Keresés

Részletes keresés

barkócza Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80026

Köszönöm, akkor jól emlékeztem. :) Megpróbálom.

Előzmény: zsuzska60 (80025)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80025

0,5-ös vaslemez, vékony koronggal bevagdosva 5-6 mm-enként

majd ezek a kis lapocskák 90 fokkal kihajtogatva

és már csak egy nyelet kell rábarkácsolni.

Előzmény: barkócza (80023)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80024

sajna nem...

Előzmény: barkócza (80023)
barkócza Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80023

Szia, Zsuzska, föl tudsz tenni egy skiccet a gyümölcsszedő szerszámodról?

Előzmény: zsuzska60 (80022)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80022

hol van az már... sztem már csak hobbiból csinálják

mint a vasbiciklit a karbonszálas versenygépek korában :)

Előzmény: vasbicikli (80020)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80021

....".inkább gyártanak hozzá ideológiát"..

 

És ez mindenre érvényes!!!!  Minden tudományos kijelentés mögött ott van az érdek. A baj, hogy túlsúlyban van ott:-(((

Jó nedűt!!!!

Előzmény: rézműves1 (80013)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80020

Nincs mintaelőkészítés, be kell porlasztani a lángba, oszt' jónapot.

Annyi extra van csak vele, hogy víz helyett  50 %-os alkohollal kell megcsinálni a kalibráló sort.

 

Polarográfia, hol van az már... sztem már csak hobbiból csinálják, kb. f/f filmes fotózás kategória, vagy még olyanabb.

Előzmény: barkócza (80018)
barkócza Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80019

Mondjuk, a rézmérésnek inkább csaka kíváncsiság kielégítése miatt van jelentősége, szerintem, ha nem ecetes a cefre, akkor alig oldódik a hűtőből a réz. De azért tényleg érdekel.

barkócza Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80018

Ja, hát akinek van álgyúja... Modjuk, az AAS-nél amennyire tudom, a mintaelőkészítés a fő macera, autoklávban, salétromsavban főzik, hogy a szervesanyagot eloxidálják. A polarográfiás (sztripping) módszerek nem kevésbé érzékenyek, és a mintalőkészítés ott annyi, hogy egy pufferbe beletesszük a mintát.

Előzmény: vasbicikli (80011)
barkócza Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80017

Sajna, a szódabikarbóna nem elég lúgos.

Előzmény: Feriba51 (80010)
almaqkac Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80016

Elég érzékeny kimutatási módszer, ha NaOH oldatot adunk a réz(II) ionokat tartalmazó löttyhöz. Ekkor a réztartalom Cu(OH)2 formában csapadékot képez, ami forralás hatására fekete CuO-dá alakul, ami szintén nem vízoldható, így egyszerűen szűréssel elválasztható. A lúgok beszerzése valóban nem egyszerű, de ilyen célra tökéletesen alkalmas a szilárd lefolyótisztítószerekben található NaOH. Annyi a dolgunk, hogy Hamupipőke módba kapcsolva kiválogatjuk a keverékből a (pár mm-es) fémszemcséket (tipikusan Al szokott lenni), ami marad, az NaOH.

Előzmény: barkócza (80008)
snapszmester Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80015

Hogy még jobban összezavarjam a dolgokat, az érést, oxidációt hívhatjuk öregedésnek is. Lásd borát.

Az üde, friss, illatos (fiatalos) pálinkák kedvelői nem örülnek az öregedésnek mert ezek az aromák elvesznek. Egyes pálinkák a törköly, seprő, borpárlat, alma, szilva elviselik, sőt igénylik a pihentetést.

 

Szerintem: a rézmentesítést végezzük el főzés után azonnal és bízzuk a többit az időre és a maradék ionokra.

Előzmény: rézműves1 (79998)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80014

Forrásba levő vízbe dobtam 2-3 perc múlva kivettem.

Előzmény: benchmade (80003)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80013

...én se akartam ilyen durván fogalmazni, de kb. így gondolom...abból a szempontból igaza van, hogy a "nagyoknál", a csili-vili főzőkben már macerás lenne a rézspirált megfelelően karbantartani...nem is csinálnak ilyet már, hiába lenne jobb...inkább gyártanak hozzá ideológiát, hogy miért ne csinálj...pedig csak egyszerűbb és könnyebb tisztán tartani, nem jobb...

Előzmény: Feriba51 (80009)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80012

No, sínen van a rezes ügy, beszéltem a kollégával.

Aki be akar szállni, hétfőig írjon egy emilt, hogy megadjam neki a postacímet, ahová a mintát kellene küldeni.

 

Előzmény: vasbicikli (80011)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80011

Nem kell az alkímia ;) műszerrel lesz lemérve (AAS)

Előzmény: Feriba51 (80010)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80010

És a szódabikarbóna, nem jó ilyesmire???? Az is lúgos reakciójú.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: barkócza (80008)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80009

Na, ezért mondom én magamban, hogy le van b....va Panyikné, amikor azt mondja, hogy a rézhűtőtől lesz rezes a pálinka.

Persze ilyen csúnyán csak gondolatban fogalmazok:-)))))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: vasbicikli (80006)
barkócza Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80008

Réz optikai meghatározásánál az a lényeg, hogy komplex formába kell vinni a rezet, akkor van intenzív mélykék színe. Ehhez a pH-t el kell vinni lúgos tartományba, 10-ig, de lehet, hogy 11-ig, és kell hozzá komplexképzőt adni (pl. ammónia, de állítólag a citromsav is jó). Gazdaboltban, borászboltban lehet bortesztelés céljára ilyesmi reagenseket kapni.

 

Komplexképzőnek nagyon jó a nátrium-ammónium-karbonát, amit mostanában "szalalkáli" néven árulnak sütőpor céljára. A lúgosítás probléma, érthető módon nem árulnak lúgot csak úgy. Nem tudom, komplexképzőnek nem jó-e a Calgon, az mintha újabban hidroxi-etán-difoszfonsav (HEDP) lenne a foszfát kiváltására. A HEDP pedig szuperjó komplexképző.

Előzmény: Feriba51 (79989)
barkócza Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80007

Én is törtem már rajta a fejem. Lenne is hozzá eszköz...

Előzmény: vasbicikli (79984)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80006

Szia Feriba51!

Ha a szalvéta kékül, akkor ott már nagyon sok réz van, ennél azért érzékenyebb lesz a mérés.

Ahol éri a cefre a katalizátor/fröccsenésgátló/gőzterelő/akármi célú réztányéromat a főzőben, ott gyönyörű, fémtiszta szokott lenni, a páracső és a hűtő viszont ugyanolyan szürkés/barnás, passziválódott felületű, amit te is írsz. Én is úgy gondolom, hogy azokból nem sok rézion oldódhat ki.

De a végére járunk ennek nem soká.

Előzmény: Feriba51 (79989)
barkócza Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80005

A réz (és a vas) ion ún. oxigénátvivő katalizátor az oxidációs folyamatokban. Vagyis bizonyos dolgokat az oxigén nem tud közvetlenül oxidálni, de a Fe(III) ill. a Cu(II) igen, a keletkező Cu(I)-et és Fe(II)-t az oxigén viszont már könnyen visszaoxidálja, és megy körbe-körbe a folyamat.

 

Én szeretem az utópárlatot kicsit túlengedni, ezért a szárazpróbában (egy óra után) megjelenik némi savanykás illat a friss anyagoknál. Azt vettem észre, hogy egy év pihentetés után ez jóval enyhébb lesz. Réz a hűtőm, nem gyantázok, valószínűleg tartalmaz nyomokban rezet a pálinkám. Tényleg meg kéne mérni.

Előzmény: almaqkac (79995)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80004

...biztosan így van, ezt a részét én csak "ugatom"...csak "kalapálni" szoktam, maradok is annál...

 

...azért annak örülök, hogy hülyeséget nem csináltam (már azon kívül, hogy későn főzök)...

...de ennek is van jó oldala...én ezt most egy kisérletnek fogom fel...remélem, hogy nem kell

kidobnom a végeredményt...a cserkó nagyon szépen jön (ezt az alszeszt is megkóstoltam)...

Előzmény: vasbicikli (80001)
benchmade Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80003

Köszi, meddig hagyod a forró vízben, csak fölforr és kész, vagy főzöd egy ideig?

Előzmény: sogi01 (79996)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80002

...ugyan már miért tennéd???...eddig se tetted, ezután se fogod...ott mindenki úgy szereti...

Előzmény: Feriba51 (80000)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80001

"a pihentetés alatt is  kifejtik a rézionok, "áldásos" tevékenységüket... "

 

... sőt szinte már az is elég, ha azt hisszük ;)

 

A katalizátor (bármi legyen is az) egyébként abban az értelemben nem vesz részt a kémiai reakcióban, hogy nem fogy el közben, tehát a végén is ugyanannyi marad, mint az elején volt.

Tehát a "maradék" réz pihentetés után is ugyanannyi lesz, mint lepárláskor volt.

Előzmény: rézműves1 (79998)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 80000

.."mert a maradékot a végén úgy is kiszűrjük a gyantával ..."

 

Na, akkor én kiönthetem az enyémet a lefolyóba:-((((((

Jó nedűt!!!!

Előzmény: rézműves1 (79998)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79999

...ja és az átalakulás végén kevesebbet kell kiszűrni és még a pálesszel is jót tesz...

Előzmény: rézműves1 (79998)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79998

...köszi a "kiigazítást", mert őszintén megmondom, hogy nem emlékeztem a forrásra...az elejétől kezdve, minden számomra elérhető információt elolvastam (ez most is így van), de nem katalogizátam...tehát akkor, (ahogyan gondoltam is) a pihentetés alatt is  kifejtik a rézionok, "áldásos" tevékenységüket, csak közben egy részük, valamilyen átalakulási folyamaton megy keresztül...ez nekünk jó, mert a lényeg, hogy jobbá válik a pálinkánk, mert a maradékot a végén úgy is kiszűrjük a gyantával ...

 

                                                                                             ...jó nedűt...

Előzmény: almaqkac (79995)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79997

üdvözlök mindenkit!

 

lehet hogy ez nemis vizio?

 

ha jolmegnezunk nehäny olcso termeket vagy akär drägäbb minösegit is szemellyeskedes nelkül!

elöfodul hogy a forumtärsak ablakmosofojadekjänak jobb a minösege.  hehe...

Előzmény: vasbicikli (79961)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79996

Hy!

Próbáltam a fagyasztást de nem lett jó,így forró vizzel megrottyantom és így puhább lessz.

Utánna szőlődarálón átengedem. Ha kell mehet a festékkeverő is...

Előzmény: benchmade (79988)
almaqkac Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79995

Üdv a Tisztelt Társaságnak!

 

deszegregator és rézműves1 vitájába vauzok bele, hogy a pihentetés/érlelés során van-e katalizáló szerepe a rézionoknak.

 

IGEN.

 

deszegregator szerint : "Az írásod idézete dr. Panyikné írása lehet, ott olvastam ilyen dolgokról. Ha jól emlékszem ott arról van szó, hogy a gőztérben fejti ki a katalizáló hatását a réz, a pálinka pihentetési szakaszában erről nincs szó"

 

De van róla szó,  csak nem nevesíti konkrétan a réziont, általánosan "katalizátor" jelenlétéről ír: "Ez a folyamat hő hatására és katalizátorok jelenlétében igen gyorsan megy végbe".

 

Valószínűleg erre gondolt rézműves, hogy olvasta valahol:

"... illetve a párlatba kerülő rézionok a pihentetés - érlelés során az oxidációs folyamatokat aktiválják,
katalizálják. "  A regge-linken is elérhető nabiti féle kiskátéból idéztem.

 

Ezt támasztja alá a Sólyom könyv 130. oldalán olvasható alábbi kijelentés is (az érlelés kémiai folyamatai):

"Az oxidációs folyamatokat a nyomokban jelenlevő vas- és rézionok katalizálják."

 

Pálinkás szép-borongós napot!ű

aq

 

 

SándorTiszteletes Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79994

 A végeredmény a nettó, cukor nélküli tiszta kihozatal, vagy már a javított?

Ha csak szilva íze van, akkor lehet nem is nagyon arőltetem.

Előzmény: Gasparius (79977)
SándorTiszteletes Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79993

Keressél régi orosz állványos káposztagyalut. Ócsó, és mindent visz.

Előzmény: Amphenol (79991)
vf1 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79992

Pálinkás jóreggelt! 

 

A tudás forrása

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/         

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Kationcserélő műgyanta használata                 Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

 

Előzmény: vf1 (79930)
Amphenol Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79991

Jó reggelt mindenkinek !

 

  Egy gyors kérdésem lenne :  gyümölcsaprító , szeletelő   témában ...  

 

  Milyen gyári típust javasoltok  ?      ( alma , körte , kevés birs )

 

  Eddig egy kézi hajtású répaszelővel dolgoztam , de szeretnék gépesedni ....

 

  Visszaolvasva több hivatkozást láttam , de konrét típus egyedül az  AL KO  2400 volt ...

 

 

szentöltvíz Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79990

Szia vasbicikli !

 

Néhány mintával én is segíteném a vizsgálatot.

Üdvözlégy !

Előzmény: vasbicikli (79984)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79989

Üdv vasbicikli!

 

Nagyon helyes a hozzáállásod, jó, hogy kutakodsz és érteni szeretnéd a dolgokat!!!!!

A rézzel kapcsolatban egy-két "parasztos" vélemény:

- A pálinkáimban próbáltam kimutatni a réz jelenlétét egy valahol olvasott módszerrel. Fehér szalvétát megnedvesítettem pálinkával és aztán kiszárítottam. Nem tapasztaltam kékes elszíneződést a szalvétán.

- Sokszor a réz felületek tisztasága többet árt, mint használ. Ilyenkor a savak könnyen reakcióba lépnek a rézzel és vegyületeket képeznek. A szürkészöldes patina azonban ellenállóbb a savakkal szemben. Egy főzés után nagyon megfigyelhető, hogy mennyire is oldódott a fém a folyadékba. A  rézüst felső felén, ahol csak gőzök, habok vannak úgynevezett csíkok vannak ahol a visszafolyt flegma "lemosta" a rézoxidokat.

A páracsőbe és a rézhűtőbe is érdemes bekukucskálni. Itt is látható, hogy milyen mértékben "tisztult" meg a felület. Egy egészséges cefrénél nem szokott annyira letisztulni a fém.

Szóval jó a tisztaság, de ne vigyük túlzásba!

Jó kutakodást és ha jutsz valamire oszd meg velünk is:-))))

Jó nedűt!

Előzmény: vasbicikli (79984)
benchmade Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79988

Szia!

 

Lefagyasztod cefrézés előtt még a csipkét, vagy így zúzod.  Nálunk is rengeteg van, de még teljesen kemények. Darálni szoktad, vagy festékkeverőzöd?

Előzmény: sogi01 (79893)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79987

Magához a méréshez néhány cm3 kell, a kóstoláshoz meg...

Szóval 1-2 dl elég lesz ;)

Előzmény: rézműves1 (79986)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79986

...erre én is kiváncsi lennék, mert pont most csinálok egy nagyobb kapacitású, (a tavalyinál gyorsabb) gyantaszűrőt...mennyi minta kéne ehhez??...

Előzmény: vasbicikli (79984)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79985

...cserkó-főzögetős jó reggelt...

vasbicikli Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79984

Ez a réz dolog piszkálja a csőröm, a végére akarok járni.

Meg fogom mérni a pálinkáim és előpárlataim réztartalmát.

Réz hűtőm van, "jól ápolt" cefréket főztem, ecetnek, réz színnek nyoma se volt, szerintem a társaságban ez lehet a jellemző.

Hogy szélesebb legyen a merítés, ha már mérünk, jó lenne összeszedni még 8-10 mintát. Érdekes lenne réz miatt karcosnak vélt pálinkát tesztelni, meg ugyanazt a főzetet gyantázás előtt és után. Meg ami még eszünkbe jut.

Aki beszállna, írjon egy emilt, hogy megbeszéljük a részleteket.

Előzmény: Csakaházi (79981)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.23 0 0 79983

Panyikné, meg mások beszéltek az előbb a Kossuthon a mostanában bevezetésre kerülő pálinka védjegyről és minőségtanúsításról.

hal65 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79982

Méé? Te eddig rézhűtővel főztél?

Az máá nem divat. Márpedig a divatot követni illik.:)))

Előzmény: Csakaházi (79981)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79981

Na most akkor mi van? Okosíccsatok már ki! :) Most fogok másik hűtőt építeni, de a saválló cső nehéz megmunkálása miatt se szeretnék abból spirált, meg gondolom a rosszabb hővezetés miatt hosszabb cső is kéne, meg nagyobb edény hozzá. Viszont gyantázni se "szeretném" a levet, ahogy eddig se tettem. Vagy azt muszáj lett volna?

 

Az új eqruvettám ha minden igaz savállóból lesz. Ha tudok valakit aki meghajlíttya ;) a vascsövet akkor csináljak abból hűtőt inkább? És mennyivel kell hosszabb, esetleg nagyobb átmérőjű csőből egy 50l-es üsthöz?

 

Köszi!

rézműves1 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79980

..."A mai korszerű berendezések szintén készülhetnek mindkét anyagból, de ha jó minőségű pálinkát, párlatot kívánunk előállítani, akkor az üstöt, a dómot és a sisakot, valamint a páracsövet készíthetjük rézből"...

...ezt a Dr. Panyikné mondja, ezt ő is nyíltan elismeri...

 

..."A hűtő belső elemeit azonban soha nem tanácsos rézből kialakítani, mivel a párlat savai, kénes vegyületei feloldják és a párlat fémtartalmát növelik"...

 

...ám, ha mégis olyan "elvetemültek" vagyunk, hogy a hűtőt mégis rézből csináljuk (mert kurva jól

hűt, takarékos a vízzel és könnyebb elkészíteni), akkor legfeljebb utána rögtön "gyantázzuk"...

...szerintem a Panyikné is (meg én is) szeretnénk addig élni, amíg a rézhűtőmet a pálinka, az otthon főzéssel széteszi...

Előzmény: deszegregator (79976)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79979

...lehet, hogy a pihentetésnél, vagy az érlelésnél valamit nem jól értelmeztem, de ez az "ártani nem-használ" tipikus esete, mert a végén úgyis kiszűröm gyantával...olyat még nem tapasztaltam

senkinél (aki a pálinkámból ivott), hogy azt mondta volna, jobb lett volna, ha a gyantás szűrést

három héttel előbb csinálod...szerintem nincs ember aki ezt észlelni tudja, mert rontani nem ront...

...persze ez csak az én véleményem...

 

Előzmény: deszegregator (79974)
Gasparius Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79978

A vizet írtam az előbb.

Én tápsót még soha, semmibe nem tettem, ehhez nem tudok hozzászólni.

 

Hogy mennyi idő alatt lesz kész, az függ a hőmérséklettől, a gyümölcs minőségétől, a hozzáadott cukortól, nekem 15 fok körüli spajzhőmérsékleten tarva 3 hét alatt biztosan kész lett, bár ezt nem jegyeztem fel.

Előzmény: degumentes (79963)
Gasparius Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79977

Ahogy én emlékszem, 80 kiló volt a tiszta súlya maggal együtt.

Ezt két 60 literes hordóba szedtem kétfelé, aztán elkezdtem festékkeverővel zúzni, de ez víz nélkül még nem sokat ér.

A 80 kiló kökény mag nélkül 40-50 kg lehetett

Keverés közben azért esik össze az anyag rendesen, mivel törik.

Annyi víz ment bele, hogy a két  60 literes hordó olyan 80%-ig lett tele, ezt keverés közben adagoltam.

1,5 kg cukor ment bele, először a cukros vizet kevertem bele, aztán addig hígítottam keverés közben, amíg úgy láttam, hogy nincs közte levegő, ez a fehér hordó oldalán átlátszott.

Tehát így lett a két hordóban összesen kb 100 liter cefre, ami azonban úgy beindult, hogy ki kellett szednem belőle egy vödörbe.

 

A végeredmény 6,3 liter 48%-os párlat lett, ami ízére édes szilvára hasonlított, nem volt rossz.

Előzmény: SándorTiszteletes (79962)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79976

Csak nem tudom megállni..:D (Forrás: Előző hsz. linkje)

 

"........A lepárló berendezések anyaga - Az ipari berendezések fejlődése során azt tapasztalhattuk, hogy a desztilláló berendezéseket vörösrézből készítették, mindaddig, amíg a rozsdamentes anyagok használata nem terjedhetett el. A réz viszonylag ellenálló fém a cefre savaival szemben, jó hővezető képessége mellett fontos a cefre aromáját javító tulajdonsága is. Hátránya, hogy a korróziónak köszönhetően elhasználódik, bizonyos időnként cserére szorul. A mai korszerű berendezések szintén készülhetnek mindkét anyagból, de ha jó minőségű pálinkát, párlatot kívánunk előállítani, akkor az üstöt, a dómot és a sisakot, valamint a páracsövet készíthetjük rézből. A hűtő belső elemeit azonban soha nem tanácsos rézből kialakítani, mivel a párlat savai, kénes vegyületei feloldják és a párlat fémtartalmát növelik.
A külső borítást az esztétikai megjelenés, a könnyebb tisztíthatóság miatt borítják, de csak külsőleg rozsdamentes anyaggal...."

