Keresés

Részletes keresés

dicK Creative Commons License 2002.02.04 0 0 67
Aloha! :)
Kar, hogy ilyen ritkan latogatjatok ez oldalt, pedig remeltem osszefuthatok hazankfiaival Stockholm ejszakajaban...
Meg par est, oszt hess - haza.
Adjö & God natt!
favágo Creative Commons License 2002.02.03 0 0 66
Kedves Umo.
Kicsit késve válaszolok neked.A világ változik igy a család is változásokon keresztül megy keresztül.Nem fog sok viz lefojni a dunán ahoz hogy Magyarországon is az elsö homoszexuális az oltárhoz vigye élete férfi vagy nöi szerelmét.Ez csak egy példa.A cukros bácsik pedig nem egy kislány ,kisfiú életét oltották ki odalent.Csak nézd a Duna tv -csellengök cimü adását.Családi botrányok ott is vannak csak nem tárják ki az ügyeket.
Ami a svéd nemzetbiztonság szerepét illeti ebben a társadalomban.Azt hiszem kicsit túlzottan látjuk az egészet.A rendörség is falaz amit látunk az utolsó Göteborgi videofelvétel manipuláláson is.
Viszont .
Nemrégiben olvastam hogy Budapesten a korházakból való lopások egyenesen veszélyeztetik a betegek biztonságát.Annyit lopnak amennyit nem szégyelnek.A bör meg az ilyenek pofáján vastag.
Svédországban ugyebár bárhova bemehetsz a korházban és bármikor látogathatod a betegeket.Egy kis lopás van itt is.De.
Na most kedves Umo én szivem mélyén szeretném hogy a magyar rendörség és nemzetbiztonság titkosrendörség legalább annyira erös legyen mint a svéd.Söt erösebb.Mert rend lesz.Olyan rend mint ami itt van.Čs akkor majd megszünnek a lopások a korházakból is.Mert ha az ujságokat olvasod akkor káosz van itt.Igy van?De ha kimégy az utcára forogsz a nép között kimégy az éjszakai életbe láthatod hogy rend van.Bárhova bemégy van esély arra hogy onnan élve ki is gyere.A bünözés a lopás messze nem olyan nagy méreteket öltött mint odalent.A kábitószerfogyasztás sem.Malmöben tanfolyamon vannak most az étterem tulajdonosai hogy ki birják szürni a kábitószerfogyasztókat és persze rögtön hivják is a rendörséget.
Talán sokszor minden apróságra kihivja a svéd a rendört.De ma már belátom ennek köszönhetöen van rend.Inkább annak örüly ha nyomait látod hogy Magyarországon is ez irányba fejlödnek.Akkor majd beülsz a Taxiba és nem három utca megkerülésével visz el a megadott budapesti cimre.Meg Budapesten is ki mersz majd lépni az utcára este 24 óra után.
Nápolyban ugye 80 fontért megveszel valakit hogy tanuskodjon melletted itt ez elképzelhetetlen.Az USA-ban Utah tartományban oriási az önvédelmi fegyverek eladása és birtoklása.Itt Svédországban ez sincs.Nincs is rá szükség.Minek?Ki bánt?Köszönve a SEPO-nak és az agymosásnak?!.
Ami pedig a svéd politizálást illeti?
Tetszik nekem hogy önállóan fejezik ki a véleményüket.Ennyire joguk van mint EU országnak.Habár balansz politikát folytatnak,de jól manipulálnak.Jobban ,okosabban mint bármelyik ország politikusai teszik ezt.
Tudtad hogy a svéd Huskvarna 1867-ben gyártotta elsö varógépét? Ma is gyártja öket.Tehát a svéd politikát nem kell félteni.A Huskvarna is átment megprobáltatásokon ma is él.Igy a svéd USA viszonyok is gyümölcsözöek lesznek.A svéd érdekek pedig érvényesülnek az USA-ban is a jövöben ugyanugy mint a multban.A svédek jól eladták magukat.Köszönhetöen hogy 200 éve nem háboruznak.Senki oldalán sem voltak nyiltan.Viszont mindenkivel üzleteltek.Čn irigylem öket és tanulok tölük.
Sokat tanultam ebben az országban.Črdekeimet én is á svéd modell szerint érvényesitem.
Előzmény: Törölt nick (65)
favágo Creative Commons License 2002.01.29 0 0 64
Tegnap olvastam hogy a Gudrun a talibánokkal hasonlitotta össze a svéd férfiakat.Ezt a kijelentését nem is ismertem eddig igazán.Meg olvastam hogy azt találta mondani "halált a svéd családokra".Ezt nem tudom miért mondta igy? Vagy megint részeg volt?Mindenesetre felháboritotta a svéd közvéleményt .
Ami a magyar és svéd viszonyokat illeti?"Még" most annyi a külömbség hogy a svéd kislány apukája többnyire mostoha apuka.Igyhát nem igazán az a szerep juthat neki mint az igazi apukának.De azt hiszem minden lehetöség megvan arra hogy a magyar társadalom is ez irányba fog fejlödni.Habár itt általában egy uj kapcsolat majdnem mindig uj gyerekkel gyümölcsözik mig a magyar társadalom még nem ennyire rugalmas.Mig a magyar gyereknek egy válás lelki traumát okoz, addig a svéd gyereknek egy válás csak nagyobb zsebpénzt hoz mert a szülök olyankór kezdik ellenörizni egymást hogy ki milyen jogokat vagy pénzt von meg a gyerektöl.
De majd tanuja leszel annak hogy Magyarországon is minden ez irányban fog fejlödni .Söt rosszabb lesz.Már vannak szegmentumok ahol tulzott negativ jelei mutatkoznak a nyugatról átvett szokások magyar talajhoz való alkalmazásában.
Tegnap néztem ezt a Templton Island adást.
Tudod ahol párokat választanak szét egy szigeten ,majd a férfiaknak nöket hoznak a nöknek meg férfiakat.Udvarlókat.Kapcsolatuk megprobáltatására.Mint egy kupiban.
Na .Az adásban részt vevö svéd nö (voltak norvégek dánok is)többször is kihangsulyozza hogy a legénye a Jack rendben ,de nem svéd és nem svéd tipus.Szép is de ö mindig svéd kékszemüröl és szökéröl álmodozott.Čs ezt a királyfit várja a jövöben is.Čs az adásban többször ki van hangsulyozva hogy de öneki bizony svéd nemzetiségü férfi kell.

