Keresés

Részletes keresés

Kis Ádám Creative Commons License 2008.01.15 0 0 5530

Ez a név lehet idegen eredetű, de a kereszt- és apainév alapján orosz.

 

Viszont, úgy látszik, a sweet szót oroszra суэт-nek írják át

Előzmény: scasc (5529)
scasc Creative Commons License 2008.01.15 0 0 5529
Az írásmódja azonban cirill betűkkel írt, eredetileg idegen névre utal.

Az orosz nyelvben (tudtommal) szláv szavakban szó közepén nem szerepelhet E oborotnoje.
Előzmény: Kis Ádám (5528)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.01.15 0 0 5528

Kedves Balázs!

 

Nem kerestél körültekintően. Суета családnév nincs, ezzel szemben van  Суэта Фёдор Семёнович.

Előzmény: KarsaiBalazs (5518)
Oona Creative Commons License 2008.01.15 0 0 5527
köszönöm szépen
Előzmény: milyennincs (5487)
scasc Creative Commons License 2008.01.15 0 0 5526
én inkább azért, mert míg (mint megállapítottuk) nem szláv(os) név, az olasz számba jöhet, létező (bár ritka) olasz név, és tudjuk, olasz mesteremberek (igen, főleg iparosok) a történelem során sokszor kerültek hozzánk. -- példa erre az -olaszi nevű települések is...
Előzmény: nannaa (5525)
nannaa Creative Commons License 2008.01.15 0 0 5525
Sajnos olaszul nem tudok, de ha voksolnom kellene, akkor a szlovákkal szemben biztosan azt választanám:-)
Előzmény: scasc (5524)
scasc Creative Commons License 2008.01.15 0 0 5524
Én komolyan favorizálom az olasz Suetta elméletet...
Előzmény: nannaa (5523)
nannaa Creative Commons License 2008.01.15 0 0 5523

A SZuet(t)a névről tényleg semmi sem jut az eszembe. A sveta szóból elképzelhetőnek tartom, de egy darab példát sem tudtam hozni arra, hogy a sv(e) nálunk szu(e)-vá vált volna. Van esetleg valami olyan szó ami nektek eszetekbe jut hogy igy változott meg, és a szlovák nyelvből eredeztethető?

Az van, hogy a szlovákok környezetében élő magyaroknál a sve kiejtésénél nincs probléma, ellenben a szueta számomra hiányosnak tűnik. Nem gördülékeny. A szuetta már könnyebben kijön a számon.  De ettől még lehet, hogy valamerre lentebb gondot okozhat a sve kiejtése...

Előzmény: KarsaiBalazs (5518)
nannaa Creative Commons License 2008.01.15 0 0 5522

A magyar fa + cskó nekem sem igen tűnt valószinűnek.  (legfeljebb a fácska szóból csinálna a hutorák ismerősöm facskót:-)

Még tegnap este eszembe jutott, hogy esetleg nem lehet-e egy olyan szlovák szó, amiben az f betű megváltozott. Hosszú, hogy milyen nyakatekerten, de eszembe jutott a vácsok szó, ami azonos a szácsok szóval, mindkettő magyarul zacskó. Egy pillanatra azt hittem, hogy a szlovák szóból lett a magyar, de aztán megnéztem, és nem. A zacskó a zsák szóból lett - először zsakcsó formában, majd ebből lett a zacskó. Szóval ez sem jött be:-)

 

De erről meg eszembe jutott, hogy a táska mifelénk taskó formában is teljesen hétköznapi szinten van használva, miközben ez igy szlovákul egyáltalán nem ismert. Tricsko (tielko) magyar trikó mifelénk tricskó. Meghosszitjuk az o-t...Szóval tegnap este ilyen irányban gondolkodtam. Meg ma reggel is. Az is megfordult a fejemben, hogy esetleg a facka (pofon) szóból nem csináltak-e valamilyen helyi szinten fackó-t, ami - ha mifelénk történt meg, akkor könnyen lehetett belőle (helyi szinten) facskó...De akárhogy töröm a fejem, mégsem tűnik valószinűnek, hogy valami ilyesmi lenne. Ez igy túl bonyolult, és egyáltalán nincs semmi, amivel ezt alá lehetne támasztani - maximálisan csak elméleti szinten elképzelhetőnek tartom.

(de leirtam, hátha valamilyen más szláv nyelvnél fordult elő ilyesmi, és ott esetleg alátámaszthatóan is)

 

Szóval, szerintem is valamilyen más szláv nyelvnél kellene nézelődni.

