Keresés

Részletes keresés

Mukibá Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16942

Ha szőlőnél használod akkor nem annyi lesz a szüreti cukor fokod mint a mérésnél.,mert van az az oldala a szőlőnek amit süt a nap meg van amit nem ,és ennek csak a facsarás préselés utáni a valós cukor fok ,én ugy szoktam,hogy leszeded a napos részről,és az árnyékos részről is 1 kg szőlőt kifacsarod összeöntöd és az a valós cukor fok.

Előzmény: JelenikD (16941)
JelenikD Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16941

Üdv mindenkinek!

Augusztusba vagy szeptemberbe szeretnék venni egy refraktométert. Még régebben a RAMBO által használtat néztem ki, de nem működik a cég weblapja.

Most ezt néztem ki. http://www.agrowebshop.hu/termek/1126/ref2_refraktometer_-_cukor_0_40_brix_es_alkohol_szesz_fokolo_0_25_ig_vv_atc_kezi_refraktometer_muszer.html
Valaki ismeri, illetve használja?

Mukibá Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16940

A legtöbb lisztharmat elleni szer és a peronosz elleni szer keverhető,de van kombinált is mint például a shawith  ,ami peronos ,lisztharmat ,és szürkerothadáselleni szer de most én még ezt is tuningolom egykicsit.lisztharmat elleni felszivódóval valamint folicur solo, és szürkerothadi elleni topsin metillel. ez az én variációm.

Előzmény: gaszkonyi (16938)
alfi13 Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16939

Peronoszpóra: a levél színén "olajfoltok" a levél fonákján sziksóhoz hasonló fehér penészgyep jelenik meg ott ahol a levél színén olajfoltszerű helyek vannak. Bogyókon fehér penészgyep jelenik meg később a bogyók lilásbarnává válnak. Bógyókat ha fölvágjuk belül szürkésbarna lesz. A bogyók nem repednek föl.

Lisztharmat: a levél színén és a bogyókon szürkésfehér bevonat jelenik meg. Letörölve gombaszagú. Bogyók kirepedeznek a bogyó húsa zöld marad.

Teszek fől két képet amit ma fényképeztem két fiatal hajtáson ami szerintem peronoszpóra.

  

 

Lisztharmatos képet nem tudok föltenni mert azzal idén nem találkoztam.

Előzmény: gaszkonyi (16938)
gaszkonyi Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16938

Üdv nektek..  Akkor ezek szerint a nagy tapasztalattal rendelkező szőlősök is bizonytalanok a peronoszpóra és a lisztharmat meghatározásában..

 

 

 

Mik a tuti ismérvek?   Nekem is vannak kezdődő tünetek...

Ha tutira akarok menni  akkor keverhetőek a szerek ???

 

De még akkor is itt van az Évi , mert már lehet szemezgetni néhányat...

 

De jó lenne egy egyértelmű kiadós válasz  :) :)  köszi

Előzmény: TINTUS (16930)
yacek75 Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16937

b....szus egy 10 évvel ezelőtti bejegyzésre válaszoltam....

mindenesetre amit írtam, még most is megállja helyét.

:-)

 

Előzmény: yacek75 (16935)
alfi13 Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16936

Ha nem érzed a gomba illatot akkor maradjunk a peronoszpóránál. A levelek színén látszódó világoszöldebb foltok is arra utalnak de ha jössz pénteken déletőt hozzál be egy két levelet.

Előzmény: TINTUS (16934)
yacek75 Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16935

szia,

 

Nekem Néróm van, kb. 100 tőke ,és nagyon elégedett vagyok vele!

csemegeszőlőnek indult (simán betöpped 25-26 mustfokra és nagyon finom),

de már ott tartok, hogy inkább bort csinálok belőle.

(Rosé és vörös)

A Sauvignonoknál is magasabb transz-rezveratrol tartalommal rendelkezik. "gyógybor".