Ha igy van akkor miért baj amikor a kurdok vagy bárki más hangsulyt fektet arra hogy saját nemzete soraiból szeretne házastársat??
Hól vannak most a svéd politikusok.
De bezzeg ha ezt egy külföldi nö jelenti ki egy ilyen adásban?
Kettös mérce alkalmazása amiröl lehet beszélni de változtatni nem.

Előzmény: Törölt nick (63)
favágo Creative Commons License 2002.01.27 0 0 62
Ezen felszólalásáért már saját partja is kritizálja.Gudrun pedig csak ugy cseréli a férjeit mint általában a svéd nök többsége.De ez a modell abban felel meg a svéd társadalomnak hogy ahány férj annyitöl egy gyerek.Nem tudom a Gudrunnak hány gyereke van.
Ami a magyar férfiak megszólalását illeti az biztos hogy ez a svéd társadalom nem a férfiak férfiasságán alapul.Nem is családi társadalom.Van gyerek amennyit akarsz de nincs család.Čn jó oldalait is látom ennek nem csak a rosszat.Elsösorban egy férfi nem ülhet naphosszat a kocsmában anélkül hogy ezt a nö szóvá ne tenné.Čs sok mindent nem tehet itt egy férfi amit a magyar férfi magának megengedhet odalent.Egy férfinak sokkal nagyobb szerepe kell lennie a családnevelésben és a háztartásban ,miután a nö is dolgozik.Egy férfi nem növelhet sörhast mert a nö nagyon hamar otthagyja.Tehát vannak ennek a nöhatalomnak pozitiv példái is .Viszont a feminizmus tulságba van vive és sokszor óriási méreteket ölt.Az ember néha ugy fogja fel hogy a társadalom fö célja:nök harca a férfiak ellen..Ezt tulzottnak tartom.
A román Securitas pedig tényleg gyerekcsapat a svéd nemzetbiztonság mellett.Ebben is igazad van.
Előzmény: Törölt nick (61)
favágo Creative Commons License 2002.01.24 0 0 60
Igen.
Itt kezdödne az a téma amikor el lehetne kezdeni Sédország másik politikáját ami a méz alatt a szar van.Na de ha ebbe belemegyek akkor annyi piszkosság kerül a felszinre hogy senki ezt el nem hiszi.Igyhát inkább élek ugy hogy megprobálom magam integrálni ugy hogy az ilyen dolgokat nem veszem észre.Mert könnyebb élnem ha vak vagyok.A tv-t sem halgatom amikor erröl és ilyen Fadimákrol közöl hireket mert tisztában vagyok hogy egy kampányrol van szó.Hogy mi a kampány célja?Ezen is lehetne elmélkedni.A felvonuló kurdok pedig itt sem mások mint vólt hazájukban vóltak.Itt is a hatalom buta áldozatai.
Előzmény: Törölt nick (59)
favágo Creative Commons License 2002.01.23 0 0 58
Most már jobban megértettelek.Ezt a Fadimát eszköznek tartom itt és semmi mának.
Te is saját magad leirtad és levázoltad hogy hogy látod a helyzetet.Čn is egy ujabb cirkusznak látom ahol megint csak velünk játszadoznak.Oly szépen lehetne itt élni külföldiként is ha mellöznék az ilyen cirkuszokat.Igy van?Viszont nem mellözik és igy mindig azért nyomást érzek magamon ilyenkor.
Egyezek azzal amit leirtál.Forog a gyomrom ilyenkor.
Az utolsó mondatod minden egyes szava igaz.Tudja ezt minden normális ember, de ez ellen nagyon nehéz fellépni.
A lány halála ezköz és semmi más.
Előzmény: Törölt nick (57)
favágo Creative Commons License 2002.01.23 0 0 56
A svédországi muszlim társadalmat? Svédország protestáns ország avagy evangélikus hitü.A muszlimok esetét ugy látom mint a katolikusokét.Semmi külömbség.Vallási szabadság van itt.Nem látok veszélyt.Űzletelnek,jól jönnek a svéd államnak mert sok arab töke bejön ide.Ami muszlimot ismerek és kapcsolatban vagyok velük ,azok telyesen europai szokások szerint élnek.A többsége szerintem igy él.
A Fadima esete egy eset.A Fadima apja nem szerette a svédeket meggyilkolta a lányát ,viszont a "Dilba "aki ugyanugy kurd énekesnö svéd fiuval él és az ö apjának ez ellen semmi kifogása nincsen.
Hány europai eset megtörtént ugyanigy hogy az apa végez a lányával vagy a fiával mert nem szivleli a házasságot?Egy kis téma.Mártir lesz a lányból már leirtam másik topicban.Majd látod hogy a tv a sajtó napokig fogja hangoztatni hogy ez az eset is bizonyitsa hogy a kurd fiatalok be akarnak illeszkedni a svéd paradicsomba.
