Keresés

Részletes keresés

Beer Monster Creative Commons License 2014.07.26 0 0 16912

Milyen fajták érnek már nálatok?

juhosttt Creative Commons License 2014.07.25 0 0 16911

Na meg volt a 4. (lemosóval együtt 5.) permetezésem. Sajnos a kordonnál a peronoszpóra felütötte a fejét...

Itt ment a szokásos réz-kén, de most a fürtök védelmére adtam Teldort is szürkerothadás ellen.

 

 

Liszt harmatot az új telepítésű csemegéknél láttam + a meghagyott gyomokon is. Itt nem számít a bio, megy az Eclair 1000-el

 

A szomszédnál viszont a fürtökön is láttam lisztharmatot. Eddig 1 fürtön, igaz nem néztem át tüzetesen, de ott is megy holnap a réz+kén. Jól vettem ki a korábbi írásokból, hogy felszívódót ilyenkor már kár adni a fürtök védelmében?

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.25 0 0 16910

Acéltartályban is csökken a kén, 3-4 hetente ajánlatos ellenőrizni és pótolni, ha szükséges

Előzmény: Zoli a séf (16908)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.25 0 0 16909

Ha a shavit nem fogja meg, akkor semmi, de ennek a fürtnek szerintem már annyi.

Ma megvolt az ötödik permetezésem, amit kihagytam volna, de nálam is megjelent egy enyhe fertőzés, amit blokkolni kellett. Még egy talán lesz.

Előzmény: Kukuma (16893)
Zoli a séf Creative Commons License 2014.07.25 0 0 16908

Szép napot mindenkinek!

Azt kérdezném tisztelettel,hogy  rozsdamentes/műa. tartályba fejtéskor, kénezitek-e a bort? Ha igen milyen dózisban?

Az idők során elillan-e a kén a tartályból, úgy mint  a fa hordóból? (Szerintem nem)

 

Köszi. Zoli

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nem értem!!! Az egyik gépen beenged a régebbi nick nevemmel, -Zoli a séf.-, a másikon csak az új , csatolt Nickkel. (Gudora) 

KI ÉRTI EZT???

Mindegy! Zoli a séf = Gudora

gardonyim Creative Commons License 2014.07.25 0 0 16907

Topas-t ilyenkor már tök fölösleges. Az elsősorban a gyorsan növő lomb védelmére jó, a fürt védelemre alkalmatlan. Én a kolléga helyében csinálnék egy nagyadagú káliszappanos lemosást és másnap egy kén + Cantus permetezést.

 

Üdv,

Előzmény: AKG89 (16898)
hoffmann eta Creative Commons License 2014.07.25 0 0 16906

Mivel én is pórul jártam már a lisztharmattal - bár jóval kisebb volt fertőzés a képen láthatónál, kirepedtek a bogyók. (Idén ennek oka a rengeteg eső is, plusz nálam jégesők.)

 Ennek alapján azt hiszem, ilyen állapotban leginkább eltávolítani érdemes a fürtöket.

 

Tegnaptól okosabb vagyok, ami a védekezést illeti: olvastam,amit eddig is illett volna tudnom, rügyfakadáskor kell - kellett volna, de nem tettem idén sem- megelőzni... úgy látom, a lisztharmat tkp. nem fertőz, hanem "lakik" a növényben. Ami azt jelenti, hogy áttelel, és jövőre  csak rosszabb lesz védekezés híján. Ilyen esetre ősszel is javasolnak lemosót.

Előzmény: AKG89 (16898)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.25 0 0 16905

Miért? A hajtásnövekedés csökkentése miatt? 

Előzmény: AKG89 (16904)
AKG89 Creative Commons License 2014.07.25 0 0 16904

és ha jól tudom levéltrágyát erős fertőzés idején nem célszerű haszmálni...

 

Előzmény: medveger (16903)
medveger Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16903

Ezek között semmi olyan szer nincs, ami a lisztharmat ellen jó lenne. A Karate rovarirtó, a rézszulfát a peronosz ellen (meg a sebek, mechanikai sérülések gyógyítására) jó. A levéltrágya értelemszerűen nem "védekezés".

Előzmény: Kukuma (16901)
Falusi1 Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16902

A termékismertető szerint nem jól tudod. A virágzást követöen javasolják.

Előzmény: AKG89 (16897)
Kukuma Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16901

Kösz!