Előzmény: deszegregator (79975)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79975

Lepárlás, itt lehet a réz katalizáló hatásáról szó, de most nem olvasgatom : http://www.borigo.hu/index.php?cmd=spirituscikk&id=00014

Előzmény: deszegregator (79974)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79974

Ha egy párlatot totál savállóban főznek ott is van nyers, és pihent pálinkaszakasz. Ennek nem sok köze van a pálinkában maradt rézhez. A nagy profiknál nincs réz (rézion)  a pálinkában , ez alap. Mégis pihentetik , és mégis jobb, harmónikusabb a pálinka . Nekem biztosan több réz marad a pálinkában hiába szűrögetem , mint a profiknak. Az írásod idézete dr. Panyikné írása lehet, ott olvastam ilyen dolgokról. Ha jól emlékszem ott arról van szó, hogy a gőztérben fejti ki a katalizáló hatását a réz, a pálinka pihentetési szakaszában erről nincs szó, de olvassuk el :

 

..."Az érlelés során végbemenő fizikai és kémiai folyamatok
Az érlelés több, a tárolás során végbemenő reakciókból áll (oxidáció, észteresedés, kondenzáció és oxidatív bomlás). Az oxidációs folyamatokat a beoldódó oxigén váltja ki, mely egyrészt a párlattal, másrészt a hordó fájának pórusain keresztül kerül a tárolt termékbe. Valamennyi párlatban megtalálható acetaldehid oxidálható vegyület, oxigén és bizonyos katalizátorok hatására könnyűszerrel alakul át ecetsavvá. További oxidációs folyamat megy végbe oly módon, hogy a levegő oxigénje az etilalkoholra hat, és ezt bizonyos feltételek mellett egy molekula víz leválasztásával acetaldehiddé alakítja át. Ezután az észteresedés szervessavak és alkoholok reakciója) is megindul. Ez a folyamat hő hatására és katalizátorok jelenlétében igen gyorsan megy végbe. A nem kívánt ecetsav ecetsavas-etilészterré alakul át, ami a párlatnak kissé agresszív karaktert ad. Nemcsak az ecetsav reagál ilyen módon, hanem az alacsonyabb és magasabb szénatom számú zsírsavak is, melyek a párlatnak erős, kellemetlen mellékízt adnak. Az oxidatív hasadás a tárolás során szintén a levegő oxigénjének hatására megy végbe, a kozmaolajokat kismolekulájú vegyületekké bontja. Az észterek kis mennyiségben fontos és kellemes aromaanyagok. A teljes öregedési folyamat során a hőmérsékletnek és a tárolóedény anyagának döntő szerepe van. A fa anyagainak beoldódása az érlelés folyamatainak fontos része. A fa fő alkotórészei: lignin, cellulóz, hemicellulóz, tannin, polifenolok és színanyagok...."

 

Egészen más katalizátorok játszanak szerepet az érlelés során, ennek olvasatomban már nincs köze a rézhez.

Forrás:  http://www.borigo.hu/index.php?cmd=spirituscikk&id=00015

Előzmény: rézműves1 (79946)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79973

Nem szabad összekeverni a rezet a rézvegyületekkel! Volt itt egy kémiában  jártas  fórumozó, zozicskahurbinyek nick- el, (sajnos jó ideje nem láttuk itt.) ő tette tisztába valamikor ezeket a dolgokat. A rézvegyületek, rézionok a veszélyesek, a maga a réz nem.  Nem tudom mennyi az a réztartalom ami "érezhető", de ha savas (pl egyes almafélék) vagy ecetsavas a cefre akkor rézhűtőnél bizony karcos valamilyen szinten a párlat. Újra elismétlem, nem tartok a rézvegyületek egészségre gyakorolt hatásától, valószínűleg egy teszkóstréningen több mocskot be lehet pakolni a szervezetbe..

Előzmény: vasbicikli (79945)
zozomax Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79972

Értem... hát akkor nincs más hátra, mint gyakorolni kitartóan és türelmesen.

Meg kell tanulni megorrontani a megfelelő pillanatot. 
Nem is pakolom el a cuccot, hanem egyik nap elmegyek és szedek még egy kis kökényt, vagy galagonyát. 

Mind a kettőből sok van felénk.  Csak azt nem tudom, hová teszem majd azt a sok pálinkát....Na jó, ez csak vicc volt. :-)


A múltkori kökénnyel elégedett vagyok, akár eltaláltam akár nem, az egy jellegzetes ízű és illatú, sima valami lett.

Legalábbis a szomszédnak is ízlett, pedig ő nem iszik rossz dolgokat.


Mielőtt a saját főző projektbe kezdtem, vele hozattam az ő (vidéki, rokoni) forrásaiból származó páleszeket. 
Egyik másik igazi bomba volt, például egy kajszi amit tavaly hozott.

Annak a kiürült üvegét még idén is élmény megszagolni, viszont nem is volt olcsó.

Bár nem vagyok iszákos, de még így sem nagyon engedhetek meg magamnak ilyen drága leveket vásárolni.
Ezért a saját próbálkozás. Reményeim szerint előbb utóbb megközelítem a kívánt színvonalat. 

Előzmény: hal65 (79968)
norris53 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79971

Pálinkás jó estét !

 Lehet hogy rosszul csinálod ?

De azt qrva jól :-))

Szerintem az -up- ra váltás mutat a leginkább főző függőségre !

  Nagyban függ a deflegmációtol - nálam az átváltás az új (deflegmátor ) óta 60 % nál van kb-

AZ UP-OT 20% IG FŐZÖM ( EZ KB AZ AL SZESZ 10% a )

A középpárlat 65-70 % os

Előzmény: hal65 (79970)
hal65 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79970

Egyébként snapszi ezt írja: "Addig kell főzni míg a lejött pálinka keverék 50%-os lesz, vagy a párlatnak rossz, fazék íze nem lesz."

Na azért a mondat vége sokmindent elmond!

Előzmény: zozomax (79967)
hal65 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79969

Az én hígításra váró pálinkáim, általában 63-65 fokosak.

Lehet, hogy valamit rosszul csinálok? :)

Előzmény: zozomax (79967)
hal65 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79968

Nagyon, nem :)

Azt tapasztaltam, hogy tényleg cefrefüggő a dolog.

Volt már rá példa, hogy 38. le tudtam engedni mindenféle up íz, és illat nélkül, de volt, hogy 48-nál bejött a nekívánt íz, illat.

Ha nem "hajtatod" a finomítást,(márpedig miért tennéd?) akkor elég szépen elkülönül az up.

Ha zavarod a gépet, akkor lehet hogy előbb jön, mivel már "beleforr" a még finom középpárlatba, a különben később meginduló up.

A pálinkfőzés, sztem egy hobbi! A hobbijára pedig, rászánja az időt az ember :)

Előzmény: zozomax (79965)
zozomax Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79967

Snapszmester honlapján lévő leírás szerint addig lehetne főzni, míg a lejött keverék összesen 50 fokos nem lesz, vagy meg nem jelenik a fazékíz.... ilyenformán viszont nekem szinte alig volna utópárlatom. Legjobb lesz, ha legközelebb 50 foktól lefelé kisebb részekre szedem a cuccot és utólag próbálom kiszimatolni hogy melyik is a vége kezdete.

Előzmény: barkócza (79966)
barkócza Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79966

Ez cefrétől, főzőtől, külső hőmérséklettől, fűtéserősségtől mind függ.

Előzmény: zozomax (79965)
zozomax Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79965

Üdv, 
Több forrásból  úgy informálódtam, hogy ami 50 fok alatt jön, azt már nem nagyon érdemes beletenni.

Szimatolgatom persze közben is, de kigyakorolt biztos érzékszervek híján ehhez az 50 fokhoz igazodtam. A múltkor 50-nél vettem el, most 45-nél... Aztán lehet, hogy még  45 foknál is túl korai volt ..? 

Egyébként ilyenformán egy vödör (kb. 10-11 liter)  25-ös alszeszből lett 2 deci EP,  kicsit több mint 3 lityi cirka 50-es pálesz, meg vagy egy liter 25 fokos UP. Kb. 10 fokig főztem, ott elzártam. Nagyon azért nem lehet így elrontva nem igaz? 

 

Előzmény: snapszmester (79959)
barkócza Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79964

Ez a könyv is nagyon klassz! Miklós, a borókáról ugyanazt írja, mint a másik, de csak az "olasz" eljárást emlegeti.

Előzmény: vasbicikli (79960)
degumentes Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79963

Kökény cefréhez kell vizet adni, ha kell kb. mennyit? Mennyi idő kell neki, hogy kiforjon teljesen a cefre, ha be lett oltva. A tápsót az élesztővel egyszerre kell a cefréhez adni?

SándorTiszteletes Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79962

Kedves Uram!

Mennyi napfénnyel javítottál a kökényen? 100 kg termés tapasztalatod szerint mennyi vizet kér, tehát hány liter cefre lesz belőle? Mennyi a kökény tiszta kihozatala(cukor nélkül)? És mi a véleményed a végeredményről, milyen pálinkát ad? Van a fagyasztóóban már 3 mázsám, és szednének még a sötétek, de míg nem ismerem a kihozatalt, addig pihenő ágra tettem a dolgot...

Előzmény: Gasparius (79935)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79961

Én meg azt vizionáltam magam elé, hogy valami kóbor alkesz szagot fog, és a kocsi elejére hasalva kiszívja a drága nedűt az ablakmosó fúvókáján keresztül :)

Előzmény: zozomax (79955)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79960

Itt van még egy régi könyv, (Vuk Mihály: Az élelmiszerek chemiai technológiája, 1927) ami érinti a pálinkafőzést is.

Csak azért hozom ide, mert a 265. oldalon magyarázza az amilalkohol (=kozmaolaj) képződés mechanizmusát, ami eddig eléggé "X-akták" típusú kérdés volt itt a fórumon. Most kezd pislákolni számomra, hogy mire is valók az élesztő tápsók.

Előzmény: Miklós1 (78312)
snapszmester Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79959

Bocs, de ha kompót illatu az utópárlat akkor miért nem középpárlat?

Előzmény: zozomax (79944)
peca_matyi Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79958

Ezzel azért mernék vitatkozni ...., ha akarod még elrettentő mintákat is tudok prezentálni. Még nagynevű pálinkaházaktól is. Sajnos.

Előzmény: degumentes (79956)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79957

"Használ-e valaki olyan gyüjtőedényt, amelyik zárt és a hűtő kifolyócsövére is zártan csatlakozik?"

 

Nem hiszem. Aki megpróbálta, annak kipukkant a főzője :)

 

Ami a páracső, hűtő elpakolást illeti, én szárazon, bedugva fogom elrakni.

Előzmény: zozomax (79955)
degumentes Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79956

Miért pont kökény?:D Mert szílvából bárki tud pálinkát csinálni:D

Előzmény: Gasparius (79935)
zozomax Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79955

Köszi. Akkor használhatom így ahogy van.  A röndérek csodálkoznak majd milyen szaga van az autómnak :-)


Érdemes volna-e elpakolás előtt feltölteni a rézcsöveket vízzel, vagy egyébbel és ledugózni? Vagy jobb ha szárazon áll?


És még más kérdés: Használ-e valaki olyan gyüjtőedényt, amelyik zárt és a hűtő kifolyócsövére is zártan csatlakozik?

Vajon egy ilyen megoldás növelné-e érzékelhető módon  az aromatartalmat?

 

Előzmény: vasbicikli (79947)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79954

Sztem nincs ezzel baj, csak a hőmennyiség és hőmérséklet fogalmát mossa össze egy kicsit.

Ha akarod, akkor jól is értheted ;)

A veretes nyelvezeten mindenesetre jót derültem.

Előzmény: barkócza (79952)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79953

...igen, a cigi meg a réz együtt nagyon káros...))):::...

Előzmény: hal65 (79948)
barkócza Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79952

Istenem, a Pallas Nagylexikonba is bírtak marhaságot írni. :)

 

"...akkor a vizgőzök, melyektől kevesebb meleget kell elvonni, hogy gőzállapotukat elveszítsék, legnagyobb részt lecsapódnak..."

 

Tipikus rosssz magyarázat, a víznek háromszor annyi a párolgáshője, mint az alkoholé, úgyhogy épp a víztől kell több hőt elvonni ahhoz, hogy kicsapódjon.

 

(Érdekesség: az "aljszesz"-t is más értelemben használja még.)

Előzmény: curlie (79951)
curlie Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79951
Előzmény: rámenős (79950)
rámenős Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79950

Bocsássátok meg a tudatlanságomat, de mi az a deflegmáció? Mire jó?

Rákereshetnék, de itt vannak a legilletékesebbek.

hal65 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79949

Ha jól ek tudod tömíteni, igen. Mivel a tumpert úgy használjuk, hogy az aljába 3-5 cm vizet töltünk, ezért egy kis nyomás fog kialakulni előtte, és benne a rendszerben. Ez mondjuk minimális, de ha ne tudod jól tömíteni, akkor bizony "sziszegni" fog.

Előzmény: pedropolis (79922)
hal65 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79948

Ha ízlelére nem is tudok válaszolni Neked, de pl ha egy órát rézzel dolgozom, és rágyújtok utána, határozottan édesnek érzem a cigit. Ezt nyilván más is tapasztalta már. Most hogy olvasom a hsz-okat, az jutott eszembe, vajon mennyi réz kerülhet be a szervezetembe, ha egész nap rézzel dolgozom? Sőt. Mennyi kerülhet be annak aki egész nap, évekig ezzel az anyaggal dolgozik?

Előzmény: vasbicikli (79945)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79947

"Vajon milyen szeszfokot kellene beállítani, hogy hozza a bolti lé 19 fokos fagyállóságát?"

 

A 30 fokosnak -15 oC, a 40-esnek -23 oC a fagyáspontja.

http://www.engineeringtoolbox.com/ethanol-water-d_989.html

Előzmény: zozomax (79944)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.22 0 1 79946

..."Több tévedés is van az írásodban."...

 

...akkor be vagyok csapva!!...mert valahol azt olvastam, hogy ez a "katalizáló hatás" nem fejeződik be a finomítással, hanem valamilyen formában, tovább folytatódik a pihentetés ideje alatt

is, ahol még különböző biokémiai folyamatok zajlanak...ennek eredményeképpen változik, "jobbul" a párlat...már nem emlékszem, hogy kitől olvastam, de a forrás szakértőnek tűnt...

Előzmény: deszegregator (79942)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79945

"A rézionok egészségre igen károsak"

 

Annyira azért nem végzetes a helyzet, a Béres csepp napi adagjában kb. ugyanannyi réz van, mint fél deci, határértéknek megfelelő mennyiségű (10 mg/l) rezet tartalmazó pálinkában.   

 

"Nálam van rézion a pálinkában, de nem az egészségügyi kockázatok, hanem a karcosság mindenképpeni elkerülése miatt szűröm ioncserélő műgyantával"

 

Nem tudod esetleg, hogy mennyi az a réz, ami ízlelés alapján már érezhető? Nem szeretném, ha kekeckedésnek tűnne, tényleg kíváncsi vagyok.

Előzmény: deszegregator (79942)
zozomax Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79944

Üdv ,

A korábbi akciómból származó birs páleszt nem találtam túl jónak, illata még csak-csak, de ízben csak az utóíz hoz némi gyümölcsösséget, igaz azt elég hosszasan. De többet vártam a birstől.

 

Szereztem és lefőztem megint egy adag birset. A múltkorinál kisebb, betegesebb gyümölcs volt ez, sokat ki kellett vagdosni belőle, de végül is mindkettő érett, érzékszervileg rendben volt. 
Ezúttal megfőztem a cuccot és a co2 megállását követően 2 nap múlva le is főztem. A cefre és az első főzés átható illata alapján valami nagyon ütős illatú és ízű dolgot vártam most.

A múltkorinál úgy éreztem, hogy az utópárlatban sokkal több almaillat volt, mint a középpárlatban. Valaki javasolta itt erre a problémára, hogy a vége felé növelni kellene a deflegmációt. Ezért most így is tettem. 55 foknál elkezdtem vizesrongyozni a csövet és bementem 45 fokig anélkül, hogy rossz ízt éreztem volna rajta, ott azért elvettem. Az utópárlat azonban így is kompótillatúbb lett, mint a pálinka, bár úgy érzem sokkal kevésbé, mint a korábbinál.

Maga a pálinka illatra kifinomultabb lett, ízéről még nem tudok nyilatkozni. Kíváncsi leszek milyen lesz később. Szóval úgy érzem most jobban sikerült, ha nem is bomba...

Mondjuk azt nem tudom, hogy a máshonnan származó az alapanyag, annak a  megfőzése, vagy a vizesrongy vitte-e előrébb a dolgot.


Más: Összegyűlt vagy öt liter elő és utópárlat eddig. Mostanában nem főzök többet, arra gondoltam, hogy felhasználom ablakmosó folyadéknak. Vajon milyen szeszfokot kellene beállítani, hogy hozza a bolti lé 19 fokos fagyállóságát?

 

deszegregator Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79943

"....A rézfelület a gőztérben fejt ki katalizáló hatást ,...."

 

Helyenes: A réz, rézfelület a gőztérben fejt ki katalizáló hatást....

Előzmény: deszegregator (79942)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79942

Több tévedés is van az írásodban. A rézfelület a gőztérben fejt ki katalizáló hatást , nem pedig a pálinkában. A nagyon szépeknek, és okosaknak ma már mindenképpen saválló hűtőjük van. (nekem réz, és nem tervezem a cseréjét.) a saválló hűtő esetén nem, vagy tényleg elhanyagolható mértékben juthat rézion a pálinkába, persze egy jól kivitelezett, jól működő főzőt feltételezve.

 

A rézionok egészségre igen károsak, , maga a réz nem , de a pálinkába rézionok formájában kerül a réz, méghozzá a rézhűtőből kimosódva. (ecetsav, kén..stb). Nálam van rézion a pálinkában, de nem az egészségügyi kockázatok, hanem a karcosság mindenképpeni elkerülése miatt szűröm ioncserélő műgyantával, és azonnal a főzés után. (Szinte mindenki így csinálja, sőt legtöbbeknek közvetlenül a hűtő kifolyó után a gyantaszűróőben landol az árú.)

Előzmény: rézműves1 (79937)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79941

ráadásul decemberben többen kóstolni is fogjuk a végeredményt! (majd aztán súgunk a végeredményről ;-) )

Előzmény: héjja60 (79939)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79940

Egyértelmű, nem is vitának szántam, csak felírtam hogy én mit gondolok erről, és hogy csinálom.

Előzmény: héjja60 (79939)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79939

Te így gondolod , más úgy gondolja,--a cél a jó , jobb pálesz !!!

A tapasztalás nagyon fontos ! Mivel nekem még igen kevés van ,ezér másokra támaszkodom,

amit hasznosnak vélek, azt megjegyzem .

Ezért is várom nagyon pl. Rézműves beszámolóját a pistoriussal végzett főzése során szerzett

tapasztalatairól. Megígérte , hogy közzé teszi !!

Előzmény: vasbicikli (79934)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79938

"...miért kérdezed?"

 

Kíváncsiságból :o)

Érdekelne, hogy mennyire gyakori, ill mennyire reális probléma ez, eltekintve a szélsőségektől (ecetes cefre, kék pálinka)

Egészségügyi szempontból nem aggódom, kb. képben vagyok ezügyben, és viszonylag kis utánajárással meg is tudnám mér(et)ni.

Előzmény: rézműves1 (79937)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79937

...miért kérdezed???...Te meg tudod ezt mérni???...a tömény, "pihenő" pálinkában a rézionok még

hetekig kifejtik "áldásos-katalizáló" tevékenységüket és én ezért csak egy hónap pihentetés után

"gyantázom", majd ezután hígítom...a pálinkába a rendszerből, nem jut annyi réz, hogy az egészségügyi gondot okozzon...különben is az emberi szervezet jó működéséhez nélkülözhetetlen

a réz jelenléte...

Előzmény: vasbicikli (79936)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79936

Van arra nézve valami tapasztalat, hogy a réz kb. milyen koncentráció felett okoz észrevehető ízhibát?

 

Előzmény: barkócza (79886)
Gasparius Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79935

Bár korántsem vagyok mester, de tavaly főztem kökényt és a következőket tudom javasolni:

 

- kimagozni cefrézés előtt nem kell, főképpen azért, mert a hajad is kihullana, mire végzel, bár a fagyasztott lehet, hogy másképpen viselkedik

- pektinbontás kell, az enzimet akkor tedd bele, amikor már szobahőmérsékletű az anyagod, tehát biztos, hogy nincs összefagyva belül.

- élesztő szintén kell, mert irányítani akarjuk az erjesztést.

- én cukrot is tettem bele, mert gyors és biztos erjedést akartam, meg valamennyit el is visel, itt viszont fontos, hogy a gyümölcstömegnél kb 50 %-kal számolj, mert a mag is benne van és elég nagy a magja a gyümihez képest.

 

Az éltalános dolgokról nem akarok szólni, mert biztosan tájékozódtál már a cefrézésről, főzésről.

Természetesen mag nélkül főzd, erjedés végén már könnyű elválasztani a magot, én gyümölcsösládán szoktam átdörzsölni.

 

remélem segítettem

 

(de hogy miért pont kökénnyel kezded???)

 

:-)

Előzmény: degumentes (79925)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79934

"Az az igazsg,ahány ház annyi szokás.Van aki vizesruhát használ,van aki semmit,van aki 2 tányért is(jómagam)........!"

 

Nekem még alakulóban van a "módszerem", de azt hiszem, maradok a minimál hardvernél, normál gyümölcsökre eddig kielégítő volt.

Cefrefőzésnél nem erőltetem a deflegmációt, eddig a legyengébb alszeszem (cukrozatlan alma) is 24 %-os volt. Nem látom értelmét növelni, hogy aztán felhígítsam.

Finomításkor félidő után kezdem vizesrongyozni a páracső felső 30 cm-ét, ezzel próbálom 50 % fölé tornászni a párlatot (ill. 94 °C alá szorítani a kilépő gőzt), ameddig lehet.

Előzmény: foxrudi (79896)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79933

Az elég drága, ahhoz képest, hogy nem is jó :(

Bár nyilván nem tud versenyezni a feketén árult házival, aminek mifelénk 3000 körül mozog az ára (és némelyik meglepően jó, nemrég ittam egy ilyen szilvát egy nyugdíjas-búcsúztatón, hibátlan volt).

Előzmény: ocsua1 (79931)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79932

...pályinkás jó reggelt...

ocsua1 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79931

6000 Ft-ért

 

Előzmény: porgolo (79901)
vf1 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 79930

Pálinkás jóreggelt! 

 

A tudás forrása

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/         

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Kationcserélő műgyanta használata                 Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: vf1 (79754)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79929

Raktam be képeket is ebbena  hozzászlósban: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=121781719&t=9007484

Előzmény: héjja60 (79928)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79928

KÖSZÖNÖM !!!

Előzmény: Szkajvolker Lajos (79926)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79927

Köszöntelek!

Javaslatom,---szedj  még 60 kg-ot.

Ez az első cefrézésed ! Magasra tetted a lécet ,de csináld !

