Keresés

Részletes keresés

JelenikD Creative Commons License 2014.07.13 0 0 16809

Most nézem, hogy elvileg nem is vásárolhatok Karathenet.

Előzmény: JelenikD (16808)
JelenikD Creative Commons License 2014.07.13 0 0 16808

Köszönöm, megpróbálom!
Például a sima Thiovit-os kezelés azokon a tőkéken se ér már  semmit, amiket még nem támadott meg a liszt?

Illetve még azt akartam megkérdezni, csak lemaradt az előbbi hozzászólásomból, hogy néhány tőkén megfigyeltem, hogy a fürtökön 1-1 bogyó be van barnulva (azokon a fürtökön nincs liszt). Az mi lesz?
Bocsánat a sok hülye kérdésért, ez az első évem, nagyon tapasztalatlan vagyok még e téren.

Előzmény: Kapa bácsi (16807)
Kapa bácsi Creative Commons License 2014.07.13 0 0 16807

Katathane-val menj,használj valami nedvesítőszer,és nagy víz adaggal,mert a penészgyepet átkell áztatni.Még van remény a termésre,nem veszett fejsze!A Topas ma már elég gyenge a lisztharmat ellen,pláne,ha már fellépett.

Előzmény: JelenikD (16806)
JelenikD Creative Commons License 2014.07.13 0 0 16806
Előzmény: JelenikD (16805)
JelenikD Creative Commons License 2014.07.13 0 0 16805

Az itteni brutális helyzet. Nem tudom milyen túlélő gombák ezek, de a Thiovit+Topas ennyit ér neki (nagy semmit). Csodálkozni fogok ha idén lesz borom :(

 [url=http://postimg.org/image/esnvqicib/][img]http://s29.postimg.org/esnvqicib/DSC_0840.jpg[/img][/url]

Előzmény: cippur (16804)
cippur Creative Commons License 2014.07.12 0 0 16804

Vasban az enyém Quadrist kapott,  csak a kékfrankoson látszik kezdődő levélperonoszpóra. A Zweigelt, Merlot és fehér fajták hibátlanok. De pl. a szomszéd dombon tombol a lisztharmat, a borsók és virágoskertek is hófehérek. Ahogy nézem inkább azok szívták meg akik ritkábban járnak ki és az utolsó permetezésnél azt hitték minden o.k. lesz 1-2 hétig, aztán kopp: szembesülnek az áldatlan állapotokkal.

sti100 Creative Commons License 2014.07.12 0 0 16803

én 1 hete fújtam a csereháton. az említett fehérek. 1 tőkén láttam lisztet-mondjuk ott vastagon. a töbin néhol levélen vaami de nem vészes. 4 hete mindenféle csúnyasággal fújtam ami a bátyámnak megmaradt. hold béli táj lett 2 napra. azóta csak vegesol . mivel ritkán jutok ki, nem tudom eső mit művelt most :(

medveger Creative Commons License 2014.07.11 0 0 16802

A Somlón és Észak-Zalában is durva, ami van. A Somlón érdekes módon a Juhfarkot kapta el nagyon, pedig a Hársra mondják, hogy kifejezetten érzékeny rá.

A sajátomban, Zalában "szerencsére" csak egy-két fürt esett áldozatul (azért az is durva), de hetente nyomulok a permetezéssel. Idén nem tartható mifelénk az "elég néhány permetezés"-elv.

No persze, naaagyon fajtafüggő is a dolog - a régi, érzékeny fajták nagyon megérezték az idei járványt...

(Cserszegi nálam is teljesen mentes)

Előzmény: Kulicz (16801)
Kulicz Creative Commons License 2014.07.11 0 0 16801

Nálam Tolnában szintén. Huszonöt évre visszamenőleg ilyet nem tapasztaltam.

Előzmény: JelenikD (16800)
JelenikD Creative Commons License 2014.07.11 0 0 16800

Itt, Zalában is elég nagy lisztharmat "járvány" van sajnos.

Előzmény: juhosttt (16799)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.11 0 0 16799

Nálunk se volt semmi, de most egész nap esik az eső, 20-22 fok van. Tegnap is esett, előtte is esett. Szerintem nekem is be kell szervezni egy rezes kénest a fejművelésű tőkékre. A kordonnál meg figyelek nagyon.

Előzmény: Törölt nick (16798)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.11 0 0 16798

Nagyon sok helyről ezt hallani. Érdekes, nálam meg semmi. Elvétve találok egy peronoszfoltot, de azon kívül semmi, pedig csak 3* permeteztem

Előzmény: RAMBO (16795)
Beer Monster Creative Commons License 2014.07.11 0 0 16797

Szervusz,

Olvasod-e a topicot még? Nekem van ilyen a Balatonnál. Úgy tudok adni, hogy nem vagyok 100%-ig biztos a fajtákban.

