Keresés

Részletes keresés

Pelican Creative Commons License 2013.03.10 0 0 11088

OFF:

 

"Sajnos , a hal is a fejétől büdösödik.A sok tudományos ismeretektől hasra is esnek egyesek."

 

Ez biztosan ide, a taxonba való?

Előzmény: mepisz (11081)
Pelican Creative Commons License 2013.03.10 0 0 11087

"Hiszen tapasztalataim alapján a természetben ritkán fordul elő ennyire fehér színű madár, ha elő is fordul az soha sem hosszú életű, mivel a ragadozók szelektálnak, lehetetlen dolog ,hogy túlélte volna a hosszú telet."

 

Ezt ugye csak viccnek szántad? :-) 

Előzmény: mepisz (11073)
-FRIPP- Creative Commons License 2013.03.10 0 0 11086

 

Az biztos hogy Ephemeroptera , talán ez :

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1jl:Baetis_tricaudatus_male_subimago_crop.jpg

 

Negyven egynéhány faj él belőlük (kérész) Magyarországon , azok között megtalálod.

Előzmény: Syrphus (11085)
Syrphus Creative Commons License 2013.03.10 0 0 11085

Sziasztok!

 

Ezt a képet tegnap készítettem. Milyen rovar lehet? Engem leginkább kérészre emlékeztet, de számomra nagyon szokatlan, hogy ilyen korán és ilyen hűvös időben látom.

raveksut Creative Commons License 2013.03.07 0 0 11084

A madarak tollváltását hívják vedlésnek.

Előzmény: mepisz (11079)
üresapoharam Creative Commons License 2013.03.07 0 0 11083

Felesleges vaskalapos emberekkel vitáznod! :-)

Előzmény: Törölt nick (11082)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.07 0 0 11082

egy részemről szakmainak szánt vitában, mely határozással kapcsolatos terminusok tisztázását szándékozott elérni az előző hsz-ed az ultima ratio

itt és most legyen neked igazad abban, hogy a madarak nem vedlenek (11079), és abban, hogy a természetben a fehér színű madár ritka és rövid életű (11073)

meg úgy általában, bármiben ezentúl

 

Előzmény: mepisz (11081)
mepisz Creative Commons License 2013.03.07 0 0 11081

Sajnos , a hal is a fejétől büdösödik.A sok tudományos ismeretektől hasra is esnek egyesek.

Előzmény: Törölt nick (11080)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11080

ezt az információt alkalmasint majd megosztom a szerzőkkel:

http://scans.hebis.de/30/12/57/30125765_toc.pdf

 

de az egyetemen is rosszul tanítják, szóval őket is érdekelheti:

"A tollazat vedlése a tolltüszôk periódusosan újra meginduló mûködésének eredménye. Ilyenkor az elôzô toll alatt új toll kezdeménye jelenik meg, mely növekedése során kitolja a régi tollat. Egyes tollak vedlése folyamatos (evezô- és kormánytollak), másoké gyakran periódusos (kontúrtollak): pl. a nyugalmi ruha és a nászruha váltakozása. A madár életében több vedlési folyamatot lehet megkülönböztetni, ezek közül az évente ismétlôdô szaporodási idôszak elôtti és utáni vedlések a legjellemzôbbek. A periódusos vedlés endokrin szabályozásában a szexuál-szteroidok és a pajzsmirigyhormonok, valamint a tolltüszõkben keletkezõ növekedési faktorok játszanak döntô szerepet."

forrás: anatomia.elte.hu

 

satöbbi

Előzmény: mepisz (11079)
mepisz Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11079

A madarak nem vedlenek, csak tollat váltanak / verzenek /

Előzmény: Törölt nick (11077)
mepisz Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11078

köszönjük szépen , ez nagyon jó !!!!!

Előzmény: Törölt nick (11077)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11077

azt nem tudom, hogy jelenleg is életben van e, de a színe alapján már akkor is jó nagy bajban lehetett

 

meg ez a szerencsétlen középen is, pedig ő éppen csak átvedleni készült

 

 

van képem fehér hattyúról, meg nagy kócsagról is

 

(a színmutáció kifejezésnek pedig te nézz utána légyszíves; pont a te érveid szerint ugyanis az általad színmutációnak nevezett fenotípus örökíthetősége nem belátható)

Előzmény: mepisz (11076)
mepisz Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11076

Csak nyugodtan, higadtan a hozzászólásokkal. Várjuk szeretettel de  előnyt élveznek  azok amiket te fotózol, fagyban , hőségben, hóviharban

esőben.

 

 

Világos szinű madár / színmutációs / természtben történő előfordulás, jelenleg is életben van.

Előzmény: Törölt nick (11075)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11075

" tapasztalataim alapján a természetben ritkán fordul elő ennyire fehér színű madár"

 

(nemnemnemnemnem...azért is kibírom, hogy ne mutassak a természetben előforduló (teljesen, vagy többségében) fehér színű madarakról hivatkozásokat meg képeket...)

