Keresés

Részletes keresés

Veszpremi Creative Commons License 2019.03.08 0 0 4548

A jövő kedd és szerda reggel ígérkezik hidegnek, egyes modellek 2 méteren is mutatnak fagyot, különösen az Alföldön, legkevésbé nyugaton. Talán evvel ellövi a tél a maradék puskaporát (de a szélsőségesség miatt ez csak talán). Az elmúlt napok melegjének jó időre búcsút inthetünk (bár a vasárnap még valami hasonló lehet főleg délen), változékony, változatos idők jönnek, csapadékot főleg az ország nyugati fele fog kapni a köv. 10 napban.

Előzmény: Veszpremi (4525)
gaboor75 Creative Commons License 2019.03.07 0 0 4547

Nem gond, ugyis csak hétvégén kellene.

Előzmény: Hepci (4546)
Hepci Creative Commons License 2019.03.06 0 0 4546

Hát, elnézést, még egy napot várnod kell rá. Délután munka helyett aludtam egyet...

Előzmény: gaboor75 (4541)
Hepci Creative Commons License 2019.03.06 0 0 4545

A Kukernek nincs forgónyeles ollója.

Az ARS, Bahco, Felco és Löwe gyárt profi minőségű forgónyeles ollót.

Előzmény: Kapa bácsi (4540)
kazi30 Creative Commons License 2019.03.06 0 0 4544

Köszi neked is, megpróbálok valamit kihozni belőle.

Előzmény: laca5 (4542)
kazi30 Creative Commons License 2019.03.06 0 0 4543

Okés, köszi! :) 

Előzmény: lombi1978 (4539)
laca5 Creative Commons License 2019.03.06 0 0 4542

Szia! Az ilyen erős Y elágazások nem jók a vázágon. Mindkettő lemarad majd a többihez képest. Ki kell jelölni valamelyiket a főnöknek, a jobb állásút, a másikat visszavágni szignifikánsan, mondjuk harmadára. Ő majd nevel neked termő vesszőket. 

Előzmény: kazi30 (4536)
gaboor75 Creative Commons License 2019.03.06 0 0 4541

Nem mertem megrendelni a forgónyelest, mert nincs alkalmam kipróbálni. Tegnap rendeltem tőled egy VS-9Z-t, holnapra várom. A hétvégén szeretnék már dolgozni vele :-)

Előzmény: Hepci (4537)
Kapa bácsi Creative Commons License 2019.03.06 0 0 4540

A Felco-t,és a Bahco-t használjuk,évtizedek óta,és nem törtek el,különben meg szerintem a használó az olló kialakításától független napközben néha nézze át,egyik barátom régóta használja az ARS középső forgónyeles óllóját nem volt vele gondja még,kérdezném a Kuker nem gyárt forgónyeles ollót?

Előzmény: Hepci (4537)
lombi1978 Creative Commons License 2019.03.06 0 0 4539

igen ugy jó lessz:) csak hagyj amikor metszel és vannak rajta kisebb hajtások csonkba hagyd nekopaszodjon fel a vázág.

Előzmény: kazi30 (4536)
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.06 0 0 4538

Azert nezz meg egy kuker 67 (ez a tipus, ha jol sejtem) ollot, en azt vettem, nagyon jo.

Előzmény: gaboor75 (4535)
Hepci Creative Commons License 2019.03.05 0 0 4537

Forgónyelest csak akkor válassz, ha van alkalmad hosszabban kipróbálni vásárlás előtt. A vevők egy része nem tud vele megbarátkozni. Azt látom, hogy szőlőben szeretik őket jobban - ha vastagabb/keményebb (gyümölcs)fát kell vágni vele, akkor a lötyögése zavaró lehet.

Az ARS-nek ráadásul a forgónyeles ollói nem tökéletesek, a pengét felfogó csavarok túl rövidek, és ha kilazulnak, eltörhet a nyéltengelyt (belső acélmag) burkoló műanyag.

Előzmény: gaboor75 (4531)
kazi30 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 4536

A felső 4 nagyjából szimmetrikusan áll, csak egyik másikon lett elágazás. akkor az alsó kettőt levágom ill. van még egy vékony a jobb oldalon azt is.  A 4 vázágon maradhat nagyobb elágazás?

Előzmény: lombi1978 (4534)
gaboor75 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 4535

Köszönöm. Meg is rendeltem, de nem mertem a forgónyelest, inkább maradok a simánál.

Előzmény: alfi13 (4533)
lombi1978 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 4534

A képen felső vázág ha jó látom elágazik mögötte ,de a képen nem látszik jól, az alsókat levenném már mint ami a földtöl jössz felfelé és a legalsó két vázágat nagyon lehajlik, ami viszont felette van 4 vázágat hagynák belőle.