Ami a muszlim ügyet illeti.Nem terhelem magam politikai ügyekkel.Nem érdekel ez.Svédország elég ravasz hogy megbirkozzon ezzel a dologgal és hogy ebböl is mint mindenböl anyagiakkal profitáljon.
Előzmény: Törölt nick (55)
favágo Creative Commons License 2002.01.18 0 0 54
Nem fog megszakadni ez a sorozat.Itt naponta mutatja a Tv mit hoz a nagy hazafias háborus szonoklat meg a háboru.Tele vannak itt a menekülttáborok ilyen háborus országbol menekülö menekiültekkel.Szerintem már a legkissebb svéd meg svédországi is tudja hogy a háboru kiadásokkal meg nyomorral jár.Ezt meg nem ohajtják.Jol élnek igy békében.Čs jo nagy pénzeket keres a hadiiparuk az olyan országokon akik szeretnek háborusdit játszani.
Előzmény: BlackStar (53)
BlackStar Creative Commons License 2002.01.18 0 0 53
Mit gondolsz mi annak a magyarázta , hogy a svédek minden disznóságukat saját félelmükkel magyarázák ?
Már ezer éve is így volt, amikor merő félelemből végiggyilkolták Európát :))
Mióta nem volt ott háború? 200 éve? Félnek, hogy megszakad ez a szép hosszú sorozat :)))
Előzmény: Törölt nick (49)
favágo Creative Commons License 2002.01.17 0 0 52
Ez a Göteborgi eset az igaz.Tényleg hátba lötték a gyereket.A menekülö menekült esete is igaz.Azt is hátba lötték.De az is igaz hogy a multkor a kocsit elrablo svédet is hátba lötték aki meg is halt.
Čs az is igaz hogy félnek a rendörök.Mert rájuk is rájuk lönek.
Előzmény: Törölt nick (50)
favágo Creative Commons License 2002.01.17 0 0 51
Ami a svédeket illeti hát nem egy könnyü kiismerni öket.Az biztos.Viszont ez mind csak attol függ hogy nincs idöd kiismerni öket.Ezek nem járnak munka után kocsmába haverkodni.
De hogy saját magunk sorsát ami a svédeket illeti kicsit jobban meg birjuk érteni hogy ez semmi különös ugy birjuk csak, hogyha kicsit megvizsgáljuk hogy a Magyarországra betelepültek hogy érzik magukat ma Magyarországon.Hála istennek van mostmár sok bevándorlo.Hiába nyitott világ nyitott határok.
Čn merem neked állitani hogy többsége az elsö generácios Magyarországra jött bevándoroltaknak tiszta az a véleménye a magyarokrol mint neked a svédekröl.A gyerekeik ugyanugy mint a mi gyerekeink nincsennek megterhelve ezekkel a dolgokkal mint én meg te meg sokszázezer ide betelepült.De hogy a szülök sokáig nem találják fel magukat vagy azt hiszik hogy lenézik öket a hazai magyarok abban biztos lehetsz.Čs valjuk be sokukat talán le is nézik.
Nézzük magukat a kisebbségben élö magyarokat.Sokan panaszkodnak hogy azt mondják rájuk hogy jöttmentek.Bocskorosak oláhok rácmagyarok.Stb.Valami faluban házat vesznek nem köszön az elsö szomszéd.Nem egy esetet ismerek.(Viszont van jo példa is mint ahogy itt is.Nézd mennyi menekültet bujtattak itt évekig svéd családok csakhogy ne utasitja ki öket a hatalom.)
Mig a gyerekeik már ilyen gondokkal nincsennek terhelve.
Tehát ez amit te meg én itt megélünk az nem különös.
Ami pedig a rendöri tulkapásokat illeti?Leirta itt az egyik.A hatoság az hatoság.Nekünk ez azért furcsa mert odahaza ezt kéz kezet mos alapon elintézed.Itt nem.De hidd el a svéd kéz kezet mos alapon elintézheti.Mert ö itt van otthon.Mig Magyarországon ugyebár talán ugyanugy járna mint ahogy te jártál itt.
Jomagam igyekszem ezeken a borus látokörön tullenni.Čn is egy hosszu ideig csak a negativ hirekre voltam hajlamos.Ugy gondoltam hogy az egész ország ellenem van.Mostmár keresem a pozitiv vonásokat is.
Ami a svédek keményfejüségét illeti?Te tudod hogy a gyerek segge tele van.Mindenhol elönyt élvez.Gyerekpotlékot oda kell adni neki mert a bank igy mondta stb.Mindene megvan.Na most amikor felnö marad benne ez a mindent akarok mert jogom van rá szokása.Innen az hogy én vagyok a legokosabb stb.Vagy az hogy a munkahelyen mindjárt belédköt egy amelyik kimutatja a foga fehérjit.Na de az ilyennel ahogy ö ugy te is.Mindig találsz svédet a vele ellenkezö táborban is aki a te oldaladat pártolja.

