Keresés

Részletes keresés

bizgere Creative Commons License 2010.02.28 0 0 6643
Sziasztok!

Vigas 25 faelgázositó kazánt szeretnék venni de nincs kémény húzva ahova be lehetne kötni.Leier LK kéményrendszerben gondolkodtam 14-es átmérőben.

Szerintetek megfelelő lenne?
pjotrkolja Creative Commons License 2010.02.26 0 0 6641
Üdv!
A GMBSZ egy a rendeleteknél alacsonyabb rendű szakmai előírás, még akkor is, ha törvény írja elő a gázszolgáltatók részére a kötelező alkalmazását. Ráadásul kizárólag gáztüzelő berendezésekről tesz említést, és alkalmazási terület is csak ezekre terjed ki.
Nem értek egyet a vegyes tüzelésű berendezés gépkocsitárolóban történő elhelyezésével, csak arra akartam rávilágítani, hogy semmi sem tiltja, vagyis telepíthető (még a józan ész ellenére is).
Amúgy ha jól emlékszem régebben volt is megkülönböztetés gépkocsi tároló és garázs között, előzőben semmilyen karbantartási tevékenység nem folyhat, kvázi a tankban lévő üzemanyagon kívül nem tárolhat senki semmi gyúlékonyat benne, ezért "D" tűzveszélyességű helység, és telepíthető bele ilyen jellegű tüzelőberendezés.
Előzmény: Törölt nick (6633)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.25 0 0 6640

Sziasztok,

 

egy olyan problémám lenne,h egy kazánt akarok beállítani a nyári konyha pincéjébe.(fára kb35kw-t ír,bár nem egy mai jószág)

Szóval nem akarok szerelt kéményt venni,ha nem muszáj,mert van a nyári konyha tűzfalában egy kémény.5 tégla van kötésbe rakva,s kb 4m a magassága,de még fél métert rá lehet nyugodtan dobni,mert alig lóg ki a tetőgerinc felett.

Lefele gondolom komplikált lenne megoldani a toldást,mert a pince fala már vasbeton.

Azt meg lehet így(és működni fog-e,ahogy vázoltam),ha pincefödém boltívjét áttörve a füstcső menne fel csak,és az csatlakozna a koromzsák felett be?

A koromzsák ajtaját meg áttenném kívülre,h a cső ne legyen útba.

 

kardhal01 Creative Commons License 2010.02.25 0 0 6639
Szia!

Azért hangoztatom, mert ez az igazság, de innen megtanulva, úgy érzem egy kőművessel karöltve én is meg tudom csinálni.
Előzmény: Törölt nick (6631)
kardhal01 Creative Commons License 2010.02.25 0 0 6638
Oké de jó!!
Igen, falazáskor akarjuk belehelyezni. Köszi!!

Előzmény: siokemeny (6630)
Totya44 Creative Commons License 2010.02.25 0 0 6637

Úgy tervezzem amikor jönnek ellenörizni akkor csak kivenném az átmenő csövet!

És betömném a lyukat!

Muszáj lenne bebélésezni?

Nem lehetne megoldani egy huzatszabályzó szeleppel?

 

Előzmény: Totya44 (6636)
Totya44 Creative Commons License 2010.02.25 0 0 6636

Szia siókémény!

 

A garázsban nincsen sose autó!

Kémény és a szellöző magassága: a talpától mérve 10m

nem homlokzat csak rosszul rajzoltam!

A tervezett bekötéstől a kazán 170cm-re van!

180mm-es a kazán csonkja!

 

Előzmény: siokemeny (6621)
Csabikuci85 Creative Commons License 2010.02.25 0 0 6634
Üdv.

Azt szeretném kérdezni, van e valamilyen előírás arra vonatkozólag, hogy mekkorának kell min. lennie a füstcső hosszának a kandalló és a kémény bekötés között??
siokemeny Creative Commons License 2010.02.25 0 0 6630
Összefogatni azért kell, hogy bele tudd engedni a kéménybe illesztetten. Viszont ha a falazással együtt készül a bélelés, akkor nem kötelező szegecselni.
Előzmény: kardhal01 (6625)
siokemeny Creative Commons License 2010.02.25 0 0 6629
Viszont a GMBSZ tiltja a garázsban, gépkocsitárolóban nyílt égésterű gázkészülék elhelyezését.
Előzmény: pjotrkolja (6624)
siokemeny Creative Commons License 2010.02.25 0 0 6628
Üdv!