Előzmény: kazi30 (4530)
alfi13 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 4533

Az ARS olló kitűnő választás nagyon jó a pengéje és éltartó.  Nékem rossz tapasztalatom van a forgónyeles ollóval igaz nem az ARS ollóm volt de vastag ágakat egyáltalán nem tudtam vele vágni de lehet hogy túl korán föladtam a megszokási időszakot. Nékem ARS CB-9-es ollóm van, nagyon könnyű a súlya mivel műanyag a nyele, kézreálló könnyű vele dolgozni.

Előzmény: gaboor75 (4531)
Kapa bácsi Creative Commons License 2019.03.05 0 0 4532

Az ARS ollók nagyon jó szerszámok!Profi eszközök.A forgónyeles olló jó találmány, a"sima"ollónál a kezed csúszik a markolaton,a forgónyélnél a forgónyéllel fordul,tehát nem csúszik,ha megszokod vastagabb ágakat,vesszőket tudsz elvágni,mint a simával.Itt a fórumon van Hepci ő árulja az ARS-t azaz ő az importőr.Egy ilyen jó olló ha a profi kivitelt választod évtizedekre a társad marad,mert van pót alkatrész.Feltétlenül a kézméretednek megfelelőt válassz.

Előzmény: gaboor75 (4531)
gaboor75 Creative Commons License 2019.03.05 0 1 4531

Az ARS metszőollókról kinek van tapasztalata, melyik típust ajánlanátok? Esetleg a forgó nyelesről mi a véleményetek, mi az előnye és mi a hátránya (ha van)?

kazi30 Creative Commons License 2019.03.04 0 0 4530

"és a tetjén a vázág felett elcsipném"

 

Ezt nem értem, mit csípjek el, hol? :)

Előzmény: lombi1978 (4528)
kazi30 Creative Commons License 2019.03.04 0 0 4529

Hát biztos árnyékolnak valamennyit. A botokat vágjam le inkább?  Ami volt rajta, az befelé állt vagy lefelé. Azért is kérdeztem, hogy levágjam-e mert alacsonyan is vannak, meg nem is akarom túlterhelni a fát.

 

Előzmény: simon53 (4527)
lombi1978 Creative Commons License 2019.03.04 0 0 4528

Én a két alsót ki venném, és a tetjén a vázág felett elcsipném., alsók nagyon fel vannak kopaszodva.

Előzmény: kazi30 (4526)
simon53 Creative Commons License 2019.03.04 0 0 4527

Ha nem árnyékolnak a felette levők én meghagynám. A bal alsón nem voltak vékonyabb termővesszők? Nem ezeket a botokat kellett volna meghagyni.

Előzmény: kazi30 (4526)
kazi30 Creative Commons License 2019.03.03 0 1 4526

Sziasztok!

 

Most így néz ki az  egyik őszibarack:

Az alsó vastagokat levágjam szerintetek vagy most már maradjon így? 

Veszpremi Creative Commons License 2019.03.03 0 0 4525

OK, én nem a gyümölcsfák szempontjából mondtam, hanem arra, hogy itt nálunk elég volt a söprű párszor elcsapni a havat, a hólapátok elő sem kerültek, ill. az egész télre vonatkoztatott Tmin -7.8 °C sem túl alacsony. Tavaly sajnos benézett egy -16 °C, ami a fügét épp levitte. Az extrém melegek szerencsére idén elmaradtak, és mivel a februárban szokatlanul kevés felhő volt, a nagy kisugárzás az éjszakai fagyokat szinte végig hozta.

Hogy milyen nehéz előre látni: amit tegnap ill. mára a modellek ide Tmax ügyben mutatnak, az nulla nap távlatában is 3-4 fok eltérést mutat, magyarán a pillanatnyi időjárást is hibásan jelzik! Arról nem is szólva, hogy a tegnapi egész napos csöpörgőt sem úgy látták. Ránéztem most a 10 nap távlatára, már ma mást mutat, mint az este. Csütörtökön 20 fok fölé is nézhettek ti ott délen, no meg az sem közömbös a gyümölcsfák szempontjából, hogy egy árnyékban mért 12 fok egy napsütéses időben a napon (azaz a fákon) simán lehet 20 fok is sőt! Míg felhős/szeles időben nem. A mai itteni 15 fok is izzaszt a kertben a napon.

Csak a tapasztalat többekből azt hozza ki, hogy még lehet egy téli epizód, de hogy mikor, az kérdéses egyelőre, nem létni. Vagy épp idén elmarad (?).

Előzmény: Mozo66 (4524)
Mozo66 Creative Commons License 2019.03.03 0 0 4524

Azért az eddigi téllel én meg vagyok elégedve hiszen alig pár napja hogy éjjelente plusz fokok vannak ...ez a gyümölcsfák szempontjából jó !!!