Előzmény: Törölt nick (48)
tucatnev Creative Commons License 2002.01.16 0 0 47
KÖSZÖNÖM SZÉPEN!!! KÖSZÖNÖM!!!

ÉLJEN SVÉDHON! ÉLJEN HELSINKI! (vicc volt.)

Köszönöm mégegyszer, sziasztok!

Előzmény: BlackStar (46)
BlackStar Creative Commons License 2002.01.16 0 0 46
Du tror att världen rullar runt dig!!!! fel!!!
Kb. azt jelenti, hogy 'Azt hiszed, hogy a világ körülötted forog!!! Hiba('san)!!'

Du har för stor käft!!
Húha... '(Neked) túl nagy a pofád'...

Így szmálji nélkül meg főleg.... (svéd szmájli: pl: *ler* = :-) )

Szerintem írd be mindjárt a 'Mit tudtok a svédekről?' topikba mint új ismeretet, hogy 'Hát eléggé furcsák...' :))

Előzmény: tucatnev (43)
BlackStar Creative Commons License 2002.01.16 0 0 45
Biztos, hogy tudni akarod...? Nem valami barátságos... :))
Előzmény: tucatnev (43)
Viz Elek Creative Commons License 2002.01.15 0 0 44
Én egyáltalán nem vagyok meggyőződve, hogy a svédek lényegesen nagyobb számban fertőzöttek xenofobiával, hasonlítva korunk más népeivel, beleértve a magyarokat. Halvány gyanúm van arra is, magának a szónak értelmét a magyarok lényegesen kisebb százalékban tudják, és ezért kevésbé használják mint a svédek. Pedig jó szó. Lehet fordítani az idegenektől való félelemnek is, de idegengyűlöletnek is. A műveltebb (vagy felműveltebb) ezért tudja az idegenektől való félelem egy természetes emberi gyengeség, a nép szinte veleszületett sajátsága és így természetes oka az idegengyűlöletnek, ahogyan természetes maga a nemzeti önérzet, nacionalizmus. A műveltebb tudja így. Ezt tanítják az iskolákban. Ezt ordítja a rádió, TV és minden újság. Épp ezért a műveltebb elnéző megértéssel nézi, hogy az alacsony képzettségűnek mondott bőrfejű leüti a külföldit, a színesbőrűt és egyetlen megoldást lát célszerűnek: felvilágosítást, "utbildning"-et. A kormány milliókat költ erre, de minden más alternatívát mereven visszautasít. A törvény hiába tiltja a diszkriminációt, a bevándorló ellenes uszítást. Eddig egyetlen egy diszkrimináló munkaadót vagy uszító újságot nem bírságolt meg hatóság. A rendőrség „önvédelemből” hátbalőheti a menekülni próbáló illegális bevándorlót. Én xenofobiával nem tudom ezt magyarázni.
A svéd nem fél új házba, új városba költözni. Könnyen változtat munkahelyet, életvitelt. Nézeteit – ha egyáltalán van nézete – a célszerűségnek megfelelően nagyon gyorsan cseréli. Miért lenne a többségnek – vagy akár egy számba veszhető kisebbségnek – xenofobiája.
De. Vagy tizenöt évvel ezelőtt olvastam egy felmérésről. A megkérdezettek közel negyven százaléka az állatokat ugyanannyira jogosultnak tartotta az életre, mint az embereket. De húsz százaléknal kevesebb volt, aki nem ítélték jogosnak a svédek előnybe helyezését a bevándorlókkal szemben a rendelkezésre álló eszközök esetleges elégtelensége esetén. Talán kicsit erős ezt úgy érteni, hogy a svédek számba vehető százaléka az állatoknál is kevesebbre értékeli a bevándorlókat. Még akkor is ha egy kéménybeszorult macska kimentésére szirénázva vonul ki a svéd tűzoltóság, míg 63 invandrare-gyerek füstbe fulladását …. Ezt Ti is tudjátok.
A svéd egyszerűen alsóbbrendűnek tekinti a nem svédet. Ezt maga észre sem veszi, hiszen maguk között sem neheztelik a kasztok létét. Az említett parkolási bírságolási eset és ezer más hatósági jogtalanság az alsóbbrendűnek ítélt svédekkel szemben is mindennapos. Hatósági túlkapások nélkül a hatóság nem hatóság. És ha a svéd nem gyakorolja a felsőbbségét, akkor nem felsőbbrendű. A többség életében ez az egyetlen mindennaposan megengedhető boldogság. Ezt adja nekik a humánus állam: A tudatot, hogy ők a nem bűnözök, nem bevándorlók, nem kábítószerezők, nem dohányzók és nem terroristák.

Oszi!
Ne riasszon mindez! Az ajánlat mesés. Különösen a pénz. Legalább fele a Svédországban ma praktizáló orvosoknak gondolkodás nélkül jelentkezne (persze az átlag alatt keresők, a rossz munkakörülmények között dolgozók). Százezer vagy millió orvos a világon nem is álmodik ilyen ajánlatról.
No persze van néhány tízezer orvos itt is, aki úgy érzi túl van terhelve, nincs eléggé megfizetve. És olyan zagyvák is vannak, akik azt képzelik, hogy kikényszeríthetnek valami előnyös Kollektív Munkaszerződést.
Hülyék. Az állam minden harmadik-negyedik évben megígéri, hogy orvosokat importál. Lehet, valóban megtette valamikor, de semmi sem zárja ki, hogy most megteszi. Ne szalaszd el az alkalmat.
Ne riasszon a bevándorló ellenesség sem. Egyetlen külföldi diplomás-kategória van, az orvosoké. A orvosok szolgáltatást végeznek, amit a svéd megfizet, és néha megköszön. Más diplomás bizonyos mértékig vezetőfunkciót lát el, amit az alsóbbrendűtől senki nem visel el. Mint külföldinek csak egyet kell megtanulnod: a sapkát a kezedben kell tartanod, ha svéddel beszélsz.

Előzmény: Törölt nick (42)
tucatnev Creative Commons License 2002.01.15 0 0 43
Sziasztok!

Remélem tudtok segíteni: mit jelent ez a mondat?

"Du tror att världen rullar runt dig!!!! fel!!!

Du har för stor käft!!
"

Egy barátosném kapta, ha tudjátok a jelentését, írjátok meg! Köszönöm szépen!

favágo Creative Commons License 2002.01.14 0 0 41
Tisztelt Umo.
Ezt az alul leirt mondatod szeretném ha valahogyan megmagyaráznád mit is értesz ezalatt.??

A svédekröl azt szokták mondani: "dumma svenskar" de nem buták csak teszik magukat. Te tedd magad, hogy butább vagy mint ök. Kérj tölük véleményt és tanácsot (a prakszisban csináld úgy ahogy tudod, hogy jó) és akkor te leszel a legjobban megbecsült szakember Svédországban.

Egyszerüen nem tudom felfogni hogy ilyent le birtál irni.
Ezt most ugy érted hogy megalázkodjon itt az ember?
Tegye magát az ember hüjének hogy elismerjék hogy okos???
TE igy tetted? Butábbnak tetted magadat mint ök?
Na én nem.De ha neked ez a taktika bevált akkor nem irigyellek.

