Keresés

Részletes keresés

bokor Creative Commons License 2003.08.13 0 0 142
És ezt is:

"A világ vagyok - minden, ami volt, van:
a sok nemzedék, mely egymásra tör.
A honfoglalók győznek velem holtan
s a meghódoltak kínja meggyötör.
Árpád és Zalán, Werbőczi és Dózsa -
török, tatár, tót, román kavarog
e szívben, mely e multnak már adósa
szelíd jövővel - mai magyarok!

... Én dolgozni akarok. Elegendő
harc, hogy a multat be kell vallani.
A Dunának, mely mult, jelen s jövendő,
egymást ölelik lágy hullámai.
A harcot, amelyet őseink vivtak,
békévé oldja az emlékezés
s rendezni végre közös dolgainkat,
ez a mi munkánk; és nem is kevés."

Előzmény: bokor (141)
bokor Creative Commons License 2003.08.13 0 0 141
Ezt is ő írta. Most akkor mi van?

TÖMEG
Munkát! kenyeret!
Munkát! kenyeret!
Jön a tömeg, a tömeg!
Mint a megriadt legyek
röpülnek róla a kövek.
Szálló szikla apró szikra,
mint ki a szemét kinyitja,
ha vasdorong ütötte meg.
A tömeg
járó erdő rengeteg,
ha megáll, vér a gyökere.
Termőföld talpa, tenyere.
Százezer hegy a kenyere,
itala nem férne ködnek
s a ködök bár hegyet födnek,
a tömegnek nincs kenyere.

Kenyértésztaként dobódik,
hánykolódik, dagasztódik
a tömeg.
Tömény őssejt, püffeteg
tapogatóit kibontja,
nyúlik, válik amőbaként,
más dudorait bevonja.

Világ, bekap a tömeg!
Felleget fú orralika,
odvas foga
bérkaszárnyák görbe sora.
Kapkod, nyúl, ahova ér,
csűrért, gyárért, boglyáért,
hétórai munkáért,
a Göncölért, Fiastyúkért,
bővízű, alföldi kútért - -

Nyirkos, görbedő atyáim,
édes, sovány leánykáim
a tömeg.
Körötte füstölgő csövek.
Folyót piszkál a szalmaszál, -
ni, kapja, viszi már az ár!
és sodorja a padokat,
a kiszniket, a kocsikat,
a csákókat, a lovakat,
a fölmutatott kardokat - -

Óh!
Minden más hiábavaló,
az alku, az átok, a csönd, a szó!
Ő
az épület s az építő,
lenn alapkő és fönn tető,
a dolgozó, a tervező - -

Éljen a munkásság, parasztság,
nem fogja polgári ravaszság,
fölrugja milliónyi láb, -
hú! tömegek, tovább! tovább!

1930. szeptember 1.

Előzmény: takacsi (127)
aux_nick Creative Commons License 2003.08.13 0 0 139
és?
csak nem azt akarod sugallni, hogy a korai életkor mentség lehet bizonyos elhajlásokra? :-))))
Előzmény: figyelő (138)
figyelő Creative Commons License 2003.08.13 0 0 138
17 éves volt.
Előzmény: takacsi (127)
takacsi Creative Commons License 2003.08.13 0 0 137
A Magyar Sziget mai és holnapi programja:

Augusztus 13, szerda
Nagyszínpad
8-9 óra Reggeli
10:00 Ungváry Zsolt: Ma politika, holnap történelem / Mit jelent az egyén felelőssége a történelemben ? /
11:00 Maurer Oszkár / a HVIM tiszteletbeli elnöke /: Szerémség ? szórvány magyarok
13:00 Ebéd
15:00 Kiss Dénes költő, nyelvész: Ősnyelv, nyelvős
16:30 Borbély Imre (az MVSZ Kárpát-medencei régiójának társelnöke, Temesvár) előadása: XXI. századi magyar nemzetstratégia; kettős ill. külhoni állampolgárság
18:30 Wass Albert-est (Simó József, Petrás Mária) Előtte: Vesztergám Miklós tárogatóművész játszik
19:30 Vacsora
21:00 VÖRÖS BÁL című színdarab levetítése (a Magyarkanizsai Udvari Kamaraszínház előadása - amelyet gyakorlatilag betiltottak Délvidéken - a Tanácsköztársaság előzményeit és időszakát dolgozza fel, egészen Trianonig) Előtte és utána: beszélgetés Németh Ákos szerzővel, Andrási Attila rendezővel és Péter Ferenc főszereplővel
23:00 NÉPZENEI EST és TÁNCHÁZ
Kecskés
Ökrös
Csángó táncház Petrás Máriával és a Szeret együttessel


