Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16763

Azt azonban nem értem én se, hogy étkezési célra sem termeszthetők a magas pektintartalmú fajták?

 

Azért ha belegondolsz, szted a piacon el tudod adni ezeket a szőlőket? Az előbb volt szó róla, hogy még a bolondnak is sikerül termelni... Egyszerűen nem lenne piaca, hiszen ez mindenkinek van otthon is...

Mondjuk pár kilót lehet el tudsz adni, de ültetvényt létesíteni és több tonna termést eladni esélytelen...

A törvény nem csak a borszőlő ültetvényekről tiltotta ki?!

Előzmény: Beer Monster (16760)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16762

Az othelló érzékeny a tűző napra, a bogyót könnyen perzseli a közvetlen napfény! Szóval van azért hibája neki is.

 

mert minden hülyének az van a faluban! nekünk is volt- kinőttem -meguntam.

Ezzel én is így vagyok, csak én simán kinőttem. Míg kicsi voltam kedvencem volt, mert ezen kívül még kb 3 fajtát kóstoltam, és mind3 borszőlő volt.

 

 

Bármilyen borból sok a pár liter/nap.

 

Előzmény: sti100 (16759)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16761

A labrusca íznek nincs köze a metil alkohol tartalomhoz. Ez egy jellegzetes íz.

Előzmény: Beer Monster (16757)
Beer Monster Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16760

A szesz már csak ilyen...

 

Mellesleg nem a halálos metilalkoholmérgezés miatt tiltották ki a termesztésből, mivel a metanolból nagyon kis mennyiség már vakságot és más idegkárosodást okoz.

Az se pontos, hogy amerikai fajták lennének. Van közöttük amerikai és van európai nemesítés. A fajok meg V. labrusca, V. aesivalis, V. riparia, V. cinerea, V. monticola, V. vinifera, vagyis van közöttük amerikai és európai faj is. Szinte mindegyik amerikai×eurázsiai hibrid.

 

Az újabb, komplex hibridekből is vannak amerikai és európai nemesítésűek.

Fajtiszta V. vinifera pedig főleg csak a filloxéra előtti régi szőlők között van.

 

Azt azonban nem értem én se, hogy étkezési célra sem termeszthetők a magas pektintartalmú fajták?

Előzmény: sti100 (16759)
sti100 Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16759

én hívom paraszt szőlőnek mert olyan igénytelen agyon ütni nem lehet- még a bolondoknál is terem.


nekem csak azért nem kell othello mert minden hülyének az van a faluban! nekünk is volt- kinőttem -meguntam.
ez a muskotályos vonal bejön most. macerásabb de finom. és mégsem majmolok senkit.

 

 

-ismerek olyat aki jópár litert megiszik naponta - nem is tudja hibátlanul leírni a nevét! butít

Előzmény: juhosttt (16756)
Beer Monster Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16758

Ecetes dolgokat is próbáltál a csapdában?

Előzmény: alfi13 (16751)
Beer Monster Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16757

Gondolom az eszméletlen labrusca-íztől, valami átvitt értelemben. Az Othellonak, ha jól emlékszem, még az Isabellánál is erősebb aromája van. Javítsatok ki, ha tévednék.

Előzmény: juhosttt (16749)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16756

Igen én is olvastam, hogy mennyit kéne meginni. Itt végül is politikai mutyiról van szó, hogy kiszorították a direkt termőket a borászatból.

Magyar ember lévén azért támogatom, hogy ne az amerikai szőlővel akarjunk piacozni... (mondjuk a francia és egyéb más országban bevált fajták majmolásnak se vagyok híve).

Vannak és voltak jó magyar szőlők, azokat kellene visszahozni, terjeszteni... Az elmúlt 150 évben szinte minden mostani "öreg" úgy élt, hogy a szőlő egyet jelentett az othello, izabella, noa, delaware szőlőkkel... Szóval direkt termők a köbön... Aztán meg ha egy régi fajta szőlőt említesz, csak néznek rád h melyik bolygóról szalasztottak :) De ha megnézel egy oltványiskola kínálatát is, a szőlők 90%-a az elmúlt 100 évben lett nemesítve.