 

 Hát igen .... az elmúlt évek tapasztalata alapján minden előfordulhat és mindennek az ellenkezője is .  Azért jó lenne egy izgalomtól mentes tavasz ... persze tavaly is ezt mondtuk , akkor nem jött be ...talán idén .

Előzmény: Veszpremi (4522)
alfi13 Creative Commons License 2019.03.03 0 0 4523

A termő kajszikat a gyümölcsszüret után metszem de van két egyéves csemetém azokat most tavasszal fogom metszeni mikor beindul a nedvkeringés. A rügypatasás után metszheted, én mindig használok fagélt a kajszi metszésénél.

Előzmény: gyula.uw (4521)
Veszpremi Creative Commons License 2019.03.02 0 0 4522

Itt van egy elég jó szakmai fórum, őket szoktam olvasgatni és leszűrni valamit, érdemes időnként ránézni, mikor friss dolgokat írnak be:

https://www.metnet.hu/forum?topic=hosszutavu

Egyébként hosszú távra s közép távra is borzasztó nehéz (mondhatni nem is lehet megbízható) előrejelzést találni/adni, mivel manapság még a rövidtávúak is sokszor nagyon megbízhatatlanok, na nem akkor, mikor hetekig nyáron itt a kánikula, hanem főként a változékony időkben, azaz azt megmondani, hogy egy meglévő stabil időjárás mikor fog megváltozni. Szokták mondani, hogy manapság 5-7 napra (esetleg 10-re) lehet viszonylag jól látni, aki annál többre "jósol", annak a bizonytalansága már akkora, hogy nem érdemes figyelembe venni, t.i. az előrejelzés bizonytalansága az idővel gyorsan nő (hacsak valakit nem Dávid Mihálynak hívnak, no comment :) ).

 

Konkrétan: Most nem látni egyhetes távon sem a tél visszatértét, azaz viszonylag enyhe, de változó hőmérsékletű idők jönnek, lesznek 15-20 fokos napok, míg lesznek inkább a 10-hez közeliek is. Sok eső nem látható, de kisebb esők lesznek, nyilván a területi eloszlás nehezen megmondható, de a köv. 10 napban kb. 5-15 mm várható, inkább a kevesebb a valószínű most, valamivel a több DNy-on. Szeles időszakok mint eddig is idén, lesznek bőven. Nem szabad hosszabb távra jósolni, de mégis mi látszik érzésre? Gyanús, hogy a Sándor-József-Benedek idén is lazsálásra veszik a dolgukat és mintha a környékükön esély lenne egy hidegebb periódusra. De nagy a bizonytalanság. Mivel szerintem ez sem volt egy komoly tél, van egy olyan érzésem, hogy ugyan be-berobban a 15-20 fok egy-egy időszakra, de tartós meleg nem fog berobbanni, hanem inkább fokozatosan melegedő lehet a március utolsó dekádja. Manapság azt megmondani, hogy pl. idén lesznek-e majd a gyümölcsösöket veszélyeztető fagyok, épp azért nem lehet, mert sosem volt olyan szélsőséges az időjárás, mint korunkban, azaz bármi lehet és az ellenkezője is rövid időn belül (pozitív és negatív irányú események egyaránt pár nap alatt), azaz egy biztos: a bizonytalanság :)

 

Azért holnap metszegetek, néztem a videóidat, nagyon jók, köszönet értük, sokan tanulnak belőlük. Nekem az tetszik, mikor megmondod a miértet is, mit miért hogyan kell csinálni, mert megértés nélkül metszeni is nehéz, a logika a legfontosabb benne.

Előzmény: Mozo66 (4518)
gyula.uw Creative Commons License 2019.03.02 0 0 4521

Üdv alfi13.

A kajsziról azt halotam hogy gyümölcs szedés után érdemes metszeni,hogy elkerüljük a betegségeket mint pl a gutaütést.

Viszont most ahogyan lemosoztam akkor láttam hogy van egy pár ág ami tavaly össze értek és kidörzsölték egymást, na és ezt szeretném most lemetszeni vissza vágni,csak félek hogy a fa össze szed valami mézgásodó betegséget.

Tudom hogy tiszta fertötlenitet szerszámmal lehet hozzá fogni és egyböl fagéllel kezelni a metszet felületet .

Te a kajszikat rügypattanás után vagy szirom hulláskor szoktad metszetni ?

Előzmény: alfi13 (4514)
Coldarra Creative Commons License 2019.03.02 0 0 4520
Előzmény: Mozo66 (4518)
Veszpremi Creative Commons License 2019.03.02 0 0 4519

Szia. Majd körülnézek kicsit, oszt írom, ha tényleg látni valamit. Nem mindig egyszerű, sőt! :)

Előzmény: Mozo66 (4518)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!