Kisszínpad
Siklósi András: A keresztre feszített Magyarország
Ungvári Gyula: A II. Világháború vitás kérdései magyar szempontból
17:30 Csáky Zoltán filmrendező: Hagymakupolás honfoglalás / vetítés, majd beszélgetés a rendezővel /

Augusztus 14. csütörtök
Egész napos VÉRADÁS, a Vöröskereszt váci szervezete száll ki. Nagyszínpad
8-9 óra Reggeli
DÉLELŐTT Kirándulások:
A zebegényi Trianon-emlékdombhoz (Helyszíni előadás: Kárpáti István: Hajózható folyóink és vasútvonalaink Trianon tükrében),
A visegrádi várhoz,
Kisvasúttal Királyrétre

13:00 Ebéd
15:00 Vendég Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke, akivel Balog Barna beszélget (Élő POL-ÓRA)
16:30 Duma András (a Szeret-Klézse Alapítvány vezetője) előadása a csángóföldi magyarokról
18:00 beszélgetés Vikidál Gyulával
19:30 Vacsora
21:00 Szakács Gábor: ATILLA IFJÚSÁGA - TÖRTÉNELMI ZENEMŰ (rockopera)
Előtte: Friedlich Klára: Megmaradásunk Hunniában, avagy a rovásírás
22:30 Koncertek
Beatrice, előzenekar: Tekintetes Úr
Transylmania


Kisszínpad
15:00 Kárpáti István: Trianon és katonapolitika
16:30 Friedlich Klára: Elpusztított rovásírás-emlékeink
ROVÁSÍRÁS-OKTATÁS (az egész délután folyamán)

McLek Creative Commons License 2003.08.13 0 0 136
Itt sok mindenről lehet olvasni, bár a címhez csak éppen érintőlegesen van köze. Nem tudom, hogy az t. topiclakok, voltak-e már valaha, vagy legalább idén a nevezett rendezvényen. Én tegnap elmentem, még ha nekem nincs is nagyon közel.
Megpróbálom távirati stílusban összefoglalni a látottakat, a lehető legkevesebb mellék zönzgével.
Belépő: 1800,- Ft/fő, ami én egy kicsit sokaltam, főleg a távozás után.
A helyszín gyakorlatilag egy valamikor jobb időket is megélt express tábor, óriási területen. A környezet megjegyzem gyönyörű. Megérkezésemkor, túl sokan nem voltak. Nehéz volt ugyan megítélni a létszámot. Az esti koncerteken már az összgyültek lényegsen többen voltak.
Mit láttam. Rengeteg fiatalt, akinek a zöme feketében, leginkább bakancsban iszogatot. Legtöbbjük a revizionizmus valamely szimbolumával tarkított polóban volt jelen. Sokan voltak az idősebb korosztályból is, és persze gyerekek is voltak jó néhányan. Minden rendesen ki volt táblázva. Latin és ó magyar írással, ami nekem tetszett. Túl sok prg. a tegnapi napon nem votl, a lényeget hétvégére tervezi a szervezők.
Ha bárki is össze szeretné hasonlítani a Pepsi Szigettel ezen rendezvényt, jobb ha nem teszi. Lénygesen kisebb költségvetésből, gyakorlatilag 0 médiatámogatással megrendezett eseményről van szó.
A sátrakban lehet kapni, természetesen sört, és némi hamburgert, de annál több könyvet, zászlót, jelvényt, polót.
Árpádsávos zászló 3000,- Kitűzők 400,-Ft -tól. Meg lehet kapni Hitler összes beszédének magyar nyelvű fordítását, a Bundes Wehr dalainak Cd-s és kazettás változatát is. Ezek mellett a régi Feket Péter kártyajáték helyett a Szürke Pétert, amely jelenleg regnáló kormányunk tagjainak karikatúrás arcával ábrázolt lapokból áll. A kártya játékszabályai tartalmazzák, hogyan kell hamisan kártyázni.
Este fellépet három zenekar, amelyek igen rossz minőségben szóltak.
A magam rászéről egy jót "moziztam". Találtam egy srácot, akinek a polóján Szálai Ferenc arcképe volt, kitartás felirattal.