Előzmény: Törölt nick (39)
favágo Creative Commons License 2002.01.14 0 0 40
Egy a kérdés.Az ember tud -e ugy élni itt hogy butának teszi magát?
Tedd butábbnak magadat mint ök.?
Hát ez nem megoldás.Habár ha elnézzük a magyar sajtot tv-t rádiot hogy ezeknek a tartalma 90 %-ban a nyugatot favorizálja és isteniti ez nem is lesz olyan nehéz egyeseknek.Ennek szöges ellentéte a svéd média és sajto amely 90 %-ban a saját országát (fiait lányait)teszi elötérbe bármely másik ország elött.Ugy zene tánc tudomány stb.Čs ébböl kifolyolag nem nehéz akkor megérteni hogy miért nem birja sokszor elviselni hogy valaki okosabb töle.
Ha meg el is viseli akkor meg évekbe telik bele.
favágo Creative Commons License 2002.01.14 0 0 38
Ja és amikor mindez megvalosul akkor elválnak mint ahogy az lenni szokott az ide bevándorlo magyarok és külföldiek többségével?
Előzmény: Viz Elek (35)
favágo Creative Commons License 2002.01.14 0 0 37
Hoppá.Most olvasom el igazán.A tegnap nem jol olvastam.Mert csak a fizetést olvastam el gyorsan.Erröl következtettem hogy orvos.
Na itt még nem irodott le hogy mit is fog dolgozni itt az illetö.Ami az aranymüvest illeti?
Hát ugyebár itt másak a viszonyok mint Magyarországon.Minimum 2 évet saccolok mig valahogy 50-75 % os munkát kap.Azt sem a szakmájában.Ugyebár 3 honap svéd nyelv .Majd Svenska A svenska B.Majd komvux meg a jo isten tudja milyen tanfolyam .KB 2 év.Viszont ha igaz a brutto fizetés abbol meg lehet élni.Habár hogy mennyire fog Stockholmban élni?Ugyebár valaki tiz évet is vár lakásra Stockholmban a legujabban.Venni meg ugye pár millio koronáer lakhatási jogot másadkézböl?
favágo Creative Commons License 2002.01.14 0 0 36
Tudom .Jomagam is ismerek egy két orvost akik még ezelött pár évvel munkanélkülien sétálgattak az utcán.Most nem tudom hogy dolgoznak -e.Na most az ujság egyet ir a tv másikat a valoság meg egészen a harmadik .Ami a korházakban dolgozo orvosokat illeti nagyon sok köztük az idegen.De ezek többsége az országba beáramlo befogadott menekültekböl kerül ki.Čs az is ugy hogy mégegyszer letette a svéd certifikáciot ami egy pár év tanulásába került.Minimum 5 év.Nyelvvizsga stb.Tegnapelött néztem egy Malmöi adást ahol bemutattak egy Iráni ide bevándorolt orvost aki ujbol tanulja a saját szakmáját.Ami jo is mert azért párezer dollárért lehet ám a világban venni oklevelet és egy jo mészárosbol is lehet orvos néha.Van esély.Ezen okokbol elövigyázatosak a svédek és nem akaroznak elismerni külföldi iskolákat.Na most kit hoznak lengyelböl kit nem ezt nem tudom.Szokásuk sokat beszélni összevissza.A multkor azt olvastam hogy Spanyolbol is hoznak be meg Németországbol is.De szerintem is van itt elég munkanélküli orvos .Ha ugy akarnák hát találnának itt is.Na most az illetö aki ezt a topicot kinyitotta azt hiszem hogy orvos.Čn csak arra reagáltam hogy nehéz lesz ittmaradnia.Ha lejár a két év ugye életbe lép az a törvény hogy a munkaadoja sem birja meghosszabitani csak ha kéri a bevándorlo avagy a migrácios hivataltol a letelepedést.Az pedig itt ahogy tudom munkahely nélkül nincs.Tehát bonyolult.Te jomagad is olvashattad hogy nem egy sportista alkalmi munkás járt igy hogy kiutalásra van utalva.Čn azt hiszem hogy nem olyan egyszerü ez .Habár .Te is tudod hogy van egy jo propaganda sokszor ahol azt ordibálják hogy munka amennyit akarsz csak amikor te keresed akkor nincs.Igaz most jobb mint pár évvel ezelött ahogy volt.Hogy ez az ide munkát vállalni akaro orvos majd hogy jár?Nem tudom.Sok fiatal választotta az orvosi pályát most az utobbi években ,éppen ez az állitolagos hiány miatt.Ezelött 5 évvel tömegesen bocsájtották el az ápolonöket korházakat épitettek le hogy ma ugyanott ujranyissák öket.Hiányt mutassanak be.Nem tudom.Mindenesetre jol manipulálnak.