Előzmény: JelenikD (16754)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16755

Na hát ezek picit kényesebbek. A saszla az bírja a terhelést. De azt hozzá teszem, nekünk 20 éven át alig alig termett, hiába olyan bőtermő.... Ha nem kapja meg a gondoskodást, akkor csak "van".

Ha visszább olvasol, én 4 éve éve művelek pár tőke szőlőt, amelynél csak a 3. évben tudtam rendesen kóstolni és beazonosítani minden tőkét, idén pedig már korrekt termés van. Szóval ne várd hogy a hanyagolt tőkék egyből berakódjanak termőrüggyel, ha el volt hanyagolva. Tavaly kiváló szőlős és év volt, a szomszédnak a szőlőjének egy része 0x volt permetezve, mégse kapott el semmit, pedig metszve se volt... (azt hozzá teszem a fürtök átlag mérete fele akkora mint amekkora lehetne). Szóval a tavalyi évi permetezés hiánya nem gond... A metszés hiány lehet gond, de a korábbi évek metszései is befolyásolnak. Ha nem volt helyesen metszve, akkor kell pár év mire rendbe rakod a tőkéket.

 

A rügyek már a vegetációs időben differenciálódnak, már idén eldől, hogy jövőre hány rügyed rakódik be terméssel. Itt sok dolog közrejátszik, időjárás, művelés mód, tőke kondíciója, tápanyag stb stb.

Szóval nem befolyásolja, hogy rövid v hosszú csapra metszettél. Ha berakódott, akkor az be van rakódva.

Nem tudom milyen művelésmódban van és hogy abban hogyan van, de az idei évben a tőke fiatalítására és kondíció javítására törekedj, csak anyi vesszőt haggy meg amennyi jövőre kell. Csonkázást meg addig kell(ene) halogatni, amíg csak lehet, hogy a jövő évi vesszők szép fejlettek legyenek. Hosszú távra gondolkozz, ne csak arra, hogy idén az a pár billing rogyasztóan nagy legyen, hanem arra, hogy jövőre és 10 év múlva is egyenletes termés legyen.

 

Előzmény: sti100 (16752)
JelenikD Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16754

Volt itt a fórumon is szó róla, hogy akkor lenne halálos a metil tartalma, ha napi 40-45 liter meginnának belőle. De ugye ebbe az esetbe már egy másik bor is halálos lenne, szóval bukta :)
Jó bort meg ittam már bőven, ergo szőlész/borász családból származom Tolcsváról, de én akkor is szeretem az othellot, róka ide vagy oda :)

Előzmény: juhosttt (16753)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16753

A rókaíz az a labruska íz miatt van, hát jellegzetes. van aki szereti, van aki nem és aki még nem evett igazán jót az azt hiszi az a legjobb :)

 

A mérgező meg csak a boráról szól, a magas pektin tartalom miatt lévő magas metil alkohol tartalom miatt... De ha úgy vesszük akkor a bodza borom halálos, annak mégmagasabb a pektin tartalma...

Viszont hallottam egy olyan mítoszt, ha sok éven át (6-10) érlelik, akkor csökken a metil alkohol tartalma és nagyon korrekt bor lesz.

Előzmény: JelenikD (16750)
sti100 Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16752

saszla, csaba gyöngye, favorit, szőlőskertek.

 

tavaly negyed hektáron 3 fürt volt! nem gondolom hogy megszakadt!

permetezve nem volt nyár végén- nem is maradt semmi meg.

 

az a furcsa ahol nagyon visszavágtam ott van termés- de van ahol 2-3 tőkén 4-5 méteren semmi.