Egyértelműen annak a hibája a repedés, aki beleerőltette a füstcsövet. Egy kerámia (samott) bekötőidomba sosem szabad passzentosan beledugni, hiszen a hőtágulás igen könnyen szétnyomhatja.

Hallottam már olyat, aki flexszel tágította ki a bekötőidom átmérőjét és úgy erőltette bele a füstcsövet. Természetesen az is szétrepedt.

Jenss-ék várják a gyártó képviselőjét, és a helyreállítás (utólagos saválló acél bélelés) költségét szeretnék vele kifizettetni.
Előzmény: badcsaba (6626)
nagy ivó Creative Commons License 2010.02.25 0 0 6627
Hogyan derült ki a repedés?
Olvass vissza, mintha említették volna a samott gyártást, és a béléscső minőségét
Nem a kandalló építőre kell fogni a 3 repedt elemet, esetleg csak akkor ha mégnem volt használva a kémény.
Előzmény: badcsaba (6626)
badcsaba Creative Commons License 2010.02.24 0 0 6626
Jenss!

Megkérdezhetem mi lett a kéményed sorsa? Mit tudtatok vele csinálni? Azért érdeklődöm, mert én is ugyanúgy jártam mint Te, csak az enyém Leier kémény. Nekem is megrepedt a bekötéstől felfelé 3-4 elem, amit az okozhatott, hogy a kandallós beleerőltette a föstcsövet, ami ráadásoll nem koncentrikusan helyezkedett a bekötő idomba, így valószínű hogy megfeszítette a samott idomokat.
Előzmény: jenss (6478)
kardhal01 Creative Commons License 2010.02.24 0 0 6625
Köszi a választ!
Ennek az összefogatásnak mi az oka? Úgy sem eshet szét, mivel a gravitáció lefele, tehát ráhúzza. Ha szegeccsel fogatjuk össze, akkor meg kell fúrni?
Bocs, de laikus vagyok.
Előzmény: siokemeny (6620)
pjotrkolja Creative Commons License 2010.02.24 0 0 6624
Ez is egy olyan dolog amit csak a józan ész tilt (és milyen okosan) ... OTÉK nem említi, és ha csak gépkocsitároló és csak, D tűzveszélyességű akkor meg az OTSZ sem tiltja.
Magyarország ... ma!
Előzmény: siokemeny (6623)
siokemeny Creative Commons License 2010.02.24 0 0 6623
Szasz kolja!

Gépkocsitároló, garázs ugyanaz. Mindegyikben ugyanúgy szivároghat a benzingőz, az autógáz, stb... És ugye, hogy gyújtási, robbanási veszélyt ne okozzon, ezért nem lehet nyílt égésterű készüléket elhelyezni bennük. :-)

A tároló viszont már más. Csak ne legyen ott, hogy gépkocsi.
Előzmény: pjotrkolja (6622)
pjotrkolja Creative Commons License 2010.02.24 0 0 6622
T siókémény!
Lehet, hogy csak gépkocsitároló ... akkor meg asszem lehet.
Előzmény: siokemeny (6621)
siokemeny Creative Commons License 2010.02.24 0 0 6621
Üdv!

Először is garázsban nem lehet nyílt égésterű készüléket üzemeltetni!

Másodszor a kürtő túl nagy lesz a kazánhoz, csökkenteni kell a keresztmetszetet, és mivel ha jól látom homlokzati a kémény, ezért szigetelni is kell. Egy béleléssel egy lépésben mg tudod oldani a két problémát.

Milyen messze van a kazántól a kémény?
Milyen magas a kémény?
Mekkora a kazán füstcsonkja?
Előzmény: Totya44 (6617)
siokemeny Creative Commons License 2010.02.24 0 0 6620
Üdv!

Az összeillesztés után min 2, de inkább 3 szegeccsel össze kell azért fogatni.
Előzmény: kardhal01 (6616)
Totya44 Creative Commons License 2010.02.24 0 0 6619

 

 

 

Valahogy így tervezem!

