Keresés

Részletes keresés

r0226 Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24044
Itt pborisz szerintem arra gondol, hogy a szigetelés hiánya miatt a folyamatosan működő 70fokos víz sem képes kifűteni a megfelelő hőmérsékleten a műhelyt és így valszeg nagyobb radiátor kellett volna.:-))
Előzmény: enginer (24040)
pborisz Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24043

Arra még mindig nem válaszoltál, hogy van-e PF-ed :)))

Egyébként azért fűtenek 70 fokos vízzel, mert még ezzel is alig bírják felnyomni 20 fokra a hőmérsékletet. Próbálták 60 fokkal is, de azzal akkor se érte el, ha egész nap ment a kazán. Persze ez egy szigeteletlen épület a régi időkből :D

Előzmény: enginer (24040)
maszek10 Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24042
Én ezt valamikor a vízszigetelés kapcsán csináltam. Leástam kb 1 m-t, fóliát raktam a lábazat mellé, majd vissza a föld, felül pedig 1,2 m-es járda körbe.
Előzmény: micimacho (23955)
NRZ Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24041
Köszönöm!

Mivel az ördög a részletekben lakozik, pár szóban mondanál valamit róla?
Előzmény: enginer (24039)
enginer Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24040
Nemtom.
Szerintem még nem voltam a melóhelyeden.
Vagy igen? :D

Szerinted az komfortos amikor néha nyomatják 70C-vel aztán hideg, vagy az állandó (mondjuk) 50C kissebb felületen?

"Miből gondolod, hogy ez a túlméretezés mindenhol megvan. "

Ez a "méretezés" úgy történik, hogy olyan ki-be kapcsolgatós termosztátos rendszerekhez méretezik.
Amikor állandóan megy, akkor sokkal kevesebb is elég.
Röviden ennyi.
Előzmény: pborisz (24034)
enginer Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24039
váltó, de sok különbség nincs közöttük müködésileg

Ez csak egy alap működési elv rajz!
Részletekbe nem mentem bele.
Előzmény: NRZ (24037)
enginer Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24038
Arra vagyok allergiás, hogy MZperYpsz mindíg az én kazánomat hozza fel, hogy csak azzal lehet.
Ez nem igaz.

Kondi kazánok már tényleg jók, de nem a kondi miatt!
de ezt is írtam már.
Előzmény: pborisz (24035)
NRZ Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24037
enginer !

Azon a rajzon , mait MZperYpsz-nek rajzoltál a 23691-ben, azon puffer van, vagy hidrováltó ?
Előzmény: enginer (24036)
enginer Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24036
Napi 24 órában?
Hogy birjátok?

Nálam napi 24 órában meleg a radiátorok teteje, de csak a teteje.
Ezt csinálja a termófej amikor állandóan kapja a meleget.
Nem kapcsolgat! szabályoz!
Hidegben nagyobb felülete melegszik, melegben kevesebb.
Szabályoz! nem kapcsolgat.
Előzmény: Dínó (24031)
pborisz Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24035
Ja tudom, hogy nincs kondi kazánod :))) Valamiért nagyon allergiás vagy erre a kazántémára:)))
Előzmény: enginer (24028)
pborisz Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24034

Ennyi hozzászólásodból már nem tudom kibogozni, de én azt hittem, hogy neked PF-ed is van. Bár kicsit furcsálltam, hogy miért engedsz a padlóba 50 fokos vizet.

Miből gondolod, hogy ez a túlméretezés mindenhol megvan. Te magad is látod, hogy csak itt mennyien szenvednek a rosszul méretezett rendszereikkel. Pl. a munkahelyemen radiátoros fűtés van (amint azt már Te is tudod). Ott ha 70 fokos vízzel fűtenek, akkor azt lehet mondani, hogy elfogadható a hőmérséklet. De ahogy a kazán kikapcsol pár perc múlva érezni a hideget a falak felől, pedig a víz még épphogy hűlt egy kicsit.

