Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16749

Először is milyen fajta szőlő? Az othello bogyói nekem is nagyok, ellentétben a a többi fajtáimmal. Ez fajtajelleg, nem azt jelenti, hogy csak levélre gyúrna. Továbbá vannak sok és kevés zöld munkát igénylő fajták. Lehet ami neked van nagyon erős növekedésű.

 

Továbbá ha tavaly nem volt metszve, biztosan túl lett terhelve és a fürtök kisebbek lehetnek.

 

OFF:

Az othello mitől paraszt szőlő? :)

kb a filoxéra után jöttek be az amerikai szőlők, előtte a kis parasztságnak is a ma már ritkaságnak számító fajtái voltak. Akkor azok most már nemesek, mert ritkák?

Előzmény: sti100 (16747)
cippur Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16748

Műanyag 1.5-2 l-es palack, oldalára kis lyuk vágva, aztán nyakánál fogva felköt. Az aljára kb. 10 cm-nyi édes folyadék. Általában a borfejtéskor megmaradó "seprűt" szoktam kicsit megcukrozni nekik. A lyukon berepül, de ki nem talál és addig röpköd fel-le a palackban amig belefullad. Elég primitív csapda de jobban működik mint amit utoljára vettem a gazdaboltban ráadásul feromonos csalival.

Előzmény: Beer Monster (16743)
sti100 Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16747

az mitől van hogy a tőkém csak levélre gyúr nem bogyóra? éhes? vagy nagyon visszavágtam tavasszal?

3 hete szép sorokat hagytam ott- ma meg 2 sor között nem lehet elmenni, mert 3m t nyúlt a vessző- átkapaszkodik a másik sorba- mi a fenétől levélre hajt ennyire fürt meg mint a mesében- hol van hol nincs- van hogy méterekig semmi :(
telkem: homokkő agyag, meredek. tavaly volt trágya elötte 5 évig semmi.
saszla, csaba gyöngye, favorit, szőlőskertek.


ismerősnél meg a paraszt szőlő: otello rogyásig van fürtel- semmi levél csak fürt- nem is lesz erős bora de legalább lesz :S


tavayltól gondozom. sok elszáradt volt mert tavalyi metszés elmaradt. ezért idén nagon visszavágtam.

u.i ugyan itt heti 3 kazal levél eladó!


JelenikD Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16746

Ez jó ötletnek tűnik, veszek is hétfőn macskakaját meg tálakat!! :)

Előzmény: szölőszem (16741)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16745

Igen még van  ilyen, de nem egy víz álló sőt is  nem időjárás álló. De google biztos többet tud. Én annyit tudok, hogy munkahelyemen viselni kell, és tapasztalatom szerint nem tartós.

Előzmény: Beer Monster (16744)
Beer Monster Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16744

Egy időben lehetett látni nagyon öreg néniken ún. "hajhálót", talán a 70-es, 80-as években. Még gumírozott vagy legalábbis rugalmas pereme is van azt hiszem. Vajon ilyent be lehet ma szerezni? Illetve milyen szövetből készülhetett a hajháló?

Előzmény: szölőszem (16741)
Beer Monster Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16743

Milyen fajta csapdával éred el az eredményt?

Előzmény: cippur (16742)
cippur Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16742

Sziasztok!

 

Nálam őz és nyúl ellen van a magas tőkenevelés.

Madarak ellen a karikásostor és a légpuska. Mivel szinte minden nap kinézek, nagyjából elég.

A darázscsapdákat pedig kiteszem már tavasszal, amint az első lódarazsat meglátom. Állítólag a fészkétől 1 km-n belül röpköd csak, és amikor még éppenhogy építik a fészket, kevesen vannak, könnyebb őket "kiiktatni". Április-májusban még kiürítettem párszáz darabot a csapdákból, mostanra már teljesen eltűntek.

Előzmény: Törölt nick (16730)
szölőszem Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16741

Köszönöm az infókat a CABRIO-val kapcsolatban.

 

hofmann eta:Én évek óta gyártom a kis zsákokat a darazsak és a madarak ellen.

Télen,amikor jobban ráérek,akkor csinálom.Én fehér szúnyoghálóból készítem,először

cső alakura összevarrom saját anyagából húzott szállal,az alját elkötöm,a tetejénél

spárgát  használok elkötésre.Két vagy három méretet készítek.Én inkább darazsak ellen használom a nagyon édes,és vékonyhéjú fajtáknál.Persze ezt csak kiskerti körülmények között lehet megcsinálni.A madarak ellen macskákat használok,már július közepén kajával odaszoktatom a környék összes macskáját/nekem is van kettő/.Ők "őrjáratoznak" éjjel nappal.Nagyon bevált módszer.

juhosttt Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16740

Azért a 2 levél az édes kevés. Egyből elkezdi a 2 levél tövéből a hónaljhajtást hajtani és átveszi a fő hajtás szerepét. Továbbá virágzás után ha csonkázol, akkor lesznek naagy tömött fürtjeid, de ezzel növeled a rothadás veszélyét, és a tőke kondíciója is gyengül. Ha túlzottan a fürtökre nyomod az erőt, a tőke nem raktároz el elég tápanyagot. Van még a gyűrűzés, ezt a fürt alatt szokták csinálni, de itt se elég a 2 levél, mert másképp nem érik be a szőlő... (tapasztalat, tavalyi kísérlet alapján xd)

 

Előzmény: csipesz1960 (16738)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16739

Az ilyen tünetek kék szőlőknél sok féle gond esetén előfordulhat (tápanyaghiány, vírusok, stb)

Pl a paradicsom is terjeszt vmit amitől ilyen lesz a levélzet.