De figyelj meg egy dolgot.Az ide ujonnan bevándorlo menekültek közül mennyi valja most magát orvosnak ápolonönek.Na ugye nem furcsa?
Oda számit nagyobb az esélye hogy ittmaradjon ha olyan szakmát nyom be amiröl azt halotta hogy álitolag hiányos szakma.
Előzmény: Viz Elek (35)
Viz Elek Creative Commons License 2002.01.14 0 0 35
Favágó!
A napokban olvashattad a stockholmi Metróban, a svédországi orvoshiány felszámolására külföldről, főleg Lengyelországból terveznek orvosokat importálni. Ehhez hasonló cikkeket az elmúlt húsz évben százával olvashattál, de mindez ideig ilyen még nem volt és a külföldi läkarlegitimation-t szigorúan nem fogadják el,
ami persze nem jelenti, hogy ne dolgozna itt néhány száz külföldi orvos, de kutató (forskare) státuszban. A praktizáló orvosok több mint harminc százaléka bevándorló származék. Nekem persze fogalmam sincs, hogy a határozatokat hozó Főhatóságok, hogyan dolgoznak, de több ezer (esetleg több tízezer) külföldi származású képzett orvos él itt, csupán reménnyel, hogy bekerüljön valamelyik korházba egy évre mint praktikánt, és a szükséges vizsgákat letegye. Magam is ismerek itt magyar orvost, huszonöt éve reménykedik erre és az itteni Ph.D-je ellenére most munkanélküli forskarassistent.
Előzmény: favágo (34)
favágo Creative Commons License 2002.01.13 0 0 34
Az alol leirt választ neked szántam csak véletlenül jutott viz elekhez.Nem lesz könnyü dolgod ittmaradni az biztos.DE ne csodálkozz hogy miért fogadnak be több tizezer menekültet és téged mint nagy szakembert pedig két év mulva talán kiutasitanak.Nem érdemes ezen gondolkoznod.Mert ezt nem fogod tudni majd megérteni.
Előzmény: Oszi (31)
favágo Creative Commons License 2002.01.13 0 0 33
Igen.Egy udvarias választ adtak neked.A feleséged is kap munkaengedélyt csak éppen munkát nemigen.
Egyébként nem lesz könnyü az biztos hosszabbitanod a munkaengedélyedet.Bonyolult folyamat ez ám itt ,és az aki ezt nem járta meg az el sem tudja képzelni milyen sorsra juthat.Miután lejár a munkaengedélyed az is lehet hogy ujbol át kell add a kérelmet a menekültügyi hivatalnak és akkor mint ahogy az egyik hozzászolo leirta jogot nyer a kitoloncolás.Abban az esetben gyorsan kiutasitanak 2 rendör kiséretében és jol jársz ha nem ütik be az utleveledbe hogy 2 évig tilos a beutazásod az országba.Ne tünödj hogy miért van ez igy.Itt a törvények uralkodnak.Egyszerüen két év munkaengedély után a menekültek sorsára juthatsz.Vagy itt maradsz vagy nem.
De mi ebben a különös?
Hiszen 2 évre szol a munkaengedély ha jol olvastam?Két év után jön a másik valamelyik másik országbol.
Előzmény: Oszi (31)
Viz Elek Creative Commons License 2002.01.13 0 0 32
A cikket kerestem, de nem találtam meg az Interneten. Meg tudod adni a címét? Vagy csak a papír-kiadásban van benne?
A nyomtatott példány valamennyi cikkét a PressText-en olvashatod, persze nem ingyen.

