Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2017.10.30 0 0 2515

A nemzeti parkok területén gazdálkodnak mások, erre lehetne mondani, hogy ne ott tegyék, ez nem oda való. Hogy mi is a nemzeti parkok dolgozóinak értelmes és érdemi munkája azt nem tudom.

Előzmény: garass (2511)
garass Creative Commons License 2017.10.30 0 0 2514

Ez érdekes fordulat lehet.

Előzmény: topoly (2512)
garass Creative Commons License 2017.10.30 0 6 2513

Valóban a NP feladata főleg a természetvédelem, de ebbe a hogyan is bele tartozik. Az átgondolt, célravezető megoldások kiválasztása, kialakítása. A legegyszerűbb a legkisebb ellenállás irányába lépni. Az anyagiak egy nagy vonzerő, ez  sajnos nem csak itt jelentkezik. Számos példám lenne erre, amikor oda nem illő objektumok beruházására kerül sor, a természet szent berkeiben, mert ugye, a pályázat!

Előzmény: Lacerta (2510)
topoly Creative Commons License 2017.10.30 -8 2 2512

Írtam a Moderációnak (mégiscsak ez a szógálati út), és az ő javaslatukra a fórumot működtetőknek: http://indapass.hu/kapcsolat

Akinek van kedve, szintén tegye meg.

Előzmény: Nemo (2504)
garass Creative Commons License 2017.10.30 0 9 2511

Ez egy hibás megállapítás. Az NP sehol sem gazdálkodik sem a fával, sem a vaddal. Az ő főfeladata a természetvédelem, ami az erdő- és vadgazdálkodókra is kihat. Illetve a terület használókra is, így az ottani települések, magánföldek, valamint az erdőjáró társadalomra is.

Előzmény: Törölt nick (2507)
Lacerta Creative Commons License 2017.10.30 -2 0 2510

A kérdés az volt, hogy miért s*ggfej a NP?

Ezért. Mert most ez van. Se lehetősége, se forrása nincs arra, hogy jó arc legyen.

Ezer példa van arra a környező országokban is, hogy hogyan lehetne jól csinálni, de itt, nálunk, szokás szerint az állam a saját meg nem oldásához ragaszkodik.

 

Ami a barlangokat illeti kapják be a hátamat , a törvény azt mondja, hogy védeni kell a barlangokat, de azt nem, hogy hogyan?

Meg lehetne védeni beton nélkül is, de arra nem lehet pénzt gründolni. A betonozásra meg igen. Te, ha gazdálkodó szerv lennél, melyiket választanád...?

 

Előzmény: Törölt nick (2509)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.30 0 0 2509

Csak nem feltétlenül lenne itt területi ütközés. Ültessenek fát máshová, égetésre való fajtákat, ha jövedelmezőbb  a napelemnél. Az ipari méretben etetett és keltetett vadállatok lődözése is mehetne zártkertbe. Aztán az kérdéses, hogy mit is csinál a BNPI érdemben. Most pl. rengeteg uniós pénzből lebetonoztatja barlangok bejáratát. De a turistautak járhatósága még mindig problémás.

Előzmény: Lacerta (2508)
Lacerta Creative Commons License 2017.10.30 0 0 2508

Az a helyzet, hogy egyik oldalról ott a NP, ami a magyar állam egy környezetvédelmi szerve, másik oldalról meg ott az erdészet, ami a magyar állam gazdasági vállalkozása.

Ja, és ne feledkezzünk meg a vadásztársaságoktól, amik szintén nem kevés pénzt hoznak.

És ezek ugyanazon a területen működnek, azonos természeti erő forrásokat használva.

Teljesen logikus, hogy a NP azokat b*szogatja, akik a legkevesebb érdekérvényesítő képességgel rendelkeznek. Mivel érdemi munkát nem tud végezni, valamit viszont tennie kell, hogy a saját létét igazolni tudja.

 

Előzmény: Törölt nick (2507)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.30 0 0 2507

A konfliktus egy egyszerű feloldása lenne, ha azt mondanánk, hogy nem nemzeti parkba való a fatermelés és a vadászatnak nevezett valami. Tessék ezekre az ipari tevékenységekre máshol vállalkozni.