Előzmény: GaryBaldy (11569)
villamosjegy Creative Commons License 2014.07.11 0 0 16796

Nálunk is. Eddig, az utóbbi 8 évben mindig meg tudtam védeni a szőlőmet úgy, hogy a fürtökön a lisztharmat vagy a peronoszpóra meg sem jelent, most azonban fölöttébb érdekesen alakultak a dolgok. Június 16-án permeteztem 0,45% Cabrio Toppal + 0,08% Karathane Starral és 12 nap múlva, mikor újra lejutottam Zalába a szőlőbe a kékfrankosomban tombolt a lisztharmat. De még csak a bogyók felületén, úgyhogy talán még menthető. Akkor lefújtam kétszer egymás után 6 nap eltéréssel 0,4% kénnel + 0,08% Folicur Soloval. Remélehetőleg sikerült megállítani. Holnap meglátom.

Egyébként idén ez fajtától is függött, mert a cserszegiben vagy a medinában szinte nem is volt.

Előzmény: RAMBO (16795)
RAMBO Creative Commons License 2014.07.11 0 0 16795

Őrült lisztharmat van nálunk.

Beer Monster Creative Commons License 2014.07.10 0 0 16794

Az egyes fajták korát nem ismerem behatóbban, különösen az ilyen régiekét, ezért példákat nem tudok felhozni. A filloxerajárvány pontos kezdetét 1863-ra teszik. Vagyis inkább Mathiász fiatalkori nemesítései érdekelnének.

 

Vagy azelőtt nem is létezett az a kategória, amit ma csemegeszőlőnek hívunk? Tehát azokra a fajtákra gondolok, amiket a filloxéra első hullámai letaroltak. Ezek a fajták ma oltvány formájában léteznek, termesztik őket?

Előzmény: Cirfandlia (16792)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.10 0 0 16793

Itt pl sok régi, elfeledett fajta van leírva:

http://www.boraszat.hu/kodex-egykori.html

 

Igaz a legtöbbet leírják minőségben, de azért akad ott olyan, amit szívesen látnék még ma is... De csemegéből is hiába az új nemesítések, az általad belinkelt írásban az említett szőlők többségét nem lehet beszerezni!

Előzmény: Cirfandlia (16790)
Cirfandlia Creative Commons License 2014.07.10 0 0 16792

Csemegéknél sztem jobban fennmaradtak a "régi fajták" - most is a legnépszerűbbek között vannak Mathiász 120 éves nemesítései, meg Kocsis Pál fajtái. A csemegeszőlő sokkal fiatalabb történet, mit a bornak való, így nem olyan széles körű az évszázadok alatt kialakult, letisztult fajtalista. Vagy te milyen konkrét régi fajtákra gondolsz?

(http://www.mek.oszk.hu/02100/02185/html/1115.html ) 

Előzmény: Beer Monster (16791)
Beer Monster Creative Commons License 2014.07.09 0 0 16791

Még a filloxera előtti régi fajtákra gondolok. Újakon meg inkább a 60-as évek óta nemesítetteket értem.

Előzmény: Cirfandlia (16790)
Cirfandlia Creative Commons License 2014.07.09 0 0 16790

Konkrétan melyik csemegékre gondolsz? ill. mikortól számít vmi "új" nemesítésnek? (nagyon "jók voltunk" régen a csemegeszőlő nemesítésben, az utóbbi időszakban sztem főleg rezisztensekre nemesítenek)

Előzmény: Beer Monster (16784)
sti100 Creative Commons License 2014.07.08 0 0 16789

építettem egy szerkezetet: fúró álványt motorral, csőfogoval, fejekkel- soha nem láttam fúrótornyot- logika- meg késöbb neten nézelődtem másnak milyen gépe van.

Előzmény: vlacko (16786)
Daeril Creative Commons License 2014.07.08 0 0 16788

Igen tévedsz, nem baj... Lehet szerezni megvan a módja, nem is nehéz.

Előzmény: juhosttt (16787)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.08 0 0 16787
Előzmény: Daeril (16785)
vlacko Creative Commons License 2014.07.08 0 0 16786

Mivel tudtál ilyen mélyre lefúrni?

Előzmény: sti100 (16779)
Daeril Creative Commons License 2014.07.08 0 0 16785

http://www.szbki.pte.hu/

 

itt például van

Előzmény: juhosttt (16783)
Beer Monster Creative Commons License 2014.07.08 0 0 16784

Így lehet ez a csemegeszőlőkkel is?

Előzmény: Cirfandlia (16782)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.08 0 0 16783

Ha privátban is, de szívesen várom az elérhetőséget, ahonnan lehet pl bakatorra szert tenni!

A miértre választ nem nagyon kapok már sajnos, kérdeztem néhány "öreget" és a legtöbben csak úgy örökölték meg az ültetvényt, aztán nem foglalkoztak vele milyen fajta. Szóval még régebbről kellett volna megtudakolni. De végül is kár a múlton rágódni. Én próbálok jobbat alkotni az évek során, aztán majd kiderül mire viszem. De ha meg se próbálom, akkor tuti semmire se viszem.

