Keresés

Részletes keresés

Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2785

Néhány dolgot látok, ami miatt elvileg nem jól működik(ettől még működhet valahogy most is!).

Az egyik, hogy a tengely a csappantyú felénél van. Ez nem jó, mert mindkét csappantyú félrészt azonos erővel húza a huzat, ezért nem tud kinyitni rendesen(a felső takarás valamit javít a helyzeten). A tengelyt 1/3 részre kell eltolni kb.

A másik, hogy a súly nem a tengely vonalában van. Ez azért nem jó, mert elforduláskor egyre jobban érvényesül a gravitáció, ezért nem tud kinyitni teljesen.

 

Egyébként jó lesz, és már most is működik valahogy, ha ebben a szélben nem látsz változást. Egyébént én sem tapasztalom a hőfokban a régen tapasztalt szabályozhatatlanságot, pedig itt bent is hallani a szelet! Jó kis dolog ez!

Előzmény: Süsü1983 (2783)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2784

Jól értem, hogy a PLC 0,1V felbontással méri meg a 0..10V-os bemeneti tartományát? Az nagyon gáz!

 

A kazánnál meg lehet oldani, hogy a 110°C között jelenjen meg az 4,5V. Ezt az R2 arányos növelésével lehet beállítani. A 0°C-hoz tartozó érték is kicsit emelkedni fog, de a felbontás fél fok közelébe érhet.

A füsthöz pedig elég lehet a 2°C is, de ezt is lehet állítani.

 

Ha szükséges lenne nagyobb felbontás, akkor bonyolultabb tápfesszel(+-12V), de egyszerűbb OPA-val meg lehet oldani a 0..500°C, 0...10V kimenet is. Illetve a 0..110, 0..10V is. Ha tudsz ilyen tápot építeni, és szükséges a felbontás, akkor átrajzolom.

Előzmény: Luiggi70 (2782)
Süsü1983 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2783

Ma összedobtam a füstcsőre egy huzatszabályzót. A nagysága 150*150 mm lett. Vékony alu lemezből készült. A forgáspontja felülről nézve 70 mm-nél van. Sajnos nem sikerült függőleges helyzetbe beépítenem. A füstcső tisztító nyílását valamelyest lehetett a füsggőlegeshez közelíteni. A csappanytú vissazárásához súlyok bellenek. A forgáspont tengelyével vannak némi gondok. Egy enyhén hajlított hegesztő pálcával sikerült úgy alakítanom a forgástengelyt hogy hellyel közzel fölfeküdjön alap helyzetben a csappantyú és  ne emelkedjen ki a síkból. Most elég szeles idő van. nitogatja a kéményhuzat hol jobban hol kevésbé. Teljesen nem nyitja ki soha. Igaz a kéménynek nincs is túlzott szívó ereje, mert a bemenő füst alig 100 °C fölötti. A szabályzó a nyitogatással 100 °C alatt tartja. A füstcsőben maradtak a szűkítések. Visszafüstölés semilyen irányba sincs. Ez az új szabályzó kis csiszolásokkal jól ki fogja egészítena a rendszert.

Luiggi70 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2782

Így már világos ,ez lett volna a következő kérdés.Ha hány bites kérdésed azt jeleni hogy hány tized voltonkén lehet állítani akkor 0.1volt, így ahogy számolgattam 2celsius hiszerézis lehet állítani a kazánvíznél.Az áramkörrel megbírkózok igaz van vagy 15 éve hogy nem építettem ilyesmit .Köszönöm a segítséget.

Előzmény: Totya3 (2780)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2781

Mint kiderült két mm-el kell írni! :)

http://www.vilaglex.hu/Lexikon/Html/Kommutat.htm

Előzmény: Süsü1983 (2776)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2780

A rajzhoz még annyit, hogy a pt100-at az R5(poti) és az R7(100ohm) helyére kell bekötni. A szimulációban használtam, hogy modellezzem a hőmérőt. (100ohm 0°C-on. 292,5ohm 500°C-on).

Előzmény: Luiggi70 (2772)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2779

Szia! A komutátor egy osztott csúszógyűrű. Olyan ez a motor, mint ami a kézi fúrógépekben van, szénkefés. Ez a legnagyobb hátránya, hogy a szénkefe kopik.