 

Az idei lisztharmat - hadjárat ellen is elég jól állja a sarat, bár a szomszédos Attila

csemegeszőlőről átment rá. ezt sikerült megfogni, valami felszívódót használtam (ilyenre sem volt példa)

Általában kap egy tavaszi lemosót, meg még utána egy vagy két rézként, aztán ennyi a permetezés.

Aug. közepén szüret.

Mire bejönnek a seregélyek a napraforgóról  a szőlőhegyre, már üres tőkéket találnak.

Nálam.

 

1 szó mint 100, én ezt ajánlom !!!

 

 

Előzmény: Törölt nick (3)
TINTUS Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16934

A leveleket az ujjaimmal morzsolva se penészre se gombára hasonlító illata nincs  sőt semmilyen sincs. Megőrülök ezzel a problémával,  lehet leiszom magam bánatomban  az segít???

Előzmény: Cirfandlia (16933)
Cirfandlia Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16933

Hát, én is elbizonytalanodtam a képek láttán... no meg a topiktárs által leírt fertőzött fajták (főleg a zalagy, és a pölöskei) a peronoszra "elvileg" ellenállóak és a lisztharmatra fogékonyabbak; bár az idén még a rezisztensek sincsenek biztonságban, nálam a lisztharmat toleráns Eszteren is van betegség.

No, lényeg ezek nem tipikus tünetek, bár olajfolt van, ami nem virágzott ki, meg fura ez a mozaikos fehér fonák az első képen.... én megkérdezném a növényvédős topikban melyik fene ez; lehet a rezisztensek nem a klasszikus tünetet mutatják.... PEronosz ekkora felületű (nem foltszerű) kivirágzását én nem láttam még, de lisztharmatnak meg túl "vastag" a bevonat, bár eléggé makro méretű a fotó, az kicsit torzíthat. (ha határozott penészes szaga van, olyan, mint amit egy régi vizes pincében lehet érezni akkor tuti lisztharmat)

Az biztos, hogy egy réz/kén nem árthat neki, én már nem mennék felszívódóval, bár ez a mostani mindennapos esők idején azért hatásosabbnak tűnik. 

Előzmény: Törölt nick (16929)
Kulicz Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16932

Ja, és én háromszor permeteztem Systhane-Karathane Star keverékkel, csodát nem tett de nagy baj sem történt.

Kulicz Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16931

Érdekes, nálam a Pölöskei és a Palatina teljesen tiszta, nem fertőződött meg. Hibátlan még a Teréz és a Conegliano. A Néró virágzásban teljesen tönkre ment, ami néhány fürt maradt, azt már lehet eszegetni. Sorolhatnám még a fajtáimat, nagyon nem egyforma a helyzet. Borszőlőimen /Kékfrankos és Olaszrizling/ a fertőzött bogyók elég szépen gyógyulnak. A zsendülő bogyókat remélhetőleg már nem tudja bántani a lisztharmat.

Előzmény: TINTUS (16930)
TINTUS Creative Commons License 2014.07.30 0 0 16930

A curzate  az felszivódót is tartalmaz.   holnap teszek fel képet. De egy kordon van benne 2 zalagyöngye, 2 pölöskei muskotály, 1 2 éves palatina  és 1 3 éves suvenir.  

 

A veszélyesen fertőzött a középen levő pölöskei volt  de a többin is már látni ilyen leveleket.  Thiovitom van meg felszívódót is nézek majd hozzá de a sisthane dupló is felszívódó lisztharmatra.  lásd az előző hozzászólásomban felsoroltakat.

Előzmény: juhosttt (16928)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.29 0 0 16929

Lisztharmat lesz ez, nem peronosz

Előzmény: TINTUS (16925)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.29 0 0 16928

Ha a 2. rezes se segített, már egy felszívódót be iktattam volna. A tőkékről van képed? Milyen művelés? milyen sűrűn van? A szellős levegős tőke is sok permetezést spórolhat meg!