Előzmény: KarsaiBalazs (5517)
benwerte Creative Commons License 2008.01.15 0 0 5521
Próbálkozz a csehvel is.
Előzmény: KarsaiBalazs (5517)
scasc Creative Commons License 2008.01.15 0 0 5520
Viszont az gyanús, hogy a Google a cirill írásformára csak magyar nevet dob ki. Talán akkor mégsem ukrán.
Előzmény: scasc (5519)
scasc Creative Commons License 2008.01.15 0 0 5519
Lengyelből nem ismerek -ko névvégződést, vagy nem gyakori. Viszont az ukránban talán a legelterjedtebb családnévvégződés.
Előzmény: KarsaiBalazs (5517)
KarsaiBalazs Creative Commons License 2008.01.14 0 0 5518

Kedves Ádám!

 

Köszönöm az ötletet! Úgy látom, hogy a googleban nem lehet találni Cуета nevű embert, ami azt valószínűsíti, hogy a "szuet(t)a" hangalak magyarosodás eredménye. Egyelőre azt mondanám hogy a Sveta név lehet mögötte. Persze ha egyáltalán tényleg szlovák eredetűek és nem olaszok :)

 

Bár egy általam hallott aranyszabály a név eredetének kutatásához:

"szinte mindig a legegyértelműbb, legvalószínűbb válasz az igaz" :)

 

Balázs

Előzmény: Kis Ádám (5514)
KarsaiBalazs Creative Commons License 2008.01.14 0 0 5517

A Facskók akkor nem szlovákok, köszi a segítséget! :) Azt nem hinném, hogy Fa+csko (mint szlovákosítás) lenne a megoldás. Inkább egy délszláv eredetet kéne akkor a "facs" előtagnak adni talán! Vagy lengyelt? :)

 

Balázs

Előzmény: nannaa (5513)
KarsaiBalazs Creative Commons License 2008.01.14 0 0 5516

Jó lenne tudni, hogy milyen közegből jött, milyen nemzetiségű volt... De elő blikkre én azt mondanám hogy a székely tájszó "csemer" - "utálatos" szóhoz lehet köze. Aztán lehet, hogy tévedek :)

 

Balázs

Előzmény: azul (5512)
KarsaiBalazs Creative Commons License 2008.01.14 0 0 5515

Az "-or" végződés gyakori a románban... De a Bodor egy régi magyar szó, sőt egy személynév is ugyanazzal a jelentéssel. Szóval magyar név

 

Balázs

Kis Ádám Creative Commons License 2008.01.14 0 0 5514

Kedves Balázs!

 

Nem tudom, jó-e ide, de eszmebjutott az orosz суета, суетить szócsoport. Nyüzsgést, zsivajt jelent.

Előzmény: KarsaiBalazs (5509)
nannaa Creative Commons License 2008.01.14 0 0 5513

Üdv - vagyok. De nem sokat fogok segiteni. 

Nem olvastam még el, hogy miket irtatok eddig, ezért bocs, ha olyasmit irok, amin már gondolkodtatok.

 

Facskó - teljesen értelmezhetetlen szlovákul.

A fackovaty (magy.irva) - pofozást jelent, ahogy irtad. Ehhez kötődik a facka szó, ami pofont jelent. De ez cs-s formában semmilyen nyelvjárásban sem él. Még a hutárkban sem, akik nagyon szeretnek cs,s hangokat használni.

 

Viszont a cskó-ról eszembe jutott,hogy nagymamám annak idején cskózott néha. Mivel még a monarchiában született és járt iskolába, teljes magyar környezetben élt - egy szót sem tudott szlovákul. Ha mégis megpróbálkozott valamilyen szlovákkal beszélni, akkor némely magyar szavak végére rakta ezt a -cskó-t, vagy annak az egypár szlovák szónak a végére, amit ismert. Igy a még valóban szlovák szavak is teljesen elvesztették ez által szlovák jellegüket:-)  

Illetve a hutorák ismerőseim ha magyar szavakat használnak szokták alkalmazni a cskó-t. (de nem tudom, hogy ebben az irányban érdemes-e gondolkodni.)

 

A Suettán még gondolkodom, de igy kapásból én a szlovákot kizárnám.