A fizetés kapcsán nem igazán hinném azt, hogy át akarnának verni, annál is inkább, mert a kimenetelemben nem érdekelt kinti magyar orvosok is megerősítették, hogy ilyesmi fizetések a reálisak. Ráadásul a leendő munkahelyemnek a Bevándorlási Hivatal felé is jeleznie kellett, hogy mekkora fizetést garantálnak a számomra.

Én sem hiszem, hogy át akarnak verni. Szinte biztos, hogy azt a fizetést adják, amire értékelnek. Szakma vagy képzettség a svédországi fizetésekben kisebb jelentőségű, mint a beosztás. Egy csőszerelő legálisan kaphat magasabb fizetést, mint egy orvos vagy mérnök ugyanannál az állami vagy tanácsi intézménynél. A külföldről alkalmazottak is legtöbbször megkapják az ugyanabba a kategóriába tartozó svédek fizetésének 80-90 %-át. Ami persze nem vonatkozik az állandó tartózkodási engedéllyel vagy állampolgársággal rendelkező bevándorlókra.
Te tudod, hogy milyen kategóriába tartozol, de a topiknyitó írásodban említett fizetési színvonal Svédországban még az egyetemi tanároknak sincs. (http://www.sulf.se/pub/lonstat/2000/prof.html)

A bevándorlási hivatal felé nyújtott garancia jelentősége abban áll, hogy a Hivatal azonnal visszavonja a munkavállalási engedélyt, ha a munkavállaló keresete egy bizonyos szint alá (úgy tudom 10 000 korona) esik, és így az országból való kitoloncolásuk jogalapot nyer.