 

aról nem is beszélek tavaly szilva volt rengeteg idén lusták voltak a bogarak. alig

Előzmény: juhosttt (16749)
alfi13 Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16751

Az én darazsaim a sört szeretik legjobban. Csináltam 5-6 féle csapdát más más szerekkel és a sör nyert.

Előzmény: Beer Monster (16743)
JelenikD Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16750

Parasztszőlő .... :) Azért mert az okosok kitalálták hogy "rókaíz" meg hogy mérgező. Hát jah, én attól még szeretem, nagyon. Gondolom akkor paraszt vagyok.

Előzmény: juhosttt (16749)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16749

Először is milyen fajta szőlő? Az othello bogyói nekem is nagyok, ellentétben a a többi fajtáimmal. Ez fajtajelleg, nem azt jelenti, hogy csak levélre gyúrna. Továbbá vannak sok és kevés zöld munkát igénylő fajták. Lehet ami neked van nagyon erős növekedésű.

 

Továbbá ha tavaly nem volt metszve, biztosan túl lett terhelve és a fürtök kisebbek lehetnek.

 

OFF:

Az othello mitől paraszt szőlő? :)

kb a filoxéra után jöttek be az amerikai szőlők, előtte a kis parasztságnak is a ma már ritkaságnak számító fajtái voltak. Akkor azok most már nemesek, mert ritkák?

Előzmény: sti100 (16747)
cippur Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16748

Műanyag 1.5-2 l-es palack, oldalára kis lyuk vágva, aztán nyakánál fogva felköt. Az aljára kb. 10 cm-nyi édes folyadék. Általában a borfejtéskor megmaradó "seprűt" szoktam kicsit megcukrozni nekik. A lyukon berepül, de ki nem talál és addig röpköd fel-le a palackban amig belefullad. Elég primitív csapda de jobban működik mint amit utoljára vettem a gazdaboltban ráadásul feromonos csalival.

Előzmény: Beer Monster (16743)
sti100 Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16747

az mitől van hogy a tőkém csak levélre gyúr nem bogyóra? éhes? vagy nagyon visszavágtam tavasszal?

3 hete szép sorokat hagytam ott- ma meg 2 sor között nem lehet elmenni, mert 3m t nyúlt a vessző- átkapaszkodik a másik sorba- mi a fenétől levélre hajt ennyire fürt meg mint a mesében- hol van hol nincs- van hogy méterekig semmi :(
telkem: homokkő agyag, meredek. tavaly volt trágya elötte 5 évig semmi.
saszla, csaba gyöngye, favorit, szőlőskertek.


ismerősnél meg a paraszt szőlő: otello rogyásig van fürtel- semmi levél csak fürt- nem is lesz erős bora de legalább lesz :S


tavayltól gondozom. sok elszáradt volt mert tavalyi metszés elmaradt. ezért idén nagon visszavágtam.

u.i ugyan itt heti 3 kazal levél eladó!


JelenikD Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16746

Ez jó ötletnek tűnik, veszek is hétfőn macskakaját meg tálakat!! :)

Előzmény: szölőszem (16741)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16745

Igen még van  ilyen, de nem egy víz álló sőt is  nem időjárás álló. De google biztos többet tud. Én annyit tudok, hogy munkahelyemen viselni kell, és tapasztalatom szerint nem tartós.

Előzmény: Beer Monster (16744)
Beer Monster Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16744

Egy időben lehetett látni nagyon öreg néniken ún. "hajhálót", talán a 70-es, 80-as években. Még gumírozott vagy legalábbis rugalmas pereme is van azt hiszem. Vajon ilyent be lehet ma szerezni? Illetve milyen szövetből készülhetett a hajháló?

Előzmény: szölőszem (16741)
Beer Monster Creative Commons License 2014.07.06 0 0 16743

Milyen fajta csapdával éred el az eredményt?

Előzmény: cippur (16742)
cippur Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16742

Sziasztok!

 

Nálam őz és nyúl ellen van a magas tőkenevelés.