Kezdőként én csöndbe maradok, majd a mesterek ha felébrednek válaszolnak.

Előzmény: degumentes (79925)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79926

120.

Előzmény: héjja60 (79924)
degumentes Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79925

Kökényből szeretnék jó cefrét készíteni. Már szedtem olyan 50-60kg-ot, leszáraztam, megmostam, fagyasztóba tettem. Mielőtt elkezdem cefrésíteni ki kell magozni? A pektinbontót, élesztőt, élesztőhöz tápsót, mikor kell hozzáadni? Cukrot nem szeretnék a cefrébe tenni, így mennyi pálinka jönne ki belőle? Ez lesz az első cefrém, még nem főztem semilyen pálinkát ez előtt. Minden segítség érdekel!

héjja60 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79924

Hány literes a boyler ami jó méretben a hordóhoz ???

Előzmény: Szkajvolker Lajos (79923)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79923

A bojler alja íves mint a hordóé, követi az ívét.

Előzmény: pedropolis (79921)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79922
Van inox fazék,ami 24cm átméröjü és 8-10 liter körüli. Festékes dobozokon van 24-es bilincs, mint a nagy hordókon. Azzal rá lehet rögzíteni a fedöjét. Az is megfelel thumpernak?
Előzmény: hal65 (79920)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79921
Hát, majd meglátjuk mi jut.
Talán a fazékkal egyszerübb. Van füle, sík az alja, inox, ugyanaz az anyaga mint a hordónak.
Csak a sisakot nem gondoltam még ki. Van egy réz bográcsszerüségem, 31cm-es átmérövel, azt gondoltam rá. Nem szeretném túlbonyolítani.
Előzmény: Szkajvolker Lajos (79919)
hal65 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79920

...éppen tumpernak valók...

Előzmény: vasbicikli (79914)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79919

Bojler belső tökéletes hozzá, vagy savállót akarsz külsőnek is?

Előzmény: pedropolis (79913)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79918

Akkor inkább a 45cm-es fazék lenne jobb?

Előzmény: szentöltvíz (79917)
szentöltvíz Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79917

Szerintem a Keg 395 mm, így nem fog áramolni mellette az olaj.

Előzmény: pedropolis (79913)
szentöltvíz Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79916

Remélem én is bírni fogom a TZD-én !!

 

Üdvözlégy!!

Előzmény: vf1 (79910)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79915

Itt Veszprémben, a vasárnapi piacon 20-ért adott volna a roma egy 17 és egy 14 literest.

14ért adta oda a 17-est.

Elég jónak néz ki, ennyiért.

Finomításhoz vettem.

Előzmény: vasbicikli (79914)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79914

Hátha valakit érdekel.

A T betűs nagyáruházban féláron vannak a török kukták, 7 és 9 litereset láttam 5500-6000 Ft körül.

pedropolis Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79913

Szép estét!

 

A nagykonyhai inox fazék is jó, a duplafalú főző külső köpenyének?

Belül 50-es KEG lenne.

40×40-es a fazék, 39cm pedig a Keg, a legszélesebb ponton.

firekiller Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79912

Böcsűd meg ezt a feleséget!!!!!

Előzmény: sogi01 (79893)
firekiller Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79911

"Kész a birs pálinnkánk" a királyi többes azt jelenti, hogy mi is kapunk belőle;-)

Előzmény: vf1 (79910)
vf1 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79910

Kész a birs pálinnkánk, nagyon bírom....

deszegregator Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79909

Az ipari húsdaráló frankó hajtással az igen! Az kétségtelenül jól pépesít! Az alsó képen lévő almadaráló tipust nem ismerem..

Előzmény: calva.dos (79876)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79908

Szerintem elég ha a dob tengelyt  némi dőlésszöggel (15 - 30 %?) szereled be, és szépen kidobja az a darálmányt. Vannak szabályos henger daráló dobok, és még csak dőlésszöge se nagyon van a tengelyüknek, mégis kihullik a cuccos.  Beszámolok majd a projektről, hogy valami hasonlót összehozok az igen valószínű.

Előzmény: szentöltvíz (79903)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79907

Remélem nem csal a kép, rátaláltam.. Ilyen minőséget az én lendkerekes (késes) répadarálóm is csinál, de a Sogi által felrakott répadaráló is. Más dimenziót célozgatok..:-))

Előzmény: porgolo (79899)
szentöltvíz Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79906

Szia rézműves !

 

Igazad van, de nekem nem csak 1 spájzom van:)))

Előzmény: rézműves1 (79778)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79905

Szia Szentöltvíz!

Nem lessz csalódás ez már a második adag. 

Az előző ízlik..

Előzmény: szentöltvíz (79900)
porgolo Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79904
De lattam, beszeltem is vele, meretben is van elteres, meg keveros kell nekem. Az alapanyag beszerzessel van gondom, ezert keresek csovet is a masik topikban.
Előzmény: foxrudi (79902)
szentöltvíz Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79903

Szia dezegregátor !

 

Szerintem nem rossz ötlet az automata dobja, arra gondoltam hogy függőlegesen fejjel lefelé fordítani a dobot úgy ki is szórná a cuccot. Egy kisseb dob kellene,holnap beszélek a sógorommal. neki biztos van vagy 20 dobja, meg motorok is , atélen megcsinálom a próbadarabot, nem sürgős mert vasárnap ledaráltam az utolsó szedés 110 kg birset, vagy a sütőtökön kipróbálom.

 

Üdvözlégy !

Előzmény: deszegregator (79875)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79902

Miért nem kéred meg Rézműves mestert?Nem láttad még a munkáit?

Előzmény: porgolo (79898)
porgolo Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79901
Mennyiert vetted literet?
Előzmény: ocsua1 (79880)
szentöltvíz Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79900

Szia Sógi !

 

Ebből még csalódás is lehet, legalább is számomra a csipke az volt, most kökényben utazunk.

 

Az öcsém mindenképp akar sütőtökből is főzni, de cefrézési leírást konkrétan sehol sem találok, ha valaki tudna segíteni benne nagyon megköszönném.

 

Üdvözlégyetek !!

Előzmény: sogi01 (79893)
porgolo Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79899
Lattad a kepeket a daralomrol, amit az csinal abbol kezzel lehet csavarni a levet.
Előzmény: deszegregator (79875)
porgolo Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79898
En is igy gondolom, kupos sisakot tetejen vizzel. Eleg lesz az, mint a regi fozdekben. Bronzker nem akar valaszolni az ajanlatkeresemre. Mert mar kesz lenne.
Előzmény: foxrudi (79896)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79897

Mindig homorú,és a homorulat az üst felé néz!! Itt láthatod.

Előzmény: héjja60 (79863)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79896

Az az igazsg,ahány ház annyi szokás.Van aki vizesruhát használ,van aki semmit,van aki 2 tányért is(jómagam)........!

   Az én véleményem,a kor vívmányait ki kell használni valamennyire,hisz azért vannak.

 Ha szétnéztél már főzdékben,biztos láttál már olyat,ahol a sisak tetelyén víz volt,de onnan már ment is a páracső a hűtőbe.

   Nos ez a sisakba épített pisztórius.A tetején lévő víz együtt melegszik a rendszerrel,és egy főzést kibír,akkora az űrtartalma.

  Nem hűtik,nem folyatják,mégis jól működik,mert 70-80°közötti hőmérsékletre beáll,és végzi a dolgát,miközben párolog.Felénk is van ilyen gyári főzde a mai napig.MŰKÖDIK,DEFLEGMÁL.

   Tehát fölösleges egyéb furfangokban gondolkodnod,szerintem a sisakba építve megoldhatod,ha csak 1 tányért akarsz.Aztán ha úgy gondolod,arra is rávezetheted később a vizet a hűtőből,esetleg bővítheted 2-re.

    Mindenesetre én ezt tartom célszerűnek kezdetnek,ha már vizeset akarsz mindenképpen.

  Üdv:Fox

Előzmény: héjja60 (79889)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79895

:) Ez nem az (jonagold, idared,gored) keveréke!

Előzmény: hal65 (79894)
hal65 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79894

"Ja és közben almát főzök:)"

 

Hamar kierjedt a tegnapi:)

Előzmény: sogi01 (79893)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79893

Ez a mai nap nagyon szép:)) Kedves feleségemmel voltunk sétálni...eredmény!

 

   

 

Ja és közben almát főzök:)

hal65 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79892

Háá mee máá csak abból indulok ki, hogy a vendéglőben, ha nem ízlik a cigánypecsenye, nem fizetem ki, hanem visszaküldöm. Nem?

Előzmény: barkócza (79888)
hal65 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79891

Köszi!

Előzmény: sogi01 (79890)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79890

Lopnii?? :) Vidd de ne lopj:DD

Előzmény: hal65 (79879)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79889

Nekem az az egy toll még csak pelyhedzik.Olvasom a fórumot, tanulok, tanulnom kell!

Aterelő tányérral az a célom, hogy az üstben már nagyobb kiválasztódás legyen mert ez jó .

 Ha ez valójában jó többek szerint , akkor beépítem ,miért is ne.

Egyéként voltam olyan ma is működő régi főzdében ahol hűtötték a pistoriust is és az alatta lévő

üstfedőt is meleg vízzel, nem tettek külömbséget abban hogy milyen cefrét főznek.

Előzmény: vasbicikli (79885)
barkócza Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79888

Ha csak úgy nem. :)

Előzmény: hal65 (79887)
hal65 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79887

Vidd vissza, oszt igya meg ő.

Előzmény: ocsua1 (79880)
barkócza Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79886

Valóban, lehet előpárlatos, de lehet rezes is. Keress rá a fórumon a "tejes derítésre" (nem "teljes", ahogy én olvastam múltkor). Ici-pici sovány tejjel ki lehet csapni a rezet a pálinkából. Reméljük, nem más a baja.

Előzmény: ocsua1 (79880)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79885

Tulajdonképpen mi a célod az egésszel?

A hozzászólásokból azt szűrtem le, hogy a kis cukortartalmú vad gyümölcsöknél van jelentősége ilyen többfokozatú erősítő feltétnek.

Ha ilyesmiket akarsz főzni, akkor persze megértem.

("egytollú indiánként" én egyelőre nem vágyom ilyen extrém babérokra, maradok a normál, házi gyűmölcsöknél)

 

Előzmény: héjja60 (79884)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79884

Van terveimben!

 

De, mivel van pistoriusom,--tetejét öntöm fel a hűtő meleg vizével,-- ezzel növelem a deflegmációt.

A pistoriusból levezethetném az üet tetejére is a melegvízet, de attól félek , hogy túl nagy lenne a deflegmáció. / Foxrudinál láttam ilyet /

A készülékem nagyon hasonlo Bujuk... készülékéhez, --Ő azt írta korábban, hogy terelő, pistorius nélkül is nagy a deflegmációja.

 Szóval nem tudom ,

Előzmény: vasbicikli (79874)
kupeci Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79883

Vannak néha furcsa jelenségek, de azért a gyümölcs is meghatározó. Pl:birs,bodza,narancs. De hogy bonyolítsam a helyzetet, az is előidézőt ényező ha nagyon kicsi az alkohol tartalma a főzendő cefrének fajtától függetlenül is.

Jártam már úgy is hogy az "ötpoharas" mintának egymást felváltva volt opálos meg nem opálos a színe.

Előzmény: Gasparius (79878)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79882

A tünetek alapján valószínűleg előpárlatos lehet a pálinkád, vagyis a lepárlás elején nem vették el az előpárlatot, vagy nem eleget.

A karcos ízt elsősorban az acetaldehid okozza, amit egyébként könnyen el lehetne választani, ha olyan gondosan főzik a pálinkát, mint az itteni tagság ;)

Idővel csökken a karcosság, de egészen elmúlni szerintem nem fog.

A pihentetés jót tesz, 3/4-ig töltött, lazán bedugott palackban.

Ha súlyos a helyzet, legjobb lenne újrapárolni  :(

Előzmény: ocsua1 (79880)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79881

Köszönöm hozzászólásodat !

Hasonlóan gondolom én is ,azaz a folyamatos gomolygással jobb hatásfokot érhetünk el, mint

fordítottan, a tányérba csepegő flegma,--ha egyáltalán bele csepeg--, esetleges rektifikációjával.

Előzmény: peca_matyi (79873)
ocsua1 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79880

Sziasztok!

 

Úgy látom itt sok pálinkaszaki megfordul, ezért szeretnék tőletek tanácsot kérni.

Nekem sajnos nincs lehetőségem saját főzésre, ezért vásárolni szoktam. Még a nyáron találtam valakit, aki nagyon jó házipálinkát árul válogatott, magozott gyümölcsből készíti és igényesen palackozza. Nem olcsó, de legalább jó minőségű és kimondottan kellemes ízű és illatú. Legalábbis a tavalyi főzet... A problémám az, hogy az említett helyről vásároltam egy nagyobb mennyiséget. Gondoltam úgyis elfogy hisz nemsokára itt a karácson, szilveszter stb. csakhogy már az idei főzetből kaptam. Nem bírtam ki, hogy ne kóstoljam meg, úgyhogy az egyik palackot megkezdtem, de csalódnom kellett. Az illata tökéletes, de ízétől nem voltam elragadtatva. Amint a szájba veszi az ember erős karcos szúrós íze van. Az utóíze kellemes gyümölcsös zamatú de ez a karcos íz szinte ihatatlanná teszi. Pedig illtra tényleg nagyon jó... Az üres pálinkáspoharat nem mostam el és mikor másnap beleszagoltam, mintha egy üveg baracklekvába szagoltam volna. Én nem értek hozzá, de arra gondoltam, hogy ez a karcos íz lehet attól is, hogy még friss a főzet. Vagy tévedek? Esetleg tudnátok tanácsolni valamit, amitől javulhat? Vagy csak pihentetni kellene még? Igazából az a lényeg, hogy év végére jó legyen. Ha addig áll vajon megszűnik ez a karcosság? Egyébként kajszi ágyas pálinkáról van szó, 0,5 l-es üvegekbe palackozva. Jó neki ha így ledugózva áll, vagy jobb lenne ha időnként mindegyiket felbontanám, hogy szellőzzön egy kicsit? Ti mit tennétek a helyemben? Előre is köszönöm a segítséget!

 

Üdv.: Atty

hal65 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79879

Ha nem bánod, "ellopnám" a képeidet?

Előzmény: sogi01 (79866)
Gasparius Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79878

Visszautalva a korábbi hozzászólásomra az alszesz opálosságával kapcsolatban...

Rákerestem a fórumban a témára, az előttem is világos volt, hogy az alszesz általában mindig zavaros, ill. opásos, eddig is így volt mindegyik főzésemnél.

 

Ami fura, hogy eddig az eleje mindig tiszta volt, majd ahogyan az alkoholtartalom csökkent, úgy jelentkezett az opálosság.

Most éppen fordított a helyzet, amikor elindult, 47 fokos volt, (köszönhető ez a birs vízzel hígításának is) akkor volt a legtejesebb, most pedig, amikor 10%-nál jár, már csak alig átható az opálosság.

Ennek fordítva kellene lenni...nem?

 

Előzmény: Gasparius (79870)
hal65 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79877

A képeket elnézve, tényleg szép munkát végez..

Örülök neki, hogy ilyen jól dolgozik a "darálóm" :)

Most már bátran ajánlom mindenkinek!

Előzmény: sogi01 (79872)
calva.dos Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79876

Daráló hajtóművet mindig a meglévő elfekvő anyagokból érdemes csinálni.

Ötletnek bemutatom az általam készítettet, ROBI 56 hajtóműből készült ( a motorja kifeküdt). Egyébként mindent kibír:

 

 

Ötletnek a régi jó osztrák almadaráló sem rossz, ipari méretekben lehet vele zúzni:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

deszegregator Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79875

Jó ez, de inkább csak a nem betonkemény alma, körtefélékhez...Egy cimbinek ilyen van, motorizálta... nekem a lendkerekes késes van motorizálva. A gondom az, hogy szerintem ez a birshez nem elégséges. Kierjed ugyan, (közel sem tökéletesen) de sok a szarakodás, ezért én párolni is szoktam kissé, hogy meg tudjam zúzni festékkeverővel. Azon filózom, hogy olyan darálót kellene készíteni, aminek a dobja , a zúzófelülete a konyhai reszelőhöz hasonlatos, azok közül azért a nagyobb kivitel. Erős (500 w) motorom lenne hozzá, tehát ha nagyobb fordulatszám szükségeltetik a hatékonysághoz, még kellő erő maradna a zúzó munkához. Mosógépdob (autómata) jut eszembe , de kiforratlan még az ötlet. Ennek a dobja ugye sűrűn ki van luggatva, ezeket a lukakat kellene kiütögetni, hogy kialakulhasson a vágóél. Ha ez sikerülne garantáltan pépes szerű darálmányt kapnánk , ami birsnél is kielégítő. Mindezt azért vetettem fel, mert kíváncsi vagyok volt e már valakinek hasonló elvetemült ötlete , ehhez hasonló kivitelhez, vagy más verzióhoz. A fórumon számos darálót láttam, de (remélem nem tűnik provokatívnak) a birshez egyik sem volt igazán kielégítő.

Előzmény: sogi01 (79866)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79874

Teszel vízhűtést is a sisak tetejére?

Sztem anélkül nem lesz számottevő hatása a terelőlemeznek.

Előzmény: héjja60 (79867)
peca_matyi Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79873

Részemről a gőzzel szemben homorú megoldás mellett teszem le a voksomat. 

Miért ?

Mert a kialakított homorulat szembe fogja terelni a felfelé törekvő gőzöket az utánuk érkezővel , kialakítva ezzel egy folyamatos gomolygást a sisakban és a gőzöket arra kényszeríti , hogy a kiáramlás előtt a sisak falamellett haladjanak , míg a domborulat csak egy kicsit megtöri a kiáramlás irányát és nem feltétlenül kényszeríti a párákat a siask falához.

Ez csak elmélet !!

A legegyszerűbb ha ezt modellezed egy műanyag ( átlátszó ) ballonban és magad győződsz meg az eredményről.

Mondjuk én kihagytam a modellezést és megcsináltam elméleti alapon .

Előzmény: héjja60 (79863)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79872

"

Majd légyszíves számolj be róla, hogy hogyan bírkózott meg vele a daráló.

(gondolom nehezen:)) "

 

 

Mint a vajat...megse kottyant neki.

Előzmény: hal65 (79824)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79871

Ja és lessz  gépesítve de csak jövőre. A száját megnagyobbítom ,hogy több alma férjen bele.

Előzmény: sogi01 (79869)
Gasparius Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79870

Birs első főzésénél az alszesz eléggé opálos, mitől lehet?

 

Persze, azalszesz mindig opálos, de most ez különösen.

Cukor éppenhogycsak van a cefrében, a cefre tiszta volt, a főző is.

 

Az illata kiváló

 

Kell ezzel foglalkoznom?

sogi01 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79869

Egy darab deszkával tömködtem,de vitte nélküle is csak úgy lassab.

Kézzel én sem mertem belenyúlni:)

Előzmény: vasbicikli (79868)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79868

Ez a szerkezet magától megeszi az almát, vagy tömködni kell?

Gépesítve elég félelmetesnek tűnik, nem szeretnék véletlen belenyúlni.

Előzmény: sogi01 (79866)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79867

Köszönöm válaszod !

Mások véleményére is kíváncsi vagyok !!

Előzmény: vasbicikli (79865)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79866

Jéé én is:)

A darálónak megse kottyant...

 

    

Előzmény: Törölt nick (79861)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79865

Az enyém egy ad hoc megoldás, a meglévő főzőm adottságaihoz idomítva. Ne tekintsd forrásértékűnek, vagy ha mégis, akkor magadra vess ;)

Igazából púppal felfelé kellene állnia a lemeznek, nálam más szempontok is voltak, amiért fordítva van.

Egyébként elvileg nem gyűlik össze a flegma a tányérban, mert középen, a vezetőcső mentén le tud folyni. Legalábbis finomításnál biztosan lefolyik, cefrefőzésnél elképzelhető, hogy a két cső közti rést eltömi a felfröcsögő massza, és végül körben, a perem mentén csurog le a felesleg.

Az elválasztásra gyakorolt hatását nem tudom érdemben megítélni, mert mindig más körülmények között főzök (más cefre, eltérő környezeti hőmérséklet, etc), ezért nehéz elkülöníteni, hogy mennyit tesz hozzá a hatásokhoz a tányér.

Előzmény: héjja60 (79863)
hal65 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79864

Háá de mikóó máá?

Előzmény: Törölt nick (79861)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79863

A főzőm fejlesztésén témázok !

Apróságok ezek ,de ha hatékonabbá teszem vele főzőmet , mért ne tegyem meg.

Ilyen elképzelés a fedő--sisakként használt rézüstőmbe épített terelő tányér , mellyel elérhető a

jobb keveredés ,a szeszben szegény párák jobb kicsapódása.

Kérdésem az , hogy melyik a jobb megoldás , ha a tányért homorú felével szerelem a gőzők áram-

lásával szemben , vagy fordítva , a domboru fele legyen lefele ,ennek felső része mintegy tányér,

amelybe összegyülne a flegma ami visszacsorog, és innen párologna az esetleg még benne lévő

szesz.

 Foxrudi, Vasbicikli nálatok láttam beépítve, /a kettő eltérő/.

Mi a tapasztalatotok, véleményetek?

Törölt nick Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79862

Semmi baj vele, de érdekes módon csak ebben a topikban érzi úgy h színesednie kell :)

 

khmmm...

"Nem bírtam ki, hogy ne emeljem ki az írásomat, bár úgy tűnik, kezd konszolidálódni a helyzet."

Előzmény: kezdö kotyvaszto (79860)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79861

Cefréztem birset, nem nagy ügy kb 30 kg

A  kihozatallal majd leülünk egy asztalhoz, lehet h azonnal megfejtjük az egészet

Előzmény: hal65 (79859)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79860

üdvözlök mindenkit!

 

"Mi a bajuk velem??"

 

automatikusan pärhuzamba vontad a husdarälot a disznovägässal es a pälinkafözest kifelejtetted belöle!

 

vagy valami hasonlo.... hmmm...

 

vigyäzz eztän következnek a vastag feketebetüs hsz-ek!  hehe...