 

:-)

Törölt nick Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11074

off/on

azt azért nyilván te is érted, hogy egy színváltozatból nem csinál hibridet az, hogy egyébként milyen tiszteletreméltó jó ember van az ezt állító avatar mögött. ez nem ilyen kérdés

ugyanúgy a hibrid sem egy olyan fogalom, amit önkényesen ki így, ki úgy használ (az egész onnan indult, hogy ki lettem oktatva ebből a fogalomból; mellesleg hidd el, hogy ezen sokan nagyon hangosan röhögnének a munkahelyemen)

még egyszer:örülök, hogy sikerült tisztázni néhány olyan tényt, ami nem volt világos

 

Előzmény: sappeni (11070)
mepisz Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11073

köszönöm Sappeni !

 

Igaz már törölték , a madárfotók topikból a nem oda való hozzászólásokat, de hidd el  a barátunk túl spanolta a dolgot, soha nem írtam olyat, hogy húzz el a topikomból / figyelmeztettem / a topik leírásra, nem igazán hagyta abba , csak folytatta tovább. Sajnálom , hogy azt írjuk " hibrid" az nem biztos a vadonélő madarakra vonatkozik .Én már abban sem vagyok biztos a képen látható madár erdei pinty. Továbbra is fentartom a lehetőséget , háztól szabadult tenyésztett madár. Hiszen tapasztalataim alapján a természetben ritkán fordul elő ennyire fehér színű madár, ha elő is fordul az soha sem hosszú életű, mivel a ragadozók szelektálnak, lehetetlen dolog ,hogy túlélte volna a hosszú telet.

 

 

Előzmény: sappeni (11070)
mepisz Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11072

Még másik fotó róla, ha szükséges jó pár van még.

Előzmény: üresapoharam (11063)
mepisz Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11071

Na ez jó !!!!!

 

 

Másik fotó róla.

Előzmény: üresapoharam (11063)
sappeni Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11070


Köszönöm.

 

OFF
Nézd, akit én régóta tisztelek és akivel személy szerint (mind a gyakorlati tevékenysége, mind segítség) eddig csak jó tapasztalataim voltak, azt soha és semmilyen körülmények között nem fogom egy elfajult fórumos vita kapcsán leírni. Ahhoz, hogy elfajuljon mindig többen kellenek....pont ezért maradok ki (próbálok....) ebből, mert ha engem felbosszantanak, valószínűleg én is tudnék olyanokat írni, ami bántó lenne, akármennyire nem akarok.
ON

 

Mindentől függetlenül a szakmai érveid és a magyarázatod köszönöm, örülök, hogy tisztáztuk.

Előzmény: Törölt nick (11069)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11069

nekem is a tények hiányával volt a bajom; ha átnézel a madárfotók topikba, akkor még azt is láthatod, hogy nem állt szándékomban személyeskedni, kvázi megalázkodtam azért, hogy választ kapjak egy számomra bántóan és általam primitíven megfogalmazottnak érzett hsz után. (már nem esik rosszul, elmúlt;)

 

részemről a szerencse, ha valamiben segíthettem

 

(szerintem a nem pigmentált részeken az a madár bizony fehér; ahogy ez:

http://www.flickr.com/photos/16072465@N06/6607198757/)

Előzmény: sappeni (11067)
sappeni Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11068

:) Köszii!

Akkor részlegesen lehet leucisztikus egy példány.

Valahol azt olvastam, hogy nem, de most nem találom sehol, úgyhogy elfogadom :)

Előzmény: Törölt nick (11066)
sappeni Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11067

Engem a tények érdekelnek, a huzakodás kevésbé. :)

Nem tudom értelmezni, hogy az kinek miért jó, de már megszoktam, és megpróbálok kimaradni.

Néha különösen bánt, mikor általam (sokmillió okból) tisztelt embernek esnek neki, de ezt most hagyjuk.

 

A linkeket azért hoztam, mert úgy értelmeztem a hozzászólásokból, hogy magát a lehetőséget, mint hibridet vetitek el.

De -legalábbis szerintem- beszéljünk akár leucizmusról, akár hibridiekről ezt kép alapján talán nem is lehet pontosan eldönteni, főleg ha valami újdonságról van szó.

 

Na mindegy, akkor innentől tisztább a kép és én értettem félre, a hibrid sincs kizárva, csak pontosítást igényelne.

Köszönöm!!!

 

És ha a leucizmusra igaz az, amit írtam, akkor ez a példány viszont nem leucisztikus, nem?

Vagy itt megint van gixer nálam? Hiszen a toll nem teljesen fehér.