Madarak ellen a karikásostor és a légpuska. Mivel szinte minden nap kinézek, nagyjából elég.

A darázscsapdákat pedig kiteszem már tavasszal, amint az első lódarazsat meglátom. Állítólag a fészkétől 1 km-n belül röpköd csak, és amikor még éppenhogy építik a fészket, kevesen vannak, könnyebb őket "kiiktatni". Április-májusban még kiürítettem párszáz darabot a csapdákból, mostanra már teljesen eltűntek.

Előzmény: Törölt nick (16730)
szölőszem Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16741

Köszönöm az infókat a CABRIO-val kapcsolatban.

 

hofmann eta:Én évek óta gyártom a kis zsákokat a darazsak és a madarak ellen.

Télen,amikor jobban ráérek,akkor csinálom.Én fehér szúnyoghálóból készítem,először

cső alakura összevarrom saját anyagából húzott szállal,az alját elkötöm,a tetejénél

spárgát  használok elkötésre.Két vagy három méretet készítek.Én inkább darazsak ellen használom a nagyon édes,és vékonyhéjú fajtáknál.Persze ezt csak kiskerti körülmények között lehet megcsinálni.A madarak ellen macskákat használok,már július közepén kajával odaszoktatom a környék összes macskáját/nekem is van kettő/.Ők "őrjáratoznak" éjjel nappal.Nagyon bevált módszer.

juhosttt Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16740

Azért a 2 levél az édes kevés. Egyből elkezdi a 2 levél tövéből a hónaljhajtást hajtani és átveszi a fő hajtás szerepét. Továbbá virágzás után ha csonkázol, akkor lesznek naagy tömött fürtjeid, de ezzel növeled a rothadás veszélyét, és a tőke kondíciója is gyengül. Ha túlzottan a fürtökre nyomod az erőt, a tőke nem raktároz el elég tápanyagot. Van még a gyűrűzés, ezt a fürt alatt szokták csinálni, de itt se elég a 2 levél, mert másképp nem érik be a szőlő... (tapasztalat, tavalyi kísérlet alapján xd)

 

Előzmény: csipesz1960 (16738)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16739

Az ilyen tünetek kék szőlőknél sok féle gond esetén előfordulhat (tápanyaghiány, vírusok, stb)

Pl a paradicsom is terjeszt vmit amitől ilyen lesz a levélzet.

Ha megjelenik és tényleg több tőke pusztult már el, akkor érdemes azonnal kivágni az ilyen tőkét. A metszőollót, kést, kapát ásót pedig fertőtlenítés után használni csak újra a többi szőlőnél, mert ez is egy terjesztési lehetőség, persze ha valóban vmi vírus a gond.

Előzmény: pickup007 (16734)
csipesz1960 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16738

sziasztok. nagyapámék mindig azt mondták, hogy a fürt után

 mindig csak 2 levelet  kell meghagyni utána letörni, hogy

szemre dolgozzon a szölö.most megfogadtam de attol félek,

hogy mivel a levelek nem takarják a szemeket le fog égni.

A képeket elnézve azt látom, hogy máshol is kilátszanak.

Szilárd 76 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16737

Ilyen nálam is van egy tőke, de én foszforhiánynak gondoltam.

Daeril Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16736

Vírus szerintem. Legjobb ha kivágod a tőkéket a tünetek megjelenésekor.

Előzmény: pickup007 (16735)
pickup007 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16735

A képek valamiért lemaradtak!

pickup007 Creative Commons License 2014.07.05 0 0 16734

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni! Az idén vettünk egy kékfrankos szőlőt. Rendszeresen permetezem, de valamiért folyamatosan az ültetvényen megjelennek az alábbi tünetek a tőkéken! Először elszíneződnek a levelek és pár nap alatt leszárad az egész tőke. Mivel kezdő vagyok, nem tudom beazonosítani a betegséget. Nagyon örülnék, ha valaki tudna segíteni! Előre is köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!