Hogy mi köze ennek a rendezvénynek a magyarsághoz, azt nem tudom megítélni. A revizionizmushoz annál több.

Igneous Creative Commons License 2003.08.13 0 0 135
"a meghódított ország formailag magyarország társországa lett"
Akkor maradjunk annyiban, hogy ugyanannyi jogunk van Horvátországra, mint az osztrákoknak Magyarországra.

Ja, és a helyedben nem a Magyarok Krónikáját használnám... :-)))

Előzmény: Törölt nick (134)
Igneous Creative Commons License 2003.08.12 0 0 133
"egyébként 1690-től magyarország és ausztria közt perszonálunió állt fönn"
Ez nagyjából igaz, kisebb kitérőket leszámítva. Nem is nagyon találsz olyan osztrák nacionalistát, aki szeretné "visszakapni" Magyarországot, tekintettel a több évszázados közös történelemre.

off
még egyszer: VÁLASZ ERRE
hasznos tud lenni...
on

Előzmény: Törölt nick (130)
Igneous Creative Commons License 2003.08.12 0 0 132
"könyves kálmán volt az első (és az utolsó) akit horvát királlyá koronáztak és ezek után speciális jogokkal ellátott tartomány lett."
I. László volt az első, hidd már el! Könyves Kálmán volt az utolső, akit külön koronáztak horvát királlyá, de az utódai is mint viselték ezt a címet. Szerinted egy tartománynak van külön királya? Mert Ho.-nak mindvégig volt...

A példáid megint rosszak. Dalmácia nem volt más, mint Spalato, Sebenico, Trau, Zara és Ragusa. Ezek a városok még a római jogra támaszkodtak, történelmi önkormányzatai jogaik szerint éltek, s jogállásuk nagyjából az olasz városállamokéhoz hasonlított. Azért kerülhettek magyar fennhatóság alá, mert Kálmán ígéretet tett kiváltságaik megtartására, és ennek köszönhetően elfogadták a magyar főséget.

Na, mindegy, ez már így is elég hosszú, a többire nincs kedvem kitértni. De még példálózhatsz a praediális székekkel, a szepesi tízlándzsás székkel, a túrmezei kerülettel vagy akár a katonai határőrvidékekkel is. Teljesen mindegy, ezek sem lesznek találóbbak.

"később kelet szlavónia magyarország része volt"
Szlavóniának akkoriban még nem sok köze volt Ho.-hoz, és mindig is királyi magánbirtok volt.

Előzmény: Törölt nick (130)
Infantrio Ficcer Creative Commons License 2003.08.12 0 0 131
ment
Előzmény: PRAETORIANUS (128)
DreamerBlue Creative Commons License 2003.08.12 0 0 129
"Hááát... :/
Mit keres a támogatók között a Heti Válasz?" (Turulmadár)

Ezt én se értem, de szerintem súlyos hiba volt ez Elek István részéről. Bencsiket a Demokratával még valahogy el tudom fogadni, mióta a Demokratát az aluljárókban a Magyar Fórummal együtt árulják. Bencsik sajnos nagyon elment "egyfelé" és a józan ész politikája kezdte már lassan cserbenhagyni, de Elek István részéről ezt nem vártam volna semmiképpen.

Talán bízhatunk abban, hogy "médiatámogatóként" sem fogja a H.V. megszívni. Kár lenne értük. Történetesen a HVIM-féle szervezetek csak lejáratták és nevetségessé tették mindig hülyeségeikkel a polgári jobboldalt, akkor meg minek azonosulni velük??? Meddig fogja még Eörsi István, Bächer Iván és Tamás Gáspár Miklós az ilyen elMIÉPizált szervezetek miatt a port a Fideszen elverni???

Előzmény: Turulmadár (14)
PRAETORIANUS Creative Commons License 2003.08.12 0 0 128
cc nekem is!
Előzmény: Infantrio Ficcer (125)
takacsi Creative Commons License 2003.08.12 0 0 127
Szóba került József Attila.
Annak kapcsán, hogy Verőce-Kismaroson a Kárpát-medence magyar ifjúsága van jelen.
A Magyar Szigeten.