Előzmény: Lacerta (2506)
Lacerta Creative Commons License 2017.10.30 0 0 2506

Valahol azt írták nem olyan rég, nagyon eufemisztikusan, hogy a magyar természetvédelem tiltás alapon működik.

Valahol itt lehet az eb elhantolva.

Előzmény: Törölt nick (2496)
Woodyka Creative Commons License 2017.10.30 -10 1 2505

Másik topikban van egy rajongóm, néha már aggódom nem érte-e baj, amikor 4-5 napig nem kapok 7 minusz egyszerre. De lehet csak nem engedték be a nyári szünetben a gépterembe :D

Előzmény: Nemo (2504)
Nemo Creative Commons License 2017.10.30 -10 0 2504

Rá se ránts a mínuszolgatásra. A névtelenségből, sötétből lövöldözés lehetősége mindenféle lökött reakciókra csábít olyanokat, akik egyéb módon nem tudnak fogást találni azon, amit így (tehát önkényesen, ok nélkül, nem a hozzászólást, hanem a beíróját támadva) lemínuszolnak. Ezt már mások is észrevették:

http://forum.index.hu/Search/showArticleResult?o=2&aq_text=m%EDnuszolgat%E1s&aq_cre=0&user_id=&topic_id=&forum_id=0&aq_ext=1

 

Előzmény: topoly (2494)
garass Creative Commons License 2017.10.29 0 9 2503

Ezt a BNP témát külön veszem, mert nem könnyű téma. Ráadásul kapcsolatom is van velük. De ugyanígy közvetlen kapcsolatom van az Aggteleki NP és a Duna-Ipoly NP munkatársaival is. Azt elmondhatom, hogy a többivel összehasonlítva, ők a legszigorúbbak jogszabályi kérdésekben. Számos példát tudnék felsorolni, a rendezvény engedélyeztetések,ellenőrzések, büntetések terén, a nemrég hivatkozott ragadozómadár védelmi témán át a természetvédelmi őrszolgálat elvárásai, korlátok, tiltásokig.   

Részben ezek, ami nem csak a turizmus terén érződik, hanem a lakossági tevékenységre is kihat. Nyilván sokaknak van-volt saját, akár személyes indoka, esetleg konfliktusa is. Így általános a vélemény. Ráadásul a Kelet-Bükkben eleve konfliktus keltő, hogy a központ nem itt, hanem Egerben van.

Az tény, hogy a tavaszi hókár sem tett jót ennek a hírnévnek és most még feszültebb a helyzet. A kidőlt fákat csak az utakról lehet kitakarítani, de kihordani nem lehet, csak rakatolni. A képeitek is ezt mutatják. Ez amúgy az erdőgazdálkodási munkaterv része, mert ugye ismert, hogy az intenzív fakitermelés időszaka a téli időszak. Most ezt alkalmazzák a rendkívüli helyzet alkalmával is.

Mi is kértünk néhány farudat turistautakhoz a nem jelezhető helyekre jelző oszlop felállítására /a rossz helyen lévő betonoszlopok helyett/, de erre sem kaptunk lehetőséget. Legalábbis egyenlőre.  

Előzmény: Törölt nick (2492)
garass Creative Commons License 2017.10.29 0 9 2502

Köszönöm a híradást, így nem tudom ki lehetett az illető, mert sokan vannak, akiket a Bükk, /vagy más hegység/ éltet. Legyen így még sokáig!

De azt írod, hogy kannáit merítette. Több ismerősöm is van, akik nem csapvizet isznak, - pedig mifelénk az is messze az országos átlag feletti minőségű - hanem rendszeresen járnak kannákkal egy-egy favorizált forráshoz. A legismertebb a Bársonyos -forrás, Lillafüred fölött, a Szinva-forrás alatt, ahol szinte mindig áll kocsi, kannákkal, palackokkal. De a Mária-forrás az más. Talán nem sokan tudják, de ez a Bükk egyik legjobb minőségű karsztvizét adja. Én még a közelben lévő hajdani erdészlak tulajdonosától Kelemen-bácsitól tudom, hogy annak idején amikor II. János Pál pápa nálunk vendégeskedett, számára a Mária-forrás vizét palackozták. Talán nem véletlenül.