 

Előzmény: Törölt nick (11065)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11066

ja, kimaradt...

a referált színhiba nem a pigment előállítására való képesség genetikus (enzimdefekt) hiányára hivatkozik, hanem a pigmentsejtek fejlődési zavarára, a pigment depozíciójával kapcsolatos zavarra, stb. kissé gumiterminus

a zavar nem feltétlenül jelenti azt, hogy ez minden érintett sejten/szöveten egyformán jelentkezik az egyeden belül (genetikából a penetrancia és az expresszivitás a két terminus, ami erre referál) 

 

a leucisztikus egyedek ebből következően pigmentáltak lehetnek (kisebb-nagyobb részben)

Előzmény: Törölt nick (11065)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11065

nagy nehezen eljutottunk oda, hogy a hibridek két csoportba (fajok) tartozó egyedek kereszteződéséből jönnek létre (röviden összefoglalva).

az öröklés már csak olyan, hogy az utód többé kevésbé mindkét szülő jellegzetességeit fogja hordozni,és ezek a hibrid jellegzetességek jól reprodukálhatóak lesznek (bárhol és bármikor keresztezed a két fajt, a hibridek ugyanúgy fognak kinézni.)

 

nekem a hibrid hipotézissel csak annyi a bajom, hogy anélkül, hogy a hibrid szülőket megneveznék (és így a hibrid tulajdonságokra referálhatnánk) a fogalom bedobása csak egy nagyképű blöff. (a megnevezéssel a hipotézis, tudományos állítássá, kvázi ténnyé minősülne át)

 

azt, hogy a fringilla képes hibridizálni (pláne genuson belül), azt nem vitatta senki. az általad citált példák többek között ezért, és főleg azért nem jók, mert a bemutatott hibridek nem mutatják a későbbi vitát (ezt iróniával:lásd "húzz a topikomból") elindító képeken látható madár jellegzetességeit. 

 

szóval: hibridnek akkor fogad(hat)juk el, ha be tudjuk mutatni, hogy két (megnevezett) szülőmadár kereszteződéséből pont ilyen fenotípusú utód keletkezik 

(kevésbé szigorúan: ha mindkét (megnevezett) szülő jellegzetességeit (számosat és megnevezve) a szóban forgó egyeden egyértelmű módon azonosítani lehet, és egyéb okok nem zárják ki a hibrid létrejöttét. (ez utóbbi nincs konfliktusban az elsővel, egyébként)

 

szerintem

 

nálam okosabbak majd biztos más szempontokat is bedobnak

 

 

 

 

 

 

Előzmény: sappeni (11064)
sappeni Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11064

Csak csendben szeretném kérdezni, mert ehhez a részhez nagyon nem értek, de a hibrid-verziót miért zárjátok ennyire ki?
A Fringillát előszeretettel keresztezik, illetve kereszteződik is...

http://www.ng.hu/Civilizacio/2010/02/Hibrid_pintyet_lattak_Pecs_kozeleben

http://fuglar.no/turoy/images/hybrid.htm

http://www.tonytilford.co.uk/g_cage_aviary/hybrid_birds2.htm

Még egyszer: eszemben sincs állítani egyiket sem, csak kíváncsi lennék (tényleg! :) ), hogy mi alapján zárjátok ilyen vérmesen ki a hibrid-verziót.

 

Egyébként a leucizmus nem azt jelenti, hogy a szőr illetve a toll egyáltalán nem tartalmaz pigmentanyagot, csak a bőr és a szemek?

És ha a leucisztikus színváltozatú madarat tudatosan kitenyésztik, az végülis hibrid, nem?  (célszerűen ha keresztezéssel hozzák létre)

Nyugodtan javítsatok, mert nem értem, hogy ezt miért kellene ennyire kizárni...

 

Előzmény: rosszfijú (11059)
üresapoharam Creative Commons License 2013.03.06 0 0 11063

Az általad fotózott széncinege mitől színmutációs? Attól, hogy túlexponáltad?

 

 

Előzmény: mepisz (11060)
mepisz Creative Commons License 2013.03.05 0 0 11062

Neked is szép estét.

Előzmény: Törölt nick (11061)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.05 0 0 11061

ahha, szóval ez az a híres madarásztársadalom féle definíció

éppen megkérdezhetném, hogy akkor ennek fényében mit tudtam én rosszul, meg mi a baj a vikiidézettel, de asszem teljesen felesleges

további jó keresztezgetést

Előzmény: mepisz (11056)
mepisz Creative Commons License 2013.03.05 0 0 11060

Mondjuk én ilyet nem írtam, hogy a sirályka x erdei pinty, de te tudod mint régi kanári tenyésztő,a kanárit könnyen lehet keresztezni más fajokkal ,pld tengelic x kanári stb. De ha jól belegondolsz akkor egy ilyen hófehér vadmadár nagyon ritkán talán soha sem fordul elő.

 

 

Ez egy széncinege színmutációs, saját fotó ,egész télen nálam volt. Annyira félénk madár,hogy csak nehezen lehetett fotózni, ellenben a többi cinegével.

Előzmény: rosszfijú (11059)
rosszfijú Creative Commons License 2013.03.05 0 0 11059

A sirályka kereszteződött volna az erdei pinttyel?

Hogy nevelték volna fel a fiókákat, mikor az egyik csőrből-csőrbe, a másik begyből-begyből etet?

Két eltérő etetési stratégia, mivel a sirályka az szövőpinty, az erdei pinty pedig valódi pinty?

A kérdések tehát koránt sincsenek megválaszolva....

Előzmény: mepisz (11056)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!