Ha megjelenik és tényleg több tőke pusztult már el, akkor érdemes azonnal kivágni az ilyen tőkét. A metszőollót, kést, kapát ásót pedig fertőtlenítés után használni csak újra a többi szőlőnél, mert ez is egy terjesztési lehetőség, persze ha valóban vmi vírus a gond.

Előzmény: pickup007 (16734)
csipesz1960 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16738

sziasztok. nagyapámék mindig azt mondták, hogy a fürt után

 mindig csak 2 levelet  kell meghagyni utána letörni, hogy

szemre dolgozzon a szölö.most megfogadtam de attol félek,

hogy mivel a levelek nem takarják a szemeket le fog égni.

A képeket elnézve azt látom, hogy máshol is kilátszanak.

Szilárd 76 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16737

Ilyen nálam is van egy tőke, de én foszforhiánynak gondoltam.

Daeril Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16736

Vírus szerintem. Legjobb ha kivágod a tőkéket a tünetek megjelenésekor.

Előzmény: pickup007 (16735)
pickup007 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16735

A képek valamiért lemaradtak!

pickup007 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16734

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni! Az idén vettünk egy kékfrankos szőlőt. Rendszeresen permetezem, de valamiért folyamatosan az ültetvényen megjelennek az alábbi tünetek a tőkéken! Először elszíneződnek a levelek és pár nap alatt leszárad az egész tőke. Mivel kezdő vagyok, nem tudom beazonosítani a betegséget. Nagyon örülnék, ha valaki tudna segíteni! Előre is köszönöm!

juhosttt Creative Commons License 2014.07.04 0 0 16733

Na itt egy kép arról a helyről:

 

 

ez is googles... nem egy hegy, de legalább nem sík vidék.

Előzmény: Cirfandlia (16731)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.04 0 0 16732

Igen van fagylefolyása, egy domboldal a terület nagy része.  van még 1-2 rendezett szőlő erre, fejművelésűek, de azokat sem takarják. Régen az egész terület egybe szőlő volt, csak aztán elhanyagolták, elaprózódtak. Első körben bakator, néró, (talán csóka is), ezerjó fajtákkal próbálkoznék, meg a bakatorhoz egy porzó fajta, amelyik engedélyezve is van.

A nérót dícsérték itt a homokon. A bakator régen a Nyírség fő fajtája volt, ezért szeretném. Az ezerjóról saját tapasztalataim vannak. A téli fagytoktól nem tartok, 
Az ezerjót itt takarás nélkül neveljük. A kertünk pedig alacsonyabban fekszik és sík területű, ellentétben a leendő szőlőssel. Inkább a szárazságtűrés ami fontosabb szempont szerintem.

Előzmény: Cirfandlia (16731)
Cirfandlia Creative Commons License 2014.07.04 0 0 16731

Ja, 5 nagyvárosra a 100 év alatt sokszor változott mérőhelyen, de mindre többé kevésbé jellemző a nagyvárosi klímaadatsor, ami tudjuk mennyire reprezentatív egy külterületi ültetvényre.  A Nyírségi homoki terület meg egyáltalán nem összevethető egyikkel sem, hiszen mezo, makroklimatikusan is más; még a debrecenitől is jócskán eltérhet.

(juhosttt: azért a 129 nem 190, nagyon nem.... kérdés van e fagylefolyás, de ezen a magasságon már azért figyelni kellene a fagytűrőbb fajtákra, vagy takarásra pl. Téli fagyra gondolok elsősorban.)  

Előzmény: Beer Monster (16729)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.04 0 0 16730

A sörétes puska használatához vadász vizsga/engedély szükséges és szüret idején lehet ritkítani a seregélyeket de ezt is csak a legkisebb méretű(12-es) patronnal. Sokat nem ér, egy hatalmas csapatból 1-2 madár ha leesik, de a seregélyek ezt hamar megtanulják és messze elkerülik azokat a helyeket, ahol a durrogást hallják. Viszont előnye, hogy más durranástól is megijednek. A patronokat nálunk a hegyközség osztja, ingyen.

Előzmény: kess__ (16723)
Beer Monster Creative Commons License 2014.07.04 0 0 16729

met.hu -n van archivum 100 évre visszamenőleg.