Előzmény: Törölt nick (2492)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.29 -12 0 2501

Ez így ebben a formában valóban nem túl szép.

Ugyanakkor ez sem az:

 

Nyilvánvalóan meg kell találni a megfelelő megoldást erre is, egyik véglet sem jó, senkinek. 

Előzmény: Törölt nick (2500)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.29 0 1 2500

Kirándulóként aktuálisan így néz ki ez, annyira nem vonzó egy nemzeti park közepén.

De az állam keze is benne van a tüzifahiányban, illetve a nemzeti park természetvédelmi indoklását is meg kellene hallgatni.

Előzmény: Törölt nick (2499)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.29 -12 0 2499

Igen, az az egyik, kidőlt az éves kitermelhető keret másfélszerese és egy gallyat nem lehet kivinni. Azért ez is nonszensz józan ésszel is.

De nyilvánvalóan a falusiak gondja nem feltétlenül azonos az erdészével, vagy éppen egy vendéglátóssal.

Ezért is kérdeztem garasstól, hogy mit tud a témáról, hátha ő átfogóbban látja.

 

Például ha jól hallottam a bánkúti turistaház is be fog zárni, lassan ellehetetlenül, de ez is csupán szóbeszéd, engem is érdekelne hogy valóban így van-e.

Előzmény: Törölt nick (2498)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.29 0 0 2498

Mit mondtak? A fakitermelés, tűzifagyűjtés korlátozása az ok?

Előzmény: Törölt nick (2496)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.29 -12 2 2497

Én ültettem már sokszor cserépben makkot, hármat szoktam elültetni, egy-kettő mindig kihajtott, most is van egy csemete az erkélyen, tavaszi.

Virágföld, sok víz, napfény és esélyes hogy kihajt. Volt hogy 3-ból kettő, pedig ezt nem is tudtam amit írtál, hogy a hegyes végével felfelé kell ültetni.

Előzmény: Tevemadár (2493)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.29 -12 3 2496

Egy ember játéka, éppen ezért nem kell vele foglalkozni, semmi jelentősége, ennyit kell tudni róla. 

 

A téma tapasztalatom szerint nagyon súlyos, mostanában sokat túráztam a Bükkben, pontosan nem is írom le mikor ki mit mondott, de erdésztől fogadóson át kocsmárosig, falvakban élő emberekig turista "dolgokat" üzemeltetőkig mindenki szidta őket mint a bokrot.

A legdurvább az volt mikor mondták hogy ha látunk egy nemzeti parkost akkor nyugodtan verjük fejbe egy husánggal, nem kár értük.

 

Előzmény: topoly (2494)
Woodyka Creative Commons License 2017.10.29 0 1 2495

Ott a pont!

Előzmény: topoly (2494)
topoly Creative Commons License 2017.10.29 0 2 2494

Ezt a nagy mínuszolgatást nem értem... Rendben van a hozzászólás: ontopik, nem sértő, lehet(ne) beszélgetni a témáról. 

Előzmény: Törölt nick (2492)
Tevemadár Creative Commons License 2017.10.29 0 2 2493

Szia,

megkérdeztem az erdész unkaöcsémet a makkjaidról. :-)

Először is: a makk hegyes vége (az a "legvékonyabb" rész) fog majd rügyezni, azaz, annak a résznek kell felfele néznie. A tölgyek nagyon szeretik a nedvességet, a vizet, erre vigyázni kell, de ne is legyenek túlöntözve. Ha majd kibújnak, onnantól kezdve nagyon-nagyon fény igényesek!! Erre is vigyázz. Teleltetheted őket benn is, akkor hamarabb megindul, de tavaszig ne ültesd ki őket! (Az erdészet is ősszel veti a makkot - szóval az időpontod tökéletes.)

Tavasztól majd kiültetheted őket. Nagyon melegben (kályha mellett pl.) ne legyenek addig azért, ha megoldható.

 

Sok sikert, hozzá, kívánom, hogy ott legyél amikor a makkjaidból kifejlődött fát kivágjátok, mert már vágás érett! :-) (A tölgy vágás-érettséget 120 éves korában éri el. :-) )

 

üdv.