Előzmény: enginer (24028)
gyattila Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24033

"72nm-re simán elég a gyári szabványos."

 

De az mekkora, hány literes? Én még nem láttam ilyet, csak nagyüzemi méretekben, akkora meg nem férne be a fürdőszobámba.

Előzmény: enginer (24032)
enginer Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24032
Minnél butább a kazán annál nagyobb kell. :D
100-200 lakásra is elég egy jancsikályha nagyságú, ha olyanok a kazán(ok).

72nm-re simán elég a gyári szabványos.
Előzmény: gyattila (24030)
Dínó Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24031
"Nagyon nincs kondi kazánom és 50-60C előremenőm van és így is a radiátorok felső 5-10cm-re meleg csak.
Enynit arról, hogy nagyobb radiátorok kellenek!"

Ez furcsa. A mostani lakásomban egy sima kis Ferroli kazán van, illetve Dunaferr DK radiátorok. Jelenleg 70 fokra van tekerve a kazán és a radiátorok teljes felülete meleg.
Előzmény: enginer (24028)
gyattila Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24030

Én már értem.....

Szóval mekkora puffer kellene egy radiátoros fűtéshez? 72 nm társasházi lakás, most meg nem mondom mekkora az össz radiátor teljesírtmény, de kb. 6,5-7 méternyi termoteknik radiátorom van összesen, meg egy kb.1,2 kW-os törölköző szárító.

Előzmény: enginer (24028)
Dínó Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24029
Két további kérdés:
- nem tudtok véletlenül olcsó, 60-80liter körüli rétegtöltésű indirekt HMV tárolót? :)
- Az Immergas árlistájában láttam egy 3.011668 cikkszámú Zóna Vezérlő Dobozt, ami kisértetiesen hasonlít a DIM zónaegységeikben levő vezérlésre. Sajnos nem találtam semmit részletes infót róla. Találkozott már valaki vele közelebbről?
Ha ugyanaz lenne, akkor lehetne olcsóbb, illetve kicsit módosított időjárásszabályzós, hidraulikus váltós zónavezérelőt csinálni két körhöz.

Bár végülis az Immergas DIM ABT nem olyan vészes (br160e - hidraulikus váltóval, motoros szeleppel, 3 szivattyúval, vezérléssel), csak ha jól láttam, akkor nem adja meg a váltó utáni előremenő hőmérsékletét a kazánnak, tehát kicsit játszogatni kell ezzel is.
Meg nekem már van egy vadiúj háromjáratúm meg egy Grundfos szivattyúm, ami feleslegessé válik, ha ezt a kiépítést választom :( .
enginer Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24028
Vonatkoztassunk már el az én kazánomtól!

"A puffertárolós megoldás csak radiátoros fűtésnél fölösleges."
Hülyeség.
Azt hiszem, hogy nem érted a puffer lényegét.
Mikor is kell a puffer?
Ha a fűtés nem állandó (napkollektor?) vagy nem szabályozható, nem állandó (vegyeskazán?), vagy nem megfelelően szabályozható (40% moduláció?).

Nagyon nincs kondi kazánom és 50-60C előremenőm van és így is a radiátorok felső 5-10cm-re meleg csak.
Enynit arról, hogy nagyobb radiátorok kellenek!
A szabványosan "méretezett" radiátorok is minimum 5-6X nagyobbak, mint amire szükség van.
Csak nem mind1, hogy csak néha működnek teljes üzemben, vagy állandóan a felületük 5-10%-át használva.
Előzmény: pborisz (24023)
Dínó Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24027
"Beállitod, hogy a váltóban (puffer?) 50C viz legyen állandóan"

Amatőr vagyok, nem értem miért jó ez: ha valamelyik körön fűtési igény jelentkezik, akkor a váltóban levő 1-2 liter víz ehhez kevés lesz, a kazánnak mindenképpen be kell kapcsolnia. Ha meg bekapcsol, akkor mindegy, hogy 1-2 literrel többet vagy kevesebbet kell felmelegítenie (fogyasztásban is az, mivel nálad is a kazán melegíti fel a váltóban levő vizet). Mit értek félre?

