Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2011.02.18 0 0 224

Szibo4! A 'metszés' fórumban ígértem, hogy beteszem a tányér/asztal-korona képeit. Alább ezt láthatod.         

                                TÁNYÉR/ASZTAL-KORONA

 

Földön állva végezhető:  szedés, permetezés, metszés

Kényelmes talajmunka:  kapálógépezés, gyomtalanítás esetleg fűnyírás

Alatta a félárnyék miatt: kevésbé szárad, kevésbé gyomosodik

Tökéletes megvilágítottság: valamennyi levél sok napfényt kap

                                          tökéletesebb asszimiláció

                                          kevesebb gombabetegség

                                          kevesebb, hatékonyabb permetezés

                                          színesebb, ízesebb almák

                        

                

 

 

Előzmény: Ali-bá (223)
Ali-bá Creative Commons License 2011.02.18 0 0 223

 

 A tányérkoronás Freedom fa metszés előtt (Jan.18.)

 

 Ugyanaz a fa metszés után. (Febr. 18.)

 

 

Ali-bá Creative Commons License 2011.02.09 0 0 222

Akkor viszont sűrűbben kellene kialakítani az ágemeleteket. Itt ez már adott. A hézagok a visszametszettekkel fognak betelni.  (Én se!)

Előzmény: Törölt nick (221)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.09 0 0 221

Ha sövény,akkor általában jól elkülönülő ágemeletek vannak.Én az emeleteket alkotó vázkarokon kívül nem hagynék  mást a tengelyen.

Előzmény: BöPö (219)
Ali-bá Creative Commons License 2011.02.09 0 0 220

Nem a legszabályosabban nevelted, de jó lesz az. A madzagos lekötözéssel ne húzd le a vízszintes alá az ágak végét. Ugy látom nem egy elágazós fajta ez a fa. Az ilyen nevelésénél célszerű visszametszéseket is alkalmazni az oldalágak kinevelésénél. Ugy ahogy az mostmár az első képen a lekötözött oldalkarok között az alsó két emeletnél látható. Majd lassan besűrűsödik az egész sövény. Már látszanak a termőbogok, biztosan már tavaly is termett. 

Előzmény: BöPö (219)
BöPö Creative Commons License 2011.02.09 0 0 219

Sziasztok! Ez egy fiatal almafa, sövényként nevelve. Megköszönném ha a metszését illetően adnátok tanácsot.

 

 

alfi13 Creative Commons License 2011.02.09 0 0 218

Köszönöm megnéztem de ennek csak jövőre veszem hasznát mert az almával körtével már végeztem. Várom a jó időt és nekilátok a szőlőmetszésnek.

Előzmény: Ali-bá (216)
Ali-bá Creative Commons License 2011.02.09 0 0 217
Ali-bá Creative Commons License 2011.02.09 0 0 216
Ali-bá Creative Commons License 2011.02.05 0 0 215

Ha ílyen figyelmesen olvasol és így megjegyzel mindent, mindőnknél okosabb leszel!!  :-)))

Előzmény: Fecoboy24 (214)
Fecoboy24 Creative Commons License 2011.02.05 0 0 214

pontosan nem ugrik be mikor volt szó róla de én egy két hete olvastam végig több fórumot itt így elég friss emléknek tünik de lehet 3 éve született már.

Abban arról beszéltetek, hogy a rügy feletti bevágással a tápanyagtorlódás miatt megindul alatta a szem hajtása. A rügy alatti függőleges meg egy másik hsz-ben szerepelt,hogy bizonyos fák törzsénél így vastagodást növekedést lehet elérni. Írtátok is, hogy pl a kajszit nem vagdalnátok be.

Lehet nem ez a válasz de a videó láttán ez ugrott be.

Előzmény: Ali-bá (213)
Ali-bá Creative Commons License 2011.02.05 0 0 213

Tud valaki portugálul? Miért metszi be a rügy alatt a koma a kis fát, miután a rügy felett kimetszett egy kis részt?

 

Ali-bá Creative Commons License 2011.01.31 0 0 212

A nyáron jártam a zemléni hegység déli oldalánál, ott nagyon sok szőlőt kiirtottak és rendre bodzásokat telepítettek a helyükön. Térdmagasságú törzs, onnan szabályos kis fák, visszahajló ágakkal. Kb.5X5 m-es kötésben. (Valyon ez lesz a sorsa a szabolcsi almásoknak is?)

Előzmény: kedvescimbora vagyok (211)
kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2011.01.30 0 0 211

Ali ne keress kifogásokat! Ha nem bírsz az eltávolítással szólj, elmegyek a baltámmal és megoldom a hallatlan nagy problémádat.

A baltaügyről van egy újdonsült történetem. Tegnap alkonyat előtt beállított hozzám Alfi azzal a szándékkal, hogy megveszi tőlem a feleslegessé vált komposztaprítómat. Miután a gyümölcsösömben elmagyaráztam hogyan működik a baltám , úgy döntött neki is jó lenne a baltás módszer, nincs szüksége gépre. Gép nélkül ment haza.

A legyökeresedésre visszatérve, a kert végébe, ahol nincs útban, a helyedben egy sor bodzát ledugnék.  A régi öregek tudták mi mire jó.  A mai haszonelvű világ civilizált embere már csak értéktelen útszéli gazt lát benne.

Előzmény: Ali-bá (210)
Ali-bá Creative Commons License 2011.01.28 0 0 210

Legrosszabb esetben legyökereznek, aztán bajlódhatok az eltávolítással.