Előzmény: milyennincs (5507)
azul Creative Commons License 2008.01.14 0 0 5512
Sziasztok!
A Csámer név eredetére lennék kíváncsi.
Köszönet és hála.
Csurubi Creative Commons License 2008.01.14 0 0 5511
Jó-jóde aszármazása? Mert én azt hallottam a Bodor az román. Igaz ez?
Előzmény: Kvász Ivor (5506)
KarsaiBalazs Creative Commons License 2008.01.12 0 0 5510

Boleslav -> Bolesza

 

Ugyanígy

 

Svetoslav -> Sveta -> Szuetta

= fényes, dicső győzelem

 

Balázs

Előzmény: KarsaiBalazs (5509)
KarsaiBalazs Creative Commons License 2008.01.12 0 0 5509

Ja egy kis frissítés:

 

Eszembe jutott, hogy a szláv nyelvekben nincs is hosszú mássalhangzó. Az "u"-t "v"-nek megfeleltetve kaphatjuk a "Sveta", "Sweta" alakokat amik együtt még a "Sueta" alakkal is már könnyebben adatolható és jelentése is valószínűleg a "svetlo" - fény, "svetlý" - fényes szavakból ered.

Valaki megtámogat? :)

 

Balázs

Előzmény: KarsaiBalazs (5508)
KarsaiBalazs Creative Commons License 2008.01.12 0 0 5508

Az a baj a Facskós ötlettel, hogy a "-ko" végződés egy képző, és azt le kell vágni a szóról a jelentés megtalálásához. Mint például a "Plesko" név a családomban. A név jelentése a "plešivý" szóra nyúlik vissza és így a név = "kopasz ember". Ugyanígy a "Krisko" név a családomban a Krištof név becézése.

Tehár a Facskónál is a "facs" szórészlet értelmét kéne megtalálni. Ő egy ismerősöm és mivel déliek, elképzelhető a horvát származás náluk. Szlovák szótáram szerint a "fáč" jelentése "pólya, fásli". Ám ez név jelentésének nem jó szerintem :(

 

A Szuetta névnek vannak szlovák adatolásai is:

http://www.pavlovics.com/stratene-matriky

http://www.cisarik.com/village-0885.html

Igaz ez minimális... Magyar adatolása is minimális. Ámbátor nálunk a családban van Osza név, ami spanyolban gyakori (ahogy Suetta is olaszban) LvT váltig állította hogy szláv eredetű (igazolása a kb 5 szlovák találat telefonkönyvből, csak Pozsonyban voltak és a magyar találatok akik meg mind rokonaim lehetnek :))

Szóval elképzelhető az olasz. De olaszul sincs ötletem a jelentésre :)

 

Balázs

Előzmény: milyennincs (5507)
milyennincs Creative Commons License 2008.01.12 0 0 5507

A Facskóra (fačko) ötlet: fackova  pofozni (ez a szótár a fačko begépelt alakról egyből átirányít az igealakra, azért bizom benne mert ez a magyar fejlesztés fel sem ismeri. Mondjuk mikor az egész eljárás próbájaként beírtam a račko alakot - amely nevet itt a hrach=borsó szóbol eredeztetett LvT -, a ráčkova raccsol igét hozza, hm)

Vannak azért még itt néha szlovákul jól beszélők (ott élők), esetleg nannaa tud vele kezdeni valamit.

Ami még bezavarhat, az Dusnok horvátok lakta település számtalan Facskója (már a századelőn), de ha ismert a Facskó néven élő személy nagyszüleinek, dédszüleinek lakhelye, ez megválaszolható, hogy akkor melyik. (A horvát telefonkönyv 21 találatot ad Facko beírásra ezek közt néhány Faćko alakban.)

 

A Suetta sokkal érdekesebb, mert ilyen név nincs jelenleg, ill. vszeg nincs (nem nagyon) Szlovákiában (a www.zoznam 40 találatot adott Fačko keresésre, s semennyit akár Suetta, akár Szuetta alakra.) Ezzel szemben Suetta néven olasz kivándorlókat hoz az ellis island-i adatbázis. Sárospatak (mint hajdani uradalom és a várban éltek) ez ügyben érdekes lehetne, úgy is, mint a Trautson, a Bretzenheim család révén betelepített iparosok. Ez persze feltevés, de szlovák származás itt nekem nem tűnik kellően alátámasztottnak (18 találatot ad fel a magyar tudakozó Szuetta alakra - Suetta alakra egyetsem -, ez nem túl nagy populáció, akár 1 személy leszármazottai lehetnek cc. 250 év távlatában.)

Előzmény: KarsaiBalazs (5504)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.01.12 0 0 5506
a bodor az annyi mint 'göndör'
Előzmény: Csurubi (5505)
Csurubi Creative Commons License 2008.01.12 0 0 5505
És a Bodor (mert anyum családneve ez) milyen származású??
KarsaiBalazs Creative Commons License 2008.01.12 0 0 5504

Szia!