Neked egyfázisú 230V-os motorod van. A kondi az indítótekercsre megy, ami kisebb teljesítményű, mint a főtekercs. Aszinkron motor "sajnos" simán nem nagyon lehet fordszámszabályozni.

Előzmény: Süsü1983 (2776)
Süsü1983 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2778

Szervusz!

 

Szépen ég! A levegő kicsit soknak tűnik az utolsó kép alapján. Próbáld úgy beállítani, hogy ne nagyon repkedjen az elégetetlen anyag. Akkor szép az égés ha nem füstöl és nem megy le a hamutérbe semmi parázs. A furatok is elégségesnek tűnnek. Ha hosszabra hagyod a nyelv szárát, akkor alacsonyabb lesz a fűtőanyag szintje. A levegő is jobban át tudja járni majd. A ventit mennyire kell szűkítened? Jól be tudod állítani? Nem erős nagyon?

Előzmény: stadler7 (2773)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2777

Szia! Alakul! A nyelv nagyon finom fűrészporral nem biztos, hogy működik, de ha nem nagyon apró por, akkor igen. Ha szükséges, meg kell szélesíteni a szárait a keretben. A képen úgy látom, hogy ezzel az anyaggal rendben lesz, mert felette maradt. A jó ebben, hogy a nyelv alatt is tud égni a tűz. A hosszát tényleg be kell majd állítanod, nem sok munka.

Gondolom a képen láthetó mennyiség nem a nyelv lekapcsolásakor került bele, mert az nagyon sok anyag egyszerre, fel fog szállni a kazánod! :)

Előzmény: stadler7 (2773)
Süsü1983 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2776

Ez a venti motor 220 V-ot eredetileg is. A kondija nem tudom mekkora. 100w-os ez biztos. Nem rég szettem szét csapágyazásra. Szénkefe nincs benne. Van egy állórész és egy forgórész. Gondolom aszonkron motor. A komutátoros motor milyen? Eléggé melegedős fajta. Ha csökkentem a feszültséget fojtóval akkor esélyes hogy leég. Ha arra gondolok, hogy ez a villanymotor az olajégő kis szivattyúját is hajtotta, akkor kéne benne legyen nyomaték rendesen. 

Előzmény: Totya3 (2763)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2775

Szia! Itt a rajz két pt100-ashoz 500°C-ig.

Ez a 0°C-nál mutatja a kijövő feszültséget:

Ez pedig az 500°C-nál.

Az U2 feszmérő helyére kell bekötni a PLC bemenetét. A PLC 1,58V és 4,426V között fog feszültséget kapni a hőfoktól függően. A változás 0..500°C tartmányban lineáris. Könnyű származtatni programból a megfelelő hőfokokat, és hozzá rendelni alapjeleket. Egyszer azért kell kalibrálni!

Az U1b a műveleti erősítő második része. Egy tokban kettő van, így ha kétszer építed meg a körülötte lévő rajzot, akkor a vizet is tudod vele mérni a másik PLC bemeneten.

Szükséges egy stabil szűrt 5V-os táp. Ezt egy 7805-el meg lehet oldani. Az adatlapja szerint kell bekötni, pofon egyszerű.

Sajnos más IC nem jöhet számításba, csak az MCP6002. Ez egy spéci egytápfeszről is működő rail-to-rail kimenetű OPA. Sajnos csak 5V-ig működik, de a felbontás remélhetőleg így is megfelelő.

Hány bites a PLC bemenetén az A/D?

 

Remélem tudtam segíteni és meg tudod építeni!

Előzmény: Luiggi70 (2772)
Süsü1983 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2774

Szervusz Dzsudimano!

 

Nekem hamar leesett, hogy címzés nélkül is nekem szántad az a hozzászólást. :) Jó kis kiísérleten vagy túl nem is akármilyen eredménnyel. Szó szerint minden vacak eltüzelhető ezek után. :) Legalább az olcsó hús is ér valamit.

Jó dolog az a bolygató ásványi poros és nagy hamutartalmú anyagoknál. Én is megküzdöttem, mire sikerült működőképesre összehoznom a bolygatást. Kellett is a vas fejhez, mert az nem V alakú ám. Hamar megtelt hamuval aztán turkálhattam elég sokszor. Nem égett rendesen, csak kormolt.

Hamarosan elfogy a léhám és jön a szotyis üzem. Remélem a jobb égés miatt kevesebb lesz a hamu. Kíváncsi leszek kelleni fog-e a bolygató, így fejletakarással. 