De permeteztem utóljára ezek voltak Karate 2.5 WG, Rézszulfát,levéltrágya 

Beer Monster Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16900

Mielőtt nagyon elébe megyünk, biztosan értjük, mit szeretne a kérdező kérdezni pontosan? Én legalábbis nem nagyon, így félve adok tanácsot.

medveger Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16899

Igen, valószínű én is ezt csinálnám, topast meg thiovitot nagy mennyiségben (azért bizonyos határokon belül) a meglévő lisztharmat-telepek elpusztítására meg a továbbfertőződés megakadályozására, rezet meg (Champion, Nordox mindegy) a sérves bogyók gyógyítására (a sebek "behegesztésére") és a lisztharmat által lehetővé vált más fertőzések megakadályozására.

De csatlakozom az előttem szólókhoz: ha minden fürt így néz ki, akkor termés nem lesz az idén, a további permetezés értelme egyedül az áttelelő képletek csökkentése (hogy jövőre ne mínuszból indulj).

Előzmény: AKG89 (16898)
AKG89 Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16898

ez azért durva..én a helyedben a nagyon erősen lisztarmatos,sok kifakadt bogyójú fürtöket levágnám és eldobnám..aztán jól megszórnám topas-al , esetleg topas+ thiovit kombóval..... nagyon cudar év az idei :(

 

Előzmény: Kukuma (16893)
AKG89 Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16897

Ridomil gold plus.. ha jól tudom csak virágzásig használják... én a helyedben csak rezet adnák neki..pl. champion(kontakt gombaölő)

 

Előzmény: pacza001 (16882)
Kulicz Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16896

Ez nagyon durva. Bármilyen szert is használsz, nagy lémennyiséggel áztasd le  a fürtöket és persze a lombot is. Gondolom azért nem minden fürt ilyen, mert akkor annyi. Kontakt és felszívódó, pl. Karathane star és Systhane.

Előzmény: Kukuma (16893)
alfi13 Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16895

Ha mind így néz ki akkor reménytelen szerintem. Nem ismerek olyan szert ami a kialakult lisztharmat fertőzést meggyógyítaná.

Előzmény: Kukuma (16893)
Mukibá Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16894

Talán próbáld ezekkel shavit 10liter vizhez  22gr ,meg hozzá folicur solo 8 ml ,meg hozzá topsin metil, 12gr , ha nem segit akkor szerintem semmi.ja és akkor egy kupak levél trágya. shawit helyett lehet ,cabrió top is ,vagy talán Qadris is. sok sikert.

Előzmény: Kukuma (16893)
Kukuma Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16893

Kérdésem lenne szó szőlőn nagyrészen  lisztharmat a  szőlő és a levélen is a permetezéssel meg-e menthető vagy már ennek vége lenne  tavajin nem voltak semmi bajuk idén a sok eső miatt lenne.

 

Falusi1 Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16892

Hasonló "státusú" szőlőtulajdonos vagyok és a csonkolási módszer esetenkénti hasznosságát meg tudom erősíteni.

A szakirodalomban golyvásnak nevezett tőkéimen - kb.10-15- pl. bevált, pedig az gyógyíthatatlan. Metszéskor a golyvás karokat levágtam és a vágás helyét fagéllel bekentem. Lehet, hogy a betegség lappang -már legalább 3 éve- de a tőkék azóta normálisan teremnek.

Volt a szakirodalom által escásnak minősülő tőkém. Az utóbbi 2-3 évben a tünetek rendszeresen megjelentek, de nem minden vesszőn. A leszáradt vesszőket mindig megjelöltem és metszéskor tőből levágtam. Az egészségeseknek látszókat meghagytam. Lehet, hogy korán örűlök de az idén egyelőre semmi baja a tőkének és a termés már kezd zsendűlni.

Lehet, hogy most a "szakik" kétségbevonják amit leírtam és azt mondják, hogy rossz volt a diagnózisom és lehet, hogy igazuk van, de nem javaslom a tőkék azonnali kivágását én sem.

Előzmény: jános 55 (16890)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16891

Ez a grandküvé olyan mint az enyém:).Irsai,bianka,néró,ezerjó,zalagyöngye,kocsis irma,saszla,göcseji zamatos,eger2..Jó lett,elfogyott.

Előzmény: JelenikD (16873)
jános 55 Creative Commons License 2014.07.24 0 0 16890

Köszöntöm a Tisztelt Fórumozókat!

 

Régóta olvasgatom az oldalt, miután magam is foglalkozom szőlővel, készítek bort, persze nem nagyüzemi szinten szinten.