Én a saját rendszeremet most úgy képzelem el, hogy:
- kondenzációs kazán, előremenője időjárásfüggő szabályzással,
- hidraulikus váltó, utána két kör (egy radiátoros, egy pf), mindkettő saját keringetőszivattyúval,
- a padlófűtéskör hőmérséklete időjárásfüggő szabályzású,
- a radiátoros körnél minden radiátoron termófej, kivéve a leghidegebb szobát, ott a termosztát (valami okosabb Honeywell)

ami a problémám:
- a padlófűtés időjárásfüggő szabályzása. A gyári szettek (pld Imergas ABT, Saunier Duval SD201), elég drágák, de a kazánnal való együttműködés miatt valószínűleg nem tudom megkerülni őket. Viszont ha jól olvastam, akkor ezek nem tudják állandóan keringetni a pf-kört, a kazán szivattyújával együtt lekapcsolnak. Persze tehetnék a padlófűtéskörre is egy olyan termoszáttot, ami szondával a padló hőmérsékletét (is) nézi, így nem hagynám, hogy kihűljön a padló. Ez marhaság? Persze ekkor jól jönne egy kis teljesítményre leszabályozható kazán.

Apropó kazán, két készülék között vacillálok:
- Immegas Victrix kwx ( ez 25%-ig, 4,7kW.ig leszabályozza magát)
- SD Isotwin Condens F (ez csak 6,8kW-ig szabályozza le magát, viszont ódákat zengenek a beépített rozsdamentes HMV tartályáról, illetve az Isodyn rendszerének köszönhető HMV teljesítményéről).

Szerintetek melyik tulajdonság ér többet? Elvileg a fűtésem 5.4kW padlófűtésből (6 kör), 3.2kW radiátorból és kb. 1kw törölköző szárítóból áll, ez később bővülhet még 3.3kW radiátorral (felső szint). Mivel elég sok a padlófűtés, ezért hajlok a minél kisebbre leszabályozható kazán felé...
Előzmény: enginer (23998)
pborisz Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24025

Jogos a 2 pont :)) Akkor mondjuk szerelheted 2 m magasra. Ott biztos nem bántja a hátát :D

Előzmény: NeomatiK (24021)
enginer Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24024
Alap esetben a kád oldalán van (felénk) a töltő, nem a végében.
És igy nem tudja az "alany" hátát nyomni szerintem.
Ha meg a kádban keresztben akarod (elképzelni sem tudom hogyan), akkor meg a csap mellé gyömöszölöd az 170-es kádban.

:D
Előzmény: NeomatiK (24021)
pborisz Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24023

A puffertárolós megoldás csak radiátoros fűtésnél fölösleges. Ezt akkor érdemes alkalmazni, ha alacsonyabb hőmérsékletű vízzel akarsz fűteni és nincs kondikazánod (vagy olyan ami enginernek van :)). Ehhez viszont nálad lényegesen nagyobb felületű radiátorok kellenének.

Én falfűtéshez terveztem ilyet: 200 l tartály, minden helyiségben (kivéve a fürdőszobát) termosztát amik termomotorokat vezérelnek. A fürdő köre mindig menne. De lehetne bonyolítani egy vezérlőegységgel is, ami a szivattyút is kapcsolná 0 hőigény esetén.