Előzmény: Oszi (31)
Oszi Creative Commons License 2002.01.13 0 0 31
Kedves Víz Elek!

Ezek szerint Te Svédországban élsz (vagy Ausztráliában)? Természetesen nagyon érdekelnek a tapasztalataid, kérlek, írd meg őket! A cikket kerestem, de nem találtam meg az Interneten. Meg tudod adni a címét? Vagy csak a papír-kiadásban van benne?

Elgondolkodtatott, amiket írtál. A lakásárakról én is hasonlókat hallottam/gondolok.
A fizetés kapcsán nem igazán hinném azt, hogy át akarnának verni, annál is inkább, mert a kimenetelemben nem érdekelt kinti magyar orvosok is megerősítették, hogy ilyesmi fizetések a reálisak. Ráadásul a leendő munkahelyemnek a Bevándorlási Hivatal felé is jeleznie kellett, hogy mekkora fizetést garantálnak a számomra.

A felségem munkavállalásáról: A Statens Invandrareverk által kibocsátott tájékoztató füzetben ez áll:
Din maka/meke kan också få ett arbetstillstånd under samma tid, om du har fått arbetstillstå i minst sex månader.
De két héten belül meg kell jönnie Stockholmból a papírjainknak, és akkor úgyis minden kiderül.

Hälsningar!

Oszi

Előzmény: Viz Elek (30)
Viz Elek Creative Commons License 2002.01.13 0 0 30
Oszi!
Olyanoktól kérsz segítséget, akik "jól ismerik" a svédországi viszonyokat? A tegnapi Dagens Nyheterben (a legnagyobb svéd napilap) volt egy cikk Ulrika By-től egy negyvenötéves kardiologusról, aki 2000 szeptembere óta dolgozik a Huddinge egyetemi korházban mint ultrahangos szívvizsgáló specialista havi 12 000 koronáért. Meghívásra érkezett Svédországba, ahol korábban, 1990-94 között csinált Ph.D.-t. Nem panaszkodik, különösen, hogy most a szociál 1440 koronával kiegészíti jövedelmét (nem kereső felesége és két kiskorú gyermeke miatt) . De ugyanebben a számban (az ekonomi rovatban) szó van egy pakisztániról, aki a svédekkel azonos munkakörülményeket akart. Most munkahely nélkül (és vízum nélkül) csak a kiutasítás van számára.
Személyes tapasztalatokkal nem fárasztlak, úgysem hinnéd.
A betegbiztosítás ingyenes, az adóból gyakorlatilag semmit nem írhatsz le (ha alkalmazott vagy, hiszen könyvet, konferenciát a munkaadó fizeti, ha nem akkor nem a keresetedhez tartozónak minősíti az adóhatóság). Egy bútorozatlan háromszobás lakás 5000-8000, de ebben a víz, villany benn van. Bútorozottat valószínűleg könnyebben találsz (a munkaadó is szerez ilyent könnyen), de 12 000 korona alatt csak a külvárosban. Itt esetleg akad 22 négyzetméteres egyszobás 3000-ért).
Feleségednek munkavállalási engedélyt ne remélj, ilyesmiről itt még a mesék sem szólnak. Fekete-munka se nagyon, de vannak takarító vállalkozók (még magyarokról is hallottam), akik szívesen segítik honfitársaikat 20-30 koronás órabérű megélhetéshez.
A legfontosabb: ha egy irreális (értem alatta a szokásostól eltérő) szerződés megszegésével valakit megvádolsz, akkor Te minősülsz csalónak.
Előzmény: Oszi (29)
Oszi Creative Commons License 2001.12.21 0 0 29
Sziasztok!

Bocsánat, hogy nem írtam előbb, de hétközben nyelvtanfolyamon vagyok (egy szentendrei hotelbe zárnak be minket nyelvet tanulni...), csak most jutottam gépközelbe.

A nyelvtankönyvhöz (Beebite, Degec007, dicK):
A Svenska untifrån a Svenska insitutet-től szerezhető be, illetve e-mailben az order@si.se címen lehet megrendelni.

Kedves sol-s!
Írj magadról, meg a magad Svédországról! Miért vagy kint, hogy érzed ott magad, mi tetszik és mi nem odakinn?

Üdv:

Oszi

Degec007 Creative Commons License 2001.12.20 0 0 28
asszem nem a topic hanem a fórum találkozojára
Előzmény: sol-s (27)
sol-s Creative Commons License 2001.12.19 0 0 27
Sziasztok!
Épp most bukkantam erre a témára, és mivel 10 éve Svédországban élek, érdekesnek találtam. Milyen találkozóra utaltatok? Van talán valamilyen összejövetel azok számára, akik Svédország iránt érdeklődnek?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!