Totya44 Creative Commons License 2010.02.24 0 0 6618
Ez így müködhetne!?
Totya44 Creative Commons License 2010.02.23 0 0 6617

Sziasztok fórumozók!

 

Lenne pár kérdésem!

Elösször vagyok itt lehet rosszul kérdezek!

 

Egy ÉTI-T25-ös gázkazánom van, és szeretnék, kiegészítésnek beszerelni egy           TOTYA 4-es vegyestüzelésü kazánt!

A problémám,hogy csak egy 8m-es 200mm-es eternittel bélelt kéményem van!

A gázkazán van belekötve! (hibátlan minden évben ellenörzik!)

Ez a kémény egybe van építve egy szellözövel aminek a belsö mérete: 50*25

Beleköthetném a vegyestüzelésűt?

Mit szólnának hozzá a (seprűsök)?

Tudnátok tanácsot adni?!

 

 

 

Előre is köszi!

Üdv!

kardhal01 Creative Commons License 2010.02.23 0 0 6616
Szia Siókémény!

Látom itt vagy, így kérdeznék. A saválló kéménybéléscsöveket egyszerűen csak össze kell dugni? Az én kéményem födémig vissza lesz bontva, igy méteres elemek összedugásával is meg lehetne oldani.
Köszi
pjotrkolja Creative Commons License 2010.02.23 0 0 6615
T tjoooe!
A kazángyártók adatai a saját tüzelőberendezéseikhez alkalmazható kémények tekintetében úgy 95%-ban megbízhatóak ... A kürtő belső méretének növelésével amúgy nem egyenes arányban csökken a szükséges hatásos magasság ... vagyis a jól méretezett füstcsőcsonki méretnél valóbban nincs szükség csak 1-2 mérettel nagyobb átmérőjű kéményre, de akkor is erősen az előírt magasság környékén maradsz.
Legtöbb esetben pedig kell is az a magasság ... de ha meg akarsz róla győződni, valóbban nem nagy ügy összedobni egy méretezést (dobatni ... 3-6k) ... Bár a szabványból, papíron számológéppel, egy külsőfali szerelt kéményre (ennél egyszerűbb pedig nincs) nekem elsőre két-két és fél óra kellett ... Szoftverrel ez úgy 10 perc.

:)


Előzmény: tjoooe (6612)
tjoooe Creative Commons License 2010.02.23 0 0 6612
Szelvény alatt a füstjárat vastagságára gondolsz?
Mindenképpen vastagabbra szeretném mint a kazán kivezetése.
Ha segít valamit a nagyobb átmérő a kisebb magasságon akkor még nagyobbra.
De gondolom az se jó ha túl nagy az átmérő...

Az a baj, hogy ennél az értéknél sokkal magasabbra már nem tudom, nem akarom hogy gyártelepnek nézzen ki a házam :)

Lehet hogy az engedélyeztetést is szeretném elkerülni, nem kedvelem a bürokráciát... Régi ház, elbontok egy meglévő kéményt, felépítek egy újat, az ugyanaz, ha bárki kérdezi :)
Előzmény: Törölt nick (6610)
tjoooe Creative Commons License 2010.02.23 0 0 6611
Köszi, bíztató amit írsz.

Azt azért hozzátenném, hogy azért is tervezek nagy puffert, hogy a kazán által leadott teljesítményt fel tudja venni, a begyújtás és a tüzelő teljes elégése között - terveim szerint - optimális teljesítménnyel üzemelne a kazán. Elvileg nem lesz majd olyan, hogy le kell fojtani a kazánt mert túl sok a hő. Így a hatásfoka is jobb.
A fát rönkben méterre veszem, ha sikerül eleget felhalmozni, legalább 2 évet szárad majd felhasználás előtt. Jelenleg tudok szárazat is szerezni. Reményeim szerint ez a tüzelési mód kímélni fogja a kéményt :)

A bélelés témában az én hozzáállásom az, hogy a kátrányosodás okát kell megszüntetni, és nem a kéményt alkalmassá tenni az elviselésére.