Előzmény: gombászok (79793)
hal65 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79859

Nekem meg kb ennyi az esélyem a józanul maradásra, ha leülök Veled egy asztalhoz.

Előzmény: Törölt nick (79858)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79858

1:30

 

fél liter pálinka után én is

Előzmény: hal65 (79857)
hal65 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79857

Igen kedves Mariskanéni.

Nem hamisítvány, mert Kínai gyártmány:)

Aztán még annyit, hogy 1:30 lassítása van.

Aztán még annyit, hogy nem húsdaráló hajtómű, hanem egy ipari ágdaráló ágtovábbító, ágbehúzó hajtóművét lett volna hivatott ellátni, ha nem kerül az én kezembe:)

Méretei:120x120mm széles,magas.

Hát ennyi.

Ja!

meg zőőd:)

Előzmény: schlumbergerr (79844)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79856

Egyetértek, a net, meg az anonim nick éppen a leglényegibb dolgokat rejti el! :-))

Előzmény: szilvakukc (79846)
kupeci Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79855

...azon is lehet segíteni:)))

Előzmény: zsuzska60 (79854)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79854

áá, nem.

gyenge a fantáziája... :-)

 

Előzmény: kupeci (79853)
kupeci Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79853

Lehet még rajta segíteni!:))))

Előzmény: szilvakukc (79846)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79852

Újra előkerült ez a színes-fekete téma, meg a fűnyíró és társai.

Az a magánvéleményem, hogy a többség így is tud írni, így is elolvasható a hozzászólás, akinek meg ez nem tetszik, legfeljebb nem ír ide.

A többség ehhez ragaszkodik, ezt kéretik megjegyezni.

rézműves1 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79851

...pályinkás jó reggelt...

 

...egészségedre!!...nem volt az későn, sőt mondhatnám elég "korán" reggeliztél...

Előzmény: schlumbergerr (79845)
vf1 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79850

Pálinkás jóreggelt! 

 

A tudás forrása

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/         Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról      Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Kationcserélő műgyanta használata

 

 

Előzmény: vf1 (79276)
schlumbergerr Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79849

köszönöm :-)

Előzmény: comad2 (79848)
comad2 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79848

Csak üsd be a gógliba hogy húsdaráló hajtómű.

Előzmény: schlumbergerr (79844)
vf1 Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79847

:-))

Előzmény: szilvakukc (79846)
szilvakukc Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79846

Dehogyis, csak amíg nem ismersz valakit személyesen, addig egész más, mint utána. Én pölö, bár nem így alakult, így képzeltem el az első találkozást:

 

"Egész úton odafelé,

Azon gondolkodám,

Mit itassak VF1-el,

Hogy ne említse anyám!

 

Mit adjak majd először is,

Jónál jobbat neki,

Midőn mely ízbimbóim ringatá,

A birsét tölti ki!

 

S kóstolgattam számtalan,

mindenféle páleszokat,

Nem tudtam eldönteni,

A távolság meg egyre apadt.

 

Oszt hozzá, hogy betoppanék,

Rám nézett, és elhűlt:”anyám”!

„Még nem is ittunk semmit vazeg,

A Szilva meg má sugárba hány”!"

 

Előzmény: deszegregator (79842)
schlumbergerr Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79845

rézműves uram, én most vettem be pár falatkát, cseresznyepaprikába töltött fokhagymával. Csapatónak sajnos csak egy kevéske szürkebarát-maradék kínálkozott.

Nem tudom, ez még későn, vagy már korán történt-e, illik-nem illik, nagyon jól esett, a protokollt meg ott egye a fene!

Előzmény: rézműves1 (79794)
schlumbergerr Creative Commons License 2012.11.21 0 0 79844

Erről a fordulatszámcsökkentő hajtőműről lehet valami bővebbet megtudni?

Tisztelettel özv. schlumbergerné mariskanéni miccimacci

Előzmény: hal65 (79834)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79843

Azt mondják, jobb a hatásfoka a lapos, széles edényeknek. A hagyományos kisüsti fazonnak is inkább ez a magas lábas arány felel meg.

Úgy gondolom, a direkt alátüzeléses főzőknél van nagyobb jelentősége, hogy minél szélesebb legyen az üst alja, vagyis a fűtött felület, de egy üstház ezen sokat segíthet.

A duplikált falúaknál talán kevésbé kell ragaszkodni a magas lábas arányhoz, ott ugye körben kapja a meleget a cefre.

A párolgó felület nagysága miatt is előnyösebb a lábas, mint a fazék forma, de nem hiszem, hogy amatőr szinten ezen olyan sok múlna. Valamivel tovább tart a főzés, na bumm. Hobbi szinten egyébként a műszaki szempontokat gyakran háttérbe szorítja, hogy ki mihez jut hozzá legkönnyebben. Van egy ismerősöm, aki évtizedek óta boldogan főzicskél egy régi, fatüzeléses vörösréz bojlerből átalakított üsttel, ami 2x olyan magas, mint széles. Nyilván nem ideális, de működik.

 

A lángterelőről itt írtam, meg utána Feri bával volt róla egy kis eszmefuttatásunk.

Eredetileg azért készült, nehogy a felnyaló láng miatt odaégjen a cefre az edény oldalára ott, ahol már nem jár a keverő, de az eddigi tapasztalataim szerint ez nem reális veszély. Bőven elég akkora láng, ami megmarad az alu talp alatt, és a lángterelő karika nélkül se nyalna fel az edény oldalára. Mióta megvan a külső burkolat, nincs akkora jelentősége a kis karikának, de egyelőre megtartottam, mert középen tartja a lábast, egyszerűbb így belőni az apparátot.

Előzmény: pedropolis (79841)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79842

Olyan ...izé..harapós vagy mostanában!

Előzmény: szilvakukc (79839)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79841
Ötletes sisak.
Jobb ez a széles fazék, mint az 1-1 arányú magasfazék, vagy söröshordó?
Az égödön az a körkörös terelölemez hasznos? Érdemes használni?
Előzmény: vasbicikli (79836)
stapika Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79840

Még annyit.Én ki perselyezném,a tengőnél.

Előzmény: hal65 (79838)
szilvakukc Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79839

Ha még nem szalonnáztál együtt VF1-el, akkor nem is érthetsz semmit!

 

Előzmény: deszegregator (79821)
hal65 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79838

Mekkk próbálom:)

Előzmény: stapika (79837)
stapika Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79837

Próba szerencse,vagy nem.:-)

   Nem sokból áll össze szerkeszteni,ha mivel.

Előzmény: hal65 (79834)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79836

Mikrobi új fedőtömítést kapott.

Huszonegynéhány főzés után kezdett elöregedni a szilikoncsőből végtelenített tömítő karika. Vesztett a rugalmasságából, ovális lett a keresztmetszete, és macerás volt mindig igazgatni a fedő peremén, hogy jól álljon, ne csavarodjon meg. Mondjuk lenne éppen utánpótlásnak való csövem, de elhatároztam, hogy kipróbálom a Feribá-féle szisztémát.

Még köt az anyag, holnap bontom szét, az eredményről majd beszámolok.

 

Lefényképeztem a két fél csőből sikerített "üstházat" is, íme:

LipiG Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79835

Köszönöm a segítséget!

Én is így fogok eljárni vele.

Üdv.:LG

Előzmény: Baracilin (79806)
hal65 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79834

 

Én így gondolom a megoldást, természetesen, "csereszabatosra", hogy az almadarálóra is fel lehessen szerelni a meghajtást. Így nem kell külön motort venni a hajtáshoz, mivel fúrógép már van:)

Na?

Mit szólsz?

Előzmény: stapika (79832)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79833

Új vagyok, nem is vitás.

Az is igaz, hogy pár hónapja elképzelésem sem volt a pálinkafőzésről!

Egy ideig csak olvasgattam, kiszűrtem a lényeget és most a párlatot szürögetem, hála istennek és a sok jó hozzászólásoknak!

Itt szinte mindenkitől lehet tanulni.

Még a félresikerült dolgokból is.

Nekem ezért mindegy a szín, de a tartalom nem.

 

Előzmény: sogi01 (79828)
stapika Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79832

A birset jó harapja.

   Mosógép motor,csak nem a centrifuga fordulattal.:-)

Előzmény: hal65 (79831)
hal65 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79831

Vajon miért?

Mert puhább?

Azon agyalok, hogy meg kéne "motorosítanom" egy ilyet. Nem lehet egy nagy durranás.... gondolom:)

Előzmény: stapika (79827)
hal65 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79829

Ok. Várom...

Előzmény: sogi01 (79825)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79828

De a szin hozzá tartozik.. De Te nem új vagy itt? Ha  igen kitöl tanultál?

Előzmény: pedropolis (79826)
stapika Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79827

Szebben darálj a birset mint pl.,az almát vagy a körtét.Persze nem könnyebb.:-)

Előzmény: hal65 (79824)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79826

Na igen, a tartalom a lényeg, nem a szín!

 

Előzmény: sogi01 (79816)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79825

Majd holnap.. szívesen válaszolok:)

Előzmény: hal65 (79824)
hal65 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79824

Majd légyszíves számolj be róla, hogy hogyan bírkózott meg vele a daráló.

(gondolom nehezen:))

Előzmény: sogi01 (79768)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79823

REGGE-LINKET Avagy linket  amin sok hasznos infót megoszt velünk...

Előzmény: deszegregator (79821)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79822

Ezt mondta hókuszpók a törpöknek:))

Előzmény: deszegregator (79820)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79821

... "Itt a fórumon aki megérdemli az Vf1 kolléga mert Neki köszönhetjük a reggelinket!..."

Nem emlékszem , hogy vf1 - el valah együtt szalonnáztam volna, tehát én aligha köszönhetem neki a reggelimet!

Előzmény: sogi01 (79801)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79820

Világoskékek kilépni, sötétkékek hátra!!

Előzmény: Csakaházi (79796)
gombászok Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79819

Nem kenyerem a "birka módi".

Előzmény: rézműves1 (79815)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79818

Lehet hogy van sapka rajtad, vagy lehet hogy nincs...

Előzmény: gombászok (79793)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79817

De neked hagyja hogy pálinkát főzz! Különben meg nagyon unom már a vadkapitalizmust! Legyen az államnak bevétele, ha kell profit cégekből . Egyszerüen nincs kedvem milliókat eltartani nekem mint adófizetőnek! Zabráljon csak az állam, csak az egyszerű embert hagyja élni.

Előzmény: Csakaházi (79783)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79816

Nem jól látod... Aki letett az asztalra valamit.. szerintem neki lehet...

Előzmény: pedropolis (79812)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79815

...ne erőlködj és ne akarj egy kicsit se más lenni, mert jön a "fűnyíró"...nem tudtad???...

Előzmény: gombászok (79809)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79814

Ja és ez az oldal azért van szerinem,hogy megtanuljuk ,hogy kell kiváló minőségű párlatot  készíteni... Itt csak tanulni lehet...

Előzmény: sogi01 (79811)
kukac1001 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79813

Szia!

Háromszor főztem belőle.Feltétlen pucold meg! Továbbiakban a szokásos cefrézést végezd el. Tapasztalatom szerint főzés után ananászra nem jellemző íz is előkerült.

Úgy gondolom, hogy érdemes lenne közvetlen főzés előtt a cefrét megszűrni . hogy a rostok ne kerüljenek az üstbe mert az idegen ízt szerintem a rostok adják. Lásd sárgadinnye!

Üdv. Kukac1001

Előzmény: fragola.6035 (79717)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79812

Akkomiérlehet sneszövegelasztani?

Ki kellene venni a lehetőségét és akkor nem civakodna itt senki!

sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79811

Mert sokat tanultam tanulni fognak...

Előzmény: sogi01 (79810)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79810

DE miért is nem????? Én szeretem a kék betüt!!! meg a sok újonc is szerintem...velem együtt!!

 

Előzmény: gombászok (79805)
gombászok Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79809

Minden ember egyforma: egyik ilyen, a másik olyan.

Előzmény: Törölt nick (79807)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79808

Vannak a fórumnak az írott szabályokon kívül a forúmozók által kialakított íratlan szabalyai is. Szerintem azon kívűl, hogy a moderátor ezeket is figyelembe véve moderál, ad egy egyedi "otthonos" hangulatot is az adott fórumnak. Illik tehát ehhez igazodni.

Előzmény: gombászok (79805)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79807

A színes írás meg nem lehet egyesek kiváltsága, mégha úgy tűnik, hogy kiérdemelték akármivel is.

 

Lehet.

Előzmény: gombászok (79805)
Baracilin Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79806

Én csak az egyik oldatot használtam...utána pedig eltettem egy sötét üvegecskébe lezárva későbbiekre hogy tudjak kalibrálni.

1-2 hét alatt elmászik az értéke, minden használatná kalibrálni kell.

Vigyázz a kütyüre mert ha leesik hajlamos tönkremenni...

Előzmény: LipiG (79766)
gombászok Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79805

Ha nem vagy rá kíváncsi, ugord át.

A színes írás meg nem lehet egyesek kiváltsága, mégha úgy tűnik, hogy kiérdemelték akármivel is.

Előzmény: szilvakukc (79804)
szilvakukc Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79804

1.: Miért írsz színessel?

2.: Miért lenne bárki itt kíváncsi a disznótoros beírásra?

3.:Hogy jön ide, ez a marhaság(79790)? 

Előzmény: gombászok (79793)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79803

Igen, ez a szines írás mindaddig visszatérő téma lesz, ameddig valaki használja alkalomadtán.

Előzmény: sogi01 (79801)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79802

The Big Brother!

  MINDENT LÁT!!!D.

Előzmény: gombászok (79797)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79801

Már megint a színes írás!.... Itt a fórumon aki megérdemli az Vf1 kolléga mert Neki köszönhetjük a reggelinket!Ebböl sokat lehet tanulni....

Előzmény: Csakaházi (79800)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79800

De miért írnék "színes" ügyben a modiknak? Az itt fórumozók többségi akarata szernint kerülendő a színesen írás. Tiszteletben tartom (amúgy sem használtam soha).

Előzmény: gombászok (79798)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79799

Semmi. A szinessel kiemelt hozzászólásaidat törlik. Kerüld, jó az feketén is.

Előzmény: gombászok (79797)
gombászok Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79798

Megírtad a véleményedet a Moderátornak??

Nem elég egyet nem érteni, hangot kell adni, ellentmondani, harcolni,...tudod mit, inkább főzzünk pálinkát a többi meg le van sz@rva!

Előzmény: Csakaházi (79796)
gombászok Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79797

ismét töröltek: vigyázzatok, valaki nagyon figyeli minden lépéseteket!!

 

Na erre kíváncsi vagyok, mi lesz??

Csakaházi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79796

Igen, nem csak az. A (79775) számú hsz pirossal kiegészített előzménye is:  gombászok (79774)-e

 

A többség akarata volt a szinesek üldöztetétése. A moderátor -nagyon helyesen és következetesen- ennek szellemében jár el. (én a mai napig nem értek vele egyet, viszont a csupán a színesen írt kiemeléseket nem moderálnám ki).

 

Előzmény: rézműves1 (79790)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79794

...azért nálam erre a disznótos dumára, beindult a "Pavlovi-reflex"...be is vételeztem egy csipet mangalica szalonnát, lila hagymával...csak a szám íze kedvéért...tudom ilyen későn már nem "illik"

ilyet, de majd szétcsapatom a meggyel, ha kész lesz, vagy a délelőtti barackkal...

Előzmény: gombászok (79789)
gombászok Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79793

Megint töröltek, úgy látszik rámszálltak!!

 

Ha valaki kíváncsi(lenne) a törölt hozzászólásaimra, szívesen elküldöm e-mailben, itt nics értelme megismételni, törlik.

Mi a bajuk velem??

sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79792

Nem csak az:)

Előzmény: rézműves1 (79790)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79790

...HOPPÁ!!!...ki lett "üldözve" a kék betűs disznótor...nem vettétek észre???...

gombászok Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79789

Disznótor szezonja vagyon, moderátor törölte a  korábbi,  színes beszólásomat, vajon a színe miatt, vagy másért, mert ugyanez a duma a disznóvágás fórumról lett idézve. Lehet, hogy mégis üldözik a színeseket?? Kíváncsian várom, ezt vajon törli-e??

 

Cross80 válasz | megnéz | könyvjelző 2012.11.03 21:49:56 © (6480)

Fél négy, klozet, mosdó, tea, mikádó, gumicsizma, kutya, kapunyitás, térvilágítás, haverok.

Malac, ez bazmegdek kúrvanagy, nem jönki, vigyázz onnan majd én, hol a kötél, öntsdle vízzel, hol a kábító, most szúrjad, add a tálat, még egyet, na végre.

Palack, perzselő, kapa, lapát, Pepe, tegyükfel a rácsra, kúrva nehéz bazmeg, jöhet a víz, hol a kefe, majd én kaparom, elégfehér Józsikám, itt a füle.

Akkor igyunk egyet, megmégegyet, hasítod vagy majdén, hol a bárd, hol a fűrész, hol a malac, belit kimossátok, nincs az a pénz, kutyáké.

Akkor egészség, mi ez szilva, barack bazmeg, egészség.

Kész a vér, üljetek már le, ne állva együnk, itt a kenyér.

Sonka marad, lapocka szalámiba, nem daráljuk, késse lvágjuk, ilyet se láttam még, karaj marad, többi kolbász, majd én darálok, tokaszalonna abálóba, jó éles ez a kés, látom az ujjadon, kötözd be bazmeg, egészség.

Mi ez, lócomb, minek, szaláminak, oszt ezt így hogy, megfőzzük, micsoda, ne törőggy vele, lapocka felitis, cukor minek, kell bele, na bazmeg.

Sütöd a zsírt, majd én, Laci süsse, itt a fakanál, Lacikám pirosra, ne tanítsál bazmeg, jóvanna, nem kell bele tej, tepertőt süssél, nem tejbegríz ez, többit hurkába, áztasd be a belet, másik félét is, majd én gyúrom a kolbászt, egészség.

Mi ez, hurkatöltő, ilyet se láttam még, kölcsönbe van, ipari, azt látom, keményre hagymenjen, mi ez, lóbél tedd le.

Bors merre van, nem kell bele, hogyhogy, mert nem, hátakkor, erőspaprika, zsemlye minek, tüdőshurkába, ilyet se láttam még, na most látol, egészség.

Sajtot majd én, hol a ringa, micsoda, kétnyelű kés, ja ez, borsot ebbe se, na bazmeg.

Kolbász karikába, vagy szálba, szálba, szalonnát ebbe sózzad, kolozsvárit ebbe, sonkát majdén, szedjétek ki az abálót.

Hol a receháj, hát ezmi, cigánka, ilyetse láttam még, pedig jó, majd meglátjuk, egészség.

Májashurka, véreshurka, tüdőshurka, svábhurkába pirított zsemlét, na bazmeg, vastagbélbe, hogynéz mán ez ki, kecskefészek, ne törőggy vele.

Fiúk, kész a pecsenye, csapassunk má relőtte barackot, hol a kenyér, itt a savanyú, egy kis bort, pogácsát, mikor lesz kész a káposzta, rétes is lesz, na bazmeg, bangladesben megéheznek, eriggyémá.

Zsírt a bödönbe, kolbászt rúdra, hurkát karéjba, sajtra téglákat, kiszúrkáltad, ez itten megy füstre, ez megy sózóba, mi ez a lé, sonkapác, nem sózód előtte, benne van asó, kész vagyunk emberek, egészségünkre.

Asztalhoz emberek, hol a vécé, igyunk már előtte kicsit, orjaleves, toroskáposzta, pecsenye, kis hurka kis kolbász, almás rétes, kidurranok bazmeg, én is, csapassunk egy kisbort.

Kóstolót nehogy itt hagyd, haggyadmá mi ez, leszakad a füle, kösz még egyszer.

sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79788

Jól emlékszel:) Darálót most szereztem:)) Holnap avatom...

Előzmény: Csakaházi (79787)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79787

Ezt most darálod? A múltkori adagot melegvízben áztattad ugye, ha jól emlékszem.

Előzmény: sogi01 (79784)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79786

Hú, látom szóba is elegyedtél néhány idiótával. Semmi értelme.

Olyan élhetetlenne kívánják tenni hazánkat (számunkra), amilyen még soha nem volt. Néhány év-évtized és úgy fog kinézni mint virágzó természet, sáskajárás után.

Sokmillió birka meg tapsolva béget is nekik, mert fogalmuk sincs mi történik.

Előzmény: deszegregator (79781)
gombászok Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79785
"Hála érte azoknak, akik őrizték a hagyományt amikor tiltva volt! Ugye? :)"

 

Egyetértek, úgy legyen(ámen!)

Előzmény: Csakaházi (79779)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79784

Enni??? Hova gondolsz?  Inkább inni 3-4 hét múlva:)) 

De még várja a daráló is :))

Előzmény: deszegregator (79782)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79783

Dicső forradalmi kormányunk saját szárnyai ..pontosabban saját maffiahálózata felügyelete.. alá helyez minden extra nagy bevételt hozó bizniszt.

 

Előzmény: deszegregator (79781)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79782

Hú, ezt mind meg akarod enni?! Sok sört kell nyomatni utána, és kerüld a pálinkaivást!!

Előzmény: sogi01 (79768)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79781

Egy lárva firkálmánya (Minden baj forrása az otthoni pálinkafőzés, hihetetlenül hülye a dologhoz, de ez nem zavarja...) : 

"Bármi lesz, segít a szesz, ha lesz ..."

Eddig csak rossz viccnek tűnt a nemzeti italboltok hálózata, de úgy tűnik, valósággá válhat - sajtóértesülések szerint a  trafiktörvény  után előkészületben van a szeszes italok koncessziós árusításának tervezete. A  Népszava   szerint az elképzelés az, hogy az[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

vasbicikli Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79780

Én meg bocsi, ha hülyeséget válaszolok :o)

Szerintem azok az alkohollal együtt párolgó "gyors", behízelgő illatok, amik lepárláskor rendesen az előpárlat után jönnek, inkább a friss gyümölcsre jellemzőek, az aszaltban már nincsenek benne, mert az aszalás során elpárologtak.

Az aszalt szilvából meg pont azokat a lekváros ízeket/illatokat veszi át a pálinka, amiért a kiürített, kézben melengetett poharat szeretjük szaglászni.