Igazából TINTUS írására reagálnék, mert kb 15 évvel ezelőtt voltak olyan gondjaim mint most neki. Akkor én azt gondoltam, hogy miután éppen egy száraz nyár volt, hogy víz hiánya van a tőkének ezért minden este egy vödör vízzel megöntöztem, de ez nem segített, sőt még három-négy tőke is ilyen sorsra jutott a terület különböző pontjain, nem egymás mellett. Egy gazdász barátom tanácsára azokat a tőkéket melyeken ilyen tünetek voltak csonkoltam. Ha időben észrevettem akkor csak azt a kart amelyik beteg volt. Ez segített. Voltak olyan tőkék amit a föld felett vágtam el. Kihajtott még abban az évben kb 2 cm vastagságú szálvesszőt hozott, amit a következő tavaszon lehajtottam. A mai napig élnek a tőkék és minden rendben van velük. Rendszeresen hagyok meg vesszőt ami alulról hajt, közel a földfelszínhez és amikor eléggé megerősödik akkor az öreg törzset  levágom és a fiatalt hagyom meg. Azóta sem találkoztam ilyen tünetekkel, hogy mi volt az oka akkor nem tudom. Csúnya látvány, de a csonkolás segített.      

juhosttt Creative Commons License 2014.07.23 0 0 16889

Nálunk is rosszra fordult az idő... Esik, esik, esik és esik... Napi 24-ből 22 órát esik. Már 3. napja. Nem tudom hány mm esett, de már több mint amennyi kell...

Előzmény: Falusi1 (16888)
Falusi1 Creative Commons License 2014.07.23 0 0 16888

Az enyém cabernet franc és sauvignon. A tőkék igen jó erőben vannak és hozzák a másodtermést dögivel, alig győzöm leszedni. Ha nincs szerencsém az időjárással, nemhogy a másod, hanem még a rendes termés sem érik be rendesen, pl. tavaly okt. 5-én reggelre -4-5 C fok volt.

A korán érő csemegék persze mások, ott el tudom képzelni, hogy beérnek rendesen.

Előzmény: juhosttt (16887)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.22 0 0 16887

Én a fekete rizlinget tavaly korán tetejeltem, csak úgy ontotta a másod termést. Volt amit nem vettem észre, és csak biling lett, de azok is olyanok, h szép színesek, de full savanyúak. Semmi cukrot nem adott bele a tőke. De idén tudatosan a mathiasz jánosnén pár héttel a virágzás utáni virágokat meghagytam kíváncsiságként. Csemegén el-el játszok ilyennel, de borszőlőnél nem.

 

De amúgy egy legyengült tőkénél nagyon ritka, hogy hozzon másod fürtöt. Ezt azért mondom, mert a szomszéd fekete rizlingje tavaly 1 tőkén hozott csak, a többin nem.

 

 

Előzmény: Falusi1 (16886)
Falusi1 Creative Commons License 2014.07.22 0 0 16886

Nálam ugyan ez a helyzet és egyáltalán nem szokatlan. Ha jól értem a kordon tetején lévő hónaljakon jönnek a kezdemények, ahol még akkor sem érdemes meghagyni, ha egyébként beérnének. Javaslom medveger kolléga tanácsának elfogadását.

Előzmény: taormina001 (16884)
medveger Creative Commons License 2014.07.22 0 0 16885

Bizonyos fajtáknál a másodtermés képzése teljesen normális dolog (néhány fajta viszont nem csinálja).

Ezeket egyes vidékeken Szentmárton-fürtnek hívják (merthogy november 11-ig talán beérik). Ha rajtahagyod, semmiképp ne szüreteld a többi közé! De nem érdemes őket fent hagyni, mert tápanyagot és cukrot vonnak el a rendes fürtöktől...

Előzmény: taormina001 (16884)
taormina001 Creative Commons License 2014.07.22 0 0 16884

Nagyon különleges dolgot tapasztaltam:

a vesszöket amikor elérik a kordon tetejét vissza szoktam vágni. Ezért ott bosszúból hónaljhajtásokat növeszt és mindenáron megpróbálja túlszárnyalni a kordont. Ezeket ki szoktam törni ezúttal is épp azon voltam, mikor észrevettem, hogy a hónaljhajtások némelyikén új terméskezdemények jelentek meg.

Lehet ezekböl még valami, vagy túl késö van?

alfi13 Creative Commons License 2014.07.22 0 0 16883

Úgy gondolom ez peronoszpóra. Védekezni ellen Ridomil Gold Plus 42,5 WP-vel.

Előzmény: pacza001 (16882)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!