A "bízz meg vele szakit" dolog igaz lehet, de ezt néha olyan dolgokra is mondják, ahol nem lenne feltétlen szükséges, és most igyekszem nagyon költséghatékony lenni :) (Mert muszáj..) Van egyébként némi huzalmam a fizikához és a mérnöki számításokhoz, nem biztos hogy nem érteném :) De ha tényleg csak 10-es körüli összeg, hajlok rá. (Bár itt is meg kell jegyezni, hogy néhány szaki nem nagyon ért a szakmájához és egyszerűbb neki valamelyik sablonos megoldást ráerőltetni a vevőre mint a valódi igényeihez alkalmazkodni...)

Előzmény: siokemeny (6606)
siokemeny Creative Commons License 2010.02.23 0 0 6608
Akkor már legyünk pontosak:

Egy kéményméretezéshez hő- és áramlástechnikai számítást kell végezni, ritka esetben sztöchiometriait.

A tüzeléstechnikai számítás egy kicsit más dolog, annak nincs köze a kéményhez.
Előzmény: Törölt nick (6603)
siokemeny Creative Commons License 2010.02.23 0 0 6606
Üdv!

A nemzetközi szabványok, mint ez is általában fizetősek, bárki számára elérhető, aki megfizeti. Hiába lenne meg neked az MSZ EN 13384-1 nem tudnál vele menni semmire, megkockáztatom, hogy egy kukkot sem értenél belőle :-) A kéményméretezés mérnöki tevékenység. Szabvány alapján számolgatva nekiállni méretezni egy kéményt, hát nem fehér embernek való munka. Ezért vannak olyan programok, amik a szabvány alapján számolnak, ezáltal egyszerűbb, gyorsabb. Ne te számolgass, hanem bízz meg egy pl: épületgépész mérnököt, aki felelősséget vállal a munkájára.

Egy 50 kW-os kazánnak általában 180-200 mm-es füstcsöve van, kb 20 Pascal huzatigénnyel. Egy 8-9 méteres kémény akkora átmérővel, mint a készülék füstcsöve, tudja is ezt az értéket, de hogy biztosra menj növeld az átmérőt 2 centivel és akkor a koromlerakódásnak is marad hely. A bélelést én mindenképpen javaslom, mert a kazánod csak kis ideig fog 50 kW-on robogni, gondolom ezt a teljesítményt csak a gyors felfűtés miatt használod. Köztes állapotokban jóval kisebb teljesítményen fog üzemelni a kazán, ezáltal a maximális teljesítményre méretezett kéményt nem fogja tudni kifűteni, kátrányosodás várható.

A bélelés nem hóbort (bár vannak itt olyanok akik ezt a kéményseprés lobbijának tartják, engem például soha senki nem kérdezett erről...), sajnos manapság nem lehet száraz fát kapni, és a hatásfokjavítás miatt egyre több készülék dolgozik alacsonyabb füstgázhőmérsékleten, így rengeteg kémény kátrányosodik. Arról nem is beszélve, hogy sokan nem tudnak fával fűteni! És ha a kátrány beleette magát a téglába, azon nem lehet segíteni, csak téglacserével.

Fa, vagy szén? Fára kell méretezni és az a szénnel is működni fog, hiszen magasabb a füstgázhőmérséklete, sokkal kevesebb a nedvességtartalma, ezáltal ugyanabban a kéményben nagyobb huzatot tud produkálni.
Előzmény: tjoooe (6595)
bogyobfk Creative Commons License 2010.02.23 0 0 6605

Helló!

Igazad van ,valaki olyan kell akinek van CHM-BAU32 szoftverja azzal ki lehet számolni!Mivel abba beirod mivan és ki irja,hogy jo-e ,mindezt több oldalon levezetve!

A hatásos kémény megasság"az utolso betorkolási ponttol a kitorkolásig 6m min."

Az ablak ha fokozott zárásu csak fényt jutatt be,ezért gondoskodni kell a levegö utánpotlásról is!

Előzmény: Törölt nick (6603)
tjoooe Creative Commons License 2010.02.23 0 0 6604
Köszi! Igyekszem majd megtalálni a könyvet.

"Egyébként ha azt a magasságot ajánlják nyilván, annyi kell."
Az általuk feltételezett egyéb körülmények mellett (vastagság, szélnyomás, füstgáz hőmérséklet, szén vs. fatüzelés...) ezért gondolom hogy a magasság csak egy paraméter, és lehet hogy a többi variálásával kihozható kisebb magassággal is.
Előzmény: Törölt nick (6598)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!