Előzmény: TINTUS (16927)
TINTUS Creative Commons License 2014.07.29 0 0 16927

07.03.  curzate 

07.16. dithan

07.20 systan duplo

07.21. champion

07.26. champion

 

és ezek után is ilyen még. 

alfi13 Creative Commons License 2014.07.29 0 0 16926

Peronoszpóra fertőzés. Ridomil gold plus vagy Quadris vagy Eclair-al permetezz.

Előzmény: TINTUS (16925)
TINTUS Creative Commons License 2014.07.29 0 0 16925

Köszönöm a linket. Lehet, hogy több sebből is vérzik a szőlőm???

Több levelet lefotóztam elölről és hátulról, Mit lehet megállapítani ezekből??

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (16914)
medveger Creative Commons License 2014.07.28 0 0 16924

Szia!

Le tudnád írni esetleg, hogy melyik szerrel kb. mikor permeteztél? (nem naptár-szinten érdekel, hanem hogy mit mivel raktál egybe, illetve hány permetezés kellett, milyen sűrűséggel)

 

Köszi szépen!

 

(Jórészt nálam is sikerült megvédeni a termést, de én rézen, kénen meg lombtrágyán kívül virágzás előtt használtam Quadrist is. Talán jövőre megpróbálom felszívódók nélkül - idén még nem mertem belevágni...)

Előzmény: pinotnoir777 (16923)
pinotnoir777 Creative Commons License 2014.07.28 0 0 16923

Sziasztok!

 

Néro fajtával idén van tapasztalatotok, permetezés nélkül is bírja idén lisztharmatmentesen? Jelentem a jobb dűlőkben továbbra is egészségesek a szőlők felszívódók nélkül, a kén, kis réz mellett Vitisan, PrevB2 és Biomit Plussz permeztezéssel. De a rosszabb fekvésű dűlőkben sincs totál katasztrófa, mondjuk 1 dűlőben dúl a harc...

juhosttt Creative Commons License 2014.07.28 0 0 16922

Ha nem túl privát a kérésem, tennél fel a bogyózó részéről pár képet? Mármint arról a részről ahol a bogyó elválasztása történik a csumáról. Én tervezek építeni egy sajátot (A vas anyag majdnem teljesen adott, a motor is adott). A bogyózó részét nem tudom elképzelni, hogyan dobja ki a csumát. A szőlőszem oké hogy lehullik a perforált részen, de a csuma hogy kerül külön?

Előzmény: RAMBO (16921)
RAMBO Creative Commons License 2014.07.28 0 0 16921

Szia, ez függ a préstől is. Ha kézi présed van, akkor darálós bogyózó kell, ha gépi erővel nyomat, akkor a "sima" bogyózó is bőven elég.

 

Nekem a zöld, OBI-ban is kapható legegyszerűbb van (motoros), tökéletesen csumáz, de nem roppantja meg a szemet. Vasslin préssel tökéletes, kézi kosaras préshez nem ajánlom, akkor bogyózó-zúzó gép kell.

Előzmény: kovás zoli (16917)
alfi13 Creative Commons License 2014.07.28 0 0 16920

Száraz csapadék mentes időben tapasztalatom szerint sokat jelent a lombtrágya. Mikor a talajban nincs kellő csapadék nincs mi kioldja a tápanyagot ilyenkor jó a lombtrágya. A tavaszi Nevikénes lemosást majd 4-6 leveles állapotban főleg az atkák elleni Thiovitos permetezés nálam is jót tett mert csak 1-2 tőkén találtam lisztharmatot.

Előzmény: juhosttt (16919)
juhosttt Creative Commons License 2014.07.28 0 0 16919

Az h a lombtrágya hiánya okozza így nem igaz. Legyengülhet a tőke, ha folyamatosan túl van terhelve, de ehhez sok dolognak kell együtt teljesülni. Pl nagy sebfelületek, túlterhelés, több fajta gomba együttes támadása a tőkére, aszály, de a termőterülettől is függ, egy gyenge termőhelyen ami túlterhelés, azt lehet egy tápanyaggazdag talajon meg se kottyan. 