Előzmény: nick471 (2490)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.29 -12 4 2492

Tegnap találkoztunk a Látó-kövek alatti Mária-forrásnál egy 80 éves úrral, aki éppen vizet töltött a kannáiba, garass, téged is jól ismert, meg mindenkit a miskolci természetjárók közül. 

Jót beszélgettünk vele, majd jó egészséget kívánva váltunk el. Rohadtul szeretnék így kinézni 80 évesen...:-)

(jövő héten lesz 80 pontosan) 

 

Garass, ezt máshol hallottuk, de már nem először:

Miért utálják olyan nagyon mindenhol a Bükk környékén a Nemzeti Parkosokat?

Helyesebben elmondják hogy miért, de hogy ez nem normális dolog így, az biztos.

Erdészek, lakosok egybehangzóan mondják ugyanazt, többször, több helyen hallottam már. 

Előzmény: garass (2491)
garass Creative Commons License 2017.10.29 0 1 2491

Én az erdészetektől kérnék tanácsot.

Előzmény: nick471 (2490)
nick471 Creative Commons License 2017.10.28 -10 1 2490

Makkültetéssel  kapcsolatban szeretnék segítséget kérni:

Van bő 2 maréknyi makkom. Virágcserépbe ültettem. Egyelőre a szobaablakban vannak. Csak belenyomtam őket a virágföldbe őket, a hegyes végükkel lefele. Ez az első ilyen jellegű próbálkozásom.

Kérdés, hogy "szakszerűen" hogy kéne belőlük fát nevelni. Maradjak cserépben? Vagy érdemesebb volna őket kitenni a szabadba. Ha kiteszem, hogy ültessem őket?(Mindenre kíváncsi volnék.)

Mindenféle infót megköszönnék. :)

(Elnézést ha rossz topikba írtam.)

Fekesz Creative Commons License 2017.10.17 0 2 2489

Igen, ezek a legmagasabban fekvő szőlők - legalább is így tudom én is - a jó kilátáshoz fel kell menni a szőlők tetejéig, ahol bemegy az út az erdőbe, ott van egy kis pihenő is.

Előzmény: Törölt nick (2486)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.17 -12 2 2488

Ismerjük a Bélkőt.

Írtam is róla már korábban:

A vadregényes Bél-kő ormain

 

De 5 kilométerbe nem sok minden fér bele. A nehézség meg abszolút szubjektív, attól függ hogy mit veszünk bele a túrába. A Simon vára felé 5/5.

 

Előzmény: top-tura.h (2487)
top-tura.h Creative Commons License 2017.10.15 0 0 2487

Magát az Őszt látogatjuk meg. Színkavalkádjával, hangulatával, illataival. Csak ráadás a Bél-kői kilátó, a szint, a táv, a középkori apátság. De a jó társaság nem ráadás. Arról szól. 

A túra a nyugalom megzavarására alkalmasan gyönyörű. 
Hossz: (oda) 5 km.
Nehézség: 3/5

 

November 5, vasárnap.

Törölt nick Creative Commons License 2017.10.13 -12 1 2486

Köszi, ez jó hír, remélem sikerül majd eljutnom az új kilátóba is.

 

Nekem amúgy nagyon tetszett a Nagy-Eged úgy össz-egészében, annak ellenére is hogy 30+ fokban másztam meg a déli lejtőt a jól kijárt turistaúton. Tetszettek a tövében a hobbitelkek, azoknak volt egy retro hangulata, nekünk is volt hobbink régen, az jutott eszembe róluk, tök jó volt. :-)

A csúcs közelében a régi pirosat választottam, a cserjésben, majd szálerdőben haladt, jól járható út volt az is.

A déli oldal szőlői szinte a hegytetőig értek, ha jól tudom ezek a mai Magyarország legmagasabban fekvő szőlőterületei. Fotóztam is itt, elég sokat.

A harmadik tájkép készült például innen, a déli oldalról, de nem látom a Tiszát, biztosan nem volt olyan idő, meg lehet hogy alacsonyan is voltam már hozzá, az első képen megjelöltem nagyjából honnan készült a kép.

 

Ugyanakkor a Mátra melletti Visontai Erőmű tornyai jól látszottak, éppen úgy mint a környező hegyeink. (bejelöltem őket)

Előzmény: Fekesz (2485)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!