 

Előzmény: turmix75 (79743)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79779

Igen, a disznóvágások hangulata pótolhatatlan. Hála érte azoknak, akik őrizték a hagyományt amikor tiltva volt! Ugye? :)

De nem lenne itt hagyományos otthonfőzött kisüsti, pálinkafőző szakember sem, ha a hosszú évek tiltása alatt nem főzött volna a fél ország, megőrizve és átadva nekünk a tudást.

Köszönet nekik érte!

 

"Hétfőn nulla óra után két perccel alágyújtottak a főzőnek és Magyarországon elsőként elkezdtek legálisan házipálinkát főzni Becsehelyen. ...

Az esemény ötletgazdája és a házigazda, H... Sz.... hosszan sorolta a Független Hírügynökség tudósítójának a pálinkafőzés mesterfogásait, ugyanakkor állította, hogy ismereteit csupán könyvekből szerezte. A helyiek többsége szintén tagadta, hogy valaha is főzött volna pálinkát, de hétfő hajnalban azt mondták, hogy most majd megtanulják."

 

:D

 

http://www.parameter.sk/rovat/kulfold/2010/09/27/mar-fo-az-elso-legalis-hazipalinka 

Előzmény: gombászok (79775)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79778

...be kell hozni a "lemaradást", mert a végén még "kőcsön kő" kérni a páleszt, az meg milyen dolog lenne???...szentöltvíz barátom a nyári összejövetelen megmondta, nem rendes háztartás az, ahol a spájzba nincs legalább 50-liter pálinka...igazsága vagyon...

Előzmény: Csakaházi (79777)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79777

Úgy látom alapos tesztnek vetetted alá új készüléked. Mióta kész lett, egyfolytában főzicskélsz valamit. :)

Előzmény: rézműves1 (79776)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79776

...halló kérem!!!...ott a Templomhegyen!!!...csurog valami, hogy ilyen csöndbe van???...nálam  

most éppen a "kései-meggyem" csurog igen szépen...

Csakaházi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79774

Így is van! Az a lényeg, hogyan kell otthon a lehető legjobb pálinkát főzni. A jogszabályok nem korlátozzák a minőséget, sem az alkalmazott cefrézési, főzési fortélyokat, tehát rohadtul mindegy mifelé "törvényt" hánynak össze az éppen regnáló "szakértő" parlamenti fafejek. Aki akarja betartja, sőt be is kell. Keressenek rá a paragrafusokban, törvénycikkelyekben mi van megengedve, és mi van tiltva. Én ezt a fórumot csaknem teljesen végigolvasva, a lehető leggyorsabban lapoztam át az erről szóló értelmetlen vitákon. (Egyébként csak halkan jegyzem meg, ha ez a nép mindig a szabályok értelmében járt volna el, már nem is létezne... Pl. rákosi rendszer tiltott disznóvágás, és még sorolhatnám.)

 

Előzmény: gombászok (79773)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79772

Szép estét!

 

A "Pálinkafőzés(otthon)" fórum 2001-es indulása óta egészen a tavalyi évig tilos volt házilag pálinkát főzni saját és mindenféle használatra is.

Akkor meg miről beszélünk? Csináljatok egy külön topicot "Pálinkafőzés (otthon) a hatályos jogszabályok szerint" címmel. :)

kiflee83 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79771

Így már értem. Tulajdonképpen én raktam a tüzet, szóval én főztem... :) Magyar törvények. :(

Előzmény: gombászok (79770)
gombászok Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79770

Ha érted, ha nem, havernak, szomszédnak, stb... főzni a jövedéki törvény szerint adóköteles tevékenység!! Csináld, a fene bánja, csak ne tedd közzé=ne reklámozzad má'(mondaná Valaki)

Azaz, nem tilos, csak éppen be kéne jelenteni és adózni utána. Biztos, hogy ezt akarod??

Előzmény: kiflee83 (79767)
lyuko Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79769

Én az utópárlatot, /illatban kiváló, ízre annyira nem de nem is valami förmedvény / hozzáöntöm a következő tisztázáshoz mintha alszesz lenne. Hozzá kell tennem én kizárólag szilvát főzök.

Ha jól olvastam a cognac főzésnél is így járnak el. Szóval nagy hibát nem okozhat.

Előzmény: birogyula (79757)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79768

A mai feladat is megvan :))

    

kiflee83 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79767

Nem értem mi a probléma azzal, hogy haverom eljött kifőzni a pálinkát, mert én az életbe nem föztem még... meg az a 20 L ami lett belőle, nem hiszem hogy kereskedelemre ad okot. Mindegy is...

Köszi az építő hsz-t.

Előzmény: Cipurró (79752)
LipiG Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79766

Üdv Mindenkinek!

 

Nem éppen pálinkafőzéssel kapcsolatos kérdésem lenne, de a cefrekészítéshez elengedhetetlen készülékkel kapcsolatban érdeklődnék.

Azokat kérdezném akiknek ilyen  "jappán" PH mérőjük van! Szóval vettem egy ilyet mert

mióta a fórumot olvasom rájöttem hogy eddig csak cefrézgettem és hogy sok hiba forrása lehet a hiánya, de jövőre már szeretném használni cefre készítéskor (az éven már kifort minden mire ideért).

Először is kaptam hozzá 2 tasak szert amit fel kell oldani vízben és ahoz kalibrálni, viszont a készüléket csak egy ponton lehet. Itt jön a kérdés, hogy ha az egyikkel beállítom a másikkal ugye csak ellenörzöm?

Aztán ha most beállítom akkor soha többet nem kell már? pl elemcsere, vagy csak úgy "elmászik", stb

Harmadszor pedig, hogy ha később is kell esetleg kalibrálni, de persze a szert nem lehet tárolni, akkor mi lesz az etalon?

 

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv:LG 

hal65 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79765

Igazán nincs mit!

Örülök, ha segített írásom....

Előzmény: birogyula (79757)
gombászok Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79764

Persze, hogy nem szar ez, de elkapkodják. Törvényes annyiban, hogy átengedi a rendszerén, adózik utána, de eladni strómanok szokták 2500-ért.

Előzmény: rézműves1 (79761)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79763

üdvözlök mindenkit!

 

aki ad magära! akarom mondani a pälinkäsflaskäjänak prezentäläsära!

 

szep!

Előzmény: vf1 (79742)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79762

Szép képek. Az első mint egy festmény.

Előzmény: Feriba51 (79753)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79761

...ha ezt a törvény megengedi (nem tudom), Te a helyükben nem ezt csinálnád???...végül is nem

szar ez, mint tudjuk...

Előzmény: gombászok (79760)
gombászok Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79760

A szeszfőzdések többsége(tisztelet a kivételnek) ezt adja el vegyes pálinkaként!

Előzmény: birogyula (79757)
bevontelektroda Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79759
Előzmény: bevontelektroda (79758)
bevontelektroda Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79758
birogyula Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79757

Sziasztok!

 

Ma UP főzésébe keztem mert eszt olvastam egy oldalon.

 

"Mivel itt a szezon dereka, (vége?) nyilván sokótoknak okozhat fejtörést, hogy mi legyen az év közben összegyűlt utópárlatok (ezután:up) sorsa.

Én minden up-ot gondosan összegyűjtök, és a szezon végén, főzök belőle egy igazi vegyespálinkát.

Általában minden főzés után marad, több kevesebb up-unk, melyből igen kellemes aromájú, vegyes pálinka készíthető. Sőt! A kihozatala sem semmi! Azt tapasztaltam, hogy kb az 1/3, 1/2, része még használható. Tehát, ha ezeket hasznosítani akarjuk, nyugodtan tegyük oda "főni"! Itt már nincs szükség sem "rézeleje", sem előpárlat elválasztásra, hisz azt már egyszer megtettük. Egy dologra kell figyelnünk, hogy mikor váltunk utópárlatra. Mivel az egész "keverékünk" abból van, erre fokozottan figyeljünk! Hogy ez a pillanat mikor jön el, nem tudom, hisz azt sem tudhatom, mikor választottaátok el még az eredeti főzéskor. De ha ez jó időben történt, akkor általában 50L up-ból, 20 liter (kihigított!) pálinkánk lesz."

 

 

És beigazolódott az írás igaza.

Most van 18L vegyes pálinkám :)

És ez eddig ki lett önve.

Köszönöm a sorok írójának az ötletet.

csenksz Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79756

Sziasztok!

 

Lenne két kérdésem.

1, Tavaly lefőzött őszibarackom keserű lett (ezt már írtam ide) viszont most azért újra megkóstoltam és eltűnt belőle ez a rossz íz, viszont előjött a barack. Ez vajon mitől van?

2, Tegnap otelló cefrét raktam a duplafalú olajos főzömbe. Takarításkor észre vettem h nagyon habzott mert jóval magasabban volt odaégve mint a többi féle cefrénél. Ez nem is lett volna baj de olyan szinten ráégett h homokos vízzel tudtam csak letakarítani. Az üst alját megfogta, de azt körömkefével simán le tudtam sikálni. Ez normális h így habzik és mitől van az h ennyire ráégett? Olaj hőfokmérő 120 foknál többet nem mutatott. Így a túl fűtést kizárnám mert mindig így főzök.

 

Zoli

rézműves1 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79755

...barackfinomítós, pályinkás jó reggelt...

vf1 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79754

Pálinkás jóreggelt! 

 

A tudás forrása

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/         

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Kationcserélő műgyanta használata                 Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

 

Előzmény: vf1 (79698)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79753

"Füge...hmm. Abból is lehet? NA ne mááá! Magyar füge, persze...:)"

 

Sőt, mutatok neked román fügét:-)))

Íme néhány kép:

    

 

 

Amint látszik, nagyos sokféle van belőle, sokat terem, igénytelen és akár egy vederben is lehet termeszteni.

Ehhez még annyit, hogy dugványozása majdnem a fűzfáéval egyezik és, ha szerencsés vagy már a dugványozás évébe beérlel néhány szemet.

Bocs a nem ide illő képekért!

Jó nedűt!!!

Előzmény: bujukcekmece (79739)
Cipurró Creative Commons License 2012.11.20 0 0 79752

Magánfőzés.....csak saját fogyasztásra.....még reklámozzuk is...

 

Előzmény: kiflee83 (79713)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79751

Na elteszem megam holnapra ...jóóóó éjt!

Előzmény: sogi01 (79749)
hal65 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79750

Gratulálok a ládához!

Tényleg szép.

Előzmény: bujukcekmece (79738)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79749

Remélem nem rossz emlék..

Előzmény: vf1 (79747)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79748

OO azóta sok víz lefolyt a Dunán....akarom mondani sok párlat a hűtömön:)

Nemsoká lessz kép is.

Előzmény: vf1 (79747)
vf1 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79747

Van annyi fajta pálinkád? Én csak a ZD-s narancsra emlékszem...:)

Előzmény: sogi01 (79746)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79746

Jól néz ki.. :) De nekem legalább 12 férőhelyes kellene:)

Előzmény: vf1 (79742)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79745

Ok szavadon foglak:)

Előzmény: bujukcekmece (79744)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79744

Szia sogi! Semmi időm nincs, meghallni sem:) A sok főzés...tudod. Már nem praktizálok, de tavasszal, ha nagyon rohadtul semmi dolgom nem lesz, visszatérünk rá.

Előzmény: sogi01 (79741)
turmix75 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79743

sziasztok! szilvát finomitottam 48-ra állítottam be ,az lenne a problémám kb egy hete van aszalt szilva ágyon 5 lier.

Gyengén van csak szilva illata,ízre sima könnyen csúszik,viszont az üres pohárba kellemesen finom gyümölcs illata van.

kérdésem elrontottam v mit hogy ezek az illatok amik a kiüritett pohárban gyönyörűen előjönnek ,

a pálinkán,és fogyasztása közben nem ,vagy csak gyengén érezhető.

 

 

bocsi ha hülyeséget kérdeztem!

vf1 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79742

  

 

Hogy más is tudja miről van szó, lehet irigykedni! :)

Előzmény: sogi01 (79741)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79741

Szia Bujuk!

Mennyiért csinálnál nekem egyet?

Előzmény: bujukcekmece (79738)
carahc Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79740

Szerintem egész tűrhető íze van .

Csak kérdés hogy megéri e azért a pár deciért vesződni, vagy valami fosatós izé jön ki belőle.

Előzmény: vasbicikli (79737)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79739

Füge...hmm. Abból is lehet? NA ne mááá! Magyar füge, persze...:)

Előzmény: Érdi_bőtermő (79733)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79738

A pálinkás koffer saját szerzemény:) Eredetileg fakukac vagyok.

Előzmény: sogi01 (79736)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79737

Egyszer kíváncsiságból megkóstoltam egy szemet.

Szinte csak mag, és héj, és egyáltalán nem édes, meg nem is jó ízű.

Nem hiszem, hogy megérné vele vesződni (bár a sportértéke jelentős volna).

Én meghagynám a rigóknak.

Előzmény: carahc (79734)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79736

Bujuk ha itt vagy?! Olyanféle pálinkás koffert mint neked is van hol lehet kapni?

Más valaki is válaszolhat ha tud segíteni...

sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79735

Nem nyáron csináltam,hanem késő ősszel.Kozmaolajat nem szűrtem.

Előzmény: Érdi_bőtermő (79733)
carahc Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79734

Üdv mesterek!

 

Azt szeretném kérdezni hogy vadszőlőből lehet-e pálinkát főzni?

Az igaz hogy mérgező, de a bodza is az.

 

erre gondoltam:

 

Érdi_bőtermő Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79733

Ennyire egyszerű lenne? Semmi különleges trükk, módszer?

Hogy csinálsz verőfényes nyáron 19 fokot a cefrének? Pincében erjesztred?

Savazni nem szoktad? Én mértem és annyira savtalan (pH 4 feletti), hogy levittem 3-ra, de így is romlott, mint a fene...

(Modjuk 25 Celsius fokon volt.)

Kozmaolaja sok volt?

Bocs a sok kérdésért, de már nagyon szeretnék megküzdeni a fügetermésemmel, mert megenni ennyit nem bírunk! (És nem terem minden bokorban fügepárlat) Igazi hungarikum! :)

Köszi a válaszokat!

Előzmény: sogi01 (79627)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79732

Köszönöm, nagy megtiszteltetés ez jelentéktelen személyemnek :o)

Előzmény: golyós (79645)
csalitos Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79731

   Ez a tipikus ecetes cefre ismérve. Nem forditottál gondot a cefre alapos vizsgálatára. Kellemetlen savanykás íz, aromaszegény gyengécske párlat, halványkék szín. Emberi fogyasztásra alkalmatlan.

   Minden jót.

   Józsipapa

 

Előzmény: Gasparius (79715)
csalitos Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79730

   Aha! Azért csak megmondta a drága szíve Bözsikéje...  :-))

Előzmény: sogi01 (79697)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79729

"most normál cefréd van. Nincs vele semmi probléma."

 

"egy rozsdamentes üstbe vizet töltünk, amibe tesszük magát a szintén rozsdamentes acél pálinkafőzőt, amiben a cefre van."

 

Illetve annyi a probléma, hogy a túlnyomás nélküli vízfürdős főzővel az eleve kevés alkoholnak is csak egy kis részét tudja lepárolni.  

 

 

Előzmény: barkócza (79703)
naerreiszunk Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79728

Feltétlenül pucold!

Majd jó apróra vágd és daráld vagy fúróval pépesísd!

A mennyiséged 1-2 kg cukrot is elvisel 3-4 l vízben feloldva.

A szokásos cefrézés, dupla mennyiségű pekitinbontóval.

Nagyon fogják kérni, hogy "tölts mégeggyet", miután ittak belőle.

Sajnos nekem már elfogyott. Várom a telet hátha kapok megint picit fagykárosodottat.

Előzmény: fragola.6035 (79717)
hal65 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79727

Tancsit környékezd meg. Az övét már kóstoltam, és mond6tom finom.

Előzmény: fragola.6035 (79717)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79726

Keresett valaki?? Itt vagyok!! Olvasok előre--hátra, össze--vissza !!!

Előzmény: sogi01 (79722)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79725

Jobb 2x,mint soha!XD

Előzmény: sogi01 (79723)
lali.hu Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79724

igen, bocs.

Előzmény: sogi01 (79723)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79723

két nikkel vagy itt? lali = fragola?

Előzmény: lali.hu (79721)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79722

" mert  zöldízű a héja." Héjja???

Jól süsd meg akkor jó lessz:))))

Előzmény: lali.hu (79720)
lali.hu Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79721

Múlt héten a Nagybani Piacon féláron adták, 1500Ft 12db, kb. 12 kiló. Sajnos csak 3 ládával vettem.  Pont jó sárga, érett.

Előzmény: sogi01 (79718)
lali.hu Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79720

Kösz, én is így gondoltam, mert  zöldízű a héja.

Előzmény: sogi01 (79718)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79719

ÉN csináltam narancsból,mandarinból mindet megpucoltam..

Előzmény: sogi01 (79718)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79718

Szerintem pucold!!! Csak a húsábol csinálj párlatot, ne a héjbol... 

Ez csak egy vélemény..

Előzmény: fragola.6035 (79717)
fragola.6035 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79717

Sziasztok!

 

Aki már főzött esetleg ananászból...

van kb. 30-35 kiló ananászom, az lenne a kérdésem, hogy cefrézéshez meg kell-e pucolni, vagy mehet héjastól?

lyuko Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79716

Azért nem kell minden főzetnek kiválónak lennie!

Van, hogy becsúszik valami gikszer.

Persze jó kielemezni abból tanul az ember.

Nyitott hordóban erjesztve, a bunda teteje megecetesedik, innét szerintem a ződülés. A savanyú íz hogy mikor jelenik meg az utópárlatban az cefrefüggő. Szilvacefrénél szinte nem is jön elő. A bérfőzdések a szilvát addig főzik, amíg az 50 fokot el nem éri a pálesz. Vagyis nincs is utópárlat mert az higítja a pálinkát. Én már sok ilyen páleszt kóstoltam, egész jó.

Én a "fazék ízt" nem is tudom értelmezni, én egy jellegzetes paradicsomlére hasonlító íz és illat megjelenéséig főzök. Almánál hamarabb jön az biztos.

Előzmény: Gasparius (79715)
Gasparius Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79715

Lefőztem egy kis körtét az imént, ezt utólag hozta a gazdája, valamilyen maradék, összesen 45 liter volt a cefre, küllemre és illatra sem vettem észre semmit a cefrében.

 

Első főzés elején feltűnt, hogy sok benne a kozmaolaj, illetve nagyon türkizszínű volt az eleje, ami már előfordult máskor is, de nem ennyire.

 

Ma finomítottam le és az utópárlat elválasztásnál ért a meglepetés.

50%-nál kezdtem a poharazást, talán anegyediknél kóstoltam először, de nem az első pohárnál, hanem egyből a 3.-nál kezdtem, általában ez mindig jó szokott lenni, gondoltam az első kettőnél nem butítom feleslegesen az ízlelésemet.

Kellemetlenül savanyűnak éreztem, a gyümölcsösséget szinte csak alig vettem észre benne. Ekkor még jóval 40%-os felett volt a párlat, de már nem öntöttem a KP-hoz.

 

Most behígítottam 48-ra nemsokára megkóstolom, de az illata sem tetszik, biztos vagyok benne, hogy nem lesz jó, főzés közben sem jött át az illatán az, aminek kellett volna.

 

Kérdésem tehát az, hogy mi okozhatja a párlat savanyúságát?

 

Az erjesztés biztosan nem volt irányított, csakahogy az isten megadta.

A mennyiség még jó lenne, mert 45 literből 3,8 liter 48-as lett.... nem tudom, volt-e benne cukor....

 

Tehát én cefrehibára tippelek, mivel mindent ugyanúgy csináltam mint eddig már nagyon sokszor, a főző tiszta volt.

Ha cefrehiba, akkor mi történhetett vele?

 

 

 

 

 

hal65 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79714

"Az alszeszt is külön választjuk előírás szerint"

Ezt nem értem. Mit választotok külön rajta? (belőle)

Mint rézműves fórumtársam írja, valszeg esetetekben a kozmaolaj, vagy a "fémes törés" okozhatja az opálosodást.

A fémes törést, tapasztalataim szerint a savasabb cefrék okozzák, az általuk "megmart" réz páracsövekben, spirálokban. Ilyenkor tényleg jó hatásfokkal dolgozik, a tejes derítés.

 

Előzmény: kerékköt (79702)
kiflee83 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79713

Sziasztok!

 

Haverom kifőzte nekem is a cefrémet, nagyon kevés pálinka lett a 500L cefréből, de minden bizonnyal ott volt a baj, hogy legalább 70% alma volt, és sok víz került alá, inkább a cefre nagy része víz volt. Ennek ellenére illatos pálinka főtt, 50 fokra felengedve. kb 2-3 hete főtt le, vasárnap délelőtt egy kb 3,5 liter pálinka alá aszalt szivát és datoját tettem, jó bőségesen.

Tegnap délután megmozgattam és ma is fejre fordítottam. Sötétebb lett a szine a pálinkának mint a konyaknak...

 

Mennyire van ez így rendben? Eltúloztam a gyümölcsöt?

rézműves1 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79712

...úgy tűnik, hogy mindent jól csináltok és a hígítással sincsen gond, mert nem kell azt "túlspirázni"...a jó minőségű sima csapvíz is tökéletesen megteszi...csak egy dologról feledkeztetek meg és ez a "kozmaolajleválasztás"...ezek az ún. kozmaolajok, a nevükkel ellentétben alkoholok, méghozzá 6-nál magasabb "szénatomláncú" alkoholok, amelyek szerencsére nem minden cefrében, de többé-kevésbé ott vannak és bizony meg tudják keseríteni azok életét, akik 50%-alá

"merik" hígítani a pálinkát...mert bizony ettől a kozmaolajtól opálosodik be a hígított pálesz, mert kb 50%-ig oldatban van, de lejjebb már kezd kiválni és ettől homályosodik...szerencsére azért több módszer is van az eltávolításukra...mindíg az első főzéskor, az alszeszből szűrjük ki, ha van kozmaolajszűrő...ha nincs, akkor sincs vész, mert

a hideg hatására is kiválik, ha fagyasztóba teszed az alszeszt és így a tetejéről egyszerű leszedni...