Előzmény: kedvescimbora vagyok (209)
kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2011.01.28 0 0 209

Azt javaslom próbáld meg! Nem vesztesz vele semmit.  Nálam más a helyzet bodza ügyben. Van is erről egy kép a honlapomon, amint létráról szedem a bodzát  teának. A létra 3m magas.:

 

Előzmény: Ali-bá (208)
Ali-bá Creative Commons License 2011.01.28 0 0 208

Ha bodza pálcikákat dugdosnék a kisfa gyökere közé elkerülnék ezek az átkok? (Alig van bodza a környéken.)

Előzmény: kedvescimbora vagyok (207)
kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2011.01.27 0 0 207

 A sárgarépa ágyás talaját  amúgy is lazítani kell néha. Így két legyet ütök egy csapásra.  A répasorok két oldalán (közvetlenül a répák mellett) barázdát vágok. Mondhatnám úgy is, hogy   pici kézi ásóval felböködöm. Ezt a barázdát megtöltöm a bodza ágaiból leveleiből készített apró nyesedékkel. A levél a hatásosabb mert az büdösebb. Aztán vékonyan betemetem a barázdát. Majd a maradék bodzával betakarom a sort. A bodzával nem kell spórolnom mert mindegyik kertem végén erdő van. Rengeteg bodza nő. Minden évben rászánok néhány órát erre a műveletre. Azért kényszerültem rá, mert a pockok egyik végén belementek a répaágyásba és a másik végén jöttek ki. Közben az egész sort összerágták. Az a különbség, hogy míg az almafa gyökerét hobbiból rágják, a répával táplálkoznak is. Így azt dupla intenzitással rágják. Édessége miatt igen kedvelik. Cukorrépát is szoktam vetni egy keveset, azt ugyan úgy imádják. Tavaly, se a takarmányrépámat, se a cukorrépát, se a sárgarépámat nem bántotta a mocsok pocok.

 

A biokertész könyvek a komposzba javasolják keverni a bodzát. Állítólag úgy is hatásos. Én ezt nem próbáltam. Így se megcáfolni, se megerősíteni nem tudom.  Elképzelhető, hogy egyszerűen  a talajra szórva is működik, de én inkább a földbe is teszek mert a pocok ott is mozog.

Almafát nem bodzával takarok, hanem dióval. Azon egyszerű oknál fogva, hogy ősszel a szomszédaimtól bőségesen hozzájutok.

Előzmény: Ali-bá (206)
Ali-bá Creative Commons License 2011.01.27 0 0 206

Cimbora! Van egy kérdésem. Hogyan űzöd el a talajlakó rágcsálót a répáid közeléből bodzával? Én a fiatal almafák közeléből űzném őket.

"Böszi34" Creative Commons License 2011.01.26 0 0 205
kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2011.01.25 0 0 204

Nekem mindenre van egy történetem. Erre is. Korábban  időhiány miatt  én se engedhettem meg magamnak, hogy összeaprítsam az ágakat. A kertem végén erdő van. Kihordtam az ágakat hatalmas kupacba a kert végébe. 3-4 év múlva tavasszal a virágzó hóvirágokat nézegettem és láttam az összehordott kupacból mi lett. Nosza a kis fáim alatt kiszedtem a gyeptéglákat és feltöltöttem az összekorhadt anyaggal.  Ime ez lett belőle:

 

 

A jobb sarokban alul lévő ágyás ne tévesszen meg benneteket az nem a gyümölcsös része, az  zöldséges ágyás.

Előzmény: Törölt nick (203)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.25 0 0 203

Neked is meg cimbinek is igaza van...én mégis elégetem.Gépre pénzem ,összevagdosásra meg időm nincs./A tavalyi egy részét még elégetni se tudtam,a birtok szélén van egy kupacban.Lehet,hogy egymagamnak kicsit már sok a famennyiség.

Előzmény: Csarli1 (192)
Ali-bá Creative Commons License 2011.01.24 0 0 202

Nekem meg épp a baltás hiányzik (nem a balta). Egy hétig eljátszhatna a kertemben a tavaszi metszés után!

 

Az almafák felét már megmetszettem. Ma is ragyogó idő volt, egész nap sütött a Nap.

Előzmény: alfi13 (201)
alfi13 Creative Commons License 2011.01.24 0 0 201

Nem a baltásra gondoltam abból van több is . Mailt küldtem.

Előzmény: kedvescimbora vagyok (200)
kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2011.01.23 0 0 200

A balta nem eladó mert az már az ősember számára is hasznosnak bizonyult.

 

ált 16 óra után vagyok otthon ( ha nincs a cégnél üzemzavar) Küldj E-mailben mobilszámot és holnap felhívlak.!

Előzmény: alfi13 (199)
alfi13 Creative Commons License 2011.01.23 0 0 199

Kedden vagy szerdán megkereslek. Napközben otthon vagy vagy csak estefele?

Előzmény: kedvescimbora vagyok (197)
Ali-bá Creative Commons License 2011.01.23 0 0 198

A baltásra gondolsz?  :-))

Előzmény: alfi13 (196)
kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2011.01.23 0 0 197

Lehet róla szó.

Előzmény: alfi13 (196)
alfi13 Creative Commons License 2011.01.23 0 0 196

Nem gondolkodtál azon hogy eladd azt az aprítót. Mert én lehet hogy megvenném?

Előzmény: kedvescimbora vagyok (194)
Csarli1 Creative Commons License 2011.01.23 0 0 195

Az AKG.- be valami madárgyilkos aktakukacok nekünk is előírták a madárodúk fákra történő kihelyezését. Szerencsére madarak nem használják így a fészekalja sem pusztul el.

A darabolós módszer nálad jól működik, de nálam sajnos idő hiányában és a mennyiség miatt ez kivitelezhetetlen. Marad a traktor vontatta nyesedékzúzás. Utána gombával bepermetezem és 20 cm-es mélységbe betárcsázom így egy-két év alatt lebomlik.

Előzmény: kedvescimbora vagyok (194)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!