességet élvező tagjának, illetve a mentességet élvező családtagjának használatában van.

 

 

Lehet-e résztvenni a közlekedésben belsőégésű motorral meghajtótt autóval, motorral?

 

 

Pitrinkó Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20238

Mintha valahol azt irtad volna, te szoktál motorral közlekedni.

Az jármű.

Van elől rendszámod?

Előzmény: Macika (20226)
Macika Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20237

Te OPNI!

Kinek is mondtad, hogy nyugágy kell????

Előzmény: Törölt nick (20233)
Macika Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20236

Kötöttpályásra, aztán miért nem????

A villamosokon van féklámpa (és KELL is rá, lévén több utcán is közös a villamossín és az úttest, elég csak Pesterzsébetre gondolni, pl. 30-as villamos vonala). Elég könnyű lenne felkenődni az előtted haladó villamosra, ha váratlanul, forgalmi okokból a megálló előtt fékezne, te meg abból veszed észre, hogy fékezett, hogy nyomja a homlokodat az villamos ütközője...

 

A fogas, hév, metró, földalatti, mind zárt pályás jármű, közúton forgalomban nem vesz részt, ezért féklámpa sem kell rá, ez logikus.

Előzmény: Törölt nick (20231)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20235

Pedig ez továbbra is egy szabályértelmezésről szóló topik, nem pedig életvezetési tanácsokról szóló, hogy hogyan éljünk biztonságosabban, célszerűen mit tartsunk magunknál, stb.

 

Ha Macikát nem is, engem meggyőztél erről. Ennek fényében mi a véleményed a KRESZ 5§ (1) d) amely az utat és tartozékait nem rongálja és azok környezetét nem szennyezi; -ről?

 

Belsőégésű motorral meghajtott jármű, vagy gépjármű közlekedhet, vagy sem a KRESZ alapján?

Előzmény: Törölt nick (20233)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20234

Ott a pont, köszönöm.

 

Nem tudom, hogy ezen az Opelen miért egy rendszám van. Szerintem nem is ez a fő kérdés.

 

Előzmény: Macika (20232)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20233

És mivel egy jármű a legritkább esetben 2-3 km-es távon közlekedik lakott területen kívül, ezért bármi megtörténthet út közben.

Mert nagyon nem életszerű, hogy 3-4 percre távolodsz el csak a lakásodtól a járműveddel. 

 

Tudod rohadtul nem érdekel, hogy neked mi az életszerű.

Én naponta járok lakott területen kívülre 6 km-t, ami már a két végpont, nem is a városhatár.

Persze ez biztosan nem életszerű, pedig bő másfél évtizede művelem. Biztosan velem van a baj...

 

És dünnyöghetsz itt arról, hogy mi van, ha...., meg ha..., meg ha...

Én leírtam egy esetet. Tudom fájna megválaszolni mert borítaná az eddigieket.

 

Pedig ez továbbra is egy szabályértelmezésről szóló topik, nem pedig életvezetési tanácsokról szóló, hogy hogyan éljünk biztonságosabban, célszerűen mit tartsunk magunknál, stb.

Előzmény: Macika (20201)
Macika Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20232

Nem minden ám a KRESZ, nem ártana ismerni a KÖHÉM6-ost sem.

 

"Hatósági jelzések elhelyezésére vonatkozó üzemeltetési műszaki feltételek 
...
Hatósági jelzések elhelyezésére vonatkozó további műszaki feltételek 
28. § (1) A gépjárművet, a mezőgazdasági vontatót, a lassú járművet és a pótkocsit úgy kell kialakítani, hogy arra a hatósági jelzés - a (2) bekezdésben foglalt rendelkezéseknek megfelelően - felszerelhető legyen. 
(2) A hatósági jelzést, illetőleg annak tartószerkezetét a lassú járműre elöl, az oldalkocsi nélküli motorkerékpárra és a pótkocsira hátul, a többi gépjárműre és a mezőgazdasági vontatóra elöl és hátul, a jármű hosszirányú függőleges felezősíkjában, vagy attól balra, oldalkocsis motorkerékpárra az oldalkocsin elöl, a motorkerékpáron hátul úgy kell elhelyezni, hogy a hatósági jelzés síkja a jármű hossztengelyére merőleges és megközelítően függőleges helyzetű legyen, a járművön túl ne nyúljon, legalsó pontja az úttest szintjétől legalább 0,30 méter, legfelső pontja az úttest szintjétől legfeljebb - amennyiben a felépítmény szerkezeti kialakítása ezt lehetővé teszi - 1,50 méter magasságban és olyan helyen legyen, ahol könnyen leolvasható."