(Szoktam viccelődni, ha megnyerem az ötös lottót, akkor veszek több 10 Ha földet és szőlőzök. A bökkenő csak az, hogy nem is lottózok sose :) )

Előzmény: Cirfandlia (16782)
Cirfandlia Creative Commons License 2014.07.08 0 0 16782

Ott a Nyírségben, de máshol is a homokon nem volt szükséges az oltvány, a filoxéra nem játszik; de mégis direkt termőket ültettek, vajon miért? Miért nem tették le az országban korábban jól bevált régi fajtákat saját gyökéren? Ezt azért kérdezd majd meg a direkt termőket nagyban futtatóktól. (Azt halkan megjegyzem, hogy a filoxérával nagyjából egyidőben -szintén a tengerentúlról - érkező peronoszpórával és lisztharmattal szemben is ellenállóbbak ezek a fajok, továbbá rogyásig tudnak teremni, nem igényelnek annyi törődést.)

 

"Bakator, jádorvány, csóka, meg sok sok más elfeledett szőlőről már szinte csak olvasni lehet, beszerezni szinte lehetetlen."  Azért nem lehetetlen, Rambónak is sikerült telepítenie, figyeljük mire megy a sárfehérrel, gohérral. Pár éve jól rápörgött a csókára több nagynevű borász, és ültettek, átoltottak is nagy lelkesen belőle. Azóta tudok már olyanról aki le is váltotta, mert igencsak rászolgál a "Kádkongató" gúnynevére; gyakorlatilag keresni kell a fürtöket a tőkéken, annyira keveset terem.... 

 

@Beer Monster "mi lehet az oka, hogy a nem rezisztens új nemesítések is előnyt élveznek a (szintén nem rezisztens) korabeli fajtákkal szemben?"   talán mert minden szempontból jobbak? lásd előző bekezdés.  De próbálkozni lehet, talán borminőségben jobbak lehetnek, viszont egyéb termesztési értékeik (beérés, mennyiség) nem biztos hogy annyira kiválóak, hiszen akkor nem koptak volna ennyire ki. (tudom nagyüzem, meg cocializmus... de akkor is)

Előzmény: juhosttt (16770)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.08 0 0 16781

A jó hozzáállás az már félsiker! :)

 

ez természetessen butaság: 3 hét után hóember alakú a sor és termés nuki- minek levél? az én földemet nem szívja ki a sok levél!

Ezt tanácsként kaptad, vagy Te állítod? Mert ez pl hülyeség, h minek levél. Az egyensúlyt kell megtalálni! Ha nincs termés, csak annyi vesszőt kell hagyni, amennyi szükséges, nem pedig minden létező fattyú hajtást.

 

 

2. a tőke rendben van ha csak levél van- akkor van baj ha csak termés van- mert akkor haldoklik a tőke!

 

Nálam ha haldoklik a tőke, akkor tutira termés sincs... A szomszédén van 2-3 tőke, amely annyira leromlott, hogy nem érdemes tartogatni... Ősszel kap egy ásót...

 

Óvatosan az öregek ócsárolásáról, nehogy valamelyik szívre vegye xd (Bár tény, hogy vannak helyek/falvak, ahol az öregek nagyon rossz úton jártak a borászatot illetőleg és bár osszák az észt, nem kell foglalkozni vele...)

Előzmény: sti100 (16780)
sti100 Creative Commons License 2014.07.08 0 0 16780

2 tanácsot/választ kaptam priviben:
1. a levél a barátunk! ne tépd le, kell.

ez természetessen butaság: 3 hét után hóember alakú a sor és termés nuki- minek levél? az én földemet nem szívja ki a sok levél!

2. a tőke rendben van ha csak levél van- akkor van baj ha csak termés van- mert akkor haldoklik a tőke!

én ezt is butaságnak tartom.

amit elfogadok: saszla nem szeret rövid lenni!

ésszerű magyarázat- és nem azért mert ezt szerettem volna hallani.



huszonéves koromig nem tudtam felfogni hogy képessek emberek pálinkát inni!!!
mert amivel kínáltak engem éveim alatt, mindet visszaöklendeztem 10mp után----

hát amit én láttam öregeknél pálinka az valami borzadály! öntöttem a kocsi szélvédőmoso tartályába- faszán marta a bogarakat az üvegről!

aztán egyszercsak ittam igazi pálinkát!!

szerencsére nem halgattam 1 öregre sem!! náluk a cefre napon érik és aluban fő!

csináltam főzőt- főztem magam a cefrém- na akkor ittam életemben előszőr pálinkát! a többi az valami lé volt csak!

próbálok nem halgatni az öregekre- nem minősíteném őket- nem az a fajta akire halgatok.

 

így van a szőlővel is: pár napja lehüléyzett 1 öreg mert megkeverem a darált szőlőt erjedéskor- nem szabad álítja mert az ő nagyapja sem keverte akkor nekem is tilos! :DD ( tudod mikor a kupak száradna ki)

és tudom hogy jó borom lesz- csak nem hogy hogyan :D - mert az idei elrontott bor lett- illetve tudom mit rontottam el- melegben daráltam egy nagyon kézen fekvő oknál fogva: a kert leghidegebb pontja is borzasztó meleg volt! :D
múlt héten vettem pincét idén ott darálok.

,

Előzmény: sti100 (16779)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!