...ilyenkor még az erkélyen is jó, egy hidegebb éjszaka után...táblákban úszkál az alszesz tetején...

...rádobsz egy papírzsepit és már rá is ragadt, könnyű leszedni...

...ha még mindíg nem akar tisztulni, akkor ott van a sovány (1,5%) tejjel való derítés, de az a szűrögetés miatt kicsit macerásabb...

 

Előzmény: kerékköt (79702)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79711

Igazán nincs mit. Majd várom a beszámolót  :)

Előzmény: hal65 (79708)
barkócza Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79710

Ja, OK, nem teljes, hanem tejes... igen, kökényen jár...

Előzmény: zsuzska60 (79706)
hal65 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79709

Szerintem jó lett :)

Előzmény: zsuzska60 (79706)
hal65 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79708

Köszönöm a mintát belőle!

Remélem néhány nap múlva vissztér az íz, és illat érzékelésem, és akkor én is élvezhetem a csipke aromáit :) Majd beszámolok az élményről.

Előzmény: sogi01 (79689)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79707

neked már a kökényen jár az eszed... :-)

csak ne essen szombaton!

Előzmény: barkócza (79705)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79706

kipróbáltam egy üvegen a tejes derítést... -na vajon? :-)

Előzmény: barkócza (79705)
barkócza Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79705

Milyen anyaggal derítettél?

Előzmény: zozomax (79704)
zozomax Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79704

Üdv,

 

Csináltam eddig kökényt, borpárlatot, törkölyt és birset. Csak a birsem lett enyhén opálos a többi nem.

Múltkor kipróbáltam egy üvegen a tejes derítést, nekem bejött. Egy literhez tettem egy szűk teáskanálnyit.

Nem piszkálod, félreteszed, 4-5 nap alatt tökéletesen kiülepszik és le lehet fejteni. Víztiszta lett, én nem vettem észe, hogy az ízén módosítana bármit is.  

Előzmény: kerékköt (79702)
barkócza Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79703

Ha eddig 60% körül indult a lejövő alszesz a cefre főzésekor, akkor egy ilyen szimpla, deflegmáció nélküli főző esetén ez jóval 10% fölötti alkoholtartalmat jelent a cefrében, azaz eddig agyoncukrozott cefréket főztél - ld. vasbicikli diagramját: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=122351856&t=9007484. A 35%-os indulás viszont 4% körüli alkoholtartalmat jelent a (főzéshez higított) cefrében, azaz most normál cefréd van. Nincs vele semmi probléma.

 

Most akkor nem értjük, édes a cefréd (tartalmaz még cukrot), vagy nem?

 

Előzmény: Té Rolandinho (79672)
kerékköt Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79702

Különböző cefrékből próbálkozunk évek óta jó minőségű pálinkát előállítani : Ilyen a bor,barack,meggy. Az alszeszt is külön választjuk előírás szerint. A finomítani kivánt

oldatot 20-25 fok körülire állítva, tiszta, jó minőségi párlatot kapunk, ami általában

60-68 fok . A baj a szeszfok beállítással van. Próbálkoztunk gyógyszertári desztillált vizel,

ion cserélt vizel, szénsavmentes ásvány vizel, tiszta esővizezel. A hígítást is szakaszosan végezzük mégis mindég beopálosodik a pálinkánk. Ez főleg 50 fok alá hígítva következik be.

Tud -e valaki típpet, tanácsot adni a hiba kiküszöbölésére. 

snapszmester Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79701

Te nem akarsz tőlünk segítséget, de sebaj. Azért még annyit, ha nem kifejezetten édes akkor nincs mit beindítani.

Előzmény: Té Rolandinho (79699)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79700

...pályinkás jó reggelt...

Té Rolandinho Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79699

Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat. Hevezoli rátapintott a lényegre, képben van após is, nála van tul.képp. a cucc. A kóstolásra is őt kértem meg, ezért az íztesztet elvégzem magam is. Az biztos, hogy nem cukrozta agyon, attól nem kell tartani. Szerintem a kifejezetten édes arra vonatkozik, hogy biztosan nem ecetes.

Ez az első bonyolult esetünk, eddig minden évben tök egyszerű volt a képlet. Pedig főztem már ringlót is, ami sokkal macerásabb, és a cefrét sem tudtam jó helyen tárolni, erjedéskor estére 10 fok alá ment a hőmérséklet. Ennek ellenére ilyen bakik sosem jelentkeztek a főzésnél.

A héten igyekszem újra beindítani a cefrét, a vegyes amúgy is zavaróan sűrű még. Még egyszer kösz a tanácsokat.

 

Előzmény: golyós (79688)
vf1 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 79698

Pálinkás jóreggelt! 

 

A tudás forrása

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/         

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Kationcserélő műgyanta használata                 Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: vf1 (79276)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79697

Kedves Józsipapa!

ÉN pont így jártam el.... baj vagy nem baj?De számomra a végeredmény a számottevő! 

illatos zamatos párlat...

Előzmény: csalitos (79696)
csalitos Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79696

   Cukor? Azt nem szabad!

   Hajdanában Béla bácsi a pincészet laborjába hozta be a kis mustot vizsgálatra.

"Bözsike drága, vizsgálja már meg nékem a mustot. A cukor érdekelne"

"Egy óra múlva jöjjön vissza"

   Egy gyors mérés, számolás, megvan az eredmény: javítani kell.

   Egy óra múlva.

"Bözsikém, milyen?"

"Nem olyan rossz Béla bácsi, de javítani kell"

"Aztán mennyi cukor kő bele?"

   Bözsike kifakadt. Előadta a műbalhét.

"Béla bácsi, hányszor mondjuk el még magának, hogy a mustot szígorúan tilos cukorral javítani! Engem azonnal kirugnának, ha megtudná valaki, hogy én azt mondtam, hogy két mustfokot kell javítani és harminc deka cukor kell tíz literhez!"

"Jóvan na Bözsikém, köszönöm, értem én....(kifelé menet motyogja, memorizálja) harminc deka tíz literhez, nem is rossz..."

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: sogi01 (79694)
jagi26 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79695

Köszönöm a választ, én is hasonló véleményen vagyok. Visszaolvastam és láttam, hogy mások is szembesültek ilyen problémával, csak az alszesz tetején lévő olajréteget nem olvastam a narancsos hozzászólások között, ezért tettem fel a kérdést. (Lehet, hogy nekem "szelektív a látásom".) Remélem az íze is olyan lesz, mint az illata és elmarad a kesernyés íz.

Előzmény: jatti1 (79693)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79694

nagyon keveset max 1 kg.

Előzmény: liptiki (79691)
jatti1 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79693

"Finomításnál  pálinkának kell lennie" Kimaradt a tiszta szó. Helyesen Finomításnál  tiszta pálinkának kell lennie.

jatti

Előzmény: jatti1 (79692)
jatti1 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79692

Én a helyedben lehűteném, leszedném a kozmaolajat. Finomításnál  pálinkának kell lennie. Természetesen a rézeleje lehet opálos is, legalább is nálem előfordult, de az első pohárka után szép tükrös párlatott kapok.

jatti

Előzmény: jagi26 (79676)
liptiki Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79691

Egészségdre. Mennyi napfényt kapott?

Előzmény: sogi01 (79689)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79690

Szerintem olvasgasd a reggelinket.... Vf1 reggel linkeli...sokat lehet belöle tanulni. 

Előzmény: Té Rolandinho (79683)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79689

De finom ez a csipke:))) Egs mindem forumózónak:))

35 literböl (cefre) 3 liter 48%-os párlat:)) 

golyós Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79688

1. Egy kierjedt cefre nyomokban sem édes, hanem savanykás, gyümölcsre jellemzően borízű.

2. A gyufapróbát ne keverés után, hanem előtte csinálj , amikor még abszolút nyugalom van a hordóban.

3. Egy kész cefre egyáltalán nem biztos, hogy átfordul.

4. 4 liter langyos vízben oldjál fel fél kg cukrot,utána keverj el benne egy tasak borélesztőt. Tartsd meleg helyen, és kb 1 óra múlva keverd bele a cefrébe. Másnapra forrnia kell.

5. érthetetlen számomra, hogy hogy jutott eszedbe édes cefrét főzni , (de hát ez az én magánügyem)

6. sok sikert.

üdv.g.

 

Előzmény: Té Rolandinho (79683)
snapszmester Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79687

Kedves Kolléga!

Eddig hályogkovács módján dolgoztál, csoda hogy nem történt baj.

Nem mondtad el hogyan cefrézel, de az állandó keverés csak azért nem okozott ecetesedést mert nem forrt ki a cefréd(ha a kóstolás most történt és nem a cefrézéskor).

Ha tényleg segítséget akarsz kezd elölről a cefrézéssel. 

Tettél bele élesztőt, pektinbontót?

Hogyan magoztál?

Tapasztaltál erjedést az elején,

Tettél bele cukrot, ha igen hogyan.

Előzmény: Té Rolandinho (79683)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79686

"Némely permetmaradvány meggátolja az erjedést és itt van az az eset, hogy se tüled, se hozzád."

 

Egy jó kis gombaölő sosem árt, pláne, ha eladjuk a gyümölcsöt:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: csalitos (79685)
csalitos Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79685

   Írtad valahol, hogy festékkeverővel kevergetted. Nem kellett volna, csak a főerjedéskor egy-két alkalommal lenyomni a bundát. Végső soron marad az élesztő. Egy fél csomag élesztővel próbáld újrainditani az erjedést. (mondod, hogy édes a cefre, tehát cukor van benn)

   Mostad a gyümit? Némely permetmaradvány meggátolja az erjedést és itt van az az eset, hogy se tüled, se hozzád.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: Té Rolandinho (79683)
hevezoli64 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79684

Édes?...Nem lehet, hogy még egy ember becukrozta rajtad kívűl? (pl. após, hadd legyen belőle anyag:))

Jövőre ne tedd el, és ne vidd ki.

Tegyél bele egy nagy adag élesztőt és keverd meg, valamint hígítsd fel vízzel.

És akkora hordóba tedd, hogy az 80%-ig legyen.

Olvasd el a minden nap vf1 által belinkelt cefrézési útmutatót, s aszerint csinálj jövőre cefrét.

Előzmény: Té Rolandinho (79683)
Té Rolandinho Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79683

A cefrét kóstoltam, kifejezetten édes, szinte lekvár szerű mindegyik. Nem az újraerjesztést hajtogatom, csak valamit kell csinálnom, mert így kidobhatom az egészet.

Azt nem értem sehogy sem, hogy ezelőtt, ha gyengébb is volt a cefre max. nem jött nagy mennyiségű alszesz belőle, de akkor is kb. 60 fokos volt az eleje, mikor főztük. Az idegesít, hogy 30 fokos szar jön az elején, és fogalmam sincs hogy mitől van ez.

Szóval nem tudom mitévő legyek.

- Tegyem el jövőre? Ha igen, akkoris mi fog változni?

- Vigyem ki a hidegbe, hátha átfordul? Ha átfordul, megoldódik a probléma?

- Próbáljam újraerjeszteni? Ha igen, akkor mi erre a módszer?

 

Előzmény: hevezoli64 (79682)
hevezoli64 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79682

Én sem akarok túl okos lenni, de míg Te hajtogatod az újraerjesztést, én kizárom, hogy lenne még cukor a cefrédben, ezért nem írok róla.

Nem minden körülmények között fordul át a cefre, idén többen írták, nem történt meg.

Keress rá a hsz-ek között, asszem a leglényegretörőbb az volt, hogyha kivinnéd most a hidegbe a cefrédet, átfordulna.

Ha a hordód a kezdetektől kezdve félig van, itt meg fognak kövezni...)9

Kóstold meg a cefrédet a kedvemést....nem ecetes savanyú ízű??

Üdv.

Előzmény: Té Rolandinho (79681)
Té Rolandinho Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79681

Nem vagyok kiművelt a témában. Eddig egyszerű volt a képlet: Tiszta, magozott gyümölcs a hordóba, napfénytől védett, lehetőleg állandó hőmérsékletű helyen tárolva.

Időnként festék keverő szárral megdolgoztam, hogy lazuljon az állaga.

A savazásról őszintén szólva nem tudok semmit, eddigi években pektinbontón és cukron kívül semmit nem tettem hozzá, mégis minden rendben ment. Az aggaszt hogy a cefre nem fordult át, a mai napig összegyűlik a sűrűje a tetején.

A kazánházon kívül más tároási lehetőségem nincs, csak udvari táruló, ahol pár fokkal van csak melegebb, mint a levegőn.

 

A cefre elvileg már októberben elkészült, azóta csak tároltam főzésre várva, tavaly is így csináltam. Hogy csinálnád ezek alapján az "újraerjesztést", pontosan mit tennél hozzá? 180 literes hordóban a vegyes közel tele van, a szilva félig.

Köszi előre is a segítséget.

 

Előzmény: hevezoli64 (79680)
hevezoli64 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79680

Szerntem a következő lehetőségek vannak:

A túl sűrű cefrét vízzel hígítsd, hátha elkezd forrni. (savazd ha kell)

Idén a cefrédből elillant a szesz egy része, pl. túl meleg volt és nem volt jól lezárva, vagy ecetesedett, de nem érzed rata valami miatt (pl. nagyon erős illatú valamelyik összetevőd)

Nem írtál savazásról, s lehet a vegyes cefréd nagyon lágy komponenst is tartalmaz, amit nem kevertél össze a többivel, az megromlott, nem tett hozzá semmit a mennyiséghez,csak az ízhez...sajnos

20-22 C fok meleg szerintem a cefrének, különösen, ha régen kiforrt...apropó: hány hete cefrézted?...ilyen hőmérséklet mellet 8 nap alatt kiforrhat.

üdv.:

Előzmény: Té Rolandinho (79679)
Té Rolandinho Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79679

A főzés kipróbált rendszer, eddig tökéletesen működött.

 

Próbálom egyszerűbben összefoglalni:

idén valami nem stimmel a cefréimmel. Van szilva és vegyes. A Szilva gyönyörű, a vegyes elég sűrű, szinte főzelék szerű. Most is
állandó 20-22 fokos helyiségben vannak, a körülmények ideálisak. Elvileg lezajlott az erjedés, kapott pektinbontót is, meg kicsi cukrot.


Főzésnél viszont mindegyiknél baj van. 30, max. 35 fokos alszesszel indul, és csökken is hamar, mintha a főzés végénél kezdeném
a lepárlást.
A gyufa mindegyiknél felkeverés után is égve marad, tehát nem erjed. Ezek alapján arra következtetek, hogy kéne még erjednie. Mi
lehet a megoldás?

Előzmény: snapszmester (79678)
snapszmester Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79678

A pálinkát rosszul főzöd.

Mit is írtál a cefrézésről? Minden bizonnyal ott van a hiba.

Előzmény: Té Rolandinho (79677)
Té Rolandinho Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79677

Szia,

lehet, hogy túl sokat írtam a főzés körülményeiről. A kérdés lényege, hogy mitől rossz az alszesz? Van egy olyan cefrém, amiből 30 fokos alszesz jön ki elsőre. Valami nem stimmel a cefrével gondolom, erre keresem a megoldást.

Előzmény: templomhegyi (79673)
jagi26 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79676

Sziasztok! Egyik ismerősöm vegyes cefréjét főzöm. Nagy valószínűséggel narancs az alapja ezért erősen opálos, sőt tejszerű anyag jön ki a cefre főzésénél, sőt olaj réteg van a tetején (lehet hogy egy kis héj is van benne :/).

 Szerintetek mit csináljak vele? Tisztázás előtt átszűrjem, vagy tisztázás után? Semmiféleképp nem szeretném kiönteni, mert nagyon jó illata van...

faesztergályos Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79675

viném=vinném

faesztergályos Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79674

Szia Józsi Papa!

 

Köszi a tanácsot. Még nem volt dolgom ecetes cefrével ezidáig, azért nem tudtam ,hogy mi a teendő a gyakorlatban.

A Sólyom könyvben olvastam,hogy 1 gramm Natrium carbonát 1,2 gramm ecetsavat közömbösít,de honnan tudtam volna,hogy hány gramm ecet van benne.

Tanácsod alapján 4 tasak (200gramm) szódabikarbónát kellett feloldanom az alszeszben,míg megszűnt a pezsgés.

Eredmény, egész tűrhető lett.Azért versenyre nem viném el.

Még egyszer kösz

 

                            Dóra Attila

 

Előzmény: csalitos (79568)
templomhegyi Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79673

Hali

Nem értem a kérdést vagy te nem érted amit csinálsz .Aszondod sokadik főzésetek, de még az első főzésnél mindig a metilt emlegeted.

Az első azaz a cefrefőzés célja az összes alkohol kinyerése ne keress metilt ,etilt hókusz-pókuszt csak alszeszt.

A második azaz finomitó főzésnél se keress metilt csak rézelejét ,előpárlatot ,közép azaz főpárlatot és utópárlatot. Nem akarlak kioktatni de a reggel belinkelt dolgokat olvasd át és tisztulni fog a kép.Szia

Előzmény: Té Rolandinho (79672)
Té Rolandinho Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79672

Sziasztok, szeretnék segítséget kérni. Sokadik pálinkánkat főzzük már egyre jobban tökéletesített otthoni módszerrel, saját cefréből. Most viszont elakadtunk, valószínűleg valami gond van a cefrével, amit egyáltalán nem értünk.

 

A rendszer annyi, hogy egy rozsdamentes üstbe vizet töltünk, amibe tesszük magát a szintén rozsdamentes acél pálinkafőzőt, amiben a cefre van. Egyébként a gőztérből a lepárlást üveg spirál lombikba vezetjük, aminek folyamatos vízcserével biztosított a hűtése.

Az eddigi években a főzés két lépcsős volt. A cefre első kifőzésekor lett egy kb. 50 fokos első főzet, amit utána letisztázunk. A tisztázás után még erősebb, és természetesen tisztább pálinkát kapunk, aminek orvosi vízzel beállítjuk a kívánt szeszfokát.

Az első főzetnél eddig úgy működött, hogy a metil kidobása után 57-63 fokos szokott lenni az első 2,5 dl párlat. Addig főzzük, amíg nem savanyú a végtermék, 25-30 fokos szokott lenni a vége, a többit már hagyjuk. A tisztázásnál 80 fok felett kapjuk az első 2,5 dl párlatot, utána addig főzzük amíg tiszta és zamatos, ezért állítjuk be a tiszta pálinkát a víz keverésével.

 

Az eddigiekben, ha gyengébb volt  a cefre, akkor is ugyanígy működött a dolog, csak kevesebb mennyiséget tudtunk lepárolni. Két cefrénk van idén: szilva és vegyes. Gyufapróba mindegyiknél felkeverés után is működik, a cefre amúgy azóta is kazánházban van, folyamatosan 20-22 fok hőmérsékleten.

Mindkét cefrénél azonban ugyanaz a problémánk idén. Az első főzet szinte eredménytelen, a metil kijön, utána viszont alig 35 fokos főzet már az eleje is, tehát mintha a megszokott folyamat végénél kezdenénk el a főzést. A vegyesnél még talán érteném is a dolgot, ugyanis rendkívül sűrű a cefre, mint a főzelék. A szilva viszont gyönyörű folyós, mégis ugyanez az eredmény. Ha a hordóba beleszagolunk, mindkettőnél nagyon tömény, erjedt cefrédt érzünk.

Ami nyugtalanít, hogy a cefre átfordulása nem igazán történt meg, a mai napig is fel kell keverni, a tetején összegyűlik a sűrű lepel. Ennek ellenére mint írtam a gyufa felkeverés után is ég. Volt már hasonló ringló cefrénél nálam, de ott csak annyi volt a gond, hogy kevesebbet tudtam belőle kifőzni.

Az én tippem, hogy valamiért megállt a cefre erjedése, de nem tudom hogyan lehet újra beindítani. Kérdésem, hogy tud-e valaki diagnózist és megoldást mondani a leírtak alapján. Előre is köszönöm, ha valaki segít.

 

naerreiszunk Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79671

 

A konstrukciómat már feltettem egyszer ide.

Ha a sisakra gondolsz, azt esztergán görgőztem 2 mm-es réz lemezből, gőzőlt bükk sablonra.

Minden AVI-val lett heggesztve.

 

 

 

Előzmény: Joexe (79636)
lyuko Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79670

Én a 2000-es Kertitox-al vagyok így! /permetezőgép/ húsz évig szemre számítottam ki ha nem egy teljes tartállyal kellett kipermetezni de két éve van tetőlécből "hiteles" mérőpálcám. Egyébként sz@rt se számít, nem patika ez. :)

Előzmény: Feriba51 (79667)
Gasparius Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79669

Én bevittem egy üvegben valamennyit melegre, kb 25 fokra.

Különösebb nem történt vele egy nap alatt, csak annyi, hogy az alján egy vékony sűrű réteg képződött, rajta vékony folyadék, annak a tetején pedig vastag sűrű bunda.

Persze ne lehet ez a kis minta azonos összetételű a hordóéval, de erjedésnek semmi jele.

CO2 képződés nem észlelhető sem a szaga nem érződik, se a gyufa nem mutatja ki.

 

Ezután kivittem a kb 10 fokra, meglátom, változik-e holnapra.

 

Továbbá a hordót felnyitottam, a tetejéről a CO2 réteget kompresszorral kifújtam, ez történt 2 órával ezelőtt.

Azóta egyszer néztem gyufával, CO2-nek nyoma sincs.

 

Mindebből arra a döntésre jutottam, hogy ideje van a főzésnek, ami 1-2 napon belül meg is fog történni.

Előzmény: kupeci (79654)
stapika Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79668

Mérőpálca?Minek?Azért van a hit(el)es feleség.Pontosabb mint egy múszer.:-))

Előzmény: Feriba51 (79667)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79667

..."+a hordót is hülyeség literbe mondani."

 

Azt hitted, hogy gúnyolódsz, pedig egy okos dolgot mondtál:-))))

Milyen hasznos lenne, sok embernek, ha a hordója mellé egy táblázatot is mellékelnének. Ez a táblázat pedig arról szólna, hogy a hordóban levő szintmagassághoz hány liter felel meg. Szegény ember ezzel be tudná magának osztani a fogyasztást! Csak egy mérőpálca kéne hozzá:-)))

Azért, jó nedűt neked!!!!