Előzmény: juhosttt (16726)
kess__ Creative Commons License 2014.07.03 0 0 16728

Köszi, majd írok mailt, nem akarok itt offolni.

Előzmény: juhosttt (16726)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.03 0 0 16727

Pontosabbban 129 a legmagasabb pont, talán innen jött a 9-es. De nem mentegetőzök, hülyeséget írtam elnézést!

 

Tudom nem egy Tokaj hegy alja, de hát nem lehet az egész ország Tokaj :)

Előzmény: juhosttt (16726)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.03 0 0 16726

Egy picit elírtam, nem 190 csak 120 méter.

 

A koordináták: 47.926371, 22.321448 (Itt megjegyezném, hogy a google-ról vettem lehet nem azt dobja ki, de ezen a helyen van. Nyírcsaholy irányába nézve menet irány szerint jobb kéz felőli földek)

 

A hőmérsékletet onnan tudom, hogy van kint hőmérő. Persze ez nem egy OMSZ hőmérő, nem hiteles, de azért megközelítőleg pontos. (5-10 fokot csak nem téved...)

Most vagyok 24, kb 20 éve volt olyan eget verő hideg, amit sokáig beszéltek, hogy -20 fokot elérte a hőmérséklet. De nem vezettem róla kalendáriumot. Szóval nem hiteles mérésekkel rendelkezem, de ha tudsz egy helyet ahol sok évre visszamenőleg meg lehet nézni hogy mi a helyzet, akkor megnézném!

 

Viszont a tények magukért beszélnek:

A szomszéd több mint 30 éve szőlészkedik, a tőkéket nem takarja, de mégis olyan fagykárt nem szenvedtek, hogy véglegesen kimennyenek a tőkék. (persze bizonyos tőkepusztulás van, de ez mindenütt van.)

Előzmény: kess__ (16724)
kess__ Creative Commons License 2014.07.03 0 0 16725

"ettől függetlenül egy pár 10 m-es szintkülönbség is sokat segíthet már adott esetben a vegetációs időszak kitolásában."

 

Tavaly ősszel pl. a Tokaji-hegy előterében~100m-es tszf. magasságban október 5-én fagyott először (-3), míg ugyanott csak 110m-es tszf. magasabban közel két hónappal később, november 28-án.

(Idén 110m-en február 6-án fagyott utoljára, míg 100m-en március közepe környékén volt az utolsó fagyos nap.)

Előzmény: kess__ (16724)
kess__ Creative Commons License 2014.07.03 0 0 16724

"Mínusz 15 foknál hidegebb 1x volt csak, de akkor én még éppen h 2 lábra egyenesedtem, nem nagyon emlékszem hogy bírta a szőlő....Maga a terület kb 190 m magasan van a tengerszint felett"

 

Lehet tudni, hogy hol van a szőlőterületedet pontosan? Amennyiben igen, jöhet mail-ben is, ha úgy gondolod, megnézném a Google Earth-ben. A Tiszántúl, ill. az Alföld legmagasabb pontja ugye a Hoportyó, ami 183 m tszf. magasságban van, ettől függetlenül egy pár 10 m-es szintkülönbség is sokat segíthet már adott esetben a vegetációs időszak kitolásában.

Egyébként milyen mérések alapján mondtad, hogy -15 foknál csak 1-szer volt hidegebb (és mióta) ? :)

Előzmény: juhosttt (16695)
kess__ Creative Commons License 2014.07.03 0 0 16723

Felénk sajnos sok a seregély, hatalmas károkat okozva az ültetvényekben. 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=127475549&t=9100475

Sokan ezért is szüretelnek a kelleténél korábban, nehogy egy raj megelőzze őket. 

 

 

----

Lehet ugyan védekezni ellenük többféle módszerrel, de egyik sem 100%-os, ráadásul szinte egész napos felügyeletet igényelnek.

- propángázos hangágyú

- patronos riasztó puska

- elektromos madárriasztó

- lőfegyver (?) engedélyköteles, viszont ha jól tudom, akkor szőlőterület felett ki lehet lőni már belőlük, de ebben nem vagyok teljesen biztos.

Tudtommal leginkább a patronos riasztó puskát szokták használni.

 

Szepsy, Mád, Urbán dűlő, 2013. nov. 22.:

http://www.szepsy.hu/images/galeria/urban_13_11_22/urban_dulo_04_n.jpg

http://www.szepsy.hu/images/galeria/urban_13_11_22/urban_dulo_01_n.jpg

http://www.szepsy.hu/images/galeria/urban_13_11_22/urban_dulo_03_n.jpg

 

alfi13 Creative Commons License 2014.07.03 0 0 16722

Madzaggal van kötve,

Előzmény: Beer Monster (16721)
Beer Monster Creative Commons License 2014.07.03 0 0 16721

Jó gondolat. Van valami behúzó a száján, vagy madzaggal kell felkötni a fürtre?

Előzmény: alfi13 (16719)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.03 0 0 16720

zöldveltelini, ma

 

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!