József Attila: Nem, nem, soha!

Szép kincses Kolozsvár, Mátyás büszkesége,
Nem lehet, nem, soha! Oláhország éke!
Nem teremhet Bánát a rácnak kenyeret!
Magyar szél fog fúni a Kárpátok felett!

Ha eljő az idő - a sírok nyílnak fel,
Ha eljő az idő - a magyar talpra kel,
Ha eljő az idő - erős lesz a karunk,
Várjatok, Testvérek, ott leszünk, nem adunk!

Majd nemes haraggal rohanunk előre,
Vérkeresztet festünk majd a határkőre
És mindent letiprunk! - Az lesz a viadal!! -
Szembeszállunk mi a poklok kapuival!

Bömbölve rohanunk majd, mint a tengerár,
Egy csepp vérig küzdünk s áll a magyar határ
Teljes egészében, mint nem is oly régen
És csillagunk ismét tündöklik az égen.

A lobogónk lobog, villámlik a kardunk,
Fut a gaz előlünk - hisz magyarok vagyunk!
Felhatol az égig haragos szózatunk:
Hazánkat akarjuk! vagy érte meghalunk.

Nem lész kisebb Hazánk, nem, egy arasszal sem,
Úgy fogsz tündökölni, mint régen, fényesen!
Magyar rónán, hegyen egy kiáltás zúg át:
Nem engedjük soha! soha Árpád honát!
1922

Előzmény: Venyerin (100)
szatan Creative Commons License 2003.08.12 0 0 126
.... a jobbik Magyarország legalja!
Előzmény: Derek (1)
Infantrio Ficcer Creative Commons License 2003.08.12 0 0 125
bakter, mail ment.
Előzmény: szedmák bakter (122)
Timna Creative Commons License 2003.08.12 0 0 124
te úgysem fognád fel, ahhoz még hiányzik pár számjegy az IQ-d végéről. vagy elejéről. :)
Előzmény: Lényeglátó (121)
Lényeglátó Creative Commons License 2003.08.12 0 0 123
A románok a Tisza vonalát tekintik határvonalnak. Most. De ha majd látják, hogy milyen ütemben csökken a magyar lélekszám kedvet kapnak többre is. Ebben biztosak lehetünk:(

El ne keseredj pajtás, de tavaly már a Kempinskiig is eljutottak...

Előzmény: dez1 (94)
szedmák bakter Creative Commons License 2003.08.12 0 0 122
Esküszöm,hogy tényleg megszólalt magától az a kreténség,de mindig csak ennél a topicnál!Kísérletképpen áttettem a dalocskát egy másik könyvtárba,hál'Istennek most abbahagyta...

Számtechguruk,hogy lehet ez?

Előzmény: Timna (111)
Lényeglátó Creative Commons License 2003.08.12 0 0 121
"Ez a kép önmagában megérne pár seggberúgást..."

Nagyon szimpatikus kis kép. Mi bajod vele?

Előzmény: Timna (21)
takacsi Creative Commons License 2003.08.12 0 0 120
Apám jóbarátja volt Reményik Sándornak.
Amig lehetett előadóesteken csak Reményik verseket mondott.
Később a szószékről.
Nem hagyta abba...
Előzmény: Venyerin (108)
LEELOOO Creative Commons License 2003.08.12 0 0 119
még jobb jutott az eszembe: mi lenne, ha mondjuk egy svájci azt mondaná NEked, h ezekkel a magyarokkal semmit nem lehet kezdeni, amíg néhányuk azt képzeli, h a magyarok voltaképpen sumérok...
Előzmény: Törölt nick (115)
Igneous Creative Commons License 2003.08.12 0 0 118
"legalább utána néztél ennek a horvát-magyar sztorinak (1102) jobb később, mint soha..."
Ezt eddig is tudtam, csak annnyit akartam jelezni, hogy rossz évszámot írtál a két állam kapcsolatának kezdetére.

"ezek szerint azért ,mert a székely/szász területek sem igazodtak be a vmegye rendszerbe már itt is perszonálunió volt??? "
Önmagában az, hogy nem érvényesült a magyar vármegyerendszer, még nem jelentené azt, hogy perszonálunió volt. De nem csak ezt írtam, a többi tényezővel együtt már ezt jelenti.