Előzmény: gyattila (24014)
NeomatiK Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24022
Azt hiszem, ez lesz a jó megoldás! Ráadásul nem kell a csap/zuhany váltóval sem szenvedni.
Előzmény: r0226 (24018)
NeomatiK Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24021
Mert pl ha ketten vannak a kádban az egyik alanynak nyomná a hátát, miközben inkább a sima kádnak szeretne dőlni :)
Előzmény: pborisz (24017)
enginer Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24020
Soxor írtam már, de Te (ezekszerint) lemaradtál róla.
Menet közben a termoszelepek soha sem zárnak le teljesen!
Le lehet zárni, de az nem üzemi. (mert ebbe is belekötöttek már itt az érthetetlenek)
Nem úgy kell elképzelni a működésüket, mint egy digitális termosztátnak.
Ezek nem kapcsolgatnak, hanem szabályoznak.
Nagy különbség! (Sokaknak nehéz ezt felfogni/értelmezni.)
És amikor van 5-6-8 radiátor termoszelepekkel?
Mindig van keringés a rendszerben.
Még mielött MZperYpsz belekötne, közlöm, hogy nem a nyári kánikuláról beszélek, hanem a téli fűtési szezonról.
Aztán ugye ott vannak már az alphaszivattyúk, meg a túláramszelepek. :Dl

Azt már nem is merem megemlíteni, hogy én még úgy tanultam, hogy a szivattyú toló ágában a folytás nem okoz gondot.
Arra kell figyelni, hogy kenés szerinti áramlás meglegyen.

Nekem (is) évek óta megy igy a szivattyúm és köszöni szépen, jól megvan.
Előzmény: gyattila (24014)
NeomatiK Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24019
De ha te már bent lubickolnál a kádban és ki kell hajolnod érte? Meg ha belerúgsz amikor kiszállsz és pofára esel? Nem jó a vödör, hidd el! :)
Előzmény: enginer (24015)
r0226 Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24018
De van olyan karos konyhai csap ami zuhanyfejes és kihúzható.:-)))
Előzmény: NeomatiK (24016)
pborisz Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24017

Ha a kád végében van, akkor miért van útban és miért balesetveszélyes?

Meg is csúszhatsz a kádban. Az nem balesetveszélyes? :))

Előzmény: NeomatiK (24004)
NeomatiK Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24016

Ez klassz! Annyira nem drága szerintem, középkategóriás ára van.

Viszont a képből ítélve ez alatt valószínűleg nem lehet kezet mosni.

 

Akkor marad valami öszvér megoldás, pl konyhai kifordítható karos csap. De annak meg nincs zuhany része. Akkor kell egy külon zuhany is. Ilyenekre nme gondolnak a gyártók? Bénák!

 

Előzmény: IXY (24012)
enginer Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24015
gyakorlatilag nem lóg be a kád fölé. Marhára nincs útban és balesetveszélyesnek sem tartom.

Nem ez volt a kritérium? :D
Előzmény: NeomatiK (24011)
gyattila Creative Commons License 2008.01.04 0 0 24014
 

Enginer Kartács!

Sajnos nem olvastam régebben a fórumot, így nem voltam képben, hogy miről folyik a vita itt veled kapcsolatban. Most már megértettem. Nekem tetszik ez a megoldás, amit te használsz. Nekem csak radiátoros fűtésem van, és asszem komfortosság szempontjából biztosan jobb lenne, mint a mostani helyiségtermosztát vezérlésű. Gondolom, hogy az ilyen puffertartályos cuccban minden radiátoron termoszelep van, és azzal állíthatom be a helyiség és a bent tartózkodók igényeinek megfelelő hőmérsékletet. Kérdés, hogy mi van akkor, ha minden termoszelep lezár. Mert bizonyára előfordulhat ilyen eset is. Akkor mi történik? Van valamilyen nyomáskapcsoló ami esetleg lekapcsolja a szivattyút, vagy van esetleg egy megkerülő ág ilyen esetre, vagy nem kell vele foglalkozni, előbb-utóbb úgyis nyit valamelyik termoszelep. Másik kérdés, mekkora puffertartályban kell gondolkodni egy tisztán radiátoros rendszernél, meg egy olyan nem kondenzációs turbós 24kW-os kazánnál amely papíron kb. 10 kW-ig tud lemodulálni? Jut eszembe ujabb kérdés: neked milyen kazánod van kondenzációs? Egyelőre ennyi. Köszi.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!