 

Szerintem eléggé pontosan van definiálva, nem?

Előzmény: BringasLevy (20228)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20231

Kötötpályásra sem (villamos, fogas, hév, metró/földalatti).

Előzmény: Macika (20229)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20230

Köszi.

 

Az imént derítettük ki, hogy a KRESZ NEM követeli meg a féklámpát, csak azt, hogy ha van, akkor működjön is. Ha nincsen, akkor működnie sem kell...

Ha tudsz egyéb szabályt, ami szerint egy 99éves Opelen kötelező a féklámpa, varom a paragrafus számot.

 

De várom a válaszodat arra is, hogy a KRESZ egyértelmű tíltása ellenére, milyen jogalappal közlekednek a belső égésű motorral meghajtott járművek, gépjárművek!

 

 

Előzmény: Macika (20229)
Macika Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20229

Ír a KRESZ olyat, hogy miként kell a vezetőnek jeleznie a megállást, ha nincsen féklámpa?

 

Nem, nincs ilyen kézi/karjelzés, mivel szgk nem közlekedhet féklámpa nélkül.

Három járműfajtáról tudok, amelyiknél nem kötelező a féklámpa, az egyik az állati erővel vont jármű, a másik a kerékpár, a harmadik a segmot.

A lassú járművekre, közúti forgalomban részt vevő mezőgazdasági járművekre, egyebekre már mindre kell.

Előzmény: BringasLevy (20214)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20228
Előzmény: Macika (20226)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20227

Mint pl motorkerékpár? ....Izé, bocs. Az nem jármű. Az gépjármű...

 

Akkor helyesbítek. Segédmotorkerékpárra gondolsz, vagy kerékpárra?

Előzmény: Macika (20226)
Macika Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20226

Khmmm, forgalomban, közterületen a magyar jogszabályok szerint csak az a jármű vehet részt, amelyen elöl is, hátul is van rendszám.

Előzmény: BringasLevy (20221)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20225

Ezt csúnyán elkapkodtam, bocs, késő van!

 

Hogy nézhetnénk másként, mint betű szerint? :-)

 

Nem régen, éppen itt tanúltam meg, hogy a józan ész, meg életszerűség semmit nem ér a szabályok betű szerinti megfogalmazásával szemben. 

 

Meghajoltam az érvek előtt, és éppen ezen szemlélet igazolásaként hoztam ezt a példát.

 

Örülök, hogy egyetértünk abban, hogy lehet féklámpa nélkűl is közlekedn! Bár még mindig nem értem, hogy van-e erre egyezményes jelzés, ha az ilyen jármű fékez. :-)

 

De nézzünk rögtön egy másik szabályt! Ahogy tanúltam, betű szerint!!!!

 

KRESZ

 

5§ (1) d) amely az utat és tartozékait nem rongálja és azok környezetét nem szennyezi;

 

Melyik az a belsőégésű motorral ellátot/meghajtott jármű, vagy gépjármű amelyik nem szennyezi a környezetét és így részt vehet a közlekedésben??? :-)

 

Mert ügye a szabályokat betű szerint kell értelmezni!

 

(Bocs a csavarokért és a kereszt kérdésekért!) 

 

 

Előzmény: BringasLevy (20224)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20224

Hogy nézhatnénk másként, mint betű szerint? :-)

 

Nem régen, éppen itt tanúltam meg, hogy a józan ész, meg életszerüség semmit nem ér a szabályok betü szerinti megfogalmazásával. 