Ha bütykök vannak a tengelyén akkor valóban kell csapágyazás ha nem magasan fut ki a csigád. Nálam csapágyazás nélkül is ment, igaz nem is lehettett volna megoldani, mert ütött a csiga rendesen.

Előzmény: Dzsudimano (2761)
stadler7 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2773

Elöször szoros volt az illesztés én is erre gondoltam, aztán lazább illesztéssel is szétrepedt a második cső is, biztos én csináltam rosszul valamit, de feladtam, mert rengeteg ideig tart kifurkálni. Teszek fel képeket a fejről kíváncsi vagyok a véleményekre. A nyelv szára valószínű, meg lesz hosszabbítva.

Még lyukak nélkül:

    

Kifurkálva:

    

Igy égett:

    

Előzmény: Totya3 (2740)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2772

Gyakorlatilag az is lenne a cél ,hogy limitálni a max füstgáz hőfokot. Ez jólenne vízhőfok mérésre is?mert az is jólenne ha lehetne a plc vel mérni sokkal több állítási lehetőség lenne benne.

Előzmény: Totya3 (2771)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2771

Réz nem biztos, hogy jó(elkorrodál), inkább saválló cső, vagy üvegcső. Mindkettő vékonyfalu. Ha lenne valami hőálló fémoxidpor, azt mellé lehetne önteni, segítené a hőátadást. Egyébént nem hiszem, hogy 300°C-nál magasabb lenne ott a hőfok.

Előzmény: Luiggi70 (2770)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2770

Ez már mindjárt más árfekvés,van vékony rézcsövem abba bele lehetne rakni.

Előzmény: Totya3 (2768)
Luiggi70 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2769

Akkor ez projekt egyenlőre jegetve élég húzós áruk van.Egyenlőre marad a villanysütő termosztát.Annak idején a szárítónál midíg volt tartalék ,most milyen jólenne :-)

Előzmény: Totya3 (2767)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2768

Esetleg ki lehetne próbálni ezt: http://www.hestore.hu/prod_10026611.html

Árban felveszi a versenyt, de hogy meddig bírja az jó kérdés. Ha egy vékony védőcsőbe tennéd, esetleg üvegcsőbe. Lassítaná a mérést, így a szabályzás periódusidejét rontaná, de talán az nem lenne akkora probléma. 

Előzmény: Luiggi70 (2764)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2767

Pontosítok, bármelyik, ami ásványi anyag szigetelésű, azaz bírja a 600°C-ot.

Előzmény: Totya3 (2766)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2766

A füsthöz olyan hőérzékelő kell, ami bírja a hőt és a korróziót. Ez két lehetőséget ad, egyik a hőelem, amihez nehezebb áramkört építeni, a másik a platina hőmérő(pt100), amihez egyszerűbb, mert ez egy ellenállás, ami hőmérsékletre megváltozik. Sajnos az IC-k itt nem jöhetnek szóba, pedig sok van, aminek feszültség kimenetük van, amit közvetlenül lehetne a bemenetre kötni, de ezek max 125°C-ig használhatóak. Vízre jó lenne. Ilyen az LM35D is.

 

Mielőtt áramkört rajzolok, írd meg, tudsz-e pt100-at beszerezni!

Mondjuk ezek közül a vékony fém tokosak: http://www.tcdirect.hu/deptprod.asp?deptid=230

Előzmény: Luiggi70 (2764)
szekimilu Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2765

Sziasztok!

 

A héten próbálkoztam az égetővel, sajnos normálisan valóban csak teljesen száraz porral ég , szárrazal eléri az előremenőm a 60 fokot onnantól minimális levegővel tudná tartani az 55-60 fokot a kazánom , ( hihetetlen de alig fogy ilyenkor a por is ) !

Ugyanez száraz porral bemelegített , nedvesebb anyaggal sajnos full levegővel tudom megcsinálni , bíztam benne hátha kiszárad addig míg előre csúszik a fejben a fűrészpor !

 

Nyelves vezérlésem van egy 6 os saválló cső nyúlik be a fejbe a végére egy saválló lemez van ráhegesztve , olyan mint ha a nyelv alól nem égne ki a por rendesen , ott jobban ottragad mint a fej szélein erre valami megoldásotok lenne ?