Előzmény: stapika (79653)
stapika Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79666

Átfutott?Átgázolt!:-)

Előzmény: Törölt nick (79663)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79665

Jó, hogy mondod!!!!:-)))

A páracső felső pontjára elhelyezni egy hőmérőt nem is olyan egyszerű. Milyen típusú, hogyan felhelyezve, hogyan hőszigetelve, hogyan leolvasva....???? Egyik nagyra becsült kollégánk mesélhetne róla.

Nekem a fokoló is csak információs jelleggel bír. Nem alkalmazok hőmérsékleti korrekciókat sem. Végül csak a régi gyögyözés alapján állítom be a megközelítő 52 fokot. Nálunk ez szentségtörés lenne nem betartani. Aztán, amit fogyasztok kicsit kihígítom, de nem dicsekszek el vele:-)))

Jó nedűt!!!!

 

Előzmény: Törölt nick (79664)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79664

Nekünk kezdőknek nagy segítség a táblázatod.....  :-))

 

Mondod, a Te felszereléseddel... :))

Előzmény: golyós (79645)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79663

Átfutott rajtad az idő :)

Előzmény: stapika (79653)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79662

...szőlőfinomítós jó reggelt...

vf1 Creative Commons License 2012.11.18 0 0 79661

Pálinkás jóreggelt! 

 

A tudás forrása

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/         Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról      Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Kationcserélő műgyanta használata

 

Előzmény: vf1 (79276)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79660

Milyen az íze?Olyan édes?(édes kevés)XD

Előzmény: sogi01 (79659)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79659

Én saszlát kaptam az is elég jó.

Előzmény: foxrudi (79658)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79658

A (sárga) muskotály is nagyon ott van,próbáld ki!

Előzmény: Babar66 (79656)
csalitos Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79657

   Jó rejtvényfejtő vagyok.

Örülök az enyhe sikernek. :-))

Előzmény: pedropolis (79651)
Babar66 Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79656

Igen, én is azt hiszem, hogy a szőlő kategóriában az Irsai viszi a prímet.

(Nekem sajnos csak kevéske van, azt is úgy kaptam, de jól beosztom...)

Előzmény: foxrudi (79652)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79655

Szépjóestét Urak !

 

Valamikor az első bejelentkezésemkor, (ami nem régen volt :)   )    ujjongva jeleztem, hogy leltem kb. 70 üveg lekvárt.

 

A minap belátogattam Édesanyám éléskamrájába, ahová a viták elkerülése végett, nem-igen hatoltam be mostanáíg  és már "pálinkás szemmel" körülnézvést, le-esett-az-állam !

 

Szerényen szólva,-  ROGYÁSÍG  VANNAK A  POLCAI,  HIBÁTLAN  JOBBNÁL  JOBB  LEKVÁROKKAL  !  Van vagy 200 üveggel.

Megkérdeztem, hogy mi a terve velük, mivel a java része (majdnem mind) be van száradva, nem penészesek.

 

Azt mondta az enyém lehet!

 

Az első,- tétova próbálkozásomkor is siker koronázta a lekváros kísérletet, de most azt hiszem, a TŐLETEK kapott tudásssal és az első kapkodós próbálkozásokból merített okulással a birtokomban, sokkal jobb végeredményre jutok majd.

Egyenlőre elfér a pócon, majd azt hiszem, jövőre állok neki.

Csak szerettem volna az örömömet Veletek is megosztani, most megyek szundítani,

 

Jó Éjt Mindenkinek ! 

 

 

kupeci Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79654

Jóestét mindenkinek!

Hasonló dilemám volt a napokban nekem is. Kb 23 napra főztem ki, a birsemet, (amiben volt egy kis alma is) most alszesz állapotban van.A lé feljött már a tetejére, de az utolsó hetét a cefre ilyen 12 C0 -on töltötte.Abrix 7-et mutatott. A kolegák azt javallották főzni kell!....főztem:)

Előzmény: Gasparius (79635)
stapika Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79653

Végre ránk tört a demokrácia.

  Celziusz fok,alkohol fok,szög fok?Kit érdekel,csak fok legyen.:-)+a hordót is hülyeség literbe mondani.

foxrudi Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79652

Na ja,nekem 2 tányér is van,ezért is jön magasan.

  A Chardonnay szőlő 88on jött,viszont az Irsait sokkal jobb Ízűnek találom.

Előzmény: deszegregator (79647)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79651

Ha telefonról netezek, mindig rejtjelez.

De remélem, azér ki lehet böngészni.

Előzmény: csalitos (79650)
csalitos Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79650

   OK. A rejtjelkulcsot is küldjed!  :-))

Előzmény: pedropolis (79638)
stapika Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79649

Már a másik is,azt gyakorolom.:-))

Előzmény: Baracilin (79648)
Baracilin Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79648

Sajnos ritkán járok Bakonybél felé így csak mostanában volt módom küldeni...Azért örülök, hogy legalább az egyik ízlik :-)

Előzmény: stapika (79643)
deszegregator Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79647

Hmm...Nálam ez olyan 45 fok körül jelentkezik, innentől kezdve igen gyorsan emelkedik a fokoló, észnél kell lenni . Ha jó az anyag olyan 30 fokig lemegyek, még addig jó szokott lenni, kevés UP jelleggel, főleg a kajszinál még extra aromákkal. (Almánál , körténél már jellegtelen ilyenkor az anyag, azt hamarabb le szoktam választani.)  Berendezésfüggő dolog ez, nálam csak sisak van.

Előzmény: foxrudi (79642)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79646

Én már igen a galagonyárol: napfénnyel lett cefrézve 40 liter = 1 liter 48 % os párlat. 

Jó illat jóíz... :))

Előzmény: köműves (79644)
golyós Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79645

Kösz, hogy feltetted, ez egy igen jól használható táblázat, a maga fél fokos osztásával. Nekem pl minimum 0,9 dl-t

kell felfognom, hogy fokolni tudjak. Nekünk kezdőknek nagy segítség a táblázatod.....  :-))

 

"Csak egy néhány másodperc:-)))) És kiküszöbölünk egy-két mérési, grafikoni hibát."

Persze, a fokolásnál nincs hibalehetőség... Leolvasni egy hőmérőt, (ami eléggé picurka) leolvasni a fokolót,

és ott van még a korrekciós táblázat..... Hát ez legalább háromszoros hibalehetőség, mint amikor csak egy jó hőmérővel mér az ember.... :-))

 

üdv.g.

Előzmény: vasbicikli (79595)
köműves Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79644

Értem köszi!

Egyébként a galagonya,kökény csipke hármasból nekem a galagonya cefre illata tetszik legjobban nem gondoltam volna!

Késztermékről még nem tudok nyilatkozni!

Előzmény: Baracilin (79639)
stapika Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79643

Szia Baracilin!

   Meg érkezett a küldeményed,meg lepődtem.:-)

  A vadkörte,szokott minőség(mert ittam már a tavalyiból is).Nagyon jó!A többi az szófosás lenne.:-)

  A gyalog bodzát,hogy is kezdjem?Még soha nem ittam,de érzem,hogy nem lesz a kedvencem.:-)Nem főzési , illata nem tetszik.Meg kell mondanom,a bodzát és a faepret nem szeretem.

Előzmény: Baracilin (79639)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79642

Szia!

 Én azt figyeltem meg,60,és 50 között valahol(minden finomítás más)van egy olyan pont,ahol hirtelenebb,Kissé látványosabban megemelkedik a fokoló.Ott kezd nézni,onnan szokott "ratyisabb anyag"megjelenni.Én ott szoktam elvenni.

  Látom tetszik a működése.Majd gyárthatod sorozatban!!!D

Előzmény: rézműves1 (79632)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79641

Szia.

  Nem,nekem is 82-86között jön,és az utolsó harmadban esik 70től hirtelenebb.Ezzel így jön,és így is jó.

  Rengeteg víz kell hozzá hígítani.

Előzmény: lyuko (79631)
csep-el Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79640

Üdv!

 A naspolya cefrézését elmondaná valki,hogy csináljam? 

Én igy gondolom:

Az érett naspolyát kevés vizzel keverőszárral áttöröm,és utánna tésztaszürőn átszüröm,igy a magokat  ki tudom venni. jó igy? Vagy hogy kellene? Nem sokról van szó,1 vödör.Holnap csinálnám.

 Köszönöm!

 BJ

Baracilin Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79639

Többen is írtuk, hogy nagyon sok víz kell hozzá...én egy vödörnyivel jártam így, még feldolgozás közben, mivel fére kellett tenni kb 10 pecre...Pektinbontót bőségesen kell beletenni,(én már a keverőszárazáskor beleadagoltam) akkor meg lehet úszni a 3x-osra duzzasztást...(2x-es így is lesz)...ami szerintem azért jobbb megoldás, mert alig van benne cukor és a cefre nagyon alacsony akoholtartalmú lesz, amit kínszenvedés kinyerni belőle még a 2x-esre vizezett állapotúból is.

Előzmény: köműves (79637)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79638
Van ennek a főzőmnek egy kissebb vàltozat, egy szűz 17-es kuktàból, finomìtàsra!
Ezen csak 22-es a pàracső, de a tanàcsaitokat megfogadva, beiktattam ebbe is egy 10fokban emelkedő, 80cm-es pàracsövet!
Most gyujfoftam alà az alma alszesznek.
Óra szerint 79foknàl kezdett megindulni a pàrlat.
78-as lett a szeszfoka, első mérésnél.
Sokkal jobb lett a rendszer!

Köszönöm!!
Előzmény: csalitos (79623)
köműves Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79637

Tegnap becefréztem a galagonyát!

Kellő adalékok bele miután keverhető állagúra hígítottam!

Reggelre olyan szintem szó szerint bekötött a hordóba,hogy nem tudtam belenyomni a gereblyét!Ilyet még nem láttam!

Kb 50-60kilónyi galagonyából lett 140liternyi cefrém!

Úgyhogy aki azt hiszi a birshez sok víz kell nem cefrézett még galagonyát :-)

Joexe Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79636

Kedves naerreiszunk! Érdeklődnék hogy a kupolát miként készítetted el rá?

Előzmény: naerreiszunk (53676)
Gasparius Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79635

Köszönöm, ki fogom próbálni

Előzmény: Miklós1 (79630)
jagi26 Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79634

Sziasztok! 25 liter 24 fokos körtét kezdtem finomítani. Az első 5 liter elképesztő körteízű, de 5 liter után az íze semleges. Se nem körte se nem savanyú utópárlat. Az íztelen részt külön edénybe fogtam fel. Szerintetek mit csináljak vele? Sajnálnám azt az 5 litert. Ez az idei legjobb pálinkám...

 

Üdv.: Jagi

lyuko Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79633

OK . Had pihenjen!

 

Kóstoltam olyan pálinkát, ami 35 éves volt, amikor született az a fickó akkor főzték, minden jeles eseményen ittak belőle az esküvőjén is. A pihentetés nem árt neki :)

 

Előzmény: rézműves1 (79632)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79632

...mivel most még én is csak tanulom a pistóriusszal való főzést, meg a finomítást is, nem tudom, hogy ez sok-e, de úgy gondolom, hogy ez majd a kész terméknél kiderül...

...ami meglepő volt, hogy 55%-nál (a pistóriusz miatt) elkezdtem külön szedni és kóstolgatni, de még sem 50%-nál, sem 45%-nál nem volt érezhető az illatban, semmi kellemetlen, csak az ízben

kezdett 50%-alatt halványan jelentkezni a fazék íz, ami 45%-nál fokozódott arra szintre, hogy az már ment az utópárlatba...amikor még csak gyengén volt érezhető, akkor még az egyéb kellemes

ízek, aromák jól érezhetőek voltak és úgy gondoltam, hogy ez még kell a középpárlatba, mert az a még csak gyengén jelentkező fazék íz, még nem tudja elrontani az összhatást ...

...jól is gondoltam, mert a végén az egészből kicsit kihígítva, semmi kellemetlen ízt, vagy illatot nem lehetett érezni...

...végül is ehhez kell a gyakorlás, hogy szagolgatva ízlelgetve, megtaláljuk azt a határt, ami nem megy a minőség rovására...73%-os lett az egész, most így töményen pihenget...

 

Előzmény: lyuko (79631)
lyuko Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79631

Nem sok az?

Most komolyan! Nekem az első főzézés a tisztázás is olyan 65 fokon indúl és nagyon lassan csökken 35 fokig. ekor a sisakban mérve olyan 92- 93 celsius fok van. Utána rohamosan csökken olyan 8 fokig és a sisakban 95 celiusfok van. Ekkor zárom el a fűtést. Persze a tisztázásnál elő - közép - utópárlat leválasztva...

Ha ilyen magas az alkoholtartalom a főzés közben nem megy az az ízek rovására?

Előzmény: rézműves1 (79628)
Miklós1 Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79630

Óvatosan vegyél ki egy befőttes üveggel a hideg cefréből, az üveget vidd meleg helyre és nézd meg, hogy élénkül-e benne az erjedés.

A melegtől a cefréből felszabaduló CO2-t ne téveszd össze az erjedéssel (a hideg cefre több CO2- t tud magában tartani mint a meleg).

Ha nem tudsz dönteni, hogy az üvegben volt-e erjedés, akkor egy nap meleg után vidd hidegre és akkor lesüllyed benne a szilárd rész (bunda). Ha így viselkedik, vagyis "megfordul", akkor  a cefréd kierjedt, főzheted.

A pincében lévő cefréd azért nem fordult meg (nem tükrös a felszíne mert nem süllyedt le a bunda), mert a pincében nincs hőingadozás, ami a fenti befőttesüveg módszerhez hasonlóan kihajtja a cefréből az oldott CO2-t.

Ezért nem lehet a cefre megfordulását a kierjedés jelzésére használni, mert csak olyan cefréknél működik amelyek lehűlést kapnak, pl. mert szabadban vannak.

Előzmény: Gasparius (79629)
Gasparius Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79629

3 hetes a birscefrém.

A főzés idején gondolkodom...

 

Tegnap levettem a tetejét, semmi baja.

Mivel kb 2/3-áig van a hordó, elég vastag a CO párna rajta, a gyufát simán eloltja még, de nem tudom, valójában mennyi képződik még, vagy képződik-e még egyáltalán.

nem volt túl meleg a helyiségben, 10-15 fok között volt az erjesztés alatt.

 

Az íze savanykás, de nem túlságosan fanyar, de ebben szerepe van anak is, hogy mivel vízzel lett felhígítva a becefrézéskor, nyilván nem tömény annyira, mint más cefre, amibe nem kell vizet tenni.

 

tehát dilemmám van, brix műszerem nincs....

 

szerintetek főzzem?

 

vagy ha nem akkor mennyit várjak még?

rézműves1 Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79628

...kellemesen csurog, már egy órája a piros szőlőm, 85%-on indult a tányérral...

Előzmény: sogi01 (79627)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79627

Hy! 

Persze,hogy saját... :)   Nemsemmi ilattal és ízzel.

Zúzás után 1/3 élesztő és pektinbontó,vízzel duplájára higítottam.10 nap után főztem.

18-19 fokon volt.

Előzmény: Érdi_bőtermő (79621)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79626

Szép napot-

  Nem tudja valaki,honnan tudnám letölteniÍ: Dr. Sólyom Lajos, Andrássy Istvánné: Szeszátszámítási táblázatok ?

rézműves1 Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79625

...páliyinkás jó reggelt...

vf1 Creative Commons License 2012.11.17 0 0 79624

Pálinkás jóreggelt! 

 

A tudás forrása

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/         Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról      Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Kationcserélő műgyanta használata

 

 

 

Előzmény: vf1 (79276)
csalitos Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79623

   Meg még akarom mondani, magasan van a főzőr. Kisebb állványra tedd. Nem kell olyan erősen lejteni a hűtőnek. A páracső meg kb. 10o körül amelkedjen.

Előzmény: csalitos (79622)
csalitos Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79622

   Bogrács is javít. A hosszabbitás meg bíztos. Elég az 50-70cm. Egy 45o-os fittingel jöhetsz is le. Nem kell több macera. Szűkitések ne legyenek. A páracsövet hűtheted is. Olvass vissza. Feribá írt róla, meg mások is.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: pedropolis (79620)
Érdi_bőtermő Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79621

Szia Sogi!

Olvasom, hogy "iszol egy fügét". Saját füge?

Kiváncsi volnék, hogy Te hogyan cefrézed? Én még csak kétszer csináltam fügéből cefrét ill. pálinkát, de nem vagyok elégedett.

A cefre iszonyú hamar romlásnak indult, a savazás ellenére is és a pálinkával sem vagyok elégedett...

(Természetesen a mester tanácsai szerint cefréztem!)

Előre is kösz a tanácsokért!

Előzmény: sogi01 (79609)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79620

Kb. mekkora legyen az enyhén emelkedő szakasz?

50-100cm?

Előzmény: csalitos (79616)
firekiller Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79619

Őszibarackpálinkás szép estét!

Rézbográcsot tegyél rá, ha lehet.

Akkor sem biztos, hogy "meglesz a deflegmációd" de biztosan jobb lesz.

Előzmény: pedropolis (79617)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79618

A lenti képen a vastag cső alatt is bogrács van.

Előzmény: pedropolis (79617)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79617

És ha a fedőt kicserélem, mondjuk egy rozsdamentes 10 literes bográcsra, mert az pont passzol rá, akkor már meglesz a deflegmációm?

Főztem már rajt 5 adagot. Jött anyag vegyesen, 73fokos párlattól a mérhetetlenül kevésig is.

De gondolom, lehet akár jobb is, ha változtatok rajt.

Előzmény: csalitos (79616)
csalitos Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79616

   Jaaa, hogy az csak minta és ez a tiéd. Akkor helyesbitek! Igy valóban kevés a deflegmáció. Vagy a függőleges csövet vastagítod meg (jócskán), vagy beépitesz egy enyhén emelkedő csőszekeszt a hűtő elé.

Előzmény: pedropolis (79610)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79615

Az alkohol jó hajlékonyság növelésére is. :)

 

sogi01 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79614

De ha  mégis lejönnél ...este 6 körül finomítok...

Előzmény: Csakaházi (79611)
csalitos Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79613

   Szerintem működni fog. A függőleges vastagabb csőszekesz megfelelő deflegmációt fag biztosítani. Tudod, a puding próbája....

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: pedropolis (79601)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79612

Ami az előző képen van azon a függőleges rész 56-os rézcső és van vagy 60 centi magas az elágazásig. Ha van rá módod, szerintem bátran növeld te is.

Előzmény: pedropolis (79610)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79611

Köszi! Egészségedre!

Előzmény: sogi01 (79609)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79610

A függőlegest kellene vastagabbra cserélnem? 35-re?

A két könyök után még van egy darab 28-as, aztán szűkül 15re, úgy 10cm hosszan és onnan van a dupla köpeny a hűtőnek.

Előzmény: Csakaházi (79604)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79609

Jobbulást neki! Iszok az egészségére egy fügét...

Előzmény: Csakaházi (79608)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79608

Epekövet vettek ki. El is kérte a dokitól. kb egy centi átmérőjű. Gáz, már teljesen elzárta az epevezetéket. 

Na de már jól van szerencsére.

Előzmény: sogi01 (79607)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79607

molyen= milyen

Előzmény: sogi01 (79606)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79606

Te molyen szadista vagy...:))

Előzmény: Csakaházi (79605)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79605

Köszi a meghívást. Nagyon szívesen lemennék, de holnap megyek a nejemért a kórházba. Tegnap epehólyag műtétje volt. Manapság nem sokáig "tárolják" a betegeket, engedik is haza. Nem mintha baj lenne, itthon talán nyugodtabban is tud pihenni. .. miután összevágta a fát és felásta a kertet. :)

Előzmény: sogi01 (79603)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79604

De, szerintem rövid és vékony is. Alig tölt el gőz formában valamennyit, hiszen szinte azonnal a hűtőbe kerül. Deflegmáció a nullához közelít.

Úgy kéne mint a képen.

Előzmény: pedropolis (79601)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79603

Holnap hívlak Galagonya főzés ... lejössz?

 

Előzmény: Csakaházi (79600)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79602

Természetesen! Még láthatóan kell flexelni ezt azt, és utána hegeszthető.

Előzmény: Csakaházi (79594)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79601

Szép estét!

 

Az én főzőmön is hasonló hűtő van, hasonló szögben áll, csak a függőleges páracsövem 28-as és 25cm hosszú.

Nem túl rövid ez így?

Hűteni tökéletesen hűt a Leibig hűtő!

Eddíg 15fok körül csöpögött a párlat.

Nem kellene beiktatnom még egy darab páracsövet a függőleges és a hűtő közé?

 

Csakaházi Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79600

Szia! Nem voltam. Idén már nem cefrézek.

Előzmény: sogi01 (79599)
sogi01 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79599

hali! holnap megyünk almáér ? vagy voltál már?

 

Előzmény: Csakaházi (79594)
barkócza Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79598

Nyilván így is lehet jót, meg úgy is lehet jót. Mindenesetre a desztilláció alapvetően egy hőtechnikai eljárás, így fura dolog haszontalannak nevezni a hőmérsékletmérést. Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy fölösleges dolog a kocsira sebességmérőt tenni, anélkül is elmegy Makóról, na jó nem Jeruzsálembe, de Szegedre. 

Előzmény: Feriba51 (79596)
norris53 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79597

Hát > Azárt van ebben igazság :-))

És abban is, hogy a "pálinka főzés nem a hamari emberek sportja !"

Pálinkás jó estét !

Előzmény: Feriba51 (79596)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79596

"Ezek az adatpárok akkor érvényesek a kifolyó párlatra, ha a páracső hűtő felőli végén mérjük a hőmérsékletet."

Mert ugye a gőztér bármely pontján mért hőmérséklethez tartozik valamilyen alkoholtartalom, de minket főleg a kifolyó anyag érdekel."

 

Onnan meg csak egy néhány másodperc és mérhetjük is fokolóval az eredményt.:-))))) Csak egy néhány másodperc:-)))) És kiküszöbölünk egy-két mérési, grafikoni hibát.

Hogy is mondja Zsuzska? Valahogy így:" A pálinkafőzés nem a türelmetlen emberek sportja."

