Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2008.01.26 0 0 5621
Inkább egy elnémetesedett szláv névre gyanakszom.
Előzmény: Blitker (5619)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.26 0 0 5620
Bocs, de Tiberius hamis barát. Tiburtius lesz az, vö. Tibur, ma Tivoli.
Előzmény: laudetur (5609)
Blitker Creative Commons License 2008.01.26 0 0 5619
Szerintem német az -er végzödés miatt.
azul Creative Commons License 2008.01.26 0 0 5618
Sziasztok!
A múltkor kérdeztem a Csámer név eredetéről, sehol egy ötlet?
Blitker Creative Commons License 2008.01.25 0 0 5617

"nyugodtan lehetne bort is."

 

Bocsánat az elirásért,szőlőt akartam.

Blitker Creative Commons License 2008.01.25 0 0 5616
Attol még hogy a ott inkább árpát meg komlot termeszenek nyugodtan lehetne bort is.Ott is a nedves kontineltális éghajlat érvényesül mint ahogy itt is.
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.01.25 0 0 5615
1. Az, hogy német és szláv fiataloknak a régi századokban közös kisbabájuk születtek, a helynevek szempontjából még nem sokat mond. Olyan helynévi összetételek, amelyeknek a két tagja más-más nyelvből való, persze vannak.
2. "nyilván valoan akkor a Legyes völgy is ott taláható" - tessék találni egy ilyet
3. "mivel az ottani éghajlat is bőven megfelel a szőlő termesztésnek"
3/a. - tudtommal éppenséggel nem
3/b. - ha legyes völgy, akkor mért kell hozzá még muskotályszőlő is?
Előzmény: Blitker (5614)
Blitker Creative Commons License 2008.01.25 0 0 5614
Elképzelhető ,sőt nagyon is.Mivel a Szudéta vidéken a szláv és a germán népek nagyon keveredtek.Tehát nyilván valoan akkor a Legyes völgy is ott taláható.mivel az ottani éghajlat is bőven megfelel a szőlő termesztésnek.
KarsaiBalazs Creative Commons License 2008.01.25 0 0 5613

Nézd meg az általad említett névlistát, van benne jócskán nem német eredetű név (Tsurka, Barbóczy, Nahotzki, Krecsmar, stb). Így ez még nem azt jelenti, hogy a név maga német eredetű, lehet elnémetesedett szlovák is a viselője!

 

A "muskat" tőről: szerintem nem lett volna belőle magyarban "š" ejtés mert mi úgy ejtjük az "s"-t! Továbbá az "-al" végződést se magyarázza meg...

 

Nem képzelhető el, hogy szláv eredetű helységnév elnémetesedett alakja?

-> muška + thal, tehát kb "legyes völgy". Bár olyannal még nem találkoztam, hogy két különböző eredetű szóból lesz a név... Ez azért több mint egy kifacsart forma (mint pl: Warsitz <- Vrsic).

 

Balázs

Előzmény: Blitker (5610)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.01.25 0 0 5612
A Bessenyei egy Besenyő nevű faluból való származásra utal, ha ez komoly kérdés volt. Egyebekben nem vagyok kompetens, lévén őseim mindkét ágon úzok.
Előzmény: FriendlyFire (5589)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.01.25 0 0 5611
Az önmagában igen, de fontos lenne még a szó kultúrhistóriája is. Ezért kérdeztem Rácz Jánosról, akinek asszem a Magyar Nyelvtudományi Társaság Kiadványaiban megjelent egy szőlőneves könyve, ami nekem nincsen meg.
Előzmény: Kis Ádám (5608)
Blitker Creative Commons License 2008.01.25 0 0 5610

Ezzen az oldalon megtaláltam  a Muskatalt,http://www.ungarndeutsche.de/Kerecsend.html

Tehát most már biztos hogy ez német eredetű hogyha Nagyapám is hevesben született és ott is fordul elő ez a név.De azért köszönöm mindenkienk a segitséget.

laudetur Creative Commons License 2008.01.25 0 0 5609
 Tibor, Tibi, Tiborka, Tibike, Tibcsi, Tibcsike, Tiborc, Tiborcka, Tiburzio,Tiberius
Kis Ádám Creative Commons License 2008.01.25 0 0 5608
Az sz-->s változás nem inkább olasz eredetre utal a magyarban?
Előzmény: Kvász Ivor (5607)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5607
Különben a Muskat nevet az interneten elérhető német források szerint szatócsok kapták, mivel ők árusítottak szerecsendiót (német Muskat) - ilyen nevek még a Pfeffer és Safran is.
Előzmény: Kis Ádám (5606)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5606

Szerintem a szláv eredet nem valószínű, a muskotály a szláv nyelvekben többnyire 'muskat'-alakúak, így feltételezhető, hogy francia eredetűek, mint maga a szőlőfajta (muscat).