Hajlítsam meg jobban a csövet , hogy a por csak a végén levő lemezt tudja meglökni ?

Elég sűrűn is kapcsolgat a nyelv, esetleg ez nem lehet gond a motor számár ami tolja be az anyagot ?

 

 

 

 

 

Luiggi70 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2764

Valami ilyesmire gondoltam én is ,jövő héten lesz elektro bolt felé utam be is szerzem a cuccokat hozzá.Az analóg jelhez nem e tudsz valami egyszerű kapcolást ami a hőérzékelőt illeszti a plc hez.Milyen érzékelőt érdemes rakni?

Előzmény: Totya3 (2757)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2763

Igazából mindegy, hogy három, vagy egy fázisú, ha aszinkron a motor, akkor elvileg feszültséggel nem lehet fordulatszámot változtatni. Hogy még is lehet egy szűk felső tartományban, annak az oka a motor működési elvéből fakad. Ez pedig az, hogy az aszinkron motoroknál a terheléstől függően változik a fordulatszám. Ha kisebb a feszültség, akkor ugyanaz a terhelés jobban lecsökkenti a fordulatot, mert a motor nyomatéka csökken. De ezt nem lehet végtelenségig eljátszani, mert a motor kiesik a működéséhez szükséges fázistartományból és leáll, leég.

 

Fázishasítással(fényerőszabályzó) széles tartományban fordulatszabályozni csak az un. Univerzális motorokat lehet, amik szénkefések, komutátorosak és számos háztartási készülékben fellelhetőek(kávédaráló, kézifúró stb.). Ezek a motorok egyébként egyenáramról is kiválóan működnek!

Előzmény: Nono29 (2762)
Nono29 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2762

Szia!

 

Nem szabad nagyon fojtani, akkor nem fog melegedni. A kondenzátort ki kell próbálni lehet, hogy kell rá nagyobb. Ha a motor 3 fázisú akkor tényleg csak frekvenciaváltóval lehet szabályozni. Néha a vaterán vannak olcsón ilyen kis teljesítményűek.

Előzmény: Süsü1983 (2759)
Dzsudimano Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2761

Szia Süsü 1983!A 2750 neked ment volna a 2693-ra válaszként csak mire megírtam és elküldtem valamiért nem csatolódott hozzá hogy mire írtam!Üdv.

Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2760

Ez egy 380V-os 3fázisú motor 230V-ra üzemi kondival bekötve? Akkor nem lehet fodulatszámszabályozni a feszültséggel. Ezeket csak a frekvencia változtatásával lehet.

Előzmény: Süsü1983 (2759)
Süsü1983 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2759

Szervusz! 

Volt egy olyan érzésem, miszerint nem lehet nehéz a bekötése...a neon körül semmi sem bonyolult. Ha már induláskor is kisebb a feszültség, akkor nem kell a motorra nagyobb kondi? Nem melegszik jobban fojtással a motor?

Előzmény: Nono29 (2755)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2758

Még annyi, ha most is használsz egy kimenetet a ventilátor be-ki kapcsolásához, akkor 3 kimeneted van, ami 8 szintet eredményezhet, megfelelő bekötés esetén...

Előzmény: Luiggi70 (2754)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2757

Szia! Így már más az alapfelállás! Hogy elég lenne-e a 3 fokozat, nem tudom, de ezt nagyon könnyű kipróbálni, csak a poti helyére kell beilleszteni egy olyan áramkört, ami a potit helyettesíti és a két kimenettel tudod vezérelni.

Ez első körben két relé is lehet. A relék trimmerpotikat kapcsolnának, amivel a 3 fokozatot be tudnád állítani.

Sőt 4 fokozat is lehetne, ha ügyesen állítod a potikat. 1. a nullás, 2. az egyik relé behúzva, 3. a másik relé behúzva, 4. mindkét relé behúzva. A 4. fokozatnál a két poti összeadódna.

Ha ez nem elég, akkor tovább lehetne gondolni, több fokozatra, ahogy korábban írtam, némi áramköri kiegészítéssel.

Előzmény: Luiggi70 (2754)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 2756

Szia! Ez végül is jó ötlet. Közben olvasom, hogy potméterrel lehet állítani, akkor többre is képes lenne a két kimenettel, kis kiegszítéssel...

Előzmény: Nono29 (2752)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!