Azért ne add fel, mert ha nincs is praktikai haszna, legalább is nem sok, akkor is ez a boncolgatás hozzájárul ahhoz, hogy jobban megismerjük a főzés alkalmával lezajló folyamatokat. Ez pedig nem semmi!!!!

Jó nedűt!!!!

Előzmény: vasbicikli (79595)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79595

Igen, közvetlenül a hűtő előtt kell mérni.

Az előző hsz-om egyik mondatából kimaradt 2 fontos szó:

"Ezek az adatpárok akkor érvényesek a kifolyó párlatra, ha a páracső hűtő felőli végén mérjük a hőmérsékletet."

Mert ugye a gőztér bármely pontján mért hőmérséklethez tartozik valamilyen alkoholtartalom, de minket főleg a kifolyó anyag érdekel.

Előzmény: pedropolis (79593)
Csakaházi Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79594

Szép estét mindenkinek!

 

Mielőtt hegeszteni viszed ne felejtsd el lávágni a hordó alsó szoknyáját, hogy az olaj rendesen tudjon áramolni.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (79587)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79593

A hőmérő gondolom legjobb helyen ott van, ahol a páracső a legmagasabb, illetve, ahol még tömény a pára?

Előzmény: vasbicikli (79584)
benchmade Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79592

Köszönöm, így lesz!!

Előzmény: barkócza (79591)
barkócza Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79591

Igen, műanyag (lavór méretű) tésztaszűrőn rázogatva szűrd le. A visszamaradt részt iszapold fel egy kis vízzel, és addig ismételd a szűrést, amíg csak a magok maradnak vissza. Úgyis kell higítani főzés előtt.

Előzmény: benchmade (79590)
benchmade Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79590

Kökény cefréből ki kell szedni a magokat főzés előtt? Ha igen mi legcélravezetőbb módszer?

héjja60 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79589

Mondjuk lehetne a táblázat jelmondata a Snapszmestertől kiemelt következő idézet:

 

" Hőmérő nélkül is lehet finomat főzni, de vele könnyebb."

Előzmény: vasbicikli (79584)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79588

Köszömöm válaszod ! A leírtak alapján a terelő lemez beépítése hasznos lehet .

De azért várom még a további véleményeket.

Előzmény: barkócza (79585)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79587

Lehet hegeszteni végre.

 

barkócza Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79586

Hú de, jókat vitatkoztatok hőmérő ügyben! Akarom mondani, az Aldi nemrég akcióban kínált általános konyhai hőmérőt 3000 HUF-ért, ha jól emlékszem, 200 fok fölé ment, rozsdamentes beszúró csővel. Ugyanott az az indukciós rezsó, amit tavaly 8k-ért adtak, most 12k. Nem rossz, 26cm átmérőig mehet rá az edény.

barkócza Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79585

 A terelőlemez turbulens áramlást okoz a sisakban, azaz keveri a párát a sisakban, és így hozzásegít ahhoz, hogy a pára minden része eljusson a sisak felületéhez, ahol kicsapórdat a flegma. Vagyis nem növeli a deflegmációt, hanem egyenletesebbé teszi.

Előzmény: héjja60 (79579)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79584

Figyelem!

Hőmérő-ellenzők számára a nyugalom megzavarására alkalmas tartalom következik!

Csak saját felelősségére olvassa tovább!

;-)

 

 

Egy kicsit gyakorlatiasabb formára hoztam gőz hőmérséklet / alkoholtartalom adatsort.

Könnyebb lesz a táblázatból kinézni a számokat, mint mindig a grafikonról silabizálni, én is ezt fogom kitenni a főzőm mellé, belaminálva.

Ezek az adatpárok akkor érvényesek, ha a páracső hűtő felőli végén mérjük a hőmérsékletet.

Természetesen az adatok pontosságát befolyásolja a hőmérő elhelyezése és pontossága.

Előzmény: hal65 (79502)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79583

Jó, hogy mondod!

Én összegyűjtöttem némi utópárlatot és belefőztem a kompótból visszamaradt birs kocsányt és héjat. Az egyik kóstolóm határozottan érzi a birset, én nem, de finom sima pálinka (párlat) lett belőle.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Baracilin (79581)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79582

Na, és mennyire vízszintes???:-))))

Az a néhány csepp flegma (ami egy sima páracsőben keletkezik a zéró mennyiség fele tendál) vajon merre csurran????

Így van ez, meg kell ismerni a rendszerünket. Hangolni, hangolni, hangolni mondta...., inkább, mint holmi kényszerrímeket alkotni!!!:-))))))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: bujukcekmece (79578)
Baracilin Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79581

Én azért megcsinálnám kísérletezni... mondjuk utópárlatot lehetne vele közel íztelenre finomítani, amiből utána pl bodzavirág párlat készíthető.

Előzmény: bujukcekmece (79580)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79580
Ez nagyon készülék függő! Ismered a saját aparátod, tudni fogod, hogy van e rá szükség. Nekem mincs, 60%-nál van általában az Up megjrlenése. A finomítvány nagyátlagban 68-72%-os, a kihozatal forma szerű. Cefrefőzéskor így is bugyolálom a sisakot.
Előzmény: héjja60 (79579)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79579

Én is gondolta a deflegmáció növekedésére az ütköző tányér beépítését követően.

Snapmester írja :

Vannak olyan sisakok is amelyekbe un. ütközőlemezt építettek be. Az ütközőlemez a szeszes páráknak a sisakból valótovábjutását lelassítja így időt ad a szeszben szegény párák kicsapódására.

Ebből azt szürtem le , hogy a lemeznek , mivel belső térben van és a lassítás és a terelés az elsődleges szerepe a deflegmációt növelő hatása ha van is ,denem nagy mértékű.

Ti ,hogy látjátok ezt a kérdést, mi a tapasztalatotok ???

Előzmény: bujukcekmece (79574)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79578
Így van Feriba51! És a páracsövem is vízszintes.
Előzmény: Feriba51 (79576)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79577
Hova gondolsz! Legalább 1500 forint lenne!
Előzmény: vf1 (79572)
Feriba51 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79576

..."De mivel így is rohadt erős a deflegmáció, feleslegesnek tartom."

 

Nagyon fontos gondolat!!!!

Sokan nem figyelnek arra, hogy az erős deflegmáció nem kívánatos a két lépcsős főzés esetében.

Jó nedűt!!!!!

Előzmény: bujukcekmece (79574)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79575

...pályinkás jó reggelt...

bujukcekmece Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79574
Az Artúr egy becses helyet fog elfoglalni az újonnan épülő „laboratóriumomban”! A tányéros beépítést én is terveztem, a bolhapiacon be is szereztem pár régi réz dísztányért aprópénzért. De mivel így is rohadt erős a deflegmáció, feleslegesnek tartom.
Előzmény: héjja60 (79571)
vf1 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 79573

Pálinkás jóreggelt! 

 

A tudás forrása

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/         Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról      Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Kationcserélő műgyanta használata

 

Előzmény: vf1 (79276)
vf1 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79572

Árnyékolták már?

Előzmény: bujukcekmece (79569)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79571

Csillagász, viharvadász, Artúrt feltaláló--pálinkafőző, fügetermesztő barátja stb.---sokoldalu vagy!!

Gratulálok!!

Érdekelde Artúr jelenlegi helyzete, végeztél-e rajta valamilyen fejlesztést.

Én most azt tervezem, hogy a sisak-fedélnek használt üst be beépítek egy ütköző tányért.

Előzmény: bujukcekmece (79569)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79570

Akit érdekel mekis fáradt, de kiváló duplikáló olaj az nálam jelentkezhet, hátha tudok segíteni az ügyben!

bujukcekmece Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79569

Semmi gond sokan így vannak:)

 

Nálunk kanizsán a Huszti téri hőmérő, minden évben a tavasz első hírnöke ország szerte! Az RTL kedvenc helyszíne, mert itt akkor is 14 fok van, ha mindenki csúszkál a jeges úton, és jégcsapok lógnak a hőmérőről, mégis senkinek nem tűnik fel:)) Na mi azért odafigyelünk....

 

Előzmény: héjja60 (79546)
csalitos Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79568

   Hajaj! Próbáld meg az ecetet közöbösíteni nátrium-hidrokarbonáttal. Elterjedt neve a szódabikarbóna. Addig adagolod kicsinyeskén, mig pezsgést tepasztalsz.

   Talán a sikerélmény is meglesz, meg az iható pálinka is.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: faesztergályos (79559)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79567

Nem értek a duplákhoz, de szinte mindenki söröshordóból csinálja, fazekakból túl drága lenne. A szendvicstalp is felesleges, meg nem biztos, hogy jól összejönnének az edény  méretek (nem érdemes túl vastagra hagyni a két fal közötti teret).

 

 

Előzmény: pedropolis (79563)
comad2 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79566

Nehéz kifogni. Mondjuk így a külső fazék lehet akár alu is.

Előzmény: pedropolis (79565)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79565
Attól függ, mennyiért lehet megszerezni két hasznàlt fazekat.
Előzmény: comad2 (79564)
comad2 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79564

Nem kizárt, hogy olcsóbb lenne megcsináltatni savállóból.

Előzmény: pedropolis (79563)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79563
Nem tudom, ennél mi lehet a két fal közt.
Tényleg meg kellene nézni közelebbröl.
És a két egymásbarakott fazékról, mit gondolsz?
Mondjuk 50-70-be?
Előzmény: vasbicikli (79561)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79562

....igen van állítási lehetőség, de csak az olasznál, ami a sisakban van (+--2°C)...a menetes házba

benyúló, érzékelőcső végén van a csavar, ott lehet állítani rajta...

 

Előzmény: héjja60 (79548)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79561

Ez az ételszállító badella lehet hogy megérne egy közelebbi tanulmányozást.

Dupla falú, csatos fedelű, nem sokat kellene rajta alakítani (már ha tényleg az, aminek látszik).

Mondjuk elég drága...

Előzmény: pedropolis (79549)
régimaszek Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79560

köszi! csak azért érdeklődtem,mert ismerőseim körében ugyan másfajta gyömölcsből,almából, szilvából: 40l/ főzés. 1főzés 330l cefre. majd dec 20-án megmondom az eredményt,de azért  köszi!

Előzmény: porgolo (79526)
faesztergályos Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79559

Szép estét mindenkinek!

 

Tanácsot szeretnék kérni, ecetes cefréből készült alszesz finomítás előtti javításával kapcsolatban.

Egy ismerősömnek elvállaltam,hogy lefőzöm a Tüskés körtéjét.Sajnos megecetesítették.

Mivel jó ismerősről van szó, szeretnék ebből az elrontott alapanyagból a lehető legjobb végterméket kihozni.Akinek van ötlete,tapasztalata az alszesz javítására, kérem ossza meg velem, mert Szombaton finomítanék.

Előre is kösz. 

 

pedropolis Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79558

edelstahl topf

Előzmény: foxrudi (79555)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79557

köszi,bár jó ára van!

Előzmény: comad2 (79556)
comad2 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79556
Előzmény: foxrudi (79550)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79555

ezen belül?Nem tal nagykonyhai cuccokat

Előzmény: pedropolis (79552)
csiba00 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79554

Nagyon kevés. 100l-ből véleményem szerint 2-3 l-nél (50%-os) nem lesz több.

De én semiképpen nem "rontanám" el cukorral. (más gyümölcsnél sem)

 

 

 

Előzmény: SándorTiszteletes (79553)
SándorTiszteletes Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79553

Urak! Hány százalék a kökény kihozatala tisztán, napfény nélkül?

pedropolis Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79552

ebay.de

Előzmény: foxrudi (79550)
csalitos Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79551

   Szervusz szilvakukc.

   Tanítványaim kezét elengedtem, már önállóan főznek. Nem is akárhogy. Tartok tőle, hogy rászorulok majd a tanácsaikra. Diagram táblázatot nem tanítottam velük. Táblázatot csak a korrekció és a higitás miatt használnak. Látod, kiöregszik az ember a munkából. Lassan már renszeres kórházlátogató leszek. (nem látogatóként)

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: szilvakukc (79532)
foxrudi Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79550

Szia.

    Hol tudsz 100l-es konyhai fazekat,és mennyiért??

Előzmény: pedropolis (79549)
pedropolis Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79549

Szép estét!

 

A duplafalú projekthez kapcsolódóan, újra!

Nagykonyhai inox fazekak is alkalmasak lehetnek duplafalú főzőnek?

Gondolom, elég jó, és vastag anyaguk van, a piaci olcsó edényekhez képest.

Az 33 literes átlag 35cm átmérőjű és 35cm magas.

Az 50 literes 40×40cm

A 70 literes 45×45cm.

A 100-as 50×50cm.

Egy 50 literes belsőnek és egy 70-es külsőnek jó lehet?

Egyik-másik még leeresztőcsapos is.

héjja60 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79548

T. Rézműves!!!

A feltett képeiden láttam, hogy neked is olyan hőmérőid vannak amilyen az enyém.

Kérdésem az lenne , hogy lehet-e azokat pontosítani, ha igen kérdezem, hogy Te miként

végezted azt.

Az enyémet nem tudom megnézni ,mert távol van tőlem.

Köszönöm segítségedet!!!

héjja60 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79547

Tehát,-----gondolkodni !!!!!

Előzmény: héjja60 (79546)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79546

Nem gondolkodtam, egyszerűen tudomásul vettem, hogy 105-öt mutat.

Tanulság: tanulni és godolkodni !!!

Előzmény: bujukcekmece (79544)
hal65 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79545

Szerintem, jól gondolod.

Előzmény: héjja60 (79543)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79544
És szerinted lehet ott 105 fok???

Egyszer a Juszt Laci TVügyvédje nagysikerű szánalmas műsorában, egy agyoniskolázott autószerelő bizonyította be ország-világ előtt, hogy az összes kereskedelemben kapható téli szélvédőmosó folyadék -4 fokon befagy! Egy fagyállómérővel mérték a -18 fokosra behűtött folyékony szélvédőmosókat! Figyeltetek?
Előzmény: héjja60 (79543)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79543

Nézegetve a diagrammot , arra a következtetésre jutottam, hogy az én főzőmnél valami nem

stimmel.

A hőfokmérő a pistoriusba van beépétve, a mérő a főzés vége felé többször felment 100Cfok

fölé, 105-ig is., míg a lejövő szesz foka még több volt 20 foknál.

E kettő így együtt nem lehetséges ugye ???

Tehát vagy a hőmérőm nem mutat jó értéket, vagy pedig a szesz fokolom.

Jól gondolom én ezt ,,,??????

Előzmény: vasbicikli (79495)
hal65 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79542

Éretlmeztéééél?

Ne dicsekedj!:)

Előzmény: szilvakukc (79540)
szilvakukc Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79541

Na, ezt a görbét kerestem. Osztán a pálinkatörvényen való csámcsogást nem átugrani legközelebb, hogy tudjál védekezni a tárgyaláson valamivel!:DDD

Előzmény: Miklós1 (79539)
szilvakukc Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79540

Ja, most újranézve, nem olvastam elég figyelmesen a hsz.-edet. Úgy értelmeztem, azt írod, hogy a gőzfázis alkoholtartalma annyi, mint a folyadéké.

Előzmény: vasbicikli (79536)
Miklós1 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79539

Két éve calva.dos tett fel egy ábrát a fórumra (38662 hsz.) ami  a "Gőz-folyadék egyensúlyi adatok változása alkohol-víz elegy lepárlásakor" címet viselte. Az adatok a Sólyom könyvből származtak és pontosan nem lehet összevetni a vasbicikli által (79496 hsz.) feltett görbékkel mert a tengelyek másképpen vannak felvéve és az alkohol-víz arány Sólyomnál tömeg%-ban a homedistillernél pedig térfogat%-ban vannak megadva. Mindkét görbepár ugyanazt a célt szolgálja: ha valakit érdekel, hogy milyen alkohol koncentrációk vannak a főzőjében, akkor egy jól elhelyezett hőmérővel megtudhatja. Senki nem állította, hogy ettől jobb lesz a pálinkája. Ha valakit nem érdekel, tegyen úgy ahogy én szoktam, amikor oldalakon keresztül a pálinkatörvény szövegén megy a csámcsogás, átugrom.

Itt a calva.dos féle ábra

 

Előzmény: szilvakukc (79530)
rézműves1 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79538

...pályinkás jó reggelt...

vf1 Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79537

Pálinkás jóreggelt! 

 

A tudás forrása

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/         Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Szárított fajélesztők hatása                   Hagyományos kisüsti eljárás.

 

Miklós1 összegzései a ph beállításról      Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről

 

Kationcserélő műgyanta használata

 

 

Előzmény: vf1 (79276)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79536

"mindig magasabb a gőz fázis alkoholkoncentrációja"

 

Az természetes, hiszen ezért csináljuk az egészet, és pont erről szól ez a szerencsétlen  fázisdiagram is.

Én viszont nem a koncentrációról beszélek, hanem a hőmérsékletről, ami a forrásban lévő folyadék, és a vele egyensúlyban lévő gőz esetében megegyezik. Szóval nem vétünk túl nagy hibát, ha a főző deflegmációtól még nem érintett pontján (magyarán a cefrétől nem túl messze), a gőzfázisban mért hőmérséklet alapján becsüljük a cefre alkoholtartalmát.

Előzmény: szilvakukc (79535)
szilvakukc Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79535

Ez akkor lenne igaz, ha folyamatosan azeotropos elegyről beszélnénk, azonban ezt mi nem tudjuk elérni, nálunk gyakorlatilag mindig magasabb a gőz fázis alkoholkoncentrációja.

Előzmény: vasbicikli (79534)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79534

Forrásban lévő cefre közelében a gőz hőmérséklete nem nagyon tud más lenni, mint az alatta rotyogó folyadéké...

Előzmény: szilvakukc (79530)
Belgaóriás Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79533

Köszönöm

Előzmény: zsuzska60 (79500)
szilvakukc Creative Commons License 2012.11.15 0 0 79532

Kedves Józsipapa! Pedig lassan el kell fogadnod, hogy itt a fórumon sokkal jobb pálinkák készülnek a Tiédnél, az enyémnél, stb. Nincs mese.

Na persze csak elméletben, diagrammokban, meg ilyesmikben. Hogy a valóságban??

Egyszer egy barátom mesélte, hogy az aluljáróban odament hozzá három kancigány, és cigit kért. "Én, cigit, nektek? Takarodjatok innen büdös, rohadt, köcsögök, az anyátokkal együtt!!"

Hú, mondtuk, Te aztán, nem vagy piti legény! Tényleg ezt mondtad nekik? 

"Francot! Csak gondoltam magamban":DDDD

Előzmény: csalitos (79529)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.14 0 0 79531

Ja, az más.

Akkor én kérek elnézést.

Előzmény: csalitos (79529)
szilvakukc Creative Commons License 2012.11.14 0 0 79530

Nem értem! Miből is gondolod, hogy a gőztér hőmérsékletéből ez a diagramm megmutatja a cefre alkoholtartalmát? A Malligand készülékban a hőmérő belelóg a mérendő folyadékba, tehát egyáltalán nem így működik. Az egyszerűen csak egy folyadék forráspontját mutatja, melyben minél több az alkohol, annál alacsonyabb, a higany annál kevésbé megy fel. Ennyi.

Előzmény: vasbicikli (79495)
csalitos Creative Commons License 2012.11.14 0 0 79529

   Nem akarok én megbeszélni semmit. Irtam egy hozzászólást egy olyan dologhoz, amit felesleges bonyolításnak tartok, mert itt nem tudományos értekezésről van szó, meg jó tályékozottság fitoktatásáról, hanem pálinkafőzésről (otthon). Gyakorlati segitséget adjál és ne a google-ból kiollózott cikkeket add közzé.

   Egyébként ilyen a stílusom. Részemről lezárva!

Előzmény: vasbicikli (79528)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.14 0 0 79528

Nem mindenáron, csak kicsit csodálkoztam a kirohanásodon. Gondoltam félrevonulhatnánk, egy kicsit differenciáltabban megbeszélni a dolgot.

Előzmény: csalitos (79527)
csalitos Creative Commons License 2012.11.14 0 0 79527

   Miért? Akarsz dühöngeni?

Előzmény: vasbicikli (79525)
porgolo Creative Commons License 2012.11.14 0 0 79526
Tippem 55 liter. Iden csinaltam eloszor birset, igy kivancsian varom a kihozatalt. Tobbiek biztosan megmondjak a frankot.
Előzmény: régimaszek (79522)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.14 0 0 79525

Józsipapa, kemény vagy, mint a kád széle.

Átmenjünk a dühöngőbe ?

Előzmény: csalitos (79523)
héjja60 Creative Commons License 2012.11.14 0 0 79524

Olvasom ,látom , nézem , ÉRTEM , nem értem, ------hat a barack ,-------holnap mindent előről !

KÖSZÖNÖM !!!!

Előzmény: Miklós1 (79521)
csalitos Creative Commons License 2012.11.14 0 0 79523

   Ez igen, ez tudományos, így kell ezt csinálni!

  ( Bocsánat, hogy újonc házifőzőként osztom itt az észt, de ezek pálinkától függetlenül is igaz kémiai törvényszerűségek, arról meg régóta van papírom, hogy elvileg értek hozzá ;-) )

   Mi a fészkes fenét jajong itt az a sok kezdő értetlenkedve. A pofájába kell vágni a diagrammot, nesze, igy kell ezt csinálni. Érted úgy e? Oda van írva a hőmérséklet. Jaaa, hogy nincs tapasztalatod? Az minek? Ott a diagram, hozzáértőtől. Feribá meg ne bele lifity-lafaty, neki van tudása. Nem elég az?

   Ui: Nékem nincs róla papírom, de a pálinkámról viszont....  nem érdekes.

Előzmény: vasbicikli (79495)
régimaszek Creative Commons License 2012.11.14 0 0 79522

Sziasztok! jó estét minden fórumozónak. egy dolgot szeretnék tőletek kérdezni 730l birs cefréből optimális esetben mennyi pálinka készülhet, a helyi berfőzdében fogom főzetni dec 15-e után. a fórum nagyon oké! ja még annyit a birs szét lett vagdalva baltával, majd katlanban előlett főzve,majd kellően fel lett hígítva meleg vízzel benne a hozam fokozó: 100l cefre,3kg hozamfokozó. további jó főzicskélést mindenkinek.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!