 

A TESz szerint a magyar muskotály szó német eredetű (Muskateller), azonban éppen ekkorra joggal lehet olasz eredetű is (moscatello), melyet a TESz a német szó forrásaként emleget.  

 

A szláv nyelvek 'muskat'-alakú előfordulásai érdekes  megoszlást mutatnak:

- a környező nyelvekben (cseh, szlovák, horvát, szlovén) közepén s (­š) van

- kissé távolabb (lengyel, bosnyák) közepén sz (s) van,

- a cirill betűsökben pedig c (sz) van.

 

Ez arra vall, hogy a szláv nyevekbe nem az olasz úton, hanem a francián került a szó, de a magyar a környezőkre hatott.

 

Tehát szerintem olasz vagy német.

Előzmény: Blitker (5604)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5605
Miért tudjuk, ha a magyarban közszóként is létezik? Az jó kérdés, hogy a muskotály/muskatal neve milyen eredetű. Rácz János mit mond?
Előzmény: Blitker (5604)
Blitker Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5604
oks,tehát az tudjuk hogy a Muskatal idegen eredetű szó,vagy germán vagy szláv,vagy latin.CSak a kérdés az az hogy melyik?
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5603
még 1x, helyesen:
http://hu.metapedia.org/wiki/Kezdőlap
Előzmény: Kvász Ivor (5602)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5602
Két eset lehetséges:

* tanulni, tanulni, tanulni (és addig csöndben maradni) - erre a magadfajta esetében nem látok sok esélyt
* szócikkeket írni ide:
http://www.metapedia.hu/
és aztán azok újraolvasásából még nagyobb önbizalmat meríteni.

Bocsánat, hogy tőlem szokatlanul drasztikusan fogalmazok és talán ki is fogtok vágni, de az elmúlt egy-két napban már túl sok agresszív idiótával hozott össze a Net.

Előzmény: SZ-T (5588)
Aegopolis2 Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5601

Irgum-burgum, tessék borivásban is otthonosan mozogni! Nem hiszem, hogy a muscat ottonelről még senki nem hallott! :)))))))))))

 

A muskotály szó a francia muscat-ból származik. A szláv közvetítés persze nem zárható ki.

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Muskot%C3%A1ly

Blitker Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5600

Tehát nagyobb lehetősége van annak hogy a muskatal magyar-német eredetű mint szláv?Egyébként Azt vettem észre hogy a délszlávok az apostolokat Matea-nak hivják,tehát jelenthet akkor appostolt is  Matejkovics.

nannaa Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5599

Nem vettem bántásnak. Talán Rozsnyó környékéről származótól hallhattad. Az is keleti (legalábbis szerintük, meg a tájegységi elosztás szerint:-). És ők használnak ilyen - számunkra furcsa - szavakat.

Mi jócskán eltérő nyelvezetet használunk, mint ők:-))) Ráadásul, ha itt megkérdzed valakitől, hogy Rozsnyó környéke kelet-e, azonnal megkapod, hogy nem. Az már közép, és közelebb vannak a nyugati stilushoz, mint mihozzánk:-))) 

Előzmény: FriendlyFire (5598)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5598

Szlovákiai magyaroktól hallottam, azt nem tudom, hogy melyik részről. Szerintem keleti és tudtommal te is Kelet-Szlovákiában élsz.

De bocs! Nem bántásból írtam.

Előzmény: nannaa (5597)
nannaa Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5597

OFF

 

Nem. :-) De nem egészen értem, hogy miért kérdezed? A légyből csinált legyecském miatt?:-)))

Előzmény: FriendlyFire (5596)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5596

OFF

Nálatok a "mazsola" "szőlőcske"? :-)

ON

nannaa Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5595
Ezek szerint a nyugatiak használják "helyesebben":-))) No jó - ez nem ebbe a fórumba tartozik, csak kiváncsi voltam. Bocsika.
Előzmény: nannaa (5594)
nannaa Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5594
Mifelénk csak muska:-)
Előzmény: FriendlyFire (5593)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5593
Én "muslincá"-nak ismerem, de hallottam "muslicá"-nak is ejtve.
Előzmény: nannaa (5592)
nannaa Creative Commons License 2008.01.24 0 0 5592

A Muskatal névhez, csak megerősitésképpen annyit szeretnék hozzátenni, hogy Szlovákiában ismert a Muska vezetéknév, Muskatal viszont egyáltalán nincs.

 

(Amúgy a muska nem a rendes légy, hanem az a pici legyecske, ami mondjuk az erjedő gyümölcs, étel...körül szokott rajokban repdesni. Mifelénk ezt magyarul is muskának hivják. Nem is tudok rá más megnevezést, legfeljebb a muslincát. De ez a ritkább szó, és inkább Dél-Szlovákia nyugatibb részén használják. Ezt Magyarországon másként hivják??? A légy szlovákul mucha - talán mint "kicsi légy" ennek a kicsinyitése ez a muska.)

Előzmény: Kvász Ivor (5583)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!