 

Meghajoltam az érvek előtt, és éppen ezen szemlélet igazolásaként hoztam ezt a példát.

 

Örülök, hogy egyetértünk abban, hogy lehet féklámpa nélkül is közlekedn! bár még mindig nem értem, hogy van-e erre egyezményes jelzés, ha az ilyen jármű fékez. :-)

 

De nézzünk rögtön egy másik szabályt! Ahogy tanúltam, betű szerint!!!!

 

KRESZ

 

5§ (1) d) amely az utat és tartozékait nem rongálja és azok környezetét nem szennyezi;

 

Melyik az a belsőégésű motorral ellátot jármű, vagy gépjármű amelyik nem szennyezezi a környezetét és így részt vehet a közlekedésben??? :-)

 

Mert ügye a szabályokat betű szerint kell értelmezni!

 

(Bocs a csavarokért és a kereszt kérdésekért!) 

Előzmény: Törölt nick (20223)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20223

Tulajdonképpen igazad van, ha betű szerint vesszük.

 

V. fejezet

Rendkívüli események

Műszaki hiba

56. § (1) A vezető köteles a járművet - lehetőleg olyan helyen, ahol a forgalmat nem akadályozza - haladéktalanul megállítani, ha a jármű olyan hibáját észleli, amely balesethez vezethet, különösen ha elromlott a jármű

a) kormányszerkezete,

b) üzemi fékberendezése,

c) összes féklámpája,

d) irányjelző berendezése, kivéve ha kézzel megfelelő irányjelzés adható,

 

Nem romlott el, hanem nincs.

 

Abban lehet a hiba, hogy a KRESZ nem foglalkozik azzal, milyen járművet lehet forgalomba hozni. Nem vagyok jogász, nem akarok marhaságot összehordani, de lehet, hogy va olyan törvényhely, amely ilyen járművekre vonatkozik, s megkötésekkel megengedi ezek forgalomba állítását, közlekedését.

Előzmény: BringasLevy (20222)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20222

Ez igaz, rosszúl fogalmaztam. 

 

Ha közlekedek, akkor a KRESZ szabályai szerint kell közlekedjek. Persze az család ügyi törvények is vonatkoznak rám, mint a többi, de ezek kevés hatással lehenek arra, hogy mikéntr közlekedem.

 

Ha a KRESZ tiltja a féklámpa nélküli autózást -bár én ilyet nem olvastam ki belőle- akkor nem mehetek olyan autóval, min nincsen féklámpa. Más törvény, pedig nem teheti lehetővé azt.

 

Mit gondolok rosszúl?

Előzmény: Törölt nick (20220)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20221

Hátul van az alján. Az egyik linkelt cikkben van róla fotó...

Előzmény: Törölt nick (20219)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20220

Nem. Ahhoz, hogy jogosítványt kapj, vizsgázni kell KRESZ-ből. A többi rendeletek és törvények is érvényesek rád, függetlenül attól, hogy ismered-e azokat.

Előzmény: BringasLevy (20218)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20219

Nem látok a szememtől. Nincs is rajta rendszám! (Hacsak nem a popóján, de arról meg nincs kép.)

Előzmény: Törölt nick (20215)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20218

Abban ügye egyet értünk, hogy rám -mintközlekedőre- a KRESZ vonatkozik és nem egyéb. Akkor is, ha egy ilyen autót vezetek és akkor is, ha egy ilyen autó mögött megyek. 

Előzmény: Törölt nick (20217)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20217

Bemásoltam a KRESZ ide vonatkozó hatályos rendelkezését. NEM közlekedhet féklámpa nélkül. Lehetséges, hogy a magyar törvényekben van más olyan hely, ami mégis megengedi, de a KRESZ-nek becézett rendeletben nincs.

Előzmény: BringasLevy (20214)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20216

Még ha útvonal engedéllyel is. Forgalomban!

Előzmény: Törölt nick (20215)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.26 0 0 20215

Szerintem, noha van rajta rendszám, külön útvonalengedéllyel közlekedhet. A B1-en az inas ült talán, azért olyan puritán?

Előzmény: BringasLevy (20212)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!