Ha kap pár évente egy erős mélyre forgatott trágyázást, akkor lombtrágya nélkül is meg lehet lenni. Csak hát a lombtrágya kényelmesebb! A réz-kén a megelőzésben játszik szerepet, mivel gyéríti a gombákat, így csökkentve az esélyét a korai tőkeelhalásnak.

 

De pl ott a lemosó permetezés szükségessége. Tavasszal mindenki mondta, h felesleges, hülyeség, stb.... Most meg mindenki alig bír a lisztharmattal. Én lemosóztam, de nem bántam meg.

Előzmény: jános 55 (16918)
jános 55 Creative Commons License 2014.07.28 0 0 16918

Akkor ismételten megpróbálok segíteni. Én amit magamtól "kibogoztam" e témában, tőkeelhalás néven tudtam azonosítani a tüneteket. Latin neve: Eutypa Strereum. Ha így rákeresel, találsz írásokat a témáról és fotókat is, amelyeken a látottak a tiéddel is megegyeznek szerintem. Túlterhelés okozza, valamint a lombtrágya hiánya. Nálam akkor a zalagyönygye és a zöldveltelini produkálta ezt és köztudott, hogy e fajtákat túl lehet terhelni. Ha elvágod a kart, vagy a törzset, akkor jellegzetes, hogy egy részen, körcikk szerűen,  elhalt a belseje. Az ezzel kapcsolatos írásokban is a visszavágást és a bőséges lombtrágyát javasolják. Permetszerről (réz, kén) nem írnak, hogy használna e betegségre. Továbbra is azt tanácsolom, hogy vágd vissza a kart addig, amíg teljesen egészséges nem lesz a metszett felület.  

Előzmény: TINTUS (16913)
kovás zoli Creative Commons License 2014.07.27 0 0 16917

Sziasztok

 

Segitsegeteket kernem.Szemelyes tapasztalatok alapjan ki milyen bogyozos szölödaralot ajalana.nagyon sok oldalt vegigneztem de nem tudok dönteni.Ki milyet hasznal amivel nagyon megvan elegedve esetleg olyanra is kivancsi vagyok hogy ki mit nem ajäll.

Värom a valaszotokat köszi

juhosttt Creative Commons License 2014.07.27 0 0 16916

Ha van 10 000 tőkéje és 100 rossz, szerintem értelmes ember nem kockáztat, kiveszi azt a 100 tőkét. Sztem nem teljes ültetvény kiírtásról van szó. (De majd átolvasom tüzetesebben is a  cikket)

 

A szomszédnak is vannak leromlott tőkéi. Nem érdemes pátyolgatni.... Megjelölöm és ősszel ásót neki. Jó tudom ez csak kis tétel...

Előzmény: Falusi1 (16915)
Falusi1 Creative Commons License 2014.07.27 0 0 16915

Van egy nagyon fontos mondat az írásban (persze több is, de engem már régóta ez foglalkoztat) mégpedig a betegség egyértelmű behatárolása a tünetek alapján.

Évek óta van egy kadarka tőkém, melynek egyes vesszőin mindig megjelenik ugyanaz a tünet. Kb. 2 évvel ezelőtt képeket is tettem fel a fórumba. Reagálások a következők voltak (amire emlékszem): vírus, magnéziumhiány, most a cikk elolvasása után pedig ez is illik rá. 

Én csak kedvtelésből, hobby szinten foglalkozom szőlővel, de aki ebből (is) él hogyan fogja elviselni, ha kiirtják az ültevényét, ráadásul úgy, hogy még a szakember sem teljesen biztos a dolgában.

Előzmény: Törölt nick (16914)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.27 0 0 16914
Előzmény: TINTUS (16913)
TINTUS Creative Commons License 2014.07.27 0 0 16913

Olvastam az írásod. Tulajdonképpen hiába tettem fel képeket a betegséget nem tudta beazonosítani senki. Én is vesszőt vágtam meg 10 nap alatt 3* megpermeteztem különböző szerekkel. Most várok....

Előzmény: jános 55 (16890)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!