 

Hát ez nem jó hír :( Látszik én is régen voltam már fent az oldalon :)

Köszi a keresési ötleteket, de neten én is szoktam próbálkozni ha magamtól nem megy a név lefordítása. Régen ilyenkor jött a fórum és LvT :D

 

Amúgy a Machál az a Matej, azaz Máté név cseh becézése, vagyis annak egyik alakja (Macha, Mach, stb...)

 

Sajnos az általam kérdezett kettő ennél sokkal nehezebb, nincs szótárban hozzá köthető szó, nem találok hozzá köthető személynevet se :(

Ha bárkinek van ötlete rájuk, szívesen várom :)

Üdv

Balázs

Előzmény: milyennincs (5503)
milyennincs Creative Commons License 2008.01.12 0 0 5503

Szia!

Kedden volt egy éve, hogy nem fórumozik (az összesről kivonult)

Az 5477 szerint próbáltad már?

Előzmény: KarsaiBalazs (5500)
milyennincs Creative Commons License 2008.01.12 0 0 5502

Azon az oldalon nem a családnévről, hanem a családról állítják, amit állítanak (...hogy az egy régi székely család)

Ahogy egy Balázs, egy Bálint, egy Bencze, Gábos, Gál, György, stb. nevű családról is. Amik szintúgy magyar nevek, személynévből lett családnevek, magyar nyelvi közegben (a székelyek már mióta magyarul beszélnek), így magyar eredetű családnevek. (viszont az alapjául szolgáló személyneveknek szintúgy megvan a maga etimológiája, ami vagy magyar vagy nem).

A névadás ez a típusa nem csak a magyar társadalomfejlődésre volt jellemző (a székelyek közt amúgy is gyakori, még a családnévvel megegyező keresztnév adása is pl. László László, Albert Albert), hanem az egész keresztény kultúrkörre. Konkrétan ('külföldiül';) Egid family-re is találsz genealógiai kutatási témát a neten.

 

Többször elhangzott (lehet csak tőlem, de hidd el ez így van), egy család tényleges története nem azonos sem az egyén származástudatával, sem az általa viselt név eredetével.

Előzmény: Csurubi (5501)
Csurubi Creative Commons License 2008.01.11 0 0 5501

Sziasztok!

Megint az Egyed családnévről van szó. Itt valaki azt mondta hogy Magyar eredetű. De ezen az oldalon máshogy vélekednek:

http://www.lovete.ro/jxcms/index.php?optio...&Itemid=101

Egyed
Régi szabad székely család. Legelső ismert tagja, Egyed András, neve
Báthory Zsigmond 1583. jún. 10- én kelt adománylevelében tőnik fel
elıször, a fejedelem által Székely Mózesnek adományozott tíz lövétei
jobbágy között (SzOkl. IV. 87.).
Giorgio Basta generális által császári hőségre esketett udvarhely- és
keresztúrszéki nemesek, lófık és szabad székelyek 1602. évi összeírásában,
valamint 1604. márc. 15-én készült székely katonai összeírásban, e
nemzetségbıl egy hadköteles családfı, Egyed Péter szabad székely szerepel.
(SzOk1. ú. s. IV. 102, 162.);
Bethlen Gábor fejedelem uralkodása alatt készült 1627. évi udvarhelyszéki
összeírásban, a régi gyalog- székely lövéteiek közt, két családfı Egyed
Antal, valamint a fennebb már említett Egyed Péter fia Mihály vannak
felírva a lajstromban (u. o. 725.).
I. Rákóczi György által tartott hadi szemle idején, Homoródszentpálon 1635.
november 18-án Kovács, másként Deák Bálint által összeírt udvarhelyszéki
hadköteles székelyek jegyzékében a gyalog- székelyek között e nemzetség
három családfıje szerepel: Egyed György és fia Péter, testvére Egyed
Mihály, valamint az új, hadi szolgálatra alkalmas gyalogok között, Egyed
Lırinc és fia János (u. o. V. 208- 209.).
Az 1685. évi összeírásban Egyed György, az 1692- 1702. között keletkezett
összeírásokban Egyed András neve szerepel (Udvarhelyszék lvt. Székely
láda, 52 sz. 1685- 1702. évi összeírások). Az 1721. évi adóösszeírásban
három családfı, Egyed András, Egyed János és Egyed Mihály van felvéve
(Udvarhelyszék lvt. Székely láda, 62 sz. 1721-i összeírás). Utódaik ma is
Lövétén élnek

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!