Amúgy székely és a szász székek a magyar államaon belüli speciális jogállású területek voltak. A székely székek szervezete és hatásköre nagyjából megegyeznek a vármegyékkel, a székelyek önálló katonai funkciója különbözteti meg őket. A szász székek pedig önkormányzati-közigazgatási egységek voltak, jogállásuk nagyjából megegyezett a szabad királyi városokéval.

off
Sztem érdemes lenne használnod a "válasz erre" funciót. De ez csak egy jótanács...
on

Előzmény: Törölt nick (114)
LEELOOO Creative Commons License 2003.08.12 0 0 117
azt hiszem, bár nem tudom, h Mo-n is van 1-2 iskola, ahol nem biztos, h korrektül tanítják ezeket a dolgokat, csak éppen a másik oldalról. ez szomorú, és lehet, hogy ahelyett, h azt keresnénk, h melyik oldal tett több rosszat a másiknak, jobban tennénk, ha azon gondolkodnánk h hogyan lehetne ezt a MINDKÉT OLDALRÓL szar helyzetet megváltoztatni. lehet h ebben az eu segíteni fog.
Előzmény: Törölt nick (115)
Igneous Creative Commons License 2003.08.12 0 0 116
"a perszonálunió a paritás elvén működött"
Ezt kifejtenéd egy kicsit bővebben?
Előzmény: Törölt nick (113)
Igneous Creative Commons License 2003.08.12 0 0 112
"Ebben az évben vonul be könyves kálmán seregei élén tengerfehérvárra és ettől az évtől kezdve horvátország magyarország egyik tartománya , amelyet ezután általában egy magyar főúr (bán) irányít."
Ebben az évben koronázzák horvát királlyá Könyves Kálmánt, de valóban Tengerfehérváron. Sztem nem mindegy, hogy bevonul, vagy megkoronázzák. A horvát bán pedig a magyar király személyét képviselte. Viszont nem jó az évszám, hogy ezzel jelezd a magyar befolyás kezdetét, mert az már 1090-től megvolt. Ekkor halt ugyanis ki a Tripimirovics-dinasztia, és nőági rokonság alapján választották I. Lászlót horvát királynak.

Amúgy ha kíváncsi vagy, milyen volt az ország jogállása, íme egy kis ízelítő: megmaradt a régi kormányzat, nem alkalmazták a vármegyerendszert, hanem megmaradt a zsupánságok hálózata, nem avatkoztak bele a horvát nemesség ügyeibe, nem építettek ki külön horvát udvartartást és kincstárat, végül megmaradt a horvát rendek külön rendi gyűlése.

Ha vannak még kérdéseid, fordulj hozzám bizalommal.

Előzmény: Törölt nick (82)
Timna Creative Commons License 2003.08.12 0 0 111
túl sok bélyeget nyaltál? :)
Előzmény: szedmák bakter (110)
szedmák bakter Creative Commons License 2003.08.12 0 0 110
Ööö,nektek is megszólal automatikusan Dévényi Tibi bácsi "dala",ha megnyitjátok ezt a topicot,vagy az én gépem kombinál néhány régi hozzászólás alapján?

Überfasza...audiovizuális topic!Hogy kell???

Timna Creative Commons License 2003.08.12 0 0 109
De az EU-val ezeknek az irredenta hőbörgéseknek szép lassan TÉYNLEG elvész az értelme (nem mintha eddig lett volna). Úgyhogy az értelmesebb emberek még mielőbb dobják sutba az ilyesfajta eszméiket :)
Előzmény: dez1 (97)
Venyerin Creative Commons License 2003.08.12 0 0 108
Még valami: attól, hogy ellenkező irányba lengsz ki, még pont olyan elfogultan szemléled a korszakot, mint az '50-es években volt szokás.

Reményikről írta egy elemzője (Magyar Szemle, 2000/9-10.): "versei évtizedekig hozzáférhetetlenek voltak, s az életmű az elutasítottság, elfelejtetettség és a szellemi dugárunak kijáró rajongás szélső pólusai közelében szunnyadozott." Na ezen kéne túllenni végre...

Előzmény: Törölt nick (106)
Venyerin Creative Commons License 2003.08.12 0 0 107
Csak azért idéztem a lentieket, hogy árnyaljam a nevezett költők képét. Amúgy offok vagyunk mint állat, el is hallgatok... ;-)
Előzmény: Törölt nick (106)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!